Slavné nože: F-S dýka

Foto: Ppropagandistický obal časopisu s dýkou F-S. /
Foto: Propagandistický obal časopisu s dýkou F-S.

Toto pásmo si klade za cíl představit, respektive připomenout nože, které se sice výrazně zapsaly do historie, ale dnes už leží ztraceny a zapomenuty pod gigantickým nánosem moderní produkce. Přesto právě tyto nože se účastnily skutečných bojů a vojenských operací a díky tomu se mohou skutečně pyšnit titulem – vojenský nůž.



První model, který si v rámci pásma představíme, je tichý zabiják anglických commandos – slavná F-S dýka. Název F-S je odvozen od příjmení jejích tvůrců (nebo, jak bychom dnes řekli - designérů), pánů W. E. Fairbairna a E. A. Sykese, kteří jí v roce 1941 navrhli a vymysleli.

Autorství je jim přisuzováno i přes viditelnou inspiraci středověkými italskými stilety. Koluje dokonce legenda, že je v tomto ohledu přímo oslovila jakási středověká malba. Ale vraťme se k faktům a doložených datům.

Jisté je, že podle návrhu Fairbairna a Sykese začala společnost Wilkinson Sword Ltd. vyrábět tyto dýky a vyzbrojovat s nimi primárně anglické jednotky commandos, a následně i výsadkáře a SAS. Později, na základě obliby tohoto modelu, vznikaly upravené kopie F-S dýky, např. americká, určená pro US Marine Corps, nebo upravená verze pro druhoválečné jednotky americké zpravodajské agenury OSS (Office of Strategic Services).

F-S dýka Foto: F-S dýka. / Archív autora

Primárním účelem tohoto nože byl překvapivý útok, tiché zabití (např. hlídky, nebo stráží) a schopnost vytvoření hluboké, silně krvácející rány, díky které měl být protivníkovi znemožněn odpor, nebo vyvolání poplachu. Úzká středohrotá čepel snadno pronikala i více vrstvami vojenského oděvu a překážku pro ni netvořily ani kosti hrudního koše. Masivní soustruženou rukojeť mohl navíc nositel využít jako úderovou zbraň.

Fairbairn – který byl mimo jiné zkušený bojovník a instruktor osobních soubojů – dokonale popsal techniky pro boj s dýkou F-S ve své knize „Get Tough!“ , z roku 1942. Za jeho spolupráce vzniklo dokonce i několik instruktážních filmů, kde předvádí jednoduché a účinné techniky použití F-S dýky při kontaktu s nepřítelem a ve kterých kombinuje techniky boje beze zbraně a s využitím dýky.

Foto: Jeden z dochovaných instruktážních filmů. / YouTube

Nebezpečný Dan – což byla Fairbairnova přezdívka od kolegů z britských tajných služeb – a jeho kolega Sykes, byli navíc pověřeni nejen konstrukcí nože jako takového, ale právě i vypracováním technik a školení, k jeho použití.

A v tomto ohledu odváděli práci precizní a důslednou, což vidíme na příkladu toho, že účastníci jejich kurzů se nejprve museli naučit životně důležité body na lidském těle. Těch bylo šest, a to konkrétně: brachiální artérie, vřetenní tepna, krční tepna, podklíčová tepna, srdce a žaludek. Tyto body byly podle jejich metodiky nejdostupnější pro efektivní boj s nožem a na jejich zasažení byla směrována celá metodika výcviku.

Foto: PÅ™i dobrém provedení útoku nemÄ›l protivník Å¡anci. / Archív autora Foto: Při dobrém provedení útoku neměl protivník šanci. / Archív autora

Dalším problémem byl nedostatek času, kdy vojáci museli zvládnout tyto techniky ve velice krátkém čase, před vlastním nasazením. Tento problém vidíme i na výše zmíněném filmu, kdy je během necelých dvou minut názorně a jednoduše předvedeno několik útočných a obranných technik, vedoucích k rychlému ukončení boje.

Koncept F-S dýky přetrvává v různých obměnách až do dnešních dnů. Pokud Vás tento legendární nůž zaujal, můžete si opatřit historický originál za cenu kolem 3 000,- . Moderní kopie jsou samozřejmě levnější, ale často nesou známku úprav a invence současných výrobců.

Technická data

Celková délka:

290 mm

Délka ostří:

180 mm

Šířka čepele:

25 mm

Váha nože:

261 g

Materiál čepele:

kalená pružinová ocel

Materiál střenky:  

mosaz

Konstrukční výkres F-S dýky

F-S dýka

Máte svůj oblíbený bojový nůž a chcete o něm vědět více? Napište nám do diskuze.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Pistolové stehenní pouzdro TacticalPro

V současné době je většina vojáků vybavena záložní zbraní - pistolí. Pokud selže hlavní zbraň, ...

RECENZE: Kombinovaná sumka HSGI TACO

Mít u sebe zbraň je sice fajn (obzvlášť v nepřátelském prostředí…), ale pokud k ní nemáte zásobníky ...

RECENZE: Hodinky Traser P6600 Type 6 Mil-G

Voják vždy potřeboval vědět kolik je hodin. Přijít někam pozdě, nebo naopak moc brzy, mít špatně ...

Test Armádních novin: Nůž KONOL "Válka"

Když se řekne bojový nůž a nůž pro přežití, každý si vybaví mnoho druhů, které vídáme v regálech ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Serža
    12:21 26.06.2014

    já už dlouhý léta používám nůž Bundeswehru...ale ten asi nemá tak slavnou ...Zobrazit celý příspěvek

    já už dlouhý léta používám nůž Bundeswehru...ale ten asi nemá tak slavnou historii
    http://www.fieldserviceantique...
    šikovnej do ruky, čepel super drží ostří...jen ten futrál jsem vyměnil za lepší...Skrýt celý příspěvek

  • krystofmraz
    12:16 26.06.2014

    Já bych jen podotknul že, podle některých zdrojů, ač je to výborná funkční a jednoduchá věc, byla příliš jednoúčelová a netěšla se tak velké oblibě jako smatchet, který byl ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych jen podotknul že, podle některých zdrojů, ač je to výborná funkční a jednoduchá věc, byla příliš jednoúčelová a netěšla se tak velké oblibě jako smatchet, který byl ale vyráběn hlavně (?jenom?) v USA a loď která jich měla přepravit velké množství do UK pro použití v evropských bojích byla potopena - proto to byli zbraně dosti vzácné. Nevím co je na tom pravdy, nejsem odborník přes WW2 ale když sem měl tu zbraň v ruce tak bych jí přednost jednoznačně dal :-DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...