Rusko otestovalo nové střely systému S-400
- 7. 4. 2015
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská Vojska pro vzdušnou a vesmírnou obranu vyzkoušela podle ruské tiskové agentury Sputnik News novou raketu protivzdušného kompletu S-400. Informace přinesl v sobotu v Ruském rádiu generálmajor Kirill Makarov.
„V současné době stále probíhá testování. Před třemi dny jsme úspěšně otestovali manévrující střelu, která úspěšně zasáhla cíl," řekl v sobotu generálmajor Makarov, zástupce velitele ruských „vesmírných" vojsk. Typ testované rakety Makarov neuvedl. Střela údajně zničila vzdušný cíl na vzdálenost menší než 400 km.
Teoretickým kandidátem pro testy jsou také vyvíjené střely 77N6-N a 77N6-N1 schopné ničit cíle letící hypersonickou rychlostí, včetně mezikontinentálních raket IBCM (InterContinental Ballistic Missile).
77N6-N a 77N6-N1 lze odpalovat ze stávajících systémů S-400, i vyvíjených S-500. Dálkový dosah obou raket je proti balistickým raketám 600 km, proti atmosferickým cílům 400 km.
Střely jsou údajně schopné zachytávat cíle letící rychlostí až 7 km/s. Původně se počítalo se zavedením střel do výzbroje v roce 2014.
Výroba 77N6-N a 77N6-N1 má probíhat v nových továrnách Kirov a Nižnij Novgorod. Továrny však ještě nejsou dokončeny, takže podle současných zpráv střely vstoupí do výzbroje až v roce 2020.
Ruská armáda plánuje vyzbrojit 56 praporů (28 pluků), každý se čtyřmi systémy S-400. V současně době je vyzbrojeno 9 pluků se systémy S-400. Podle tiskové zprávy Almaz-Altay, výrobce S-400, od roku 2014 získá každý rok ruská armáda 2 až 3 pluky S-400.
Továrna na výrobu raket pro systémy S-400 poblíž Moskvy
Požadovaný počet systémů S-400 ruská armáda dosáhne po roce 2020. Podle blogu Russian Defense Policy je systém S-400 špičkovou zbraní, ale také systémem, který ukazuje nedostatky ve zbrojní výrobě Ruské federace.
První S-400 získala ruská armáda v roce 2007, kompletní přezbrojení však potrvá podle současných plánů 15 let. Ostatně Almaz-Altay právě investicí do obou výše uvedených továren se snaží čelit kritice z důvodů nedostatečného tempa dodávek S-400.
Rusko s ohledem na ambiciozní vyzbrojovací plány řeší problémy s dostatkem kvalifikovaných odborníků i se zastarávajícím vybavením svých továren. Situaci rozhodně nezlepšují ani západní sankce.
Problémy s výrobou také komplikují možný vývoz S-400 do zahraničí. Například Čína dlouhodobě projevuje o S-400 zájem. Avšak z důvodu vytíženosti výroby se první S-400 nepodívají do zahraničí dříve, než v příštím roce.
Vše navíc zkomplikuje zavádění nového systému S-500, který se má dostat do výzbroje ruské armády v roce 2016 nebo 2017.
Zdroj: SputnikNews, Russian Defence Policy
Související články
Rusko bez satelitů včasné výstrahy
Rusko v současnosti nemůže zachytit starty balistických raket pomocí satelitní senzorové sítě Oko-1. ...
- 14.02.2015
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizační plány ruského letectva
Ruské letectvo plánuje v příštích letech v souladu se Státním programem pro vyzbrojování 2020 ...
- 16.02.2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské systémy elektronického boje
Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...
- 01.04.2015
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Nová ruská letadlová loď
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...
- 02.04.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
charlie No a práve tej "integrácii" je neverím ... V Gruzínsku 2008 ruská PVO spôsobila polovičnú straty vlastnému letectvu .... i keď to boli hlavne prehnostné ručné PVO ...Zobrazit celý příspěvek
charlie
No a práve tej "integrácii" je neverím ...
V Gruzínsku 2008 ruská PVO spôsobila polovičnú straty vlastnému letectvu .... i keď to boli hlavne prehnostné ručné PVO systémy ...
A to malé Gruzínsko veľa toho neukázalo ...
Ako by ruská PVO fungovala proti modernému protivníkovy ?
Veľa sa hovorí o úspechoch srbskej PVO pri maskovaní .... to sice úspech bol ... ale v podmienkach pasivnej srbskej armády, ktorá bola paralyzovaná .. sice mala minimálne straty ... ale bola jej PVO takmer bezzubá .. na počet PVO systémov ...Skrýt celý příspěvekPokud bude ale systém ignorovat menší cíle, bude ignorovat i stealth letadla, jejichž RCS je na úrovni těch x cm a menší. Zkrátka - tohle si nemůžou dovolit.
Pokud bude ale systém ignorovat menší cíle, bude ignorovat i stealth letadla, jejichž RCS je na úrovni těch x cm a menší. Zkrátka - tohle si nemůžou dovolit.
Dusan: co se týče dronů - můžete kupříkladu nechat malé cíle na starost prostředkům nižších řádů (kanonové, laserové baterie, vlastní drony), těmihle velkými a drahými stroji ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan: co se týče dronů - můžete kupříkladu nechat malé cíle na starost prostředkům nižších řádů (kanonové, laserové baterie, vlastní drony), těmihle velkými a drahými stroji likvidovat vzdušná střediska velení a řízení (bez nich jsou drony napůl hluché).
Stejně tak můžete provádět masivní rušení, kterým relativně slabé vysílačky an palubách dronů neproniknou (zatímco výkonné radary nebudou mít takový problém), případně zkusit zarušit GPS či přímo systémy řízení dronů.
Stejně tak můžete rozmístit klamné cíle - nafukovací či jiné atrapy, vytvořit falešné rádiové a radarové zdroje, aby protivník "odkryl karty" a soustředil pozornost na návnadu, zatímco vy ho pak ze zálohy zničíte poté, co prozradí vlastní pozici.
Krom toho, "zahltit" PVO nemusí být tak jednoduché, moderní systémy dokáží sledovat stovky strojů a na desítky navádět rakety/stíhače, přičemž počítače dokáží filtrovat klamné cíle (stejně tak věřím, že půjde nastavit, aby systém ignoroval manší cíle než x cm, aby radar nezachytával právě třeba bomby nebo dělostřelecké projektily).Skrýt celý příspěvekMožná vás pánové ne úplně dobře chápu,a le mám dojem, jako že si tu PVO představujete jako že uprostřed trůní jeden S-400 a kolem něj široko daleko nic a na tenhle systém se vrhne ...Zobrazit celý příspěvek
Možná vás pánové ne úplně dobře chápu,a le mám dojem, jako že si tu PVO představujete jako že uprostřed trůní jeden S-400 a kolem něj široko daleko nic a na tenhle systém se vrhne celá USAF a NAVY, jenže takhle to nefunguje.
PVO je vždy komplex sestávající z prostředků získávání informace o vzdušné situaci, úzlů velení a spojení, systémů rušení a klamání protivníka, a v poslední řadě pak vlastních zbraňových systémů, které ovšem nesestávají zhusta jen z pozemních baterií SAM, ale i ze stíhačů vyčleněných k ničení protivníkových prostředků vzdušného napadení.
Jenom se podívejte, jak komplexní byla protivzdušná obrana říše - měli pás radarů na pobřeží, doplněný bateriemi flaku, letiště, pak další pás radarů někde u hranic říše, další letiště a každé velké město a průmyslové centrum mělo ještě vlastní Flak, balonové baráže, baterie světlometů... velení pak palby Flaků muselo koordinovat s akcemi stíhačů, aby nevletěli do přehrady paleb protivzdušného dělostřelectva... Nebo PVO severního Vietnamu, taky hezký příklad.
Stějně tak S-400 bude spolupracovat s dalšími radary nebo pasivními systémy nadřízených stupňmů, data od nich budou proudit přes vyšší velitelství po nějakém datalinku (tyhle systémy jsou standardně vybavovány vozy pro radioreleové vysokokapacitní spojení), jeho činnost bude koordinována s akcemi vlastních stíhačů (nemá smysl pálit raketami po cíli, na který už provádí zteč stíhač nebo jiný systém), cíle s nižší prioritou bude přenechávat systémům nižších řádů.
Stejně tak se tyhle baterie kryjí pomocí rozmístění klamných zářičů, nafukovacích atrap, mají vyčleněné protivzdušné baterie pro krytí uzlů velení a přehledových radarů (jen jako příklad kolem stanoviště hlavního úpřehledového radaru může být rozmístěno několik Pancirů nebo baterie TORů).
Stějně tak odhalit ten radar není až tak jednoduché jak se zdá - moderní radary mají maximálně potlačené boční laloky (právě ty jsou hlavním demaskujícím prvkem radaru), provádí pseudonáhodné přelaďování frekvencí, v případě ohrožení protiradiolokačními střelami je možno je vyplnout nebo zkusit střelu zarušit, případně jí zkusit odlákat stranou...
Pokud jde o deklarované chopnosti systému S-400, máte pravdu, že nemáme zaručené informace, ale parametry systému S-300 jsou celkem dobře známé a je možno říci, že na nich panuje určitý konsenzus (koneckonců mají ho ve výzbroji i Slováci), i když je možné, že jeho uživatelé záměrně mlží, ale nikdo by si nekoupil "drahé placebo" (rozuměj že určitě nemůžeme předpokládat, že jsou skutečné schopnosti systému mnohem nižší než udávané).
S-400 je následovník S-300 (PM..., tedy verze pro PVOS) a můžeme se domnívat, že Rusové za ty peníze nevyvinuli a nezavedli do výzbroje systém, který je horší - a už S-300 má impozantní parametry a svého času se hrozně řešilo, co se stane, když ho rozvinou na Kypru jako odpověď na pořízení ATACMSů Turky (ten systém totiž teoreticky dokázal sestřelovat letadla už nad Tureckem).
Více na lvisingr.czweb.org/stazeni/fss/bss404.rtfSkrýt celý příspěvekSystém má parametre učinnosti teoreticky obrovské ...ale zaujímala by ma realita ... Taký PVO systém je vždy prinicipiálne veľkým žiaričom a nemôže byť nejako elektronicky ...Zobrazit celý příspěvek
Systém má parametre učinnosti teoreticky obrovské ...ale zaujímala by ma realita ...
Taký PVO systém je vždy prinicipiálne veľkým žiaričom a nemôže byť nejako elektronicky utajený .... a ak sa urči jeho poloha ... neverím, že dlho prežije ....
Jednoducho S-400 je dobrá na doplnenie "dáždnika PVO", ale sama o sebe toho veľa neznamená ....
Myslím, že stále platí to, že najlepšou ochranou pred bombardérom je vždy stíhačka.
Dnes už môže útočník "zahltiť" systém PVO dronmi zdiaľky kontrolovanými útočiacimi strojmi, ktoré vôbec nemusia riskovať priamy stret s protivníkovou PVO pred jej narušením .... či zarušením ....
Ak sa to podarí .... obrana je prelomená .. ak nie ... tak straty sú minimálne a skúsi sa niečo iné na druhý deň ...Skrýt celý příspěvekOtázkou je, jestli jsou ty tak-tech data pravdive. Prece jenom Sputnik News:) Nezlobte se na me, ale to jsou zdroje jak noha. Myslim, ze by se mely tyhle zpravy z vychodu brat ...Zobrazit celý příspěvek
Otázkou je, jestli jsou ty tak-tech data pravdive. Prece jenom Sputnik News:) Nezlobte se na me, ale to jsou zdroje jak noha. Myslim, ze by se mely tyhle zpravy z vychodu brat trosku s rezervou.Skrýt celý příspěvek
aladar: očividně jste vůbec nepochopil účel těchto systémů a proč je Rusové zavádí. Jistě, v příapdě globálního oboustranného atomového úderu budou na ho..., ale to bude úplně ...Zobrazit celý příspěvek
aladar: očividně jste vůbec nepochopil účel těchto systémů a proč je Rusové zavádí.
Jistě, v příapdě globálního oboustranného atomového úderu budou na ho..., ale to bude úplně všechno a nikdo tu neříká "nemá smysl budovat armádu, máme atomovky a ty to všechno vyhladí".
Tyhle systémy slouží k "přikrytí" významných lokalit deštníkem PVO schopným zachytit a napadnout i rychlé manévrující cíle na velkých výškách nebo naopak kopírujích terén v prostředí elektronického boje a masivních protiopatření protivníka. Představují naprotou špičku PVO systémů a nemají na západě prakticky ekvivalent (možná ARROW) a vznikly z potřeby chánit důležité instalace v hloubi území SSSR (protože při jeho délce hranic a rozloze nebylo prakticky možné zabránit letetcvům NATO proniknout nad území Svazu), případně velká uskupení pozemních vojsk před prostředky vzdušného napadení (typicky křižující a křídlaté střely, stíhací bombardéry). Dalším důležitým efektem těchto systémů je, že v oblasti jejich dosahu prakticky nelze nasadit cokoliv velkého a pomalého - tankery, AWACSy, ELINTy, provádět letecké zásobování jednotek na linii dotyku atd, přičemž letectvo, které tímhle ušetříte, můžete využít na jiné úkoly (a výcvik obsluhy PVO komplexu s tak vysokou stupní automatizace, jako mají tyhle monstra, je řádově jednodušší a levnější než výcvik pilota stíhačky).
Proč si myslíte, že USA s TAK obrovským letectvem investovalo velké protředky do Patriotů (zejména PAC-3)? A to má Patriot schopnosti někde na úrovni S-300, S-400 už je zase jiná liga.Skrýt celý příspěvekMne to príde ako celkom slušné mrhanie zdrojmi. Ak to má chrániť proti teroristom tak budíž ale určite ich nemusíte mať toľko. Ak proti amíkom tak je to aj tak zbytočné. V prípade ...Zobrazit celý příspěvek
Mne to príde ako celkom slušné mrhanie zdrojmi. Ak to má chrániť proti teroristom tak budíž ale určite ich nemusíte mať toľko. Ak proti amíkom tak je to aj tak zbytočné. V prípade atomového útoku by to bolo aj tak na hovno pretože by odpálili všetky naraz a to je už nezastaviteľné. Hlavne keď tam budú aj nejaké klamné ciele, strely z plochou dráhou a aj keď často opomíjané vec, je tu možnosť doviezť to aj kamiónom. Je to skôr demonštrácia sily. Je jasné že v raketovej technike sú rusi na tom asi najlepšie. Ale šak nech míňajú zdroje. Len ich v tom podporím.Skrýt celý příspěvek
Je to celkem impozantní stroj. Otázka je, zdali k podvozkům bude dostatečná zásoba raket a náhradních dílů. Ale jak říkám je to impozantní zbraňový systém. Jsem zvědav na S - 500. Zobrazit celý příspěvek
Je to celkem impozantní stroj. Otázka je, zdali k podvozkům bude dostatečná zásoba raket a náhradních dílů. Ale jak říkám je to impozantní zbraňový systém. Jsem zvědav na S - 500.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...