Spojenci zpátky v Iráku

Foto: Američtí výsadkáři 82. výsadkové divize v akci. / U.S. Army
Američtí výsadkáři 82. výsadkové divize v akci. / U.S. Army

Americká armáda počátkem příštího roku pošle do Iráku 1000 výsadkářů 3. pěchotního brigádního bojového týmu elitní 82. výsadkové divize. Hlavním úkolem vojáků je výcvik iráckých a kurdských ozbrojených sil v boji proti Islámskému státu. Vojáky přislíbila vyslat také koalice dalších 40 zemí.

Výsadkáři jsou členem kontingentu o síle 3100 mužů, které do Iráku vysílá americká vláda. V současné době již v rámci operace Bytostné odhodlání (Inherent Resolve) působí v Iráku 1400 amerických příslušníků ozbrojených sil.

Členové 82. výsadkové divize v Iráku zůstanou minimálně 9 měsíců. Cílem mise je výcvik iráckých a kurdských ozbrojených sil. „Klíčem k úspěchu je zvýšení schopností iráckých ozbrojených sil,“ říká generálporučík James Terry, velitel operace Bytostné odhodlání.

Výsadkáři jsou vyzbrojeni pouze lehkou technikou, jako jsou nákladní vozy nebo terénní vozidla Humvee. Američtí vojáci se nemají zapojovat do přímých bojů.

Celkové náklady na vyslání vojáků Kongres odhadl na 5,6 miliardy dolarů, z toho 1,6 miliardy půjde na výcvik iráckých a kurdských ozbrojených sil.

Kromě Američanů své vojáky do Iráku přislíbila poslat koalice 40 zemí. Celkově půjde o dalších 1500 vojáků.

Důležitou součástí koalice je Česká republika. Irák z České republiky získá 15 cvičných a bitevních letadel L-159 ALCA. Letadla Iráčané využijí jak pro výcvik iráckých pilotů pro stíhačky F-16IQ, tak k bitevním úkolům proti pozicím Islámského státu.

Česká republika rovněž zajistí výcvik iráckých pilotů, jak letadel, tak vrtulníků. Na přelomu letošního a příštího roku dorazí do pardubického Centra leteckého výcviku 31 Iráčanů, kteří se v centru celý rok budou učit létat s ruskými vrtulníky.

Cílem koalice, Iráčanů a Kurdů je zničit vojenské struktury Islámského státu. Vláda v Bagdádu již prohlásila připravenost spustit ofenzívu na severu země a získat ztracená území, například irácké město Mosul.

Dle mínění Pentagonu však na takovou operaci nejsou irácké síly připraveny. Podle Terryho je třeba „trpělivosti“ a „minimálně tří let“ k posílení schopností iráckých ozbrojených sil.

Než se však výcvik rozběhne v plném měřítku, zabere to „několik měsíců.“ Cílem spojenců je vycvičit devět iráckých a tři kurdské brigády na čtyřech základnách v Iráku.

Američané utratili za poslední roky na výcvik iráckých ozbrojených sil miliardy dolarů. Mnohem slabší jednotky Islámského státu však irácké vládní síly doslova převálcovaly. Podle generála Martina Dempsey je více než polovina současných iráckých ozbrojených sil nepoužitelná.

Klíčovým problémem je kmenové rozdělení země. Američané chtějí také cvičit sunnitské jednotky, které jsou podle některých analytiků jediné schopné účinně bojovat (vojensky i politicky) proti sunnitským radikálům z Islámského státu. Otázkou však je, jak se k výcviku sunnitských kmenů postaví šíitská vláda v Bagdádu.  

Zdroj: Stars and Stripes, Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Utváří se koalice proti Islámskému státu

V Sýrii a Iráku se stále nedaří dostat pod kontrolu radikální skupinu Islámský stát (IS), dříve ...

Operace Chammal - Francouzi útočí na Islámský stát

Francouzské letectvo (Armée de l'Air) v rámci operace Chammal začalo s nálety na pozice Islámského ...

F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii

Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní ...

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • z.a.p
    11:50 29.12.2014

    Dobre p/pi Vrata, vidim ze o tom take neco vite, ac v tom citim znacnou prichut 'schvalene linky' (klise, jinymi slovy), tak jak je v Cesku dnes obvykle. Strucne receno, a ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobre p/pi Vrata,

    vidim ze o tom take neco vite, ac v tom citim znacnou prichut 'schvalene linky' (klise, jinymi slovy), tak jak je v Cesku dnes obvykle.

    Strucne receno, a zda se mi ze v tom jsme zajedno je, ze material-ismy zklamaly, nejen u nas. Lide se typicky v takovych situacich uchyluji k duchovnim hodnotam (Cesi maji v nouzi jen toho Svejka; ale budiz, kdyz to pro ne pracuje). Nebral bych doslova (tu oficielni linku) o tom, ze v pozadi vudcu arabskeho sveta nebylo nic nez jen osobni prospech; tomu se neda verit. Jiste tam byla I cast altruismu pracujici ve prospech cele spolecnosti. Dukazu je o tom (diky ceskym monterum) dost.

    Ve svem kratkem pripisu jsem se kmpletne vyhnul ucinkum americkeho neo-kolonialismu (znameho tez jako policajtovani sveta); ten tez mel a ma podstatny podil na radikalizaci prevazne muslimskeho obyvatelstva. Akce budi reakci, ne jen ve fyzice. Jedno ze zajimavych pozorovani ktere nekdo vyjadril je, ze "islamsky stat" se zrodil v Abu Ghraib, tedy mucirne pro iracke vlastence (vim, ze to nekdo okamzite obrati na neco zcela jineho - opet, dle schvalene linky). Jak jsm jiz rekl - jsem pouhy pozorovatel a svet je zajimave misto k zivotu - neni-liz pravda?Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    11:23 29.12.2014

    z.a.p.: z casti s vami souhlasim, zcasti mam jiny dojem: Souhlasim s tim, ze socialismus byl nadeji pro radu muslimskych statu i kdyz ve skutecnosti to byla spise podpora SSSR ...Zobrazit celý příspěvek

    z.a.p.: z casti s vami souhlasim, zcasti mam jiny dojem:
    Souhlasim s tim, ze socialismus byl nadeji pro radu muslimskych statu i kdyz ve skutecnosti to byla spise podpora SSSR vojenskym pucistum - Saddam, Kaddafi (a mozna i Asadovci - tam nevim). Co se tyce socialismu samotneho, moc ho v techto zemich asi nebylo, spise slo o diktatorem rizene prerozdelovani bohatstvi z exportu ropy (Irak, Lybie, nikoliv Syrie ktera ma celkem malou produkci kolem 8mil tun rocne = cca 1% produkce/vyvozu v oblasti). Prerozdelovani ropnych penez ovsem delaji treba i Saudove. Podle meho nazoru revolucni nadseni casem vysumnelo a zacaly problemy s rozdelenim techto zemi na vzajemne se nesnasejici skupiny (suniti, siiti, Kurdove, Kaddafiho klan a kmeny stojici proti). Obyvatelstvo okolnich statu to zaregistrovalo a zacalo se orientovat na nabozenske populisty. Tato fakta spolecne s padem Ruskeho imperia a omezenim vojensko-politicke podpory temto satelitum a castecne tez ve spojeni se zasahem USA/NATO vedlo definitivne k rozpadu techto rezimu.

    Co se tyce vami predpokladane relativni pokrocilosti Syrie, Egypta atd., tak bych byl opatrnejsi. Irak a Lybie mely slusne HDP/zivotni uroven zrejme ciste diky slusne tezbe nafty. Ovsem to Saudska Arabie a dalsi maji take (diky rope, jak vime oba). V Egypte je problem s prelidnenim a nizkou zivotni urovni (nevim ale, jak to vypadalo za prosovetskeho Anvara Sadata), Syrie mela i pred obcanskou valkou znacne nizke HDP - tusim cca 4tis$/osobu (v Lybii to bylo 16tis$/osobu, u nas cca 27tis$/osobu). Jemen mi take nepripada jako vzor vysoke zivotni urovne ale nevim konkretni data. Naproti tomu zapominate na radu uspesnejsich rezimu v oblasti - vede hlavne asi Turecko, slusny rezim se zda byt take treba v Tunisku, Maroku, Jordansku. Rekl bych, ze ekonomicke problemy oblasti souvisi s kulturou Arabu - nearabsti Turci se zdaji byt uspesnejsi.

    Jinak islamsky radikalismus 20-teho stoleti nevznikl ze dne na den po rozpadu SSSR. Historii v tomto smeru neznam ale Muslimske bratrstvo existuje v Egypte urcite tak od 50-tych let minuleho stoleti a odstraneni saha Rezy Pahlaviho teokratickou moci v Iranu je tusim z 80-tych let tehoz stoleti.
    Ja povazuji soucasne vzepeti Islamskeho radikalismu za dusledek nespokojenosti s politickou i ekonomickou situaci v mnoha muslimskych statech. Tak jako obyvatelstvo Evropy nadsene naletelo komunistum, nacistum a fasistum v minulem stoleti tak stejnym zpusobem ocekavai lepsi pristi od Islamskych radikalu cast muslimu dnes. Myslim, ze treba v oblasti ovladane IS jiz dnes rade obyvatel spadly pripadne klapky z oci.Skrýt celý příspěvek

  • z.a.p
    01:01 29.12.2014

    Myslim, ze stoji za malou zminku odkud ten tzv. Islamismus posel. Ja bych spis rekl, navrat k tradicnim muslimskym nabozenskym hodnotam, ale to je jedno, jak kdo to chce nazyvat. ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslim, ze stoji za malou zminku odkud ten tzv. Islamismus posel. Ja bych spis rekl, navrat k tradicnim muslimskym nabozenskym hodnotam, ale to je jedno, jak kdo to chce nazyvat. Konec je ten samy.

    Rekl bych, ze k tomu postaci se podivat zpet asi jen do doby prechodu od tvrdosijneho komunismu na Perestrojku v SSSR, to znamena 1985 a potom. Ty arabske zeme, ktere byly ve spojeni se Sov. Svazem, at uz s jakoukoli motivaci v pozadi, byly realativne pokrocile staty - Syrie, Iraq, Egypt, Lybie a castecne i Jemen. Lze rici, ze jejich obcanstvo poznalo v relativnim smyslu, urcity pokrok a narust zivotni urovne. Obcanske svobody a podobne zalezitosti je separatni zalezitost i kdyz se popularne ma za to, ze jdou ruku v ruce..

    A ted'ka prichazi ten dulezity moment zmeny - s prichodem Perestrojky jim vlasne ruske vedeni reklo: tomu cemu vy jste verili, neplati byla to "os'ybka" !

    No pane, to bylo prekvapeni. Najednou bylo po ztrate duvery ve vize socialsmu a urcite slozky spolecnosti hledaly nahradu - a tu nasly v tradicnich hodnotach sve nabozenske viry. Byla to jakasi nahrada idealu. Tento zlom se uplatnil v nekterych zemich vice nez mene; v nekterych - alespon na povrch sekularismus zustal oficialnim smerem. Ale, pod povrchem to bublalo a postupne vrelo. Myslim, ze nejlepsi dukaz teto promeny je videt prave v nedavne historii Egypta. Podobne se delo i v Syrii, Lybii a nyni v Iraqu, i kdyz mozna s pridanou slozitosti vlivem dalsich okolnosti.

    To je receno jenom ve zhustene a zjednodusene forme.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    23:27 28.12.2014

    Todomatch On je právě problém rozpoznat to menší zlo. Vámi zmíňený Afghánistán je skvělým příkladem. Navíc po SFA se jaksi slehla zem a nevím kde USA braly v potaz, že to je ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch

    On je právě problém rozpoznat to menší zlo. Vámi zmíňený Afghánistán je skvělým příkladem. Navíc po SFA se jaksi slehla zem a nevím kde USA braly v potaz, že to je ten pravý spojenec, když s největší pravděpodobností mnoho z těchto bojovníků slouží IS. Opět se dostáváme k tomu, že nejlepší volba je Assad a doufejme, že někdo jemu podobný, kdo dokáže zemi spojit se objeví i v Iráku. Kurdové by nejspíš zasloužili samostatný stát, ale hodně do toho mluví Turecko.
    Pokud si myslíte, že AK-47 vyváží Rusko, tak jste na omylu. Na světě je mnoho legálních a nelegálních filiálek jaké deriváty AK vyrábějí a nejen těch. Rusko ve své novodobé historii moc těch AK nevyvezlo.Skrýt celý příspěvek

  • perunBB
    23:22 28.12.2014

    ...toto vypadá sľubne
    http://news.e-republika.cz/art...

    ...toto vypadá sľubne
    http://news.e-republika.cz/art...

  • Todomatch
    23:06 28.12.2014

    to kubo4747: USA nikde nepodporují teroristy v tom smyslu, jak se snaží protiamerické (vesměs hnědosocialistické nebo rudosocialistické) síly tvrdit. Podporují tu část opozice, ...Zobrazit celý příspěvek

    to kubo4747: USA nikde nepodporují teroristy v tom smyslu, jak se snaží protiamerické (vesměs hnědosocialistické nebo rudosocialistické) síly tvrdit. Podporují tu část opozice, která je v daném regionu nejblíže našim zájmům, či je k zájmům západu nejpřátelštější. Že to jsou v daném regionu vždycky muslimové je snad logické, nikdo jiný tam téměř nežije. Ať podpoříte koho chcete, vždycky jste podpořil muslimy. Představa že by se Al-Kajda či IS a jiní islamisté, kteří k smrti nenávidí USA a Izrael bratříčkovala s USA je zcela absurdní. Nic pro ně není cennějšího než ulovit amerického novináře a pak nafilmovat, jak ho vraždí. Američané prostě vybírají v daném regionu menší zlo proti většímu zlu. Proto v Afghánistánu kdysi nakonec dodali zbraně Afgháncům pro boj se SSSR, proto podporují různé opozice v arabském světě. Ovšem ne teroristy, kteří jim bourají mrakodrapy. Protože je debata o Iráku, bude nejlepší příklad z dané lokality. Koho tam USA a západ podporují, kromě irácké řádné armády? Kurdy. Jaký mají statut Kurdové v očích většiny zemí světa? Status teroristů. Jenže, když v regionu není jiná síla, která má dost odvahy a odhodlání bojovat s IS, podpoří USA je. A věřte, že za čas až budou s Kurdy zase problémy - a oni budou - budou hnědorudí socialisté celého světa zase hřímat - vždyť si je vyzbrojili, tak ať se nediví. A kdesi v dálce se bude usmívat Rusko, mluvit o míru, vydávat prohlášení a varování a současně trhat rekordy ve výrobě zbraní právě takových, které v Africe, Asii a Arabském světě všichni nejradši.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    22:54 28.12.2014

    Souhlasím se z.a.p. roubovat jiný politický systém do jiných kultur je chybné. Výsledky vidíme sami. Kam šlápli západní země, tam neustále teče krev a na druhé scéně Čína, jaká se ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím se z.a.p. roubovat jiný politický systém do jiných kultur je chybné. Výsledky vidíme sami. Kam šlápli západní země, tam neustále teče krev a na druhé scéně Čína, jaká se nevměšuje a čile obchoduje.
    Osobně bych viděl našeho spojence, budu muset napsat paradoxně Assada, ze všech subjektů v oblasti je on nejblíže naším hodnotám. A i z historického pohledu silní vůdci v těchto zemí dokázali udržet stabilitu.
    Myslím, že na západě se dělá chyba v tom, že stále funguje jakési studenoválečné myšlení. Nepřátelé v dobách studené války a krátce po ní v nově utvořeném světě se již nemusí jevit jako nepřátelé a vzhledem k novým trendům se z nich spíše mohou stát spojenci. Navíc je snaha druhé země přimět k poddanskému spojenectví, čímž síla tamní vlády může klesnout natolik, že to vyústí až v občanskou válku. Vlivy samozřejmě mají i regionální mocnosti.

    Adanedhel
    On je problém hlavně v polovičatých příspěvcích. Pokud někdo věc zhodnotí uceleně, tak negativní flame war má malou šanci na úspěch.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    22:48 28.12.2014

    Pokiaľ NATO v Iraku neurobí poriadnu inváziu, tak do vtedy tam bude IS rezať hlavy. Rozhodne som za to, aby NATO vypracovalo a uskutočnilo poriadnu operáciu proti IS a samozrejme, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokiaľ NATO v Iraku neurobí poriadnu inváziu, tak do vtedy tam bude IS rezať hlavy. Rozhodne som za to, aby NATO vypracovalo a uskutočnilo poriadnu operáciu proti IS a samozrejme, mali by ich aj kobercovo bombardovať. Jedine tak tú bandu vyženú. Ako sa ukázalo, tak Iracká armáda je totálne neschopná na to, že dosť spolupracujú s USA. To ako keby ich USA vôbec necvičili. Časom sa však Iracká armáda naučí bojovať, presne ako tá Sýrska. Na začiatku dostávali pekne na riť, ale x mesiacov do zadu sa karta obrátila a teraz naopak Asad dáva tým primitívom pekne na riť. Dokonca dosť rebelov dezertuje naspäť k SAA. Podobný scenár môže byť aj v Iraku, ale kým sa Iračania naučia bojovať proti IS, tak do vtedy bude strašne moc obetí. Akurát ma trocha zarazila politika USA, keď že chceli odstrániť Asada a podporovať povstalcov. Majú svoje záujmy a bežný človek len ťažko pochopí ich geopolitické aktivity, ale na druhej strane USA bojuje proti terorizmu a v Sýrií ich pritom podporuje. Preto by sami postaviť na stranu Asada a ukončiť tak vojnu, pretože jedine Asad to tam dá do poriadku aj po vojne. Tí ľudia sú tam desiatky rokov naučený žiť pod tvrdou rukou a zmena štátneho zriadenia by v krajine spravila iba ešte väčší bordel, ako to vidno napr. u Líbye. Ľuda možno chceli zmenu, ale asi si mysleli, že demokracia bude u nich behom pár týždňov fungovať a všetci len za tým videli, že budú bohatý a žiť ako na západe a k tomu sa musia ešte vyrovnať s povojnovou situáciou. A tí, čo nadávate na bombardovanie Juhoslávie, tak čo urobilo Rusko? NATO tým bombardovaním zabili niekoľko ľudí a možno porušili medzinárodné právo, ale zaistili tým mier a dnes sa tam aspoň nestrieľajú ľudia. Sadám nemal síce jadrové zbrane, ale mal chemické a biologické zbrane, s ktorými bojoval aj proti Iránu, a aj tie zbrane sa považujú za ZHN. Problém bol v tom, že USA najprv Sadáma podporovali, či už finančne alebo zbraňami a Sadám sa pridal na druhú stranu. V prípade tohoto by zrejme tak isto, ako USA, reagovala každá iná krajina.Skrýt celý příspěvek

  • z.a.p
    22:07 28.12.2014

    Mel jsem samozrejme na mysli Bashar al-Assad-(a): http://en.wikipedia.org/wiki/B... Opet, nejsem zadnym jeho ani nikoho jineho vyznavacem, ale domnivam se, ze tento ...Zobrazit celý příspěvek

    Mel jsem samozrejme na mysli Bashar al-Assad-(a): http://en.wikipedia.org/wiki/B...
    Opet, nejsem zadnym jeho ani nikoho jineho vyznavacem, ale domnivam se, ze tento clovek ma urcite schopnosti ktere mu propujcuji jeho kvalifikaci. V nedavnych (primych, coz ani U.S. nema) presidentskych volbach dostal pres 80% hlasu.Skrýt celý příspěvek

  • z.a.p
    22:00 28.12.2014

    Otevirani a zavirani diskuzi je v pravomoci Editora - jen on ma pravo neco takoveho rozhodnout a my jsme, pokud vim dobrovolni hoste a tak bychom se take meli chovat. Je to on, kdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Otevirani a zavirani diskuzi je v pravomoci Editora - jen on ma pravo neco takoveho rozhodnout a my jsme, pokud vim dobrovolni hoste a tak bychom se take meli chovat. Je to on, kdo ma zodpovednost za obsah a dobre vi co muze ci nemuze tolerovat. Male ochylky od tematu jsou podle me prijatelne, neb zvysuji vzdelanost ucastniku.

    Chtel bych trochu posvitit na 'islamskost' minulych a soucasnych statu na Strednim Vychode. Je v tom hodne zmatku a je to znacne poznamenano proti-islamskou kampani sdelovacich prostredku zapadnich zemi (ne, nejsem priznivcem tohoto ani zadneho jineho organizovaneho nabozenstvi in pseudo a nebo skutecne forme).

    Iraq za vlady notorickeho 'diktatora' Saddama Hussein-(a) al-Tirkiti-(ho) byl svetsky (nenabozenskym) statem. Nevim jakym nabozenskym vyznavacem byl sam S.H., ale jeho minister zahranici byl Tariq Aziz, krestan. V Iraqu existovali krome Shia a Sunni take Krestane, Zide atd. Centralni politicka forma byla jakysi pan-arabsky socializmus, ktery byl soli v ocich mezinarodnmu kapitalu a jeho zameru (e.i vlastnictvi prirodnich zdroju statem vs. nadnarodnimi spolecnostmi).

    Syrie byla po predani moci Francouzi po konci turecke nadvlady tez svetskym statem a to zemena za vlady jak Hafese al-Assada tak za jeho syna Hafise. Samozrejme, zeme a kultura s 4 tisiciletou historii si nema potrebu brat navody jak vladnout, notabene roubovanim nejake chymericke 'demokracie'. To co tam meli, pracovalo a kmen spolecnosti byl a je sobestacny a silny jak se tez projevuje I po 4 lete obcanske valce vedene cizim vmesovanim.

    President B. Assad sam je Alawi coz je forma Shia nabozenstvi ktere predstavuje asi 12% populace, tedy ani zdaleka ne vetsinu. V kazdem pripade, Syrie je spolu s castmi Armenie a dnesniho Turecka (z doby hellenisticke pritomnosti) kolebkou Krestanstvi (ne jeho soucasne zapadni zdeformovane podoby). Nabozensky je Syrie snad nejrozmanitejsi ze vsech zemi SV.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    21:16 28.12.2014

    Pánové, tady se o Krymu a Ukrajině nebude bavit. OK? Doufám, že ty smazané komentáře ukazují, že to myslím vážně. Děkuji.

    Pánové, tady se o Krymu a Ukrajině nebude bavit. OK? Doufám, že ty smazané komentáře ukazují, že to myslím vážně. Děkuji.

  • Adanedhel
    20:06 28.12.2014

    Tahle diskuze by se měla zavřít, protože se tady člověk nic podstatného nedozví. Celkově by nebylo od věci celkově všechny diskuze zastavit. Na jeden rozumná příspěvek se tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Tahle diskuze by se měla zavřít, protože se tady člověk nic podstatného nedozví. Celkově by nebylo od věci celkově všechny diskuze zastavit. Na jeden rozumná příspěvek se tu nabalí stupidní flame war. Teď neřeším kdo má pravdu nebo ne, ale prostě je to škoda, že celkem dobré články pak dehonestuje otřesná dsikuze pod nimi.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    19:43 28.12.2014

    mu7705

    Díky, krásně napsáno.

    mu7705

    Díky, krásně napsáno.

  • mu7705
    19:34 28.12.2014

    Koukám, že se to tu pěkně zvrhlo a jsou zde zase propagátoři myšlenky USA=zlý smradlavý satan a Rusko= spasitel světa. Myslím, že nic není dále pravdě než toto tvrzení. Jak už zde ...Zobrazit celý příspěvek

    Koukám, že se to tu pěkně zvrhlo a jsou zde zase propagátoři myšlenky USA=zlý smradlavý satan a Rusko= spasitel světa. Myslím, že nic není dále pravdě než toto tvrzení. Jak už zde bylo zmíněno, tak spasitelem světa není ani USA ani Rusko.
    Oba státy jsou velmoci a Rusko se pod vedení Putina chová jako velmoc.

    Ale k tématu: Spojenečtí vojáci v Iráku - řada lidí z velení amerických ozbrojených sil několikrát přiznali, že vstup USA do vojenského konfliktu ne v poslední době vždy nedomyšlený. USA dokáží porazit jakoukoliv menší pravidelnou armádu na světě. Jenže pak nezvládají situaci po obsazení země. Je v tom totiž klišé z 1. i 2. světové války. Amíci se naučili, že mohou se postavit na nějakou stranu, dobýt území, pak pomoci s rekonstrukcí země (Marshallův plán) s čímž vznikne pro USA přátelské prostředí. Jenže toto fungovalo jen v Evropě po 2. světové válce a krásným příkladem takto podporované země je SRN. V Evropě to fungovalo kvůli určitým morálním pravidlům a zásadám. Jenže jinde to Amíkům moc nefungovalo. Typickým příkladem je i právě Irák. USA s koaličními silami jednoduše dobyly celé území. Jenže udělat volby a pomoci s rekonstrukcí státu tam nefungovalo. Víte proč? Protože v této části světa demokracie nebo skutečná republika nikdy nebyly. V Evropě k tomu došlo díky historickému vývoji. V USA to fungovalo také, protože tento stát zakládali Evropané a tak si své historické kořeny přinesli s sebou. Jenže na Blízkém východě to tak nikdy nebylo. Tam byl vždy jen panovník, který byl zákon a pořádek a vládl ocelovou rukou. A kdo se nesklonil po dobrém, tak se sklonil po zlém. Sadám Hussajn byl také takovým panovníkem. Pokus západních zemí naklonovat systém demokracie na Blízký východ byl jednoznačně neúspěšný. Nové volby v zemi, kde panovník musí uchopit moc silou, jsou hodně hloupý nápad. Proto to také nefungovalo. Dále tam nefungují provincie, kraje a okresy, protože se tam staletí jede podle kmenů. Dělat druhý paralelní systém bylo předem odsouzeno k nezdaru. Ve většině Iráku centrální vláda nebyla vůbec přijata a stejně tak se pohlíželo na armádu i policii. Islámskému státu se daří v této oblasti právě z toho důvodu, že používá systém řízení státu, kterému ti lidé rozumí. Další věcí je to, že centrální vláda je brána jako loutka USA tj. země nevěřících. IS je zastánce islámu. Do je další deficit. Pro USA a západ je možné jediné řešení a to dosazení silného vládce, který bude mít absolutní moc nad zemí s tím, že USA a západní země budou absolutně v pozadí a prakticky neviditelné. Dále je potřeba šířit v zemi mírumilovné pojetí Islámu a nikoliv to Wahábistické, podporované Saúdskou Arábií. Pokud by západní země chtěly cvičit nějaké ozbrojené síly, tak by bylo ideální si zajistit výcvikové prostory třeba v Egyptě nebo jinde v Africe a tam provádět výcvik. Pokud to budou USA provádět takto, jak to dělají, tak nikdy nebude fungovat. Do Iráku není možné vyvézt a namontovat demokracii, a nebo ne takto rychlým a triviálním způsobem.

    Podobný problém je v Afghánistánu. Ani tam USA nepochopily kulturní pozadí a vše řešily jen bojem s odpůrci, vyrobením jakože demokraticky zvolené vlády, které zajistí armádu a policii. Jenže ani tam to nefunguje. Myslím si, že skutečně se Amíci nechtěli výrazněji zapojovat ani v Lybii, ani v Sýrii a to z toho důvodu, že chápou, že na další konflikt nemají ani peníze ani chuť ani schopnosti. Tvrdit, že Amíkům vyhovuje, že je někde chaos je pitomost. Když je někde chaos, tak nemůžete dělat obchod. Jasně, dodáte pár zbraní, ale to není ono. Bordel na Blízkém východě se USA nelíbí určitě o nic více než komukoliv jinému. Pokud se někdo podíval na koncepci ozbrojených sil USA a jejich zahraniční politiku, tak mohl vidět jedinou věc a to tendenci této země k redukci ozbrojených sil s tím, že USA nechtějí vést více než jeden konflikt. Tedy poučení z toho, že bojovat současně v Iráku i Afghánistánu byla pitomost. Afghánistán i Irák jsou pro USA kostlivcem ve skříni, který tam bude strašit ještě hodně dlouho.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    19:10 28.12.2014

    Todomatch Sýrie byla před válkou nejklidnějším sousedem Izraele. Vláda Assadů není demokratická ve stylu evropského standartu. Oproti jiným Blízkovýchodním zemím, je ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch

    Sýrie byla před válkou nejklidnějším sousedem Izraele. Vláda Assadů není demokratická ve stylu evropského standartu. Oproti jiným Blízkovýchodním zemím, je ovšem nejvíce demokratická. Viz poklidné soužití náboženských i národnostních menšin v zemi. A to že je Sýrie muslimská země, tak toto soužití jim může závidět drtivá většina muslimských zemí.
    Můžete říkat, že Assad je jakýsi diktátor a že muslimům se žije špatně. Nic lepšího současná doba pro tamější region nenabízí než vládu podobnou Assadovi. Muslimům je špatně v muslimských zemí, dobře je jim jen u nás. Proč asi?
    Jakási SFA (syrská svobodná armáda) byla a možná ještě je (zdali vůbec existuje) jen zanedbatelná síla v regionu. Po svržení Assada by všechno území zabral již existující IS. Bohužel i v Afghánistánu má vláda pod kontrolou prakticky jen hlavní město...

    Ano jsme součástí západní civilizace, ale to neznamená, že západní civilizace dělá vše správně. Chovat se tak jak nám říká USA či EU a bezmyšlenkovitě podporovat jakoukoliv jejich aktivitu se spíše hodí do Sovětského civilizačního okruhu.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    18:50 28.12.2014

    Tenhle článek je v celkem vtipném rozporu s : http://www.mail.com/int/news/w... Tak oni se stahují aby se ...Zobrazit celý příspěvek

    Tenhle článek je v celkem vtipném rozporu s : http://www.mail.com/int/news/w...

    Tak oni se stahují aby se tam příští rok zase vrátili a dělali to samé prd jako poslední tři roky. Důležité je oddělit války. Obama se v kampani bude natřásat, že dostál slibu stažení jednotek domů a příští rok tam pošle "jen" poradce. Nejspíše ty samé kteří právě odjíždějí.
    A ohledně našich L-159 pro Irák: celkem pochybuji, že se obchod za současné situace v dohledné době uskuteční. Spíše vyšumí do prázdna jako vždy.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    18:44 28.12.2014

    Samozřejmě co se týká nynější situace v Iráku, tak se zatím USA nedá nic moc vytknout. Však taky napravují, co způsobily. Zapojují do toho velmi chytře arabské spojence. Však to ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě co se týká nynější situace v Iráku, tak se zatím USA nedá nic moc vytknout. Však taky napravují, co způsobily.
    Zapojují do toho velmi chytře arabské spojence. Však to je především jejich země, tak ať se snaží.
    Výcvik Iráckých a Kurdských vojáků je určitě dobrá strategie, měli by si tu válku především vybojovat sami, aby si toho pak vážili. Je to určitě delší cesta, ale dá vzniknout novým hodnotám.

    Co se týká ČR, tak hlavně, aby jsme tam dokopali ty L-159. Podílet se na výcviku a vůbec obnově je určitě pro nás dobrá investice. Irák je pro nás historicky tradičním odbytištěm i když za podivné éry. Je potřeba toho využít a zaháčkovat se tam, mít široký ramena a urvat co nejvíc prostoru USA, Francii, UK, ale taky i Rusům.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    18:25 28.12.2014

    to z.a.p.: K vaši první poznámce: A není Vám podezřelé, že tomu "vyspělejšímu přijimateli informací" stačí pouze dávat před ty legální informace opačné znaménko? Že mu jako z ...Zobrazit celý příspěvek

    to z.a.p.:

    K vaši první poznámce: A není Vám podezřelé, že tomu "vyspělejšímu přijimateli informací" stačí pouze dávat před ty legální informace opačné znaménko? Že mu jako z udělání ve 100% vycházejí USA vinné vším špatným ve světě a Rusko ve 100% nevinné? To je ta pokročilá úvaha založená na logice a zkušenosti?

    K vaší druhé poznámce: Ale my máme v něčem "vsázku". Vsadili jsme na západní civilizační model, tedy na demokracii a tržní hospodářství. Vsadili jsme na spolupráci s nejvyspělejšími a njdemokratičtějšími zeměmi světa. Vstoupili jsme do jejich obranného paktu NATO a tím se stalo NATO nší věcí. Získali jsme členství ve společenství nejstarších evropských demokracií, které se jmenuje EU a proto jsou věci EU naší věcí. Nejsme členem žádného ruského společenství ani arabského společenství, proto tyhle strany nejsou našimi stranami.Skrýt celý příspěvek

  • z.a.p
    18:16 28.12.2014

    Jo a jeste neco a to je k veci; nekde jsem cetl (bohuzel nemohu lokalizovat momentalne zdroj), ze ty tzv. americke sily nejsou regulerni armada Spojenych Statu. Ano, urcite ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo a jeste neco a to je k veci;

    nekde jsem cetl (bohuzel nemohu lokalizovat momentalne zdroj), ze ty tzv. americke sily nejsou regulerni armada Spojenych Statu. Ano, urcite 'specialni slozky' vedou celou tu organizaci, ale skutecne "boty na zemi" jsou, jak jim rikaji Rusove - "najomniky" (zoldneri). To neni nic noveho, jelikoz je notoricky znamo, ze v pokracovani valky proti iraqu po roce 2003 byl pocet regulernich sil rapidne snizovan, zatimco pocet 'najemnych sil' rostl.Skrýt celý příspěvek

  • z.a.p
    18:08 28.12.2014

    Chtel bych jen skrome, pro benefit vsech zucastnenych uvest malou poznamku; vlastne, jsou dve: prvni - vzdy mi pripada legracni, kdyz lide papouskuji, tj. prijimaji a siri ...Zobrazit celý příspěvek

    Chtel bych jen skrome, pro benefit vsech zucastnenych uvest malou poznamku; vlastne, jsou dve:

    prvni - vzdy mi pripada legracni, kdyz lide papouskuji, tj. prijimaji a siri informace, ktere jsou 'legalni' a 'zarucene' (tedy asi neskodne) za sve vlastni. Vyspelejsi prijimatel informaci nespoleha jen na jeden druh a veri vice svoji uvaze zalozene na logice a zkusenosti.

    druha - vybirani si stran jako pri fotbalovem zapase. Takovy pristup je zarucene pochybny. Pokud nemam osobne v necem vsazku, nemuze to byt 'moje' strana ci ani ta nepratelska. Soucasne vsak, bude-li kupr. bezpecnost CR ohrozena, pak je to samozrejme i moje vec. Jinak mi to 'visi u zadni casti'.

    Jenom vyjadreni toho jak to vidim; kazdy samozrejme muze mit svuj vlastni pohled odlisny od meho. To je princip svobodne diskuze.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4