Sýrie ukázala pokrok v ruských vojenských schopnostech
- 21. 3. 2016
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská vojenská operace v Sýrii potvrdila značný nárůst schopností ruské armády. Dmitry Gorenburg na webu PONARS Eurasia se pokusil popsat nejvýznamnější pokroky v technice a schopnostech ruské armády.
1.Vysoké operační tempo
Oproti válce s Gruzii (2008) ruská armáda učinila velké pokroky v operačním tempu a kooperaci (lepší komunikaci) mezi jednotlivými vojenskými útvary. Rusko v Sýrii rovněž prokázalo schopnost přesného ničení cílů na velké vzdálenosti a kapacitu provádět expediční operace.
V prvopočátku se ruské letectvo, díky informacím od syrské armády, zaměřilo na ničení základen a skladů opozičních sil - ty, které opoziční síly zabraly syrské armádě. Následně ruské letectvo začalo poskytovat vzdušnou podporu syrským a íránským jednotkám na zemi.
Vysokou schopnost operačního tempa prokázalo především ruské letectvo. Celkově 34 letadel a 16 vrtulníků provádělo průměrně v říjnu 45 bojových letů denně. Rychlost operačního tempa se navíc postupně zvyšovala, od 20 vzletů na začátku operace až po 60 bojových vzletů denně do poloviny října.
Poté počet bojových akcí poklesl. Podle Gorenburga především proto, že nejjednodušší a nejzřejmější cíle byly zničeny a opoziční síly se přizpůsobily hrozbě ruských leteckých útoků.
Výrazný zlom nastal v důsledku sestřelení Su-24 tureckým letectvem. Moskva poslala v listopadu 2015 do Sýrie dalších 37 bojových letadel Su-27 a Su-34. Počet denních vzletů, především díky strojům zajišťující vzdušné krytí útočným a bitevním letadlům, vzrostl až na 127 vzletů za den.
Nejvíce (189) bojových operací ruské letectvo provedlo 24. prosince. I když některé zprávy mluvily o problematické údržbě (mimo jiné díky drsným pouštním podmínkám), mnoha měsíční vysoké operační tempo vypovídá o dobré připravenosti, vycvičenosti a pružnosti ruské armády.
Gorenburg rovněž připomíná očividný pokrok v koordinaci vojenských operací mezi jednotlivými složkami ruské armády. Jde o pozitivní výsledek vojenské reformy po válce s Gruzii, kdy byly zjištěny výrazné nedostatky ve fungování ruské armády.
Reforma změnila regionální vojenskou velitelskou strukturu tak, aby všechny nestrategické vojenské jednotky v daném vojenském okruhu (Rusko má čtyři vojenské okruhy) přímo podléhaly vedení velitele daného okruhu. V minulosti musely být operace všech jednotek v daném okruhu koordinovány přes velení v Moskvě. Nová velitelská struktura umožnila lepší koordinaci a rychlejší rozhodování v regionálních konfliktech - např. v Sýrii.
Na konci roku 2014 ruské ministerstvo obrany rovněž vytvořilo Kontrolní centrum národní obrany, které slouží jako komunikační uzel a centrum pro pokročilou analýzu dat. V centru se setkávají a analyzují informace ze všech ruských vojenských prostředků po celém světě. Provoz centra umožnil snížit počet kroků v rozhodování a urychlil předávání informací mezi jednotkami i veliteli - ruská armáda tak získala schopnost mnohem lépe a rychleji reagovat na změny situace na bojišti.
Zlepšila se také koordinace mezi námořnictvem, letectvem a pozemními jednotkami. Ruské námořnictvo (např. křižník Moskva) například pomoci svých palubních protivzdušných systémů dlouhého dosahu poskytovalo vzdušné krytí letadlům i pozemním jednotkám.
Rusko rovněž prokázalo schopnost koordinovat bojové operace se syrskými a íránskými jednotkami, které útočily na pozice syrské opozice s podporou ruského letectva. Díky tomu se podařilo ovládnout některé klíčové oblasti v Sýrii a posílit pozici Bašára Assada.
2. Pokrok ve zbraních
Ruské letectvo v Sýrii použilo poprvé v ostré akci přesně naváděnou munici. Přesná munice byla použita pouze při 20 % náletů, zbytek tvořily útoky pomocí hloupých bomb. Avšak díky pokročilým palubním systémům dokázaly ruské letouny zasahovat relativně přesně cíle i hloupými bombami.
Omezené použití přesných zbraní mělo několik důvodů - ruské letectvo jich má nedostatek a velitele nechtěli použít velmi drahou přesnou munici tam, kde to není vysloveně nutné. Gorenburg zdůrazňuje, že v Sýrii vůbec poprvé jeden ruský bojový letoun dokázal při jedné akci zaútočit na více pozemních cílů.
Ruské letectvo díky novým technologiím mohlo částečně provádět útoky v noci tam, kde hrozilo nasazení protivzdušných prostředků protivníka. Rusko také ve větší míře nasadilo bezpilotní drony, které nejen sbíraly informace o poloze protivníka, ale také vyhodnocovaly úspěšnost bombardováni.
Ruská armáda operace v Sýrii rovněž využila k demonstrativnímu raketovému útoku z lodí v Kaspickém moři. Střely letěly přes íránské a irácké území a zasáhly cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km. Cílem bylo ukázat plánovačům NATO i okolním zemím, že Rusko je schopno zasáhnout přesně cíle na vzdálenost několik tisíc kilometrů z poza vlastní protivzdušné obrany - tedy ukázat schopnost přesného nejaderného útoku, který nelze jednoduše neutralizovat.
Další demonstrace ruské vojenské síly proběhly v prosinci 2015, když ruské ponorky ve Středozemním moři zaútočily pomocí střel s plochou drahou letu na cíle v Sýrii. Podle Gorenburga byly tyto útoky úzce koordinovány s letectvem, které nad Sýrii mimo jiné vyslalo své bombardéry - Tu-160, Tu95MS a Tu-22M3. Bombardéry útočily nejen pomocí “hloupých pum”, ale také pomocí řízených střel Ch-55 a Ch-101.
Tyto střely s doletem několik tisíc kilometrů byly použity v boji vůbec poprvé. Z taktického hlediska použití takto výkonných zbraní nemělo smysl - ale cílem ruského angažmá v Sýrii bylo mimo jiné (resp. stále je) předvést své vojenské schopnosti Západu a dalším zemím světa.
3. Expediční schopnosti
Gorenburg přiznává, že do zahájení akci v Sýrii (jako další analytici) podcenil schopnost ruské armády provádět expediční operace daleko od svých hranic. Nicméně se ukázalo, že ruská armáda je schopna mobilizovat dopravní kapacity a přepravit potřebné vybavení a personál i na velké vzdálenosti - i když k tomu použila veškeré dostupné lodě a dopravní letadla rozmístěné v evropském prostoru.
Pikantní je, že Rusko operativně použilo pro dopravu i původně turecké komerční lodě, které při dopravě ruského vojenského materiálu pluly pod ruskou vlajkou.
Rusko je na svém území při přesunu techniky a personálu zcela závislé na železniční síti. Avšak Sýrie ukázala, že Rusko je schopno pomocí letecké a námořní dopravy provést expediční operaci menšího rozsahu daleko od svých hranic.
Podle Gorenburga Rusko počítalo s vojenskou operací v rozsahu 3 až 6 měsíců. Avšak pomalý pokrok syrských pozemních sil, spolu se stoupající hrozbou ze strany Turecka a Islámského státu, donutil Rusko prodloužit a rozšířit operace.
Ruské letectvo začalo, v důsledku rozšíření operací, používat další dvě syrské letecké základny. Každá základna přitom vyžadovala zajištění, včetně nasazení dělostřeleckých baterií. Moskva však zásobování jednotek zvládla a v případě potřeby mohla provozovat vojenské operace “po neomezenou dobu”.
I když ruský prezident oznámila “stažení” ze Sýrie, ruské pozemní základny zůstanou fungovat beze změn. Díky tomu mohou Rusové velmi rychle přesunout techniku a obnovit bojové operace v potřebné míře v Sýrii v řádu několika dní.
Jak Gorenburg dodává na závěr, pomineme-li geopolitické cíle, vojenské angažmá v Sýrii Moskvě posloužilo k otestování nových vojenských schopností, resp. k otestování výsledků ruské armádní reformy, a k předvedení ruských vojenských schopností potenciálním protivníkům.
Ruské nasazení v Sýrii svůj účel splnilo - nedávné ruské armádní reformy jasně zvýšily vojenské schopnosti Ruska.
Zdroj: PONARS Eurasia
Související články
Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?
Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je ...
- 10.03.2016
- 172 komentářů
- Jan Grohmann
Islámský stát přišel o jednoho ze svých ďáblů
Dne 5. března byl ve východosyrském městě Aš-Šaddadi pravděpodobně zabit jeden z vrchních velitelů ...
- 16.03.2016
- 13 komentářů
- Václav Kopecký
Aleppo aneb všichni proti všem
Aleppo, největší syrské město a centrum stejnojmenné provincie, je jedním z nejdůležitějších ...
- 17.03.2016
- 57 komentářů
- Jakub Maděránek
Šachy pokračují: Rusko přeskupuje síly v Sýrii
Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil úspěšné ukončení bojových operací a stažení ...
- 20.03.2016
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Stirling: s Itálií jsem nepřišel já, pokud jsi si nevšiml. Italské námořnictvo mělo, mimochodem, skoro vždy dobré lodě. Ale prostě Italové umí válčit asi jako Francouzi. ...Zobrazit celý příspěvek
Stirling: s Itálií jsem nepřišel já, pokud jsi si nevšiml.
Italské námořnictvo mělo, mimochodem, skoro vždy dobré lodě. Ale prostě Italové umí válčit asi jako Francouzi. Samozřejmě, že policejní činnost (de facto službu koloniálního vojska) Italové i Francouzi zvládají. Ale jakmile přijde na velkou válku, mají velké potíže.
Nabubřelost? Já ty vtipy o francouzské armádě, ani Hemingwayovy komenty o Italech jcobi válečnících nevymyslel a z vakua nevznikli. Prostě účinskování Italské armády za poslední desítky let končilo tím, že za ně někdo musel pořád tahat kaštany z ohně. Albánii a Habeš ještě zvládli, ale už na Řeky neměli atd.
No a srovnání s Čínou - co potřebuje ruská armáda z Číny? Nic. A Čína? Motory, letadla...Skrýt celý příspěvekfenri: myslím, že je nedůstojné pro rusko ho srovnávat s itálií i když třeba právě to italské námořnictvo má pro zásah kdekoliv na světě paradoxně lepší lodě než právě rusko. ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: myslím, že je nedůstojné pro rusko ho srovnávat s itálií i když třeba právě to italské námořnictvo má pro zásah kdekoliv na světě paradoxně lepší lodě než právě rusko. Zrovna tak bych rozhodně nehaněl francouzské vojáky - hodně z nich má za sebou ostré nasazení v africe a rozhodně to nebudou nějací strejdové.
Pokud by se někdo otřel o rusa tak tu hejkáš jako první, že podceňování je nabubřelost a atd.. a sám to děláš na druhé straně.
Pokud se rusko chce řadit mezi velmoci musí se porovnávat jen s usa a čínou a tam ať se na to podívám z jakéhokoliv pohledu to srovnání vyznívá dosti tristně.Skrýt celý příspěvekDusan - i velmoci jsou závislé na cenách surovin. Ropná krize 70tých let zamávala s každým. DPH či DPH pc jsou dost syntetické ukazatele (navíc kdo DOOPRAVDY ví, jaké má Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan - i velmoci jsou závislé na cenách surovin. Ropná krize 70tých let zamávala s každým.
DPH či DPH pc jsou dost syntetické ukazatele (navíc kdo DOOPRAVDY ví, jaké má Rusko DPH?) a síle země mnoho neříkají. Mám pocit, že s cenami ropy by bylo Rusko schopno zacvičit razantně nahoru, zřejmě je to nyní otázka kalkulace rizik a výnosů. Hodně států by rádo viděl technologie Ghawaru v plamenech a technicky je to snadné mnoha způsoby.
Jinak:
Italie má obrovské dluhy, obrovské mandatorní výdaje, víceméně nulové devizové a zlaté rezervy. Její námořnictvo je dobré jen jako taxík pro Afričany. Možnosti projekce síly po světě se limitně blíží nule, nehledě na fakt, že renomé Italského vojáka překoná snad jen ten francouzský. . Odstrašující potenciál nula. Energetická a surovinová soběstačnost nula.
Rusko, ačkoliv je zde životní úroveň a wellness zásadně horší než v Itálii (na druhou stranu Rusové nic lepšího nikdy nepoznali) má dluhy minimální, devizové rezervy (i po jejich lehkém masakru) stále značné, zlaté rezervy jim loni bezprecedentně rostly. Svojí sílu může projevit na většině povrchu planety, zpravidla několika způsoby a na několika levelech. K tomu má celkem jasnou vizi čeho chce dosáhnout a armádu sice místy ještě záplatovanou, ale zvyklou neuhýbat. .
Není supervelmoc (ta je jen jedna a rodí se druhá), ale světová velmoc jistě jsou.Skrýt celý příspěvekDusan: Velmoc "druhé ligy" s jasnou koncepcí a jednotným dlouhodobým vedením dokáže s "prvoligovou" velmocí, která každé 4 roky otočí všechny projekty o 180 stupňů a peníze, ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan:
Velmoc "druhé ligy" s jasnou koncepcí a jednotným dlouhodobým vedením dokáže s "prvoligovou" velmocí, která každé 4 roky otočí všechny projekty o 180 stupňů a peníze, kterých má víc, spaluje stokrát méně efektivně, zamávat za VELMI krátkou dobu. Rusko jako jediná z velmocí otevřeně anektovalo území svých sousedů. A ta "prvoligová" velmoc se zmohla jenom na nesouhlasné projevy politiků, slavnou jízdu "tanků" skrz Evropu a obchodní sankce, které by bez pomoci EU, neměly na Rusko sebemenší vliv. S pomocí EU mají na Rusko ten vliv, že si nakoupí potraviny jinde a prohloubí strategické partnerství s asií (převážně s čínou a Indií). Jediný výsledek sankcí je, že se v krátkodobém výhledu mají všichni hůře, nebo přinejlepším stejně blbě. Lidi z Krymu, kteří chtějí být ukrajinci se pomoci od US, natož EU nedočkají, státy EU budou ekonomicky chudší a v zimě budou ještě rády žadonit o ruskou ropu a plyn, Rusové budou mít chvíli nepříjemno v ústech při zvykání si na nové potraviny. Jediné strany které z toho vyjdou neovlivněné (negativně) jsou USA, Čína a ostatní asijští strategičtí partneři ruska.
Ruská vojenská technika je v mnoha případech srovnatelná nebo lepší než (soudobá oficiální) americká. Navíc jsou například cenově tyto dva zdroje zcela neporovnatelné. O tom, jestli se dají porovnávat vojensko-vývojové kapacity těchto dvou velmocí (natož kdo v takovém porovnávání "vede" tím, že bude mít efektivnější a lepší ozbrojené síly) se kvůli nedostatku informací z Ruska a otazníkům okolo projektů z USA spekulovat v podstatě nedá.
Není ale rozumné dělat chybu podceňováním schopností Ruského vojáka a Ruského státu. Americkému vojákovi když chcípne motor tanku, zavolá si opravářskou četu a čeká na zadku. Ruskému vojákovi když chcípne motor tanku, vytáhne z kapsy klubko drátu, z druhé kladivo, z pusy utrhne kus žvýkačky a motor opraví dřív, než se jeho vedení dozví, že k nějaké poruše vůbec došlo. US má sice moře záviděníhodných hraček, ale Rusko má zase koule a to v dnešním světě, kde stačí hlasitě křičet že jsou pošlapávána vaše práva, náboženství, rasa (samozřejmě pokud nejste bílej, to pak musíte držet hubu ať se vám děje cokoliv), zatímco "ta jediná pravá dnešní velmoc" je vedená liberálně-impotentním přikyvovačem, který by ve prospěch a na ochranu svého národa nepodepsal ani ty blbé protimexické ploty, znamená hodně.Skrýt celý příspěveksterling: takže bombardovací mise B-2 přes půl zeměkoule není jenom přeměřování pindíků? Nebo měly ty mise nějaký jiný význam než odpal ruských střel?
sterling: takže bombardovací mise B-2 přes půl zeměkoule není jenom přeměřování pindíků? Nebo měly ty mise nějaký jiný význam než odpal ruských střel?
fenri Asi sa zhodneme, že SA nie je svetová veľmoc .... napriek silnej armáde ... aspoň papierovo Veľmoc nemôže byť závislá od cien surovín na svetových trhoch. Ruská ekonomika ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Asi sa zhodneme, že SA nie je svetová veľmoc .... napriek silnej armáde ... aspoň papierovo
Veľmoc nemôže byť závislá od cien surovín na svetových trhoch. Ruská ekonomika je podstatne slabšia ako Talianska .... a i malé Holansko má podobné HDP.
Nie je to tak dávno čo -Rusku platil západ napr.likvidáciu chemických zbraní či likvidáciu jadrového odpadu. Na to asi svetová veľmoc nie je odkázaná ....
Ono to Rusi dosť "prežívajú" a podobne ako Francúzi či Angličania po 2-SV sa nevedia zmieriť s tým, že už neznamenajú to čo za studenej vojny. Skrátka si musia zvykať, že veľmoc je len jedna. A zachvíľu bude i druhá - Čína .. a Rusko bude len druhá liga .... sice významná ... ale druhá.
Áno nebol som presný čo sa týka striel s plochou dráhou letu, ale pokiaľ viem, tak to boli zväčša stely závislé na externom zdroji navádzania (prieskumné lietadlá či družice i keď myslím to nestihli do rozpadu Sojuzu dokončiť) a s "inteligentnými" Tomahawkam sa nedali zrovnávať ....a používai ich hlavne ako protiváha US lietadlových lodí
stetula
Nepochybujem, že Rusi toho zničili dosť- akurát ten IS nebo primárnym cieľom. Dosť ma pobavilo "zničenie 40 % infraštruktúry" čo hlásili Rusi po začiatku kampane. Jednoducho reálne škody vedia posúdiť len "postihnutí" .a tí to určite nebudú hlásiť Rusom - konkrétne čísla % boli nezmyslom.Skrýt celý příspěvekMě by spíše překvapilo to pokud by toho nebyli schopni i když mě přijde trošku infantilní vystřelit pár raket, aby viděli, že je máme.... tohle opravdové mocnosti moc nedělají, ...Zobrazit celý příspěvek
Mě by spíše překvapilo to pokud by toho nebyli schopni i když mě přijde trošku infantilní vystřelit pár raket, aby viděli, že je máme.... tohle opravdové mocnosti moc nedělají, spíše si rozdílové zbraně střeží v tajnosti nebo naopak je normálně používají pokud je potřebují. - tohle je spíše styl severní koree To samé s loďmi, moc nechápu to převlajkování tureckých lodí - to se za to opravdu tak stydí, že potřebují turecké lodě? Dnes je běžné, že se občas využije i soukromá firma k dopravě vojenského materiálu, ale nikdo nic nemaskuje.Skrýt celý příspěvek
Dusan >
Odpalovana z lodi
rok zavedenia do sluzby 1973
https://en.wikipedia.org/wiki/...Dusan >
Odpalovana z lodi
rok zavedenia do sluzby 1973
https://en.wikipedia.org/wiki/...Dusan > Strely s plochou drahou letu odpalovana zo zeme rok zavedenia do sluzby 1984 https://en.wikipedia.org/wiki/... odpalovana zo vzduchu rok zavedenai do sluzby ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan > Strely s plochou drahou letu
odpalovana zo zeme
rok zavedenia do sluzby 1984
https://en.wikipedia.org/wiki/...
odpalovana zo vzduchu
rok zavedenai do sluzby 1983
https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekDusan, střely s plochou dráhou letu měl ve výzbroji už SSSR , ale nikdo neměl jejich TTD proto na západě ten šok z doletu a přesnosti . nikdo s tím nepočítal největší šok byly ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan,
střely s plochou dráhou letu měl ve výzbroji už SSSR , ale nikdo neměl jejich TTD proto na západě ten šok z doletu a přesnosti . nikdo s tím nepočítal
největší šok byly CH101 a 102 ktreré jsou stealth a klidně si nepozorovaně lítali kolem Turecka ( USA nemá nic podobného s takovým doletem )
co se týče sankcí tak tohle nebude bolest Ruských zbrojařů technologie už mají a navíc jsou státy ketré enbargo neuplatňují a potřebné věci vesele prodávají
ruská akce byla úspěšná zničili sklady a komunikační uzly ISIS a ted už je to na SAA ( to samé provedli USA v Iráku a dopadli stejně jako Rusové ) prostě naco pouštět 182 tunové bomby na pick- up
co se týče financí mají jich relativně dost , ale hlavně mají nějakou koncepci budování armády né jako evropské státy
ano Rusko má relativně moderní armádu která se inspiruje v Americké armádě se svými specialitami na rozdíl od evropských armáda které se spíše ubírají cestou náhodných výbuchů a nemají žádnou koncepciSkrýt celý příspěvekSSSR mel strely s plochou drahou letu od.80. let minuleho stoleti. Ty ze zeme odpalovane byly zniceny na zaklade odzbrojovacich dohod, letecke a namorni zustavaly ve vyzbroji.
SSSR mel strely s plochou drahou letu od.80. let minuleho stoleti. Ty ze zeme odpalovane byly zniceny na zaklade odzbrojovacich dohod, letecke a namorni zustavaly ve vyzbroji.
1.) Můžete nějak rozvést konkrétní případy, kdy to "převálcování" SAA ze strany IS bylo nějaké větší, než byly problémy, které se děly (zásadně lépe vyzbrojeným) Američanům v ...Zobrazit celý příspěvek
1.) Můžete nějak rozvést konkrétní případy, kdy to "převálcování" SAA ze strany IS bylo nějaké větší, než byly problémy, které se děly (zásadně lépe vyzbrojeným) Američanům v Afghanistanu? Ono při té délce fronty a zázemí plném kotlů s dalším nepřítelem se prostě akcím s dosažením krátkodobé lokální převahy asi nedá moc zabránit.
2.) Co je podle Vás velmoc? Mají typy zbraní vyhrazené velmocem (a na špičkové úrovni), mají slušnou schopnost projekce síly na velké vzdálenosti a mohou silně míchat kartami v exponované oblasti, kde se střetávájí zájmy mnoha silných hráčů. K tomu je jejich území vojensky v podstatě vojensky nedobytné a mají "ajfr" pro své postavení něco dělat. Mě to jako velmoc přijde...Skrýt celý příspěvekTo je "objav" : ) Ak Rusko prioritne dlhodobo "pumpuje" značnú časť svojich zdrojov do armády a má i možnosť svoje rastúce kapacity vyskúšať (Gruzínsko, Krym, východná Ukrajina) ...Zobrazit celý příspěvek
To je "objav" : )
Ak Rusko prioritne dlhodobo "pumpuje" značnú časť svojich zdrojov do armády a má i možnosť svoje rastúce kapacity vyskúšať (Gruzínsko, Krym, východná Ukrajina) tak je snáď jasné, že musí byť značný pokrok. Do sankcií ruský zbrojný priemysel i armáda bez problémov využívali nákup moderných technológii a nemuseli už vymýšľať vymyslené, samozrejme za zlomok nákladov - na rozdiel od studenej vojny.
To, že Rusko má napr. výkonný strely s plochou dráhou letu bolo už dosť dlho známe, od vojny v roku 1991, keď ich Amíci masovo použili v Iraku mali na to dosť času aby ich získali. Ten akože "šok" je komický - reálnym šokom by bolo, keby ich nemali.
Rusko určite preukázalo schopnost dobrej koordinácie pre svojich spojencov, ale ani tu nebolo všetko bez problémov. IS či rôzne povstalecké skupiny dokázali niekoľkokrát tvrdo udrieť a "prevalcovať" pozície sýrskej armády i napriek ruskej leteckej podpore. Predpokladám, že mimo plánovaných akcií bola schopnost koordiovať vzdušnú podporu obmedzená a ruské letectvo jednoducho nedokázalo indentifikovať ciele - hlavne preto, že protivník sa jednoducho "naučil žiť" s ruským letectvom nad hlavou a jeho účinnost eliminoval vhodnou taktikou - rozptýlením, maskovaním.
Základný problém ruskej armády však ostáva ... peniaze. Nie, že by ich bolo málo, ale zdá sa mi, že Rusko sa jednoducho nevie zmieriť s tým, že už nie je veľmoc a zbytočne rozptyľuje svoje obmedzené zdroje na množstvo nákladných projektov, ktoré sa pri ďaľšom obmedzení zdrojov (čo je reálne) stanú zbytečnými jalovými nákladmi bez reálného výsledku.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...