Šéf německého letectva odešel kvůli americké stíhačce F-35

F-35A Lightning II norského letectva; větší foto / Lockeed Martin

Ještě v listopadu se jako o hlavním kandidátovi pro plánovanou generační výměnu bojových letadel Panavia Tornado německého letectva hovořilo o americkém stroji F-35A Lightning II od firmy Lockheed Martin. V polovině března byl však oznámen odchod velitele luftwaffe generálporučíka Karla Müllnera do výslužby. Důvodem nuceného odchodu měla být právě jeho hlasitá podpora pro nákup letounů F-35. 

Zprávu o Müllnerově odchodu do výslužby a jeho údajném důvodu přinesl server Jane’s. Informace se na veřejnost dostala jen dva dny poté, co byla dosavadní ministryně obrany Ursula von der Leyen jmenována i na další volební období. Šéf luftwaffe má svůj post opustit na konci května.

 

 

Müllner byl dlouhodobě aktivním zastáncem nákupu strojů F-35 jako náhrady za víceúčelové letouny Panavia Tornado, kterých Německo provozuje 115 a jejichž životnost má skončit v letech 2025–2030. Flotilu tvoří 87 bojových letadel Tornado IDS a 28 letadel pro průzkum a vedení radioelektronického boje Tornado ECR.
 

Kvůli své podpoře F-35 se šéf luftwaffe často dostával do střetů s ministerstvem obrany, které ve věci nástupce Tornad preferuje řešení zahrnující letouny Eurofighter Typhoon. Náměstek ministryně obrany Ralf Brauksiepe v prosinci minulého roku například uvedl, že názor vlády je preference eurofighteru jako primárního kandidáta a amerických strojů F-15E, F/A-18E/F a F-35 jako sekundárních možností.
 

Informace o možném Müllnerovu odvolání se objevily už na konci ledna. Tehdy bezpečnostní odborník Christan Thiels zveřejnil příspěvek na Twitteru , podle kterého bude velitel německých vzdušných sil odvolán, pokud ještě jednou řekne F-35 “. Dodal také, že politické vedení zřejmě podporuje „evropské řešení“ v podobě uzpůsobení eurofighterů k nošení jaderných zbraní nebo jiného evropského stroje.
 

Právě schopnost F-35 nést jaderné zbraně je jedním z hlavních argumentů pro jejich výběr. V současnosti k doručování amerických taktických jaderných pum B61 slouží letouny Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33). Jaderná otázka je však v Německu politicky velmi citlivá a politici se ji snaží veřejně příliš neotevírat.
 

Obecně se zdá, že německé ministerstvo obrany usiluje o evropské řešení v podobě eurofighteru zejména kvůli finančním výhodám, které plynou z německé účasti na vývoji a produkci letadla. Současné verze eurofighteru však nejsou uzpůsobené k nošení amerických jaderných zbraní a mají i omezené schopnosti útoku na pozemní cíle a vedení radioelektronického boje.

 

Zatímco v druhém případě již existují plány na náhradu Tornada ECR (byť zatím nekonkrétní), schopnost používat jaderné zbraně se zdá být odsunuta na vedlejší kolej. To je dáno nejen politickou citlivostí tématu, ale také preferencemi německého ministerstva obrany k výběru jaderně „neschopného“ eurofighteru.

 

Jaderný argument zaznívá hlavně od amerických komentátorů, a to v souvislosti s německým členstvím ve Skupině pro jaderné plánování NATO. Jejími členy jsou však všechny státy aliance s výjimkou Francie, a pro Německo ze členství tedy nevyplývají žádné podobné povinnosti.
 

Americké jaderné zbraně se nacházejí na vojenských základnách v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a v Turecku.

 

Další teorie Müllnerova odchodu do výslužby naznačuje, že nejde o žádnou dramatickou konspiraci, ale o obyčejný a špatně dojednaný odchod do důchodu. Müllnerovi je nyní 62 let, což se v luftwaffe považuje za běžný důchodový věk. Oba jeho předchůdci, Aarne Kreuzinger-Janik (2009–2012) a Klaus-Peter Stieglitz (2004–2009) do výslužby odešli právě ve 62 letech.

 

Zdroj: Jane´s, RT


 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vylepšené F/A-18E/F Super Hornet místo F-35C Lightning II

Rozpočet Pentagonu pro fiskální rok 2019 (FY2019) počítá s nákupem dalších 24 námořních stíhaček ...

Po 17 letech končí vývoj stíhačky F-35 Lightning II

V následujících týdnech oficiálně skončí vývojová a demonstrační fáze „společné stíhačky“ JSF (Joint ...

Francouzsko-německý tank posílí evropskou obranu

Návrh nového francouzského vojenského rozpočtu na léta 2019-2025 počítá se zahájením programu ...

Německo a Slovinsko neplní závazky NATO?

Minulý měsíc se ukázaly závažné nedostatky v ozbrojených silách hned dvou států NATO. Německým i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Clanek
    10:23 24.03.2018

    Sice jsem ti zadny hlas dolu nedal, celkove to hlasovani zde je takove usmevne, ale L-159 je tu tezky offtopic, ikdyz mas principielne pravdu v tom cos napsal a tak prejdu k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

    Sice jsem ti zadny hlas dolu nedal, celkove to hlasovani zde je takove usmevne, ale L-159 je tu tezky offtopic, ikdyz mas principielne pravdu v tom cos napsal a tak prejdu k tomu "Jsem přesvědčen že upravit Typhoon pro požadavky Luftwafe nebude problém" komentu:
    No, tady bych byl opatrny, ono se to muze zdat ze pouha uprava letounu nebude tak nakladna, ale co v evrope nebylo posledne 2 dekady nakladne? Navic pokud o takto upraveny EF bude mit zajem jen Nemecko, tak aby jednotkova cena nakonec nebyla 2x takova proti uvazovane F-35. A nakonec, role kterou to letadlo ma plnit, k tomu je proste F-35 jednoznacne vhodnejsi stroj. EF to zastane temer urcite lip nez tornado, ale taky hur nez dalsi stroj co se nabizi. Nedivim se ze ne kazdy je s timto rozhodnutim spokojeny. A ani ta otazka politicke / ekonomicke spravnosti za me neni tak jednoznacna. Evropa by se mela postupne pustit do vyvoje vlastniho noveho stroje. Nahrada za tornada se potrebuje hned, to uz neni sance stihnout vlastnim vyvojem od 0. Ale vyhledove bude potreba nahradit i ten Typhoon a na tom by bylo dobre zacit pracovat jiz dnes. Takze me by treba vubec nevadilo kdyby Nemecko v omezenem poctu F-35 zavedlo, uz jen proto aby to co se nauci (nac chodit kolem horke kase, to co by z toho mohlo vytezit /okopirovat) pak mohlo aplikovat na nastupci Typhoonu.
    Misto toho abychom si nejake knowhow koupili a resili uz to dulezitejsi (stihac pro vyboojovani vzdusne nadvlady) a dotahli se tak alespon na vyhledovou uroven Ruska, tak se budeme pachtit, utracet penize a zamestnavat lidske zdroje, v upravach EF na v podstate F-15 Strike Eagle (cti letadlo co svou ulohu zastane, ale uz neperspektivni). To jsme meli delat tak pred 10 lety.

    Za me by nase evropske priority meli vypadat takto:
    1) Zaspali jsme => kupme omezeny pocet F-35, tak 36-48ks, jako letadlo jiz vyvinute a zavedene v uloze co potrebujeme (ve vysledku mozna i levnejsi) a zavedme ji co nejdriv, idealne do 2025.
    2) Na EF uz pracujme jen na upgradech, ktere pak budou prenesitelne do pristi generace evropskeho nosneho stroje, AESA radar, senzorove vybaveni, casti avioniky... takove upgrady EF mi davaji smysl, ale jeste vetsi smysl bude kdyz nepujde o vyvoj ktery se pouzije jen na EF.
    3) Do/Od 2020 je potreba rozbehnout program nastupce EF, vytezit znalosti z F-35, vytezit co pujde z EF (treba motory jen evoluce?) a 2030-2035 zalitavat novy stroj.
    At chceme nebo ne, to uz je tak v budoucnosti ze i Rusove svuj Su-57 jiz budou mit dokonceny a zavedeny a ikdyby jen v malych poctech tak to na evropskem bojisti muze byt game changer, a my ted nemame a zatim ani neplanujeme mit cim reagovat.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    21:29 23.03.2018

    Tak koukám že moje příspěvky sklízejí palce dolů tak jen do mě, můžeme rozjet diskuzy......

    Tak koukám že moje příspěvky sklízejí palce dolů tak jen do mě, můžeme rozjet diskuzy......

  • Trener
    20:57 23.03.2018

    Taky se přikláním k tomu, aby "Evropa" nepřišla o svoje vývojové kapacity, i za cenu že by prozatím vytvořila o trošku horší produkt než USA. Ale velké státy jako Německo a Francie ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky se přikláním k tomu, aby "Evropa" nepřišla o svoje vývojové kapacity, i za cenu že by prozatím vytvořila o trošku horší produkt než USA. Ale velké státy jako Německo a Francie by se měly lépe chovat k těm okolním menším, nebo ti dají přednost technice z USA. Ale tady to bude těžký, take proto, že USA má značný technol., časový a asi i cenový náskok. Ale ono to je i podmíněno tím, že malý stát nemusí chtít z bezpečnostních důvodů koupit techniku od sousedního.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:49 23.03.2018

    ...soudruhovi generálovi to nemyslelo moc politicky. Racionalita v současném lumíkovském Německu - tak to bychom moc nepotřebovali, ja?

    ...soudruhovi generálovi to nemyslelo moc politicky. Racionalita v současném lumíkovském Německu - tak to bychom moc nepotřebovali, ja?

  • flanker.jirka
    15:16 23.03.2018

    Asi nebude Typhoon stále tak vychytaný, když si němec raději vybere americký stroj. Zatím mají relativně čas na výběr a mohou se dostat k informacím napříklade z Itálie, která má ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi nebude Typhoon stále tak vychytaný, když si němec raději vybere americký stroj. Zatím mají relativně čas na výběr a mohou se dostat k informacím napříklade z Itálie, která má jak Typhoony, tak F 35. A Evropa by se měla probrat, Čína roste a Rusko ji nebude schopné vzdorovat.
    Typhoon se začal vyvíjet přece jen jako jiný koncept než novější F 35. Do budoucna budou stejně dnešní technologie stealth překonatelné IR čidly a kvantovými radary. Pokud by to byl totální gam changer, tak si nemyslím, že by jej USA nabízelo všude po světě i pochybným režimům.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    14:14 23.03.2018

    Rád bych aby se tenhle diletantský přístup naší politické reprezentace a ministerstva obrany změnil

    Rád bych aby se tenhle diletantský přístup naší politické reprezentace a ministerstva obrany změnil

  • Jara
    14:12 23.03.2018

    Dál upgrade a dovyzbrojení L159!!!! Po dvaceti letech !!!

    Dál upgrade a dovyzbrojení L159!!!! Po dvaceti letech !!!

  • Jara
    14:12 23.03.2018

    Jestli se chcem zapojit do evropských zbrojních programů musíme si tu podporu průmyslu vyřešit nejdřív Národně ..... to se nám sakra nedaří, když zůstaneme u letadel co L39 NG na ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli se chcem zapojit do evropských zbrojních programů musíme si tu podporu průmyslu vyřešit nejdřív Národně ..... to se nám sakra nedaří, když zůstaneme u letadel co L39 NG na jeho vývoj a případné zařazeni do vzdušných sil se naprosto sere....Skrýt celý příspěvek

  • VojtaM
    14:02 23.03.2018

    Vlastně jsem chtěl napsat, že zvládneme! Bylo by skvělé se podílet na společném evropském vojenském projektu. Jako je třeba na každém vztahu (spolu)pracovat aby trval, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

    Vlastně jsem chtěl napsat, že zvládneme! Bylo by skvělé se podílet na společném evropském vojenském projektu.
    Jako je třeba na každém vztahu (spolu)pracovat aby trval, tak je třeba spolupracovat i na vztazích v rámci EU i s EU jako celkem a to i ve vojenské oblasti. Doufám, že toho budu v dohledné době svědkem, byť samozřejmě každý člen má své národní zájmy i co se týče vojenského průmyslu.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    13:53 23.03.2018

    VojtaM Jsem přesvědčen že upravit Typhoon pro požadavky Luftwafe nebude problém jde hlavně o AESA radar a asi výkonnější datalinky pro zlepšení povědomí situace. A správně jste ...Zobrazit celý příspěvek

    VojtaM
    Jsem přesvědčen že upravit Typhoon pro požadavky Luftwafe nebude problém jde hlavně o AESA radar a asi výkonnější datalinky pro zlepšení povědomí situace.
    A správně jste napsal že Evropané se zbavují schopností které se ostatní snaží pracně budovat.
    Evropa prostě strká hlavu do opratky naprosto dobrovolněSkrýt celý příspěvek

  • VojtaM
    13:27 23.03.2018

    Za mě je tedy jednoznačně správné rozhodnutí, že Německo nechce F-35 a politicky preferují Typhoona. Je nesmírně důležité si v Evropě ponechat vývoj i stíhaček. Vždyť hromada států ...Zobrazit celý příspěvek

    Za mě je tedy jednoznačně správné rozhodnutí, že Německo nechce F-35 a politicky preferují Typhoona. Je nesmírně důležité si v Evropě ponechat vývoj i stíhaček. Vždyť hromada států se snaží k tomuto stavu dopracovat (Korea, Turecko, Japonsko, Indonésie, Pákistán) a taková technologická velmoc jako státy EU, by na to rezignovalo. Blbost. Možná to nebude tak dobrý stroj jako F-22, F-35, byť kdo z nás vůbec ví, jaké ty mašiny jsou, ale třeba jo a nebo ještě lepší. Amerika taky od nikoho nic nekoupí a když ano, tak šup všechno musí přenést tam k nim. Stejně jako Čína. EU má obrovský potenciál to zvládnout. A já doufám, že to zvládnou. B-)Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    13:07 23.03.2018
  • alea206
    11:29 23.03.2018

    Tak pokud by Nemci prosadili a zaplatili vyvoj a vyrobu nove verze Typhoonu, tak je to pro Evropsky letecky prumysl jedine dobre. V tuto chvili mu totiz akutne hrozi zamrznuti a ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak pokud by Nemci prosadili a zaplatili vyvoj a vyrobu nove verze Typhoonu, tak je to pro Evropsky letecky prumysl jedine dobre. V tuto chvili mu totiz akutne hrozi zamrznuti a ztrata schopnosti vytvorit stroj dalsi generace. Pokud by soucasti modernizacniho balicku bylo i stealth zbranove pouzdro, jako ma novy Hornet, a konformni nadrze, bylo by to uplne super.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    18:18 22.03.2018

    Tak preference Eurofighteru je celkem logická, ale inspirující pro náš GŠ muže být jak se “voják” může snažit aktivně prosazovat podle sebe správnou věc i proti politické ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak preference Eurofighteru je celkem logická, ale inspirující pro náš GŠ muže být jak se “voják” může snažit aktivně prosazovat podle sebe správnou věc i proti politické reprezentaci země.Skrýt celý příspěvek

  • Iceman8241
    17:54 22.03.2018

    No, hodně štěstí s Typhoonem v oblastech s mnohovrstevnatou pokročilou PVO.

    No, hodně štěstí s Typhoonem v oblastech s mnohovrstevnatou pokročilou PVO.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3