Test ruské mezikontinentální střely Bulava
- 30. 9. 2016
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou jaderných střel Bulava. Jedna raketa úspěšná zasáhla cíl na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka. Druhá střela byla zničena krátce po startu.
Balistická střela odpalovaná z ponorky SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) RSM-56 Bulava a nové ponorky třídy Borej tvoří páteř strategických jaderných sil ruského námořnictva.
Střely jsou zavedeny v ruském námořnictvu od roku 2013, a to i přesto, že velkou část testů střel Bulava provází potíže a selhání.
Od roku 2004 bylo provedeno 29 testovacích odpalů, ale pouze 12 (případně 14 - viz. text) bylo označeno jako úspěšných. V listopadu 2015 byla například odpálena salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach třídy Borej.
Podle posledních zpráv z blogu Russian Strategic Nuclear Forces (RSNF) ruského experta Pavla Podviga, však první střela nezasáhla cíl a druha byla zničena sebedestrukcí.
Ruský ministr obrany test ale označil za úspěšný, i přes destrukci druhé rakety. Je otázkou, zda sebedestrukce byla provedena plánovaně obsluhou v rámci testu, nebo vlivem závažné technické poruchy.
V letošním roce byl na červen naplánována salva dvou raket Bulava ze stejné ponorky. Testovací odpal byl ale z neznámých příčin odložen.
K poslednímu testovacímu odpalu došlo před několika dny. Ruské ministerstvo obrany test označilo za zcela úspěšný. První raketa úspěšně zasáhla cíl na Kamčatském poloostrově a druhá raketa byla zničena "po dokončení první fáze letu."
Ruské ministerstvo obrany poslední test označilo jako "experimentální", ale není jasné, o jaký "experiment" šlo. Nejlepší odhad získáme zřejmě z blogu RSNF, podle kterého šlo o test připravenosti řídících a velících systémů Severomořské flotily provést jaderný úder.
V médiích byl test druhé rakety označen jako neúspěch. Podle ruského ministerstva šlo ale o úspěšný test. Jaká je tedy realita?
Raketa Bulava je dvoustupňová - po vyhoření prvního stupně se zažehne druhý stupeň, který bojové hlavice dopraví na cíle. Podle Pavla Podviga je možné, že druhá raketa byla vybavena z důvodů úspory financí jen maketou druhého stupně a maketami bojových hlavic.
Po úspěšném otestování odpalu a funkčnosti prvního stupně pak obsluha provedla destrukci rakety. Údajně ze stejného důvodu byla zničená i druhá raketa z listopadového testu (2015) a proto listopadový test je možné označit jako částečně úspěšný.
Kromě "nejlepších odhadů" ale není možné zjistit reálný stav věci. Ruské ministerstvo k testům nepodává prakticky žádné bližší informace.
Salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach z listopadu 2015.
V každém případě program raket Bulava provází značné potíže. Problém není ani tak v konstrukci raket Bulava, jako v nekvalitních součástkách.
"Bulava má problém s kvalitou výroby," myslí si Mike Kofman, vojenský analytik z Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses). "V ruském obranném průmyslu jsou problémy se sériovou výrobou. Můžete položit stejnou otázku u ruského vesmírného programu ohledně kvality/konzistence komponentů."
Střely RSM-56 Bulava jsou určeny pro novou třídu jaderných ponorek třídy Borej.
Ponorky třídy Borej Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje na konci roku 2014. Čtvrtou ponorku Knjaz Vladimír ruské námořnictvo získá v příštím roce. Celkově je plánována stavba 10 ponorek.
První tři ponorky třídy Borej ponesou až 16 střel Bulava - každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Čtvrtá vylepšená ponorka Knjaz Vladimir získá 20 střel Bulava.
Dolet střely Bulava je 8 -10 tisíc km. Každá samostatně manévrující hlavice dokáže doručit na cíl jadernou nálož o síle 100 až 150 kT.
Dlužno dodat, že Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.
Proto i přes problémy s programem Bulava Rusko má dostatečně robustní prostředky jaderného odstrašení v podobě ICBM střel Jars nebo Topol-M.
Související články
Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3
Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...
- 28.08.2016
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu
Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...
- 22.09.2016
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany
Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...
- 23.09.2016
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace ruských tanků T-14 Armata
Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...
- 27.09.2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Co je vlastně na té Bulavě tak jedinečného, že se jí Rusko snaží udržet při životě doslova za každou cenu? Vždyť se svými parametry teprve přiblížila 25 let staré americké střele ...Zobrazit celý příspěvek
Co je vlastně na té Bulavě tak jedinečného, že se jí Rusko snaží udržet při životě doslova za každou cenu? Vždyť se svými parametry teprve přiblížila 25 let staré americké střele Trident II. Nebo to je ono, že už mají konečně raketu skoro jako Trident? Pročetl jsem si články, co o Bulavě vyšly a jediné její zjevné plus, na kterém se všichni shodují je, že je "nová" a tedy perspektivní pokud jde o modernizace a upgrady zatímco Trident je stará raketa, která už asi dosáhla modernizačního stropu. Žádné zmínky (a to ani spekulativní) o nějaké nevídané technologické vychytávce jsem neobjevil.Skrýt celý příspěvek
Prumerny plat v Rusku je asi 409 Euro, v Polsku 700 Euro, v CR asi 773 Euro.
Uvidime co se stane s Ruskou ekonomikou, az Putkovi dojdou usetrene penize z ropy.Prumerny plat v Rusku je asi 409 Euro, v Polsku 700 Euro, v CR asi 773 Euro.
Uvidime co se stane s Ruskou ekonomikou, az Putkovi dojdou usetrene penize z ropy.pks,dusan...vy jste rusi?Vy este asi věříte,že většina rusů žije v zemľjankách a sú věčně opití,že jó!Svatá prostoto! Udělejte mezi sebou sbírku a vylosujte jedného na takový ...Zobrazit celý příspěvek
pks,dusan...vy jste rusi?Vy este asi věříte,že většina rusů žije v zemľjankách a sú věčně opití,že jó!Svatá prostoto!
Udělejte mezi sebou sbírku a vylosujte jedného na takový měsíční pobyt v russii!A potom pomluvíme!Skrýt celý příspěvekRusko má svoji specifickou ekonomiku. Může být prolezlá korupcí a založená na oligarchických a politických vztazích. V Rusku toto funguje. Je to daleko od "ideálu", ale ti lidé to ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko má svoji specifickou ekonomiku. Může být prolezlá korupcí a založená na oligarchických a politických vztazích. V Rusku toto funguje. Je to daleko od "ideálu", ale ti lidé to mají v krvi a umí v tom fungovat. Podívejte se na Ukrajinu - tam se formálně snaží o demokracii (viz fraška https://www.youtube.com/watch?... s mnohokrát opakovaným hlasováním o odvolání soudců) a pořát jim z toho vypadává reálně oligarchie. Nemá smysl to měnit, jen zbytečně teče spousta krve.
Pokud si dusan stěžuje na to, že nemají tržní ceny energií - to si jako představuje, že budou za plyn a ropu platit stejně jako my? Že se podřídí jednotnému evropskému trhu a budou mít stejné ceny? Nad některými kroky Ruska můžeme kroutit hlavou, ale tak blbí zase nejsou.
Je úplně běžné (tržní), že cena zboží závisí na místě a čím je blíže k místu produkce, tím je nižší. Porovnejte si cenu jablek v ČR v sadu a cenu jablek v Africe.
Modernizace _ruské_ekonomiky_ je možná jedině z centra - jako projev vůle vládce a jeho tlaku na oligarchy, kteří ji mohou i zaplatit. Změna režimu by vedla jen k velkému rozkrádání a oni si Jelcina užili opravdu dost a teď ví, že tohle (změnu režimu) opravdu nechtějí.
Zbrojní výroba je také součástí ekonomiky a má dost velký exportní potenciál. Např. zrušení prodeje Mistrálů vedlo k zakázce na 46ks Ka-52 pro Egypt za částku kolem miliardy $.
Je normálním projevem ekonomiky, že silná exportní odvětví vedou k potlačení těch slabších, které jsou pod velkým tlakem levných dovozů. Dá se proti tomu bojovat jen odkládáním exportních přebytků - což Rusko dělalo a budovalo si rezervy. Tento postup ale má své limity a může vést ke znehodnocení rezerv.
Inflace v Rusku byla IMHO způsobena podceněním situace ze strany ruské centrální banky (hnízda liberárních ekonomů). Ta měla sice obrovské rezervy, ale investované tak, že se nedaly rychle použít (bez ztrát). Ruská centrální banka každý natištěný rubl kryje zlatem nebo $ nebo jinou světovou měnou. To by mělo zajistit dostatečnou tvrdost měny.Skrýt celý příspěvekMarthy Je to naozaj tak. Čína umelo drží podhodnotenú svoju menu a exportuje na úkor ožobračovania vlastného obyvateľstva, ktoré za dovoz musí priplácať ...ale i tak už Čína ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy
Je to naozaj tak. Čína umelo drží podhodnotenú svoju menu a exportuje na úkor ožobračovania vlastného obyvateľstva, ktoré za dovoz musí priplácať ...ale i tak už Čína pomaly ale isto zdražuje a prestáva byť lacná, čo je zle pre investorov, ale dobre pre dámácich, lebo im idú hore reálne príjmy.
V Rusku zas nie sú stále reálne trhové ceny napr. energií a vývoz energetických surovín nie len plní rozpočet, ale i dotuje zvyšok ekonomiky.
To si treba uvedomiť pri štruktúre ruskej ekonomiky. I tie zložky HDP čo formálne nemajú s energetickým priemyslom nič spoločné sú naň napojené neprehľadnou štruktúrou oligarchických a politických vzťahov.
V Rusku stále pretrváva netrhové oligarchistické prostredie, kde zahraničných investorov púšťajú len tam, kde fakt potrebujú ... napr. automobilový priemysel, kde napr. Lada sa už stáva "normálnou" firmou a už i na tie autá sa dá pozerať .... aj keď dnes majú problémy s útlomom domáceho dopytu.
Rusi si to nepriznajú, ale potrebujú radikálne modernizovať svoju ekonomiku a to sa dá jedine pri zmene režimu. Napr. Chodorkovskyj nebol o nič lepší ako ostatní, ale naozaj začal progresívne riadiť svoje firmy .. a narazil na politické limity .. a skončil.
Kudrin bol ministrom financií Ruska od roku 2000 do roku 2011 - čiže za Putina a ten je tvorcom tých finančných rezerv, ktoré zachraňujú Rusov dnes .... a posunul Rusko dopredu.
Odišiel pre nesúhlas s politikou Putina - on chcel modernizovať ekonomiku, Putin armádu. Po páde ropy sa jeho slová potvrdili. Armáda je akosi proti inflácii bezmocná ....
A je všeobecne známe, že na armádu treba peniaze. A na peniaze treba silnú ekonomiku .... nie primitívnu ekonomiku založenú na cenách surovín. Rusko jednoducho nemá s dnešným fungovaním režimu dlhodobú perspektívu a bez zásadných politických reforiem bude len "dýchať" padľa cien surovín - raz ľahko, raz ťažko.
Síce sa dnes obdivuje ruská armáda ... .ale faktom je, že značná časť zbraní je stále s čias ZSSR, alebo na vývoji z týchto časov ... a nové sa zavádzajú veľmi dlho ... a ťažko.Skrýt celý příspěvekDamik-hádat vojenskou sílu podle hdp a podobných měřítek síly ekonomiky je hodně zavádějící. Třeba-jedna věc je za kolik se prodává třeba tank t-90 do zahraničí,druhá věc za kolik ...Zobrazit celý příspěvek
Damik-hádat vojenskou sílu podle hdp a podobných měřítek síly ekonomiky je hodně zavádějící.
Třeba-jedna věc je za kolik se prodává třeba tank t-90 do zahraničí,druhá věc za kolik si ho kupuje Ruská armáda.Další-většina součástí Ruské techniky je domácí,nekupují ji za dolary.
Například Čína záměrně podhodnocuje svoji měnu,takže teoreticky,jestli vyrobíš tu samou techniku v USA a v Číně,ta Čínská vyjde mnohem levněji....Skrýt celý příspěvekDusan: Kdyby jen pracovat - oni dokonce chteji vysledky :-) ! A nekteri jsou dokonce tak hrozne drzi ze si dovoli nezaplatit za porusovani smluv a zpackanou praci. Jinak naprosty ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan: Kdyby jen pracovat - oni dokonce chteji vysledky :-) ! A nekteri jsou dokonce tak hrozne drzi ze si dovoli nezaplatit za porusovani smluv a zpackanou praci. Jinak naprosty souhlas. Chapu ze se to asi nikdy nedozvime ale me by desne zajimala SKUTECNA operacni zpusobilost napr. letectva. Velice obdivuju jak to jsou schopni v tom bordelu vubec drzet v chodu tu masinerii, ze se to proste nerozpadne jak domecek z karet.Skrýt celý příspěvek
Najväčším problémom súčasného Ruska je dnešný ruský režim ... Tie kadejaké "prúsery" nie sú náhoda, ale skorumpovaný systém. V námorníctve konkrétne majú Rusi pravidelne napr. ...Zobrazit celý příspěvek
Najväčším problémom súčasného Ruska je dnešný ruský režim ...
Tie kadejaké "prúsery" nie sú náhoda, ale skorumpovaný systém. V námorníctve konkrétne majú Rusi pravidelne napr. veľa požiarov na plavidlách či už v službe, dokoch či pri stavbe nových plavidiel. Len tento rok či si spomínam tak rusom zhorela pred dokončením jedna veľké mínolovka a zahorela jedna ponorka. Nie, že by aj inde sa nestali také veci, ale Rusom sa to stáva jednoducho príliš často.
To isté platí o zlyhávaní raketovej techniky. Nie je ani tak dôležité, že sa to stane, lebo to sa stáva každému, ale príčiny. Pred nejakým časom zlyhali rakety - myslím, že to boli Sojuzy, z dôvodu zle namontovaných gyroskopov, ktoré sa montujú pred štartom. Stalo sa to opakovane, hoci si to i nejako fyzicky zabezpečili, aby to nebolo možné ... pri poslednej havárii sa zistilo, že to i napriek tomu niekto narazil nasilu i napriek zaisteniu ... to už nie je nešťastie či náhoda ... to je "bordel" ....
Tak isto je možné v Rusku, že "strategické" investície ako kozmodróm Vostočnyj či most na Krym sa oneskorujú ... nevyplácajú sa pri tom mzdy ... a nemajú jasného zodpovedného ....
Jedna Ruska mi rozprávala akú "revolúciu" robia zahraniční investori v Rusku .... normálne chcú od ľudí aby PRACOVALI počas pracovnej doby : ) .... naozaj neslýchané ......Skrýt celý příspěveksiggi A prečo ? ... To, že Rusko sa snaží byť svetovou mocnosťou hoci na to reálne ekonomicky nemá je pomerne známy fakt .... Samozrejme faktom je i to, že si to Rusi nechcú ...Zobrazit celý příspěvek
siggi
A prečo ? ... To, že Rusko sa snaží byť svetovou mocnosťou hoci na to reálne ekonomicky nemá je pomerne známy fakt ....
Samozrejme faktom je i to, že si to Rusi nechcú priznať ....Skrýt celý příspěvekdamik....tak to máme opravdu veliké štěstí, že nejsi ve vedení Ruska, páč bys byl již dávno superarbitrován pro blbost a dostal svěrací kazajku....:)
damik....tak to máme opravdu veliké štěstí, že nejsi ve vedení Ruska, páč bys byl již dávno superarbitrován pro blbost a dostal svěrací kazajku....:)
Otazka pro Putku je, jak dlouho my vydrzi ekonomika velikosti Spanelske, financovat takove drahe spasy ... Kdybych ja byl ve vedeni v Rusku, tak bych pocet raket a hlavic tajne ...Zobrazit celý příspěvek
Otazka pro Putku je, jak dlouho my vydrzi ekonomika velikosti Spanelske, financovat takove drahe spasy ... Kdybych ja byl ve vedeni v Rusku, tak bych pocet raket a hlavic tajne snizoval, protoze vetsi mnozstvi nic nevylepsi a presny pocet je stejne tajny ...Skrýt celý příspěvek
Obávám se, že USA brzy odhalí, že Rusko disponuje výrazně vyšším počtem mobilních odpalovacích zařízení ICBM, než mu příslušné dohody ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se, že USA brzy odhalí, že Rusko disponuje výrazně vyšším počtem mobilních odpalovacích zařízení ICBM, než mu příslušné dohody dovolují!
https://www.youtube.com/watch?...
Ještě mě napadla taková jedna varianta, že ta druhá střela neletěla na východ, ale na sever - a že ji po chvilce zlikvidovali. V tom případě by byl start 100% úspěšný.Skrýt celý příspěvekOnehdá tu bylo velké povídání o tom, že svaz letadlové lodi je v podstatě nevypátratelný. A najednou mám uvěřit, že se v Rusku neschová náklaďák (pravda pořádný) s Topolem? Ale no ...Zobrazit celý příspěvek
Onehdá tu bylo velké povídání o tom, že svaz letadlové lodi je v podstatě nevypátratelný. A najednou mám uvěřit, že se v Rusku neschová náklaďák (pravda pořádný) s Topolem? Ale no tak...Skrýt celý příspěvek
alexa123
Na co stavět základnu, myslíte že topol-M se v prostorách Ruska neschová?
http://www.armadninoviny.cz/ru...alexa123
Na co stavět základnu, myslíte že topol-M se v prostorách Ruska neschová?
http://www.armadninoviny.cz/ru...Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem. Neviem či pri dnešných ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.
Neviem či pri dnešných prieskumnych prostriedkoch (rozlišovacia schopnosť prieskumných družíc USA) "lze hravě ukryt jaderné ICBM" na akomkoľvek obrovskom území. Výstavba základne ICBM nie je výstavba garáže a toto sa nedá len tak zamaskovať.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...