Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90
- 2. 1. 2017
- 73 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení palby z tanku T-14 Armata. Půjde mimo jiné o systém automatického sledování cílů a počítač řízení palby.
Podle ruského deníku Izvestija systém automatického sledování umožňuje střelci na monitoru jednoduše označit nepřátelský cíl. Po stisknutí tlačítka se hlaveň (i věž) natočí směrem k cíli a začne jej sledovat až do chvíle výstřelu. Automatický systém přitom sleduje pohyb vlastního tanku i cíle, vzdálenost, meteorologické podmínky, stav hlavně (zakřivení), atd.
Takovým způsobem se výrazně snižuje čas od objevení cíle až po jeho zničení, protože veškeré zaměřování obstarává automatika. Střelec pouze označuje jeden cíl za druhým na monitoru a automatika dělá vše ostatní.
Tento pokročilý systém řízení palby je nyní testován na tancích Armata. Až skončí vojenské zkoušky tanku Armata, ruské ministerstvo obrany chce systémem řízení palby tanku Armata vybavit starší tanky T-72 a T-90. První prototypy takto modernizovaných T-72/T-90 se objeví za dva až tři roky.
Podle deníku Izvestija méně pokročilou schopnost automatického sledování cílů má také modernizovaný tank T-72B3. Tank T-90 ale takovou vlastnost úplně postrádá.
Instalace hardware z T-14 Armata do T-72 a T-90 nebude problém, protože oba tanky jsou vybaveny ruským prostředkem řízení palby Kalina. Hlavní výzvou se stane odladění softwaru pro konkrétní typ tanku. Pro odladění software budou nutné rozsáhle střelecké testy v polních podmínkách.
“Hlavní síla těchto systémů je úplné vyloučení člověka z procesu míření, což je důležité zejména ve stresovém bojovém prostředí,” říká Alexej Chlopotov, ruský vojenský analytik. Podle Chlopotova bojová hodnota tanku s touto technologií a pokročilým multikanálovým zaměřovačem vzroste několikanásobně.
“Každý výstřel se stává naprosto přesným a mnohem rychlejší ve srovnání s ručním mířením. Střelec pouze zvolí cíl a systém automatického sledování a počítač řízení palby udělá zbytek za pár sekund. Pak zvolíte jiný nepřátelský tank a opakujete postup,” dodal Chlopotov.
Schopnost automatického sledování cílů získal vůbec jako první v roce 1990 sofistikovaný japonský tank Type 90, později izraelský tank Merkava Mk3 Baz a nejnověji jihokorejský K-2 Black Panther.
Jak připomíná deník Izvestija, je zajímavé, že podobnou schopnost postrádají západní tanky - zřejmě kvůli vysokým nákladům a složitosti zapracování technologie do stávajících systémů řízení palby. Schopnost automatického sledování cílů získají až budoucí tanky M1A3 Abrams nebo modernizované verze německých tanků Leopard 2 MBT Revolution.
Ruská armáda v budoucnu plánuje provozovat pouze 2300 tanků T-14 Armata, ale při současných výrobních možnostech firmy UralVagonZavod (výrobce T-14) Rusové všechny T-14 získají až po roce 2030 - i když i toto je optimistický scénář počítající s postupným zvyšováním rychlosti výroby. Podle vlastních slov UralVagonZavod umí vyrábět po plném rozběhnutí sériové výroby “pouze” 120 tanků Armata ročně.
Z důvodu pomalého tempa výroby tanků Armata ruská armáda znovu reaktivovala uložené tanky T-80BV a počítá s další modernizací a provozem tanků T-72 a T-90.
Zdroj: Izvestija
Související články
Turecko-indonéský střední tank MMWT
Turecká firma FNSS a indonéská PT.Pindad společně vyvíjejí nový střední tank MMWT (Modern Medium ...
- 06.12.2016
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
2S4 Tulpan: Největší ruský minomet opět v akci
Před několika dny ruská armáda provedla cvičení v Přímořském kraji na ruském Dálném východě u hranic ...
- 15.12.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století
Americká armáda (US Army) představila modernizační strategii pro blízkou i vzdálenější budoucnost. ...
- 21.12.2016
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky
Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...
- 23.12.2016
- 138 komentářů
- Jan Grohmann
S kanónem od Rheinmetallu už Challenger 2 skutečně dává pro naši armádu větší smysl. Na druhou stranu Leoparda 2 mají/budou mít kolem nás skoro všichni, takže pravděpodobnost, že ...Zobrazit celý příspěvek
S kanónem od Rheinmetallu už Challenger 2 skutečně dává pro naši armádu větší smysl. Na druhou stranu Leoparda 2 mají/budou mít kolem nás skoro všichni, takže pravděpodobnost, že pro něj budou existovat modernizace i v dalších desetiletích, je velmi vysoká. Mně by se stejně ale nejvíc líbila Merkava IV ;-) Jednak je už z výroby minimálně na úrovni modernizovaných/nových Challengerů či Leopardů, jednak má výborný modernizační potenciál, jednak Izrael nemá tendenci někoho vydírat skrzevá vojenskou techniku, jednak mám podezření, že jednotková cena by byla v horším případě podobná modernizovanému Challengeru, téměř jistě pak o poznání nižší než u nového Leopardu 2A7 či jeho obdobě.Skrýt celý příspěvek
JiriR: jelikož v NATO spadáme pod velení Britů, tak to není zas tak blbá myšlenka. Navíc jak už zde padlo, v NATO jsou k mání de facto už jen dvoje uloženky - Challenger 2 a ...Zobrazit celý příspěvek
JiriR: jelikož v NATO spadáme pod velení Britů, tak to není zas tak blbá myšlenka. Navíc jak už zde padlo, v NATO jsou k mání de facto už jen dvoje uloženky - Challenger 2 a Abrams.Skrýt celý příspěvek
Semtam: jelikož je téměř jisté, že Challengery by u nás vydržely hluboko do 21. stol, je reálné, že bychom od Britů mohli po pár dekádách nakoupit vyřazované Chal2 na náhradní díly ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam: jelikož je téměř jisté, že Challengery by u nás vydržely hluboko do 21. stol, je reálné, že bychom od Britů mohli po pár dekádách nakoupit vyřazované Chal2 na náhradní díly pro naše stroje, které by v těch letech přecházely do užívání záložákům (jako v současné době profíci jezdí T-72M4 a záložky Mka). Já si myslím, že minimálně prapor či dva by nám mohly vydržet někdy do 2060+.
Ale je nutné nějdřív vědět, jestli by Briti byly ochotni do toho jít (já myslím že jo, rozpustilo by jim to náklady na víc kusů), v jakém stavu jsou ty uloženky a kolik by modernizace stála.
Leouši došli, Abramsy jsou drahý a Arietky nevím nevím. Leclerců bylo málo už tehdy a jejich motory mají vlastní hlavu.Skrýt celý příspěvekNež budeme chtít pořizovat vyřazené Challengery (což nenastane, protože MO řeší vše 5 minut po dvanácté) tak je tu otázka, jak dlouho by se u AČR provozovali. Pokud by ...Zobrazit celý příspěvek
Než budeme chtít pořizovat vyřazené Challengery (což nenastane, protože MO řeší vše 5 minut po dvanácté) tak je tu otázka, jak dlouho by se u AČR provozovali.
Pokud by modernizační potenciál předpokládal provoz k roku 2040 i dál, tak si myslím, že by to nemusel být špatný nákup. Na uvedení modernizovaných tanků do provozu by armáda měla dostatek času. Papírová životnost T-72M4CZ končí 2025. Osobně bych radši viděl počet tanků min. kolem 100 ks.
Ojeté Leopardy již nejsou k mání. Tedy ty, co za něco stojej. AČR má možnost dále využívat služeb T-72 a průběžně je modernizovat a nebo nákup nového stroje. Challenger byť ojetý, by mohl být dobrou volbou. Otázkou ale je, kolik by za něj chtěli.Skrýt celý příspěvekJelikož britové plánují rozsáhnlou modernizaci Challengerů 2 a zároveň je vyřešená náhrada toho drážkovanýho nesmyslu klasickým Rheinmetalem tak je myslím pravá chvíle optat se ...Zobrazit celý příspěvek
Jelikož britové plánují rozsáhnlou modernizaci Challengerů 2 a zároveň je vyřešená náhrada toho drážkovanýho nesmyslu klasickým Rheinmetalem tak je myslím pravá chvíle optat se jich, co hodlají dělat s uloženkama a kolik by si za modernizovanou uloženku účtovali.
Už nyní mají cca 100ks Chal2 v uloženkách. Každý modernizovaný kus navíc snižuje jednotkovou cenu a nechtějí ani modernizovat všechny.
Z mýho pohledu by to mohl být vážný kandidát na nový MBT pro AČR (záleží samozřejmě na technickém stavu uloženek). Ale s Brity an tom jsme dobře a i v rámci NATO s nimi máme v případě průseru spolupracovat, takže společný tank by mohla být dobrá volba.Skrýt celý příspěvekRase: možná se situace vyvíjí... http://www.militarybox.cz/news...
Rase: možná se situace vyvíjí... http://www.militarybox.cz/news...
Tvrzení že bojová hodnota tanku se zavedením automatického sledování cíle zvýší několikanásobně mě přijde velice přehnaná.Určitě je to pro posádku vylepšení,ale spíš takové ...Zobrazit celý příspěvek
Tvrzení že bojová hodnota tanku se zavedením automatického sledování cíle zvýší několikanásobně mě přijde velice přehnaná.Určitě je to pro posádku vylepšení,ale spíš takové zjednodušení úkonů spojeném se zničením cíle než že by výrazně zvýšil schopnost tanku.Dobré to může být pro méně zkušené posádky,ale dobrému střelci ten systém jen zjednoduší jeho úkony.Pokud by ten systém opravdu "několikanásobně zvýšil bojovou hodnotu tanků"už by jej dávno používaly špičkové západní tanky,Abrams a Leo.Skrýt celý příspěvek
Sledování cíle, kdy se natočila věž, měl / má i britský Challenger 2, takže odborník co psal tento článek má nemalé mezery. Jak na tom je takový Leclerc netuším, ale oba to jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Sledování cíle, kdy se natočila věž, měl / má i britský Challenger 2, takže odborník co psal tento článek má nemalé mezery. Jak na tom je takový Leclerc netuším, ale oba to jsou poměrně nové tanky. Celkově je Challenger velice zajimavý stroj. Přeci jen u jeho konstrukce byly použity prvky stealth (senzory ukryté v zadní části věže, speciální nátěr a důraz na snížení IR stopy. Možnost ničit až 8 cílů během 40ti sekund. Dostřel až 3500m, pravděpodobnosti zásahu 85%. Do roku 2019 bude známo, zda je zmodernizují u Rheinmetallu nebo BAE. Sloužit mají i po roce 2035Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...