Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400
- 14. 7. 2017
- 56 komentářů
- Jan Grohmann
Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", se Ankara předběžně dohodla s Moskvou na podmínkách dodání protiletadlového a protiraketového systému protivzdušné obrany (PVO) S-400 “Triumf”.
Podle Bloombergu se Turecko s Ruskem dohodlo na dodávkách dvou baterií S-400 a na výrobě dalších dvou baterií S-400 přímo v Turecku. Cena dohody dosahuje 2,5 miliardy dolarů a vyjednávání, do podepsání finální smlouvy, mají trvat ještě minimálně jeden rok.
Tiskový mluvčí ruské agentury pro vývoz zbraní Rosoboronexport na přímý dotaz uvedl, že nemůže okamžitě komentovat detaily dohody s Tureckem.
Dlužno dodat, že podobnou předběžnou dohodu dosáhlo Turecko s Čínou v roce 2013. Turecko chtělo nakoupit čínský systém PVO HQ-9, což je čínské "alter ego" ruského S-300. Pod tlakem USA a dalších zemí NATO však Ankara v listopadu 2015 od smlouvy s Čínou odstoupila.
Nicméně pokračující vyjednávání o nákupu S-400 ukazuje na sílící rozpory mezi USA a Evropou na jedné straně, a Tureckem na straně druhé. Ankara mimo jiné obviňuje Washington z podpory Kurdů v Sýrii, které Ankara považuje za teroristy. Evropská unie zase obviňuje vládu prezidenta Erdogana z budování autokratického a islámistického režimu v zemi.
Minulý měsíc se Německo rozhodlo stáhnout z alianční základny Incirlik v Turecku poté, co Turecko odmítlo povolit německým zákonodárcům, aby na základně navštívili vojáky. Měla to být odveta za to, že evropské země odmítají tureckým politikům na evropském území vést politickou kampaň směrem k turecké menšině.
Před několika dny dokonce několik švédských zákonodárců podalo stížnost proti tureckému prezidentovi Erdoganovi - viní jej z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Člen švédské Strany zelených Carl Schlyter řekl, že doufá, že v dalších evropských zemích by úřady mohly zvážit podobný krok. „Pokud mu bude zabráněno toulat se po Evropě a ovlivňovat evropské země, jak chce, bude to mít vliv na jeho politiku,“ řekl Schlyter.
Podle nejmenované tureckého úředníka, na kterého se odvolává agentura Bloomberg, je klíčovým aspektem jakékoli rusko-turecké dohody také přenos technologií a know-how. Turecko z dlouhodobého hlediska plánuje vyvinout vlastní prostředky PVO středního/dlouhého dosahu a právě výroba kompletů S-400 v Turecku má tomuto cíli posloužit.
Podle Konstantina Makienka, analytika z moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií je však otázkou, o jakou úroveň přenosu technologií se bude jednat. “Existuje mnoho různých úrovní přenosu technologií. Aby Turecko mohlo okopírovat systém S-400, muselo by utratit miliardy, aby vytvořilo celé nové průmyslové odvětví,” uvedl Makienko.
Nicméně podle pákistánského vojenského webu Quwa Turecko paralelně s nákupem kompletů S-400 skutečně pracuje na vlastním systému PVO středního/dlouhého dosahu. Turecko se tak údajně snaží přenést část technologií S-400 do svého programu.
V každém případě ruský S-400 patří mezi nejlepší na světě - svými výkony se mu teoreticky rovná pouze izraelský David´s Sling (případně Arrow) nebo americké námořní raketové systémy PVO rodiny Standard Missile. Díky své mobilitě a schopnosti ničit velké radiolokační cíle (jako jsou bombardéry, AWACS, atd.) až na vzdálenost 400 km, ale zřejmě nemá ve světě konkurenci.
Jedno odpalovací vozidlo S-400 (podle typu ohrožení) používá mix levnějších raket země-vzduch s dosahem cca 40 - 250 km a drahých (na výrobu náročných) raket se zmiňovaným dosahem 400 km. Střely jsou pak přiřazovány k cílům podle priority a vzdálenosti.
Komplety S-400 do konce letošního roku získá 16 pluků PVO ruské armády. S-400 jsou rozmístěny mimo jiné na anektovaném Krymu , v Sýrii a také v Arktidě.
Zdroj: National Interest
Související články
Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje
Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...
- 24.03.2017
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko buduje mobilní strategickou protivzdušnou obranu
Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany vytváří vysoce mobilní jednotky strategické ...
- 10.04.2017
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
Moderní turecká bojová vozidla. Projeví Armáda ČR zájem?
Největší turecká zbrojovka ASELAN představila na výstavě IDEF 2017 (International Defence Industry ...
- 15.05.2017
- 67 komentářů
- Radomír Sedláček
Ohrožují čistky v turecké armádě její bojeschopnost?
Od červencového převratu, který se minulý rok odehrál v Turecku uběhl již téměř rok, ale čistky ...
- 17.05.2017
- 30 komentářů
- Michael Myklín
To je taková klasika...nemáme analog, tudíž je celý typ zbraně diskutabilní, problematický, těžko využitelný atd. atd. Pochybnosti zřejmě nemají ti co je kupují, ani ti co se je ...Zobrazit celý příspěvek
To je taková klasika...nemáme analog, tudíž je celý typ zbraně diskutabilní, problematický, těžko využitelný atd. atd. Pochybnosti zřejmě nemají ti co je kupují, ani ti co se je snaží vyvíjet, dokonce ani ti co kvůůli nim tlačí na jiné státy, aby je nekupovaly (případ Irán, případ Řecko) a fakt, že za celou dobu existence systémy S400 nebyly ani jednou zničeny Vámi popsaným postupem moji úvahu asi zřejmě také jen potvrzuje:))Skrýt celý příspěvek
Mám určité pochybnosti o reálné bojové efektivitě systémů S-300/400 a jeho Čínských a západních analogů.Myslím že je možné že tyto velice rozměrné,málo mobilní systémy které jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Mám určité pochybnosti o reálné bojové efektivitě systémů S-300/400 a jeho Čínských a západních analogů.Myslím že je možné že tyto velice rozměrné,málo mobilní systémy které jsou rozmístěny na několika platformách jsou již překonané.
Jejich nevýhoda je snadná zjistitelnost systému,v době špičkových průzkumných družic vyspělý protivník bude vždy vědět naprosto přesně polohu jednotlivých komponent těchto složitých PV systémů,s vysokou přesností.Vždyť poloha Ruské S-400 v Sýrii byla dokonce na internetu.A v případě že protivník zná polohu PV systému je celkem snadné jej zničit,soustředěný útok střel s plochou draho letu a střel Jassm,vypálené mimo dosah PV systému.K tomu desítky dronů/klamných cílů a krycí letka letounů -rušičů a z S-400 zůstanou jen doutnající trosky.Další velká nevýhoda PV systému dalekého dosahu je že stačí zničit klíčový radar nebo velitelský/spojovací vůz a systém je vyřazen.
Jako účinnější mi přijdou systémy sice kratšího dosahu,ale mnohem mobilnější,systémy které mají rakety i přehledový a střelecký radar na jednom vozidle,takže jsou schopny operovat i samostatně,mnohem lépe se maskují a v případě nebezpečí dokáží velmi rychle opustit ohrožený prostor.Mám na mysli PV systémy jako Tor nebo Pancir,možná i 9K317 BUK,který je v nouzi schopen operovat i samostatně,bez vozidel na kterých je naváděcí radar a velitelské stanoviště.
Ostatně,za celou dobu existence PV systémy S-300/400 nesestřelily ani jediný nepřátelský vzdušný cíl,to moji úvahu jen potvrzuje.Tyto systémy prostě nejdou použít tak aby protivníka překvapili,protivník vždy přesně zná jeho polohu a přizpůsobí tomu taktiku.Skrýt celý příspěvekO PVO-PRO pro Turecko se toho napsalo dost, celkem čtyři baterie se může zdát málo, pokud to nemá sloužit výhradně jako protiraketová obrana, s Iránem nebudou mít asi nikdy dobré ...Zobrazit celý příspěvek
O PVO-PRO pro Turecko se toho napsalo dost, celkem čtyři baterie se může zdát málo, pokud to nemá sloužit výhradně jako protiraketová obrana, s Iránem nebudou mít asi nikdy dobré vztahy. Parametry proti balistickým střelám má papírově o dost vyšší než HQ 9 nebo Patriot.
alexa123: tomu se říká evoluce, když někdo proti mně použije klacek, tak si pořídím něoc proti klacku, S 300 je starý systém, avšak pořád s možností efektivní modernizace, určitě bude záležet co vše slováci při ukázce použili a co ne. Vždy je jen otázkou času, kdy se objeví efektivní prostředky proti starším systémům
Takové cvičení je k nezaplacení:
http://www.trtworld.com/europe...
Tady si můžete přečíst jak to probíhalo nad Vietnamem:
http://dl.iranidata.com/danesh... Skrýt celý příspěvekSergej7490 ... predvedene vsetky mody cinnosti radaru US jednotke SIGINT. Na dalsie cvicenie uz radar miesto jedneho lietadla videl 30 falosnych. Mohol by si to viac ...Zobrazit celý příspěvek
Sergej7490
... predvedene vsetky mody cinnosti radaru US jednotke SIGINT. Na dalsie cvicenie uz radar miesto jedneho lietadla videl 30 falosnych.
Mohol by si to viac vysvetliť o čo išlo?Skrýt celý příspěvekTurci jsou v NATO jen na papíře-dokud se jim to hodí.Myslíte si snad že kdyby došlo na válku v pobaltí tak příjdou pobaltským státům na pomoc,jak jim to ukládá smlouva?Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Turci jsou v NATO jen na papíře-dokud se jim to hodí.Myslíte si snad že kdyby došlo na válku v pobaltí tak příjdou pobaltským státům na pomoc,jak jim to ukládá smlouva?Ale kdež,vyprdli by se na ně.No,NATO může používat třeba letiště v Turecku-když jim to Turek dovolí :)
Jinak důležité bude určitě programové vybavení systému,a ten budou moci používat,ale ne se v ním hrabat.
Pamatuju když Poláci kupovali F-16,v jejich zprávách si vojáci stěžovali že nemají přístup do softwaru letounů,ten mají pouze technici firmy výrobce letounu.Ale to je dnes zcela běžný postup,tak jako si koupím Windows,můžu ho používat ale můj není,nemůžu ho kopírovat,měnit,zasahovat do něj.U vojenského systému budou vlastnická práva softwaru ještě omezenější.Skrýt celý příspěvekAk z toho celého vôbec niečo bude, tak by tureckú časť výroby mal zrejme na starosti ASELSAN, ktorý už dnes vyrába radary a v spolupráci s firmou Roketsan PVO krátkeho dosahu ...Zobrazit celý příspěvek
Ak z toho celého vôbec niečo bude, tak by tureckú časť výroby mal zrejme na starosti ASELSAN, ktorý už dnes vyrába radary a v spolupráci s firmou Roketsan PVO krátkeho dosahu HISAR-A a stredného dosahu HISAR-O. Transfér technológii by šiel najskôr na vývoj ďalšieho člena rodiny Hisar. Základy už vybudované sú ...Skrýt celý příspěvek
fenri: Tie motory nie sú dobrý príklad, lebo tam ide z veľkej časti o metalurgické výrobné postupy (od toho sa odvíja výkon a životnosť), ktoré Číňania nedokážu skopírovať, ani ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Tie motory nie sú dobrý príklad, lebo tam ide z veľkej časti o metalurgické výrobné postupy (od toho sa odvíja výkon a životnosť), ktoré Číňania nedokážu skopírovať, ani keby sa postavili na hlavu ...
Aký komponent v S-400 by asi tak nebolo možné okopírovať kvôli výrobným postupom?
Tento obchod bude najskôr stáť a padať na tom, nakoľko budú Rusi tie peniaze potrebovať - od toho sa bude odvíjať manévrovací priestor jednotlivých strán.Skrýt celý příspěvekAk to Rusi turecku naozaj predaju, tak tam urcitre nebudu vsetky pracovne mody radaru, resp mozu byt uplne ine, starsie, napr z generacie S300PMU. Ta uz je preflaknuta, niekolko ...Zobrazit celý příspěvek
Ak to Rusi turecku naozaj predaju, tak tam urcitre nebudu vsetky pracovne mody radaru, resp mozu byt uplne ine, starsie, napr z generacie S300PMU. Ta uz je preflaknuta, niekolko rokov dozadu boli nasimi obsluhami pri simulacii nepriatelskej PVO predvedene vsetky mody cinnosti radaru US jednotke SIGINT. Na dalsie cvicenie uz radar miesto jedneho lietadla videl 30 falosnych.
Turci si taketo obmedzenie urcite uvedomuju, ale potrebuju si nastudovat principy cinnosti a sposob prace so sudobym systemom, aby vyriesili zakladne "filozoficke" otazky pri navrhu svojho systemu.Skrýt celý příspěvekFenri, nechci se zase hádat, ale možná to nakonec bude snazší než ty motory. Čínský HQ-9 je vlastně "slepenec" Patriota, který získali Čínani z Izraele a S-300 od Rusů. Takže na ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri,
nechci se zase hádat, ale možná to nakonec bude snazší než ty motory. Čínský HQ-9 je vlastně "slepenec" Patriota, který získali Čínani z Izraele a S-300 od Rusů. Takže na rozdíl od motorů, tohle Čínani zvládli. A ani to nemuseli kopírovat do šroubku, vzali si z každého něco a dokázali to zaintegrovat. Nicméně to ještě neznamená, že to dokáží i Turci.
Jinak souhlasím, že je hodně nejisté, že se ten obchod uskuteční. Každá strana chce něco jiného - Rusko prodávat zbraně a Turecko přístup k technologiím. A Turecko je ještě pořád v NATO a spojencům se to líbit nebude. A ani to není ofic. zpráva, zdroj je "anonymní úředník".Skrýt celý příspěvekPavolR: no, představa, že budou Turci vyrábět S-400 od ingotů po hotový systém a když se zarazí, obratem to vyřeší Izrael je úsměvná. Tohle není jako sešroubovat Ce'eda. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: no, představa, že budou Turci vyrábět S-400 od ingotů po hotový systém a když se zarazí, obratem to vyřeší Izrael je úsměvná. Tohle není jako sešroubovat Ce'eda.
Pokud se celý kontrakt uskuteční (což považuji také za dost nejisté), tak budou jen montovat z dodaných komponent. A nabastlit na to izraelský radar také není totéž, co dát jiná světla na auto. Tohle jsou už poměrně komplikované hračky.
IMHO jsou Číňané technologicky, finančně i lidským potenciálem dost před Turky a přesto se jim nedaří ani po dlouhých letech plnohodnotně okopírovat dosluhující generaci ruských leteckých motorů. A to je motor jednodušší (kromě materiálů) než extraligový systém PVOSkrýt celý příspěvekajajajajaaaaj :-) vidím, že prozápadná antiruská úderka nezaháľa a okamžite tu vyráža do práce akonáhle sa objaví čo i len náznak pozitívnych správ ohľadom RF :-D Veľmi úsmevné ...Zobrazit celý příspěvek
ajajajajaaaaj :-)
vidím, že prozápadná antiruská úderka nezaháľa a okamžite tu vyráža do práce akonáhle sa objaví čo i len náznak pozitívnych správ ohľadom RF :-D
Veľmi úsmevné jak sa tu snažíte všetko čo sa Rusov týka okamžite spochybniť, zľahčiť, zosmiešniť. Žiaľbohu, mám pre vás zlé správy páni úderkári - 1.Rusko predáva a teda to majú posichrované po všetkých stránkách! 2.Predávajú, lebo sa im to zrejme oplatí, ináč by to určite nerobili!! 3.Rusi predávajú, Rusi budú diktovať čo a ako a za akých podmienok, nikto iný a určite nie Turek (ber alebo nechaj tak)!!!
Môžete vziať jed na to, že tá S-400ka bude po všetkých stránkach očesaná, takže Turek ak aj čaká nejaký 1 chýbajúci komponent pre svoj vlastný vyvíjaný systém PVO, dostane ho očesaný, pretože jednoducho všetky kľúčové komponenty budú vzorne očesané :-) Takže Turek môže smelo kopírovať očesanú S-400, originál neprekoná a bude ho to stáť roky a miliardy na výstavbu výr.infraštruktúry. A to už bude mať Rus dávno zaradenú S-500 a S-600 vo vývoji :-) Takže veľa šťastia Turek a vy prozápadní úderkari si nechajte zájsť chuť...holt zase vám to nevyšlo, ale to vás isto neodradí snívať ďalej svoje vlhké ružové sny o definit. podmanení Rusov západnými fašistami :-D
PS: tento článok o predaji S-400 Turkom tu mešká rovných 14 dní (oproti konkurencii). A meškajú aj ďalšie články týkajúce sa Rusov - napríklad správa o predají T-90 Vietnamu, Iraku, Egyptu atd. Zrejme to nepasuje do protiruskej/prozápadnej orientácie tohto webu. Dosť smutné na 21.storočie :-/Skrýt celý příspěvekNa systémoch vyrobených priamo v Turecku toho Rusi veľa neošetria a keby sa aj pokúšali nejaké technológie nechať pre seba, tak Turci proste môžu doplniť niečo aj nákupom z ...Zobrazit celý příspěvek
Na systémoch vyrobených priamo v Turecku toho Rusi veľa neošetria a keby sa aj pokúšali nejaké technológie nechať pre seba, tak Turci proste môžu doplniť niečo aj nákupom z Izraela, s ktorým sú už tiež celkom zadobre.
Pri vlastných systémoch PVO budú Turci beztak využívať know-how získané z rôznych krajín, podobne ako tomu je u tanku Altay, založenom čiastočne na juhokórejskom a čiastočne na Nemeckom know-how. Povedal by som, že majú celkom jasnú predstavu, aký technologický komponent/y od Rusov v rámci toho S-400 chcú a z obchodu bude niečo iba vtedy, ak presne to aj dostanú. A oproti Rusom majú tú výhodu, že majú neobmedzený prístup k technológiám, takže stačí iba zainvestovať do zázemia a odborníkov, skrze ktorých z toho všetkého niečo vyskladajú - čiže o úspechu či neúspechu budú rozhodovať peniaze a nie Rusi.Skrýt celý příspěvekJe to jen politicke divadlo jak ze strany Ruska, tak ze strany Turecka. A v obojim pripade bych si tipnul ze je z velke casti mireno na vlastni populaci. Dokud bude Turecko clenem ...Zobrazit celý příspěvek
Je to jen politicke divadlo jak ze strany Ruska, tak ze strany Turecka. A v obojim pripade bych si tipnul ze je z velke casti mireno na vlastni populaci.
Dokud bude Turecko clenem NATO a bude mit na svem uzemi zapadni vojenske zakladny, tak k zadnemu serioznimu prodeji a transferu technologii nedojde.
Nakonec jim mozna nejakou 400 prodaji, ale bude tak neskutecne ocesana, ze to nebude stat za rec.
Napriklad: Prodame vam rakety kratkeho dosahu, ale radary si pouzivejte svoje.Skrýt celý příspěvekZe strategickeho hlediska nema nakup pro Turecko zadny smysl - podle mne k nakupu vubec nedojde a je to jen bublina vypustena na oplatku za evropskou kritiku. Bojova hodnota bude ...Zobrazit celý příspěvek
Ze strategickeho hlediska nema nakup pro Turecko zadny smysl - podle mne k nakupu vubec nedojde a je to jen bublina vypustena na oplatku za evropskou kritiku. Bojova hodnota bude sporna - predpokladam, ze Rusko ma po softwarove strance identifikaci svych tj. ruskych letadel, raket osetrenou. Otazka je nakolik se k S-400 bude moci dostat treba americti reverzni inzenyri, ale par mld je trochu drahej spat.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...