Utváří se koalice proti Islámskému státu

Foto: Nad Irákem budou létat australské F/A-18E/F Super Hornets. / Royal Australian Air Force
Nad Irákem budou létat australské F/A-18E/F Super Hornet. / Royal Australian Air Force

V Sýrii a Iráku se stále nedaří dostat pod kontrolu radikální skupinu Islámský stát (IS), dříve známou jako Islámský stát v Sýrii a Levantě (ISIL). Pod vedením Spojených států se proto formuje koalice zemí ochotných zasáhnout proti radikálům z IS.

Západní země vysílají nad Irák letadla

Země z celého světa nabízejí irácké vládě pomoc proti narůstajícímu vlivu radikálů z Islámského státu. Francie slíbila provádět v oblasti zpravodajské, průzkumné a sledovací lety ISR (Intelligence, Reconnaissance and Surveillance). Francouzským nástrojem pro operace ISR se stanou stíhačky Dassault Rafale s průzkumným kontejnerem AREOS (Airborne Recce Observation System).

Francouzská letadla se připojí k britskému letectvu, které provádí ISR operace nad Irákem již od srpna. Britové do Iráku vyslali průzkumný letoun RC-135 Rivet Joint a Panavia Tornado Gr.4 s průzkumným kontejnerem RAPTOR (Reconnaissance Airborne Pod Tornado).

Francouzská iniciativa přichází krátce poté, co Austrálie slíbila vyslat do Iráku až osm letadel Boeing F/A-18E/F Super Hornet, vzdušný tanker Airbus KC-30A a letadlo včasného varování a řízení letového provozu Boeing E-7A Wegdetail. Australané také pomocí svých transportních letadel C-17 Globemaster III  a C-130 Hercules přepravují munici a zbraně kurdskými milicím Pešmarga.

Francie, Austrálie a Velká Británie však neslíbili podporu v přímých úderech na bojovníky z IS. Letouny těchto tří zemí zatím zastanou pouze průzkumné, dopravní úkoly a také doplňování paliva za letu.

Foto: Dassault Rafale z průzkumným kontejnerem AREOS. / Armée de l'Air

Dassault Rafale s průzkumným kontejnerem AREOS (uprostřed). / Armée de l'Air 

Arabské a perské země nezůstávají stranou

Pikantní je, že kromě Spojených států údery na radikály provádí kromě Sýrie a Iráku pouze Írán. Přitom Írán nebyl Spojenými státy pozván do budované „koalice ochotných“. Podle amerického ministra zahraničí Johny Kerryho je to kvůli íránskému angažmá „v Sýrii a jinde.“ Toto rozhodnutí kritizoval i Irák, který nyní s Íránem pojí přátelské vztahy.

Arabské země ochotné připojit se do koalice - Egypt, Jordánsko, Libanon, Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty přislíbily různý stupeň pomoci. Rozsah pomoci jednotlivých zemí však není znám.

Dlužno dodat, že politická situace na Středním východě je velmi chaotická a jednotlivé země soutěží mezi sebou o ukrojení větší moci v regionu. Například šíitský (perský) Írán a sunnitská (arabská) Saudská Arábie vedou dlouhodobý spor o vůdčí roli na Středním východě.

Saudská Arábie přislíbila vyzbrojit umírněné syrské opoziční bojovníky proti radikálům z Islámského státu. Připomeňme, že v syrské opozici proti Bašáru Assadovi figuruje desítky odbojových skupin – od umírněných, až po radikální typu Islámský stát.

Foto: F-16D Desert Eagle. Podle magazínu IHS Janes se k útokům připojí pravděpodobně Spojené arabské emiráty (SAE). Právě SAE a Egypt již mají zkušenosti s útoky na militanty v Libyi. / United Arab Emirates Air Force 

F-16D Desert Eagle. Podle magazínu IHS Janes se k útokům na IS připojí pravděpodobně také Spojené arabské emiráty (SAE). Právě SAE a Egypt již mají zkušenosti s útoky na militanty v Libyi. / United Arab Emirates Air Force  

Český příspěvek

Pozadu není ani Česká republika, která Kurdům daruje munici v hodnotě 41 miliónů korun. Půjde konkrétně o deset miliónů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov (7,62×39 mm), osm miliónů nábojů do kulometů (7,62×54 mm), 5000 nábojů pro RPG a stejné množství ručních granátů. Celkem jde o 500 tun materiálu. Transport do Iráku zajistí kanadské C-17 Globemaster III.

Mnohem větší pomoc však představuje prodej 15 českých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA do Iráku. Letouny poslouží nejen k pokročilému výcviku iráckých pilotů pro stíhačky F-16IQ Block 52, ale také k útokům na pozemní cíle.

Zdroj: BBC, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ázerbájdžánský prezident hrozí na Twitteru válkou

Neklidná hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem je i přes uzavřené příměří z roku 1994 svědkem ...

Sýrie systémy S-300 nedostane

Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu ...

Horká půda Golanských výšin

Česká republika plánuje vyslat vojáky v rámci mise UNDOF (United Nations Disengagement Observer ...

Izraelci provedli test modernizované antirakety Arrow 2

Izrael včera provedl test nejnovější antirakety Arrow 2 Block 4.1. Střela byla vypuštěná směrem nad ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • D.i.p
    21:33 19.09.2014

    Nemyslím, že by tu ropu někdo kupoval ofiko. Ale asi není v Turecku ochota to omezit a kontrolovat.

    Nemyslím, že by tu ropu někdo kupoval ofiko. Ale asi není v Turecku ochota to omezit a kontrolovat.

  • jiří n
    23:16 18.09.2014

    Dokud budou v Sýrii, desítky tisíc radikálních islamistů, teroristů, podporovani a vyzbrojováni Saudy, Katarem, Jordánskem, Tureckem atd, umírnění rebelové budou podporování ...Zobrazit celý příspěvek

    Dokud budou v Sýrii, desítky tisíc radikálních islamistů, teroristů, podporovani a vyzbrojováni Saudy, Katarem, Jordánskem, Tureckem atd, umírnění rebelové budou podporování Francií, USA, je řešení situace v nedohlednu.
    Snad leda, že by se v kooperaci s vládami Iráku, Sýrie, dalších států při pozemní operaci podařilo radikální islamisty porazit. Bombardování bez rozsáhlé pozemní operace nic moc neřeší.

    Umírnění rebelové se prý spojili IS, tím pádem teroristé získali i jejich zbraně, moderní protitankové, protiledadlové střely, Které jim výše zmíněné státy dodávají ve snaze svrhnout nepohodlnou vládu Sýrie.

    Co se týče snahy odříznutí Islamistů od peněz z Ropy, plynu z polí, které ovládá stačilo nařídit státu Nato Turecku, at to od nich někupuje.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    23:50 17.09.2014

    Pro Syrii by bylo nejlepší, kdyby se tam nějak vlády chopili Hašímovci, jak to mělo původně být. Ale potom co si natloukli v Iráku, jsou asi dost opatrní. A sami mají problémy v ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Syrii by bylo nejlepší, kdyby se tam nějak vlády chopili Hašímovci, jak to mělo původně být. Ale potom co si natloukli v Iráku, jsou asi dost opatrní. A sami mají problémy v Jordánsku. Ono bude zajímavé sledovat, jak k tomu budou jednotlivé arabské státy přistupovat. Hlavně ten boj o moc mezi nimi, plnej intrik a veletočů. Docela rád bych do toho viděl více.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    20:42 17.09.2014

    jiri n: Rezim byl liberalni v nabozenskem a kulturnim smyslu. Nebyl liberalni ve smyslu politickem. O podmikach v Syrii se u nas clovek v beznych sdelovacich prostredcich nic ...Zobrazit celý příspěvek

    jiri n:

    Rezim byl liberalni v nabozenskem a kulturnim smyslu. Nebyl liberalni ve smyslu politickem.
    O podmikach v Syrii se u nas clovek v beznych sdelovacich prostredcich nic nedozvi. Pred lety jsem ale cetl, ze je trestna kritika strany Baas a jejich predstavitelu a dale kritika statnich organu, tedy policie, soudu, armady, vlady atd. Syrske povstani na jare 2011 vzniklo tusim proto, ze mistni policie v jakemsi meste chytla 2 kluky, kteri psali cosi protistatniho na zed. Protoze v teto zemi je bezne muceni zadrzenych, vratili oba kluky rodicum po par dnech a po kouskach. Zrejme to neni prvni podobny pripad, nebot povstani trva dodnes, byt je ziveno i ze zahranici. Toto rozhodne neni a nebyl demokraticky rezim, alespon tak, jak si ho predstavuji ja.
    Mate pravdu, ze v Syrii neni jedina strana. V poslednich volbach 2012 zvitezila "Narodni pokrokova fronta" sdruzujici stranu Baas s 5-ti dalsimi stranami (z toho 2x jakesi komunisticke a 2x jakesi socialisticke strany). Strany tohoto bloku uznavaji "vedouci ulohu strany Baas". Jedna se tedy o obdobu nasi "Narodni fronty" za minuleho rezimu, shodou okolnosti kdysi sdruzujici tez cca 5-6 stran v cele s KSC. Narodni pokrokova strana Syrie ziskala v parlamentu 168 kresel z 250. Jsou tam tedy dnes i dalsi strany nevyznavajici vedouci ulohu Baasu, to hadam neplatilo pred rokem 2012. Opozice v parlamentu navic tvrdi, ze volby byly zmanipulovane (coz by mne neprekvapilo). Vysledky lze vysvetlit nekolika duvody:
    1./ Prvni uvedl p. Grohmann nize v diskuzi.
    2./ Volby probihaly pravdepodobne jen na uzemi ovladanem Asadem, predpokladam tedy na uzemi prakticky bez Kurdu, s mensim poctem opozicnich sunitu, kteri navic mozna vetsinou nevolili. U siitu a krestanu by mne neprekvapila volba Asada, siite pro ne zrejme znamenali jiz v te dobe vetsi nebezpeci.

    Pro Syrii by bylo nejlepsi, kdyby se rozdelila na Kurdskou, sunitskou a siitsko-krestanskou cast.

    PS: puvodne jsem predpokladal, ze mluvite o volbach pred rokem 2011.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    17:12 17.09.2014

    Tú bandu z ISIL treba vybombardovať čo najskôr. To sú proste jednoznační bezcitný netvori. Tí zabijú každého, kto není s nimi, je to len jedna fanatická a narušená banda. Neviem ...Zobrazit celý příspěvek

    Tú bandu z ISIL treba vybombardovať čo najskôr. To sú proste jednoznační bezcitný netvori. Tí zabijú každého, kto není s nimi, je to len jedna fanatická a narušená banda. Neviem prečo sa k tomu nepridá aj Rusko a ostatný, veď oni ohrozujú každého s tými svojimi skutkami a ideológiou. Táka banda ako ISIL tu ešte vážne nebola, ani SS tak nezabíjalo ako ISIL.

    Čo sa týka Sýrie, tak Obama v tomto urobil obrovskú chybu. Náramne bojuje s terorizmom, ale pritom teroristov podporuje. Nedáva to nejako logiku, nie? Keby ich nepodporoval, tak už by bolo možno dávno po občianskej vojne. Za Sýriu má Obama u mňa veľké mínus, síce k reakcií na ISIL má u mňa sympatie, ale Sýria...Skrýt celý příspěvek

  • shal
    15:04 17.09.2014

    liberal shark: Dotace z Kataru a Saudské Arábie však nyní činí pouze relativně malou část příjmu ISIL. Mnohem více peněz získává z výběru "daní" a výpalného na dobytém území ale ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark: Dotace z Kataru a Saudské Arábie však nyní činí pouze relativně malou část příjmu ISIL. Mnohem více peněz získává z výběru "daní" a výpalného na dobytém území ale vůbec nejvíce peněz (asi 1-2 milióny dolarů denně) mají z prodeje ropy do Turecka. Dokud bude Tureci nakupovat ropu od ISILu, jenom proto že je levná, tak se to nehne. Pak už bude zbývat jenom spolus s Kurdy a Iráckou armádou dobít ropná pole, které ISIL drží.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    12:43 17.09.2014

    Sleduj peníze - Deep Throat Bombardování je pěkná věc, ale to nejdůležitější se neřeší - jak zarazit financování sunnitských teroristů soukromými (?) subjekty z Kataru a Saúdské ...Zobrazit celý příspěvek

    Sleduj peníze - Deep Throat
    Bombardování je pěkná věc, ale to nejdůležitější se neřeší - jak zarazit financování sunnitských teroristů soukromými (?) subjekty z Kataru a Saúdské Arábie ?Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut
    09:48 17.09.2014

    V současné chvíli se jeví jako nezbytné zapojení dalších států regionu. Zejména pak Saudské Arábie a rovněž Turecka (političtí představitelé USA a diplomaté se o toto snaží s ...Zobrazit celý příspěvek

    V současné chvíli se jeví jako nezbytné zapojení dalších států regionu. Zejména pak Saudské Arábie a rovněž Turecka (političtí představitelé USA a diplomaté se o toto snaží s větším, či menším úspěchem - potvrzeno ze zdroje uvnitř US DoD) . Představitelé obou zemí totiž raději strkají hlavu do písku s nadějí, že ISIL oslabuje regionální ambice Íránu. Rovněž je nutné odříznout ISIL od finančních zdrojů a nastolit vizi, jak spravovat oblast po případné porážce ISIL a nenastavovat si jen krátkodobé cíle. Samotné zneškodnění nepřítele nic nevyřeší. Dobré je rovněž ohlédnout se za tím, jak je úspěšná/neúspěšná irácká armáda (uměle vytvořená na financích) a vyvodit z toho důsledky.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    01:57 17.09.2014

    s IS je to tak že vlastně částečně převzal panarabskou agendu která byla zadušena válkami s Izraelem. Země obývané Araby by se měly sjednotit a hned by byl jinačí pořádek - Izrael ...Zobrazit celý příspěvek

    s IS je to tak že vlastně částečně převzal panarabskou agendu která byla zadušena válkami s Izraelem. Země obývané Araby by se měly sjednotit a hned by byl jinačí pořádek - Izrael by musel jednat rozumně a ne jen z pozice síly. A společnými silami arabských sekulárních států by se tato zvěř rozmázla raz dva. Pro začátek by stačila spolupráce Egypta, Sýrie, Jordánska a Iráku. Sekulární síly v regionu by měly spolupracovat jinak jim hrozí likvidace.
    Je třeba se také ptát z jakého prostředí se rekrutují řadoví bojovníci. Nějací jsou jak se psalo z Evropy, ale to je marginální množství, většina se rekrutuje z chudiny která je zfanatizována a bojuje tak jako žádní vojáci protože nemají co ztratit. Chyba se stala když v tomto regionu prudce vzrostla populace ale stávající systémy nebyly schopny nějak ty lidi zaměstnat, pak stačilo trocha sucha s neúrodou a věci se daly do pohybu. Jde o kumulaci nezvládnutých problémů které takhle vybujely jako rakovina. Místní režimy se bohužel víc zaobíraly nenávistí k Izraeli a vlastními intrikami než aby si všimly jak jim to pod nosem kvasí...Skrýt celý příspěvek

  • jiří n
    23:09 16.09.2014

    Vrata: Ano, cose týče diktatury S. Korei, kde do májí pod rukou Kimové s milionovou armádou, tam žádní oponenti ve volbách nejsou. Co se týče Sýrie, tak tam byli dva oponenti, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrata:

    Ano, cose týče diktatury S. Korei, kde do májí pod rukou Kimové s milionovou armádou, tam žádní oponenti ve volbách nejsou.
    Co se týče Sýrie, tak tam byli dva oponenti, jenden za umírněny rebely, co myslím v Sýrii ani nežije a jeden za komunisty.

    Co se týče režimu Sýrie, tak před vypuknutím nepokojů, to byl velije liberální režim, byla tam svoboda vyznání, žilo tam 10% křestanů, židů, ženy tam nemuseli nosit šátek, pokud nechtěly, mohly chodit ven bez doprovodu muže z rodiny, mohly oslovit muže první atd, žádný život podle práva . To je v Saudská arábii a muslimských státech žijících podle práva šaría nemyslitelné, tam by vás za křížek na krku nejspiš zavřeli...
    Lidi v Sýrii asi ví, co by je čekalo, pokud by Asad padl, proto má takovou podporu.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    22:18 16.09.2014

    Nemyslim, Syrane chteji klid a ne diktaturu , to ze je svet nechal krvacet je bohuzel jeho ostuda ne Syranu.Cely ten bordel se rozjel az za vlady neschopného Amerického prezidenta. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslim, Syrane chteji klid a ne diktaturu , to ze je svet nechal krvacet je bohuzel jeho ostuda ne Syranu.Cely ten bordel se rozjel az za vlady neschopného Amerického prezidenta. Kdyby byl u vlady Cain ,delala by Amerika jasne ,cilene kroky a nepotacela by se jak opily hospodsky typek kterym ted Obama je. Podpora a spoluprace jak s Egyptem ,Lybii ,klid v Iraku a Afganistanu ,protoze vsude by byli americti vojaci. At chcete nebo ne,stabylita stoji a pada s Americkou armadou.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    22:04 16.09.2014

    Vrata - jinak je dokázano (a je to i logické), že lidé vždy upřednostní diktaturu i teroristický systém před chaosem a nejistotou. Je jasné, že budou teď volit Asada, než to, co se ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrata - jinak je dokázano (a je to i logické), že lidé vždy upřednostní diktaturu i teroristický systém před chaosem a nejistotou. Je jasné, že budou teď volit Asada, než to, co se děje v Sýrii nyní. No, Syřané by klidně teď volili Pol Pota i Hitlera, jen aby měli klid, a není se čemu divit.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    21:58 16.09.2014

    jiri n: casto plati: cim vetsi diktatura, tim vyssi pocet volcu ji voli. V Severni Koreji se tyto pocty budou blizit 100%, u nas za socialismu byvalo 99.8% volicu pro kandidaty ...Zobrazit celý příspěvek

    jiri n:
    casto plati: cim vetsi diktatura, tim vyssi pocet volcu ji voli. V Severni Koreji se tyto pocty budou blizit 100%, u nas za socialismu byvalo 99.8% volicu pro kandidaty Narodni fronty (jina strana/blok u voleb nebyla). Dnes maji komuniste 15%. To, ze 88% volicu bylo pro Asada neznamena, ze meli neco jineho na vyber.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    21:31 16.09.2014

    Tak ono se nyní ukazuje, že to tam ti vládci ať už monarchové či diktátoři nemají snadný. A udržet všechny ty živly na uzdě si vyžaduje tvrdou a mnohdy i krutou ruku. Monarchisté z ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ono se nyní ukazuje, že to tam ti vládci ať už monarchové či diktátoři nemají snadný. A udržet všechny ty živly na uzdě si vyžaduje tvrdou a mnohdy i krutou ruku. Monarchisté z toho zatím díky tradici vycházejí lépe, ale třeba Abdalláh v Jordánsku se taky teď asi dost klepe.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    21:24 16.09.2014

    jiří n: tak v Sýrii je to komplikované a Asad udělal to nejrozumnějí co mohl - stáhl se ze severu a tím radikálně zkrátil frontu. To bylo životně důležité - nejdřív musí obnovit ...Zobrazit celý příspěvek

    jiří n: tak v Sýrii je to komplikované a Asad udělal to nejrozumnějí co mohl - stáhl se ze severu a tím radikálně zkrátil frontu. To bylo životně důležité - nejdřív musí obnovit pořádek v centrální části státu a pak se může pomýšlet na další akce. Dokud fungoval Irák tak spolu irácká a syrská armáda vcelku spolupracovaly. Ovšem po zhroucení irácké už tam neměl partnera tak nemělo smysl zbytečně ztrácet lidi a nechat si tepat do vysunutých zásobovacích linií.
    A Rusku má za co děkovat. Nebýt ruské ochrany tak už je Sýrie na tom stejně jako Libye.Skrýt celý příspěvek

  • jiří n
    21:15 16.09.2014

    USA zabili Sadáma kvůli ropě pod vymyšleno námiknou ZHN, ted je tam místo Americké demokracie bašta radikálních islamistů, teroristů, podobně tak v Libyi, kde už dosazená vláda ...Zobrazit celý příspěvek

    USA zabili Sadáma kvůli ropě pod vymyšleno námiknou ZHN, ted je tam místo Americké demokracie bašta radikálních islamistů, teroristů, podobně tak v Libyi, kde už dosazená vláda nemá žádnou moc..

    V Sýrii už Nato, arabské státy přes 3 roky podporují a vyzbrojují "umírněné radikální islamisty" za učelem svržení vlády, která dle posledních voleb má podporu přes 88% obyvatel. Saudy a Katerem placená Syrská osvobozenecká armáda v podstatě neexituje, všech umírněných rebelů zůstalo když hodně pár tisíc, naproti tomu radikálních teroristů IS, al nursa, alkajda, atd., těch jsou tam desítky tisíc,. Za záhadných okolností se zbraně od umírněných rebelů dostavají k radikálním teroristům....

    Trochu mám obavy, pokud USA budou bez mandátu OSN bombardovat Sýrii, aby se kromě IS nestala cílem i syrská armáda, která tam drží radikální islamisty na uzdě.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    21:05 16.09.2014

    Doufejme, že ty Alcy dobře využijí a neudělaj s něma ostudu. Už aby tam byly. Nemo: V tomhle se musí Irák srovnat sám. Když tam US pošlou po každý vojsko, bude se pořád opakovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Doufejme, že ty Alcy dobře využijí a neudělaj s něma ostudu. Už aby tam byly.

    Nemo: V tomhle se musí Irák srovnat sám. Když tam US pošlou po každý vojsko, bude se pořád opakovat to samý dokola.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    20:42 16.09.2014

    proč ne, ale otázkou je co bude dál když bombardování nebude tak efektivní jak se předpokládá. Letectvo může zabránit viditelným pohybům IS, ale pokud se budou přesouvat v ...Zobrazit celý příspěvek

    proč ne, ale otázkou je co bude dál když bombardování nebude tak efektivní jak se předpokládá. Letectvo může zabránit viditelným pohybům IS, ale pokud se budou přesouvat v civilních vozech tak to bude problém, stejně jako dostat je z už obsazených měst.
    Podle nejnovějších zpráv by mohlo nastoupit zpět do akce pozemní US vojsko. A tady to může být zajímavé - půjde pravidelná armáda nebo nedostatek lidí budou opět chtít zaplácnout pochybnými kontraktory? Každopádně konec války v regionu je v nedohlednu.Skrýt celý příspěvek

  • Moogwi
    19:49 16.09.2014

    Také by se dalo říct, kdyby usa a spojenci nepodporovali rebely v sýrii, tak se s něma assad vypořádal už dávno, kdyby usa a spojenci nešli na základě vymyšlených důvodů do iráku, ...Zobrazit celý příspěvek

    Také by se dalo říct, kdyby usa a spojenci nepodporovali rebely v sýrii, tak se s něma assad vypořádal už dávno, kdyby usa a spojenci nešli na základě vymyšlených důvodů do iráku, kde se pak všechno rozpadlo, tak by se nic takového řešit nemuselo. Takže úhlů pohledu na věc je více, momentálně z toho docela těží izrael, protože ručníkáři se mydlí mezi sebou - zatím.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    19:38 16.09.2014

    Obama posral na co sahnul, kdyby poslechl Petrause a nechal tam vojaky nic takoveho by ted neresil. Kdyby zasahl po vyhlaseni jeho cervene linie o pouziti chemických zbrani v Syrii ...Zobrazit celý příspěvek

    Obama posral na co sahnul, kdyby poslechl Petrause a nechal tam vojaky nic takoveho by ted neresil. Kdyby zasahl po vyhlaseni jeho cervene linie o pouziti chemických zbrani v Syrii ,nic takoveho by ted neresil.Z toho vyplyva ,ze vsechno co se nedodela se zase vrati a jeste ve vetsi mire. Stejne tam ty vojaky bude muset poslat zpatky ,nic mu to neprineslo ani politicke body ani nezmensil nenavist vuci Americe ve svete ,proste nic.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...