Obchod století: Stíhačky, konvertoplány a tankery pro Izrael
- 29. 7. 2018
- 71 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael s americkou firmou Boeing dojednává obří nákup vojenské techniky za 11 miliard dolarů. V rámci největšího jednorázového nákupu všech dob izraelské obranné síly (IDF) získají stíhačky F-15IA, tankery KC-46A Pegasus, konvertoplány V-22 Osprey a vrtulníky CH-47F Chinook.
Izrael celý nákup realizuje z peněz americké vojenské pomoci a veškeré dodávky proběhnou do deseti let od podepsání smlouvy.
Smlouva o vojenské pomoci Washingtonu Tel Avivu je uzavírána na deset let a současná vyprší v letošním roce. Podle nové smlouvy Izrael mezi roky 2019 až 2028 získá 38 miliard dolarů, tj. 3,8 miliardy dolarů ročně. Podmínkou je, aby Izrael za americké peníze kupoval především americké zboží a služby.
Zprávy neuvádějí počty nakupované techniky. V případě stíhačky F-15IA (Israel Advanced) se mluví o jedne letce ‒ v typické letce izraelského letectva slouží 25 bojových letadel. S největší pravděpodobností tak Izrael dal minimálně dočasně přednost F-15IA před nákupem dalších stíhaček F-35A Lightning II.
Izrael u firmy Lockheed Martin již závazně objednal 50 letadel F-35A, resp. izraelských verzí F-35I Adir. Izrael přitom plánoval nákup 75 letadel (tři letky) F-35A.
Proč Izrael dál přednost F-15 před F-35, a proč zrovna zvolil takovou kombinaci zbraňových systémů? Z nakupovaného portfolia je jasné, že Izrael chce posílit a rozšířit své schopnosti provádět dalekonosné bombardovací a aeromobilní operace.
Ostatně jednou z klíčových schopností izraelského letectva (IAF) jsou údery na velké vzdálenosti. Zmínit můžeme slavný nálet IAF na irácký jaderný reaktor Osirak v roce 1982, kdy izraelské letouny provedly úder na vzdálenost 1600 km. V minulých letech pak IAF provedlo letecké údery na základny v Súdánu , které sloužily jako překladiště íránských zbraní pro palestinské bojovníky. Súdánské základny leží 1900 km od izraelského území.
F-15 nabízí v oblasti dalekonosných bombardovacích misí několik zásadních výhod. V prvé řadě lze F-15 dodat rychleji než F-35 a izraelský letecký personál má s letounem dlouhé zkušenosti, takže lze nové F-15IA okamžitě nasadit do bojových operací.
Izraelské F-15I na cvičení v USA (2017)
Samozřejmě předností F-35 je stealth. Avšak F-35 využije schopnosti stealth jen tehdy, pokud má zbraně uvnitř zbraňové šachty. V tom případě ale nosnost F-35 klesá na 2590 kg zbraní.
V případě útoku na Írán budou muset izraelská letadla překonat tam a zpět vzdálenost kolem 4000 km (možná i více) a musí nést velké množství výkonné munice vzduch-země, aby mohla úspěšné útočit na zodolněné nebo pod zemí ukryté cíle.
F-15I má oproti F-35I významně větší dolet, výdrž ve vzduchu a nosnost (až 11 tun zbraní) a díky dvěma výkonným motorům lepší předpoklady pro vedení blízkého leteckého manévrového boje. Takže v teoretickém scenáři se mohou stealth letouny F-35 postarat o íránskou protivzdušnou obranu a F-15 zajistí zničení hlavních cílů.
Podoba F-15IA není známá, ale nepochybně bude vycházet z poslední verze F-15QA pro katarské letectvo. Jisté je široké využití izraelské elektroniky, avioniky, zbraní a zejména komplexů radioelektronického boje.
Spekuluje se o použití technologie radiolokační stealth ‒ zprávy o nákupu stealth verze F-15 Silent Eagle proběhly izraelskými médií dokonce již v roce 2015, ale není jasné, zda F-15IA nakonec něco z konceptu „Silent Eagle“ využije.
KC-46A Pegasus
Hlavními rysy F-15 Silent Eagle, oproti klasické F-15, jsou nižší čelní radarový průřez (RCS), nátěr pohlcující radarové signály, konformní přídavné nádrže, vnitřní zbraňové šachy umožňující přepravovat část zbraní uvnitř trupu a nově tvarované svislé ocasní plochy.
Současný F-15I ve výzbroji IAF je odvozen od víceúčelové verze F-15E Strike Eagle. V konformních nádržích F-15I přepraví navíc 4,5 t paliva. Přeletová vzdálenost s výzbroji je tak v případě F-15I až 4400 km (s podvěsnými přídavnými nádržemi) ‒ díky doplňování paliva je možné dolet ještě prodloužit.
Na případné cestě do Íránu poskytnou útoččícím letadlům palivo nové tankery KC-46A, které v izraelském letectvu nahradí devět zastaralých tankerů Boeing 707. KC-46A pomocí nového ráhnového tankovacího systému přečerpá palivo mnohem rychleji (4500 litrů za minutu) než starší tankery s tankovací hadicí. KC-46A získá i dvojici výsuvných hadic v podobě podvěsných kontejnerů (WARP) schopných přečerpat 1500 litrů paliva za minutu. KC-46A tak najednou doplní palivo až třem letounům.
KC-46A je schopen činnosti v podmínkách zamoření chemickými, jadernými a biologickými zbraněmi, a je zodolněný proti působení elektromagnetického pulsu (EMP).
CH-47F je jeden z nejrychlejších vrtulníků vůbec.
Nové vrtulníky CH-47F Chinook nahradí již notně zastaralé izraelské stroje CH-53 Sea Horses. Dvoumotorový CH-47F létá cestovní rychlostí 300 km/h a dokáže přepravit až 55 vojáků nebo téměř 11 000 kg nákladu. Bojový rádius (s nákladem) je 370 km, ale vrtulník lze vybavit tankovacím nástavcem. Přeletová vzdálenost prázdného vrtulníku je 2252 km.
Izraelské aeromobilní schopnosti značně rozšíří nákup konvertoplánů V-22 Osprey. Sroj dokáže přepravit až 32 vojáků rychlosti 446 km/h na vzdálenost 722 km (bojový rádius), i zde je však možné využít tankování ze vzduchu. Přeletová vzdálenost V-22 je 3590 km.
Celý kontrakt prozatím nebyl uzavřen, ale podle deníku The Times Of Israel k tomu dojde velmi brzy. V každém případě IDF nákupem této techniky zásadně rozšíří a prohloubí své schopnosti provádět přesné letecké údery a aeromobilní operace po celém Středním východě a v severní/východní Africe.
Zdroj: The Times Of Israel
Související články
Izrael proměnil dělostřeleckou raketu v leteckou zbraň
Izraelské společnosti IMI Systems (Israeli Military Industries Systems) a IAI (Israel Aerospace ...
- 26.06.2018
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
US Army nakupuje izraelské systémy Trophy pro tanky Abrams
Americká armáda (US Army) udělila první smlouvu ve výši 193 milionů dolarů americké firmě Leonardo ...
- 08.07.2018
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelský tank Merkava Mk 4 Barak s umělou inteligencí
Izraelský průmysl vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako „Barak“. Hlavní ...
- 22.07.2018
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22
Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...
- 25.07.2018
- 124 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelci nemají nic, čím by mohli zničit podzemní jaderné zařízení, leda, že by jim USA darovali MOP GBU-57A/B a bombarder B-52 nebo utočili společně s nimi. Jinak i kdyby se ...Zobrazit celý příspěvek
Izraelci nemají nic, čím by mohli zničit podzemní jaderné zařízení, leda, že by jim USA darovali MOP GBU-57A/B a bombarder B-52 nebo utočili společně s nimi.
Jinak i kdyby se Irán rozhodl zničit Evropu, za několik let získal jadernou zbraň a zmenšil ji na rozumnou velikost, tak nemá nic, čím by ji mohl efektivně dopravit do Evropy, nemá rakety, které by sem doletěly, letectvo tak beznadějně zastaralé, že by útok neměl žádnou šanci na úspěch.
Pokud náhodou Trumpovi přeskočí, USA (společně s Izraelem) zautočí na Irán, bude se opakovat Irácký scénář, Usa obsadí nerostné zdroje, A Evropa to odskáče v podobě dalších milionů imigrantů ročně, co se sem pohrnou, jako by nestačilo, že další miliony čekají v Africe na odvoz od pašeráků, frontexu a neziskovek.
ps. Izraelci dostanou 38 miliard usd, tj cca 15 rozpočtů ačr, taky by nám mohli naši spojenci pár miliard poslat.Skrýt celý příspěvekInak,až to v Iráne Izrael definitívne ukončí,bude zaujímavé,čo miestni Izraelofili povedia na dalšie vlny utečencov,čo sa možno aj do Európy budú chcieť natlačiť .
Inak,až to v Iráne Izrael definitívne ukončí,bude zaujímavé,čo miestni Izraelofili povedia na dalšie vlny utečencov,čo sa možno aj do Európy budú chcieť natlačiť .
HECTOR Samozrejme nulová ... Iránci už majú "školenie" od útokov na Irak či Sýriu .... takže určite s tým počítali a infraštruktúru diverzifikovali. Nepochybujem, že Izrael ...Zobrazit celý příspěvek
HECTOR
Samozrejme nulová ... Iránci už majú "školenie" od útokov na Irak či Sýriu .... takže určite s tým počítali a infraštruktúru diverzifikovali. Nepochybujem, že Izrael podniká útoky .... ale skôr "soft" ... počítačové vírusy, likvidácia najakých kľúčových ľudí –– "diskrétne" a pod.
Ani Izrael nie je všemocný - v roku 2006 Hizabláh síce vojensky utrpel porážku .... ale propagandisticky jednoznačne vyhral. Zobereme to obrazne .... "otrhanci" hrali s najmodernejšou armádou sveta celkom dobrú "partiu".Skrýt celý příspěvekHEKTOR : ja som netvrdil že nulová,ale mrkni na net,koľko jadrových objektov je treba úplne zničiť. Osirak bol jeden reaktor,a nebol pod horou ako centrifúgy v Natanze. Čo s ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR : ja som netvrdil že nulová,ale mrkni na net,koľko jadrových objektov je treba úplne zničiť. Osirak bol jeden reaktor,a nebol pod horou ako centrifúgy v Natanze.
Čo s utečencami ? Zrejme pôjdú do Ruska,ale predsa,budú ich milióny...takže pôjdu aj inam....tiež niektorí z nich počuli o Wir schaffen das.
Problém je,necháme Irán vyrobiť jadrovú bombu a zničí nás...alebo ho predtým zničíme my a utečenci nás zaplavia a zničia nás.Skrýt celý příspěvekUnionPacific,dusan - nulová ??? to si asi myslel aj sadám o osiraku a izralci mu zahrali takú "OPERU",že si to už potom nemyslel...ak toto niekto dokáže,tak potom si myslím že ...Zobrazit celý příspěvek
UnionPacific,dusan - nulová ??? to si asi myslel aj sadám o osiraku a izralci mu zahrali takú "OPERU",že si to už potom nemyslel...ak toto niekto dokáže,tak potom si myslím že jedine IDF...Skrýt celý příspěvek
UnionPacific 1. nemusím nad tým meditovať, je to ťažká ideológia, v "normálnom" svete je nepredtaviteľné aby malý štát masívne podporovaný veľkým štátom si dovolil na neho tak ...Zobrazit celý příspěvek
UnionPacific
1. nemusím nad tým meditovať, je to ťažká ideológia, v "normálnom" svete je nepredtaviteľné aby malý štát masívne podporovaný veľkým štátom si dovolil na neho tak zúrivo "štekať" a bolo by to bez následkov (Netanjahu-Obama)
2. nulová ... to je jednoducho nereálne na to je infraštruktúra príliš veľká ... a okrem iného nahraditeľná. Ak bude chcieť Irán jadrové zbrane, tak ich bude mať ...
3. Problém by nebol Irán, ale vlastné obyvateľstvo, ktoré zas až tak nefandí vzťahu s USA ako by sa mohlo zdať.
4. Rusov by sa nepýtali, keby o tom rozhodli ... už skôr Amíkov, lebo tých podporujú ako diplomatické krytie (právo veta, kde USA v podtate takmer vždy držia stranu židovskému štátu, často i proti vlastným záujmom).Skrýt celý příspěvekNo paráda. Ale predsa mám zopár otázok : 1.Ako by vyzerala AČR resp. OSSR keby nám niekto každý rok daroval výzbroj za 3,6 mld. USD a niekto další by nám dodával techniku za ...Zobrazit celý příspěvek
No paráda. Ale predsa mám zopár otázok :
1.Ako by vyzerala AČR resp. OSSR keby nám niekto každý rok daroval výzbroj za 3,6 mld. USD a niekto další by nám dodával techniku za polovičnú cenu ?
2. Ako vyzerá reálna šanca na zničenie všetkej iránskej jadrovej infraštruktúry ? Lebo je strategicky rozmiestnená po celej krajine,často dokonca ukrytá v bunkroch pod horami a navyše si iránci osvojili taký čudný zvyk tu a tam doplniť na tieto horské bunkre ešte jednu vrstvu železobetónu,aby to poriadne držalo.pred asi 5 rokmi bol článok o tom,že CIA sa domnieva, že na zničenie niektorých podzemných komplexov by potrebovali 5 kilotonovú taktickú petardu.
3. Pri lete do Iránu budú potrebovať preletieť cez Sýriu,Irak,Kuvajt,Jordánsko,Saudskú Arábiu....majú zaručené,že nikto od nich ,kto izraelské lietadlá uvidí na radaroch,nedá echo do Teheránu,aby mali čas ísť im oproti ?
4. Dovolia Zauralskí mužíci elimináciu Iránu ? lebo ak mapa neklame,všade naokolo (Sýria,Irak,pakistan,Afganistan) je totálny chaos, na druhom brehu Hormúzskeho prielivu ich bratia vo viere sotva prijmú ,tak utečenci si to cez Kaspické more namieria do toho stredoázijskeho zapadákova.Skrýt celý příspěvekMiroslav - ja som skôr narážal na názory niektorých ľudí tu z fóra,ako na slovenských civilov čo len všetko ofrflú... danny- tie iránske F-14 sú záhada aj pre mňa...okrem nich ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav - ja som skôr narážal na názory niektorých ľudí tu z fóra,ako na slovenských civilov čo len všetko ofrflú...
danny- tie iránske F-14 sú záhada aj pre mňa...okrem nich ich používali len američania,takže ani vyradené nemali od koho odkúpiť...a stále im to lieta...Skrýt celý příspěvekMiroslav: tak nějak. Iránci se zbrojním rozpočtem cca 12 mld USD mají cca 30 funkčních Tomcatů ve verzi A. To, že je dokážou udržovat v letuschopném stavu by sice mělo být zařazeno ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: tak nějak. Iránci se zbrojním rozpočtem cca 12 mld USD mají cca 30 funkčních Tomcatů ve verzi A. To, že je dokážou udržovat v letuschopném stavu by sice mělo být zařazeno mezi divy světa. Ale reálně se ničemu, co mohou poslat Izraelci, nemůžou rovnat. Těch AIM - 54 jim zbývá taky posledních cca 80 kusů a v kdo ví jakém jsou stavu.
Mirage F-1, Chengdu J-7, 25ks Mig - 29 možná s R - 27. No a nakonec cca 120 F-4 a F-5. Většina výzbroje ale bude tak na úrovni R-77E, takže nic, na co by byl nezbytné nasazovat F-35.
Případná nově dodaná PVO má zase omezený dosah a pro případ, že bude zlobit, tak letku Adirů mít budou.Skrýt celý příspěvek...taky se přímo nabízí představa ve stealth konfiguraci zašité F-35 která rozděluje cíle opodál lelkujícím mulám/F-15 naloženým oružím až po poličku s Tórou...
...taky se přímo nabízí představa ve stealth konfiguraci zašité F-35 která rozděluje cíle opodál lelkujícím mulám/F-15 naloženým oružím až po poličku s Tórou...
Myslim, ze Izrael chce F-35 pouzivat skor v roli tzv. "door opener" pre utoky skrz aktivnu PVO protivnika. Pre vybojovanie vzdusnej nadvlady moze pri dnesnom stave letectiev ...Zobrazit celý příspěvek
Myslim, ze Izrael chce F-35 pouzivat skor v roli tzv. "door opener" pre utoky skrz aktivnu PVO protivnika. Pre vybojovanie vzdusnej nadvlady moze pri dnesnom stave letectiev susednych statov v podstate pouzit hociktory stihacy bombarder, ktory ma.Skrýt celý příspěvek
Celkom zaujímavá predstava. F15, pôvodne postavená ako stíhač pre vybojovanie vzdušnej nadvlády v roli diaľkového bombardéra, pričom vzdušné krytie jej poskytuje F35, pôvodne ...Zobrazit celý příspěvek
Celkom zaujímavá predstava. F15, pôvodne postavená ako stíhač pre vybojovanie vzdušnej nadvlády v roli diaľkového bombardéra, pričom vzdušné krytie jej poskytuje F35, pôvodne postavená ako univerzálny stíhač so širokými schopnosťami boja zem-vzduch. Dynamický je tento svet, veru dynamický :)Skrýt celý příspěvek
Laci: Povedal by som, že toto je skôr sekundárny efekt. Hlavným cieľom je prostredníctvom Izraela udržanie mocenských záujmov v regióne. Ak by padol Izrael tak okrem Jordánska tam ...Zobrazit celý příspěvek
Laci: Povedal by som, že toto je skôr sekundárny efekt. Hlavným cieľom je prostredníctvom Izraela udržanie mocenských záujmov v regióne. Ak by padol Izrael tak okrem Jordánska tam už nie je nejaký čisto prozápadný spojenec USASkrýt celý příspěvek
Zajímavá tahle placená reklama na americká letadla. Izrael “neutratí ani halíř” za nové bojové stroje a USA “prodá” spoustu strojů, které zároveň dostanou tu nejlepší možnou ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavá tahle placená reklama na americká letadla. Izrael “neutratí ani halíř” za nové bojové stroje a USA “prodá” spoustu strojů, které zároveň dostanou tu nejlepší možnou reklamu - bojové nasazení v izraelských službách.Skrýt celý příspěvek
Hektor: Ten argument je skôr výsledkom svetonázoru ako relevantného názoru odborníka. Proste fuj fuj Amerika... To je celé. To aj potom najnovší VW Passat je šrot keď ho začali ...Zobrazit celý příspěvek
Hektor: Ten argument je skôr výsledkom svetonázoru ako relevantného názoru odborníka. Proste fuj fuj Amerika... To je celé. To aj potom najnovší VW Passat je šrot keď ho začali vyrábať v 70. rokochSkrýt celý příspěvek
Prečo F-15 a nie F-35? Treba si uvedomiť, že z povahy protivníkov v okolí aj F-15 výrazne prevyšuje ich možnosti. Proti MiG-21 či SU-22 je aj staršia verzia F-16 výrazne väčšia ...Zobrazit celý příspěvek
Prečo F-15 a nie F-35? Treba si uvedomiť, že z povahy protivníkov v okolí aj F-15 výrazne prevyšuje ich možnosti. Proti MiG-21 či SU-22 je aj staršia verzia F-16 výrazne väčšia sila za menej peňazí ako F-35. Nemyslím, že Egypt, Irán či Sýria dokážu v dohľadnej dobe modernizovať svoje letectvo do takej miery aby bolo nutné ísť na vyšší level ktorý poskytuje F-35.Skrýt celý příspěvek
kubo4747: to je tedy čirá konspirace:-) Výše jsou celkem jasně popsané důvody pro tuto volbu. Nosnost, dolet, plynulé zvyšování schopností bez výpadku způsobeného přezbrojováním, ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747: to je tedy čirá konspirace:-) Výše jsou celkem jasně popsané důvody pro tuto volbu. Nosnost, dolet, plynulé zvyšování schopností bez výpadku způsobeného přezbrojováním, budováním infrastruktury a výcviku.
Zároveň si v Sýrii asi dostatečně ověřili, že na ně při správném nasazení nikdo z regionálních konkurentů nemá ani s touto technikou a že jim tedy F-35 stačí méně pro vybrané mise.
Pro Izraelce je na rozdíl od Belgie a spol. udržení reálné bojeschopnosti. Oni prostě nemohou a nechtějí na pár let vypustit a zahltit letectvo náročnou integrací nového systému.Skrýt celý příspěvekPavolR: to jsem nakousl já ve vlákně: Americké letectvo zvažuje nákup nových stíhaček F-15X Pokud jde o Belgii, tak tam se ještě uvidí co vyberou. Francouzi jsou dost naštvaní ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
to jsem nakousl já ve vlákně: Americké letectvo zvažuje nákup nových stíhaček F-15X
Pokud jde o Belgii, tak tam se ještě uvidí co vyberou. Francouzi jsou dost naštvaní že nekompromisně z tendru vykopli Rafale. Oplátkou jim hrozí, že jim znemožní přístup k projektu stíhačky nové generace SCAF. Zdá se, že belgičané měli zájem jak koupit F-35 nebo Typhoon (z obou se má teprve vybrat vítěz), tak se připojit právě do programu SCAF. Celkem hodlá Belgie pořídit 34 nových stíhaček za maximální sumu až 3,6 mld euro. Tedy jde o hodně peněz a každý používá všelijaké páky, aby prosadil svůj produkt.
https://svet.sme.sk/c/20874090... Skrýt celý příspěvekzaujimavé,ten nákup F-15...som zvedavý, či tu niekto použije argument o nákupe "starých" strojov za zenitom, ako pri nákupe F-16 pre slovensko... :)
zaujimavé,ten nákup F-15...som zvedavý, či tu niekto použije argument o nákupe "starých" strojov za zenitom, ako pri nákupe F-16 pre slovensko... :)
Načítám diskuzi...