Systémy protivzdušné obrany Poprad pro polskou armádu
- 7. 9. 2018
- 80 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
Polská armáda obdržela první systémy protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Poprad. Jedná se tak o další zásadní posílení PVO Polska v poslední době.
Hlavní prioritou polského ministerstva obrany je modernizace protiletadlové a protiraketové obrany na všech úrovních ‒ program Wisla řeší nákup raketových prostředků PVO středního dosahu (do 100 km), Narew raketových prostředků krátkého dosahu (do 25 km) a Poprad raketových prostředků velmi krátkého dosahu (do 5 km).
V rámci programu Wisla byla podepsána smlouva na nákup dvou baterií amerických systémů středního dosahu Patriot. Řešení pro program Narew nebylo ještě vybráno ‒ jednou ze zvažovaných zbraní je střela SkyCeptor (varianta izraelské střely Stunner systému PVO David´s Sling).
Smlouva na nákup systémů Poprad byla podepsána již v prosinci 2015. Varšava objednala celkem 77 kompletů PVO Poprad a dva předsériové kusy v hodnotě přes jednu miliardu polských zlotých (zhruba šest miliard Kč). Polská společnost PIT-RADWAR dodá celkem 36 kompletů do konce roku 2019 a zbytek pak do roku 2021.
Poprad spadá do kategorie velmi krátkého dosahu VSOHRAD (Very SHOrt-Range Air Defence) a tvoří nejspodnější patro PVO. Jedná se o systém instalovaný na vozidle AMZ Zubr 4×4, které nese rakety Grom či v budoucnu modernější Piorun. Poprad je určen k ochraně stacionárních i mobilních jednotek, včetně kolon vojenské techniky.
Vozidlo Zubr má hmotnost 12 000 kg, dokáže přepravovat náklad o hmotnosti 2000 kg a táhnout přívěs o hmotnost 1500 kg. Kabina poskytuje ochranu posádce před střelami ráže 12,7 mm. Obsluhu tvoří velitel-operátor zbraňového systému a řidič. Celý komplet je přepravitelný středními transportními letouny C-130 Hercules polské armády. K palbě jsou připraveny čtyři rakety Grom/Piorun a další čtyři náhradní střely jsou v kabině.
Poprad je schopen útočit na letouny, vrtulníky, střely s plochou dráhou letu, ale i na malé drony. Dosah infračerveně naváděných střel Grom se pohybuje do vzdálenosti 500 až 5500 m a letové výšky 10 m až 3500 m.
Polská armáda postupně získá 400 střel Piorun. Střely Piorun mají o něco delší dosah (mluví se o 6000 m) a především lepší systémy navedení na cíl. Podle polských médií se střely Piorun minimálně vyrovnají posledním verzím amerických střel Stinger nebo ruských Igla.
Představení kompletu Poprad
Podle slov velitele polské protivzdušné a protiraketové obrany brig. gen. Stefana Mordacze dosáhla první jednotka vybavená Poprady stavu počáteční operační způsobilosti (IOC). Nicméně k dosažení plné operační způsobilosti (FOC) bude potřeba integrace těchto systémů do širší sítě PVO a dodání dostatečného počtu raket.
Komplety Poprad jsou určeny pro pluky PVO pozemních sil. Další kusy získají brigády vybavené kolovými obrněnými transportéry Rosomak. Polský obranný průmysl rovněž představil koncept střel s dosahem 10-12 km, které by mohly být použity systémem Poprad v rámci budoucí modernizace.
V jedné baterii VSHORAD najdeme radar krátkého dosahu N-26 umístěný na vozidle Zubr, jedno velitelské (řízení palby) a spojovací vozidlo (Zubr) a čtyři vozidla se střelami Grom/Piorun. Do baterie je možné zapojit až šest samohybných kanónových prostředků protivzdušné obrany (ZSU-23-4MP "Biała", Hibneryt případně PZA Loara.
Náš severní soused vytrvale prezentuje odhodlání investovat do své obrany i nad rámec 2 % HDP stanovených NATO. Investice do modernizace všech složek polských ozbrojených sil se také vyznačují důrazem na zajištění, co největšího podílu polského obranného průmyslu na uzavíraných kontraktech. Nákup systémů Poprad je toho jasným důkazem, neboť je plně v režii polských společností ať už se jedná o vývoj, výrobu či následnou integraci do sítě PVO.
Zdroj: Defence24
Související články
Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot
Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...
- 29.03.2018
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR
Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...
- 03.08.2018
- 159 komentářů
- Jan Grohmann
Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu
Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...
- 06.08.2018
- 74 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace polské armády: Raději cizí, než domácí
Podle komentáře Jakuba Palowského z Defence24 došlo v programech modernizace polské armády k výrazné ...
- 14.08.2018
- 100 komentářů
- Jan Grohmann
Lukas: Každý systém, který používá k průzkumu aktivní průzkumná čidla, jejichž činnost lze detekovat musí počítat se SEAD útoky, bez rozdílu, zda jde o kategorii VSHORAD nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas: Každý systém, který používá k průzkumu aktivní průzkumná čidla, jejichž činnost lze detekovat musí počítat se SEAD útoky, bez rozdílu, zda jde o kategorii VSHORAD nebo SHORAD.
Integrace do jednoho systému je nejlepší řešení, musíte brát v potaz hloubky umístnění jednotlivých systémů v sestavě vojsk. Protože pokud budete mít informaci od radaru několik desítek kilometrů od pozice VSHORAD, tak bude omezený průzkum proti nízkoletícím cílům.Skrýt celý příspěvekLukas AČR o instalaci RBS 70 NG na nějaký podvozek uvažuje, zřejmě na Titus, ale zatím to není priorita. Níže přikládám seznam nejdůležitějších modernizačních programů AČR, a to ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas
AČR o instalaci RBS 70 NG na nějaký podvozek uvažuje, zřejmě na Titus, ale zatím to není priorita.
Níže přikládám seznam nejdůležitějších modernizačních programů AČR, a to včetně základních technických parametrů, které armáda požaduje. Pod číslem 9 je tam uveden systém SHORAD.
http://www.acr.army.cz/assets/... Skrýt celý příspěvekProblem operacji SEAD/DEAD to problem systemów SHORAD... VSHORAD jest tylko uzupełnieniem... Dlatego ważny jest program NAREW i SAN Inna sprawa to to że po to idziemy w IBCS ...Zobrazit celý příspěvek
Problem operacji SEAD/DEAD to problem systemów SHORAD...
VSHORAD jest tylko uzupełnieniem...
Dlatego ważny jest program NAREW i SAN
Inna sprawa to to że po to idziemy w IBCS aby każdy radar był źródłem informacji dla każdego "efektora" (wyrzutni) w ten sposób nie da się przy pomocy jednego uderzenia "oślepić baterii...
Inna rzecz że w PL baterie maja po dwa radary... (Czy to Patriot czy Poprad bateria to de facto dwie samodzielne "fire units" w 1 )
Wnioski z ćwiczeń są proste - w konwencjonalnym starciu z przeciwnikiem dysponującym obrona przeciwlotniczą, śmigłowce mają operować nad własnymi wojskami...
Przy okazji przyśpieszono prace nad współpraca śmigłowców z dronami i wydłużeniem zasięgu rakiet...
Co do ACR macie RBS-70 - możecie je zainstalować na pojazdach - jak Finowie - iTO-05... (ASRAD-R)
Przenośne MANPADy też się przydadzą - macie korzystny do ich użycia teren (duże różnice wysokości)
Ale i tak najważniejsze są systemy SHORADSkrýt celý příspěvekLukas, Tecka: máte to pěkné, jen je nutné počítat, že je třeba si dát pozor na SEAD operace proti podpůrným radarům, bez celkové informace bude poprad spoléhat pouze na průzkum ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas, Tecka: máte to pěkné, jen je nutné počítat, že je třeba si dát pozor na SEAD operace proti podpůrným radarům, bez celkové informace bude poprad spoléhat pouze na průzkum vedený operátory ručně.
Možná výsledky z Victory Strike urychlí další akvizice Stand off munice pro letectva.
Do budoucna rozhodně musíte mít větší dostřel a možnost působit i proti takovým cílům jako jsou pumy SDB (je to podobné jako RAM munice, ale střela s IR navedením to asi neuvidí) Radary jako Bystra a Sola mají potenciál k detekci RAM, tak jen doplnit o efektory.
V tom AČR udělala, si myslím, dobře, že šla do RBS 70 a ne Avengeru. Jen si to musí umět dát na palebnou stanici.Skrýt celý příspěvekPRO flanker.jirka - wycofały się - nie osiągając celu zadania... (Tak jak w realnej operacji - w Iraku ) Jeśli chodzi o system wymiany danych i dowodzenia - tu nie ma problemu ...Zobrazit celý příspěvek
PRO flanker.jirka - wycofały się - nie osiągając celu zadania... (Tak jak w realnej operacji - w Iraku )
Jeśli chodzi o system wymiany danych i dowodzenia - tu nie ma problemu jest system "Łowcza", jest system "REGA" w ramach baterii i dywizjonu można tworzyć kombinowane zespoły (np. Poprad + przenośne MANPAD + ZU-23-2 albo inne + dowolny radar - oferowany przez PIT/RADWAR )
Warto wspomnieć że Indonezja kupiła już "przodka" systemu Poprad - Cobra
https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvekTrochę poslodziles jankesom (VSHORAD) ..ale maja takie klocki,ze mogą szybko poskładać coś extra i już to robią. Wracając do Poprad ,to jest naprawdę OK ,tylko ten efektor ..w ...Zobrazit celý příspěvek
Trochę poslodziles jankesom (VSHORAD) ..ale maja takie klocki,ze mogą szybko poskładać coś extra i już to robią. Wracając do Poprad ,to jest naprawdę OK ,tylko ten efektor ..w przyszłości coś w granicach 10 km byłoby potrzebne, jak pisał Lukas
Ps
A propos. Amerykanie z dużym zainteresowaniem oglądali Poprad i Rak ..nie żeby zaraz mieli coś kupować ,to nie o to chodzi.. ;)Skrýt celý příspěvekProxy: radary k tomu mají, buď Sola a nebo Bystra, je to výroba Pitradwaru přímo v Polsku. Jeden z nich je vidět na videu v článku. Další integrace je otázkou datových spojení a ...Zobrazit celý příspěvek
Proxy: radary k tomu mají, buď Sola a nebo Bystra, je to výroba Pitradwaru přímo v Polsku. Jeden z nich je vidět na videu v článku.
Další integrace je otázkou datových spojení a chtění.Skrýt celý příspěvekĆwiczenia te choć na terenie PL i z udziałem naszych przeciwlotników były ćwiczeniami amerykańskimi. Amerykanie "weryfikowali" swoje koncepcje użycia śmigłowców w rajdach -> ...Zobrazit celý příspěvek
Ćwiczenia te choć na terenie PL i z udziałem naszych przeciwlotników były ćwiczeniami amerykańskimi.
Amerykanie "weryfikowali" swoje koncepcje użycia śmigłowców w rajdach -> uderzeniach w odwody przeciwnika (czyli to co zakładano w ramach air-land-battle )
Amerykanie po prostu korzystają z faktu że nowi członkowie NATO mają rosyjski sprzęt.
Ćwiczenia, odbyły się przy wykorzystaniu symulatora MILES.
Przeciwlotnicy z 4. pułku przeciwlotniczego mieli radar NUR-22.
Generalnie w pierwszych scenariuszach Amerykanie tracili po 75% sił nie realizując zadania (przy stratach przeciwlotników = zero)
Dopiero scenariusze "ograniczające" możliwości przeciwlotników sprawiły że przeciwlotnicy tracili wyrzutnie - ale nadal Amerykanie tracili ok. 40% sił (nie realizując zakładanych celów misji) co w praktyce oznaczało że aviation regiment po dwóch - trzech dniach działań przestałby istnieć...
O ćwiczeniach sporo wiadomo gdyż były one jedną z przyczyn powstania bardzo obszernego raportu - krytyki koncepcji "rajdów śmigłowcowych" (innym przywołanym przykładem nieudany rajd na An-Nadżaf )Skrýt celý příspěvekSamo o sobě to není žádný zázrak, ale z pohledu oddělených a spolupracujících prvků to má budoucnost. Samozřejmě, že těžký a kompletní CIWS systém je samostatnější a schopnější, ...Zobrazit celý příspěvek
Samo o sobě to není žádný zázrak, ale z pohledu oddělených a spolupracujících prvků to má budoucnost. Samozřejmě, že těžký a kompletní CIWS systém je samostatnější a schopnější, ale pokud budou pracovat na radarové integraci, tak programovatelná munice může být na jiném vozidle. Větší dostřel nebo dostatečné navádění na C-RAM budou celkem nutné, ale je to lepší než nic…Skrýt celý příspěvek
Lukas: to jsou pěkné výsledky, ale co bylo zdrojem průzkumu pro zjištění AH 64? Optika? Nebo přenos dat z jiného radaru? Jednalo se o plnohodnotné cvičení, ve smyslu EW, zda se ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas: to jsou pěkné výsledky, ale co bylo zdrojem průzkumu pro zjištění AH 64? Optika? Nebo přenos dat z jiného radaru? Jednalo se o plnohodnotné cvičení, ve smyslu EW, zda se protistrana dělala například SEAD proti přehledovým radarům?
SA 6 a OSA AKM mají na rozdíl od Popradu výhodu v tom, že jejich dostřel je větší než dostřel zbraní AH 64. Tam už hrozí to, že se budete dívat jen na přilétající ATGM a na vrtulník nedostřelíte. IR stopa AGTM je malá, motor vyhoří za pár sekund a pak už hrozí, že se Grom nezacílí.Skrýt celý příspěvekTak, ale to nie jest takie proste... Zasięg rakiety przeciwlotniczej - zasięg "wykrycia" przez śmigłowce to nie wszystko. Przykład - seria ćwiczeń polskich przeciwlotników z ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, ale to nie jest takie proste...
Zasięg rakiety przeciwlotniczej - zasięg "wykrycia" przez śmigłowce to nie wszystko.
Przykład - seria ćwiczeń polskich przeciwlotników z Amerykanami - Victory Strike
Nasi - na zmodernizowanych SA-6P (dodany pasywny kanał celowania ) wielokrotnie zniszczyli batalion AH-64 wsparty baterią M270 nawet w scenariuszu gdzie symulowano redukcje o 50% zasięgu wykrycia oraz rażenia systemów OSA-AKM (z uwagi na skuteczne oddziaływanie środków walki elektronicznej ).
Wygrała właśnie taktyka (prowadzenie działań z zasadzki) i możliwość użycia pasywnego kanału obserwacji... (Przy strzelaniu trzeba było włączyć radar kierowania ogniem )
I to mimo że przeciwlotnicy nie mieli nowoczesnych multispektralnych środków kamuflażu.
Pomijam już to że Popard nie ma gorszych parametrów iż np M1097 Avenger czy Wiesel 2 Ozelot
Oczywiście ja też wolałby aby to był system bardziej zbliżony do rosyjskiej Sosny czy SA-13 niż do Avengera...
Ale dobre i to... Mam nadzieje że jednak będą prowadzone prace nad rakietą PK-6 i ostatecznie powstanie pełnowartościowy system VSHORAD dla wojsk lądowych.Skrýt celý příspěvekLukas: maskování a možnost zůstat pasivní, díky absenci radaru má výhody i nevýhody, nevýhodou je rozhodně horší průzkum a to, že vám cíl proletí, protože nebudete mít radary ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas: maskování a možnost zůstat pasivní, díky absenci radaru má výhody i nevýhody, nevýhodou je rozhodně horší průzkum a to, že vám cíl proletí, protože nebudete mít radary blízko u sebe, tak se může vlivem vzdálenosti, nebo členitosti terénu, stát, že neuvidí cíl.
Poprad má tak malý dosah, že bude vždy v těsném okolí s vojsky, které má bránit. A na tyto cíle bude letectvo protistrany působit pokud možno z odstupem, protože každý už ví, že vaše jednotky mají ve výzbroji Poprad. Budete muset mít dokonale zamaskovanou veškerou techniku nebo cíle, které má bránit, nejen samotný Poprad. (každý kdo bude vědět, že proti němu stojí armáda s PVO, se bude chovat, tak jako by útočil na chráněný objekt, tak že se budou snažit vést útok mimo dosah systémů VSHORAD)
Loara možná připadá zastarale, ale má svůj vlastní zdroj informací, což nevylučuje i činnost, kdy zapnou až střelecký radar, aby se vyhnuli lokalizaci a základní informaci dostanou podobně jako Poprad od jinde umístněného radaru. Tak jako tak se bez radaru neobejde žádný systém, má-li být efektivní. Proto má AČR Revisor u RBS 70, u vás možná máte vyspělejší radar Sola. Nové radary mají dobré detekční schopnosti na malé předměty, které nemají IR stopu, tak bude efektivnější než IR naváděná střela, proto se stále prodlužuje dosah řízených střel, například takový Spike ER.
...samotné rakety jakého koliv způsobu navedení pro VSHORAD je vhodné doplnit o kanony, nebo naopak. Efektivita hybridních systémů je jiná, pokud použijete i lepší způsob navedení střel, jaký mají například RBS 70, BAMSE, Pantsir, Tunguska. Proti IR střelám jsou k dispozici stále více efektivnější prvky ochrany. Určitě jste se už někde potkal s popisem systémů jako je DIRCM z Izraele nebo L370-5 President S z Ruska.
Pokud se budeme bavit o kanonech, tak budoucnost proti takovým cílům by mohla spočívat v použití jednoranného režimu střelby programovatelnou nebo po laseru vedenou municí, krásným příkladem je Orca 57 mm od BAE.
Když zmiňujete Shilku, tak tam by se instalace manpadu nabízela, stále z toho lze udělat hybridní systém. Podobně to nabízí ruské KBM s Iglami.
https://www.kbm.ru/en/producti...
A na drony stačí klasická programovatelná munice a dávka pouze několika kusů munice.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekflanker.jirka - bardzo ważnym elementem takich systemów jak Popard są multispektralne systemy kamuflażu (jak polski Berberys czy Barracuda ) One znacząco redukują zasiąg ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - bardzo ważnym elementem takich systemów jak Popard są multispektralne systemy kamuflażu (jak polski Berberys czy Barracuda )
One znacząco redukują zasiąg wykrycia takiej wyrzutni...
Oczywiście ja tez wolałby aby zamiast rakiet MANPAD - lekkich, lecz o ograniczonym zasięgu były opracowane cięższe rakiety. Sam nie wiem dlaczego nie zrobiono tego już kilka lat temu (nie mówimy o jakimś super hi-tech tylko rakiecie o zasięgu powiedzmy 8-10 km )
Ostatnio coś w tym temacie pracowano - PK-6 - rakieta która ma mieć kombinowany układ naprowadzania (laser + głowica IR )
Ale raczej ma małe szanse, z uwagi na niskie wsparcie przez decydentów...
PZA Loara? Moim zdaniem w tej formie to anachronizm...
Owszem to działa, ale jest kosztowne (ciężki nośnik, dwa radary) i nie tak efektywne jak nowsze rozwiązania. Armata 35mm z MANTIS ma taką samą szybkostrzelność co dwa KDA . Donośność (zasięg) armaty jest za mały by bezpiecznie zwalczać śmigłowce...
Amunicja programowana jest droga i w praktyce nie ma szans na powszechne stosowanie...
Dużo ciekawsze byłoby zastosowanie wyłącznie optycznych systemów detekcji.
Tak ma zmodernizowana Szyłka - ZSU-24-4MP - Biała.
Biała nie ma radaru - wykrywa cel albo dzięki informacja z zewnątrz (wymiana danych w systemie Łowcza- Rega) , albo przy pomocy głowicy termalnej.
Jest w pełni pasyna...
Dodać do takiego układu lepsze działko (np. 40mm albo 57 ) i mamy SPAAGSkrýt celý příspěvekPla-men: malé drony problém jsou, i nevyzbrojene mohou být efektivnim zdrojem informací, například jako průzkum pro dělostřelce. A i relativně malé už unesou hmotnost odpovídající ...Zobrazit celý příspěvek
Pla-men: malé drony problém jsou, i nevyzbrojene mohou být efektivnim zdrojem informací, například jako průzkum pro dělostřelce.
A i relativně malé už unesou hmotnost odpovídající ručnímu granátu. Zle zkušenosti s tím měli ruští ženisté při odminování Palmyry. Stěžovali si, že na ně odnikud padaji granáty.
Drony jsou relativně tiché a tak není problém být i 300 metrů nad cílem a upustit granát. Na ztráty možná ne moc efektivní, ale psychika udělá své.Skrýt celý příspěvekRaSe: Poprad bude mít velice diskutabilní použití proti všem druhům cílů, které jsou v článku zmiňované. Vrtulníky budou v nejbližší budoucnosti mít aktivní prvky ochrany, k tomu ...Zobrazit celý příspěvek
RaSe: Poprad bude mít velice diskutabilní použití proti všem druhům cílů, které jsou v článku zmiňované. Vrtulníky budou v nejbližší budoucnosti mít aktivní prvky ochrany, k tomu delší dosah výzbroje, než dosah Hromu. Stíhací rovněž majinstand off munici, která nemusí mít dostatečnou IR stopu pro zachycení. Na ŘSPDL chybí průzkum a dosah v dálce, maximální uvedené jsou spíše teorii. Prostě dali manpad na auto.
Oproti tomu Loara s programovatelnou munici je lepší řešení. Když dostane nový RL tak si ohlídá i střední velikost dronu.
Není to žádná výhra, chybí tomu kanón.Skrýt celý příspěvekWracając jeszcze do kryptonimów i systemów przeciwlotniczych: Pilica - bateria zautomatyzowanych działek 23mm - ZU-232- "Jodek" Rega - system kierowania i dowodzenia dla ...Zobrazit celý příspěvek
Wracając jeszcze do kryptonimów i systemów przeciwlotniczych:
Pilica - bateria zautomatyzowanych działek 23mm - ZU-232- "Jodek"
Rega - system kierowania i dowodzenia dla plutonu i drużyn przeciwlotniczych...
Raba - kryptonim wieży dla SPAAG - z 30mm działkiem wielolufowym (Gatling) i rakietami Grom (taki M163 VADS - tylko nowocześniejszy)
San- następca systemów OSA-AKM (SA-6)
Wisłoka - kryptonim THAADa (nie to nie jest żart - następca S-200 Vega)
Amur - wieża - hybryda z wyrzutnią pociskow Grom/Piorun i Spike LR
Brda - radar (pasmo C)
Jak widać tych rzek jest sporo...Skrýt celý příspěveklogik at se na to divas jak chces, tak zapad nas v 38 bez debat zradil.Byla spojenecka smlouva s francii ? Byla. Prodala nas ? Prodala. A to jestli sme meli jit do valky nebo ne, ...Zobrazit celý příspěvek
logik
at se na to divas jak chces, tak zapad nas v 38 bez debat zradil.Byla spojenecka smlouva s francii ? Byla. Prodala nas ? Prodala. A to jestli sme meli jit do valky nebo ne, je vec druha.
A ano, skutecen benes navrhoval, ze by se nemcum dal kus uzemi, ale i v tom nejvetsim ustupku slo o cca 1/4 uzemi o ktere sme nakonec prisly, navic bylo udelano tak aby to nijak nenarusilo hospodarstvi a provoz zeme, narozdil od mnichovu ktery byl naprosto likvidacni, nadherny prikla je preruseni casti trati ve slezku, ktere prakticky zrusilo zeleznicni spojeni ceskych a slovenskych zemi na severu.
bejvoc
No, budes se divit, ale byly to polaci kdo zacal valku proti rusum/sovetum v 1919 o ukrajinu, a ze si tam o ni bojovaly 2 roky.
A proc ti nevadi odkrojeni polaky kus uzemi na slezku a slovensku, ale kdyz si rus sebere krym tak ti vadi ? Tobe jde o velikost ? Vidis, normalnimu cloveku by slo o princip.
cernakus
Ano, polaci mohly odevzdat koridor bez valky...ale kam by hitler s takovou bez boje dosel ? Nezapominej ze si ukradl v te dobe i memel od litvy.
Ano mas pravdu, ze podminky pro polaky v 39 byly uplne jine nez pro cechy v 38, ale to proto, ze zapade uz lidem - i politikum - dochazelo, ze po vzniku protektoratu a poruseni mnichova hitlerovy cile sou uplne jine, nez jakymi je krmil v 38.
A ne, co se tyka antropidu, tak o cili nerozhodavl benes, ale vojaci - moravec a spol.
rase
krasne shrnuto, v 38 prakticky vsichni precenovali silu nemecka a lufwaffe a skutecne predstava uplneho zniceni prahy jedinym naletem byla velmi rozsirena (i mezi nemci), a i to hralo velmi podstanou roli.
A ted obecne
Na zapade je velmi popularni teze o mnichovu ta, ze to bylo sice spatne, ale nutne, protoze to koupilo cas zapadu na zbrojeni. Ale tehne pohled ma 2 velmi podstatne chyby, jednak to nijak nezachranilo francii (karma je svina), a druhak pri mnichovu a naslednem vytvoreni protektoratu nemci ziskali vice zbrani nez dokazal zapad vyrobit. Cili ve vysledku byly na tom jeste hur.Skrýt celý příspěvekrase Podle me je idealni mit kombinaci raket/kanonu na boj proti letajicim cilum, at uz dronum ci jinym letounum. Rusky pancir je krasny priklad moderniho vtelesneni te ...Zobrazit celý příspěvek
rase
Podle me je idealni mit kombinaci raket/kanonu na boj proti letajicim cilum, at uz dronum ci jinym letounum. Rusky pancir je krasny priklad moderniho vtelesneni te predstavy.
a myslete si co chcete, ale nejvic sexy ze vsech systemu shorad me pripada tunguska.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...