Rusko otestovalo nové střely systému S-400
- 7. 4. 2015
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská Vojska pro vzdušnou a vesmírnou obranu vyzkoušela podle ruské tiskové agentury Sputnik News novou raketu protivzdušného kompletu S-400. Informace přinesl v sobotu v Ruském rádiu generálmajor Kirill Makarov.
„V současné době stále probíhá testování. Před třemi dny jsme úspěšně otestovali manévrující střelu, která úspěšně zasáhla cíl," řekl v sobotu generálmajor Makarov, zástupce velitele ruských „vesmírných" vojsk. Typ testované rakety Makarov neuvedl. Střela údajně zničila vzdušný cíl na vzdálenost menší než 400 km.
Teoretickým kandidátem pro testy jsou také vyvíjené střely 77N6-N a 77N6-N1 schopné ničit cíle letící hypersonickou rychlostí, včetně mezikontinentálních raket IBCM (InterContinental Ballistic Missile).
77N6-N a 77N6-N1 lze odpalovat ze stávajících systémů S-400, i vyvíjených S-500. Dálkový dosah obou raket je proti balistickým raketám 600 km, proti atmosferickým cílům 400 km.
Střely jsou údajně schopné zachytávat cíle letící rychlostí až 7 km/s. Původně se počítalo se zavedením střel do výzbroje v roce 2014.
Výroba 77N6-N a 77N6-N1 má probíhat v nových továrnách Kirov a Nižnij Novgorod. Továrny však ještě nejsou dokončeny, takže podle současných zpráv střely vstoupí do výzbroje až v roce 2020.
Ruská armáda plánuje vyzbrojit 56 praporů (28 pluků), každý se čtyřmi systémy S-400. V současně době je vyzbrojeno 9 pluků se systémy S-400. Podle tiskové zprávy Almaz-Altay, výrobce S-400, od roku 2014 získá každý rok ruská armáda 2 až 3 pluky S-400.
Továrna na výrobu raket pro systémy S-400 poblíž Moskvy
Požadovaný počet systémů S-400 ruská armáda dosáhne po roce 2020. Podle blogu Russian Defense Policy je systém S-400 špičkovou zbraní, ale také systémem, který ukazuje nedostatky ve zbrojní výrobě Ruské federace.
První S-400 získala ruská armáda v roce 2007, kompletní přezbrojení však potrvá podle současných plánů 15 let. Ostatně Almaz-Altay právě investicí do obou výše uvedených továren se snaží čelit kritice z důvodů nedostatečného tempa dodávek S-400.
Rusko s ohledem na ambiciozní vyzbrojovací plány řeší problémy s dostatkem kvalifikovaných odborníků i se zastarávajícím vybavením svých továren. Situaci rozhodně nezlepšují ani západní sankce.
Problémy s výrobou také komplikují možný vývoz S-400 do zahraničí. Například Čína dlouhodobě projevuje o S-400 zájem. Avšak z důvodu vytíženosti výroby se první S-400 nepodívají do zahraničí dříve, než v příštím roce.
Vše navíc zkomplikuje zavádění nového systému S-500, který se má dostat do výzbroje ruské armády v roce 2016 nebo 2017.
Zdroj: SputnikNews, Russian Defence Policy
Související články
Rusko bez satelitů včasné výstrahy
Rusko v současnosti nemůže zachytit starty balistických raket pomocí satelitní senzorové sítě Oko-1. ...
- 14.02.2015
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizační plány ruského letectva
Ruské letectvo plánuje v příštích letech v souladu se Státním programem pro vyzbrojování 2020 ...
- 16.02.2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské systémy elektronického boje
Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...
- 01.04.2015
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Nová ruská letadlová loď
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...
- 02.04.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Vrata: Mam pocit ze udaj 7km/s sa ma tykat az systemu S-500. Navratova rychlost ICBM sa naozaj pohybuje okolo 7km/s. Trafit nemanevrujuci ciel pohybujuci sa po balistickej drahe ...Zobrazit celý příspěvek
Vrata: Mam pocit ze udaj 7km/s sa ma tykat az systemu S-500.
Navratova rychlost ICBM sa naozaj pohybuje okolo 7km/s.
Trafit nemanevrujuci ciel pohybujuci sa po balistickej drahe vo velkej vyske (nad 60 km) zase nie je az taky problem a tato draha sa da velmi presne spocitat. Potrebne je aby raketa mala kvalitne finalne navedenie (obycane vlastnym radarom) a dostatocnu manevrovatelnost.
Ale aby vsetko nebolo take jednoduche: moderne protiopatrenia zahrnuju moznost manevrovania navratoveho systemu a takisto vypustanie klamnych cielov. Preto vo finale nie az take jednoduche spravit funkcny proti raketovy system.Skrýt celý příspěveksemtam: tak ako hovori podivi23 za horizont sa radiove vlny nesiria az na urcite pasma vlnovych dlzok ako napr. HF (3-30 MHz) ktore sa odrazaju od ionosfery. To sa vyuziva vo ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: tak ako hovori podivi23 za horizont sa radiove vlny nesiria az na urcite pasma vlnovych dlzok ako napr. HF (3-30 MHz) ktore sa odrazaju od ionosfery. To sa vyuziva vo vojenstve jednak na dialkovu komunikaciu a potom na systemy vcasneho varovania ktore vidia za horizont. Nevyhodou su obycajne obrovske anteny a nizka presnost ktora je ale vyvazena dosahom a na ulohu vcasneho varovania to staci.
Radar P-18 pracuje v pasme VHF a teda sa ho odraz to pokial viem netyka.
Len na okraj taketo systemy pracujuce s nizsimi kmitoctami (dlzka vlny od metra vyssie) su schopne detekovat aj stealth systemy na velke vzdialenosti.Skrýt celý příspěvekPokusím se zobecnit - stejně jako u jiných druhů vojsk i u PVO platí, že jeden systém nemůže úspěšně bojovat bez spolupráce s jinými - tedy vícevrstevná PVO, vzájemné krytí ...Zobrazit celý příspěvek
Pokusím se zobecnit - stejně jako u jiných druhů vojsk i u PVO platí, že jeden systém nemůže úspěšně bojovat bez spolupráce s jinými - tedy vícevrstevná PVO, vzájemné krytí prostředků působících na různých principech, kombinace aktivních a pasivních systémů vzdušného průzkumu, detekce a navádění, důsledné maskování, elektronické a optické rušení a klamání, zálohované a šifrované spojení. To vše sice nezabrání modernímu letectvu v útocích, ale podstatně odčerpává jeho kapacitu a zvyšuje náklady. V konečném důsledků je to souboj efektivnosti nákladů.
Systémy třídy S-300 a S-400 mají strategickou schopnost zabránit vstupu letadel do vzdušného prostoru, navíc jsou to plnohodnotné systémy protiraketové obrany.
Rusko i USA vyvíjejí velmi rychlé prostředky vzdušného napadení (s rychlostí nad 10 M), proto ta schopnost zachycovat i tak rychlé cíle.Skrýt celý příspěvekTake jsem se divil v clanku udavane maximalni rychlosti cile 7km/s neb to je skoro totozne s rychlosti na orbite kolem zeme, tedy (domnivam se) maximalni moznou rychlosti ICBM. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Take jsem se divil v clanku udavane maximalni rychlosti cile 7km/s neb to je skoro totozne s rychlosti na orbite kolem zeme, tedy (domnivam se) maximalni moznou rychlosti ICBM. Na WIKI lze pro S 400 nalezt maximalni rychlost cile 5km/h.Skrýt celý příspěvek
semtam: díky za odkaz, aspoň potrénuji moji zanedbávanou němčinu:) Nakreslete si to. Když je zdroj signálu za horizontem (ať už je to samotný radar, který vysílá, nebo zdroj ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: díky za odkaz, aspoň potrénuji moji zanedbávanou němčinu:)
Nakreslete si to. Když je zdroj signálu za horizontem (ať už je to samotný radar, který vysílá, nebo zdroj odraženého (rozptýleného) signálu - MH17), tak AWACS vpodstatě nemá šanci cokoliv zachytit. Vpodstatě to je geometrická optika.Skrýt celý příspěvekpet.rok Radar má udávané maximální použití. To ale neznamená, že po tu hranici co je použitelný, radarové paprsky již neexistují. Známý radar P-18 má efektivní dosah 250 km. ...Zobrazit celý příspěvek
pet.rok
Radar má udávané maximální použití. To ale neznamená, že po tu hranici co je použitelný, radarové paprsky již neexistují. Známý radar P-18 má efektivní dosah 250 km. Jenže jeho zjistitelnost (záznam jeho vysílání), je 1000 km. U moderních vojenských radarů, se konstruktéři snaží zmenšit jeho skutečný současnými prostředky zjistitelný dosah.Skrýt celý příspěveksemtam: pokial sa to nestalo tak ako si myslim: nemali celu bateriu ale len odpalovacie vozidlo a odpal realizovali len pomocou navadzacieho radaru bez predchadzajucej informacie z ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: pokial sa to nestalo tak ako si myslim: nemali celu bateriu ale len odpalovacie vozidlo a odpal realizovali len pomocou navadzacieho radaru bez predchadzajucej informacie z prehladoveho radaru alebo pripadne dokonca opticky (ale skor to prve).
Kazdopadne pravdepodobnost zachytenia signalu navadzacieho radaru AWACS-om je na tak velku vzdialenost este daleko mensia ako u prehladoveho.Skrýt celý příspěvekpodivi23 Ucelený odkaz jsem našel v rychlosti jen v němčině, je na konci tohoto odkazu. ...Zobrazit celý příspěvek
podivi23
Ucelený odkaz jsem našel v rychlosti jen v němčině, je na konci tohoto odkazu.
https://vlkovobloguje.wordpres...
Radar AWACS nemusí dosahovat přímo na fyzicky stojící systém BUK či jiný systém PVO. Stačí, když zachytí signál z jeho přehledového radaru.
Jinak by lety AWACS na Rumunskem či Polskem nebyli pro tento účel významné a samotný Bundestag by ani nemohl odpovídat na otázky sestřelu.Skrýt celý příspěveksemtam: mohl bych poprosit o ten zdroj, kde jsou uvedeny cíle, které (ne)zachytil ten AWACS? Děkuji Proč se ptám. Informace, že AWACS v inkriminovaný okamžik nezachytil BUK, se ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: mohl bych poprosit o ten zdroj, kde jsou uvedeny cíle, které (ne)zachytil ten AWACS? Děkuji
Proč se ptám. Informace, že AWACS v inkriminovaný okamžik nezachytil BUK, se objevila už několikrát. Ale moc mě to nepřekvapuje. Letmým výpočtem se dá zjistit, že nejspíš ani nemohl. Z místa pádu je to do Polska zhruba 1100km, Rumunsko je na tom trochu líp, asi 800 km. Budu předpokládat, že ten den byla normální refrakce. MH17 letící v 10km měl horizont vzdálený hruba 412km. AWACS (E3 Sentry), pokud byl na své maximální výšce 12,5km (beru údaj z wiki, snad moc nekecá), měl horizont ve vzdálennosti zhruba 460km. Tedy aby AWACS "viděl" MH17, tak od sebe mohly být maximálně 872km. Ten nad Polskem je tedy mimo hru, zbývá ten nad Rumunskem, ale to by se nesměl příliš vzdálit od hranic.
Podle mě jsou ty AWACSy prostě moc daleko na to, aby nad východní Ukrajinou něco zachytily.
Omlouvám se za off-topicSkrýt celý příspěvekS-500 Prometheus tak bude pracovat nicenie balistickych rakiet a aj druzic, lietadla a dalej a dalej ... Hypersonickych rychlostiach! https://www.youtube.com/watch?... Zobrazit celý příspěvek
S-500 Prometheus tak bude pracovat nicenie balistickych rakiet a aj druzic, lietadla a dalej a dalej ... Hypersonickych rychlostiach!
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekTECHNIC: Nedovedu si představit na jakém cíli S-400 testovaly Co třeba Topol-M. Rusko ji v posledních letech několikrát testovalo. Rychlost posledního stupně s hlavicí ...Zobrazit celý příspěvek
TECHNIC: Nedovedu si představit na jakém cíli S-400 testovaly
Co třeba Topol-M. Rusko ji v posledních letech několikrát testovalo.
Rychlost posledního stupně s hlavicí dosahuje 7 km/s.
Tyto systémy jsou taky určené na ničení mezikontinentálních raket .Skrýt celý příspěvekInak Rusi pocitaju s EMP vyboje umele vo vzduchu a vsetky lietadla a rakety popadaju naspat na zem ... Ale zase na druhej strane S-500 Prometheus to je hypersonicka raketa cize ...Zobrazit celý příspěvek
Inak Rusi pocitaju s EMP vyboje umele vo vzduchu a vsetky lietadla a rakety popadaju naspat na zem ... Ale zase na druhej strane S-500 Prometheus to je hypersonicka raketa cize niet problema ze zem-vzduch-kozmos a naspat vzduch a trafi F-22 alebo B-2 z hora rovno! S-500 je skor urceni pre balisticke rakety a ich nicenie ... S-500 nahradza stacionarne Gazella Soviet anti-balisticky stit stary! Zahltit obrana sa da ale ked mas GPS rusice a aj radiove + take ako S-350 a S-400 a dalsie vecicky rusicky dalsie mensie pri S-400 a spol tak to padne ale tak 5-10. km dalej.Skrýt celý příspěvek
S-350 Vityaz je na zachytavanie vsetkeho od UAV, UCAV a rakety mensie a aj bomby ... Buducnost je viac vrstevna PVO obrana. Aj rusicky GPS staci rusicka ako Ruske v Srbsku a vsetky ...Zobrazit celý příspěvek
S-350 Vityaz je na zachytavanie vsetkeho od UAV, UCAV a rakety mensie a aj bomby ... Buducnost je viac vrstevna PVO obrana. Aj rusicky GPS staci rusicka ako Ruske v Srbsku a vsetky dopadali mimo ciela. Co sa tyka Syrie tak USA namornictvo vyrazilo dopredu smer Syria a pridali sa aj Anglicania. V polovice cesty sa Anglicania otocili lebo Syria spustila Bastion P a Onyx rakety proti lodne dostrel 300. km. Americania to vzdali. Ked uvideli Rusku Stredomorsku flotilu ako urobila doslova stit okolo celej Syrie ... A to uz boli minuty a hodiny rok 2013 lebo utok na Rusku bojovu lod je akt poslednej vojny ludstva termonuklearna vojna!
http://www.zerohedge.com/sites...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekMaximální richlost cíle 7 km/s my přijde jako nesmysl, to už se přibližují richlosti satelitů na oběžné dráze. Nedovedu si představit na jakém cíli S-400 testovaly, když cokoly co ...Zobrazit celý příspěvek
Maximální richlost cíle 7 km/s my přijde jako nesmysl, to už se přibližují richlosti satelitů na oběžné dráze. Nedovedu si představit na jakém cíli S-400 testovaly, když cokoly co by se pohybovalo touto richlostí v letové víšce do 35 km schoří.Skrýt celý příspěvek
Shania: "Izrael dokonce tvrdi, že jejich verze sdb spolehlivého zničí s300. " To je takový výkřik do tmy, S-300 spolehlivě zničí i ruční granát, když se dobře použije, nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: "Izrael dokonce tvrdi, že jejich verze sdb spolehlivého zničí s300. "
To je takový výkřik do tmy, S-300 spolehlivě zničí i ruční granát, když se dobře použije, nebo třebas tank.
logik: vaše argumentace je scestná. My tu nevyvozujeme rovnocennost nebo který klacek je lepší, my tu dokazujeme, že i s malým kašpárkem (čili technicky zastaralou PVO) se nechá zahrát velké divadlo (čili čelit útokům mnohonásobně silnějšího nepřítele s technologickou převahou a zachovat si bojeschopnost).
Jádrem sporu tu byly výkřiky, že PVO je zbytečná, protože letadla mají vždycky navrch. Když pominu, že je to fakticky nesmysl (letectvo může nebo spíše musí být součástí PVO), tak je to stejná blbost jako argumentovat že pěchota zničí tank tudíž je tank zbytečný, nebo třeba že letectvo může všechno rozbombardovat zeshora, takže nemá smysl budovat pozemní armádu.Skrýt celý příspěvekK Donbasu, zde se střet PVO vs. letectvo prováděl v nízkých letových hladinách. Proto systémy jako BUK apod. byly použity a zdali vůbec velmi málo. Nad Polskem a Rumunskem létá ...Zobrazit celý příspěvek
K Donbasu, zde se střet PVO vs. letectvo prováděl v nízkých letových hladinách. Proto systémy jako BUK apod. byly použity a zdali vůbec velmi málo.
Nad Polskem a Rumunskem létá německý AWACS, který monituruje situaci na vých. UA. Jak je známo, tak nezachytil ani v onen inkriminující den radarovou či raketovou činnost sytému BUK u tragédie MH17. Zato zachytil činnost systému S-125 a zdroj navíc i uvádí, že S-125 jsou v oblasti často detekovatelné.Skrýt celý příspěveklogik Ono posoudit, zda je lepší zbraň ta nebo ta, je zavádějící. Pokud je zbraň dobře použita pro její účel stává se zbraní účinnou. K letectvu a PVO, kdyby Srbsko mělo ...Zobrazit celý příspěvek
logik
Ono posoudit, zda je lepší zbraň ta nebo ta, je zavádějící. Pokud je zbraň dobře použita pro její účel stává se zbraní účinnou.
K letectvu a PVO, kdyby Srbsko mělo kvalitní letectvo s moderními letouny a chybějící PVO, tak by dopadlo pravděpodobně tragičtěji, než jak dopadlo s PVO. Pokud by Srbsko bojovalo letectvem, tak proti početnějšímu protivníku, nemá opět šanci. Navíc letadla působí z letišť, jaké lze poměrně snadno vyřadit z provozu. Pro letectvo NATO brnkačka. Tím pádem by Srbsko bylo během pár dní bezzubé, pokud by nemělo PVO.
Konflikt na Donbase je technicky docela přiměřený. Opět hodně se osvědčili komplety Strela a Igla. Proti nim stáli MI-24 a SU-25, jaké nejsou o mnoho starší. Pokud byl použit BUK a je možné i opět S-125, tak jsou to generační souputníci MIG-29 o SU-27 ani nemluvě. O Pancir S1, se zdroje zmiňují až v posledních měsících, kdy už UA letectvo prakticky nepůsobilo.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...