Turecké námořnictvo

TCG Gaziantep (F-490)
Foto: Fregata TCG Gaziantep (F-490) třídy Gabya. / Diego Quevedo Carmona  

Nejsilnější námořní silou v Černém moři (resp. v oblasti) je Turecké námořnictvo (Türk Deniz Kuvvetleri). Turecké námořní síly tvoří více než 200 lodí, z toho šestnáct fregat, osm korvet a čtrnáct ponorek.

Turecko zatím stojí v ukrajinské krizi poněkud stranou. Avšak Turecko je členem NATO a navíc je na Ukrajině angažováno „osobně“. Na Krymu žije 300 tisíc Tatarů - obyvatel turkického původu.

Tataři z historického hlediska mají s Ruskem napjaté vztahy. V těchto dnech se navíc obracejí na Turecko s žádosti o pomoc proti možným represím ze strany Ruska. Jistě tak nebude na škodu přiblížit si, jakými vojenským prostředky Turkové disponují v oblasti.



Ukrajinské námořnictvo se v žádném případě nemůže rovnat ruské Černomořské flotile. Avšak v menší míře to platí i pro Černomořskou flotilu, která početně i technicky zaostává za silným tureckým námořnictvem.

 

 Video: Turecké námořnictvo / YouTube



Fregata Gabya

Největší sílu tureckého námořnictva tvoří 8 fregat třídy Gabya (výtlak 4100 tun). Konkrétně jde o osm hloubkově modernizovaných ex-amerických fregat třídy Oliver Hazard Perry. Turecké lodě třídy Gabya jsou určené především pro protivzdušnou obranu, čemuž odpovídá i mohutná protivzdušná výzbroj.

Loď má 40 vertikálních raketových šachet, z toho 32 určených pro protivzdušné střely středního dosahu RIM-66 Standard MR (dolet až 167 km) nebo pro RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (ESSM) s doletem až 50 km. První zbraň lze využít také proti lodím, druhou je naopak možné ničit i nepřátelské protilodní střely.

Základní výzbroj v boji s hladinovými cíli tvoří 76mm automatický námořní kanón Oto Melara, osmice šachet pro protilodní střely Harpoon a dvojice trojhlavňových torpédometů. Ze zadní paluby tureckých lodí třídy Gabya operují vrtulníky S-70B Seahawk nebo AB.212ASW. Vrtulníky mohou pomocí torpéd a řízených střel vést boj proti lodím i ponorkám.

Barbaros Foto: Fregata TCG Oruç Reis (F245) třídy Barabaros. / CC-BY-SA-3.0/Brian Burnell

  

Fregaty Barbaros a Yavusd

Nejmodernější fregaty v tureckém námořnictvu jsou lodě třídy Barbaros (výtlak 3300 tun). Lodě vycházejí z německé rodiny lodí MEKO, konkrétně MEKO 200. Od roku 1997 si turecké námořnictvo pořídilo 4 fregaty třídy Barbaros.

Kromě nejmodernějšího elektronického vybavení se lodě opírají i o mohutnou výzbroj. Proti vzdušným cílům mají lodě třídy Barbaros k dispozici 16 šachet pro protiletadlové rakety ESSM.

Pro boj s loďmi nepřítele mají plavidla k dispozicí 127mm rychlopalný námořní kanón, osm šachet pro střely Harpoon a pro boj s ponorkami/loďmi dvojici torpédometů. Na zádi je také místo pro vrtulník S-70B Seahawk/AB.212ASW.

Třída Yavuz (4 jednotky) je sesterskou třídou lodí Barbaros. Výzbroj je identická jako u předešlé třídy, ale elektronické vybavení je méně pokročilé.

 

 TCG Heybeliada (F-511)

Foto:  Korveta TCG Heybeliada (F-511) třídy Ada. / Turkish Naval Forces

 

Korvety Ada a Burak

Výkonnostně níže jsou pak korvety. V prvé řadě jde o dvojici nejmodernějších korvet třídy Ada (výtlak 2400 tun), ke kterým se v dohledné době připojí šest dalších. Ve výzbroji mají korvety 76mm rychlopalný kanón, 8 šachet pro střely Harpoon a 16 šachet pro střely ESSM. Ze zadního hangáru operuje jeden vrtulník.

V tureckém námořnictvu slouží i osm korvet třídy Burak (výtlak 1300 tun) - ex-francouzské korvety třídy D'Estienne d'Orves. Korvety třídy Burak jsou určeny především pro protiponorkovým boj, čemuž odpovídá elektronické vybavení i výzbroj.

Hlavní výzbroj tvoří 100mm námořní kanón a čtyři raketomety pro protilodní střely Exocet. Pro boj s ponorkami má třída Burak čtyři torpédomety a také systém pro shazování hlubinných pum.

Ponorky

Turecké námořnictvo se může opřít celkově o čtrnáct starších německých ponorek Type 209, v Turecku rozdělených do tří tříd – AtilayPreveze a Gür. Jedná se o stejná plavidla lišící se především délkou a výtlakem.

Ve všech případech se jedné o diesel-elektrické ponorky se stejnou výzbrojí – 8 torpédometů pro torpéda ráže 533 mm (14 torpéd na palubě). V případě potřeby je možné z ponorek odpalovat ponorkové verze protilodní střely Harpoon, případně pokládat miny.

V brzké době navíc turecké ponorkové loďstvo doplní šest nejmodernějších německých ponorek Type 214.

 

S-70B Seahawk

Foto: S-70B Seahawk / Turkish Naval Forces

 

Letectvo

Hlavními dopravními letouny tureckého námořnictva jsou turbovrtulové CASA CN-235 a ATR 72 MPA. Letouny slouží jak k dopravě lidí a zásob, tak také pro námořní patrolování a boj s ponorkami/hladinovými plavidly.

Velkou bojovou sílu tvoří 28 námořních vrtulníků S-70B Seahawk (+6 v objednávce). Vrtulníky jsou určené především pro protiponorkový boj. Dokáží shazovat sonary i torpéda. 

Pro boj s hladinovými cíly jsou vybavené střelami Hellfire nebo Penguin. Vrtulníky mají k dispozici radar, FLIR pouzdro a bohaté elektronické vybavení.

Námořnictvo má také ve výzbroji 12 vrtulníků Agusta-Bell AB.212ASW, což je protiponorková verze legendárních amerických strojů Bell 212. Vrtulník může nést dvojici torpéd nebo naváděné střely.

Současné námořní síly Černomořské flotily a tureckého námořnictva

Turecko

Rusko

Křižník

0

1

Raketový křižník     

0

1

Torpédoborec

0

1

Fregaty

16

3

Korvety

8

4

Raketové čluny

27

6

Ponorky

14

1





Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Rusko chce Krym

Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Černomořský sud střelného prachu

Pokud někdo optimisticky očekával, že se po páteční eskalaci toto napětí o víkendu uvolní a nový ...

Ruský Vladivostok zahajuje námořní zkoušky

Ač v současné době jsou vztahy mezi „Západem“ a Ruskem napjaté, stále běží již dříve uzavřené ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David
    13:36 10.03.2014

    To strikehawk - přesně tak. Zaregistroval jsem také informaci, že některá plavidla chtějí Turkové přesunout do středozemního moře i vzhledem k situaci v Sýrii. A k té tabulce - ...Zobrazit celý příspěvek

    To strikehawk - přesně tak. Zaregistroval jsem také informaci, že některá plavidla chtějí Turkové přesunout do středozemního moře i vzhledem k situaci v Sýrii.
    A k té tabulce - Rusové mají sice raketový křižník, ale tím je Moskva, loď projektu 1164. Krásná velká loď, která ale má za sebou třicet let služby a neprošla nějakou výraznější modernizací. O žádném dalším křižníku nevím. Torpédoborec Rusové mají, ale jedná se o Smetlivyj třídy Kashin, čtyřicetileté plavidlo, které sice prošlo částečnou modernizací, ale přesto je dnes již zcela zastaralé Výraznou sílu představují korvety - lze připomenout třeba zajímavou třídu Samum.
    Na druhou Černomořská flotila má dostat nové fregaty třídy 1135.6 (resp. jejich domácí variantu) - podle všeho uvažované zvýšení objednaných fregat z 6 na 9 má být právě kvůli černomořské flotile. Mají přijít i nové ponorky 636.3, korvety 20380 (4?) a patrně i korvety 21631. První jednotky mají přijít už letos. Takže během krátké doby vše může vypadat zase trochu jinakSkrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    09:42 10.03.2014

    Díky za zajímavý článek. Závěrečné srovnání ale není příliš korektní, protože zahrnuje celou flotilu Turecka ( tzn. ne pouze část náležející severnímu loďstvu ) včetně jednotek ...Zobrazit celý příspěvek

    Díky za zajímavý článek. Závěrečné srovnání ale není příliš korektní, protože zahrnuje celou flotilu Turecka ( tzn. ne pouze část náležející severnímu loďstvu ) včetně jednotek nasazených ve středozemním moři. Při úvaze o čistě hypotetickém konfliktu je nutno rovněž brát v úvahu ruské námořní letectvo obzvláště letouny zaměřené na ničení hladinových cílů Tu-22M3, které jednoznačně vychylují poměr sil na ruskou stranu obzvláště v uzavřeném moři jako je Černé moře.Skrýt celý příspěvek

  • David
    19:17 09.03.2014

    Mne osobně nejvíc překvapil u Turecka zájem zakoupit výsadkovou loď španělské třídy Juan Carlos - resp. jednotku od této třídy odvozenou. Svými výkony se blíží lehké letadlové lodi ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne osobně nejvíc překvapil u Turecka zájem zakoupit výsadkovou loď španělské třídy Juan Carlos - resp. jednotku od této třídy odvozenou. Svými výkony se blíží lehké letadlové lodi a tak si myslím, že dost ovlivní poměr sil v oblasti.
    Ale v nějaký otevřený konflikt mezi Ruskem a Tureckem moc nevěřím, byť nějaké animozity budou asi vždyckySkrýt celý příspěvek

  • Nemo
    18:15 09.03.2014

    Ale ne všichni Tataři se staví Rusku nepřátelsky, dokonce se zdá že těch nepřátelsky naladěných bude menšina - současný tatarský prezident má prý velkou šanci zaujmout místo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale ne všichni Tataři se staví Rusku nepřátelsky, dokonce se zdá že těch nepřátelsky naladěných bude menšina - současný tatarský prezident má prý velkou šanci zaujmout místo Medveděva jakožto premiér RF. Taktéž k záboru Krymu se Tatarstán staví kladně.
    A co se týče Turků, ti jsou obklopeni defacto nepřátelsky naladěnými sousedy kteří mají na Turky nepříjemné vzpomínky takže v případném konfliktu by spíš pomáhali Rusku. Jsou ale součástí NATO, takže nějaká samostatná akce nepřipadá v úvahu.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    18:05 09.03.2014

    Tataři z historického hlediska mají s Ruskem napjaté vztahy. V těchto dnech se navíc obracejí na Turecko s žádosti o pomoc proti možným represím ze strany Ruska. Len na ...Zobrazit celý příspěvek

    Tataři z historického hlediska mají s Ruskem napjaté vztahy. V těchto dnech se navíc obracejí na Turecko s žádosti o pomoc proti možným represím ze strany Ruska.

    Len na okraj
    Rovnako napjaté vztahy maju greci s turkami, armeni s turkami, kurdi s turkami iracania s turkami, iranci s turkami.Skrýt celý příspěvek

  • OMFG
    12:13 09.03.2014

    Pri vyzbroji mate trosku zmatok, vid spominane G-class frigates: Kazde plavidlo ma spolu 48 sacht - 40 v ramci Mk-13 a 8 zahrna Mk-41, ktore dostali pocas modernizacie (podobne ...Zobrazit celý příspěvek

    Pri vyzbroji mate trosku zmatok, vid spominane G-class frigates:

    Kazde plavidlo ma spolu 48 sacht - 40 v ramci Mk-13 a 8 zahrna Mk-41, ktore dostali pocas modernizacie (podobne ako australska trieda Adelaide). Mk-13 umoznuje odpalovat ako strely Standard, tak aj ASCMs Harpoon. Mk-41 VLS zas zabezpecuje odpal ESSMs (a pomocou quadpack canisters sa ich pocet zvysuje na 8x4=32).

    Podobne aj v pripade triedy Barbaros - 2xMk-41 VLS = 2x8x4 ESSMs. Na rozdiel od vyssie spominanych fregat ma vsak na pre strely Harpoon odpalovacie zariadenie Mk-141 (2x4, na fotkach viditelne pred kominom).

    Etc.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...