Ruská armáda získá 70 tanků T-14 do konce roku 2019
- 12. 9. 2016
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Podle ruské tiskové agentury TASS ruská armáda získá do konce roku 2019 pouze 70 tanků T-14 Armata. Firma UralVagonZavod (UVZ), výrobce tanků Armata, přitom mluvil před několika lety o dodávce 2300 tanků T-14 do roku 2020.
Hrátky s čísly
V roce 2013 vedení firmy UVZ předpovědělo zahájení sériové výroby T-14 na rok 2015. Do roku 2020 pak měla ruská armáda podle vedení firmy obdržet 2300 tanků. Naopak ve stejném roce ruské ministerstvo obrany předpovědělo zahájení státních zkoušek T-14 v roce 2014.
Jaké jsou nejnovější plány? V dubnu letošního roku náměstek generálního ředitele UVZ Vjačeslav Chalitov oznámil, že první várku 100 tanků T-14 ruská armáda obdrží mezi roky 2017 a 2018.
Podle agentury RIA Novosti, která citovala náčelníka Hlavní správy obrněné techniky ruského ministerstva obrany generálporučíka Alexandra Ševčenka, budou státní zkoušky tanku T-14 ukončeny v roce 2017.
“Byla zakoupena pilotní várka T-14 Armata, kterou jsme viděli v průvodu (na Rudém náměstí v roce 2015 - pozn. red.). Tanky procházejí zkušebním provozem u tankových jednotek ruské armády. Vojenští odborníci tank studují u vojenských jednotek, které tanky testují v polních podmínkách a vše, co není v souladu, je okamžitě oznámeno konstrukční kanceláři nebo továrně. Státní zkoušky budou dokončeny příští rok a následně budou tanky zavedeny do provozu,” uvedl před několika dny Ševčenko.
Co je hromadná výroba?
UVZ neustále mluví o připravenosti zahájení sériové výroby. Není na škodu si připomenout, co vlastně seriová, nebo také hromadná či masová výroba ve skutečnosti znamená.
Wikipedie nám říká:”Sériová výroba nebo také masová výroba je výroba velkého množství stejných produktů s použitím zaměnitelných standardizovaných součástek a dílů (též zvaných modulů). Významným způsobem se zapojují moderní technologie, automaty, roboty, montážní linky. Vyžaduje velmi přesné řízení a plánování výroby včetně navazující logistiky, toto je dnes velmi často zajišťováno pomocí počítačů a specializovaného software.”
Tank T-14 Armata, jako každý jiný moderní tank, je nesmírně komplexní zbraňový systém s velkým počtem složitých dílů. Připravit vhodnou technologii sériové výroby je nesmírně složité, a především drahé - je třeba propojeně zapojit velký počet výrobních zařízení, vybudovat montážní linky, vyvinout přípravky a obslužné mechanismy, vyškolit pracovníky, zajistit dodávky součástek a polotovarů od subdodavatelů, zajistit kontrolu kvality výroby, atd. atd.
Otázkou je, jak má firma UVZ zvládnutou výrobu a kolik tanků T-14 je schopna ročně vyrábět a podporovat v provozu (dodávkami náhradních dílů) a zda výrobu několika desítek tanků ročně lze označit jako "hromadnou výrobu". Připomeňme, že mezi roky 1974 až 1990 UVZ vyrobil 20 544 tanků T-72, tj. průměrně 1284 tanků ročně. Samozřejmě lze vyrábět moderní tanky T-14 tzv. “na koleně”, ale v takovém případě je jednotková cena velmi drahá a výroba velmi pomala.
Příkladem nezvládnuté hromadné výroby je ukrajinský tank T-84 “Oplot-M”. V roce 2011 Thajsko podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M. Až v roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět T-84 a na začátku roku 2015 dalších pět tanků.
Rychlost výroby a dodávek T-84 Oplot je tristní a navíc není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Je však pravdou, že podle ukrajinské strany se dodávka zdržela kvůli konfliktu na východě Ukrajiny.
Dříve vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale vedení připouští výrobní tempo pouze 20 tanků Oplot-M ročně.
Kdy ruská armáda získá tanky T-14?
Jak je to tedy s výrobou tanků T-14 Armata? Podle ruské tiskové agentury TASS ruské ministerstvo obrany podepsalo s firmou UVZ smlouvu na dodávku 70 tanků T-14 Armata do konce roku 2019.
"Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu v hodnotě několik miliard rublů pro výrobu první výrobní šarže tanků, v počtu 70 jednotek do konce roku 2019,” citovala agentura TASS nejmenovaný zdroj z ruského vojenského průmyslu.
Podle téhož zdroje sériová výroba probíhá od letošního roku. První tanky zamíří k 1. gardové tankové armádě na západě země. Rozpor mezi 100 tanky, o kterých mluvil Chalitov je zřejmě dan tím, že ruská armáda má k dispozici cca 30 testovacích prototypů T-14 (některé zdroje mluví o 20 prototypech).
Vtírá se otázka, zda počet 70 tanků odráží možnosti hromadné výroby firmy UVZ, nebo ekonomickou situaci Ruska.
Je také jednoduše možné, že oproti mediálním chválozpěvům UVZ, jde prostě o přirozený vývoj zavádění nového složitého zbraňového systému do výzbroje. Podle anglosaské terminologie je nákup prvních 70 tanků jednoduše počáteční malosériovou výrobou LRIP (Low-Rate Initial Production).
Zákazník (v našem případě ruská armáda) na malém vzorku počáteční produkce LRIP v reálu otestuje, zda zboží (T-14) odpovídá dohodnutým technickým parametrům (např. životnost, poruchovost, atd).
Naopak výrobce v rámci LRIP zdokonaluje technologii výroby a připravuje se na masovou výrobu. LRIP je jednoduše přechodnou fázi, od většinou ručně vyráběných prototypů k masové výrobě.
V současné době je firma UVZ pravděpodobně schopná vyrábět max několik desítek tanků T-14 ročně. Pro potřeby přezbrojení ruské armády požadovaným počtem 2300 tanků T-14 (+ další stovky vozidel využívající pásovou platformu Armata) je třeba ale vyrábět stovky tanků ročně.
Zdroj: RIA Novosti, TASS
Související články
Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata
Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...
- 15.06.2016
- 125 komentářů
- Jan Grohmann
Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa
Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...
- 15.06.2016
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech
Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. ...
- 16.08.2016
- 174 komentářů
- Jan Grohmann
Potvrzeno: Litva nakoupila bojová vozidla pěchoty Boxer
Litevské ministerstvo obrany podpisem stvrdilo nákup 88 bojových vozidel pěchoty (BVP) Boxer. ...
- 24.08.2016
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Bylo by chybou podceňovat Rusko, ale i samu firmu UVZ. To, že nyní mají problémy, ještě neznamená, že je budou mít vždy. Opoždění programu tanku T-14 ještě nic neznamená. Jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Bylo by chybou podceňovat Rusko, ale i samu firmu UVZ. To, že nyní mají problémy, ještě neznamená, že je budou mít vždy.
Opoždění programu tanku T-14 ještě nic neznamená. Jeho zavedení do výzbroje se podle mne jen posune. To ale dává prostor k jeho dalšímu vylepšení. A Rusko ten potřebný čas má. Jak píše Rase, Rusko může zmodernizovat větší množství T-90, které mu budou dočasně postačovat
Je faktem, že výroba T-14 ze začátku bude na nízkých hodnotách. Ale lze předpokládat, že postupně firma UVZ bude získávat zkušenosti a tedy i schopnost výroby většího množství tanků. K tomu připočtěme ekonomický zisk z prodeje T-14 ruské armádě, nijak bych nepodceňoval ani export. Takže T-14 má svou budoucnost a bylo by chybou nad ním lámat hůlSkrýt celý příspěvekGloton: A to jste jako četl kde? Někde na serveru ruské propagandy? Sputnik? Podle agentury Interfax to byla právě Alfa Bank, která podala na UVZ insolvenční ...Zobrazit celý příspěvek
Gloton: A to jste jako četl kde? Někde na serveru ruské propagandy? Sputnik?
Podle agentury Interfax to byla právě Alfa Bank, která podala na UVZ insolvenční návrh:
http://realrussiatoday.com/201...
Osud výroby tanků ale s bankrotem nemusí souviset. Prostě se daná část firmy restrukturalizuje a osamostatní.Skrýt celý příspěvekCalhoun: o osud Uralvagonzavodu se netřeba obávat. Něco si o tom přečti. Jeden z nějvětších věřitelů Alfa-Bank má zájem na dohodě, nejsou padlí na hlavu a všichní vědí, že jediná ...Zobrazit celý příspěvek
Calhoun: o osud Uralvagonzavodu se netřeba obávat.
Něco si o tom přečti.
Jeden z nějvětších věřitelů Alfa-Bank má zájem na dohodě, nejsou padlí na hlavu a všichní vědí, že jediná možnost jak dostat své peníze, je pokračující výroba.
Takže banka v podstatě profinancuje další chod firmy a výrobu a bude se hojit ze zisku z výroby. Takže se dá čekat, že budou vyrábět "jako o život".
Uralvagonzavod už dostal i další zakázku na výrobu 20000 vagonů.
K tomu T-90MS, T-14.........
To přece nemohl čekat nikdo rozumný, že si nechají "lehnout" pro ně takto důležitou fabriku. Navíc když většinu dluhů má na svědomí vývoj T-14 atd.Skrýt celý příspěvekRuské ministerstvo obrany a společnost Uralvagonzavod projednávají možnost modernizace tanků T-90 na verzi T-90MS... což se spolu s tvrzením některých zástupců armády "že potenciál ...Zobrazit celý příspěvek
Ruské ministerstvo obrany a společnost Uralvagonzavod projednávají možnost modernizace tanků T-90 na verzi T-90MS... což se spolu s tvrzením některých zástupců armády "že potenciál T-90 ještě nebyl plně využit" nahrává doměnce, že armáda dá přednost modernizaci ověřených tanků T-90 před "novou ale nezavedenou" T-14. Tím nepopírám výrobu 70 T-14 (do 2019), jen tvrdím, že zůstane exotickou zbraní a starší tanky plně nenahradí.Skrýt celý příspěvek
Já se v tomto případě nesměju Rusku, že nezvládá vyrábět Armaty sériově to by nezvládl v tomhle termínu ani General Dynamics Land Systems a to je jiná liga. Já se směji kremrolím ...Zobrazit celý příspěvek
Já se v tomto případě nesměju Rusku, že nezvládá vyrábět Armaty sériově to by nezvládl v tomhle termínu ani General Dynamics Land Systems a to je jiná liga. Já se směji kremrolím který nás před rokem tepali, když jsme sériovou výrobu Armaty do dvou let považovali za nesmysl.
Pro západní fabriky je rozjetí výroby ekvivalentu Armaty záležitost 5 - 10 let takže pokud se Rusko kasá takhle šibeničním termínem je to jasná nahrávka na smeč. Čím dál sofistikovanější systémy je složité zavádět do masové výroby všude ve světě.Skrýt celý příspěvekTeď se jen ukazuje, že papír unese všechno a realita je jinde. Navíc všechny zbrojní programy se vždy opozdí nebo velmi prodraží (čím méně se opozdí, tím více se prodraží) a to ...Zobrazit celý příspěvek
Teď se jen ukazuje, že papír unese všechno a realita je jinde. Navíc všechny zbrojní programy se vždy opozdí nebo velmi prodraží (čím méně se opozdí, tím více se prodraží) a to nejen v Rusku, ale ve všech armádách světa. Ono je to vlastně docela logické - zákazník má "představu", výrobce přijde s "řešením", které ale nenaplní onu "představu". Případně zákazník neví co vlastně chce a razantně mění zadání v průběhu vývoje a někdy i po jeho ukončení. Další varianta je, že vypukne další módní vlna v tomhle oboru a zákazník přehodnotí priority v neprospěch výrobku a odleje peníze jinam. V nejhorším případě zákazník přijde na to, že vlastně ty peníze ani nemá a že musí šetřit.
Zprávám o ruské armádě je možné věřit až potom, co všechna čísla vydělíte 3 a z výsledku ještě odečtete 10%. Vývoj PAK-DA nezačne dříve než po 2020 - nejsou prachy. Projekt velkého torpédoborce tř. Liděr se zcela jistě realizovat nebude - nejsou prachy ani na plánovanou dostavbu fregat tříd Admiral Gorškov a Stěreguščij (aktuálně to vypadá tak, že RF postaví méně než jednu fregatu ročně, přitom 60% floty jsou lodě starší 20 let - tj. nejde ani o prostou náhradu za přestárlé lodě).
T-14 Armata bude stejná historka. LRIP do 2020 bude, potom ruská armáda zjistí, že "děngi nět" a nové technologie se v omezené míře použijí pro další upgrade T-90MS.Skrýt celý příspěvekpsouk do pitle: Zdravstvuj soudruhu - dekujeme za Tvuj komentar! Tumas bramboru a utikej zpatky na Sputnik. Na AN novinach samozrejme vychazeji clanky kritizujici napr. ...Zobrazit celý příspěvek
psouk do pitle:
Zdravstvuj soudruhu - dekujeme za Tvuj komentar! Tumas bramboru a utikej zpatky na Sputnik. Na AN novinach samozrejme vychazeji clanky kritizujici napr. americkou techniku (F35 treba, na te tady nenechali nit suchou :-)) ale chapu... politruk prikazal komentovat...
K tematu:
Ural Vagon Zavod je v bankrotu, neni na platy zamestnancu, neni na nakup novych technologii. Nejdokonalejsi produkt ktery je schopna fabrika vyrobit je vice ci mene modernizovany T72. Kapitola sama pro sebe pak budou sub-dodavatele a kvalita jejich vyroby bez kterych se vyroba Armaty neobejde. Obavam se ze 70ks do konce 2019 je cista utopie a vubec bych se nedivil kdyby to za rok dopadlo s T14 jako s T50. Ponechan jako technologicka zaloha do budoucna a pojede se vesele dal na modernizovanych starych tancich.Skrýt celý příspěvekO rusech samozřejmě jenom špatně!A co nejvíc!Nepamatuji zde jakýkoli článek příznivý o čemkoli ruském! Už aby jsme je rozbombardovali do doby kamenné,ať máme konečně klid na ...Zobrazit celý příspěvek
O rusech samozřejmě jenom špatně!A co nejvíc!Nepamatuji zde jakýkoli článek příznivý o čemkoli ruském!
Už aby jsme je rozbombardovali do doby kamenné,ať máme konečně klid na "práci"!Skrýt celý příspěvekTen skluz oproti plánu je pro všechny dobrá zpráva. Buď Rusové podcenili detaily ve výrobě anebo čekají, jak se osvědčí první malá série. Nemají žádný důvod spěchat. Už nějakou ...Zobrazit celý příspěvek
Ten skluz oproti plánu je pro všechny dobrá zpráva. Buď Rusové podcenili detaily ve výrobě anebo čekají, jak se osvědčí první malá série. Nemají žádný důvod spěchat. Už nějakou dobu přemýšlím, jak by bylo možno takový tank zničit (v boji). Co se týče současných zbraní- šlo by to v podstatě skoro vším, ale jedině pokud by tank byl izolovaný – pokud se to nestane a tank bude fungovat ve vyspělé interakci s ostatními systémy (PVO, BVP, drony, raketomety, pěchota…)- tak si myslím že teď ničím.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...