Tank T-90 vs. protitanková střela TOW

T-90 s reaktivním pancířem Kontakt-5. Reaktivní pancíř poskytuje dobrou ochranu proti moderní protitankové munici, na druhou stranu nekryje celou plochu předního pancíře; větší foto / Vitalij Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Před několika dny oběhlo svět video ze “souboje” ruského tanku T-90 s americkou protitankovou řízenou střelou (PTŘS) TOW. Mediálně atraktivní souboj ruské a americké vojenské techniky se točí především kolem typu použité PTŘS TOW.

Kontakt-5 vs. TOW

Na videu je zobrazen ruský tank T-90, pravděpodobně exportní verze tanku T-90A označovaná jako T-90S. Před několika měsíci média přinesly informace o nasazení šesti tanků T-90 syrskou arabskou armádou Bašára Asada.

Další reálnou možností je nasazení původních ruských tanků T-90A s ruskou posádkou. Vycvičit novou posádku tanku trvá mnoho měsíců nebo dokonce let. Vzhledem k tomu, že syrská armáda ztratila za roky bojů mnoho zkušených posádek, je možné, že v tancích bojují ruské posádky.

Pojďme se podívat na balistickou ochranu T-90S (prakticky totožná s T-90A). T-90S má kombinovaný obranný systém proti protitankovým zbraním. Skládá se z vrstveného hlavního pancíře, z reaktivního pancíře Kontakt-5 a z rušícího zařízení Štora.

Ač je skutečná odolnost tanku střeženým tajemstvím, odolnost předního pancíře věže T-90S i s reaktivním pancířem Kontakt-5 je odhadována na 800 až 830 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency) proti podkaliberním střelám (munice s penetrátorem) a 1150 až 1350 mm RHAe proti kumulativním hlavicím (např. zmiňovaný TOW).

Reaktivní pancíř Kontakt-5 je určen proti kumulativním střelám TOW. Dlužno však podotknout, že Kontakt-5 kryje pouze okolo 50 % čelní plochy tanků T-90. Otázkou je jeho odolnost proti tandemové munici - tedy munici s prekurzorem určeným k vyřazení reaktivního pancíře a s hlavní hlavicí určenou k probití pancíře.

Další proměnou, kterou se nedozvíme, je typ věže zmiňovaného tanku. Je možné, že Rusové poslali do Sýrie staré T-90 s původní litou věží nebo naopak odolnější s novou svařovanou věží z novovýroby.

Útok

Z videa je patrné, že posádka tanku přežila. Otázkou je rozsah poškození. Očividně nebyla zasažená munice, jinak by tank vyhořel a posádka zahynula. Na videu zasažený tank opouští (zřejmě z důvodu bojového stresu) posádka poklopem - posádka zřejmě měla strach ze vzniku požáru.

Tank dostal zásah do věže, kde se nachází dvojčlenná posádka. Pokud by kumulativní paprsek prošel skrz (i pokud nedojde k explozi munice) dvojčlenná posádka v tanku by zahynula. Za pozornost stojí skutečnost, že očividně nefungoval rušící systém Štora, v opačném případě bychom viděli svítit charakteristické "červené oči" na předním pancíři věže.

Střela TOW se navádí na cíl poloautomaticky po drátě. Na zádi rakety je ale malý infračervný navigační zářič - tak odpalovací zařízení přesně ví, kde se střela při letu nachází. Problém ale je, pokud se na trase objeví více "infračervných světélek" (oči systému Štora). Naváděcí systém střely TOW je pak zmaten a při trošce štěstí pro posádku pošle raketu mimo tank.

Systém Štora z nějaké příčiny nefungoval a střela udeřila na reaktivní pancíř Kontakt-5 v přední části věže. Pancíř zafungoval velmi dobře a kumulativní parsek s největší pravděpodobností nepronikl dovnitř tanku. Zde měla posádka štěstí (cca 50/50), že střela zasáhla reaktivní pancíř.

Otázkou je, jaký typ PTŘS TOW byl použit. Zde bude jádro diskuze. Pokud šlo o starší verze TOW s jednoduchou hlavicí, nešlo by o nic zvláštního - v takových případech reaktivní pancíř pracuje velmi dobře. Některá média však mluví o použití střely TOW-2A s tandemovou hlavicí - tedy zbrani, která je přímo určena k likvidaci reaktivního pancíře.

Typ použité střely

Nejvýkonnější zbraní v rukou povstalců je typ BGM-71E TOW-2A. Na Blízkém východě je největším uživatelem BGM-71E TOW-2A Saudská Arábie (15 000 střel) a Libanon (200 střel). Avšak z videa není možné určit, o jaký typ TOW se jednalo. Pro naše potřeby ale počítejme, že se jednalo o typ TOW-2A.

Blíže jsme o nasazení střel TOW v Sýrii referovali v článku Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 8.

BGM-71E TOW-2A je protitanková zbraň zavedená do výzbroje v roce 1987 (Kontakt-5 byl představen v roce 1985). Střela se navádí na cíl "po drátě" - střelec udržuje záměrný kříž na cíli a střela manévruje automaticky.

Tandemová hlavice TOW-2A by měla být účinná proti prvním generacím reaktivního pancíře (Kontakt-1). Podle výrobce TOW-2A dokáže probít cca 900 mm RHAe za reaktivním pancířem. Kontakt-5 však mohl klidně vyřadit i tandemovou hlavici BGM-71E TOW-2A s prekurzorem. Další možností je, že prekurzor TOW-2A jednoduše nefungoval.

Právě na zavedení reaktivních pancířů Kontakt-5 Spojené státy reagovaly na konci 80. let minulého století vývojem zatím poslední verze BGM-71F TOW-2B. Střela na cíl útočí shora a slabý horní pancíř tanku probíjí pomocí projektilu formovaným explozí EFP (Explosively Formed Projectile). Dodávky BGM-71F TOW-2B byly zahájeny roku 1992.

Na závěr lze říct, že jakýkoliv tank stojící proti zbraní stejné generace má velmi slušné šance útoku odolat. I v případě použití BGM-71E TOW-2A měl T-90 velmi slušnou šanci útok přežít, a to i za situace, kdy tandemová hlavice TOW-2A fungovala tak, jak měla.

Zdroj: Názor, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pancíř v praxi: Problémy izraelských tanků Merkava, část. 1

Přední polský odborník na tankovou techniku Jaroslaw Wolski pro Dziennik Zbrojny připravuje nový ...

Protitankový dron z Ruska

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Barguzin: Ruský vlak posledního soudu

Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    09:55 02.03.2016

    presne tak. :) je to celkom jednoduchy princip, ktory ale znie dost zlozito. zvycajne si ludia myslia ze ide o frekvenciu na ktorej beacon ziari, a ono je to jednoduche on/off ...Zobrazit celý příspěvek

    presne tak. :) je to celkom jednoduchy princip, ktory ale znie dost zlozito. zvycajne si ludia myslia ze ide o frekvenciu na ktorej beacon ziari, a ono je to jednoduche on/off svetlice povelmi po kabli aby ju bolo mozne identifikovat. Termalny zobrazovac svetlicu uvidi, kedze ten zobrazuje na zaklade rozdielu teploty.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    09:50 02.03.2016

    Jo takhle, a já si říkal jak to modulují :) Každopádně co jsem pochopil, tak pokud odpaluju TOW-2 bez termálu (AN/TSA-4A), tak se střela navádí podle xenonky a modulace ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo takhle, a já si říkal jak to modulují :)

    Každopádně co jsem pochopil, tak pokud odpaluju TOW-2 bez termálu (AN/TSA-4A), tak se střela navádí podle xenonky a modulace infračervený fléry nemá na navedení vliv, protože jí nemá co přijímat.

    A co jsem tak viděl, tak spousta odpalovačů v Sýrii právě termální větev nemá (to je mimochodem vidět i na videjcích nahoře), čili Štora by tady mohla celkem pěkně fungovat.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    09:39 02.03.2016

    na Tank-net. org pisu ludia ktory tie zbrane v reali pouzivali, nie je to klasicke "flame war" forum, najdete tam info ktore nikde inde niet... princip fungovania strely TOW2 je ...Zobrazit celý příspěvek

    na Tank-net. org pisu ludia ktory tie zbrane v reali pouzivali, nie je to klasicke "flame war" forum, najdete tam info ktore nikde inde niet... princip fungovania strely TOW2 je dobry priklad - nikde o tom na webe nenajdete ani zmienku.... nastastie niekto zverejnil tento manual...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    09:35 02.03.2016

    v tom manuali je to na strane 10, je tam toho celkom dost...

    v tom manuali je to na strane 10, je tam toho celkom dost...

  • jj284b
    09:34 02.03.2016

    Charlie: ide o frekvenciu blikania, nie frekvenciu ziarenia. A2 nepouziva IR "aktivne" nocne videnie, ale Termalny zobrazovac. TOW-2 Manual hovori ze: A thermal beacon is ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie: ide o frekvenciu blikania, nie frekvenciu ziarenia. A2 nepouziva IR "aktivne" nocne videnie, ale Termalny zobrazovac.

    TOW-2 Manual hovori ze:


    A thermal beacon is installed in the rear of the missile opposite thepresent xenon source. The thermal beacon is tracked by the TOW 2AN/TSA-4A infrared sight (night sight). It is heated by a thermalsource that generates heat through a boron-titanium intermetallicreaction. To help the tracker identify the missile thermal beacon among other natural or jamming sources, the thermal beacon has a mechanical shutter that interrupts its output on command from the launcher. The launcher signal is sent to the missile thermal beacon shutter via wire signal "A" to the beacon electronics package in the missile. The shutter movement is controlled by helium gas obtained from the supply manifold of the actuator


    http://documents.mx/documents/... Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    09:16 02.03.2016

    jj284b: "Termalny zobrazovac ti skratka dava uplne pasivnu moznost vidiet strelu..." To si myslím že právě není pravda - IR část by měla střelu vidět podle nové IR fléry. Stará ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: "Termalny zobrazovac ti skratka dava uplne pasivnu moznost vidiet strelu..."

    To si myslím že právě není pravda - IR část by měla střelu vidět podle nové IR fléry. Stará větem kouká na xenonku (taky IR, ale jiná část spektra).

    Plně pasivní sledování není prakticky možné, střela na větších vzdálnostech téměř není vidět, září akorát fléry, které jsou kontrastní proti pozadí.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:43 02.03.2016

    Klucí nejsem si jist, jestli tu správně chápeme systém lokalizace střely u systému TOW. První TOW, pokud správně rozumím, měl v prdýlce xenonovou fléru svítící na krátkejch ...Zobrazit celý příspěvek

    Klucí nejsem si jist, jestli tu správně chápeme systém lokalizace střely u systému TOW.

    První TOW, pokud správně rozumím, měl v prdýlce xenonovou fléru svítící na krátkejch vlnovejch dýlkách, přijímač je vestavěnej do modulu denního zaměřovače (noční zaměřovač nemusí bejt nasazenej).

    U verze TOW-2 přidali do rakety druhou fléru, tentokrát pro dlouhý IR vlnový dýlky, přijímá to noční větev zaměřovače (tudíž musí bejt nasazená).

    ČIli pokud to chápu správně:

    Pokud někdo odpálí starou raketu s pouze xenonovou flérou z odpalovače opatřenýho novou A2 naváděcí soustavou, ničemu to nevadí,a le funguje jen xenonová větev přijímaná přijímačem v denním zaměřovači.

    Pokud někdo odpálí TOW-2 raketu z novýho A2 zaměřovače bez noční větve zaměřovače, taky to nevadí, ale zase se uplatní jen původní "xenonka" - nejsem si ovšem jist, jestli tahle varianta jde. A1 měla noční větev chlazenou, šlo fungovat bez ní.

    Obě větve navedení (xenon i IR) se tedy uplatní jen u A2 zaměřovače s nasazenou noční větví a s raketou typu BGM-71D a vyšší, která má obě fléry.

    O kódování signálu flér sem nikde nic nenašel (kromě jj284bem linkovaného fóra)

    http://www.globalsecurity.org/...
    https://www.militaryperiscope....
    http://afvdb.50megs.com/usa/pi...
    http://forum.valka.cz/topic/vi... Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    08:36 02.03.2016

    komunickacia strely s navadzacim systemom je riesena po drote. Strela ako taka je uplne slepa, v zadnej casti na akurat IR a TI beacon. (TOW2). ako to popisoval DKTanker na ...Zobrazit celý příspěvek

    komunickacia strely s navadzacim systemom je riesena po drote. Strela ako taka je uplne slepa, v zadnej casti na akurat IR a TI beacon. (TOW2). ako to popisoval DKTanker na Tank-net.org, je to ako ked v uplnej tme sa dorozumievas s niekym po kablovom telefone, no on ta iba pocuje, odpoveda ti baterkou povedzme morzeovkou. a teraz si predstav, ze ciel, zacne tvojim smerom svietit reflektorom - nemas sancu rozoznat svietiacu baterku takze stratis schopnost dalej viest k cielu.

    Termalny zobrazovac ti skratka dava uplne pasivnu moznost vidiet strelu a navadzat ju na ciel, nezavisle na tom kolko ciel emituje IR ziarenia. na to aby totalne zaslepil TI sight, by predsa len tej tepelnej energie musel vyziarit obrovske mnozstvo,(jadrovy vybuch?) co STORA so svojimi 1.6kW nedokaze...


    a btw, nie vsetky videa kde TOW netrafi objekt treba pripisovat systemu STORA - TOW je vedeny po kabli ktory ma obmedzenu dlzku. staci na let strely 21 sekund. ak je na videu let dlhsi, strela sa na konci utrhne a kompletne strati navadzanie... Skusena obsluha by vedela ze nema strielat na ciele na hranici dostrelu (3750m)..Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    08:14 02.03.2016

    Thermal sight ti ukaze teplotu objektu, IR elektromagneticku radiaciu 430 THz – 300 GHz. vo vojenskych aplikaciach je IR zvycajne aktivne, kym TI pasivny. napr na Ruskych ...Zobrazit celý příspěvek

    Thermal sight ti ukaze teplotu objektu, IR elektromagneticku radiaciu 430 THz – 300 GHz. vo vojenskych aplikaciach je IR zvycajne aktivne, kym TI pasivny.

    napr na Ruskych tankoch sa vyuzivali aktivne IR svetlomety na videnie v noci, s dosahom 800-1500m.

    Termalny zobrazovac, zo svojej podstaty ukazuje teplo objektu, takze STORA, nema sancu vysiarit tolko tepla aby nejako zaslepila TI sight.


    Gloton, ako vzdy. osobne utoky...Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    02:32 02.03.2016

    Pavka: mám obavu, že jj284b ti to zase bude vyvracet tak, že i slaboučký kódovaný signál je pro naváděcí zařízení krásně vidět i v řádově silnějším signálu ze Štory.

    Pavka: mám obavu, že jj284b ti to zase bude vyvracet tak, že i slaboučký kódovaný signál je pro naváděcí zařízení krásně vidět i v řádově silnějším signálu ze Štory.

  • Alex
    01:06 02.03.2016

    Pavka: ano jde zřejmě o souboj typu hrubá (přesvícení)síla. To byl důvod proč jsem chtěl zdroj informace o vyzařovači od jj284b. Kombinace typu střely + sestava odpalovače ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavka: ano jde zřejmě o souboj typu hrubá (přesvícení)síla.
    To byl důvod proč jsem chtěl zdroj informace o vyzařovači od jj284b.
    Kombinace typu střely + sestava odpalovače použité v Sýrii toto pravděpodobně umožňuje. Na zarušení této konkrétní kombinace není nutně potřeba speciálně Štora. Spotřeba zařízení Štora je více než 2kW což je jasná odpověď.
    Dále jen jeden ze dvou vyzařovačů na střele je při této kombinaci zařízení + střela ten důležitý k přesvícení.Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
    00:09 02.03.2016

    Nechal bych si vysvětlit jaký je rozdíl mezi thermal sight a IR sight? Já mám takový pocit, že hlavní princip Story je jít na věc silou, tedy vysílač v řádu jednotek kW na tanku ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechal bych si vysvětlit jaký je rozdíl mezi thermal sight a IR sight?

    Já mám takový pocit, že hlavní princip Story je jít na věc silou, tedy vysílač v řádu jednotek kW na tanku prostě totálně přesvítí vysílač v řádu jednotek W na střele. Čili signál na střele si může být kódovaný jak chce, ale pokud Stora vysílá ve stejném spektru (a ono zas tak široké není) tak ho totálně přebije. (snímač odpalovače ho už není schopen v tom protiosvitu vůbec najít, natož dekódovat)

    To by mi laicky vysvětlovalo i to, že ta střela odletí do p*dele až těsně před tankem. Kdyby byly soudruzi tak dokonalí, že by dokázali zarušit přímo komunikaci, tak střela vezme dráhu hned po odpálení jakmile optika odpalovače uvidí Storu, protože ten její osvit nelze přehlédnout.

    Naopak si myslím, že existuje pár rozumných a zde již uvedených důvodů proč nebyla Stora zapnutá, kde ten s otevřeným poklopem řadím spíše mezi ty slabomyslné. Ty zářiče mají určitě příkon jednotek kW elektrické energie, tudíž lze očekávat že vůbec nepoběží při zhasnutém motoru. To by tank za pár minut nenastartoval. Další možnost je to přehřátí, tedy že mohou běžet jen po omezený čas právě kvůli tomu vysokému výkonu.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    21:35 01.03.2016

    Alex: ano, to je mozne (+1)

    Alex: ano, to je mozne (+1)

  • Alex
    21:02 01.03.2016

    jj284b: Ten důvod by mohla být vysoká spotřeba systému při zhasnutém motoru...

    jj284b: Ten důvod by mohla být vysoká spotřeba systému při zhasnutém motoru...

  • jj284b
    21:00 01.03.2016

    Alex: ano, je to mozne, skor som uvazoval nad dovodom preco ho mali vypnuty prave v tomto pripade.

    Alex: ano, je to mozne, skor som uvazoval nad dovodom preco ho mali vypnuty prave v tomto pripade.

  • Alex
    20:11 01.03.2016

    jj284b: žebrování na emitorech naznačuje, že se to ohřívá dost, ale pořád jsou tam namontovány emitory dva. K požadované funkci bude stačit i jeden. Takže asi to nebude až tak ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: žebrování na emitorech naznačuje, že se to ohřívá dost, ale pořád jsou tam namontovány emitory dva. K požadované funkci bude stačit i jeden. Takže asi to nebude až tak problem druhý chladit pokud by to bylo nutné.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    19:58 01.03.2016

    jedna vec ohladom systemu STORA, ktora by mohla byt dovod preco nebola zapnuta na tej T-90 - STORA potrebuje emitory vychladit ak bezali dlhsi cas, v podstate sa vraj neodporuca ...Zobrazit celý příspěvek

    jedna vec ohladom systemu STORA, ktora by mohla byt dovod preco nebola zapnuta na tej T-90 - STORA potrebuje emitory vychladit ak bezali dlhsi cas, v podstate sa vraj neodporuca aby bezali neptretrzite dlhsie ako 30 minut. Potom vyzaduju aspon 15-20minut chladenia.. mozno ze osadka tej T-90 mala STORU zapnutu predtym, no neskor ju vypla koli chladeniu..Skrýt celý příspěvek

  • Alex
    19:51 01.03.2016

    jj284b: v 19:27 jsi zauvažoval velmi dobře. Jinak uvniř není žádná výrazně složitá elektronika - osobní zkušenost. Takže odpověď na otázku jestli Štora v Sýrii skutečně funguje ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: v 19:27 jsi zauvažoval velmi dobře. Jinak uvniř není žádná výrazně složitá
    elektronika - osobní zkušenost. Takže odpověď na otázku jestli Štora v Sýrii skutečně
    funguje je ano...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    19:30 01.03.2016

    navyse, TOW-2 by mal mat este aj Termal beacon (sledovatelny v Termalnom zobrazovaci, nie len IR beacon, takze ano, su tam dve.

    navyse, TOW-2 by mal mat este aj Termal beacon (sledovatelny v Termalnom zobrazovaci, nie len IR beacon, takze ano, su tam dve.

  • jj284b
    19:27 01.03.2016

    Alex: aj ked, ohladom tych TOW striel je tam jedno velke ALE... Aj s M220A2, potrebujes tiez termal sight, kedze klasicky nedokaze sledovat IR, ak STORA zacne emitovat IR ziarenie ...Zobrazit celý příspěvek

    Alex: aj ked, ohladom tych TOW striel je tam jedno velke ALE... Aj s M220A2, potrebujes tiez termal sight, kedze klasicky nedokaze sledovat IR, ak STORA zacne emitovat IR ziarenie (presvetli optiku navadzacej sustavy). Termalny zobrazovac to nijako neovplyvni, je schopny dalej vidiet IR beacon na strele, kym klasicka optika nie. Teraz je otazne, ci TOWy dodane povstalcom maju Termal sight alebo nie. (asi skor nie)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 7