Aleppo aneb všichni proti všem
- 17. 3. 2016
- 57 komentářů
- Jakub Maděránek
Aleppo, největší syrské město a centrum stejnojmenné provincie, je jedním z nejdůležitějších strategických míst od samotného počátku syrského konfliktu v roce 2011. Od roku 2012 se město stalo baštou syrských protirežimních skupin. Článek vyšel původně na Security Outlines.
Opoziční skupiny do února letošního roku okupovaly severní území provincie Aleppo včetně velmi důležité zásobovací trasy z města Aleppo, přes Marea do měst A'zaz a Bab al-Salam u syrsko-turecké hranice (viz mapa níže), o kterou syrské opoziční skupiny vedou boje s takzvaným Islámským státem (dále Daesh).
Trasa byla také jedním z hlavních cílů únorové ofenzívy vládních jednotek. Východní polovina provincie byla od začátku roku 2014 v držení Daesh. Velmi důležitou roli hrají v severozápadní části provincie a v severní části blízko samotného města Aleppo také kurdské jednotky, především pak Lidové obranné jednotky (YPG).
Jižní část provincie a část města a jeho blízkého okolí je naopak v područí jednotek loajálních režimu Bašára Asada.
Aleppo, které se během roku 2014 stalo hlavním místem střetu syrské vládní armády a opozičních struktur, nabralo na důležitosti během loňského roku díky vojenskému angažmá Ruské federace. Ruská armáda, do uzavření příměří, především letecky podporovala syrskou armádu hned na několika frontách.
Mezi ty se však v jejich pojetí řadí celá škála skupin rebelů, včetně západem podporované opozice. Dle informací Spojených států byly syrské vládní jednotky v bojích blízko Aleppa podpořeny i ruskými speciální jednotkami Spetsnaz.
Snímek ke dni 22. prosince 2015; žlutá – Kurdové, zelená – rebelové/opozice, červená – režim, hnědá – Daesh, žlutá lajna v horní části jsou Turecko-Syrské hranice. / Archiv Security Outlines
Za pomocí ruské letecké podpory, Íránských revolučních gard a několika set členů libanonského Hizballáhu započala syrská vláda svoji ofenzívu v provincii Aleppo již 15. října loňského roku. Operace byly vedeny na několika úrovních, počínaje operacemi v jižní části provincie a následnému úspěšnému dobytí města Khan Tuman, což syrským vládním jednotkám otevřelo přímou cestu do Aleppa z jihozápadu města.
Zároveň vládní jednotky započaly operaci na východě provincie primárně za účelem osvobození letecké základny Kuweires od Daesh. Simultánně k tomu syrská vláda vedla ofenzívu na severozápadě země v provincii Idlib s cílem vylákat opozici z městského ‚opevnění' a také zintenzivnila své operace v pobřežní oblasti Latakia a vitálních oblastí Homs a Damašku.
Tato víceúrovňová ofenzíva však nabrala na intenzitě zejména v posledních několika týdnech počínaje začátkem Ženevských jednání na začátku února tohoto roku (3. 2.), které po pár dnech skončily také kvůli nabírající intenzitě bojů mezi vládními a opozičními jednotkami napříč Sýrií, kdy syrská armáda započala jednu z největších operací na severu provincie Aleppo.
Ve středu 3. února se syrské armádě spolu s prorežimními milicemi podařilo zmocnit dvou převážně šíitských měst na severu Aleppa – Nubl a Zahraa – a tím přerušit velmi důležitou zásobovací trasu rebelů vedoucí do Turecka (viz výše).
Plukovník Ahmed Uthman, velitel jedné z místních opozičních frakcí Firqat al-Sultan Murad, zdůraznil, že „režim je primárně závislý na ruské letecké síle, jejichž stíhací letouny jsou konstantně ve vzduchu." Režimní vojska se snaží využít obdobnou taktiku, jak tomu bylo u provincie Homs, kterou postupně obklíčilo a odřízlo rebelující jednotky od veškerých zásob.
Situace v Aleppu září 2015 - únor 2016. / Archiv Security Outlines
Se silně rostoucím tlakem na opoziční skupiny ze strany režimu a jeho spojenců však také nabírají na síle saláfisticko-džihádistické skupiny jako je Fronta an-Nusrá (větev Al-Káidy), či Ahrar aš-Šám (Ahrar al-Sham), který se díky úspěchu režimu zároveň s neúspěšnou až téměř nulovou reakcí Spojených států staví do vůdčí role mezi syrskými opozičními milicemi v Aleppu.
Osm prominentních opozičních skupin se 15. února sjednotilo pod vedením bývalého lídra Ahrar aš-Šámu (Ahrar al-Sham) – Hashim al Sheikh, přičemž některé z nich jsou stále podporované Spojenými státy.
Důležitou roli sehrály také Íránské revoluční gardy, včetně elitní jednotky Quds pod velitelem Qassem Soleimanim, který „dohlíží" nad ostatními aktivními šíitskými milicemi v Sýrii. Vedle libanonského Hizballáhu a íránských revolučních gard režim efektivně podpořila afghánská šíitská brigáda Fatemiyoun a irácká šíitská milice Badr.
Severní část provincie je také proxy bojištěm mezi Ruskem a Tureckem, jejichž vztahy eskalovaly po sestřelení ruského stíhacího letounu nad oblastí syrsko-tureckých hranic na konci listopadu loňského roku. Tento nepřímý konflikt se projevuje především v ruské vzdušné podpoře kurdským jednotkám YPG, které jsou militantním křídlem syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD).
Kdo ovládá co? Stav k únoru 2016. / Archiv Security Outlines
Turecko považuje tyto kurdské milice za blízké spojence Strany kurdských pracujících (PKK), se kterou na vlastním území vedou spory, ať už čistě politické či militantní, již po několik dekád. Zároveň Turecko silně podporuje ostatní protirežimní skupiny v provincii, které začaly ztrácet pozice právě na úkor expanze kurdských jednotek (včetně YPG) a vládní armády.
Kurdské jednotky se spolu s některými syrskými arabskými skupinami nedávno sloučily do Demokratických sil Sýrie (Syrian Democratic Forces). Turecko začalo v sobotu 13. února odstřelovat kurské pozice v severní části města Aleppo.
Pokračující expanze s cílem obklíčit město byla však zastavena v pátek 26. února, kdy začalo platit sjednané příměří mezi Spojenými státy a Ruskem, se kterým souhlasilo 97 opozičních skupin i režim Bašára Asada. Toto zastavení bojů se však netýká útoků proti Daesh či Frontě an-Nusrá.
V této několika úrovňové ofenzívě syrského režimu můžeme také vypozorovat určitou intenci „zahnat opozici do kouta" (tím do jisté míry i USA), především kvůli pozastaveným ženevským jednání, a tím oslabit celkovou politickou výstupní pozici Vysokého jednacího výboru (HNC), který zastupuje syrské opoziční skupiny při jednáních s cílem ukončit tento dlouholetý krvavý konflikt a najít post-konfliktní politické řešení pro Sýrii.
Ovládnutí provincie tak zůstává jedním z primárních strategických cílů jak syrského režimu, tak opozičních skupin.
Redakčně upraveno
Zdroj: Security Outlines
Související články
Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii
Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu ...
- 24.02.2016
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu
Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...
- 02.03.2016
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Napětí roste: Saudská Arábie nepomůže Libanonu
Saudská Arábie (SA) oznámila zastavení projektu na podporu libanonské armády a libanonských ...
- 08.03.2016
- 5 komentářů
- Václav Kopecký
Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?
Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je ...
- 10.03.2016
- 172 komentářů
- Jan Grohmann
Dalsi konspiracni teorie se stala realitou ... aneb konec pohadky o nastoleni demokracie v Syrii. Byvaly operativec CIA Doug Laux vcera v rozhovoru pro televizi NBC prozradil ...Zobrazit celý příspěvek
Dalsi konspiracni teorie se stala realitou ... aneb konec pohadky o nastoleni demokracie v Syrii.
Byvaly operativec CIA Doug Laux vcera v rozhovoru pro televizi NBC prozradil ze, CIA prosazovala komplexni a mnohovrstevny plan, jehoz ucelem bylo svrzeni prezidenta Bashara Assada v roce 2012. Plan zahrnoval mimo jine vyzbrojovani a vycvik takzvanych syrskych rebelu ale take natlak a uplaceni vysokych statnich cinitelu syrske vlady, aby se zbavili Assada. Prezident Obama nakonec odsouhlasil pouze nektere aspekty planu CIA.
http://www.nbcnews.com/news/us... Skrýt celý příspěvekcrusader, spíš to musí být džihádisté v přestrojení, podle vás a Ruska tam přece nikdo jiný nebyl a proto se mohlo směle bombardovat. Nikdo umírněný, natož civilista tam přece ...Zobrazit celý příspěvek
crusader, spíš to musí být džihádisté v přestrojení, podle vás a Ruska tam přece nikdo jiný nebyl a proto se mohlo směle bombardovat. Nikdo umírněný, natož civilista tam přece nepobýval. Všichni do jednoho to byli špinaví ručníkáři. Vyprávěli jste o tom vtipy, ohledně radikálních a umírněných ruských bomb. A kde se vzalo oněch 94 opozičních skupin se kterými Assad (potažmo Rusko) dohodli klid zbraní? Vždyť v Sýrii jsou přece jen dvě strany konfliktu Assad a Islámský stát. Vše ostatní byla americká propaganda.Skrýt celý příspěvek
Pro zajímavost, osvobození Homsu syrskou armádou
https://www.youtube.com/watch?...Pro zajímavost, osvobození Homsu syrskou armádou
https://www.youtube.com/watch?...fenri: Další Tvůj nepravdivý argument je o 140 abramsech Irácké armády. Ty měli v roce 2012, kdy neměli podporu západní koalice. V době, kdy se do války vložila západní koalice, ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Další Tvůj nepravdivý argument je o 140 abramsech Irácké armády. Ty měli v roce 2012, kdy neměli podporu západní koalice. V době, kdy se do války vložila západní koalice, tak jich měli max dvě třetiny z toho počtu.
Navíc, asad měl před válkou 1600 T72 a cca tři tisíce starších tanků. Ne asi všechny (obzvláště starší typy) byly v provozu, nějaké mu dezertovali a o dost asi přišel, ale k tomu, abys věrohodně tvrdil, že Irácká armáda má převahu v tankové technice oproti Asadové, bys musel doložit zničení drtivé většiny z této předválečné výzbroje.
PS: Syrská t72 samozřejmě zdaleka nedosahuje kvality relativně nových Abramsů, ovšem jejich počty v Asadově výzbroji pravděpodobně budou furt daleko větší.Skrýt celý příspěvekpeter: Samozřejmě, že Asadovy síly (byť z toho videa není jasný původce střelby) vraždil i na ulicích. Tam ale vždy mohou Asadovy příznivci tvrdit, že si začali lidi, že to byli ...Zobrazit celý příspěvek
peter: Samozřejmě, že Asadovy síly (byť z toho videa není jasný původce střelby) vraždil i na ulicích. Tam ale vždy mohou Asadovy příznivci tvrdit, že si začali lidi, že to byli teroristé atd.... U zabíjení vězňů je to neokecatelné.
Pierrefan: Kupodivu o tom něco vím. Přečti si Asadovu ústavu ze 73
http://aceproject.org/ero-en/r...
např. "The comprehensive Arab revolution is an existing and continuing necessity to achieve the Arab nation's aspirations for unity, freedom, and socialism."
Ústava přesně jako naše předrevoluční: permanentní revoluce, vedoucí úloha jedné strany, socialismus... Tedy přesná charakteristika režimu, který se zjednodušeně nazývá komunistický (ač ve skutečnosti je socialistický s většímy či menšími prvky kapitalismu).
fenri: Jaká území západ osvobodil?
Situace v lednu 2015:
http://isis.liveuamap.com/en/t...
situace teď:
http://isis.liveuamap.com/en/t...
je to kreslené trochu jinak, nicméně je z toho jasně patrné, že Irácká armáda podporovaná spojenci získala +- kontrolu nad celým pásmem od Tikrýtu až na sever ke kurdskému území, a osvobodili spoustu velkých měst - Falludžu, Tikrýt, Ramadi, Baiji
"když tu kdosi tvrdil, že všichni Asadovi vojáci dezertovali k demokratické opozici?" -
já to netvrdil a je to evidentně blbost, z Asadovy armády dezertovalo dost lidí, ale nemalá část evidentně ne - kdo by za Asada bojoval?? Fenri prosím diskutuj korektně a nevkládej mi do úst Tebou vymyšlené blbosti nebo evidentně hloupé názory někoho jiného.
"Jistě se přes Syrii dostanou zbraně do Iráku, ale přecijenom budou cestou větší ztráty."
A kde budou po cestě ztráty, když to tam všude po cestě IS kontroluje?? Leda ze vzduchu, ale to platí pro jakékoli přesuny IS.
"an-Nusra není regionální problém."
Z pohledu Sýrie to je regionální problém. Ovládá pouze velmi malou část Sýrie a nemá zdaleka takovou vojenskou sílu, jako IS.
Ohledně Edrogana: Edrogan dva roky po svém nástupu do úřadu zrušil trest smrti.O jakém generálovi mluvíš nevím, prosím specifikuj. A pokud tvrdíš, že ve vězení zabíjel politické vězně, tak prosím o jakýkoli důkaz - podle mne to není pravda, přinejmenším rozhodně ne v měřítku, ve kterém to dělal Asad.
To, jak se chová teď ke kurdům rozhodně není schvalitelné - ovšem porovnávat byť nehumáně (u Ruska ovšem zásadu když se kácí les, padají třísky, schvaluješ....) vedený boj proti teroristické organizaci s tím, když Asadův režim zabíjel a mučil politické vězně, to chce velkou dávku neobjektivity.Skrýt celý příspěvekLogik Naco by Erdogan zabijal ludi vo vazeni, ked ich moze zabijat rovno na ulici https://www.youtube.com/watch?...
Logik Naco by Erdogan zabijal ludi vo vazeni, ked ich moze zabijat rovno na ulici https://www.youtube.com/watch?...
To logik: proč píšeš o něčem o čem prt víš a jen papouškuješ a ještě špatně nějaký korporátky? Prej " komunistickej diktátor Asad" - kdes to vzal? jsi se pomát nebo co? Tohle si ...Zobrazit celý příspěvek
To logik: proč píšeš o něčem o čem prt víš a jen papouškuješ a ještě špatně nějaký korporátky? Prej " komunistickej diktátor Asad" - kdes to vzal? jsi se pomát nebo co? Tohle si přečti, ať ví co je "německá židle" a koho na ní Asadi mučili!! - Ty "komunistickej":))) Ach jo, co je tohle a blby (nemyslím tím jen tebe, ale všechny takový zmmasírovaný mozky) - http://www.novinky.cz/kultura/... Skrýt celý příspěvek
Ehm, jaké území Západ osvobodil? Nemáme info o počtu sil IS nasazených v Syrii a v Iráku, ale troufnu si říct, že síly znemožňující boj pro IS v Syrii (IS samotný, an-Nusra a ...Zobrazit celý příspěvek
Ehm, jaké území Západ osvobodil?
Nemáme info o počtu sil IS nasazených v Syrii a v Iráku, ale troufnu si říct, že síly znemožňující boj pro IS v Syrii (IS samotný, an-Nusra a 1000 a jeden opoziční spolek na škále od fundamentálních sadistických islamistů po holubičí demokraty) jsou v poměru ku vládním silám v Syrii jistě silnější, než v Iráku. Tam je ze striktně portirežimních sil významný jen IS.
Ani srovnání výzbroje nesedí.
Irák má min 140 Abramsů (nevím, zda se dodalo dalších 125 poptávaných). Kolik má Syrie T-90. Shania tu tvrdil, že jsou Iránské. A určitě jich ale nemá tolik, jako Irák Abramsů.
Jak může být Asadova armáda lepší a zkušenější, když tu kdosi tvrdil, že všichni Asadovi vojáci dezertovali k demokratické opozici? Trochu si to ujasněte hoši.
Ano, IS je jedna franšíza, přecijenom zásobovací trasy Syrie-Turecko jsou v Syrii funkčnější než v Iráku, kde vedou přes Kurdská území. Jistě se přes Syrii dostanou zbraně do Iráku, ale přecijenom budou cestou větší ztráty.
an-Nusra není regionální problém. Je to stejný spolek jako IS, jen má menší PR. Al-Kajdá je globálně operující organizace.
Myslíte, že Erdogan se tím chlubí? Jinak samozřejmě nezabíjí politické vězně. Zabíjí teroristy. Teroristou je každý, kdo je nepohodlný režimu, vč. několika jeho generálů. A mervých Kurdů je spousta...Mimochodem Erdogan oslavil 13 let u moci, takže srovnávat to s 20ti lety není fér.Skrýt celý příspěvekPár poznámek: 1. Revoluce - alespoň ty "autentické" - propukají právě tehdy, když se dosavadní tuhé režimy snaží o opožděnou reformu sebe sama směrem k větší liberalizaci a tím ...Zobrazit celý příspěvek
Pár poznámek:
1. Revoluce - alespoň ty "autentické" - propukají právě tehdy, když se dosavadní tuhé režimy snaží o opožděnou reformu sebe sama směrem k větší liberalizaci a tím i lepší konkurenceschopnosti na mezinárodní scéně.
2. Vnitřní rozklad arabských států dál pokračuje. Ve zcela uměle narýsovaných hranicích se ani téměř po sto letech nepodařilo vytvořit soudržné občanské národy "Syřanů", "Libanonců", "Iráčanů" atp., které by byly schopné odolat univerzalistické síle náboženské ideologie.
3. Klíčovým krokem, který dezintegraci regionu uspíšil, bylo odstranění Saddáma. Vzestup Daeš, a skupin jí podobných, je jen jedním z vnějších projevů obrany sunny, která se po jeho pádu cítí ohrožena.Skrýt celý příspěvekPočet zabitých islamistů či počet zničené techniky se věrohodně nedozvíme. Účinnost náletů se dá měřit jednodušše - velikostí osvobozeného území za poslední půlrok, počet ...Zobrazit celý příspěvek
Počet zabitých islamistů či počet zničené techniky se věrohodně nedozvíme. Účinnost náletů se dá měřit jednodušše - velikostí osvobozeného území za poslední půlrok, počet osvobozených měst za poslední půlrok. V obou západ jasně vede.
Tvrzení, že Irácká armáda je na tom nějak výrazně lépe, než ta Asadova je pak nesmysl. Irácká armáda byla ještě před rokem v totálních troskách. Materiální vybavení může mít o něco lepší (po ruském otevřeném angažmá to ovšem už neplatí - např. T90 jsou srovnatelné s abramsem), ovšem výcvik, velení, zkušenosti, to vše má Asadova armáda daleko větší, než Irácká, kterou bylo třeba postavit v podstatě od píky.
Další falešný argument je, že Syrští islamisté jsou masivně vyzbrojováni, zatímco Ti Iráčtí ne. To jako chcete tvrdit, že Irácký IS je jiný subjekt než ten Syrský?
Ano - západ nedělal příliš náletů na An-Nusru, která tvoří oproti IS regionální problém, soustředí se na hlavní hrozbu v regionu, tedy IS. Co je na tom divného?
Území ovládané An-Nusrou je oproti IS marginální.
btw. kolik takový Edrogan zabil ve vězení politických vězňů za posledních dvacet let, že tvrdíte, že je horší než Asad?Skrýt celý příspěvekLogiku - vtip je v tom, že žádný článek o zvěrstvech SA u nás nebude a pochybuji, že byste patřil mezi bojovníky za bombardování Saudů. Řešit si budu co budu chtít, když ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku - vtip je v tom, že žádný článek o zvěrstvech SA u nás nebude a pochybuji, že byste patřil mezi bojovníky za bombardování Saudů.
Řešit si budu co budu chtít, když dovolíte.
K IS - po "stažení" VKS jedou Rusové zaím tempem 20 náletů denně na IS a demokratickou an-Nusru. To je víc, než dělá Západ.
Máte nějaké zdroje o účinnosti náletů? A prosím nekrmte mne citováním vašeho oblíbeného komoušského Guardianu a nebo zpráviček z Facebooku hudebních novinářek po první menstruaci.
V Iráku je "trošku" jiná situace než v Syrii, kdy se bojuje na X frontách a s X spolky (já vím, všechny hodné, demokratické sekulární, ba sluníčkové). Zatímco vládě Iráku jsou dodávány zbraně z celého světa (od US Abramsů po ruské Solcepjoky a Su-25), do Syrie proudí islamistům TOWy a jsou podporování Tureckem a wahhábisty ze Zálivu.
Ztráty se němří obsazením území (tím spíše prázdné pouště), ale ztrátami lidské síly a techniky.
Víte co je vtipné? Že al-Nusra hned po oznámení ruského "stažení" zajásala a přišla s tím, že rozjede ofenzívy. Skoro by měl předtím člověk dojem, že je to neúčinné ruské bombardování poněkud brzdilo. A že je naopak nijak nebrzdí v rozletu bombardování Západu. Ach, já zapoměl, al-Kaidá je dnes náš demokratický spojenec...
Mimohodem - když jsme u těch příměrů: bojovat s SA a Tureckem proti Asadovi je jako bjovat s Hitlerem proti Pilsudského Polsku (o kterém by šlo právem říct mnoho ošklivého).Skrýt celý příspěvekFenri: Napsal jsem někde, že souhlasím s režimem v SA? Až bude článek o SA a někdo tam bude tvrdit, že ten režim je v pohodě, tak se ozvu. Stejně se ozvu, pokud nějakej Fenri ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Napsal jsem někde, že souhlasím s režimem v SA?
Až bude článek o SA a někdo tam bude tvrdit, že ten režim je v pohodě, tak se ozvu. Stejně se ozvu, pokud nějakej Fenri tvrdí, že komunistickej diktátor Asad je v pohodě.
A teď prosím přestaňte řešit mě a Saudskou arábii a vraťte se k tématu článku.
---
Jinak jak s IS bojuje západ? Leteckých úderů má mnohem více, než Rusko, a narozdíl od Ruska i účinných - v Iráku za poslední dobu ztratil IS řádově více území a řádově více měst, než na frontě IS - Asad.
Oproti ztrátám území IS v Iráku jsou zisky Asada u vámi furt opakováného Kuweiresu jen regionálními šarvátkami.Skrýt celý příspěvekMě dojímá, jak Jasánek Logik hledá každou blbinu na Asadově režimu, ale je celkem spokojen s režimem v SA, v Bahrajnu, s vývojem v Turecku... Boj v Jemenu je podle něj humanitárním ...Zobrazit celý příspěvek
Mě dojímá, jak Jasánek Logik hledá každou blbinu na Asadově režimu, ale je celkem spokojen s režimem v SA, v Bahrajnu, s vývojem v Turecku... Boj v Jemenu je podle něj humanitárním bojem za demokracii (definici tvoří Logik) a zná plno demokratičtějších a sekulárnějších zemí Arabského světa, než byla Asadova Syrie. Jen si na ně nějak nemůže vzpomenout.
Jen mě děsí, jestli Západ otočí a začne Asada brát. Jak nám začne vysvětlovat, že je Asad hodný strýček.Skrýt celý příspěvekBrothers: hmm a Rusové to zabalili? Odlétla část letadel a byla nahrazena bitevními vrtulníky. Jako bonus Iskandery. Mohu se zeptat, jak s IS bojuje Západ? Teda kromě řečí, ...Zobrazit celý příspěvek
Brothers: hmm a Rusové to zabalili? Odlétla část letadel a byla nahrazena bitevními vrtulníky. Jako bonus Iskandery.
Mohu se zeptat, jak s IS bojuje Západ? Teda kromě řečí, podpory Turecka a SA, že IS živí a canců? Ofenziva na Palmyru je dílem koho? Kuweires, AlTaqa? Nic?Skrýt celý příspěvekNo nechci se tady zasekat na detailech, ale věřím, že pro revoluci se hodí hotovost, zejména v zapadákovech, kde není etablovaná spousta neziskovek a jiných trojských koní, takže ...Zobrazit celý příspěvek
No nechci se tady zasekat na detailech, ale věřím, že pro revoluci se hodí hotovost, zejména v zapadákovech, kde není etablovaná spousta neziskovek a jiných trojských koní, takže je výběr většího obnosu lehčí vysledovat. Je asi prostě potřeba mít cash na vyplácení demonstrantů a organizování spousty dalších věcí (věděl by to Kermit Roosevelt, ani tu bednu v Iránu nepotřeboval velkou). Já četl po Majdanu něco o tom Kazachstánu, na "uvolňující se" Ukrajině bylo dost institucí, které by to třeba přikryly...myslel jsem to tak: Když se to v počátku nepodaří podchytit, tak už to pak nejde ustát, podobně jako na Majdanu atd. Ne, že na Ukrajině to měli v bednách.Skrýt celý příspěvek
Luky, mě jen baví ta představa toho jak agenti z usa potají vykládají na Ukrajině palety nebo bedny s dolary... aby si koupili... co? A i kdyby, není jednodušší poslat ty dolary ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, mě jen baví ta představa toho jak agenti z usa potají vykládají na Ukrajině palety nebo bedny s dolary... aby si koupili... co? A i kdyby, není jednodušší poslat ty dolary jinak než hotově v bednách? To je proboha opravdu představa hodná mužika...
Aby bylo jasno, já si myslím, že UK jsou dostateční sígři i bez EU a USA...Skrýt celý příspěvekLuky: "Proto znovu opakuji, že ten režim se ještě uvolňoval a měl nakročeno k pozvolné větší svobodě - což se opravdu dělo." To není pravda. Je pravda, že režim polevil kolem roku ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: "Proto znovu opakuji, že ten režim se ještě uvolňoval a měl nakročeno k pozvolné větší svobodě - což se opravdu dělo."
To není pravda. Je pravda, že režim polevil kolem roku 2000, ovšem pak zase přituhl.
Viz např.
https://books.google.cz/books?...
"Určitě se tam ale lidé plošně neudávali a nezabíjeli za "odpadlictví", "nevíru" a "čarodějnictví" dle potřeby jako v SA... "
Ne, v Sýrii se zavíralo čistě politicky, Jediný rozdíl je, že Asad si pro to nevymýšlí pohádky.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Další studijní materiály k vězeňské situaci v sýrii např.
http://www.refworld.org/docid/...
http://www.theguardian.com/wor... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...