Šachy pokračují: Rusko přeskupuje síly v Sýrii
- 20. 3. 2016
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil úspěšné ukončení bojových operací a stažení sil ze Sýrie. Podle odborníků na ruskou armádu a post-sovětský prostor, Dmitry Gorenburga a Michaela Kofmana, však Rusko pouze přeskupuje síly a v žádném případě nemá zájem ze Sýrie mocensky ani vojensky ustoupit.
Rusové v Sýrii zůstavají
Dmitry Gorenburg je vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní analýzy CNA (Center for Naval Analyses) a je považován za odborníka na ruskou armádu. Je držitelem doktorátu politických věd z Harvardské univerzity a rovněž provozuje známý blog o ruské armádě Russian Military Reform.
Michael Kofman pracuje rovněž pro centrum CNA a think-tank Wilson Center v Kennan Institute. Vedl výzkumné programy na americké vysoké škole národní obrany NDU (National Defense University) a zastupuje zájmy amerického ministerstva obrany při oficiálních i neoficiálních diplomatických jednáních o Rusku a Pákistánu.
Oba pánové napsali společný článek přinášející další úhel pohledu o důvodech a následcích ruského “stažení” ze Sýrie. Na rozdíl od ruského analytika Alexandra Chramčichina si nemyslí, že ruské “stažení” je chybou a už vůbec, že se Rusko skutečné vzdává svých politických a vojenských zájmů v Sýrii.
Podle Gorenburga a Kofmana Rusko pouze stahuje vyčerpané letecké síly z letecké základny Hmeimim v Lázikíji. Constantine Sivkov například v ruském magazínu VPK napsal, že ruské letectvo neudržitelně přetěžuje leteckou techniku a personál v Sýrii.
Ruské letectvo jednoduše již není schopno (nebo již nemá zapotřebí) provozovat z technických a personálních důvodů leteckou kampaň ve stejné intenzitě, proto mírové rozhovory využilo ke stažení a přeskupení sil. Ostatně k tomu klid zbraní a mírové rozhovory často slouží - aby bojující strany získaly čas k obnovení vojenských sil.
“Putin prostě přesunul figurky na šachovnici, aniž by změnil rovnici. Tento manévr je více o politickém vnímání než o vojenské realitě,” píšou Gorenburg a Kofman ve svém článku.
Podle obou autorů je pravým smyslem přesunu sil normalizovat ruskou vojenskou přítomnost v Sýrii, vytvořit podmínky pro trvalou přítomnost ruských vojenských sil a mediálně přesvědčit domácí publikum, že mimořádné bojové operace jsou u konce.
Putin při nedávném setkání (médii živě přenášené) s ministrem zahraničí a obrany nařídil zachovat provoz na ruských vojenských základnách v Sýrii - námořní Tartus a letecké Hmeimim v Lázikíji - na současné úrovni. Ruský prezident také nařídil zajištění obrany ruských sil ze země, vody i vzduchu.
V Sýrii proto zůstávají protivzdušné systémy krátkého dosahu i dlouhého S-400. Zůstávají také pozemní síly - ty, které chrání ruské základny a neznámý počet ruských jednotek, které přímo podporují syrské jednotky (ruské speciální síly).
Ruské speciální síly v Sýrii. Fotku získali teroristé z Islámského státu z mobilu mrtvého ruského vojáka a zveřejnili ji (spolu s dalšími) na internetu. / Autor neznámý
Přeskupení sil
Rusko prozatím potvrdilo stažení bitevních Su-25 a stíhacích bombardérů Su-34. V Sýrii prozatím zůstávají stíhací bombardéry Su-24, víceúčelové Su-30 a Su-35 a bitevní vrtulníky Mi-24/35. Rusko neurčilo žádné konkretní datum a rozsah stažení svých jednotek.
Počet ruských letadel klesne zřejmě na polovinu oproti podzimu 2015, kdy počet ruských letadel v Sýrii dosáhl vrcholu. Zbývající ruská letadla se zaměří na bombardováni pozic Islámského státu a fronty al-Nusra (syrské al-Kaidy). Před několika dny ruské letectvo zaútočilo na pozice Islámského státu v Palmýře, což má být podle Pentagonu, na který se oba autoři odvolávají, poprvé během ruské kampaně v Sýrii, kdy se ruské letectvo ve velkém zaměřilo na Islámský stát.
Před několika dny Rusko poslalo do Sýrie bitevní vrtulníky Mi-28N a Ka-52, které mají poskytovat blízkou pozemní podporu syrské armádě. Nasazení obou vrtulníků je samozřejmě mimo jiné vítanou možností otestovat oba stroje v reálných podmínkách. Ruské letectvo testováním zjistí přednosti a výhody obou typu vrtulníků. Ka-52 a Mi-28N mají rozdílné elektronické vybavení, ale v obou případech jde o podobné platformy - bitevní a útočné vrtulníky.
Ruské námořnictvo rovněž neopouští pobřežní vody Sýrie, i když počet lodí může v důsledku nižšího tempa bojových operací v oblasti poklesnout.
Gorenburg a Kofman proto soudí, že jde ve skutečnosti pouze o odsun “mimořádných” ruských sil, které narostly v Sýrii po sestřelení Su-24 tureckým letectvem. Rozšiřování námořní základny Tartus pokračuje a ruská vojenská infrastruktura v Sýrii bude fungovat beze změn.
“Letouny stažené tento týden mohou být znovu snadno nasazeny, pokud si to vojenské nebo politické okolnosti vyžádají. Nestahuje se nic, co nelze vrátit během několika dní zpět a naopak pravděpodobně další vybavení dorazí na místo,” píšou ve svém článku oba autoři.
Ruská technika v Sýrii včetně záběru na bitevní Mi-28N.
Důvody mediálního “stažení”?
Otázkou tedy je, proč se mediálně ohlášený odsun jednotek a konec operací děje zrovna nyní? Oba autoři se odvolávají na další odborníky, jako je Joshua Landis, podle kterých jde mimo jiné o ruský nátlak na režim Bašára Assada. V nadcházejících mírových rozhovorech v Ženevě se bude diskutovat o budoucí podobě Sýrie a Putin údajně chce po Assadovi, aby přijal kompromis v podobě rozdělené Sýrie.
Prozatím Assad vždy požadoval získat zpět celou Sýrii, což ale, a v tom panuje shoda všemi směry, není po krvavé občanské válce možné. Odsunem tak chce Rusko Assadovi ukázat, že nemůže bezmezně za všech podmínek počítat s ruskou pomocí.
“Tenhle krok vštípí Assadovi, že musí mít na na paměti ruské zájmy a je také důležitým prostředkem, aby si Moskva udržela pružnost v tom, co se bude dál dít v Sýrii, aniž by se chytla do pasti politiky. Na Středním východě, více než kdekoliv jinde, je lepší mít možnosti než závazky,” píšou ve svém článku Gorenburg a Kofman.
Jak připomínají oba autoři, pro Putina je možná ještě důležitější působení na domácí publikum. Ruský prezident získal díky operacím v Sýrii doma politické body, který nyní, dříve než dojde k nějakým komplikacím, “zakonzervuje” - bez ohledu na to, jak dopadnou mírová jednání v Ženevě.
Samozřejmě je také nutné vysvětlit domácímu publiku nutnost trvalé vojenské přítomnosti v Sýrii.“Ruský vůdce používá toto prohlášení (o stažení” - pozn. red.) před domácím publikem jako prostředek k přetvoření vojenské operace v Sýrii k “tradiční” vojenské přítomnosti. Putin to řekl v prosté ruštině: další vojenská přítomnost v Sýrii bude považována za ruskou tradiční přítomnost v Sýrii, nikoliv operaci”, píšou autoři ve svém článku.
Gorenburg a Kofman varují ty, kteří si mylně myslí, že se Rusko stahuje ze Sýrie. Oznámení o “stažení” není o tom, jak Rusko Sýrii opustí, ale jak v ní trvale zůstane. Cílem je zajistit, aby domácí a mezinárodní publikum přijalo trvalou ruskou přítomnost v Sýrii jako normální stav.
Zdroj: War On The Rocks
Související články
Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu
Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...
- 02.03.2016
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?
Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je ...
- 10.03.2016
- 172 komentářů
- Jan Grohmann
Islámský stát přišel o jednoho ze svých ďáblů
Dne 5. března byl ve východosyrském městě Aš-Šaddadi pravděpodobně zabit jeden z vrchních velitelů ...
- 16.03.2016
- 13 komentářů
- Václav Kopecký
Aleppo aneb všichni proti všem
Aleppo, největší syrské město a centrum stejnojmenné provincie, je jedním z nejdůležitějších ...
- 17.03.2016
- 57 komentářů
- Jakub Maděránek
charlie: 4) Srovnáváte nesrovnatelné - i američané mají civilní ztráty, ale řádově méně než Rusko. Pravdu máte v tom, že jich každá země jich má max tolik, kolik jich její ...Zobrazit celý příspěvek
charlie:
4) Srovnáváte nesrovnatelné - i američané mají civilní ztráty, ale řádově méně než Rusko. Pravdu máte v tom, že jich každá země jich má max tolik, kolik jich její politici dokážou před domácím publikem "prodat".
5) Je pravda, že USA exportují cca 2x tolik zbraní co Rusko. Ovšem samozřejmě válka je pro nezbrojní byznys negativní. Takže nejde porovnávat absolutní čísla, ale poměr k HDP - čím více závisí průmysl nějaké země na výrobě zbraní, tím více stojí o to, aby se zbraně spotřebovávali.
U USA dělá vývoz zbraní malou část jejího exportu. U Ruska po ropě největší - a rozdmýchávání válek na blízkém východě má pro rusko "pozitivní" vliv na cenu ropy, i na export zbraní.
Takže pokud chceme argumentovat tím, komu se více hodí válka v sýrii z ekonomického hlediska, tak to rozhodně USA nejsou....Skrýt celý příspěvektom75: To hlavní co sis měl z toho článku vzít je míra korupce, ne to kolik dolacu ma kdo na ...Zobrazit celý příspěvek
tom75: To hlavní co sis měl z toho článku vzít je míra korupce, ne to kolik dolacu ma kdo na hlavu.....
http://carnegie-mec.org/2016/0...
Tady máš to stejné v armádě...Skrýt celý příspěvekZ archívu ČT cestopisného cyklu Cestománie zmizol kompletne celý diel o Sýrii. Tento diel bol natočený v roku 2000 a zachytával vyspelosť a kultúru krajiny a predovšetkým jej ...Zobrazit celý příspěvek
Z archívu ČT cestopisného cyklu Cestománie zmizol kompletne celý diel o Sýrii. Tento diel bol natočený v roku 2000 a zachytával vyspelosť a kultúru krajiny a predovšetkým jej sekulárne význam, kde spolu spokojne žijú Arabi i kresťania. Pri pokuse o prehratie tohto dielu na vás vyskočí hláška, že relácia nie je na iVysílání dostupný.To isté Jemen atď.Skrýt celý příspěvek
to shania.Kolikrat jste byli v syrii ze tady pisete o jeji zivotni urovni?Kolik lidi utrklo ze syrii predtim a ted?Si myslite ze si prectete clanek nakeho ekonoma co nikdy v zivote ...Zobrazit celý příspěvek
to shania.Kolikrat jste byli v syrii ze tady pisete o jeji zivotni urovni?Kolik lidi utrklo ze syrii predtim a ted?Si myslite ze si prectete clanek nakeho ekonoma co nikdy v zivote nikde nebyk krom dovolene v thajsku co rikali ekonomove pred krizi ze to nic to hned prejde dam vam radu az budete chtit obchodovat na burze delejte vsechno opacne co rikaj urcite zbohatnete.Jinak klobouk dile pred vasima znalostma ale v skole sme meli taky takove typky vsechno nabiflovany no souvislosti jim unikali.
K te syrii lide tam nejsou jeste na demokraci pripraveni i kdyz jim ji preju
Vite si predstavit ted demokraci v cine? Ja jo sposta mrtvejch a dlouha valka
Omlouvam se za gramatikuSkrýt celý příspěvekto shania.Kolikrat jste byli v syrii ze tady pisete o jeji zivotni urovni?Kolik lidi utrklo ze syrii predtim a ted?Si myslite ze si prectete clanek nakeho ekonoma co nikdy v zivote ...Zobrazit celý příspěvek
to shania.Kolikrat jste byli v syrii ze tady pisete o jeji zivotni urovni?Kolik lidi utrklo ze syrii predtim a ted?Si myslite ze si prectete clanek nakeho ekonoma co nikdy v zivote nikde nebyk krom dovolene v thajsku co rikali ekonomove pred krizi ze to nic to hned prejde dam vam radu az budete chtit obchodovat na burze delejte vsechno opacne co rikaj urcite zbohatnete.Jinak klobouk dile pred vasima znalostma ale v skole sme meli taky takove typky vsechno nabiflovany no souvislosti jim unikali.
K te syrii lide tam nejsou jeste na demokraci pripraveni i kdyz jim ji preju
Vite si predstavit ted demokraci v cine? Ja jo sposta mrtvejch a dlouha valka
Omlouvam se za gramatikuSkrýt celý příspěvekBrothers: "bilance ruského zásahu v Sýrii je následující - IS neporažen, despota zachráněn, další uprchlíci na cestu do Evropy vypraveni" - vždyť nic z toho není v rozporu se ...Zobrazit celý příspěvek
Brothers: "bilance ruského zásahu v Sýrii je následující - IS neporažen, despota zachráněn, další uprchlíci na cestu do Evropy vypraveni" - vždyť nic z toho není v rozporu se záměrem RF, takže nechápu, proč to považujete za Putinův neúspěch. IS nechce porazit vůbec nikdo (i když se zdá, že mu teď SAA dává nezdravě zabrat), despotu potřebují a byl to hlavní cíl expedice a kvůli uprchlíkům do Evropy bude Putin plakat asi jako by evropaní plakali pro výbuch teplárny v Jakutsku.
Jinak oceňuji vaše soudružské zanícení a ideový pohled, ale ta fakta vám kulhají. Rusové odletěli? Turkové se nepodělali? Hmm, a kde je tedy plánovaná turecká invaze do Syrie a kde jsou turecká letadla nad Syrií? Rusové nemají inteligentní munici? Od kdy? Jen jim nedává smysl plýtvat na jednu Toyotu střelou v ceně desítek Toyot.
Ostatní země neprodávají zbraně a nepokoušejí se o jejich reklamu na proxybojištích? Od kdy?
Ano, IS je už zralý k doražení. Ale věřím, že péči Turecka a SA tu s námi ještě chvíli bude.
A nakonec - on nějaký Rus řekl, že odcházejí ze Syrie?Skrýt celý příspěvekRase: jenže pro potenciálního zákazníka, který nemá tak naditou prkenici jako USA, může být Low-cost ruské řešení dostupnější. A i tenhle zákazník zvažuje, zda je lepší mít jednu ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: jenže pro potenciálního zákazníka, který nemá tak naditou prkenici jako USA, může být Low-cost ruské řešení dostupnější. A i tenhle zákazník zvažuje, zda je lepší mít jednu americkou, tři ruské nebo pět čínských stíhaček/tanků/whatever...
Míša: bitevní vrtulníky bývají určeny k ničení obrněné i neobrněné techniky a živé síly. Jediný Tiger-HOT byl hodně specializovaný na ničení tanků, a i tomu zbyly Hydry a kulomety proti měkčím cílům. No a vzhledem k tomu, že jejich role ještě pořád nejde zastoupit, tak holt potřebujete otestovat, co vám technika umožní. No a je asi logické, že něco, co letí 50m nad zemí je zranitelnější než něco, co letí mach 1 v 15k, alespoň tedy za situace, dky protivník nedisponuje sofistikovanou PVO.Skrýt celý příspěvekNikdy nevím, co si mám myslet o textech "odborníků na ruskou armádu", kteří soudí, že Mil-28 a Ka-52 jsou "posláním stejné stroje" a že si Rusko chce v Syrii zjistit, který je ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdy nevím, co si mám myslet o textech "odborníků na ruskou armádu", kteří soudí, že Mil-28 a Ka-52 jsou "posláním stejné stroje" a že si Rusko chce v Syrii zjistit, který je lepší. Nejsou to posláním shodné stroje a o tom, který stroj a na co chtějí mají jasno nejméně od Čečny.Skrýt celý příspěvek
Co si myslím o politice Ruska a jeho dobývání je zde jedno.Samo ,že se mi nelíbí. Přesto dodám, že skepse nasazení helikoptér je na místě, stroje jsou(bitevní) koncepčně pro boj s ...Zobrazit celý příspěvek
Co si myslím o politice Ruska a jeho dobývání je zde jedno.Samo ,že se mi nelíbí. Přesto dodám, že skepse nasazení helikoptér je na místě, stroje jsou(bitevní) koncepčně pro boj s obrněnými cíly, zde je to boj spíše s lidskou silou. Která se umí proti vrtulníkům bránit. Narozdíl od letadel lítají nejen níže, ale operační způsobilost mají na menší vzdálenost, jak spojenecká. Budou dle mýho snažšími terči. Ale čas zkrátka ukáže, pokud Ruské zdroje, neututlají porážku. Tím se zase dovíme pendrek a bude to jen obměna techniky.Skrýt celý příspěvek
Až zas bude někdo vykládat pohádky o tom jak to bylo v Syrii před válkou všechno super, tady je článek o ekonomické situaci syrie z roku ...Zobrazit celý příspěvek
Až zas bude někdo vykládat pohádky o tom jak to bylo v Syrii před válkou všechno super, tady je článek o ekonomické situaci syrie z roku 2010...
http://www.meforum.org/2760/sy... Skrýt celý příspěvekOno ruské "low-cost" řešení ještě neznamená, že je to nějaká výhra. Vzhledem k ekonomickým možnostem Ruska a Ameriky, je finanční tíže pro ekonomiku daného státu zhruba stejná, ...Zobrazit celý příspěvek
Ono ruské "low-cost" řešení ještě neznamená, že je to nějaká výhra. Vzhledem k ekonomickým možnostem Ruska a Ameriky, je finanční tíže pro ekonomiku daného státu zhruba stejná, možná i horší pro Moskvu. Přeci jen američané si můžou dovolit nasadit víc letadel, chytré bomby atd. rusové musí hledat ekonomičtější řešení. Tyhle nálety nejsou jen o porovnání ceny hloupých a chytrých bomb, ale i o tom, co si vlastně daný stát může dovolit poslat, aniž by si pošramotil ekonomiku.
Ti ruští vojáci z fotky vypadají spíš jako nějací žoldáci, než jako vojáci z místní ruské základny (nebo ti z Krymu)Skrýt celý příspěvekBrothers and Sisters: asi si pletete obdiv a sympatie. K Putinovi sympatie necítím, ale musím ho obdivovat za to, co dokázal, zejména s omezenými zdroji, které má k dispozici. Dost ...Zobrazit celý příspěvek
Brothers and Sisters: asi si pletete obdiv a sympatie. K Putinovi sympatie necítím, ale musím ho obdivovat za to, co dokázal, zejména s omezenými zdroji, které má k dispozici. Dost věcí si myslím že byla chyba, která se Rusku nevyplatila (zejména celá proxy kampaň na Krymu a ukrajině), ačkoliv si myslím že chápu, co ho k tomu vedlo.
1) Rusko v Sýrii nikdy nebylo, aby porazilo IS nebo kohokoliv jiného, ale aby podpořilo Asada. Tenhle cíl byl částečně splněn (fronta se stabilizovala, došlo ke konsolidaci území pod vládní kontrolou, byl uzavřeno příměší s rebely), něco práce tam ještě zbývá, ale to největší angažmá skončilo. Rusko přitom demonstrovalo, že je schopno v malém čase razantně navýšit svoje vojenské schopnosti v zájmovém prostoru, že je schopno vést několikaměsíční intenzivní kampaň tamtéž, že je schopno účinně podporovat pozemní síly s malými náklady a vysokou efektivitou.
2) Turecko se z Ruska možná neposralo, ale už si tolik nedovoluje a i horká hlava Erdogan radši couvnul, než aby riskoval přímý střet. Víceméně si obě země ujasnily, kde jsou mantinely.
3) Putin získal body doma u svých voličů, což je hlavní co ho zajímá (aby udržel moc) a zároveň si vylepšil mezinárodní renomé, protože mu víceméně všechno vyšlo i přes protesty západu. A většina světových států na nějakého mrtvého civilistu zdaleka nehřeší tolik jako Evropa a Amerika (respektive naše média a tábor neomarxistů).
4) Všichni ví, že tam civilové jsou a všem je to jedno, stejně jako je všem jedno, že Američani dronama zabíjejí spoustu civilistů, protože jejich nástroje na identifikaci teroristů jsou mírně řečeno nedokonalé. Důležitý je, aby se to dobře prodalo v médiích, a to se Rusům povedlo.
5) Nechci vám kazit iluze, ale největším vývozcem zbraní na světě jsou dlouhé roky USA. Stejně tak USA dávají na zbrojení víc peněz jak zbytek TOP 10 dohromady.
6) Despotů je na blízkém východě mnohem víc, někteří to maskují lépe, někteří hůře. Asad byl jetě "ze staré školy"... mimochodem - v době hustého osídlení despoty byl střední východ mnohem stabilnější - jestli ono to nebylo tím, že tihle despotové většinu konkurence popravili.
7) Tohle je dle mého geniální - slízneme smetanu za práci někoho jinýho.
8) Stejně tak - odejde ze Sýrie, udrží si tam přitom vliv a základny, který nutně potřebuje, přitom si ještě otestuje techniku a v oblasti, která byla tradičním zákazníkem, předvede, že se s ní nechá stále počítat, a přitom stojí mnohem méně než hi-tech hračky konkurence.
Celkově prostě ať mám Rusy/Putina rád či nerad, tak tohle mu docela vyšlo, a navíc za to neutratil moc peněz.Skrýt celý příspěvekCharlie: určitě jsem raději, když se naši politici od Putina neučí. Když si představím Stropnického, jak nám slavnostně oznamuje, že se ČR rozhodla ukončit konflikt v Sýrii ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie: určitě jsem raději, když se naši politici od Putina neučí.
Když si představím Stropnického, jak nám slavnostně oznamuje, že se ČR rozhodla ukončit konflikt v Sýrii nasazením naší armády, že posíláme 14 našich Gripenů a 30 L-159 na letiště v Kurdistánu + spoustu bitevních vrtulníků a že stáhneme pár starších kousků z muzeí. A protože všichni říkají, že bez pozemní operace to nepůjde, tak tam posíláme i všechny naše tanky a pandury. Heslo: Když to zvládne Putin, tak my taky!
Ruské lowcost nasazení je lowcost jen použitím pár účetních triků. Pochybuji např. že je do ceny nasazení započítáno "olétání" použitých strojů v cenách, které by umožnily je nahradit. Rusko prostě provádí maskirovku i v ceně kampaně.
BrothersAndSisters:
1. porážka IS nebyla skutečným cílem - což bylo vidět od začátku,
2. vztahy s Tureckem byly obětovány okamžikem zahájení akce - Putin měl v kapsa Nord Stream II a tak už Turky nepotřeboval. Pokud by musel brát ohledy na turecké zájmy, tak by nemohl dosáhnout vůbec ničeho.
3. Putin kupodivu dělá promyšlené (na několik tahů dopředu) kroky, které míří k naplnění jeho cílů (zájmů Ruska - ne osobních zájmů), to je jistě obdivuhodné. To u našich politiků neuvidíte. Zároveň ale překračuje hranice, které by se překračovat neměly (Krym, Donbas).
5. Zbrojení: ano - tohle dělá, ale není sám a NATO je určitě rádo, že má konečně "nepřítele".
6. Blízkovýchodní země nemají na to zavádět demokracii. Podívejte se do Egypta. Mohou postupně k demokracii směřovat, ale bude to trvat několik generací. Je to o lidech, jejich zvycích, postojích, prioritách. Demokracie v těchto státech má mnohem horší výsledky(větší hromada mrtvol) něž nějaká forma diktatury. Je omyl, vnucovat těmto státům demokracii.
7. IS se postupně přetransformuje - s odchodem zahraničních bojovníků (do nebe a domů) může převážit bassistické jádro, které převlékne kabáty ...
8. Ano, Rusové zůstávají. "Odchod" je také změnou, která umožní zvýšit účinnost bojových operací. Pokud 1/2 roku děláte pořád to samé, protivník se přizpůsobí (zaleze do měst). "Stažení" je pobídkou k ofenzívě, při které budou muset vylézt z děr a to bude příležitost k likvidaci.Skrýt celý příspěvekBrothersAndSisters, v některých bodech máte pravdu, ale přijde mi, že to vidíte příliš černobíle. Musí Vám být přece jasné, že Moskva, ani západ nebojuje proti IS, ale za své zájmy ...Zobrazit celý příspěvek
BrothersAndSisters, v některých bodech máte pravdu, ale přijde mi, že to vidíte příliš černobíle. Musí Vám být přece jasné, že Moskva, ani západ nebojuje proti IS, ale za své zájmy v regionu. Takže k jednotlivým bodům:
1. Dokázali jsme, že jsme schopní akce - přesně to jsme chtěli.
2. Tady jde o čistě můj názor - Turecko je svinstvo. Jeho členství v NATO bylo dříve strategická výhoda, dneska zátěž v podobě nevyzpytatelného státu. Sestřelení ruského letounu, nevyjasněné vztahy s IS, vnitřní roztržky s Kurdy a dalšími frakcemi, nebo jejich přístup k jednání o uprchlících není v pořádku. Netvařme se, že členství v NATO z nás dělá dobré přátele.
3. Máte pravdu, Putin umí sbírat body velmi dobře. Pro něj je to nepostradatelná vlastnost.
4. Inteligentní munice je drahá. Přijeli jsme svoje zájmy podpořit, ne si zruinovat armádu, vzpomínáte? Přitom to, jak rusové používají svoje tupé bomby je cenově nejefektivnější řešení. Civilové dole jsou a jsou i mrtví. Jejich počet ale záleží na definici - rusové bombardují nejen IS, ale i ostatní frakce. Takže pokud jste viděl západní čísla, pravděpodobně jsou oběti těchto frakcí započítáni jako civilové. Jinak, bombardovat civilní obyvatelstvo je plýtvání municí. Myslím, že jsme tu v Evropě zapomněli, jak vypadá válka - je to svinstvo a jsou u toho mrtvoly. Nevyhnete se tomu.
5. Válka je svinstvo i proto, že je to největší byznis. To platí pro východ i západ a cokoli mezi tím.
6. Zoufale nám docházejí a taky nám zoufale chybí. Třeba ten bývalý v Libyi by se nám najednou hodil. Takoví drží frakce na uzdě a války jsou pouze lokální. My zápaďáci na ně samozřejmně budeme házet hnůj, protože nejsou dostatečně kytičkoví, ale sami jejich práci udělat líp neumíme. Kromě toho, Assad se dostal k moci poměrně demokratickým způsobem a mezi Syřany má podporu. Sýrie byla asi nejdemokratičtější zemí v regionu. No, byla...
7. IS nejspíš nikdy nepadne. Možná že někdo dobyje nazpět území, ale myšlenka islámského fanatismu je už moc rozšířená a bude žít dál.
8. Zůstáváme a budeme strašit každého, kdo by se tam chtěl nakvatýrovat místo nás. A že takových není málo.Skrýt celý příspěvekBrothersAndSisters. Nevím zda Charlie cítí obdiv k Putinovi, já jej necítím, ale vy zase máte absolutní averzi, kde kulhaji argumenty a ani pozorně nečtete jak článek pod který ...Zobrazit celý příspěvek
BrothersAndSisters. Nevím zda Charlie cítí obdiv k Putinovi, já jej necítím, ale vy zase máte absolutní averzi, kde kulhaji argumenty a ani pozorně nečtete jak článek pod který jste přispěl, ani jin.
1. Oni neodletěli, ale zredukovali počty a přeskupili síly. Zřejmě stávající boje budou více na přímou podporu a samozřejmě je to jasný střelecký polygon a marketing pro jejich Ka-52 a Mi-28. STejně jako si z Libye udělali francouzi s letouny Rafale. A USA to dělá se svými zbraněmi. Dělá to tak každý, což neznamená že s tím souhlasím. Jen nejsou horší než jiné velmoci.
2. Absolutně mi není jasné proč Turecko má být v EU. Už takto počtem států se z toho stává druhé OSN. Neakceschopné, jenž jako každý přebujelý systém se má tendenci rozpadnout. Klidně partnerství či něco nadstadardního ale ne člen. EU není Nato.
3. U mě má taky za Sýrii body a to je fakt rád nemám. ŽE si tam přihřívají polívku to je nesporné, ale poprvé mi to přijde dobré po všech těch zásazích na Ukrajině, Krymu, Gruzii, Čečensku,....
4. Zkuste si zjistit kolik toho rozsekali spojenci s inteligentní municí. Ona není jen letecká munice. A ani spojenci nepoužívají jen přesně naváděnou. Ztráty obyvatestva v Iráku byli když se budu hodně držet při zemi v desítkách tisíc. Píší se stovky tisíc.
5. To už je prostoduchá ubohost.
6. No nevím, ale jestli se nepletu, tak v Saudské Arábii je jeden z nejkonzervativnějších režimů na světě odkud plynou obrovské finance na podporu nejkonzrevativnějších směrů islámu. Jinak tam mají wahhábismus. Ale je to náš dobrý spojenec. To je ale ten oblíbený dvojí metr a styl od pankétu ku pankétu. Nejdříve se SSSR na věčné časy a teď pro zase se poplácáváme se strýčkem Samem. Nic mezi. :-/
7. Kdyby západ chtěl a byl jednotný, tak IS, roznese za týdny. Stále má EU, NATO a nevím koho ještě myslíte takovou sílu, že by to byl vítr. Ale do toho se nikomu nechce a po zkušenost by to byla pitomost. Ale co pak, co místní, co jejich názor. To západ podělal jak v Iráku tak v Afganístánu a tady by to bylo stejné. Vojensky nemají soupeři šanci, ale ono ruku v ruce musí jít diplomaci, jednání, získání obyvatel atd a to už je mnohem těžší věc. A tam západ stále prohrává. Bohužel. Z mnoha důvodů. Jak se bude vést Rusům nevím, ale udělali to strategicky správně že se spojili s mistními. Oni bojují, Rusové je podporují. Jeslti je to dobrá či špatná strana. Na to mám svůj názor, ale nikomu jej vnucovat nebudu. Každopádně situace je tam nesmírně nepřehledná a je to bohužel bojiště, střeliště, ukázkový polygon výzbroje, místo k získání ega vládců a cvičiště dobrých 5 států co víme.
8. Jako USA v SA, Jemenu, Afgánistánu atd. To si mohou bílá a rudá hvězda podat ruce.Skrýt celý příspěvekCharlie, váš obdiv k Putinovi jse sice znám, ale nevím zda je zcela na místě. Psal jsem to už jednou, bilance ruského zásahu v Sýrii je následující - IS neporažen, despota ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie, váš obdiv k Putinovi jse sice znám, ale nevím zda je zcela na místě. Psal jsem to už jednou, bilance ruského zásahu v Sýrii je následující - IS neporažen, despota zachráněn, další uprchlíci na cestu do Evropy vypraveni.
Chcete-li to v bodové analogii k té vaší, prosím:
1. Vlítli jsem do Sýrie, neporazili Islámský stát a odletěli
2. Turecko se z nás nepodělalo, tak se mu pomstíme a vyvoláme všemožné roztržky s EU
3. Putin získává body pouze u lidí jako vy a to naprosto čímkoliv, co udělá
4. Nemáme inteligentní munici, tak budeme říkat, že dole žádní civilové nejsou (proto jsem se ptal v článku o Aleppu semtama, kdo to teda hrome vítá osvoboditele v Homsu?)
5. Nabídneme světu zbraně - zbrojeníčko a válečné štvaníčko, to je naše staré potěšeníčko
A vidím ještě další body
6. Pomohli jsem udržet u moci jednoho z posledních blízkovýchodních despotů, kteří nám zoufale docházejí
7. IS bude muset dorazit západ, ale chlubit se tím budeme navždy my
8. Když říkáme, že odcházíme ze Sýrie, myslíme tím že tam navždy zůstávámeSkrýt celý příspěvekJako od Putina by se naši politici mohli učit, oproti němu je to jen taková banda přdisráčů a bezpáteřních chudáčků... 1) Západ působí v Sýrii a Iráku dlouhou dobu, letecká ...Zobrazit celý příspěvek
Jako od Putina by se naši politici mohli učit, oproti němu je to jen taková banda přdisráčů a bezpáteřních chudáčků...
1) Západ působí v Sýrii a Iráku dlouhou dobu, letecká kampaň ho stojí obrovské peníze, a celé to mnohaleté snažení naprosto zesměšní několikaměsíční nasazení VVS (v mediální rovině i v rovině reálných výsledků)
2) Roztržka s Tureckem (mrzutost, ale částečně předvídatelná a podle mého se s tímto scénářem ze strany Ruska kalkulovalo už dopředu) moc NATO neprospěla a prohloubila propast mezi Evropany a Tureckem (minimálně co se týče atmosféry mezi "prostým lidem"), což je dost důležité zejména s ohledem na potřebu spolupráce s Tureckem kvůli uprchlické vlně
3) Nyní Putin získal další body doma i v zahraničí - ihned po uzavření příměří "stahuje" jednotky, čímž dává jasně na jevo "nejsme váleční štváči, jak jsme říkali už od začátku, jde jen o omezenou kampaň" a může jen získat - klid zbraní vydrží, Rusko dosáhlo čeho chtělo. Klid zbraní nevydrží, Rusko může kopnout do západu "vidíte, ta vaše umírněná opozice jsou jen další teroristi".
4) Nesmíme ani zapomenout na ukázku "hele Amíci, fut tvrdíte jak je nutný všude házet drahou "inteligentní" munici a nám to jde dobře i s obyčejnejma železňákama, a ještě sme dokázali víc než vy". To že se jedná o cílenou propagandu a Rus kašlal na collateral damage je sice jasný jak facka, ale na druhou stranu minimálně naznačil západním dańovejm poplatníkum, že jejich vlády kašlou na jejich krvavě vydřený daně kvůli pár ručníkářum, který stejně nikoho - krom pár levicovejch aktivistů - nezajímaj.
5) A nyní to nejlepší - testování pokračuje, Ka-52 i Mi-28 dostaly zbrusu nový hi-tech systém aktivní obrany (ne nepodobný Štoře) L370-5 President-S, který je potřeba vyzkoušet, protože ho mají dostávat/dostávají i jiné typy vrtulníků. To je dost důležité, protože Saudové vyhrožují dodáním MANPADSů rebelům (a čert ví komu ještě), což by některé starší typy činilo extrémně zranitelnými.
Z mého pohledu Putin a Rusko vytěžilo ze svého "low cost" nasazení v Sýrii maximumSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...