Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruský tank T-14 Armata. / Boevaya mashina; CC BY-SA 4.0

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení palby z tanku T-14 Armata. Půjde mimo jiné o systém automatického sledování cílů a počítač řízení palby.

Podle ruského deníku Izvestija systém automatického sledování umožňuje střelci na monitoru jednoduše označit nepřátelský cíl. Po stisknutí tlačítka se hlaveň (i věž) natočí směrem k cíli a začne jej sledovat až do chvíle výstřelu. Automatický systém přitom sleduje pohyb vlastního tanku i cíle, vzdálenost, meteorologické podmínky, stav hlavně (zakřivení), atd.

Takovým způsobem se výrazně snižuje čas od objevení cíle až po jeho zničení, protože veškeré zaměřování obstarává automatika. Střelec pouze označuje jeden cíl za druhým na monitoru a automatika dělá vše ostatní.

Tento pokročilý systém řízení palby je nyní testován na tancích Armata. Až skončí vojenské zkoušky tanku Armata, ruské ministerstvo obrany chce systémem řízení palby tanku Armata vybavit starší tanky T-72 a T-90. První prototypy takto modernizovaných T-72/T-90 se objeví za dva až tři roky.

Podle deníku Izvestija méně pokročilou schopnost automatického sledování cílů má také modernizovaný tank T-72B3. Tank T-90 ale takovou vlastnost úplně postrádá.

Instalace hardware z T-14 Armata do T-72 a T-90 nebude problém, protože oba tanky jsou vybaveny ruským prostředkem řízení palby Kalina. Hlavní výzvou se stane odladění softwaru pro konkrétní typ tanku. Pro odladění software budou nutné rozsáhle střelecké testy v polních podmínkách.

“Hlavní síla těchto systémů je úplné vyloučení člověka z procesu míření, což je důležité zejména ve stresovém bojovém prostředí,” říká Alexej Chlopotov, ruský vojenský analytik. Podle Chlopotova bojová hodnota tanku s touto technologií a pokročilým multikanálovým zaměřovačem vzroste několikanásobně.

“Každý výstřel se stává naprosto přesným a mnohem rychlejší ve srovnání s ručním mířením. Střelec pouze zvolí cíl a systém automatického sledování a počítač řízení palby udělá zbytek za pár sekund. Pak zvolíte jiný nepřátelský tank a opakujete postup,” dodal Chlopotov.

Schopnost automatického sledování cílů získal vůbec jako první v roce 1990 sofistikovaný japonský tank Type 90, později izraelský tank Merkava Mk3 Baz a nejnověji jihokorejský K-2 Black Panther.

Jak připomíná deník Izvestija, je zajímavé, že podobnou schopnost postrádají západní tanky - zřejmě kvůli vysokým nákladům a složitosti zapracování technologie do stávajících systémů řízení palby. Schopnost automatického sledování cílů získají až budoucí tanky M1A3 Abrams nebo modernizované verze německých tanků Leopard 2 MBT Revolution.

Ruská armáda v budoucnu plánuje provozovat pouze 2300 tanků T-14 Armata, ale při současných výrobních možnostech firmy UralVagonZavod (výrobce T-14) Rusové všechny T-14 získají až po roce 2030 - i když i toto je optimistický scénář počítající s postupným zvyšováním rychlosti výroby. Podle vlastních slov UralVagonZavod umí vyrábět po plném rozběhnutí sériové výroby “pouze” 120 tanků Armata ročně.

Z důvodu pomalého tempa výroby tanků Armata ruská armáda znovu reaktivovala uložené tanky T-80BV a počítá s další modernizací a provozem tanků T-72 a T-90.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecko-indonéský střední tank MMWT

Turecká firma FNSS a indonéská PT.Pindad společně vyvíjejí nový střední tank MMWT (Modern Medium ...

2S4 Tulpan: Největší ruský minomet opět v akci

Před několika dny ruská armáda provedla cvičení v Přímořském kraji na ruském Dálném východě u hranic ...

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační strategii pro blízkou i vzdálenější budoucnost. ...

Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky

Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • semtam
    00:47 05.01.2017

    Gloton Mě to tady někdy příde jak s malými dětmi. Dynamická ochrana tanku má účel střelu vypálenou na tank zneškodnit. Zbytková síla takto zneškodněné střely již postrádá sílu k ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton

    Mě to tady někdy příde jak s malými dětmi. Dynamická ochrana tanku má účel střelu vypálenou na tank zneškodnit. Zbytková síla takto zneškodněné střely již postrádá sílu k probití hlavního pancíře.

    Tudíž pancíř tanku bez dynamické ochrany jde probít střelou, která má dostatečnou sílu na to příslušný pancíř probít. S moderní dynamickou ochranou lze ve stejném případě střelu eliminovat natolik, že hlavní pancíř nemusí být významně poškozen. Proto lze i po odpálení dynamické ochrany ji dále nahrazovat.

    Jednoduše vzato, silnější pancíř bez dynamické ochrany lze snadněji probít, než slabší pancíř s dynamickou ochranou.
    Dynamickou ochranu sice lze označit jako doplňkovou, ale tento doplněk často rozhoduje o zničení tanku. Viz. Čečna

    Poslední verze T-72 se vyráběli již s dynamickou ochranou (reaktivní) a T-90 jsou jí vybaveny již vlastně v základu.

    Přesto tank potřebuje mít dostatečný základní pancíř, jak mimo jiné popisuju. Dynamická ochrana de-facto snižuje jeho funkci, protože může (záleží na střele) střelu eliminovat natolik, že se k hlavnímu pancíři ani neprokouše. To ale neznamená, že tank hlavní pancíř nepotřebuje. Chápeme?Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    23:55 04.01.2017

    semtam Kam na ty nesmysly chodíš? "Ano, novější verze T-72 mají vrstvené pancéřování oproti klasické oceli u převážné většiny licenčních tanků. Jenže hlavní tíhu k ochraně ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    Kam na ty nesmysly chodíš?
    "Ano, novější verze T-72 mají vrstvené pancéřování oproti klasické oceli u převážné většiny licenčních tanků. Jenže hlavní tíhu k ochraně přední části věže již náleží dynamickému pancíři. Samozřejmě, že je výhoda mít v základu lepší pancíř, ale modernizace jeho důležitost ztenčuje."

    Ta dynamická ochrana je stále jen dopňková a samozřejmě že základem celkové odolnosti pancíře, kór na čelní straně věže, je i u T-72 i T-90 základní pancíř, ať ve starém homogenním provedení či moderní vrstvený.
    Máš vůbec nějakou alespoň základní představu o pancéřování tanků a účinku protipancéřových zbraní? Já vidím že zcela jistě nemáš ani tušení o tematice, ke které se tu vajdřuješ.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:38 04.01.2017

    PavolR Nevím, kde berete, že prodej tanků made in SSSR musí posvětit Rusko. Pro to neexistuje jediný logický důvod. A hlavně, jak by si to mohli obhájit... My se také neptáme ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR

    Nevím, kde berete, že prodej tanků made in SSSR musí posvětit Rusko. Pro to neexistuje jediný logický důvod. A hlavně, jak by si to mohli obhájit... My se také neptáme Slovenska, zda můžeme prodat techniku do zahraničí z dob ČSLA a naopak.

    Pokud by nemělo licenční tanky smysl modernizovat, tak T-72M4CZ je podle vás nesmysl?

    Ano, novější verze T-72 mají vrstvené pancéřování oproti klasické oceli u převážné většiny licenčních tanků. Jenže hlavní tíhu k ochraně přední části věže již náleží dynamickému pancíři. Samozřejmě, že je výhoda mít v základu lepší pancíř, ale modernizace jeho důležitost ztenčuje. Indie plánuje modernizaci svých tanků T-72. Indické tanky mají stejný pancíř čela věže jako naše, ne-li menší.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    19:47 04.01.2017

    Imho je to nesmysl. Nemci nemaji 400 Leo2 celkove a nedavno nejake zpetne vykupovali.

    Imho je to nesmysl. Nemci nemaji 400 Leo2 celkove a nedavno nejake zpetne vykupovali.

  • Gloton
    19:13 04.01.2017

    Tak tady zase píší, že Německo má na prodej dalších 400 Leopardů 2 http://www.defence24.pl/521769... Samozřejmě je otázkou cena a stav. Ale je zřejmé, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak tady zase píší, že Německo má na prodej dalších 400 Leopardů 2
    http://www.defence24.pl/521769...
    Samozřejmě je otázkou cena a stav. Ale je zřejmé, že možnost nákupu Leopardů 2 k modernizaci je stále možná a pravděpodobně to budou stroje v lepším stavu než ty odmítnuté ze Španělska.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    17:25 04.01.2017

    Zajímavé, díky!

    Zajímavé, díky!

  • czechpatriot
    17:20 04.01.2017

    VIDEO z opravy T-72M4 CZ https://www.youtube.com/watch?...

    VIDEO z opravy T-72M4 CZ https://www.youtube.com/watch?...

  • PavolR
    09:07 04.01.2017

    semtam: "I kdyby jsme pár kusů potřebovali, tak je seženem a to poměrně rychle někde jinde. Je jich stále poměrně dost." K tomuto by som len upresnil, že sa to týka iba nami ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam:
    "I kdyby jsme pár kusů potřebovali, tak je seženem a to poměrně rychle někde jinde. Je jich stále poměrně dost."

    K tomuto by som len upresnil, že sa to týka iba nami licenčne vyrobených tankov. Legálny nákup vojenskej techniky vyrobenej v Rusku, hoc aj spod ruky, je pokiaľ viem podmienený súhlasom Ruska.
    A ja osobne vidím omnoho väčší zmysel práve v modernizácii originál ruských T-72, než licenčných.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    22:10 03.01.2017

    Arassuil:
    Pokud si to pamatuju spravne, tak ACR provozuje 10 T-72M4CZ a k tomu maji AZ dalsich 10 T-72 te zakladni a nemodernizovane verze. Zbytek je zakonzervovan.

    Arassuil:
    Pokud si to pamatuju spravne, tak ACR provozuje 10 T-72M4CZ a k tomu maji AZ dalsich 10 T-72 te zakladni a nemodernizovane verze. Zbytek je zakonzervovan.

  • Dzin
    22:02 03.01.2017

    Co se týká tvrzení, že automatické sledování západní tanky nemají, už to tu bylo nastíněno, tak to trochu rozepíši. Podstata tvrzení je v tom, co se tím přesně myslí resp. kde má ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týká tvrzení, že automatické sledování západní tanky nemají, už to tu bylo nastíněno, tak to trochu rozepíši. Podstata tvrzení je v tom, co se tím přesně myslí resp. kde má být umístěn.

    Obecně schopnost automatického sledování cíle (ASC) západní bojová technika má (nejen tanky). Například stanice CROWS je jím běžně vybavena. V případě tanků je potom běžně tento systém umístěn v rámci panoramatického zaměřovače velitele. Ten pomocí něj kontroluje bojiště a v případě zjištění cíle ho označí, uzamkne a přepošle na zničení střelci. Tím, že je označen systém tanku převezme jeho sledování a to je právě ono ASC.

    Střelec si potom cíl převezme, tím se na něj natočí věž a zamíří kanon. Střelec ho označí svým zaměřovačem čímž dojde jednak k přesnému odečtení charakteristik cíle, SŘP propočte prvky palby, nastaví věž i kanon do palebné pozice a čeká na potvrzení palby. Což znamená, že střelec stiskne "spoušť" a tank vystřelí.

    Tohle je nejzákladnější způsob ASC. Existují daleko sofistikovanější, například že ASC má i střelec což mu má umožnit zrychlit palbu tím, že nemusí zaměřit cíl sám, ale učiní tak jen rychlou detekcí cíle a následně pouze potvrdí palbu. Nebo že tank je schopen sám vyhledat potenciální cíl a nejen ho sledovat, ale i předvídat jeho pohyb a to i v případě, kdy s ním ztratí vizuální kontakt.

    Toto ovšem neplatí u současných modernizací ruských tanků (a to pokud vím i u modernizace T-72B3, možná má nějakou formu ASC biatlonová verze, ale to nevím, ale záleží opět jak si ASC definujeme), které nedokáží cíl uzamknout a fungují v základním módu "lovec - zabiják". Tedy pokud velitel zjistí cíl, natočí na něj věž tak, že se cíl dostane do zorného pole zaměřovače střelce, ten si ho převezme a provede jeho zamíření a následně je to podobné, odečtou se prvky palby, SŘP provede výpočet a zamíření a střelec vypálí.
    Podobně funguje i náš T-72M4CZ.

    Proto je systém ASC v rámci T-14 posunutí kvality ruských tanků na vyšší úroveň a totéž by znamenalo dvojnásob, pokud by se jim podařilo integrovat i do jejich modernizací starší tankové techniky.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:34 03.01.2017

    Arassuil Pokud chceme nadále provozovat tankové vojsko, tak mu musíme dávat patřičnou péči. To, že jsme na něj de-facto rezignovali je samozřejmě chyba. Nemluvím o ...Zobrazit celý příspěvek

    Arassuil

    Pokud chceme nadále provozovat tankové vojsko, tak mu musíme dávat patřičnou péči. To, že jsme na něj de-facto rezignovali je samozřejmě chyba.

    Nemluvím o modernizaci nějaké hluboké, jak tu někdo zmiňoval M5CZ, ale dílčí. Když se podíváme do světa, tak mnoho uživatelů T-72 je plánuje nadále provozovat a je i modernizovat. Tudíž verze M4CZ by si zasloužila i další dílčí (!) modernizaci. K tomu dodávám, že by bylo dále zapotřebí T-72 navýšit. Uloženky by se stejně museli modernizovat, tudíž by jejich stav nebyl tolik klíčový. A ano i to by spolklo peníze, nic není zadarmo.

    Samozřejmě, že by bylo nejlepší nakoupit nové tanky, jenže armáda má na starosti nákup PVO, BVP, atd. Pořízení nových tanků by spolklo finance na další potřebné složky, jaké si žádají obměnu. Proto udržení T-72 si myslím je nejschůdnější řešení. Pokud bude provedena dílčí modernizace či spíše vylepšení tak tím jen líp.Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    17:14 03.01.2017

    semtam: K 1. lednu 2016 vlastnila AČR 123 tanků T-72, z toho bylo 30 modernizovaných T-72M4CZ a zbytek připadal na T-72M1. Což je dnes spíše jen kus šrotu než tank, zvláště po ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: K 1. lednu 2016 vlastnila AČR 123 tanků T-72, z toho bylo 30 modernizovaných T-72M4CZ a zbytek připadal na T-72M1. Což je dnes spíše jen kus šrotu než tank, zvláště po dlouhodobém skladování.

    AČR si pořídila celkem 30 modernizovaných tanků a 5 kompletních modernizačních sad (nejspíš, aby mohla snadno a rychle doplnit případné ztráty po haváriích apod.) IMHO tyhle konverzní sady padly na náhradní díly jako první... A teď už zbývá jen poctivě sledovat videa a fotky z bahen a zkoumat, který z těch 30 tanků se už dlouho nikde neukázal, protože nejspíše taky padl za oběť kanibalismu.

    Ano, T-72M4CZ je sice moderní tank, jenže poslední kus vyrobili před 10 lety, od té doby se na ně, pokud vím, nešáhlo. Takže 10 let bez modernizací... Za dalších 10 let to bude ještě horší, ale to už jim bude stejně končit životnost. Před 10 lety se dalo tvrdit, že T-72M4CZ je nejlepší provedené modernizace T-72 na světě - dnes už bych si tím tak jistý nebyl, doba je jinde.

    Cpát další peníze do případné verze M5CZ je blbost, z toho tanku jsme vytěžili, co se dalo. Je potřeba udělat generační obměnu a následně nové stroje opečovávat příštích 50-60 let, jak má AČR ve zvyku.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    16:24 03.01.2017

    Kozlus Na skladech má být 100ks, má být... Jo, blbost byla se jich zbavovat až na směšné počty, to samý jako RM-70. I kdyby jsme pár kusů potřebovali, tak je seženem a to ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus

    Na skladech má být 100ks, má být...

    Jo, blbost byla se jich zbavovat až na směšné počty, to samý jako RM-70. I kdyby jsme pár kusů potřebovali, tak je seženem a to poměrně rychle někde jinde. Je jich stále poměrně dost.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    15:42 03.01.2017

    "T-72M4CZ je chtě nechtě moderní tank" To ano, ale je jich jen par a uz se psalo neco o tom, ze nejsou (nevyrabi se a uz ani na skladech udajne nejsou) nektere dily do SRP, takze ...Zobrazit celý příspěvek

    "T-72M4CZ je chtě nechtě moderní tank"
    To ano, ale je jich jen par a uz se psalo neco o tom, ze nejsou (nevyrabi se a uz ani na skladech udajne nejsou) nektere dily do SRP, takze vic jich rozhodne nebude, ale spis se budou kanibalizovat nepouzivane stroje.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    14:45 03.01.2017

    Rase Nemá cenu T-72 přestavět na úplně něco jiného v ceně 6 mil.USD za kus. Jinak Izrael nabízí docela dobrý set pro Ázerbájdžán. T-72M4CZ bych modernizoval jen průběžně s ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase

    Nemá cenu T-72 přestavět na úplně něco jiného v ceně 6 mil.USD za kus. Jinak Izrael nabízí docela dobrý set pro Ázerbájdžán. T-72M4CZ bych modernizoval jen průběžně s dílčími úpravy. Vše by záviselo na předpokládané délce provozu.

    Důležité je mít dobrou strategii a cvičit a cvičit.

    Ten karusel je sice dost rizikovej pro posádku. Jenže pokud bude dobře chráněn, tak se riziko snižuje a když se podíváme na konflikty v Sýrii, Iráku a Jemenu, tak ani tak nezáleží na koncepci tanku, nýbrž na schopnostech jeho použití. Turci, Súdové i Iráčané o tom ví již svoje. Špatné pověsti T-72 se dostalo v Iráku, jenže všichni víme, že debakl byl způsoben vycvičeností a vybavením iráckých tankistů. V Čečně šli T-72 ze začátku taky do kopru, jenže jaksi jim chyběla dynamická ochrana. S dynamickou ochranou dokáže T-72 mnohé ustát.

    Proto se spíš přikláním k variantě ponecháním si T-72 a nejlépe jejich početním navýšením a až armáda bude mít nové PVO, BVP, apod. tak až pak je řada na nové tanky. T-72M4CZ je chtě nechtě moderní tank.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:12 03.01.2017

    Pro zastánce modernizace T-72: Pokud pozveme Izraelce, dáme jim cca 6 mil.USD (156mil.Kč) nebo ještě víc (za jeden tank), tak nám taky nacpou do T-72 hromadu dílů z Merkavy IV a ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro zastánce modernizace T-72: Pokud pozveme Izraelce, dáme jim cca 6 mil.USD (156mil.Kč) nebo ještě víc (za jeden tank), tak nám taky nacpou do T-72 hromadu dílů z Merkavy IV a vznikne něco ve stylu Sabra III. Možná by tam byla i aktivní ochrana. Akorát si spočítejme, na kolik by to vyšlo (v případě stovek tanků) a výsledek by pořád narážel na konstrukční problémy T-72M.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    13:39 03.01.2017

    Pánové nic nenamítám k tomu, že si informace ověřujete. To je jedině plus. Jenže p. Grohmann trochu zjednodušil překlad zdroje. Izvestija nic nepíše o tom, že na západě systém ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové nic nenamítám k tomu, že si informace ověřujete. To je jedině plus. Jenže p. Grohmann trochu zjednodušil překlad zdroje. Izvestija nic nepíše o tom, že na západě systém automatického sledování cílů neexistuje, ale jen zmiňuje, že nenašel masové uplatnění. Což jsou dvě rozdílné věci.

    Podívejte se na článek z kterého p.Grohmann vychází a sami uvidíte... Tudíž, žádná ruská nadutost se opět nekoná...Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    13:27 03.01.2017

    Dusan,

    Dik za info. Ostatne niečo podobné už par rokov existuje aj pre pechotne zbrane. Par článkov bolo aj tu len tu systém dostava pod kontrolou aj fyzicku kontrolu zbrane.

    Dusan,

    Dik za info. Ostatne niečo podobné už par rokov existuje aj pre pechotne zbrane. Par článkov bolo aj tu len tu systém dostava pod kontrolou aj fyzicku kontrolu zbrane.

  • JiriR
    13:15 03.01.2017

    Mně se celkem líbí ta polská modernizace PT16 či jak se to nazývá s několika „nepodstatnými :-)“ detaily. Neboli proč bych si ji jako AČR nikdy nepořídil. Něco je vyrobeno v ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně se celkem líbí ta polská modernizace PT16 či jak se to nazývá s několika „nepodstatnými :-)“ detaily. Neboli proč bych si ji jako AČR nikdy nepořídil. Něco je vyrobeno v Polsku, motor v Srbsku, kanón na Slovensku, něco je licence z Německa (pancíř), něco je z Ukrajiny (plány na revolver ?). Nejlepší je ta přední gumová protitanková zástěra . A teď si představme jaké budou potíže, když se dostaneš do problémů s kterýmkoliv tímto státem. Daleko výhodnější je komplexní výroba takového stroje v jedné zemi, nejlépe v jednom holdingu. Poláci zřejmě vycházeli z výhodnosti participace národních ekonomik na modernizaci jejich T72 anebo jednoduše nic levnějšího nesehnali. V ČR by to možná zvládl CSG v počtu 35 x 2. Jinak pro AČR je počet 34 tanků absolutně nedostatečný- stačí porovnat s okolními státy. Takové ty plány jako že MBT budou podporovat pásové IFV (poměr 3/1) u 7.MB a 4.BRN bude rychle spěchat na pomoc nějakému spojenci – no nevím – já to vidím tak, že bude stát pandur vedle pásového IFV a vedle MBT- vzhledem k malé velikosti armády bych začal zvažovat i negativnější scénáře než jsou nyní plány MO.Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
    12:33 03.01.2017

    Add souhlas Amíků k nákupu citlivých technologií- nedávno proběhla médii zpráva, že USA zařadilo ČR mezi 12 zemí, kterým lze dodávat citlivé technologie, např.: ...Zobrazit celý příspěvek

    Add souhlas Amíků k nákupu citlivých technologií- nedávno proběhla médii zpráva, že USA zařadilo ČR mezi 12 zemí, kterým lze dodávat citlivé technologie, např.: http://byznys.lidovky.cz/usa-z...

    Add zvýšená bojová hodnota s novým systémem - to bych řekl že je zcela bez debaty. Přece jen je rozdíl, jestli to tam střelec ovládá manuálně nebo jestli to robí automatika(teda pokud je dostatečně kvalitní). Prohlášení o tom, že tento systém západní tanky nemají, mě trochu udivuje a moc vážně ho neberu. Jestli se zvýší x-krát nebo y-krát, to tady od stolu nikdo nezjistí, nicméně minimálně efektivitu střelce to pozvedne výrazně.

    Add Chall 2 - rozhodně mi přijde škoda zbavovat se "drážkovaného" nesmyslu, je to zajímavá zbraň se zajímavými možnostmi. Spíš měli briti zapracovat na tom, aby státy, které jim mají spadnout pod velení v případě potíží, byli vyzbrojeni stejně. Ale pozdě, no. Mohli na tom vydělat, několikrát - při pořizování, údržbě, modernizaci atd...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4