Tomáš Foldyna

     

POLEMIKA: Dodávky těžkých zbraní a rychlý výcvik ukrajinských vojáků

Média mluví o nesmyslnosti dodávek těžkých nebo sofistikovaných zbraní na Ukrajinu. Důvod? Přeškolení prý trvá celé týdny, měsíce nebo roky. Věci ale mohou v Evropě velmi rychle eskalovat. Začněme ...

PREMIUM NÁZOR: NATO musí vstoupit na Ukrajinu

Každý rozumný člověk se obává eskalace ukrajinské války do jaderného konfliktu mezi Ruskem a NATO. Takové obavy brání vzniku bezletové zóny, dodávkám těžkých zbraní nebo vstupu vojáků NATO na Ukrajinu. Co když nám ale tyto obavy vsugerovalo Rusko?

POLEMIKA: Strategie hmotných rezerv České republiky

V současné dramatické pandemické situaci rezonuje otázka připravenosti hmotných rezerv České republiky na krizové situace. Za hlavní problém považujeme nedostatečné zásoby a často máme idealizovanou představu velkých skladů přeplněných vším možným. Takové zúžené pojetí je ovšem od základů nesprávné a pokud ho takto chápou i zodpovědní, jsme na špatné cestě.

Aktivní záloha – střelci nebo spíše řidiči?

Tradičně si záložní armádu, tedy u nás Aktivní zálohu, představujeme jako pěšáky ‒ střelce z ručních zbraní. Někteří si ale střelce-záložky představují jako snadné oběti lépe vyzbrojených a dobře ...

ÚVAHA: Budování funkčních jednotek č. 2 – Pásové platformy pro podpůrná vozidla

V diskusi k článku „Armáda ČR musí budovat funkční jednotky“ vyvstala otázka vhodnosti podvozku bojových vozidel pěchoty (BVP) pro podpůrná vozidla a možnosti využití levnějších pásových platforem. V následujícím textu se pokusíme tuto možnosti analyzovat.

ÚVAHA: Budování funkčních jednotek č. 1 – Kola vs. pásy

V diskusi k článku „Armáda ČR musí budovat funkční jednotky“ zaznělo množství velmi užitečných a kvalifikovaných připomínek. Tímto děkuji diskutujícím za jejich snahu a čas. Je škoda tento potenciál nevyužít, proto se v kratších článcích postupně vrátím k jednotlivým tématům. V první části se zaměřím na prastarou otázku pásových a kolových podvozků.

NÁZOR: Armáda ČR musí budovat funkční jednotky

Před mnoha lety se bouřlivě diskutovalo o typu kolového bojového vozidla pěchoty (KBVP) Pandur vs. Patria. Nakonec to bylo vlastně jedno. Dodnes nemáme plně funkční mechanizované kolové uskupení ani brigádní, ani praporní. Máme jen neúplná torza a pokud je doplníme chybějícími zbraněmi z jiných jednotek, dostaneme zvláštní „slepence“ na různých platformách. To bohužel hrozí i u tendru na nová pásová (BVP) bojová vozidla pěchoty.

POLEMIKA: Mýtus o kanonenfutru

Než budeme pokračovat v cyklu směřujícímu k vyzbrojování armády, uděláme malé slohové cvičení. Pro méně vycvičené vojáky se často používá označení “kanonenfutr”. Někdy se zachází až do extrému a za ...

Armáda ČR: 18 000 vojáků a 38 000 záložníků

Jak jsme ukázali v úvaze „Na jakou válku se má Armáda ČR připravit?“, armáda musí být připravena na konflikty doslova všech velikostí, od nasazení malé jednotky až po totální mobilizaci. Při rozsáhlejších katastrofách, lesních požárech, nehodách nebo válkách je jasně vidět, jak obtížné je dimenzovat záchranné, nouzové a silové složky. Celé roky mohou v očích daňových poplatníků zbytečně spotřebovávat finance, jen aby jich v případě rozsáhlé krize bylo najednou zoufale málo.

ÚVAHA: Na jakou válku se má Armáda ČR připravit?

Dříve, než se pustíme do případných úvah o vyzbrojení české armády, je potřeba definovat možné konflikty, kterých se armády České a Slovenské republiky mohou z různých důvodů zúčastnit.

Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných sil se objevila jedna zásadní otázka. Pořídit si skutečný hlavní bitevní tank (MBT) nejlépe ve hmotnostní kategorii nad 60 tun nebo nám postačí ...