Ruský Vladivostok zahajuje námořní zkoušky
- 7. 3. 2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Ač v současné době jsou vztahy mezi „Západem“ a Ruskem napjaté, stále běží již dříve uzavřené společné vojenské projekty. Jedním z nich je stavba ruské vrtulníkové lodě Vladivostok patřící do francouzské třídy lodí Mistral. Loď nyní postupuje ve Francii první zkoušky na moři.
Vladivostok je jednou ze dvou lodí třídy Mistral, které si ruské námořnictvo za 1,2 miliardy euro objednalo ve Franci i . Stavba lodí se dělí mezi francouzské loděnice DCNS a loděnice Baltský závod v Petrohradě.
Rus ké loděnice posílají do Francie velké konstrukční celky lodě. Ve francouzský loděnicích pak probíhá konečná montáž lodě . Avšak instalace ruských zbraňových systémů proběhne až v loděnicích Baltský závod.
Podle Emmanuela Gaudeze, mluvčího loděnic DCNS v Saint-Nazaire, Francie Vladivostok předá Rusku na konci letošního roku. Sesterskou loď Sevastopol pak o rok pozdějí. Po instalaci ruských zbraňových systémů si pak lodě mezi léty 2015 až 2016 převezme ruské námořnictvo, konkrétně Tichomořská flotila.
Obě lodě měří na délku 199 metrů a mají výtlak 22 000 tun. Dosah lodě je téměř 20 000 kilometrů při stále rychlost í plavby 15 uzlů (28 km/h). Na tuto vzdálenost mohou vysadit celý svůj náklad tvořící až 450 vojáků, vrtulníky a obrněná vozidla.
Ruské lodě ponesou až 16 vrtulníků – 8 útočných Ka-52K a osm víceúčelových Ka-29. Na palub u lze trvale umístit najednou až šest strojů, které mohou okamžitě vzlétnout.
V útrobách lodě je navíc místo pro celý prapor obrněných vozidel. Francouzské lodě Mistrál dokáží například přepravovat až 40 tanků Leclerc nebo 53 obrněných vozidel.
V současné době se ve Francii školí první posádka lodě, kterou tvoří 177 námořníků a 60 instruktorů. První etapa školení začala v únorů a skončí v květnu. Druhá etapa proběhne mezi červenem, a to jak v přístavu Saint-Nazaire, tak i na moři na Vladivostoku.
Již v říjnu 2011 se francouzsko-ruský obchod dostal pod palbu kritiky. Podle kritiků Francie Rusku poskytuje technologie použitelné proti zájmům NATO.
Pro Francii však obchod znamenal potřebnou vzpruhu pro její stagnující průmysl. Pouze stavba obou lodí pro ruské námořnictvo zajišťuje 1000 pracovních míst pro Francouze.
Ironické situace si nyní všímají i západní media. Ty komentují fakt, že zatímco země NATO kritizují Rusko, omezují vojenskou spolupráci a hrozí sankcemi, v jedné z největších zemí NATO se staví obří výsadkové lodě pro Rusko použitelné pro invazní operace.
Zdroj: Defense-Update
Související články
Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral
Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...
- 11.12.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
VIDEO: Ka-52 Alligator – nejmodernější ruský vrtulník v akci
Bojový vrtulník Ka-52 Alligator je to nejlepší, co může současné ruské vrtulníkové letectvo ...
- 14.01.2012
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral
Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků ...
- 21.09.2012
- 0 komentářů
- Michal Polák
Vladivostok: Ruský Mistral s ruskou výzbroji
Francouzské loděnice DCNS v Saint-Nazaire spustily na vodu první loď třídy Mistral pro ruské ...
- 15.10.2013
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Tak Rusové nemají ani na ono vytvoření Sovětského svazu číslo dvě. Situace je prostě zcela jiná, zejména jižní křídlo (Střední Asie) se dostává čím dál více mimo ruský vliv. Ty ...Zobrazit celý příspěvek
Tak Rusové nemají ani na ono vytvoření Sovětského svazu číslo dvě. Situace je prostě zcela jiná, zejména jižní křídlo (Střední Asie) se dostává čím dál více mimo ruský vliv. Ty státy s Ruskem spolupracují, ale díky historické zkušenosti jsou mnohem opatrnější.
Faktem je, že svým způsobem nebezpečným precedentem by bylo, kdyby ukrajina pustila Krym - z obavy před další eskalací konfliktu a Krym by se připojil k Rusku. Okamžitě se totiž naskýtá otázka - co bude dál, kam dál by Rusko chtělo postupovat. A jinak - souhlas, ta situace vyvolá jistě zvýšení vojenských výdajů v řadě zemí - Polsko, pobaltí, ale třeba i Rumunsko a BulharskoSkrýt celý příspěvekJen aby jednou tyto zbraně nestály proti nám, Evropanům, byla by to jistě ironie. Krize na Krymu přinesla Evropanům aspoň jednou dobrou věc, ukázala nám, jak uvažují ruské mocenské ...Zobrazit celý příspěvek
Jen aby jednou tyto zbraně nestály proti nám, Evropanům, byla by to jistě ironie. Krize na Krymu přinesla Evropanům aspoň jednou dobrou věc, ukázala nám, jak uvažují ruské mocenské elity a co jim jde, a myslím, že nezůstanou to jen u vytvoření "SSSR 2", určitě budou chtít obnovit i své sféry vlivu a zájmové oblasti,proto také Poláci zbrojí jako za studené války,asi to tuší delší dobu.A ve Švédsku a Finsku už se vedou debaty ohledně členství v NATO a pobaltské státy zvažují o navýšení obranných rozpočtů.Skrýt celý příspěvek
Franocuzi nemají důvod rušit pro ne výhodný kontrakt. Ovšem pro Rusko může být dost rizikoké kupovat zbraně ze států Nato, stejně jako pro Turecko, které kupuje kopii S300 z ...Zobrazit celý příspěvek
Franocuzi nemají důvod rušit pro ne výhodný kontrakt.
Ovšem pro Rusko může být dost rizikoké kupovat zbraně ze států Nato, stejně jako pro Turecko, které kupuje kopii S300 z Číny...
Aby měl majitel jistoru, že technika nebosahuje nic, co by neměla, musel by ji rozebrat a zkontrolovat do posledního šroubku, každý čip, každý řádek zdrojového kodu atd....Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...