Pěchota zítřka: Přesná munice, inteligentní zaměřovače
- 24. 2. 2016
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Výzbroj pěchoty se od druhé světové války příliš nezměnila. V nejbližších letech však dojde k zlomu. Nové technologie umožní pěchotě ničit cíle na mnohem větší vzdálenosti s větší účinností. Obranu proti nové generaci pěchotních zbraní neposkytne ani sebelepší úkryt.
Chytrý granátomet XM25
Po letech obtížného vývoje je připravena sériová výroba chytrého granátometu XM25. Granátomet je ve vývoji prakticky již od přelomu tisíciletí. První prototyp vznikl v roce 2005, což názorně ukazuje náročnost vývoje.
Jedná se zbraň schopnou přímou střelbou vysílat programovatelné granáty ráže 25×40 mm do cílového prostoru. Pomocí laserového dálkoměru, balistického počítače a programovacího zámku lze explozi granátu nastavit v přesné vzdálenosti - voják může granáty například střílet okny budov a následná exploze zlikviduje veškerou živou sílu uvnitř.
Zbraň je také ideální k ničení kulometných hnízd, živé síly ukryté v zákopech nebo za jakoukoliv překážkou (zdi, rohy domů, barikády, atd.).
Americká armáda nasadila prototypy XM25 v letech 2010 až 2013 v Afghánistánu. Zbraň se ale setkala s rozporuplným přijetím. Na jedné straně vojáci oceňovali ničivou sílu a schopnost likvidovat ukryté protivníky, na druhé straně si vojáci stěžovali na velkou hmotnost a objem zbraně. Voják nesoucí XM25 nemohl nést jinou zbraň.
Konstruktérům se podařilo zmenšit rozměry i hmotnost zbraně na nynějších 6,35 kg. Dosah zbraně je 35 m až 500 m (600 m pro plošné cíle). Nová menší optika nabízí trojnásobné zvětšení.
Nová podoba XM25 (např. menší zaměřovač) není zatím oficiálně zveřejněná. Musíme se tak spokojit s několika roky starými video záběry.
Pro příští rok Pentagon plánuje po letech testování a úprav nakoupit počáteční sérii 105 granátometů XM25 (označované již bez experimentálního "X" jako M25) za 9,8 milionu dolarů. Na roky 2018 až 2021 Pentagon vydá na nákup XM25 téměř 100 milionů dolarů.
Podle Paula Scharreho, vedoucího iniciativy “válek budoucnosti” při institutu Center for a New American Security, zavedení XM25 výrazně zvýší šanci pěchoty přežít na bitevním poli.
“V druhé světové válce byly tři nejnebezpečnější vojenská povolání služba na bombardérech, v ponorkách a služba u pěchoty,” poznamenává Scharre. “Pro první dvě jsme dokázali snížit počty mrtvých, ale život u pěchoty se zda být krvavý, jako vždy byl.”
“Byli jsme schopni využít americkou vojenskou technologii a postavit neviditelné bombardéry a super kradmé ponorky. Jedná z věcí, která byla schopna učinit Spojené státy v posledních 30 letech tak úžasně silnými, je použití přesně naváděných zbraní. Ale to se netýkalo pěších jednotek, určitě ne na úrovni čet. Lidé pořád po sobě střílejí kulkami,” uvedl Scharre a dodal, že XM25 konečně přinese “digitální věk” k pěchotě.
Technologie TrackingPoint řádově zlepšuje schopnost střelce zasáhnout cíl.
Zaměřovací systém Precision Guide
Americká firma TrackingPoint již před několika lety představila inteligentní zaměřovací systém Precision Guide schopny okamžitě vypočítat přesnou trajektorii střely pro zasáhnutí cíle.
Střelec pouze umístí záměrný kříž v digitální optice na cíl a označí ho. Balistický počítač následně vypočítá správnou dráhu střely. V digitálním zaměřovači se pak zobrazí místo kde (vzhledem ke vzdálenosti, výškovému rozdílu střelce a cíle, munici atd.) musí střelec mířit, aby skutečně zasáhl cíl.
Střelec zmáčkne nejdříve spoušť a pak začne přesouvat vypočítaný nový záměrný kříž v optice na cíl - k výstřelu dojde, až když je systém spokojený se všemi parametry.
Podle tiskových materiálů průměrný střelec s upravenou útočnou puškou M4 se systémem Precision Guide dokáže na vzdálenost 550 m zasáhnout cíl velikosti lidské postavy na první výstřel s 87% úspěšností. Jedná se o 40x lepší výsledek, než s obyčejnou M4 a běžným zaměřovačem. Hmotnost zbraně je 5,4 kg.
S pěchotní automatickou puškou pro přesnou střelbu (neplést si s odstřelovací puškou) ráže 7,62 mm pak lze na vzdálenost 750 m zasáhnout na první pokus cíl velikosti lidské postavy s 89% úspěšnosti. Ve spojení s digitálními brýlemi ShotGlass™ pak lze dokonce střílet pohodlně za překážkou.
Testy střely EXACTO. Vzdálenost je neznámá. Rychlost puškové střely ráže 12,7 mm je ale přibližně 900 m/s. Na videu mezi výstřelem a zásahem uběhne několik sekund.
Pušková munice EXACTO
Další “game changer” v pěchotním boji je přesně naváděná střela EXACTO (EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance) ráže 12,7 mm.
O střele toho není moc známo. Pravděpodobně se střela navádí pomocí laserového paprsku - cíl je tedy nutno po celou dobu ozařovat laserem. Úspěšnost zásahu a dostřel není znám, ale je prakticky omezen pouze dostřelem samotné zbraně, resp. náboje.
Například efektivní dostřel odstřelovací pušky Barrett M82 střílející náboji 12,7×99 mm NATO je 1,8 km, maximální je však více než 6 km. Navíc není problém střílet na cíl "obloukem" a dále tak prodloužit dostřel.
Laserový značkovač nemusí být navíc součástí zbraně. Lze si tak představit situaci, kdy tým odstřelovačů bude ukryt několik kilometrů od cílové oblasti (dokonce v pozici bez přímého výhledu na cíl) a samotné navádění střel zajistí nasazený tým vojáků, nebo třeba agent v utajení.
Pike patří do nové rodiny miniaturních přesně naváděných zbraní. / Raytheon
Raketa Pike
Zbraní posunující možnosti pěchoty na zcela novou úroveň je “ruční” řízená střela Pike ráže 40 mm. Střelu lze odpálit z klasického jednoranného granátometu (M230, M320) umístěného pod útočnou puškou. Není problém vytvořit i jednoúčelové zařízení pro odpal raket.
Střela má hmotnost pouze 0,9 kg a měří na délku 430 mm. Během testů vojáci s raketou Pike ničili cíle vzdálené 2,1 km, maximální dostřel je podle výrobce, firmy Raytheon, 2,5 km.
Munice Pike se na cíl navádí po zakódovaném laserovém paprsku. Cíl musí ozařovat jeden z bojovníků, například pomocí laserového značkovače na pušce. Jeden nebo více vojáků pak odpálí střelu (střely) na cíl. Pike lze použít i v uzavřených místnostech. Střela je nejprve vymrštěná z granátometů a teprve ve vzdálenosti tři metrů se spouští raketový motor.
Střelu lze navíc umístit na vozidla, malé bezpilotní letadla nebo malé lodě. K dispozici jsou různorodé bojové hlavice - průbojná, tříštivo-trhavá nebo např. termobarická. Počítá se také s různými časovači, zajišťující explozi hlavice před dopadem, při dopadu nebo po dopadu (např. pro ničené cílů uvnitř budov).
Pike je určena především k ničení pozic odstřelovačů nebo kulometných hnízd.
Otázkou je účinnost podobné zbraně například proti obrněným vozidlům. Tanky střela jistě neohrozí, otázkou je, jak si povede například proti kolovým obrněným vozidlům. Technologie navádění rovněž nevylučuje použití střely Pike i proti vrtulníkům.
Zdroj: Breaking Defense, Uncertain Ground: Emerging Challenges in Land Warfare
Související články
200kW laser na bitevním AC-130J Ghostrider
Zřejmě prvního skutečného bojového nasazení laseru se dočkáme na bitevním turbovtrtulovém letadle ...
- 07.12.2015
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?
Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...
- 07.01.2016
- 277 komentářů
- Jan Grohmann
Přístroje nočního vidění MUM-14 pro Armádu ČR
Ministr obrany Martin Stropnický informoval včera vládu o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) ...
- 19.01.2016
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě
Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...
- 19.02.2016
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
karloscz 40x zlepsenie voci beznej puske s beznym zameriavacom. Co si oni predstavuju pod beznym zameriavacom je otazka ale toto ma zoom 14x. Ako som pisal nikde som sa ...Zobrazit celý příspěvek
karloscz
40x zlepsenie voci beznej puske s beznym zameriavacom. Co si oni predstavuju pod beznym zameriavacom je otazka ale toto ma zoom 14x.
Ako som pisal nikde som sa nedocital, zeby to bolo schopne merat vietor. Ba vsade to pri testovani bolo spomenute osobitne, ze tato schopnost chyba. Prinos by to malo urcite, ale asi to nieje tak jednoduche.
A ked sa niekedy aj na sutaziach pozriem na terce tak verim tomu ze toto zlepsenie je mozne len samotnym spustanim. Najma tento system dost vyrazne eliminuje podoprenie. Presnost je z logiky veci +- rovnaka pri strelbe s oporou aj bez nej.
Ono este jedna vec je to, ze to je vyjadrenie vyrobcu a nik nepozna podmienky testovania.
PS: to by som bol velmi zvedavy ako by nieco taketo zbastil niekto na kolene. Nemyl si to s obycajnym puskohladom s dialkomerom a balistickym pocitadlomSkrýt celý příspěvekOno je rozdíl střílet na střelnici a nebo pod palbou nepřítele. Vtom druhém případě to určitě přináší výhodu. Samozřejmě pro dobrého střelce to asi takový přínos nebude, ale jestli ...Zobrazit celý příspěvek
Ono je rozdíl střílet na střelnici a nebo pod palbou nepřítele. Vtom druhém případě to určitě přináší výhodu. Samozřejmě pro dobrého střelce to asi takový přínos nebude, ale jestli se nepletu v článku píšou o PRŮMĚRNÉM střelci. Představa že celá jednotka obyčejných bigošů střílí minimálně na úrovni ostrostřelce je dost impozantní.Skrýt celý příspěvek
Pokud to zná azimut a vlastní souřadnici, tak může započítat Coriolisovu sílu - to by mohlo IMHO dát na těch 750m i nějakou desítku centimetrů. Pokud je schopen poznat, že míří ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud to zná azimut a vlastní souřadnici, tak může započítat Coriolisovu sílu - to by mohlo IMHO dát na těch 750m i nějakou desítku centimetrů.
Pokud je schopen poznat, že míří nahoru nebo dolů - může si lépe propočítat balistickou křivku.
Tlak, teplota a vlhkost vzduchu se bude hodit pro upřesnění odporu vzduchu. Nějaká primitivní detekce větru by také nebyla špatná -> další zpřesnění (dalo by se nahradit dotazem na http://yrno.cz... ...).
Co třeba teplota hlavně? To se dá snadno zjistit a nějaký vliv na výstřel to mít bude.
Předpokládám, že to nemá napojení na nábojnice, aby před každým výstřelem přečetl typ náboje a přesně změřené hmotnosti střelného prachu.
Zbastlení na koleně: určitě si to patentovali :-) "Použití červeného tlačítka pro výběr cíle pro dlouhou ruční palnou zbraň" :-)Skrýt celý příspěvekjj, střílím. Krátkou Steyr M9a1, dlouhé Tikka 308, custom na závěru RPA od Shivy (RIP) v 6.5-284, a moje nejoblíbenější srdeční záležitost a jedinečný lovecký zážitek T/C pro ...Zobrazit celý příspěvek
jj, střílím. Krátkou Steyr M9a1, dlouhé Tikka 308, custom na závěru RPA od Shivy (RIP) v 6.5-284, a moje nejoblíbenější srdeční záležitost a jedinečný lovecký zážitek T/C pro hunter v ráži .50. Optiku preferuju Zeiss. A jestli někdo neumí odmáčknout spoušť, tak ať háže kamením:-)
40x zlepšení, to je hrozně moc jen na spuštění zbraně. Uvědom si balistiku té střely, snos větrem i jen na 500 m, přechody stín/ slunce..atd...atd. Ten bazmek v sobě musí mít nějakou formu sodaru nebo něčeho na ten způsob, aby propočítal celou trajektorii, ne jen okamžik odpálení.
Důkaz sporem: kdyby to jen přebralo data z balistické kalkulačky a odmáčklo za střelce, tak to zbastlí kde kdo doma na koleně a nebudou kolem toho takové ofuky.Skrýt celý příspěvekStrielas? Nemyslim to v zlom len sa pitam. Väčšina ľudí nepotrebuje riešiť vietor. Nevedia totiž stlačiť spust v tom spravnom okamihu prípadne pri tom spustani nestrhnut ...Zobrazit celý příspěvek
Strielas? Nemyslim to v zlom len sa pitam.
Väčšina ľudí nepotrebuje riešiť vietor. Nevedia totiž stlačiť spust v tom spravnom okamihu prípadne pri tom spustani nestrhnut zbraň.
Tento systém to riesi za strelca. Oznacis cieľ, ak niesi spokojný kludne aj na viackrát tým červeným tlacidlom. Následne ti zobrazi bod kde mas preniesť zamernu, stlacis spust a snazis sa dostať do toho vodu. Systém ti odpali výstrel v tom spravnom okamihu kludne aj 2-3 s po stlačení spuste takže tento systém eliminuje chybu strelca. Nieje to len jednoduchý balisticky počítač.Skrýt celý příspěvekStavoslav: OK a kde je potom přidaná hodnota? Implementovat pouze balistickou křivku bez vlivu konkrétních fyzikálních podmínek nepomůže skoro vůbec, to nakliká ručně i úplný blbec ...Zobrazit celý příspěvek
Stavoslav: OK a kde je potom přidaná hodnota? Implementovat pouze balistickou křivku bez vlivu konkrétních fyzikálních podmínek nepomůže skoro vůbec, to nakliká ručně i úplný blbec s appkou z google play. Odhad proudění v atmosféře po dráze letu střely je ta pravá "magie" dálkové střelby.Skrýt celý příspěvek
Všade co som cital to rýchlosť a smer vetra nedokaze zistiť. Max prijať túto informaciu z iných senzorov ak sú dostupné. Ostatne keď som si precital udavane parametre ako lovk ...Zobrazit celý příspěvek
Všade co som cital to rýchlosť a smer vetra nedokaze zistiť. Max prijať túto informaciu z iných senzorov ak sú dostupné.
Ostatne keď som si precital udavane parametre ako lovk zime a zime to kill tak ten prvý 0,5s mi príde optimisticky. Ono aj s kvalitným dialkomerom odmerať vzdialenosť v otvorenom terene na cieľ o veľkosti človeka chvilu trvá. Zime to kill zase udavaju 2,5s co je veľa keď ktomu priratame este reakcny čas a manipulaciu zo strany obsuhy.
A to este predpkladam, ze udavaju dáta za ideálnych podmienok.
Na druhej strane pre marksmanov by to bolo uzitocne a umoznilo by to radovej pechote zasahovať ciele na vzdialenosť kde doteraz podobili sniperi.
A asi najuzitocnejsia je možnosť strelby spoza prekážky.Skrýt celý příspěvekU toho naváděcího lidaru - není tam jen jeden laser ale hned dva. Pasivně to nejde kvůli určení změn směru větru v dráze letu střely, což je to hlavní muf muf. Na druhou stranu, ...Zobrazit celý příspěvek
U toho naváděcího lidaru - není tam jen jeden laser ale hned dva. Pasivně to nejde kvůli určení změn směru větru v dráze letu střely, což je to hlavní muf muf. Na druhou stranu, ten zaměřovač nemusí svítit furt, stačí párkrát pingnout v méně než milisekundových pulzech. Jak někdo zmínil přenost +- 10 metrů je v terminální fázi letu střely (berme v úvahu, že ždímáme ráži a zbraň nadoraz) sakra velký rozdíl. Drop může být klidně i metr, což je fakt hodně.Skrýt celý příspěvek
Slavoslav: Ale asi by nemusel. Má stereoskopickou optiku, takže by měl být schopný odhadnout vzdálenost triangulací. Píšu odhadnout, protože to asi moc přesné nebude, ale nejedná ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav: Ale asi by nemusel. Má stereoskopickou optiku, takže by měl být schopný odhadnout vzdálenost triangulací. Píšu odhadnout, protože to asi moc přesné nebude, ale nejedná se o pomůcku pro architekty, takže 10 metrů sem nebo tam na tom zase tolik nesejde na půl kilometru. Nebo by minimálně mohl mít takový "pasivní" režim právě pro cíle, kde by laserový paprsek mohl odhalit střelce.Skrýt celý příspěvek
zalezi odtoho na akom principe to funguje.. ci potrebuje laserovy dialkomer alebo nie.. ak ide o elektroopticky system, tak nemusi vyzarovat absolutne nic.. pozri sa na tankovy ...Zobrazit celý příspěvek
zalezi odtoho na akom principe to funguje.. ci potrebuje laserovy dialkomer alebo nie.. ak ide o elektroopticky system, tak nemusi vyzarovat absolutne nic.. pozri sa na tankovy autotracker.. ten tiez dokaze sledovat aj rychle pohybujuci sa ciel, no nepotrebuje k tomu dialkomer..Skrýt celý příspěvek
tak ono to urcite zvysuje presnost strelby otazkou je ale vysielanie samotneho zameriavaca, ake ziarenie vydava. Jeho rozlisovacia schopnost proti pozadiu ak je to len ...Zobrazit celý příspěvek
tak ono to urcite zvysuje presnost strelby
otazkou je ale vysielanie samotneho zameriavaca, ake ziarenie vydava. Jeho rozlisovacia schopnost proti pozadiu ak je to len softwarove spracovanie obrazu atd.
Ono na tych 500m dostat aj ten bod do pozadovanej polohy nebude az tak lachke bez opory atd.
Urcite to zvysuje bojove moznosti pechoty, ale v symetrickom konflikte si viem predstavit napr minomet v zakope a sadu senzorov ktore budu detekovat vysielanie tychto zameriavacov a posielat suradnice priamo pre vlastne prostriedky. Stale totiz plati, ze skvely, ale zle zamaskovany strelec prezije menej ako mizerny, ale skvele zamaskovany strelec a ak budu vdaka vsetkym tymto hrackam svietit v priestore ako svetlusky ...Skrýt celý příspěvekPar videí o střelbě na pohyblivé cíle.
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...Par videí o střelbě na pohyblivé cíle.
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...co sa tyka palby na pohyblive ciele, funguje to rovnako ako balisticky pocitac v tanku... podrzis zamernu par sekund na cieli (pocitac si spocita rychlost ciela) a vystrelis. ...Zobrazit celý příspěvek
co sa tyka palby na pohyblive ciele, funguje to rovnako ako balisticky pocitac v tanku... podrzis zamernu par sekund na cieli (pocitac si spocita rychlost ciela) a vystrelis. samozrejme, nebude to fungovat na niekoho kto vie ze po nom strielas (bude kluckovat a menit rychlost) no pri tej vzdialenosti nebude ocakavat presnu mierenu strelbu...Skrýt celý příspěvek
pks_ sorry no mozes byt profesional aky chces, no na 550m z M4A1 nedas prvym vystrelom zasah s 87% uspesnostou (zo 100 vystrelov 87 zasahov)
pks_ sorry no mozes byt profesional aky chces, no na 550m z M4A1 nedas prvym vystrelom zasah s 87% uspesnostou (zo 100 vystrelov 87 zasahov)
Precision Guide mi zrovna připadá jako (účinná) pomůcka pro amatéry, kteří neumí střílet. Zdá se mi to celkem jednoduché to vyrobit, stačí laserový dálkoměr a aplikace do mobilu ...Zobrazit celý příspěvek
Precision Guide mi zrovna připadá jako (účinná) pomůcka pro amatéry, kteří neumí střílet.
Zdá se mi to celkem jednoduché to vyrobit, stačí laserový dálkoměr a aplikace do mobilu (kamera přes mířidla, GPS, kompas, aktuální povětrnostní podmínky z internetu). Neříkám, že by to dosahovalo stejných skvělých výsledků, jako originál, ale 20x lepší výsledek než bez by snad šel dosáhnout.
Zdá se mi, že to lze použít pouze na statické cíle. Pokud se cíl pohybuje, tak by jej elektronika musela rozeznat - střelec cíl ukáže jen jednou a potom už jen nahání bod výstřelu :-) Dobře maskovaný pohyblivý cíl asi bude nepřekonatelný problém.
Drobný problém je, že střelec nemá plně pod kontrolou okamžik výstřelu.
Pro cíle běžící z krytu do krytu to může být nepoužitelné.Skrýt celý příspěvekpre mna je osobne najviac zaujimavy ten Precision Guide system. To by skutocne mohlo zmenit pechotny boj.. vsetci sa zenu za silnejsou razou a pod, no stale je to vzdy o tom ...Zobrazit celý příspěvek
pre mna je osobne najviac zaujimavy ten Precision Guide system. To by skutocne mohlo zmenit pechotny boj.. vsetci sa zenu za silnejsou razou a pod, no stale je to vzdy o tom zasiahnut ciel... vacsia raz ma sice lepsi ucinok ak trafi, no tento system umozni aj dnesnym zbraniam likvidovat protivnika na vzdialenosti ktore predtym skratka neboli mozne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...