Tankistka Alexandra Samušenková: Hrdinka z bitvy u Kursku

Tankistka Alexandra Samušenková: Hrdinka z bitvy u Kursku
Alexandra Samušenková / Foto: State-History.ru, Fair use (Zvětšit)

Před osmasedmdesáti lety se v Kurském oblouku rozhořela největší tanková bitva v historii. Střetlo se tu pětatřicet tisíc děl a přes sedm tisíc tanků. Bojovalo tu přes dva miliony vojáků, mezi nimi i ženy. Z nich proslula odvážná tankistka Alexandra Samušenková, která kus války strávila po boku amerického parašutisty a konec jejího života je zastřen tajemstvím.

Rozhodující bitva druhé světové války na východní frontě nebo největší a nejkrvavější tanková bitva v historii lidstva. Tak později pojmenují někteří historici řežbu u Kursku. Vojáci, kteří se zde 5. července 1943 shromáždili, ale prozatím jen nervózně tisknou zbraně. Nikdo neví, jak střetnutí dopadne. Proti sobě stojí dva a půl tisíce německých tanků a pět tisíc sovětských tanků. Sověti jsou v ráži. Podařilo se jim porazit Němce u Stalingradu a Rudá armáda tlačí Wehrmacht na západ. Ústup ale není rovnoměrný, hitlerovská armáda se nechce jen tak vzdát. Hitler zuří a dává pokyn k zahájení operace Citadela…

Sověti hromadí tanky i vojáky

Stovky německých tanků se v roce 1943 sunuly přes nekonečné ruské pláně k městu Kursk. Sověti o plánu věděli, nešlo se ho nevšimnout, a tak se připravili. Na obranu města a jeho okolí shromáždili největší počet tanků v historii, kolem pěti tisíc. Obě strany, dříve spřátelené Paktem Ribbentrop-Molotov a nyní ve válečném stavu, věděly, že v této bitvě jde o všechno.

Do rozhodující bitvy na východní frontě se zapojili nejen sovětští muži, ale také ženy. V té době to nebylo už nic výjimečného. Hodila se každá ruka. Snajperky, tankistky nebo pilotky se ostatně zapojovaly do bitev i na západní frontě. Vřavy v Kurském oblouku se zúčastnila také jedna z nejlepších tankistek druhé světové války Alexandra Samušenková, která sloužila u 1. gardové tankové armády.

Dívka ve válce

Samušenková se narodila v roce 1922 na Sibiři ve městě Čita. Svou válečnou kariéru zahájila v Zimní válce, kdy Sovětský svaz v zimě 1939 napadl Finsko, po němž požadoval značnou část území. Finové se bránili a konflikt nakonec skončil mírem uzavřeným v roce 1940.

Samušenková v armádě zůstala a absolvovala tankovou akademii. Krátce poté ze svého tanku zasáhla a v boji zničila tři německé Tigery. Za to byla odměněna Rudou hvězdou. Už v té době si vydobyla pověst šikovné tankové velitelky. Proto se jako velitelka tanků zúčastnila bojů u Kursku.

Později se Samušenková zapojila i do dalších bojů, například do lvovsko-sandoměřské operace v létě 1944. Cílem této ofenzivy sovětských vojsk na Ukrajině a v Polsku bylo vytlačení německých vojsk z Ukrajiny a postup do Polska k řece Visle.


Joseph R. Beyrle / Foto: Beyrlejr, Public Domain

Americký výsadkář

Po boku Samušenkové několik měsíců bojoval i americký výsadkář Joseph Beyrle z proslulé 101. výsadkové divize. Beyrle se účastnil výsadku v Den D a seskočil na francouzské území. Výsadek byl náročný, Němci na letadla pálili a voják dopadl na střechu venkovského kostelíku. Sice se dostal ze střechy dolů a Němcům utekl, ale po několika dnech ho dopadli. Vyslýchalo ho gestapo, a nakonec skončil v zajateckém táboře v Polsku. Odtud se mu ale podařilo utéct.

Vydal se na východ s myšlenkou, že bude bojovat po boku sovětů. Opravdu na ně narazil, konkrétně na tankovou brigádu. Rudoarmějci, na něž utečen pokřikoval „Amerikanski tovarišč“, si s ním nevěděli rady a předali ho své velitelce – Alexandře Samušenkové. Ta ho přijala ke svým mužům. Beyrly tak začal bojovat po boku Sovětů jako kulometčík.

Po válce americký voják vyprávěl o poměrech v sovětské armádě. Uvedl například, že Rudoarmějci byli nedisciplinovaní a trpěli nedostatkem jídla, což se projevovalo různě. Například při jednom z postupů zastřelili sedláka a jeho ženu, jejich těla předhodili prasatům, která posléze snědli.

Mrtvá před vítězstvím

Vítězného příchodu do Berlína se nedočkal ani jeden z hrdinů. Když se jednotka Alexandry Samušenkové zapojila do bojů o německou pevnost Küstrin na Odře, byl Beyrly zasažen střepinou a poslán do polní nemocnice. Tady pro něho tažení skončilo. Do dalších bojů už se nezapojil, protože než se zotavil, bylo po válce.

Beyrle, vedle sovětského vojáka Vladimíra Kutse, je považován za jednoho ze dvou vojáků, kteří během druhé světové války bojovali v americké i sovětské armádě. Beyrlemu se v roce 1954 narodil syn John Beyrle, který byl v letech 2008–2011 americkým velvyslancem v Rusku.

Krátce po zranění Američana padla Samušenková. Existují dvě různé verze – podle jedné ji přejel tank, podle druhé (oficiální) ji usmrtila německá dělostřelecká palba. Alexandra Samušenková byla pochována v polském městě Lobez. V březnu 1945, krátce po své smrti, byla in memoriam vyznamenána Řádem Vlastenecké války 1. třídy.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Příběh válečné fotografky Dickey Chapelle: V první linii ji nechtěli, pak jí vzdali hold

Nafotila boje v druhé světová válce, konflikt v Koreji i válku ve Vietnamu. Válečná ...

Hrdinka od Sokolova a Dukly Jarmila Halbrštátová odešla. Její odkaz zůstal

U ukrajinského Sokolova se v roce 1943 utkal 1. čs. samostatný prapor s jednotkami ...

Hrdinka z královského letectva nepřežila návrat do osvobozené vlasti

V plzeňské Nerudově ulici je na jednom z domů pamětní deska. Před téměř sto lety ...

Legendární „Spitfire Girl“ přepravila na frontu tisícovku letadel

K vítězství spojeneckých armád ve druhé světové válce přispěly i ženy sloužící u britských ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ján Paliga
    21:50 10.06.2021

    Pre autorku: 1. Pod mestom Chita nemá byť správne mesto Čita? 2. Marek Čech v článku Ja amerikanskij tavarišč! valkacz uvádza, že Samušenková bola považovaná za veliteľku ...Zobrazit celý příspěvek

    Pre autorku:

    1. Pod mestom Chita nemá byť správne mesto Čita?
    2. Marek Čech v článku Ja amerikanskij tavarišč! valkacz uvádza, že Samušenková bola považovaná za veliteľku chybne.

    "Tu sa na chvíľu pristavíme, pretože vo väčšine novinových, či internetových článkov je uvádzaný údaj, že spomínaným veliteľom práporu bola v skutočnosti žena ­- Alexandra Grigorievna Samusenková. Sám Beyrle opakovane spomínal na prísnu veliteľku, ktorej meno si síce nezapamätal, ale pamätal si na ňu ako na „majorku“. Mýlil sa však ako Beyrle, tak aj novinári, ktorí bez overenia faktov preberali túto informáciu jeden od druhého.

    Aj keď je pravdou, že Alexandra Samusenková bola príslušníčkou 1. tankového práporu, nebola však jeho veliteľkou a nemala ani hodnosť majorky. V skutočnosti mala v tom čase hodnosť gardového kapitána a oficiálne bola dôstojníkom zodpovedným za spojenie. Nemožno však vylúčiť, že v čase neprítomnosti veliteľa dočasne vykonávala jeho funkciu, z ktorého dôvodu ju Beyrle vnímal ako veliteľku."Skrýt celý příspěvek

  • J.Kolousek@post.cz
    21:08 10.06.2021

    Nedávno jsem se v dočetl,že aby T-34 byl vyrovnaným soupeřem Tigrů a Panterů, musel vézt podkaliberní střely, ovšem ty byly ve skutečnosti v "ruském podání" nadkaliberní (před ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedávno jsem se v dočetl,že aby T-34 byl vyrovnaným soupeřem Tigrů a Panterů, musel vézt podkaliberní střely, ovšem ty byly ve skutečnosti v "ruském podání" nadkaliberní (před výstřelem a výletem průbojníku), takže poškozovaly neúměrně kanon (snížení přesnosti až k nepotřebě cca po 5 výstřelech) a jejich použití proti jiným cílům než Tigrům a Panterům bylo přísně zakázáno.
    Němci, vystavení záplavě obrněné techniky, spíše konstruovali kanony, které jim umožňovaly rychle ničit velká množství tanků na vzdálenosti od 500 do 1500m (vysokorychlostní kanony menších ráží), které posádce dovolovaly rychle a přesně vést palbu na velké množství cílů (a v těchto podmínkách byl 75mm KwK42 dokonce lepší než 88mm KwK 36), zatímco Sověti konstruovali svoje tanky jako univerzály, schopné efektivního boje jak proti německým obrněncům, tak zejména efektivně podporovat pěchotu (protože Panzerwaffe nikdy velkými počty tanků nedisponovala, tak ani Sovětské většinou nečelily razantní přesile techniky). To byla zejména doména IS-2 a jeho 122mm kanonu - ten byl určen zejména na prolamování těžce opevněných obranných postavení pěchoty a protitankové obrany..Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      08:26 11.06.2021

      To je ovšem dáno tím, že T-34 vznikl a byl nasazen dříve, než Tiger nebo Panther. Proti starším modelům stačil. Podobně na tom byl Sherman. Ona sovětská a americká tanková škola ...Zobrazit celý příspěvek

      To je ovšem dáno tím, že T-34 vznikl a byl nasazen dříve, než Tiger nebo Panther. Proti starším modelům stačil.

      Podobně na tom byl Sherman.

      Ona sovětská a americká tanková škola byly dost podobné, jejich tanky byly univerzály s předpokládaným dominantním využitím proti obranným bodům nepřítele, i když samozřejmě měly za úkol i likvidaci nepřátelských tanků, když se s nimi setkají. U obou zemí byl výsledkem rychlý pohyblivý stroj.

      Hitlerova záliba ve velkých těžkých tancích, vyjádřitelná sloganem "čím větší, tím lepší" vedla ke vzniku těžkých pomalých a nespolehlivých monster. Sice velice silně pancéřovaných a s velkou ničivou silou, ale s horší pohyblivostí. Navíc drahých a složitých na výrobu. Tigerů obou generací vyrobilo Německo asi 1500, což je mimochodem stejný počet, jakého dosáhly USA u výroby T-26, který je ovšem považován za tank téměř raritní, kdežto u Tigerů to vypadá, že jich byla plná Evropa.

      Jak USA tam SSSR reagovaly na příchod těžkých německých tanků přezbrojením stávajících tanků výkonnějším kanonem, při zachování mobility a spolehlivosti.

      Ale u Kurska T-34-85 ještě nebyl. Zničit Tigera klasickou T-34-76 bylo obtížné (asi jako zničit jej Shermanem) a proto je údaj o zničení hned tří Tigerů podezřelý.Skrýt celý příspěvek

      • StandaBlabol
        17:20 11.06.2021

        To srovnání Tigrů s T-26 není úplně fér. Počty vyrobených kusů jsou sice podobné, ale Tigry bojovali od roku 1942. První T-26 zasáhly do bojů až v únoru roce 1945 (20 kusů) a do ...Zobrazit celý příspěvek

        To srovnání Tigrů s T-26 není úplně fér. Počty vyrobených kusů jsou sice podobné, ale Tigry bojovali od roku 1942. První T-26 zasáhly do bojů až v únoru roce 1945 (20 kusů) a do května jich do Evropy dorazilo něco přes 200. Takže počty nasazených kusů a význam v boji nesrovnatelný.

        Jinak 3 Tigry by teoreticky zničit mohla. Při střelbě z krátké vzdálenosti do bočního pancíře. Ale spíše zničila 3 "nějaké" tanky a sovětská propaganda z toho vyrobila Tigry.Skrýt celý příspěvek

      • J.Kolousek@post.cz
        20:15 16.06.2021

        GlobeElement -chci je upozornit,že tank T-26,byl vyroben v SSSR v roce 1931 a účastnil se bojů hlavně ve Španělsku,byl vyroben na bázi anglického tanku Vickers Mark E (neboli ...Zobrazit celý příspěvek

        GlobeElement -chci je upozornit,že tank T-26,byl vyroben v SSSR v roce 1931 a účastnil se bojů hlavně ve Španělsku,byl vyroben na bázi anglického tanku Vickers Mark E (neboli Vickers 6-ton),,kterou SSSR zakoupil v roce 1930.15 těchto tanků ve verzi A, tedy ve verzi se dvěma věžemi s výzbrojí v podobě dvou vodou chlazených kulometů Vickers ráže 7,7 mm.Tanky byly zakoupeny včetně kompletní výrobní dokumentace a vybavení nutného pro sériovou výrobu v Sovětském svazu.

        Možná jste myslel americký tank M26 Pershing .Od listopadu 1944 do června 1945 bylo vyrobeno 1436 ks.
        Jinak vojáci Wermachtu razili pořekadlo: "Třicet čtverka klobouk smekne,jakmile se s Tikrem setká."Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    13:07 10.06.2021

    Tak já jsem se dočetl, že ve jmenovacích dekretech byla uvedena národnost tatarská. Jinak samozřejmě počty zničených Tigerů obecně převyšují počty vyrobených.To už je takový ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak já jsem se dočetl, že ve jmenovacích dekretech byla uvedena národnost tatarská.
    Jinak samozřejmě počty zničených Tigerů obecně převyšují počty vyrobených.To už je takový folklor.A platí pro obě fronty.
    V samotné kurské bitvě se díky jejímu charakteru jako výhoda T-34 uvádí možnost rychlejšího otáčení věže.Což umožnilo palbu do boků německých tanků včetně Tigerů.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      13:46 10.06.2021

      Tesil: válečné statistiky jsou obecně velmi zajímavá záležitost. Je pravda, co říkáš, že sověti vykazují více zničených Tigrerů, než jich Němci měli. Když se podíváš do Německých ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: válečné statistiky jsou obecně velmi zajímavá záležitost. Je pravda, co říkáš, že sověti vykazují více zničených Tigrerů, než jich Němci měli. Když se podíváš do Německých údajů o úspěších, tak z nich podle čísel vychází jednoznačné německé vítězství. A i sověti vykazují ztráty na živé síle málem větší, než co měli dohromady lidí. Málem důležitější, než čísla, je metodika. Např. jako zničený tank se ve statistice objeví kousek, kterému nepřátelská palba zničí pás. Tank je vyřazen z boje. Vykazuji ztrátu, nepřítel zničený tank. Pokud udržím bojiště, tank může být znovu vykázán jako bojová ztráta při přesunu do další bitvy, když zapadne do bahna nebo je opuštěn pro technickou závadu, případně nedostatek paliva. Pokud se takový tank podaří ukořistit nepříteli, může se snadno stát, že přes vlastní ztráty vyjde z bitvy s větším počtem tanků, než měl na začátku.
      Jestli si dobře pamatuju, tak od začátku r. 43 docházelo k postupnému upravování metodiky pro vykazování ztrát a úspěchů speciálně na Německé straně, generalita neměla odvahu informovat čím dál šílenějšího vůdce o skutečném stavu věcí. Takže zatímco na začátku války to bylo klasické německy přesné účastnictví, ke konci už jsou ve srovnání sovětské záznamy vzorem přesnosti.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        14:24 10.06.2021

        Oni totiž byli sovětští vojáci odměňováni za ztráty způsobené nepříteli. Pokud nepřátelský tank zničila palba sovětského tanku, dostal velitel 500 rublů a zbytek posádky po 200 ...Zobrazit celý příspěvek

        Oni totiž byli sovětští vojáci odměňováni za ztráty způsobené nepříteli.

        Pokud nepřátelský tank zničila palba sovětského tanku, dostal velitel 500 rublů a zbytek posádky po 200 rublech. Když tank zničil nějaký voják sám, například granátem, dostal 1000 rublů. Za účast na náletu dostal člen posádky bombardéru 500 rublů. A podobně byli vojáci odměňováni i u jiných zbraní.

        Po válce pak dostávali sovětští kosmonauti "kosmickou prémii", když byli vysláni do kosmu. Zajímavé je, že když v roce 1965 došlo během startu kosmické lodi Vostok 2 k nehodě a loď se musela nouzově odpoutat od nosné rakety a přistála v zamrzlé tajze, kde kosmonauti málem umrzli, nechtělo jim velení kosmickou prémii vyplatit, protože kosmu nedosáhli. Ale po urgencích ji nakonec dostali.

        Naproti tomu Angličani ani Američani takový ceník neměli a ani američtí astronauti kosmickou prémii nedostávali.

        Takže u sovětských vojáků měla snaha zveličit své úspěchy i čistě ekonomickou motivaci - ale stejně takovou motivaci mělo velení na ověřování počtu zničené nepřátelské techniky.Skrýt celý příspěvek

      • Tesil
        15:03 10.06.2021

        K přesným počtům ztrát se nedopracovali ani autoři, kteří měli přístup k dokumentům,leteckým záběrům nebo se setkali s pamětníky. Ostatně bojová hlášení ani svědectví nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

        K přesným počtům ztrát se nedopracovali ani autoři, kteří měli přístup k dokumentům,leteckým záběrům nebo se setkali s pamětníky.
        Ostatně bojová hlášení ani svědectví nemusí odpovídat realitě.I když nemusí jít o úmysl.Skrýt celý příspěvek

        • padre
          19:23 10.06.2021

          Vyčerpávající informace o tankových střetech v oblasti Kurska by nám mohl poskytnout jedině pan Kurt Knispel ze Salisova u Zlatých Hor ,kterému se pravě v těchto bojích velmi ...Zobrazit celý příspěvek

          Vyčerpávající informace o tankových střetech v oblasti Kurska by nám mohl poskytnout jedině pan Kurt Knispel ze Salisova u Zlatých Hor ,kterému se pravě v těchto bojích velmi dařilo.Skrýt celý příspěvek

      • padre
        19:33 10.06.2021

        Stačí si přečíst knihu armádního generála Ludvíka Svobody ,,Z Buzuluku do Prahy,, ,tam se to jen hemží desítkami Tigerů a Ferdinandů zničených československým armádním sborem v ...Zobrazit celý příspěvek

        Stačí si přečíst knihu armádního generála Ludvíka Svobody ,,Z Buzuluku do Prahy,, ,tam se to jen hemží desítkami Tigerů a Ferdinandů zničených československým armádním sborem v SSSR.Skrýt celý příspěvek

    • jj284b
      14:18 10.06.2021

      Problem je, ze Tiger mal bocny pancier 80mm a 76mm delo F34 vedelo prestrelit 69mm na 500m a 75mm na 250m... co znamena, ze na znicenie Tigera z boku, bolo treba bud strielat na ...Zobrazit celý příspěvek

      Problem je, ze Tiger mal bocny pancier 80mm a 76mm delo F34 vedelo prestrelit 69mm na 500m a 75mm na 250m... co znamena, ze na znicenie Tigera z boku, bolo treba bud strielat na spodnu cast korby okolo pojazdovych kolies (hrubka 60mm), alebo sa dostat na bezprostrednu vzdialenost...

      Statistiky z Kursku su jednoznacne, Nemci prisli len o 10 Tigrov, vacsina koli minam a protitankovym delam... T34 nemali sancu ani z blizska...Skrýt celý příspěvek

      • Gloton
        07:30 11.06.2021

        Píšeš hlouposti. Od roku 1943 byl pro 76mm dělo F34 v tanku T-34/76 dodáváno protipancéřové střelivo BR-350P a to na 500m proráželo 87mm a na 250m více než 90mm pancíře a boční ...Zobrazit celý příspěvek

        Píšeš hlouposti. Od roku 1943 byl pro 76mm dělo F34 v tanku T-34/76 dodáváno protipancéřové střelivo BR-350P a to na 500m proráželo 87mm a na 250m více než 90mm pancíře a boční pancíř Tigra tedy T-34/76 dokázal prostřelit už na 500m, samozřejmě v závislosti na tom, z jakého bočního úhlu byla střelba vedena. T-34/76 ale dokázal Tigra střelbou z boku penetrovat a zničit.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:33 11.06.2021

          Podle internetu to bylo ovšem až od října 1943. Takže v létě ještě nebylo k dispozici a u Kurska jej nepoužili.

          Podle internetu to bylo ovšem až od října 1943. Takže v létě ještě nebylo k dispozici a u Kurska jej nepoužili.

  • GlobeElement
    10:49 10.06.2021

    Bohužel článek je velmi povrchní, chybí podrobnější informace (v jakém tanku vůbec bojovala, jak se jí podařilo zničit tři Tygry -jak je to zdokumentováno a podobně).

    Bohužel článek je velmi povrchní, chybí podrobnější informace (v jakém tanku vůbec bojovala, jak se jí podařilo zničit tři Tygry -jak je to zdokumentováno a podobně).

    • jj284b
      11:35 10.06.2021

      Tak oni ti Sovietsky tankisti povazovali za Tigra prakticky kazdy nemecky tank... hlavne Panzer IVH s pridavnym pancierom... tie este aj oficialne zdroje do urciteho casu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak oni ti Sovietsky tankisti povazovali za Tigra prakticky kazdy nemecky tank... hlavne Panzer IVH s pridavnym pancierom... tie este aj oficialne zdroje do urciteho casu povazovali za kamuflaz ktora mala za ulohu popliest protivnika aby si myslel ze stoji proti Tigrovi..

      v T34/76 mat nejaku sancu proti Tigrovi v 1942-1943 bolo absolutne nerealne.. v tej dobe este posadky ani nemali podkalibrove strelivo (to dostali az po Kursku), a s klasickym APHE nemohli nijako dufat Tigra ohrozit, jedina sanca bola zablokovat vezu, alebo poskodit delo, pripadne mu znicit pasy...Skrýt celý příspěvek

    • sokol.vojtech@gmail.com
      11:41 10.06.2021

      Myslim ze clanek nemel za ukol byt nejakou hlubsi analyzou, staci se podivat na autora a melo by byt jasne, ze jde nejspise o armadni PR cilene na zeny.

      Myslim ze clanek nemel za ukol byt nejakou hlubsi analyzou, staci se podivat na autora a melo by byt jasne, ze jde nejspise o armadni PR cilene na zeny.

  • ruleta
    08:41 10.06.2021

    Tak tohle je teda slusna slatatina.

    Tak tohle je teda slusna slatatina.

    • sokol.vojtech@gmail.com
      10:44 10.06.2021

      Mohu se zeptat proc?

      Mohu se zeptat proc?

      • liberal shark
        10:52 10.06.2021

        1) příběh o US výsadkáři Beyrlem jsem už četl jinde (Armyweb ?) 2) největší tanková bitva dějin byla bitva o Brody v roce 1941, kterou Sověti drtivě prohráli (viz např. ...Zobrazit celý příspěvek

        1) příběh o US výsadkáři Beyrlem jsem už četl jinde (Armyweb ?)
        2) největší tanková bitva dějin byla bitva o Brody v roce 1941, kterou Sověti drtivě prohráli (viz např. Panzernet)
        3) velice pochybuji, že Samušenková zničila 3 Tygry (sovětští tankisté často označovali všechny zničené německé tanky jako Tygry a stíhače tanků jako Ferdinandy)
        4) článek je na úrovni slohové práce ze základní školy a na tento web zrovna moc nezapadáSkrýt celý příspěvek

        • sokol.vojtech@gmail.com
          11:37 10.06.2021

          ad 1) A to vadi? ad 2) Podle jakych kriterii se posuzuje velikost tankove bitvy? Podlie Wikipedie se bitvy u Brodu zucastnilo 750+3500 tanku a u Kursku pri operaci Citadela ...Zobrazit celý příspěvek

          ad 1) A to vadi?
          ad 2) Podle jakych kriterii se posuzuje velikost tankove bitvy? Podlie Wikipedie se bitvy u Brodu zucastnilo 750+3500 tanku a u Kursku pri operaci Citadela 2900+5100 tanku a pri sovetske protiofensive 3200+7300 tanku.
          3) S timhle souhlas, to zni dost nepravdepodobne, obzvlaste kdyz ta informace pochazi ze sovetskych zdroju.
          4) To mate tedy velice dobre mineni o urovni ceskeho skolstvi :)Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            13:27 10.06.2021

            ad 1) Ano vadí. Říká se tomu plagiátorství.
            ad 2 a 3) viz ostatní diskutéři
            ad 4) vycházím z úrovně, existující v osmdesátých letech minulého století

            ad 1) Ano vadí. Říká se tomu plagiátorství.
            ad 2 a 3) viz ostatní diskutéři
            ad 4) vycházím z úrovně, existující v osmdesátých letech minulého století

        • GlobeElement
          14:32 10.06.2021

          Před časem proběhla médii zpráva o pohoršení, které v Rusku způsobila právě britského historika, který na základě fotografií bitevního pole u Prochorovky zpochybnil počet ...Zobrazit celý příspěvek

          Před časem proběhla médii zpráva o pohoršení, které v Rusku způsobila právě britského historika, který na základě fotografií bitevního pole u Prochorovky zpochybnil počet nasazených německých tanků.

          https://www.novinky.cz/veda-sk...

          Podle Wheatleyho byl počet německých tanků uměle nadsazen sovětskými veliteli, kteří potřebovali nějak vysvětlit obrovské ztráty na vlastní technice. Údajně byly sovětské ztráty na tancích 10x vyšší, než německé.Skrýt celý příspěvek

          • ruleta
            15:26 10.06.2021

            Tohle ale neni nic noveho. Tohle tvrdi i moderni rusti historikove treba Zamulin ve sve ...Zobrazit celý příspěvek

            Tohle ale neni nic noveho. Tohle tvrdi i moderni rusti historikove treba Zamulin ve sve praci

            https://www.amazon.com/Demolis...

            Dulezite je take podotknout, ze u Prochorovky, ten den ovladli bojiste nemci a mohli si svoji techniku odtahnout kdezto rusove ne - a po bojisti se pohybovali nemci, kteri vyhazovali ruskou vyrazenou techniku do povetri. Takze i tato cisla a obrovske rozdily je treba davat do tohohle kontextu.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:34 11.06.2021

            Odtáhnout ji mohli (je otázka, kolik času zabralo odatažení Tigera), ale to jistě nebránilo sovětským letcům bojiště nafotit.

            Odtáhnout ji mohli (je otázka, kolik času zabralo odatažení Tigera), ale to jistě nebránilo sovětským letcům bojiště nafotit.

        • Ján Paliga
          21:45 10.06.2021

          O Beyrlem si asi čítal článok Mareka Čecha - Ja amerikanskij tavarišč! na Válkecz. Je tam spomínaná aj Samušenková.

          O Beyrlem si asi čítal článok Mareka Čecha - Ja amerikanskij tavarišč! na Válkecz. Je tam spomínaná aj Samušenková.

      • ruleta
        12:22 10.06.2021

        1. Obecne cele tema je pojatu bulvarne. Pluje po povrchu, vyzobava nejvetsi myty a nepravdy a uziva citove zaujaty jazyk. "Hitler zuri..." pripadne totalne divne slozite ...Zobrazit celý příspěvek

        1. Obecne cele tema je pojatu bulvarne. Pluje po povrchu, vyzobava nejvetsi myty a nepravdy a uziva citove zaujaty jazyk. "Hitler zuri..." pripadne totalne divne slozite nejednoznacne ceske vety "Například při jednom z postupů zastřelili sedláka a jeho ženu, jejich těla předhodili prasatům, která posléze snědli."
        2. Davam stranou nejvetsi tankovou bitvu a sermovani s wikipedii. Mimochodem u bitvy u Brodu (v cestine) neni ani odkaz na zdroj. Glantz, ktery je u Kursku jak zdroj, vyhodnocuje jako nejvetsi - z hlediska poctu tanku nasazenych v akci - prave stret Brody - Dubno - Rovne.
        3. Ona nedostala vyznamenani za sundani 3 tigeru, ale za statecnost v obdobi mezi 19 a 28 cervencem 43. Mimochodem i ruske/sovetske zdroje hovori o cituji "tigerech" vcetne uvozovek, autorka z toho udelala Tigery bez uvozovek.
        4. Casova osa autorkce nejak ujizdi viz odstavec o znicenych Tigerech a nasledne ucasti u Kursku. Totiz ona udajne 3 Tigery znicla u Kursku a pak se "proto" ucastnila bitvy u Kursku. wtf?

        Proste splacanina.Skrýt celý příspěvek

        • sokol.vojtech@gmail.com
          13:38 10.06.2021

          ad 1) To je asi otazkou vkusu. Navic jak jsem psal v dalsim komentari, cilem clanku nejspise nebylo podat nejakou hlubsi analyzu, ale 'prodat pribeh' zenu v armade. ad 2) Zajimave ...Zobrazit celý příspěvek

          ad 1) To je asi otazkou vkusu. Navic jak jsem psal v dalsim komentari, cilem clanku nejspise nebylo podat nejakou hlubsi analyzu, ale 'prodat pribeh' zenu v armade.
          ad 2) Zajimave info, vypada to ze mate dost nacteno. Navic je pravda ze to info na Wikipedii je dost nejednoznace - co znamena uvedeny pocet tanku/vojaku/... - je to pocet realne nasazenych jednotek nebo obsahujue i jednotky v zaloze ktere se neucastnily boju nebo jeste neco jineho.
          ad 3+4) Zpatky k Wikipedii - anglicka wiki o Alexandre Samusenko na jednom miste uvadi, ze hvezdu dostala za zniceni tri Tigeru I a na jinem miste ze hvezdu dostala za statecnost v bitve o Kursk, takze asi vime, odkud se to dostalo do clanku na AN, proste klasicka 'copywriterstina'

          Kazdopadne diky za upresneni!Skrýt celý příspěvek

      • JerzyŔ
        22:27 10.06.2021

        sokole.vojtechu, souhlasím s ruletou. Je to taková-no slátanina asi je dobrý výraz. Nevím, jak jsi stár, jak jsi sečtělý v historii, ve vojenství nebo vůbec jaké máš ...Zobrazit celý příspěvek

        sokole.vojtechu, souhlasím s ruletou.
        Je to taková-no slátanina asi je dobrý výraz. Nevím, jak jsi stár, jak jsi sečtělý v historii, ve vojenství nebo vůbec jaké máš představy/nároky, jak má stylisticky vypadat novinový článek obecně nejen z této oblasti. V dnešní rychlé době to už asi nebude nikdy úroveň pánů Čapka, Nerudy, Haška, Havlíčka, Vančury a dalších (teď myslím na jejich "obyčejné" novinové články, ne na povídky a romány), ale přeci jenom.
        Splantání dohromady jedno za druhým - narodila se 1922 a Sovětský svaz napadl Finsko a Finové se bránili a uzavřeli mír v 1940, Kurská bitva do toho pakt Ribentropp-Molotov, nejapný pokus o dramatičnost - řežba u Kurska, 5. července se všichni shromáždí, ale zatím jen tisknou nervózně zbraně (kdo o tom něco nečetl, myslel by si, že opravdu se ty miliony lidí na chvíli 5.7. zastavili a pak se na povel všichni najednou na sebe vrhli, nikoliv že by jednotky se postupně zařazovaly do boje, byly stahovány, manévrovány...). Sověti jsou v ráži (v žádné ráži nejsou-i "vítězný" Stalingrad je stál více obětí než Němce a poté ještě chvíli drželi útočný styl až jim došel dech, záleží na jakém úseku fronty, to by bylo na dýl vyprávění; na námi sledovaném se vytvořil oblouk fronty u Kurska, fronty v té době již statické, a obě strany se nadechovali k další ofenzivě (Sověti) resp. protiofenzivě (Němci)) . Hitler zuří a dává pokyn k zahájení operace. (spojení Hitlerových záchvatů zuřivosti se zahájením pečlivě a logicky naplánované protiofenzívy potažmo s popisem válečných prožitků statečné sovětské tankistky ha ha ha)
        Úplná perla je ten odstavec jak absolvovala tankovou akademii, krátce poté zničila 3 Tygry (jakože ty Tygry přijely před tu akademii a ona byla v tanku používaném pro výuku případně v tanku od nějakého sovětského útvaru náhodně se vyskytujícího ve městě? to by mě zajímalo, jak si paní autorka tu epizodu představuje; a byly to opravdu Tigry? - v době jejího vyřazení z akademie - soudím konec 1942-začátek 1943, když pak zanedlouho byla poslána ke Kursku, Němci Tigrů ještě měli málo), za to dostala Rudou Hvězdu. Už v té době byla šikovnou tankovou velitelkou (jakože to se poznalo podle toho průběhu boje s těmi třemi Tygry u akademie nebo už předtím během výcviku v akademii? - no mohlo to tak být, ale mě to zní poněkud šroubovaně) a proto se jako velitelka tanku účastnila bojů u Kursku (jako šikovná tanková velitelka proč nebyla alespoň velitelka čety?, měli Sověti nadbytek šikovných nižších velitelů? a ten samozřejmý závěr, že proto, že byla šikovná velitelka, proto se zúčastnila bitvy u Kurska - šikovní velitelé nebo vojáci nemohli být zařazeni na jiné úseky fronty? nebo jako instruktor/učitel třeba v té samé nebo jiné akademii? No dobře , řekněme , že v té napjaté situaci všichni nebo skoro všichni šikovní, tím tuplem šikovní s velitelskými a vůdčími schopnostmi šli výhradně ke Kursku, ostatní jinam). A tak dále....

        Na jiných servrech nebo v časopisech a knihách jsem četl o různých sovětských vojákyních (o této paní nebo slečně myslím asi ne, ale četl jsem o tom Američanovi, už nevím, kde) a to byly pěkné poutavé články, zajímavé - o životě v mládí před válkou, za války, i po válce - osudy, které by normální člověk neprožil za několik životů, co tyto ženy zažily.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...