Modernizace polské armády: Raději cizí, než domácí
- 14. 8. 2018
- 100 komentářů
- Jan Grohmann
Podle komentáře Jakuba Palowského z Defence24 došlo v programech modernizace polské armády k výrazné změně akvizičního přístupu. Zatímco minulé vedení usilovalo o maximální zapojení polského průmyslu, současný ministr obrany Mariusz Blaszczak (PiS) dává přednost přímému nákupu zbraňových systémů v zahraničí.
Polské ministerstvo obrany připravuje obří modernizační programy v hodnotě několika desítek miliard dolarů. Nejvýznamnější programy ale mají mnoho let zpoždění. Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že Polsko chce do modernizace armády v maximální možné míře zapojit polský průmysl nebo aspoň zajistit přenos zahraničního know-how do polského průmyslu.
Takový přístup razilo minulé vedení ministerstva obrany v čele s ministrem obrany Antoni Macierewiczem (PiS). Důraz na domácí průmysl má samozřejmě řadu výhod, protože bezpečnost země není dána jen počtem a schopnostmi zbraňových systémů armády, ale možná ještě více robustností ekonomiky a průmyslu, včetně toho zbrojařského. Nicméně nevýhodou jsou komplikovaná jednání a zřejmá neochota zahraničních výrobců podělit se o svá know-how.
Macierewicz od domácího průmyslu (s využitím zahraničního know-how) nakoupil houfnice Krab, minomety Rak, dělostřelecké prostředky velení a řízení palby Regina, systémy protivzdušné obrany Pilica, Poprad a Piorun, karabiny Grot (MSBS) nebo kamikaze drony Warmate. V případě raketometů Homar se ale Macierewicz neúspěšně snažil o transfer know-how.
Naopak současný ministr obrany Blaszczak dává přednost přímému nákupu zahraničních zbraňových systémů a „s rezervou mluví o polském průmyslu.“ Novým přístupem má být přímý nákup amerických raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) v rámci programu Homar, u kterého nově Polsko nepožaduje transfer technologií. Nákup se tím urychlí, ale Polsko nezíská zřejmě žádné strategické know-how a hlavním koordinátorem dodávek nebude polská PGZ, ale přímo americká firma Lockheed Martin (přes americkou vládu). Stejný přístup zvolilo Rumunsko.
Stejně tak se uvažuje o nákupu starších fregat z Austrálie, což ale ohrožuje financování výstavby vojenských lodí polským loďařským průmyslem. Nicméně 18 let trvající stavba korvety Slezak (viz dále) je pádným argumentem po přímý nákup lodí v zahraničí.
V každém případě se Polsku, s velkou účasti polského průmyslu, podařilo v poslední době dokončit některé obří zbrojní obchody. Jasně nejvýznamnějším je nákup čtyř baterií protivzdušné obrany (PVO) Patriot a systémů velení a řízení IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) za 4,75 miliardy dolarů. Z této prvotní částky půjde 204 milionů dolarů (mimo offsety) do polského průmyslu. V druhé fázi programu Polsko navíc počítá s nákupem dalších šesti baterií Patriot.
Leopard 2PL; větší foto / Rheinmetall
Ministerstvo obrany v březnu letošního roku uzavřelo smlouvu ohledně dodávek čtyř cvičně-bojových letounů M-346 Master za 487 milionů zlotých. Smlouva obsahuje opci na další čtyři letouny. Vyjednávání o smlouvě trvaly čtyři roky.
V druhé polovině června ministerstvo podepsalo smlouvu na modernizaci dalších 14 tanků Leopard 2A4 na verzi Leopard 2PL za 305 milionů zlotých. Jde o využití opce z původní smlouvy z roku 2015.
Dle Palowskiho však většina nejdůležitějších modernizačních programů má několik let zpoždění a čeká na finalizaci. Ostatně ještě na začátku roku 2017 tehdejší ministr obrany Macierewicz uvedl, že do konce roku 2017 budou podepsány zakázky programů Visla, Homar a Orka. Programy Homar a Orka však ještě na finální podpis čekají.
Korveta Slezak je ve výstavbě od roku 2001, ale kvůli nedostatku financí byla stavba na mnoho let přerušena. Korveta bude dokončena až v příštím roce, čtyři roky poté, co byla spuštěna na vodu. / Marynarka Wojenna
O dodávkách amerických raketometů HIMARS se vedou intenzivní jednání, ale status vyjednávání, i rozsah zapojení polského průmyslu do programu (mimo nákladních vozidel Jeltz), není znám. V případě nákupu diesel-elektrických ponorek Orka nebyl zatím vybrán dodavatel, v úvahu připadá francouzská ponorka Scorpene, německá Type 212CD nebo švédská A26. Varšava chce minimálně tři ponorky se schopností odpalovat střely s plochou dráhou letu.
Dále probíhají jednání o zakoupení výše zmíněných starších australských fregat třídy Adelaide (výtlak 4100 tun). Předběžná dohoda má být uzavřena během srpnové návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy v Austrálii. K fregatám musí ale Polsko nakoupit i příslušné zbraňové systémy.
Polské námořnictvo rovněž modernizuje tři raketové čluny třídy Orkan (369 tun) a dokončuje víceúčelovou korvetu Slazak (2150 tun). Zařazení korvety Slazak do služby je plánováno na rok 2019, tedy 18 let po začátku stavby.
Letos snad polské námořnictvo podepíše smlouvu na nákup námořních vrtulníků. Naopak nákup vrtulníků pro polské speciální jednotky byl anulován, stejně tak nedojde k nákupu víceúčelových vrtulníků H225M Caracal. Díky odkladu nákupu nových strojů budou modernizovány současné vrtulníky sovětské a polské výroby.
Kamikaze drony Warmate. / WB Electronics
Nynější prioritou je nákup nových bitevních vrtulníků v rámci programu Kruk, podpis smlouvy se očekává v roce 2019. V pokročilé fázi je modernizace vrtulníků Mi-24, které mají získat nejnovější protitankové řízené střely (PTŘS).
Avšak na modernizaci polské armády se bude pochopitelně podílet přímo i polský průmysl. Za zmínku stojí především akvizice vozidel velení a řízení Rosomak BMS na podvozku kolového obrněného transportéru (KOT) Rosomak a dronů Orlik (obdoba amerického ScanEagle) s výdrží ve vzduchu až 15 hodin a doletem 150 km od řídícího stanoviště. Podpis se očekává do konce roku.
Oba programy jsou klíčové pro polskou armádu ‒ Rosomak BMS poslouží jako centrální velitelský a řídící bod pro polské vojáky 21. století (Tytan) a Orlik výrazně rozšíří situační povědomí polských jednotek. Počítá se také s nákupem malých dronů Wizjer (dosah 30 km) a 1000 kamikaze dronů Warmate.
Polská armáda pokračuje v modernizaci věží Hitfist (včetně integrace PTŘS Spike-LR) na KOT Rosomak. Nově vyráběné Rosomaky od roku 2019 již obdrží polskou věž ZSSW-30. Stejnou věž získá i polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk. V letošním roce budou uzavřeny smlouvy o dodávkách domácích radiolokátorů Bystra a Odra. Bystra je první polský radar s aktivním elektronickým skenováním (AESA).
Současně polské ministerstvo obrany vyjednává o dalších dvou klíčových projektech ‒ taktická vozidla 4×4 a přenosné PTŘS.
Letošní polské výstavy MSPO 2018 v Kielcích se zúčastní i vozidlo Gerlach, které má zájem uspět v polském programu Pegaz; větší foto / Zetor Engineering
Polská armáda hledá vozidla 4×4 v různých hmotnostních kategoriích, bez i s balistickou ochranou. Vozidla 4×4 poslouží jak pro přepravu vojáků, tak jako nosiče zbraní, včetně PTŘS, ale i jako vozidla velení a řízení. Dříve Polsko v rámci programu Mustang požadovalo 882 lehkých vozidel 4×4, ale současná ambicióznost programu není známá. V rámci programu Pegaz se zase počítá s akvizicí 105 těžkých taktických víceúčelových obrněných vozidel 4×4.
V oblasti PTŘS Polsko získá v rámci programu Karabela těžké protitankové komplety a v rámci programu Pustelnik lehké, jedním člověkem přenositelné protitankové komplety s dosahem 1400 m. PTŘS Karabela mají být umístěny na bitevní vrtulníky programu Kruk, modernizované Mi-24 i na vozidla Pegaz.
Jak autor článku na konci svého textu uvádí, jedná se o výčet vojenských programů, které lze uzavřít v dohledné době. Polská armáda ale má i další velmi ambiciózní programy, jako je nákup systémů PVO krátkého dosahu Narew nebo modernizace tanků T-72 a nákup tanků nové generace.
Podle autora by však Polsko mělo více spolupracovat s evropskými partnery, neboť hrozí, že Polsko nakoupí zbraňové systémy bez většího zapojení polského průmyslu. Bez zapojení průmyslu do armádních akvizic ekonomika našeho severního souseda přijde nejen o miliardy zlotých při nákupu, ale také o miliardy zlotých v dalších 30 letech (doba provozu zbraňového systému), kdy bude nutný servis a modernizace v zahraničí nakoupených zbraňových systémů.
Zdroj: Defence24
Související články
Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master
Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...
- 07.03.2018
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot
Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...
- 29.03.2018
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR
Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...
- 03.08.2018
- 159 komentářů
- Jan Grohmann
Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu
Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...
- 06.08.2018
- 74 komentářů
- Jan Grohmann
Flader: súhlasím. Pre mňa je najžiadanejšou modernizáciou nákup nových útočných pušiek, výstroje (možno nejaký projekt vojaka budúcnosti?), modernizácia kasární a celkovo ...Zobrazit celý příspěvek
Flader: súhlasím. Pre mňa je najžiadanejšou modernizáciou nákup nových útočných pušiek, výstroje (možno nejaký projekt vojaka budúcnosti?), modernizácia kasární a celkovo infraštruktúry, zvýšenie platov vojakom, nové pásové BVP, PVO a až potom všetko ostatné. A jednoznačne by sa mala na MO vytvoriť nejaká pracovná skupina na komunikáciu s verejnosťou a tá by mala makať, makať a makať. A keď už existuje tak tam poriadne vyvetrať lebo im to moc nejde.Skrýt celý příspěvek
Kisam: nie kritizovat mozes. Kritika je ziaduca, kym je konstruktivna a nie je to hejt. Teda kym to nie je kritika od Galka :-) A aj vzhladom na to, co pises, ("súčasné vedenie ...Zobrazit celý příspěvek
Kisam: nie kritizovat mozes. Kritika je ziaduca, kym je konstruktivna a nie je to hejt. Teda kym to nie je kritika od Galka :-)
A aj vzhladom na to, co pises, ("súčasné vedenie MO najlepším aké samostatné Slovensko kedy malo") myslim si ze treba pockat.
Riesi sa momentalne kopec veci, dobiehaju modernizacne programy z minulosti, rozbiehaju sa nove. Neda sa za 2 roky dobehnut 14 rokov stradania.
A ešte aj tie z minulosti sa snažia vylepsit, vid vyzbrojenie UH-60M. Len dúfam, že vláda nepadne skôr, ako stihnú podpísať tie najdôležitejšie zmluvy na tento rok. :)Skrýt celý příspěvekV prvom rade je najväčšou chybou súčasného vedenia MO mediálna komunikácia. Nedokážu svoje zámery "predať" verejnosti. Druhým problémom je pán tajomník služobného úradu Hoľko - ...Zobrazit celý příspěvek
V prvom rade je najväčšou chybou súčasného vedenia MO mediálna komunikácia. Nedokážu svoje zámery "predať" verejnosti. Druhým problémom je pán tajomník služobného úradu Hoľko - svojimi vyjadreniami práve hodne kazí obraz MO. Taktiež mi v plánoch rozvoja chýba prezbrojenie pechotných zbraní, taktiež osobná výstroj by mohla byť na vyššej úrovni (aj keď podľa registra zmluv sa v poslednom čase dosť nakupovala výstroj).
To, že nekritizujem automaticky každý krok MO neznamená, že súhlasím so všetkým, čo robí / nerobí. Ale reálne keď sa pozriem 10-15 rokov dozadu tak sa konečne aspoň začala modernizácia hýbať. Pretože doteraz o nej len prázdne všetci rozprávali. Skutočné nákupy modernej techniky (keď nepočítam Zuzany) sa začali až za Glvača (Spartan, UH-60M) a teraz.
Napadá niekoho iného, nejaký iný nákup modernej techniky po roku 2000? Modular beriem ako projekt vydarenej modernizácie.
PS: Toto je môj názor, ako dlhoročného (momentálne veľmi sklamaného) voliča pravice.Skrýt celý příspěvekFlader od teba som ešte nevidel ani jeden jediný kritický príspevok k MO a OSSR. Naozaj tam nevidíš nič zlé? Aby si si nemyslel že ich kritizujem len zato že je to SNS a keby ...Zobrazit celý příspěvek
Flader od teba som ešte nevidel ani jeden jediný kritický príspevok k MO a OSSR. Naozaj tam nevidíš nič zlé?
Aby si si nemyslel že ich kritizujem len zato že je to SNS a keby tam boli zelení z SAS tak ticho šúcham nohami a pritakávam alebo nejakú podobnú sprostosť, tak podľa mňa je súčasné vedenie MO najlepším aké samostatné Slovensko kedy malo. Ale to neznamená že nerobia chyby a že na ne netreba upozorňovať. Nemám problém pochváliť keď niečo robia dobre. Ale len kritikou sa dá posúvať dopredu.Skrýt celý příspěvekFlader: no dobre, tak ho nesplní ani tento. Aj keď má k dispozícií zvyšujúci sa rozpočet a vládu, ktorá je ochotná mu zákazky odklepnúť. Či zato že si predchádzajúci ministri ...Zobrazit celý příspěvek
Flader: no dobre, tak ho nesplní ani tento. Aj keď má k dispozícií zvyšujúci sa rozpočet a vládu, ktorá je ochotná mu zákazky odklepnúť. Či zato že si predchádzajúci ministri válali šunky tak nemôžem kritizovať toho súčasného? Wtf?Skrýt celý příspěvek
To, že tá správa bola zverejnená nemení nič na tom čo v nej stojí a čo po nás NATO chce. A my si s tým vytierame zadnicu. Je len správne že sa na to upozorňuje.
To, že tá správa bola zverejnená nemení nič na tom čo v nej stojí a čo po nás NATO chce. A my si s tým vytierame zadnicu. Je len správne že sa na to upozorňuje.
kisam: nie. tie spravy su kriticke uz dost dlho. A maju byt preco. To vidi kazdy, kto sa chce aspon trochu pozriet. Mimo ineho to nepopiera ani MO SR. A som uprimne rad aky postoj ...Zobrazit celý příspěvek
kisam: nie. tie spravy su kriticke uz dost dlho. A maju byt preco. To vidi kazdy, kto sa chce aspon trochu pozriet. Mimo ineho to nepopiera ani MO SR. A som uprimne rad aky postoj zaujali.
V tej sprave nie je nic nove o com sa nevie.
Len niekto zabezpecil, aby sa to dostalo do novin. Prave teraz. Preco nesla von minuly rok?Skrýt celý příspěvekkisam: Myslim si, ze som to pochopil velmi dobre. To, ze unikli informacie novinarom z prostredia velitelstva NATO je uplne to iste ako nakup radarov v ČR. "Ty problémy s ...Zobrazit celý příspěvek
kisam: Myslim si, ze som to pochopil velmi dobre.
To, ze unikli informacie novinarom z prostredia velitelstva NATO je uplne to iste ako nakup radarov v ČR.
"Ty problémy s protivzdušnými radiolokátory Elta EL/M-2084 jsou z větší části fake news a mám podezření, že je to jakási zvláštní politická hra. Izrael standardně dodává své výrobky do zemí NATO a žádné potíže s kompatibilitou nejsou, například Italové užívají izraelské přehledové radiolokátory na svých letadlech a spojení se systémy Aliance funguje perfektně. Mám dojem, že vyjádření onoho výboru NATO je projev snahy určitých evropských zbrojních firem získat politickým tlakem to, co nedokázaly získat ve výběrových řízeních.
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/lukas-...
Je nepopieratelne, ze SAAB sa vsemocne snazi zmenit verejnu mienku na Slovensku (roznymi platenymi tendencnymi clankami a roznymi blogmi) aby sa obchod zastavil. Unik info z NATO je toho sucastou. Som o tom presvedceny.Skrýt celý příspěvekArthur: všetko je to o balistickej odolnosti. Naša Patria so Stanag lvl 3 proste ťažkú brigádu tvoriť nemôže. Kdesi som videl tie kritériá čo NATO pokladá za strednú brigádu a čo ...Zobrazit celý příspěvek
Arthur: všetko je to o balistickej odolnosti. Naša Patria so Stanag lvl 3 proste ťažkú brigádu tvoriť nemôže. Kdesi som videl tie kritériá čo NATO pokladá za strednú brigádu a čo už za ťažkú ale neviem si spomenúť kde (pardon).
Gibon: podľa mňa si nepochopil o čom tá správa je. NATO nám nevyčíta že sme vybrali zlé KBVP. Vravia v podstate toto: kašlite zatiaľ na 8x8, kašlite zatiaľ na 4x4, Migy vám ešte 10 rokov vydržia a air policing s nimi dokážete robiť. Priorita je ťažká brigáda, tzn. tie prostriedky čo máte v pláne minúť teraz presunte radšej na nové pásové BVP (z kolesového sa ťažká brigáda postaviť nedá - aj keď možno dá z nejakej najťažšej verzie Boxera alebo VBCI ale to neviem. Z našej Patrie však určite nie) a buď si kúpte nové tanky alebo tie staré zmodernizujte (to im je šumafuk). K tomu by brigáda mala mať pričlenené vlastné delostrelectvo, ženijnú jednotku, PVO atď. To je ťažká brigáda. Keby sme sa do toho vložili tak jej vybudovanie by nám zabralo tak 10 rokov. Potom si môžme kúpiť stíhačky, 8x8smičky a ja neviem čo ešte. Je to o prioritách.
Je to jednoducho cieľ, ktorý nám NATO zadalo. My ho nemusíme splniť, nikto nám nezakazuje si nakupovať čo chceme. Sú to len odporúčania. Ale čo sme to potom za spojeneckú krajinu? Ja chápem že x rokov dozadu bol náš cieľ postaviť strednú brigádu a nekonečným zdržovaním sme sa dostali do situácie, že ju začíname budovať až teraz. Ale jednoducho bezpečnostná situácia sa zmenila, už sú iné priority, strednú brigádu treba načas odložiť a budovať tú ťažkú. Opakujem, zo strany NATO ide len o odporúčanie, avšak odporúčanie, ktorým by sme sa keď chceme byť dôveryhodný partner mali riadiť. Čiže suma sumárum - MO by teraz nemalo hrať urazeného ale promptnejšie reagovať na vývoj situácie okolo.Skrýt celý příspěvekRase Dík za info! Ano půjde o upravenou V46, přesně proč ne, CSG nemám moc v oblibě, ale tohle je dobrý tah, vypadá že trh pro modernizace T72 stále je, tak proč to nevyužít. ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
Dík za info! Ano půjde o upravenou V46, přesně proč ne, CSG nemám moc v oblibě, ale tohle je dobrý tah, vypadá že trh pro modernizace T72 stále je, tak proč to nevyužít. Zvláště když případní zákazníci na modernizaci T72 nejsou povětšinou moc movití a preferují lehčí upgrade před absultní přestavbou ve stylu naší T72M4CZ.
Osobně si myslím, že tohle by mohla být smysluplná cesta pro CSG, on trh s výkonými powerpacky není niják zvlášť přesycen a možná by se vyplatil i vývoj nové jednotky, CSG na to prostředky a kapacity určitě má, ikdyz by to samozřejmě chtělo investice.
Tak a dostáváme se k Tatře, tam produkce motorů běží kontinuálně a CSG tedy motorárnu má, samozřejmě je otázka jak dobře “vybavenou” osobně to nevím, velkoobjemové dieselové motory není zrovna to “moje” takže opravdu nevím na jaké je to tam úrovni.
Takže teoreticky by kompletní výroba této modifikované V46 možná byla, jde o to že motory Tatra jsou trochu specifické a velice modulární kdy v Kopřivnici běžela produkce motorů V8,V10,V12 kdy součástí všech motorů byly totožné jiný byl akorát blok, montovaná klika, vložené válce a samostatné hlavy každý jednotlivý válec je společně s hlavou dotažen do bloku, tady je patrný velký rozdíl oproti V46 kde je jednodílná klika,kliková skříň, blok a hlava všechno v jednom celku, takže je to otázka jak by si s tímto hodně rozdílným motorem v Kopru poradily.
On ten nový motor Tatra bude pravděpodobně obnovený V12 nebo V10 s tím že se aplikují finesi z piplaného V8 tedy chlazení pístů tlakovým olejem, přeplňování turbem holset s mezichladičem.Skrýt celý příspěvekRase tak keby velmi chceli vyrobit to urcite dokazu a co nevyrobia (turbo) kupia. Len pochybujem, ze tu schopnost maju teraz a moje dovody su tie iste co sem dal technik. ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
tak keby velmi chceli vyrobit to urcite dokazu a co nevyrobia (turbo) kupia. Len pochybujem, ze tu schopnost maju teraz a moje dovody su tie iste co sem dal technik.
Pravdepodobne je lacnejsie repasovat stary motor ako vrabat komplet novySkrýt celý příspěvekSlavoslav: nejsem motorář, ale když si chce Tatra vyrábět nový motor pro náklaďáky, tak asi CSG má potřebné schopnosti, případně má nějaké firmy, které jim dodají to co neumí ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav:
nejsem motorář, ale když si chce Tatra vyrábět nový motor pro náklaďáky, tak asi CSG má potřebné schopnosti, případně má nějaké firmy, které jim dodají to co neumí vyrobit sami. Ale jak jsem říkal, nejsem zrovna fanda cpát něco takového do moderního BVP. Uvidíme s čím přijdou. Očividně je to přimárně určené pro modernizaci T-72, tak bych se ani nedivil, kdyby se tenhle motor objevil u modernizace Polských a Ukrajinských T-72 (proč ne že).Skrýt celý příspěvekOtázkou je kdo by jim dělal bloky a hlavy. Jinak ty motory co se týká spodku jsou nesmrtelný, většinou se generalkovaly hlavy,písty,vložky a ventily. Každopádně třeba Indie si je ...Zobrazit celý příspěvek
Otázkou je kdo by jim dělal bloky a hlavy. Jinak ty motory co se týká spodku jsou nesmrtelný, většinou se generalkovaly hlavy,písty,vložky a ventily.
Každopádně třeba Indie si je vyrábí sama
https://www.gkdigest.com/2018/...
Co vím tak když Strnad kupoval Šternberk tak jim tam zůstalo desítky kousků V46. Celkově odkoupil z armády stovky tanků, desítky z nich šli do šrotu,takže motoru budou mít dost. Jinak motor nebude problém koupit z Ruska,možná vyjde levněji než je vyrobit u nás.Skrýt celý příspěvekTechnik Ak sa nemýlim tak prvý prototyp bol u vás postavený práve s takto upraveným motorom, takže by to mohlo ísť. Druhá vec je či CSG dokáže ten motor vyrobiť (pochybujem) ...Zobrazit celý příspěvek
Technik
Ak sa nemýlim tak prvý prototyp bol u vás postavený práve s takto upraveným motorom, takže by to mohlo ísť. Druhá vec je či CSG dokáže ten motor vyrobiť (pochybujem) alebo len upraviť pôvodné.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...