TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Foto: Test vesty VOM od firmy Hard Task. / YouTube

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná Modularní) od České Zbrojovky. Právě s vestou VOM Česká Zbrojovka před rokem vyhrála tendr na dodávku nových balistických vest pro Armádu ČR. Jak vesta VOM obstála v testování kvality se dozvíte na přiloženém videu.

Česká zbrojovka podle vyhraného tendru Armádě ČR dodá 2291 kusů balistických vest VOM v hodnotě 68 078 000 Kč. Z hlediska balistické odolnosti VOM plní normu NIJ 01.01.04 na úroveň IIIA, která chrání vojáky proti střelám až do ráže. 44 Magnum.

V místě vložených balistických panelů na úroveň IV, tj. v ráži .30 M2AP - pro srovnání u nás spíše podobné střelivo 7,62x54 mm AP (Armour Piercing), tedy střelivo s vysokou průrazností.

Vesta VOM určená pro AČR vychází z produktové řady taktických balistických vest CZ Combat odzkoušených v reálných bojových podmínkách v Iráku, Afghánistánu, ale také náročných podmínkách tropického prostředí Jižní Ameriky.

Firma Hard Task dostala možnost v reálných situacích otestovat jak funkčnost vesty, tak její balistickou odolnost. Velmi zajímavý je test pohyblivosti a střelby s vestou, a samozřejmě rovněž zkouška balistické odolnosti - jak měkké, tak i tvrdé balistiky.

Ve výsledku firma Hard Task ocenila nízkou hmotnost vesty, variabilitu, rychlost oblékání, systém odhozu nebo “3D” strukturu materiálu na vnitřní straně. Z testu nevyšel dobře balistický límec a především popruhy a rozměry molle vazby - dva poslední problémy jsou však způsobeny technickými požadavky Armády ČR.

EDIT: Redakce Armádních novin získala od pana Jana Žižky, ředitele firmy 4M SYSTEMS s.r.o., oficiální vyjádření k informacím uvedených v diskuzi pod článkem. Níže uveřejňujeme obsah vyjádření:

Na Armádních novinách – a nejenom na nich – se rozvinula debata o balistických vestách České zbrojovky. Zájem mě těší, na druhou stranu bych rád z pozice ředitele 4M Systems s. r. o. upřesnil některé informace, které se objevují v diskusích, uvedl na pravou míru mýty a záměrné, či nezáměrné nepravdy.

V první řadě je důležité uvést, že  Česká zbrojovka a.s. spolupracovala s panem Hanušem z firmy FENIX Protector na projektu vesty pro Armádu ČR dlouhodobě. CZUB se hodlal soutěže účastnit s verzí vesty TBV, protože jde o vyzkoušené a velmi dobré řešení. Jedním z problémů soutěže byla od počátku zadávací dokumentace, která obsahovala řadu nejasných požadavků.

Jenom naše společnost položila skoro třicet upřesňujících dotazů. Podobně reagovali i další výrobci. To, co je tedy v některých případech dnes tématem debat a podivování se je důsledkem požadavku zadavatele. Z pohledu výrobce chci zdůraznit, že někdy by bylo mnohem jednodušší postupovat dle řešení, která jsou na balistických ochranách standardizovaná v jiných zemích, než plnit zdejší specifické požadavky.

Níže je několik bodů, které považuji za důležité – vzhledem k diskusím – zmínit:

Kdo je kdo v zakázce - Česká zbrojovka a. s. nabídla vestu vyvinutou firmou FENIX Protector s. r.o.  (Martin Hanuš - ALP). Kvůli tomu, že v té době neměl FENIX Protector výrobní kapacity v některé ze zemí, které povolovaly podmínky výběrového řízení, odkoupila licenci a design vesty nově vzniklá společnost 4M Systems s. r. o. FENIX také dodal veškerý textilní materiál potřebný pro výrobu vesty. Česká zbrojovka a. s. si sama ve spolupráci s tureckou firmou NUROL a AR Kompozit vyvinula měkkou balistickou vložku a panely.

Kde se vzala vesta VOM - Vesta VOM (oficiální název vesty pro AČR) vychází z modelu TBV, používá stejný systém zapínání a další konstrukční prvky. Musela však být upravena podle znění zadávací dokumentace, protože mnoho, byť nesmyslných, požadavků zadavatel nehodlal změnit ani po několikerých pokusech a vysvětlování z naší strany. Zároveň je TBV dost drahá a výběrové řízení bylo samozřejmě založené na nejnižší ceně. Proto se v konstrukci VOM neuplatnili všechny vychytávky a materiály z TBV.

Vzorek vesty - Zadávací dokumentace nepožadovala předložení ani jednoho vzorku vesty. Na naše opakované dotazy zadavatel potvrdil, že mu nepřijde nic nestandardního na tom, když vojáci uvidí vestu až cca čtyři měsíce po podpisu smlouvy. Jen tato skutečnost ukazuje, jak pečlivě se tomuto výběrovému řízení věnovali lidé z Odboru vývoje výstroje Brno.

Zadávací dokumentace - Zatímco stupni balistické ochrany se zadávací dokumentace věnuje ve dvou větách uvedením normy NIJ 01.01.04, popisu textilního nosiče se věnuje s  pedantskou přesností na dvou stranách A4. Například přesně stanovuje kolik procent pružných vláken a kolik textilních má obsahovat pruženka a jak široká musí být lemovka s tolerancí jednoho mm. Z textu zadávací dokumentace je evidentní, že je vypracována někým z textilního oboru, kdo ale o balistické ochraně neví vůbec nic. A jenom perličkou je, že nebyla požadována balistická ochrana proti střepinám To se dá považovat za neuvěřitelné.

Aby moje reakce nebyla moc dlouhá a protože jsou Velikonoce, na ostatní otázky, výtky a báchorky budu reagovat postupně v diskusi.

Jan Žižka, ředitel 4M SYSTEMS s.r.o.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Svítilna Fenix TK15C

Tma. Přesto potřebujete vidět. Je jedno, jestli jste v tmavém baráku nebo v lese. Na vaší zbrani ...

RECENZE: Marathon Diver´s Automatic GSAR

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý ...

RECENZE: Bojové kalhoty ARK1

Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na ...

RECENZE: Hodinky Garmin Fenix 3

Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • torondor
    17:05 24.03.2016

    hurvo: to by cordura nejdříve musela vyhovovat požadavkům českého obranného standardu.... a ano problém není s látkou jara56: jenže kontrolné zkoušky látek v VTUMV Slavičín již ...Zobrazit celý příspěvek

    hurvo: to by cordura nejdříve musela vyhovovat požadavkům českého obranného standardu.... a ano problém není s látkou

    jara56: jenže kontrolné zkoušky látek v VTUMV Slavičín již proběhly. také vojskové zkoušky. bez stížností.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    14:44 24.03.2016

    Dokaze niekto povedat ako sa k vestam TBV dostala CZUB? Neviem si predstavit ze by som na mieste pana Hanusa len tak odovzdal prava na svoj vyrobok nejakej inej firme. Pekna ...Zobrazit celý příspěvek

    Dokaze niekto povedat ako sa k vestam TBV dostala CZUB? Neviem si predstavit ze by som na mieste pana Hanusa len tak odovzdal prava na svoj vyrobok nejakej inej firme.

    Pekna ukazka ako sa vysporiadali v CZUB s poziadavkou na maskovacie schopnosti popruhov, ACR vyslovne vyzadovala maskovanie a krytie v infra spektre a predpokladala potlac na popruhoch ako maju inde (napr spm, briti, amici), a CZUB tam narvala obycajne popruhy a obsili ich latkou (facepalm).

    Pokial ma pravdu ACR ze CZUB spolu s 4M osulili material na vyrobu vesty, tak vidim vysledok sudneho sporu ktory prave prebieha jednoznacne v prospech CZUB.

    TBV som pouzival a vesta je to vyborna, izraelska balistika a kvalitna cordura.
    VOM mi pripada ako fake TBV z ciny.Skrýt celý příspěvek

  • Jara56
    09:56 24.03.2016

    To Charlie: Titan je pri stejné odolnosti cca 6x dražší, ocel cca 2x těžší a při tom tvarování na míru a podobně - ani ta cena nebude o moc nižší. Kromě toho cílem není střelu jen ...Zobrazit celý příspěvek

    To Charlie: Titan je pri stejné odolnosti cca 6x dražší, ocel cca 2x těžší a při tom tvarování na míru a podobně - ani ta cena nebude o moc nižší. Kromě toho cílem není střelu jen "zastavit", ale také utlumit její impuls na fyziologicky přijatelnou hodnotu - a to aramidy umí skvěle. Voják sice živý, ale otřesený natolik, že není použitelný k dalšímu boji je na nic. Karbidové pěny nebo podobná exotika jsou také řešením, ale tady už jsme cenově v oblasti sci-fi.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    07:50 24.03.2016

    Mimochodem laická otázka: proč se vlastně objednávají tyhlencty "kompozitní" nebo jak to nazvat panely? Přijde mi, že kvalitní ocelovej nebo titanovej plát by při menší tloušťce ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem laická otázka: proč se vlastně objednávají tyhlencty "kompozitní" nebo jak to nazvat panely? Přijde mi, že kvalitní ocelovej nebo titanovej plát by při menší tloušťce odvedl lepší práci. Staré Kirasy, které ho měly, dopadly při testech velice dobře, a nejdpíš to ani nebyly úplně špatné vesty celkově (ačkoliv kamarád říkal, že byly trochu nepohodlné), jenže to všechno skoupili Ukrajinci.

    K tomu límci - nemůže být jeho tvar takovej jakej je, protože ho počítali spíš pro střelce z lafetovaných kvérů?

    Protistřepinovka - měl sem za to, že balistika, která chytne spolehlivě kulku, chytne i střepinu. Nebo se tam přidává něco navíc, aby to ty kusy litiny lapalo líp?Skrýt celý příspěvek

  • Jara56
    00:05 24.03.2016

    Jsem opravdu zvědav, jak budou vypadat oficiální balistické testy náhodně vybraných vest ve Slavičíně po jejich dodání, které je dneska už 6 měsíců ve skluzu a armáda zatím ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem opravdu zvědav, jak budou vypadat oficiální balistické testy náhodně vybraných vest ve Slavičíně po jejich dodání, které je dneska už 6 měsíců ve skluzu a armáda zatím neviděla ani kus. Kromě pár vzorků. Mimochodem, všiml si někdo, že vodovzdorné obaly na ty pancíře mají kdovíproč dvojí šev? Z nástřelné stran jsou viditelně zatavené, z té vnitřní, kde je popis, to vypadá jako vyříznuté a znovu vlepené. Že by výměna původního potisku za český? Hezky je to vidět na záběru panelu nastříleného .308 Remington, kde je viditelně rozlepený "vnitřní" spoj. Možná to teď funguje, ale za dva roky to tudy může navlhnout tak, že se těm panelům o nějaké IV bnebude ani zdát. Kromě toho - proč střelba dávkou ze 7,62x39? Že by obava z průstřelu jednou střelou? Ostatně jedna prošla. Která to byla? Podle polohy ta na horním okraji pole zásahů. A jestli jsem dobře viděl, prošla, minimálně téměř, i ta první, na pravé straně pancíře. Celkově to na mě jako IV moc nepůsobilo, spíš jako solidní III. Ale to je samozřejmě věc názoru, po oficiálních zkouškách budeme moudřejší. Jo, ostré hrany těch "pravých" svárů se za pár dní nošení prodřou látkou a zničí konstrukci vesty. Dodavatel Zbrojovky neumí dodat pásky na mole s potiskem, místo toho obšívá nepotištěné pásky maskáčovinou, kterou pak tester stahuje a tvrdí, jak je to bašta bez ní, to také moc důvěry nebudí. Je to tak trochu pakárna, zdá se mi. Hnědá barva v potisku navíc dost řve, nepřipadá mi to na originální středoevropský standard. Okraje vesty nejsou navíc obšity lemovkou, ale obyčejnou maskáčovinou. Za pár dní "ostrého" používání se to začne trhat a třepit. Těm tureckým pancířům bych moc nevěřil, už jen kvůli těm dvojím švům. Jestli byly ty vnitřní části obalů skutečně vyříznuty a přelepeny, jak to vypadá i podle záběrů, osobně bych se v nich před zbraň ráže 7,62 rozhodně nepostavil, a to ani na větší vzdálenost. Kdoví jak jsou vlastně staré, a komu byly určeny původně. Že by ISIL? :) Měkká balistika je údajně taky dobře zfušovaná - místo potisku je polepená štítky, které se dodávaly k výrobci vest a ten je tam dodatečně nalepoval. To by asi zase tak moc nevadilo, ale největší sranda je ta, že vůbec nebylo jasné, na kterou stranu balistiky mají přijít. Jestli je to pravda, atk jich půlka může být klidně polepená na nástřelné straně, což může být docela průser. Navíc ten zfušovaný límec, znemožňující mířenou střelbu, bez lemu ... Můj dojem z vesty - konstrukce možná dobrá, ale provedení amatérské a těžce zfušované. Samotné video je spíše reklama, než seriózní test, protože bagatelizuje jasné příznaky toho, že celá vesta je sice možná líbivá pro ty, kdo dají na první dojem, ale jako profík bych z ní měl strach. Provedením a ochrannými vlastnostmi je to za ty prachy, co do toho armáda dává, těžký shit. Vůbec se nedivím klukům ze SOJky, že to nechtějí do armády pustit. Možná dobrá koncepce, ale špatná konstrukce a naprosto mizerné provedení. Ušité z hadru, který nesplňuje barvové ani pevnostní požadavky, tutově ne nehořlavými nitěmi, s měkkou balistikou, u které si nemůžu být jist, jak je vlastně otočená (což je dost podstatné) a s tvrdou balistikou, o které si nemůžu být jist, jak je stará a jak dlouho vydrží, a navíc s partou, rozhodnutou dodat tuhle s odpuštěním sračku do armády za každou cenu bez ohledu na životy těch kluků, kteří ji budou muset používat - to se teda Zbrojovka vycajchnovala. Nemám potuchy, proč to dělají - flinty dělají dobré, ale vesty nikdy nedělali. Že je někdo dodavatel, ještě neznamená, že tuší něco o konstrukci, vývoji, technologiích nebo taktickém použití. Zbraně umí celkem dobré, peníze jim vydělávají, tak o co jim s těmi vestami vlastně jde? Jo a ještě jedna zajímavá souvoslost - tu firmu, co barvila hadry na ty vesty, koupili Pákistánci (ostatně ta původní neobarvená látka, ze které se vesty šijí, je asi taky Pákistánu). Spojenecká země, samozřejmě. A Pákistánci chtějí koupit BRENy. Že by offset? Jo a připomínky, co měli kluci, co to zkoušeli v prototypu, se na Zbrojovce nikdo neobtěžoval akceptovat. Takže ať se nediví, že to armáda nechce.Skrýt celý příspěvek

  • torondor
    23:47 23.03.2016

    https://www.facebook.com/Minis...

    z pohádky do pohádky :D

    https://www.facebook.com/Minis...

    z pohádky do pohádky :D

  • torondor
    23:32 23.03.2016

    http://www.tyden.cz/rubriky/do... Armáda koupí od České zbrojovky skoro dvakrát tolik neprůstřelných vest, ...Zobrazit celý příspěvek

    http://www.tyden.cz/rubriky/do...

    Armáda koupí od České zbrojovky skoro dvakrát tolik neprůstřelných vest, než původně předpokládala. Pro přiobjednání vest hovoří podle deníku i zatěžkávací testy, které s úspěchem absolvují. "Dokončují se vojskové zkoušky a je už téměř stoprocentní, že dopadnou dobře," uvedl Stropnický.

    Kocourkovo hadr...Skrýt celý příspěvek

  • hrooch
    23:16 23.03.2016

    Je tady informace, že je to podšitý 25mm popruhem. Jestli jsem to špatně pochopil tak se omlouvám.

    Je tady informace, že je to podšitý 25mm popruhem. Jestli jsem to špatně pochopil tak se omlouvám.

  • Charlie
    23:10 23.03.2016

    Hrooch: proč by to křížení mělo mít násobky 25mm?

    Hrooch: proč by to křížení mělo mít násobky 25mm?

  • hrooch
    22:52 23.03.2016

    pro mu7705: podšít základní tkaninu je asi dobrá myšlenka, ale proč to potom nesedí rozměrově? To co je v reportáži rozhodně násobky 25mm není. Jeden dotaz víte někdo jak je to s ...Zobrazit celý příspěvek

    pro mu7705: podšít základní tkaninu je asi dobrá myšlenka, ale proč to potom nesedí rozměrově? To co je v reportáži rozhodně násobky 25mm není.
    Jeden dotaz víte někdo jak je to s pevností sešité látky oproti popruhu?
    Dodnes jsem si myslel, že pokud chci udělat certifikovaný výrobek tak musím dodržet podmínky certifikace. Dneska mi kluci z M4 a CZUB tvrdí, že to tak není a budou se soudit. To jsem zvědav jak to dopadne.
    Jinak u vest které CZUB dodala 601 jsou potištěné popruhy. Jak je to možný? 601 to má šizený nebo nás tady někdo houpe?Skrýt celý příspěvek

  • torondor
    22:10 23.03.2016

    mu7705: asi tak. materiály musí být certifikované, vesty odpovídat zadání a projít zkouškami. je dobře že CZUB nenechá ze sebe dělat fackovacího panáka. vždyť už vyrobili 85% ...Zobrazit celý příspěvek

    mu7705: asi tak. materiály musí být certifikované, vesty odpovídat zadání a projít zkouškami. je dobře že CZUB nenechá ze sebe dělat fackovacího panáka. vždyť už vyrobili 85% zakázky, kde byla kontrola doteď? kdo je zodpovedný za výklad pravidel pro dohled nad výrobou? CZUB asi ne...

    http://www.ceskenoviny.cz/zpra... Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:22 23.03.2016

    Problém by měl být v kontrole výroby (Armáda chce kontrolovat celou výrobu, CZUB chce dovolit jen kontrolu hotového produktu) a údajně i v kvalitě materiálu. Čili zakázka stojí, ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém by měl být v kontrole výroby (Armáda chce kontrolovat celou výrobu, CZUB chce dovolit jen kontrolu hotového produktu) a údajně i v kvalitě materiálu. Čili zakázka stojí, protože AČR přerušila kontrolu. A CZUB na ni podala správní žalobu. Jsem zvědavý, jak to dopadne. Každopádně doplatí na to opět vojáci v poli....Skrýt celý příspěvek

  • svang
    20:34 23.03.2016

    Pres 2 tisice vest, pro 828 vojaku. No co s temi zbyvajicimi budeme delat? Asi nektere dostanou poddustojnici a zbytek dame do skladu ... do doby nez zacneme resit problem se ...Zobrazit celý příspěvek

    Pres 2 tisice vest, pro 828 vojaku. No co s temi zbyvajicimi budeme delat? Asi nektere dostanou poddustojnici a zbytek dame do skladu ... do doby nez zacneme resit problem se standardizaci rozmeru.
    http://www.mocr.army.cz/dokume... Skrýt celý příspěvek

  • mu7705
    20:24 23.03.2016

    Informace o MOLLE vazbě jsou trochu zavádějící. Zadavatel požadoval na hlavních částech vesty křížovou vazbu. Vazba MOLLE nebyla požadována. Součástí požadavku byla pouze stanovena ...Zobrazit celý příspěvek

    Informace o MOLLE vazbě jsou trochu zavádějící. Zadavatel požadoval na hlavních částech vesty křížovou vazbu. Vazba MOLLE nebyla požadována. Součástí požadavku byla pouze stanovena možnost připevnit konkrétní pouzdra používaná v AČR. Jednalo se prakticky o všechny kromě pouzder MNS-2000, která jsou s popruhovými systémy zcela nekompatibilní a vycházejí z britského systému PLCE.
    V principu lze říci, že lze připevnit všechna pozdra s měkkými popruhy. Problém budou mít ti uživatelé, kteří budou chtít použít pouzdra s vyztuženými popruhy a také uživatelé, kteří budou chtít použít tvrdé platformy jako na videu.
    Ověření požadavku zákazníka proběhlo během kontrolních zkoušek a bylo bez problémů. Jen doplním, že AČR disponuje pouzdry s různými rozměry vazby na zadní straně, takže požadavek byl na ověření, že je lze nějakým rozumným způsobem připevnit. Jelikož pouzdra se zpevněnými popruhy AČR ve své výstroji nemá, tak použití těchto pouzder nebylo požadováno.
    Laserem vyřezávaný díl s podšitím 25mm popruhy byl použit jako náhrada za potištěné popruhy. Potisk popruhů má menší životnost a hlavně se potisk opakuje na příliš malé vzdálenosti, takže při našití větší plochy se vzor neustále opakuje, což je demaskující. Americké složky používají na řadě vystroje pouze jednobarevné popruhy, které jsou obarveny již ve vláknu, což zajišťuje větší životnost a nebo popruhy vyrobené složením látky, což zajišťuje stejnou životnost potisku u celé plochy vesty a neřeší se problém opakování maskovacího vzoru na malé ploše. U předního a zadního dílu AČR odmítala použití popruhu vzniklého složením tkaniny, proto byla použita vyřezávaná vazba. U bederního chrániče a kapes na boční pláty je použit popruh ze složené tkaniny, protože tam křížová vazba nemá smysl. Jen doplním, že dle normy ČOS všechny viditelné popruhy v šíří 25mm a výce musí být opatřeny potiskem maskovacího vzoru. Toto řešení sice vypadá efketně, ale má svá úskalí. Pokud výrobce nechce nebo nemůže z nějakého důvodu využít potištěné popruhy, musí sáhnout k takovým řešením. Jen upozorňuji, že vesta prošla jak kontrolními, tak vojskovými zkouškami a po vojskových zkouškách byla provedena řada úprav dle požadavků vojáků.Skrýt celý příspěvek

  • maracz
    17:22 23.03.2016

    No je to hrůza. Konec konců jako se vším v ačr :-(

    No je to hrůza. Konec konců jako se vším v ačr :-(

  • hrooch
    16:17 23.03.2016

    V zadání bylo, že tam má jít NPP vazbaa MOLLE vazba. A jestli se dobře pamatuju tak na armádních věcech jsou barevný popruhy a ne to co předvádí CZUB. Trochu mě i zaráží proč se ...Zobrazit celý příspěvek

    V zadání bylo, že tam má jít NPP vazbaa MOLLE vazba. A jestli se dobře pamatuju tak na armádních věcech jsou barevný popruhy a ne to co předvádí CZUB. Trochu mě i zaráží proč se vesta tolik liší od TBV. Vypadá trochu ořezaně. Třeba opasek u TBV je s 3D sítí a vazba tam je stejná, ale má správný rozměr. Podle mě si chce někdo pěkně namastit kapsu.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    15:59 23.03.2016

    Hrooch: jenže oni to nemají na Molle, ale na nějakou ALP nebo jakou vazbu. Už nevím proč tehdy u NPP a dalšího příslušenství zvolili tuhle variantu, jestli se jim na Molle něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Hrooch: jenže oni to nemají na Molle, ale na nějakou ALP nebo jakou vazbu.

    Už nevím proč tehdy u NPP a dalšího příslušenství zvolili tuhle variantu, jestli se jim na Molle něco nelíbilo nebo prostě nechtěli platit licenci...Skrýt celý příspěvek

  • hrooch
    14:59 23.03.2016

    Molle má standardní rozměr a ten rozhodně neodpovídá produktu, který je prezentován. Celí mě to připomíná zaplacené PR mi jsme všechno udělali správně, ale to že to nefunguje není ...Zobrazit celý příspěvek

    Molle má standardní rozměr a ten rozhodně neodpovídá produktu, který je prezentován. Celí mě to připomíná zaplacené PR mi jsme všechno udělali správně, ale to že to nefunguje není naše vina. A ten odhoz při zátěži nebude fungovat. Provázek s "husím brkem" to je hodně špatný vtip. Opasek bez vnitřní vystýlky myslíte, že to bude pohodlný? Zatím jsem toto řešení nikde neviděl.
    Celá prezentace vypadá účelově.Skrýt celý příspěvek

  • mnova23
    14:19 23.03.2016

    To že nechtěli protistřepinovku... ty kráso. Klasický zadávání AČR, co pánové? Jinak podle me se s tim zbrojovka popasovala solidně. Ačr si v půce vymyslí úpravy, těm zbrojovka ...Zobrazit celý příspěvek

    To že nechtěli protistřepinovku... ty kráso. Klasický zadávání AČR, co pánové? Jinak podle me se s tim zbrojovka popasovala solidně. Ačr si v půce vymyslí úpravy, těm zbrojovka vyhoví, ale souhlas s KOLTem, chtělo by to vysvětlení těch právně- úředních problémů.Skrýt celý příspěvek

  • atlas
    14:10 23.03.2016

    Dle mého názoru dost kvalitní vesta. ad hrooch: všechno je ušitý tak jak chtěla armáda, to že to MOLE nesedí není tim, že by to blbě ušili, ale že armáda chtěla standrard ...Zobrazit celý příspěvek

    Dle mého názoru dost kvalitní vesta.

    ad hrooch: všechno je ušitý tak jak chtěla armáda, to že to MOLE nesedí není tim, že by to blbě ušili, ale že armáda chtěla standrard NPP-2006. Všechny výrobky například od S.P.M. Liberec jsou plně kompatibilní a normálně to tam nasadíš. Tohle je systémovej problém AČR. Výrobce to udělal přesně tak jak chtěli oni.

    A zakázka se zdržela proto, že armáda chtěla nějaký úpravy... to je docela logický, že když v půlce změníš požadavky tak to nebudeš mít ve stejnou dobu ne? Co si pamatuju tak kluci říkali, že byla potřeba úprava pro to aby se v tom pohodlněji sedělo a ještě aby se vylepšily madla.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 7