Tank T-90 vs. protitanková střela TOW

T-90 s reaktivním pancířem Kontakt-5. Reaktivní pancíř poskytuje dobrou ochranu proti moderní protitankové munici, na druhou stranu nekryje celou plochu předního pancíře; větší foto / Vitalij Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Před několika dny oběhlo svět video ze “souboje” ruského tanku T-90 s americkou protitankovou řízenou střelou (PTŘS) TOW. Mediálně atraktivní souboj ruské a americké vojenské techniky se točí především kolem typu použité PTŘS TOW.

Kontakt-5 vs. TOW

Na videu je zobrazen ruský tank T-90, pravděpodobně exportní verze tanku T-90A označovaná jako T-90S. Před několika měsíci média přinesly informace o nasazení šesti tanků T-90 syrskou arabskou armádou Bašára Asada.

Další reálnou možností je nasazení původních ruských tanků T-90A s ruskou posádkou. Vycvičit novou posádku tanku trvá mnoho měsíců nebo dokonce let. Vzhledem k tomu, že syrská armáda ztratila za roky bojů mnoho zkušených posádek, je možné, že v tancích bojují ruské posádky.

Pojďme se podívat na balistickou ochranu T-90S (prakticky totožná s T-90A). T-90S má kombinovaný obranný systém proti protitankovým zbraním. Skládá se z vrstveného hlavního pancíře, z reaktivního pancíře Kontakt-5 a z rušícího zařízení Štora.

Ač je skutečná odolnost tanku střeženým tajemstvím, odolnost předního pancíře věže T-90S i s reaktivním pancířem Kontakt-5 je odhadována na 800 až 830 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency) proti podkaliberním střelám (munice s penetrátorem) a 1150 až 1350 mm RHAe proti kumulativním hlavicím (např. zmiňovaný TOW).

Reaktivní pancíř Kontakt-5 je určen proti kumulativním střelám TOW. Dlužno však podotknout, že Kontakt-5 kryje pouze okolo 50 % čelní plochy tanků T-90. Otázkou je jeho odolnost proti tandemové munici - tedy munici s prekurzorem určeným k vyřazení reaktivního pancíře a s hlavní hlavicí určenou k probití pancíře.

Další proměnou, kterou se nedozvíme, je typ věže zmiňovaného tanku. Je možné, že Rusové poslali do Sýrie staré T-90 s původní litou věží nebo naopak odolnější s novou svařovanou věží z novovýroby.

Útok

Z videa je patrné, že posádka tanku přežila. Otázkou je rozsah poškození. Očividně nebyla zasažená munice, jinak by tank vyhořel a posádka zahynula. Na videu zasažený tank opouští (zřejmě z důvodu bojového stresu) posádka poklopem - posádka zřejmě měla strach ze vzniku požáru.

Tank dostal zásah do věže, kde se nachází dvojčlenná posádka. Pokud by kumulativní paprsek prošel skrz (i pokud nedojde k explozi munice) dvojčlenná posádka v tanku by zahynula. Za pozornost stojí skutečnost, že očividně nefungoval rušící systém Štora, v opačném případě bychom viděli svítit charakteristické "červené oči" na předním pancíři věže.

Střela TOW se navádí na cíl poloautomaticky po drátě. Na zádi rakety je ale malý infračervný navigační zářič - tak odpalovací zařízení přesně ví, kde se střela při letu nachází. Problém ale je, pokud se na trase objeví více "infračervných světélek" (oči systému Štora). Naváděcí systém střely TOW je pak zmaten a při trošce štěstí pro posádku pošle raketu mimo tank.

Systém Štora z nějaké příčiny nefungoval a střela udeřila na reaktivní pancíř Kontakt-5 v přední části věže. Pancíř zafungoval velmi dobře a kumulativní parsek s největší pravděpodobností nepronikl dovnitř tanku. Zde měla posádka štěstí (cca 50/50), že střela zasáhla reaktivní pancíř.

Otázkou je, jaký typ PTŘS TOW byl použit. Zde bude jádro diskuze. Pokud šlo o starší verze TOW s jednoduchou hlavicí, nešlo by o nic zvláštního - v takových případech reaktivní pancíř pracuje velmi dobře. Některá média však mluví o použití střely TOW-2A s tandemovou hlavicí - tedy zbrani, která je přímo určena k likvidaci reaktivního pancíře.

Typ použité střely

Nejvýkonnější zbraní v rukou povstalců je typ BGM-71E TOW-2A. Na Blízkém východě je největším uživatelem BGM-71E TOW-2A Saudská Arábie (15 000 střel) a Libanon (200 střel). Avšak z videa není možné určit, o jaký typ TOW se jednalo. Pro naše potřeby ale počítejme, že se jednalo o typ TOW-2A.

Blíže jsme o nasazení střel TOW v Sýrii referovali v článku Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 8.

BGM-71E TOW-2A je protitanková zbraň zavedená do výzbroje v roce 1987 (Kontakt-5 byl představen v roce 1985). Střela se navádí na cíl "po drátě" - střelec udržuje záměrný kříž na cíli a střela manévruje automaticky.

Tandemová hlavice TOW-2A by měla být účinná proti prvním generacím reaktivního pancíře (Kontakt-1). Podle výrobce TOW-2A dokáže probít cca 900 mm RHAe za reaktivním pancířem. Kontakt-5 však mohl klidně vyřadit i tandemovou hlavici BGM-71E TOW-2A s prekurzorem. Další možností je, že prekurzor TOW-2A jednoduše nefungoval.

Právě na zavedení reaktivních pancířů Kontakt-5 Spojené státy reagovaly na konci 80. let minulého století vývojem zatím poslední verze BGM-71F TOW-2B. Střela na cíl útočí shora a slabý horní pancíř tanku probíjí pomocí projektilu formovaným explozí EFP (Explosively Formed Projectile). Dodávky BGM-71F TOW-2B byly zahájeny roku 1992.

Na závěr lze říct, že jakýkoliv tank stojící proti zbraní stejné generace má velmi slušné šance útoku odolat. I v případě použití BGM-71E TOW-2A měl T-90 velmi slušnou šanci útok přežít, a to i za situace, kdy tandemová hlavice TOW-2A fungovala tak, jak měla.

Zdroj: Názor, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pancíř v praxi: Problémy izraelských tanků Merkava, část. 1

Přední polský odborník na tankovou techniku Jaroslaw Wolski pro Dziennik Zbrojny připravuje nový ...

Protitankový dron z Ruska

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Barguzin: Ruský vlak posledního soudu

Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    19:23 01.03.2016

    ak to chces aj s vysvetlenim principu, odporucam citat: http://www.tank-net.com/forums... tak od strany 4, kde rozoberaju ako funguje navadzanie ...Zobrazit celý příspěvek

    ak to chces aj s vysvetlenim principu, odporucam citat:

    http://www.tank-net.com/forums...

    tak od strany 4, kde rozoberaju ako funguje navadzanie SACLOS a co vlastne STORA robi.Skrýt celý příspěvek

  • Alex
    19:22 01.03.2016

    Ano Javeliny v Sýrii jsou. Tato fotografie potvrzuje, že u Al-Shadadi byla použita. Ale nedokazuje, že je úplně volně Kurdům k dispozici. Z tohoto usuzuji, že SA tento materiál ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano Javeliny v Sýrii jsou. Tato fotografie potvrzuje, že u Al-Shadadi byla použita.
    Ale nedokazuje, že je úplně volně Kurdům k dispozici. Z tohoto usuzuji, že SA tento
    materiál do Sýrie pro jednotky ,,umírněných'' FSA neposkytne.
    Otázka zní kdo na té fotografii ještě chybí. :-)Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    19:13 01.03.2016

    post od DKTanker: http://www.tank-net.com/forums... Would be good to know how well TOW would cope with such an ad hoc system... Not to mention ...Zobrazit celý příspěvek

    post od DKTanker:

    http://www.tank-net.com/forums...

    Would be good to know how well TOW would cope with such an ad hoc system... Not to mention it's resistance to Shtora:

    - It would depend on the type of TOW system. The M220A1 system can fire the entire family of missiles but the IR beacon is set to one coded frequency only and can be easily jammed. If the system is the M220A2, before launch, the IR beacon initializes with the guidance computer to establish a random generated coded IR frequency making them nearly impossible to spoof without using an obscurant.

    Not talking about the light wave frequency, we're talking about the flicker rate of On and Off. Think binary code. Since the target can't see the IR beacon it can't know at what frequency the ON OFF code is being transmitted.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:59 01.03.2016

    Alex: pohladam vam to, mam to z fora Tank-net.org. btw, Javeliny su v Syrii: Kurdish fighters with Javelin near Al-Shadadi, where by the way they have taken a lot of ...Zobrazit celý příspěvek

    Alex: pohladam vam to, mam to z fora Tank-net.org.

    btw, Javeliny su v Syrii:

    Kurdish fighters with Javelin near Al-Shadadi, where by the way they have taken a lot of territory fromm ISIS in recent days . It may have been used to destroy the ISIS car bomb/ technical, at least judging by the video released two days ago.

    http://pbs.twimg.com/media/Cb6... Skrýt celý příspěvek

  • Alex
    18:46 01.03.2016

    jj284b: prosím o odkaz k tvrzení o šifrování frekvence IR vyzařovače.
    Můj osobní poznatek neodpovídá. Zářiče v zadní části jsou dva.

    jj284b: prosím o odkaz k tvrzení o šifrování frekvence IR vyzařovače.
    Můj osobní poznatek neodpovídá. Zářiče v zadní části jsou dva.

  • jj284b
    14:28 01.03.2016

    stirling: zalezi od miesta zasahu (50% predneho profilu nema pokrytie Kontakt-5, 50% profilu veze ma ovela mensiu hrubku ako zvysok...) to ze je T90 z 1995 este nic neznamena.. v ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling: zalezi od miesta zasahu (50% predneho profilu nema pokrytie Kontakt-5, 50% profilu veze ma ovela mensiu hrubku ako zvysok...) to ze je T90 z 1995 este nic neznamena.. v podstate je to dalej modernizovana T-72B, povodne oznacovana ako T-72BU. (dalo by sa povedat ze slo o hybrid medzi T-72B a T-80U)Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    13:40 01.03.2016

    Ránu to dostalo pořádnou to by jinak určitě tak rychle nevylezl, otázka je jestli to prošlo a jestli to odnesl i kolega. Myslím, že není nutné, ale z jednoho videa dělat závěry ...Zobrazit celý příspěvek

    Ránu to dostalo pořádnou to by jinak určitě tak rychle nevylezl, otázka je jestli to prošlo a jestli to odnesl i kolega. Myslím, že není nutné, ale z jednoho videa dělat závěry nebo dokonce se snažit přikrášlit "pravdu" na svojí stranu.
    Časem budou určitě další.
    t90 se začal vyrábět až 1995, takže i jeho nejstarší verze by neměla mít problém s BGM-71E TOW-2A z roku 87.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    12:51 01.03.2016

    v podstate maju stastie ze Saudi zatial do Syrie nedodali strely Javelin... Saudi ich maju par stovak, rovnako aj ostatne arabske krajiny... akurat ze si ich asi setria proti ...Zobrazit celý příspěvek

    v podstate maju stastie ze Saudi zatial do Syrie nedodali strely Javelin... Saudi ich maju par stovak, rovnako aj ostatne arabske krajiny... akurat ze si ich asi setria proti Hutiiom.Skrýt celý příspěvek

  • VÚXXXX
    12:45 01.03.2016

    takto vznikaj koncpirace.... prece ruskou T90 nemuze sundat nejakej habu dabi tak uz vznikaji videa ze to bylo jinak (nepotvrzene). dokud nebudou jine zabery z jinzch kamer kterych ...Zobrazit celý příspěvek

    takto vznikaj koncpirace.... prece ruskou T90 nemuze sundat nejakej habu dabi tak uz vznikaji videa ze to bylo jinak (nepotvrzene). dokud nebudou jine zabery z jinzch kamer kterych je tam vic nez bojovniku je to jen "PR" pro rucnikare ze sundali T90...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    11:42 01.03.2016

    VÚXXXX: to uz zacina povestna Ruska umelecka tvorba...

    VÚXXXX: to uz zacina povestna Ruska umelecka tvorba...

  • Kozlus
    09:46 01.03.2016

    Pekny, ale ja tam tu Arenu na tanku tak nejak nevidim.

    Pekny, ale ja tam tu Arenu na tanku tak nejak nevidim.

  • madrabbit
    09:02 01.03.2016

    semtam: Souhlas, vypadá to, že jedna ruka drží hlavu a druhá tam taky je.
    Mimochodem, ke kterému baru má jít ten Allahu?

    semtam: Souhlas, vypadá to, že jedna ruka drží hlavu a druhá tam taky je.
    Mimochodem, ke kterému baru má jít ten Allahu?

  • semtam
    08:22 01.03.2016

    Když jsme u toho střelce. Mě spíš příde, že levačkou si drží hlavu. A při seskoku si chytne hlavu oběma rukama. Z toho výbuchu mu muselo pěkně nechutně pískat v uších. Mohl se ...Zobrazit celý příspěvek

    Když jsme u toho střelce. Mě spíš příde, že levačkou si drží hlavu. A při seskoku si chytne hlavu oběma rukama. Z toho výbuchu mu muselo pěkně nechutně pískat v uších. Mohl se navíc i pěkně jebnout do hlavy.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:21 01.03.2016

    1) víme prd. Videjko končí příliš brzy a je dost neostrý. U první verze sem si myslel, že raketa trefila prostor nad kanonem (kde je čislo ozáření) a paprsek šel směrem do závěru ...Zobrazit celý příspěvek

    1) víme prd. Videjko končí příliš brzy a je dost neostrý. U první verze sem si myslel, že raketa trefila prostor nad kanonem (kde je čislo ozáření) a paprsek šel směrem do závěru kanonu. Tady z toho to spíš vypadá, že věž byla natočená víc doleva a paprsek směřoval na střelce. Jenže u něj to vypadá, že mu chybí LEVÁ ruka, ale spíš by měl přijít o pravou?!? Jenže on si klidně může tou levačnou držet přeba potrhanej obličej nebo nějakou jinou ránu...

    2) vypnutá Štora a otevřenej dekl. Jednak mi není jasné, proč Štora nefunguje při otevřeném poklopu (svojí funkcí prakticky nemá jak ohrozit osádku, jde o dvojici IR zářičů), ale budíž. Otevřený poklop pak je celkem obvyklá praxe. V oblasti je horko, a pokud v tý pixle sedíte dlouho, je vám hic taky. Pak v případě zásahu HEAT hlavicí nepřijdete o uši - přetlak uvnitř tanku má kudy "vyfouknout". A za třetí se vám mnohem rychlejc utíká ven.

    Každopádně je vidět, že minimálně na požáry je T-90 lepší než T-72 (tam dost často chytala munice rozházená po věži, už někdy od čečny jí osádky nevozej i za cenu sníženýho palebnýho průměru).

    Chtělo by to fotky ze shromaždiště poškozený techniky, včetně záběrů z vnitřku...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    22:25 29.02.2016

    Argonaut.CZ: vezme si hodně, nechá do každého tanku nainstalovat tiskárnu a obsluha bude muset po poškození vozidla na místě sepsat hlášení :-D

    Argonaut.CZ: vezme si hodně, nechá do každého tanku nainstalovat tiskárnu a obsluha bude muset po poškození vozidla na místě sepsat hlášení :-D

  • Argonaut.CZ
    20:43 29.02.2016

    mě by zajímalo, co si z těchto analýz bere AČR, pokud vůbec něco. Z pohledu Syrie jako bojiště je vidět, že Syřanům je zbytečné dávat extra sofistikované zbraně (jako Štoru ...Zobrazit celý příspěvek

    mě by zajímalo, co si z těchto analýz bere AČR, pokud vůbec něco. Z pohledu Syrie jako bojiště je vidět, že Syřanům je zbytečné dávat extra sofistikované zbraně (jako Štoru závislou na zavření poklopů).Skrýt celý příspěvek

  • niko
    20:42 29.02.2016

    To JP PJ: no minimalne som si dal tu namahu a pozrel si zdroje na nete a smery o ktorych sa diskutuje. Zatial co ty tu spak ruky tvrdis co vetko by aky tank prezil pod jakym uhlom ...Zobrazit celý příspěvek

    To JP PJ: no minimalne som si dal tu namahu a pozrel si zdroje na nete a smery o ktorych sa diskutuje. Zatial co ty tu spak ruky tvrdis co vetko by aky tank prezil pod jakym uhlom dopadu ATGM. To je fakt profesionalnejsie. Majster na gombicky. :)

    Inak toho 26.2 bolo vypalenych dokopy 5 ATGM. Jedna minula T 90. Dve znicili pickupy a jedna bager. Po zasahu T 90 ho posadka opustila a to spustilo ustup jednotiek siitov a protiutok FSA. T 90bol nasledne odsunuty po vlastnej osy. Dedina bola obsadena FSA. Tank bol popisany ako poskodeny, tak z toho treba vychadzat. Uvidime co sa dostane na verejnost postupom casu.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    20:26 29.02.2016

    JP_PJ: bavime sa tu o RHAe (RHA equivalent), do toho je uz sklon panciera zaratany... v skutocnosti je tam hrubka panciera ovela mensia ako spominanych 370-400mm RHAe... no RHAe sa ...Zobrazit celý příspěvek

    JP_PJ: bavime sa tu o RHAe (RHA equivalent), do toho je uz sklon panciera zaratany... v skutocnosti je tam hrubka panciera ovela mensia ako spominanych 370-400mm RHAe... no RHAe sa pocita s ohladom na uhol dopadu strely na pancier.. inac by taketo udaje nemali absolutne ziaden vyznam..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7