Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska

Foto: Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0
Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném Rusku. Deník se poněkud provokativně ptá s odkazem na slavný výrok Alexandra III: ”Může armáda a námořnictvo nahradit všechny ostatní potřeby občanů?” Jak připomíná deník, armáda se v Rusku stává opět nosnou ideologii.

"Často je jednodušší pro lidi přijímat rostoucí finanční beznaděj za zvuku odvážných vojenských pochodových písní. Nebylo by to poprvé v ruských dějinách, kdy armáda začíná nahrazovat národní ekonomiku, život, všeobecné lidské hodnoty a stává se národní ideologií a prakticky jedinou efektivní státní institucí," dočteme s hned v úvodu článku.

V současné době se ruská ekonomika nachází v problémech. Důvodem je především závažný pokles ceny ropy a pokračující západní sankce.

Rusko počítalo pro následující léta s cenou ropy 100 dolarů z barel, v současné době se přitom cena ropy pohybuje kolem 45 dolarů za barel. Přitom při každém snížení ropy o jeden dolar ruský federální rozpočet přijde ročně o 2 miliardy dolarů potenciálních příjmů.

Cílem tohoto článku však není vyjmenovávat ruské ekonomické problémy, ale podívat se, jako roli hraje ruská armáda v současném Rusku.

Po rozpadu Sovětské svazu Rusko hledalo svou pozici ve světě. Po ekonomický a společensky chaotických 90. letech minulého století se vlády ujmul Vladimír Putin, který si dal za cíl obnovit velmocenské postavení Ruska. K velmocenskému postavení měla dopomoci silná a velká armáda. 

V tomto případě můžeme analogicky poukázat na Německo a Japonsko po druhé světové válce. Obě země byly v troskách, ale nyní jsou mocnostmi. Jejich politická síla však nevychází ze síly armády, ale především ze síly ekonomiky. Rusko se však vydalo jinou cestou.

Kromě modernizace ruské armády se vedení Ruska pustilo do otevřených vojenských akcí za hranicemi. Můžeme zmínit anexi Krymu, podporu proruských povstalců na východní Ukrajině nebo nejnověji bombardovací kampaň v Sýrii. Cílem akcí je upevnit velmocenské postavení Ruska ve světě a vhodným způsobem motivovat ruské občany.

Jak připomíná deník Gazeta.ru, armáda se opět stává výchozím bodem ruské ideologie. Tato myšlenka v Rusku není nikterak nová.

“Rusko má pouze dva spolehlivé spojence - armádu a námořnictvo,” tato slavná slova pronesl císař Alexandr III, předposlední car Ruska vládnoucí v letech 1881 až 1894. Ostatně jak dodává Gazeta.ru, Rusko spolehlivé přátele mezi ostatními státy nemá.

“V době hospodářské krize má ruské vedení ještě větší pokušení dělat z armády jednu z nejvýznamnějších institucí. Zbývající instituce jsou oslabené nebo “pracují špatně jako vždy”... V ruské armádě panuje disciplína, platby přicházejí včas, jsou zde úspěchy a plán rozvoje,” dočteme se v článku.

Navíc podíl vojenských výdajů roste a ekonomická krize vojenský rozpočet ovlivnila méně, než například rozpočet na vzdělání a zdraví. “Všechny naše naděje se upínají na obranu, stejně jako jsme v “době míru” upínali všechny své naděje k ropě a plynu,” pokračuje Gazeta.ru.

Armáda navíc funguje jako skvělý nástroj, jak se ruské vedení mediálně vyrovnává před voliči se západními sankcemi. Ne všichni mohou pochopit, proč je nutno pálit kvalitní západní zboží. Sotva kdo bude ale namítat, že ruská armáda nenakupuje v zahraničí "letadla, tanky nebo rakety". Vladimír Putin prohlásil, že ruský vojenský průmysl se stává díky západním sankcím vice nezávislejší na dodávkách zahraničních technologií.

Rusko za posledních 25 let marně hledalo nějakou společnou národní ideu, která by Rusko sblížila se západním světem. Jednoduchá národní idea “stát pro potřeby lidí” v Rusku nezakořenila. Snahy pozvednout občanské svody a vytvořit občanský národ v Rusku selhaly.

“Požadavek na svobodného občana nepřicházel shora, ani zdola. Právě proto nemáme normální odbory, silné nevládní organizace nebo nezávislé občanské iniciativy. Není to jen o tom, že to stát nepotřebuje. Společnost také neprojevila zájem,” píše Gazeta.ru.

Ostatně to je také důvodem, proč rok před volbami není v Rusku žádná politická opozice, která by se postavila proti vojensky orientovanému rozpočtu.

Jde o odlišný stav proti Spojeným státům, které v Rusku s “oblibou obviňují z agresivity”. Vojenský rozpočet Spojených států neustále v posledních letech klesá. Navíc ve Spojených státech existuje velmi silná legislativní  kontrola vojenského rozpočtu. Legislativní kontrola je jednou z hlavních forem kontroly civilní společnosti nad armádou.

“Přesto ve Spojených státech byly doby, kdy se se armáda snažila rozhodnout, co je dobré pro společnost a politiky. Bylo zapotřebí značného úsilí a času, aby se armáda dostala pod kontrolu, ale to se Spojeným státům podařilo,” píše Gazeta.ru

V Rusku současné doby se ukázalo jako nejefektivnější  cesta ke sjednocení národa nekrvavé vítězství na Krymu a poněkud krvavější v Donbasu. Idea imperiální velmoci a “země stávající ze svých kolenou” se zhmotnila, přesně tak, jak si ji představuje běžný průměrný Rus. “Žijeme sice bídné životy, ale jsme znovu velmocí,” komentuje jeden z úhlu pohledů na současné Rusko Gazeta.ru

Média přinášejí oslavné zprávy o ruské armádě a úspěších. Není to jen vojenský průmysl, kterému se v současném Rusku daří, ale také “průmysl národní hrdosti”, který je založen výhradně na vojenských vítězstvích, jede na plné obrátky.

Rusové jsou hrdi na svá minulá vítězství. Účastníkem vítězství nejsou jen žijící hrdinové minulých válek, ale v podstatě každý v dnešním Rusku. Svatojiřské stuhy, plakáty na zahraničních autech s nápisem “Do Berlína!”, “Děkujeme dědům za vítězství” nebo “Potomek vítězů” lze vidět všude. Rusové si tak nepřipomínají jen minulá vítězství, ale učí se být hrdi i na současná vojenská vítězství.

“Mezitím válka ve vzdálené Sýrii pracuje pro podobné vojensko-vlastenecké PR ještě lépe, než válka na Ukrajině. Daleko od hranic, obrazy ruských letadel shazující bomby na teroristy inspirují lidi více, než mrzutí “milicionáři,” kterých mají masy už dost,” píše Gazeta.ru

Navíc armáda, válka a bojovnost pomáhají v politické kariéře. Ministr obrany Sergej Šojgu se pevně stal druhým nejpopulárnějším politikem a nejúspěšnějším “topmanažerem” v Rusku. Sám Vladimír Putin sám sebe označuje jako “holubici se železnými křídly” a prohlašuje, že už jako dítě se dozvěděl, že pokud je boj nevyhnutelný “musí udeřit první”.

Je stále však nutné mít na paměti, že k vedení války daleko od hranic, a pokud je navíc zdlouhavá, nejsou nutné jen vojenské zdroje, ale především finanční.

“Takže pokud bude ekonomický kolaps v Rusku pokračovat, pýcha v armádu stále nemůže nahradit lidem absenci podmínek pro normální život. Ale nyní, kdy autority žijí taktikou, nikoliv strategií, armáda a mobilizace národa skutečně vypadají jako národní idea a všelék na krizi, což přináší obrovskou podporu mezi lidmi. Zelení mužíci (v Rusku označování jako “zelení uctiví lidé” nebo “uctiví lidé” - pozn. red) se nemusí stát symbolem jen krymské operace, ale celé epochy. Ale určitě nevyřeší nahromaděné sociální, ekonomické a lidské problémy velké země,” uzavírá svůj článek Gazeta.ru

Zdroj: Gazeta.ru 

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 1.

Toto je první článek s krátké série, která se pokusí zmapovat ruské zapojení do syrského konfliktu. ...

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 2.

Druhý článek o ruských zbrojních dodávkách do Sýrie se tentokrát věnuje ručním palným zbraním. ...

Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta

Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...

ANALÝZA: Ruská intervence v Sýrii – důvody, dopady, výhledy

Po dvou článcích popisujících ruské vojenské dodávky syrskému režimu, se přesuneme více na pole ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Superme
    20:47 04.11.2015

    Shania - Samozřejmě, že naší vysokou životní úroveň si musíme ponechat. Každopádně stát by se podle mého měl snažit ty rodiny podporovat, propagovat děti atd. Ono se to nezdá, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania - Samozřejmě, že naší vysokou životní úroveň si musíme ponechat. Každopádně stát by se podle mého měl snažit ty rodiny podporovat, propagovat děti atd. Ono se to nezdá, ale jako příklad uvedu Rusko. V roce 2000 ubylo v Rusku skoro o milion lidí, ale poté, co zařídil Putin reformy v posledních 2 letech přirozeně přibývá počet obyvatel RF. Minulý rok to bylo podle wiki + 33,688 a letos se očekává další přirozený nárůst. Ty výsledky neuvidíte hned, ale po nějakém čase si myslím, že ano.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    20:46 04.11.2015

    muhaha ... Na Slovensku som ešte nestretol jediného asociála z tých "neprispôsobivých" krajín ako napr. Turecko ... ale poznám veľa úspešných tureckých obchodníkov .....ale ...Zobrazit celý příspěvek

    muhaha ...

    Na Slovensku som ešte nestretol jediného asociála z tých "neprispôsobivých" krajín ako napr. Turecko ... ale poznám veľa úspešných tureckých obchodníkov .....ale nebudem teraz "dokazovať", že nemôžu byť z tejto krajiny problematickí migranti ...

    A v tom Londýne je "zmeska" nie len zo Somálska či Turecka.. ale prakticky z celého sveta .... a chcel by som vedieť z kade máte tú "väčšinu" .... lebo neviem o žiadnej štatistike čo by to dokazovala ....

    A vo Veľkej Británii sa uživia bez problémov i mnohí Rómovia ... čo je dôkazom, že tam je spoločnosť tolerantnejšia ..... ak ten istý človek sa nezamestná na Slovensku a bez problémov v Anglicku .. asi nebude problém len v rómskej komunite ....

    Mimochodom .... nie náhodou si mnohí naši politici robia na "hrozbe" migrantov kampaň ... Smer u nás to dal dokonca ako heslo svojej kampene ...

    A u nás na 100 % žiadne problémy s dnešnou migračnou vlnou nie sú ... ešte i obyvytelia v Gabčíkove, kde mali referendum proti nim, a kde je tábor, priznávajú, že boli obavy zbytočné a vztahy sú v pohode ....

    Keby však niekto počúval nášho premiéra tak si myslí, že už musíme ťahať tanky na hranice .....aby sme sa "ubránili" ....

    Ale zaberá to ... tak ako u Vás .. Zeman je hneď populárnejší ...

    A Turkov neakceptovali Nemci zo sociálnych dôvodov .. ale preto, že pracovali i tam, kde "slušní" Nemci už nemali záujem ...

    Mimochodom ... v USA sú migranti tiež veľká téma .. a tiež sú problém ... ale faktom je, že práve oni pomáhajú ekonomike USA a zásobujú ju masou lacnej pracovnej sily, ktorá sa postupne integruje ... i keď sa v USA tiež ozývajú hlasy o "hrozbe" ....Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    20:37 04.11.2015

    Revoluce v Rusku? Snite dal. Rusove si jeste velmi zive pamatujou tu posledni a to nasledne budovani "zapadniho zivotniho stylu"

    Revoluce v Rusku? Snite dal. Rusove si jeste velmi zive pamatujou tu posledni a to nasledne budovani "zapadniho zivotniho stylu"

  • Superme
    20:36 04.11.2015

    dusan - Ve Velké Británii proti imigrantům z muslimských a afrických zemí křičí nejenom Nacionalisté, ale také velká většina Konzervativců nebo UKIP. Už to nejsou pouze ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan - Ve Velké Británii proti imigrantům z muslimských a afrických zemí křičí nejenom Nacionalisté, ale také velká většina Konzervativců nebo UKIP. Už to nejsou pouze Nacionalisté z BNP a jiných tradičních skupin. Mimochodem. U Velké Británie je naopak problém, že její obyvatelstvo roste až moc rychle a právě Nigel Farage nedávno varoval, že to je obrovský problém, protože je možné, že nebude stačit kapacita infrastruktury, škol, zdravotnictví atd.! I to je důvod, proč Cameron chce omezit přistěhovalectví pod 100 000 a pokusit se deportovat ty, kteří tam nemají co dělat. Jenže to je těžké, když jste součástí EU...

    Jinak Londýn je většinově bělošský už pouze v jeho východní části. Smutný to obrázek.

    O tom hodnocení a srovnání nás s muslimy. Jelikož mám příbuzné v Bavorsku, mohu s klidem říci, že vždy když jsme tam byli nás brali jako každého jiného a rozhodně mnohem lépe, než tamější muslimy, kterých je tam i bez současné "krize" poměrně dost. A asi by jste se divil, jaký tam lidé na nynější situaci mají názor. Jednoduše... stejný jako většina Čechů.

    Deadog - Jsem si jistý, že se tam žádná barevná revoluce konat nebude. Ono.. když máte 90% podporu obyvatelstva... :) To je takové to... "Co je nedemokratického na Putinovi, Orbánovi a Assadovi? Mají podporu většiny obyvatelstva" :)Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    20:26 04.11.2015

    Zaujimalo by ma, co by to bolo za revoluciu, ked ma Putin 90% rating :)

    Zaujimalo by ma, co by to bolo za revoluciu, ked ma Putin 90% rating :)

  • GAVL
    20:18 04.11.2015

    O Prusku se říkávalo, že tak jak mají státy svou armádu, tak Pruská armáda má svůj stát. Toto Prusko se nestalo obětí žádné revoluce a ani ekonomického bankrotu. To Prusko získalo ...Zobrazit celý příspěvek

    O Prusku se říkávalo, že tak jak mají státy svou armádu, tak Pruská armáda má svůj stát.
    Toto Prusko se nestalo obětí žádné revoluce a ani ekonomického bankrotu. To Prusko získalo v sérii válek např. Slezsko na náš úkor a celé to vyvrcholilo Sjednocením Německa.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    20:03 04.11.2015

    Myslim ,ze v Rusku bude dalsi revoluce. Pokud to Putin nevzda a neodejde nebo neumre. Kazdy sroub ma jen urcity pocet zavitu, nelze s¨nim tocit donekonecna. A protoze si myslim ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslim ,ze v Rusku bude dalsi revoluce. Pokud to Putin nevzda a neodejde nebo neumre. Kazdy sroub ma jen urcity pocet zavitu, nelze s¨nim tocit donekonecna.
    A protoze si myslim ,ze rusove nejsou severokorejci. Mozna ze to bude prave Ruska armada kdo udela prevrat, precejen to bude nejsilnejsi entita v zemi.Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    19:42 04.11.2015

    to dusan: Mimochodom ... i v vo Veľkej Británii hlasno vykrikujú nacionalisti proti prisťahovalcom ... hoci ekonomicky je věc úplne jasná .... prisťahovalci (i mraky Čechov a ...Zobrazit celý příspěvek

    to dusan:

    Mimochodom ... i v vo Veľkej Británii hlasno vykrikujú nacionalisti proti prisťahovalcom ... hoci ekonomicky je věc úplne jasná .... prisťahovalci (i mraky Čechov a Slovákov, ale i moslimov) sú pre krajinu ekonomickým prínosom ...

    Pro Velkou Británii jsou ekonomicky přínosní ve své VĚTŠINĚ imigranti z Polska, Německa, Austrálie apod.
    Ekonomickou zátěží jsou pro ně ve své VĚTŠINĚ imigranti ze Somálska, Turecka atp.

    Ve VŠECH západoevropských zemích pobírají muslimové per capita mnohonásobně větší sociální dávky, než "domorodci". Např. v Dánsku 8x více.
    Jak je tomu u Romů v Česku a na Slovensku, to nevím. U nás se o tom nesmí vést statistika.

    Na druhou stranu, nejste jediný, kdo si myslí, že současná muslimská vlna imigrace podpoří růst západoevropské ekonomiky, stejně jako tomu bylo v 50tých a 60tých letech (migranty tehdy byli Španělé, Portugalci, Italové, Jugoslávci). Tak si to myslete dál.Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    19:28 04.11.2015

    Podle mě je v Rusku armáda nejvýznamnějším tmelícím prvkem jednoty státu. S postupující profesionalizací bude tuto funkci plnit stále hůře. Rusko by tedy mělo na plně ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě je v Rusku armáda nejvýznamnějším tmelícím prvkem jednoty státu.
    S postupující profesionalizací bude tuto funkci plnit stále hůře.
    Rusko by tedy mělo na plně profesionální armádu zapomenout, i kdyby na její výstavbu a údržbu mělo dlouhodobě odpovídající prostředky (což, naštěstí pro ně, nemá).
    Jestli to ale se současným investičním protěžováním armády přeženou, utahování šroubů vůči široké veřejnosti bude muset pokračovat (pokud to budou dělat dobře jako dosud, nemusí si to ta veřejnost uvědomovat ještě dlouho).
    Jestli ovšem po Putinovi nastoupí nějaký liberál, dojde k otřesům poměrně brzy.
    Pokud nedojde k "duchovní" obrodě alespoň části ruské společnosti, vytváření autonomních sociokulturních sítí (nejdoucích však proti státu), potlačení sobeckosti a neúcty k druhým, dojde k prudkým otřesům ve střednědobém výhledu stejně.

    Kdo déle unese "zátěž" nízkých cen ropy bez podstatnější změny systému - Rusko nebo Saúdové? Myslím, že Rusko.

    Rozpadne se dřív EU, nebo Rusko? Hádejte třikrát.

    Ostatně soudím, že EU musí být zničena.
    Evropské státy za své úspěchy vděčily tuhé konkurenci, která mezi nimi přetrvávala staletí, a ne zglajchšaltování všech myslitelných i nemyslitelných sfér života, jak se o to dnes snaží byrokratická hydra EU.
    Méně EU znamená více Evropy. Tudíž se připojuji k frau Merkel a pépére Hollandovi a křičím: Více Evropy!!!

    pozn.: méně EU neznamená i méně EHS, méně NATO atp.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    19:27 04.11.2015

    Výborný článek, díky. K těm imigrantům - zrovna nedávno jsem tahal rozumy z kamaráda co dělá ve velké pers. agentuře. Říkal, že pravděpodobnost reálné zaměstnanosti UK, Rusů ...Zobrazit celý příspěvek

    Výborný článek, díky.

    K těm imigrantům - zrovna nedávno jsem tahal rozumy z kamaráda co dělá ve velké pers. agentuře. Říkal, že pravděpodobnost reálné zaměstnanosti UK, Rusů apod je velmi vysoká a v podstatě bezproblémová, vyjma těch nejnižších profesí (chlast). Kdežto reálná zaměstnatelnost imigrantů (tedy že v té práci vydrží a nemusí to jeho místo vedle jeho platu ještě "někdo" financovat zaměstnavateli aby to s ním překousnul) je mizivá, ještě nižší než u ROmů!!
    Tedy nelze podle mého názoru Dušane všechny házet do jednoho (v tomto případě pozitivního) pytle. Imigranty z Afriky, z Afghánistánu, Iráku i té Syrie s Ukrajinci, Rusy, Bělorusy..
    TO bys tam rovnou mohl přihodit i SLováky... A myslím, že nikdo nepochybuje o pravděpodobnosti výrazného rozdílu v prac. morálce a vůbec základním pochopení toho, co to podle našich měřítek "práce" je, u "imigranta" z Dolného Kubína a u imigranta z Kobani...

    A k tomu Londýnu, taky se tam semtam pohybuju a jak jsem postřehnul, domácí angláni jsou sice na médiích a ulicících samý úsměv a tolerance, ale doma u krbů u ti korektní pánové říkají po pár panácích něco ÚPLNĚ jiného...

    Je to jen otázka času..Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    19:20 04.11.2015

    Já myslel, že tam mají cenzuru, a že se tam režim tímto způsobem kritizovat nesmí.

    Já myslel, že tam mají cenzuru, a že se tam režim tímto způsobem kritizovat nesmí.

  • dusan
    18:45 04.11.2015

    Superme ... je úplne zbytočné riešiť "preľudnenie sveta", keď Európa má presne opačný problém ....a my žijeme tu ... Tak taký Londýn mám pochodený dosť ... a stretnúť tam ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme ... je úplne zbytočné riešiť "preľudnenie sveta", keď Európa má presne opačný problém ....a my žijeme tu ...

    Tak taký Londýn mám pochodený dosť ... a stretnúť tam Angličana je už pomaly ale isto problém : )

    Mimochodom ... i v vo Veľkej Británii hlasno vykrikujú nacionalisti proti prisťahovalcom ... hoci ekonomicky je věc úplne jasná .... prisťahovalci (i mraky Čechov a Slovákov, ale i moslimov) sú pre krajinu ekonomickým prínosom ...

    No a také isté "vysoké" hodnotenie majú mnohí západniari doteraz o nás ... takže otázku nejakých "primitívov" by som radšej neotváral ....

    Že by bol problém detí o peniazoch je dávno vyvrátený nezmysel .... nemajú ich ani naozaj prachatí, resp ich majú málo ....

    A sociálny systém nelikvidujú ani imigranti .. ani Rómovia ... a v našich krajinách už vôbec nie ....

    Nik netvrdí, že imigrácia nie je problém ... ale zároveň je to i príležitosť ... buď budeme my riešiť integráciu migrantov do našej spoločnosti dnes .. alebo za pár desiatok rokov vyriešia integráciu demograficky "zdemolovanej" Európy do svojej kultury migranti .... nikde nie je napísané, že tu budú naše kultury navždy ....Skrýt celý příspěvek

  • Elis
    18:39 04.11.2015

    Jen stručná reakce na to, jak se současná ruská vláda stará "nejlépe" o své občany. V ruském rozpočtu na příští rok je částka na zdravotnictví více než 10x menší než rozpočty ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen stručná reakce na to, jak se současná ruská vláda stará "nejlépe" o své občany. V ruském rozpočtu na příští rok je částka na zdravotnictví více než 10x menší než rozpočty silových složek. Na jedno občana vychází pro rok 2016 cca 3.800 rublů na zdravotnictví. Viděl jsem anketu v TV, kde to muž na ulici v Moskvě komentoval: "To i hrob je dražší."Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    17:56 04.11.2015

    Superme: dovolim si nesouhlasit s tim, ze podpora rodin by mela nejaky vliv na porodnost. Lidi v evrope maji penez vic jak dost. Maximalne stoupnejeste vic porodnost u skupin, ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme: dovolim si nesouhlasit s tim, ze podpora rodin by mela nejaky vliv na porodnost. Lidi v evrope maji penez vic jak dost.

    Maximalne stoupnejeste vic porodnost u skupin, kde je jiz dnes vysoká a u kterych stejne nechceme, aby se rozmnozovali.

    To proc je porodnost nizka je vysoka zivotni uroven, takze pokud nam ji nechces snizit, tak s tim stejne moc neudelas.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    17:28 04.11.2015

    Německo ani Japonsko nejsou mocnostmi - to je první omyl článku. Německo v mezinárodní politice neznamená prakticky nic a není schopno nic zásadního prosadit. Vlastní zahraniční ...Zobrazit celý příspěvek

    Německo ani Japonsko nejsou mocnostmi - to je první omyl článku. Německo v mezinárodní politice neznamená prakticky nic a není schopno nic zásadního prosadit. Vlastní zahraniční politika prakticky žádná a jak ukázala Ukrajinská krize ekonomicky nejmocnější celek světa tj. EU nemá žádnou schopnost prosadit si vlastní zájmy a EU je Německo. Když půjdeme dál, tak problém imigrantů popřípadě teroristů z EU v Sýrii a pak zpátky v Evropě by každá velmoc vyřešila vojensým zásahem - je toho Německo schopno? Není.
    Japonsko je to samé v bleděmodrém, ačkoliv to rozhodně nerezignovalo na armádu, ale i tak to jediné co drží jeho národní zájmy při životě jsou USA a jejich vojenská moc.
    Další problém je, že autor opomíjí fakt, že v dějinách Ruska se rusům nikdy tak dobře nežilo jako nyní. Armádní rozpočet není navíc s ohledem na životní zájem Ruska tj. udržení vlivu v rámci bývalého SSSR také nijak přemrštěný a bez něj by měli dávno NATO ve všech bývalých sovětských republikách. Vojenský ropzočet spojených států sice klesá, ale pořád mají nejvíce zahraničních základen a angažují se v největším počtu válek. Představy (mimochodem značně opozičního) plátku gazeta o snížení toho Ruského, by prakticky znamenala vypráskání Ruska ze zájmových oblastí a faktickou nemožnost prosazovat nezávislou zahraniční politiku včetně zablokování přístupových cest s RF k zákazníkům jeho nerostného bohatství.
    Hlavní věcí je však nikdy v dějinách se v Rusku neřešil problém života běžného občana tak jako nyní a nazývat dnešní situaci ekonomickým kolapsem může jen kdo neviděl Rusko v osmdesátých nebo devadesátých letech. Schopnost prosadit si svou vojenskou silou ať už bezprostředně nebo pohrůžkou je to co dělá velmoc velmocí.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    17:01 04.11.2015

    dusan - S tebou opravdu není něco v pořádku. K čemu Evropa potřebuje ty imigranty (abrabsko-africké)? Nic to neumí, chovat se to neumí, neuznává to ženy, bordel to dělá a co je ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan - S tebou opravdu není něco v pořádku. K čemu Evropa potřebuje ty imigranty (abrabsko-africké)? Nic to neumí, chovat se to neumí, neuznává to ženy, bordel to dělá a co je nejlepší, saje to náš sociální systém takovým způsobem, že pak opravdu na ty důchody peníze nejsou.

    Otázka je... byl jsi někdy na západě Evropy? Byl jsi někdy tam, kde tito "potřební" imigranti jsou? Já o tom zcela pochybuji. Pokud by tento Eurosojuz (klidně čti EU), podporoval rodiny s dětmi, tak by ty děti byli! Ale ne každý má 6 dětí, když je pak nedokáže uživit. Evropan si pořídí tolik dětí, kolik dokáže uživit a kolika dětem dokáže zajistit vše potřebné.

    On je rozdíl mezi imigrantem a zahraničním pracovníkem nebo mezi imigrantem křesťanským a muslimským. Ale to snad ani nemá cenu člověku jako ty vysvětlovat.

    Mimochodem. Víš jaký je problém současného světa? Přelidnění!!!!Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:27 04.11.2015

    Bodie Za pár rokov nebudeme potrebovať migrantov na prácu ... ale na "utieranie zadkov*" v starobe ..... Vhľadom na zúfalý demografický vývoj tam smerujeme .... Na západe ...Zobrazit celý příspěvek

    Bodie

    Za pár rokov nebudeme potrebovať migrantov na prácu ... ale na "utieranie zadkov*" v starobe .....

    Vhľadom na zúfalý demografický vývoj tam smerujeme ....

    Na západe pracuje kopu moslimov .. .v Čechách už mimochodom kopa Ukrajincoov .. v Rusku milióny robotníkov z bývalého teritoria Sojuzu ....

    Nie náhodou Rakúsko pár rokov si bránilo svoj pracovný trh pred cudzincami .... mimo opatrovateliek ....lebo rýchlo zistili, že bez lacných východniarov sa ich sociálny systém zosype ....

    Myslím, že si to dosť málo ľudí v EÚ uvedomuje ... a v našich krajinách to dochádza málokomu ....

    Na Slovensku bude o 25 rokov stúpať počet dôchodcov oproti novonarodeným o 40 tis. ročne !!!! u Vás podobne ....Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    16:21 04.11.2015

    O to víc vynikne "protěžování armády" v porovnání se systémem který je v Evropě (ČR). Přeci jen armáda je zde brána jen jako díl celku, armáda je v podstatě na úrovni policie, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    O to víc vynikne "protěžování armády" v porovnání se systémem který je v Evropě (ČR). Přeci jen armáda je zde brána jen jako díl celku, armáda je v podstatě na úrovni policie, nebo jiných institucí. Funguje profesionálně a je to běžné zaměstnání - nic víc nic míň.
    Nevim jaká varianta je lepší. Zda systém náš, nebo ten kterým se vydali v Rusku. Přeci jen je od něj dost blízko ke stavu kdy armáda určuje co je přípustné a co ne, sama si určí kolik spolyká financí z rozpočtu a hlavně kdo bude zemi vládnout (jak tomu bylo donedávna v Turecku nebo Jižní Americe). Na armádním webu bude samozřejmě populárnější druhá varianta, ale udržet rovnováhu ve zdravé míře je skoro nereálné.
    Navíc když máme dát víc peněz pro armádu, je potřeba někde vzít - a to už je problém. (ps.lidi by se asi zbláznili, kdyby se naráz muselo platit 60 korun u lékaře... a mnohem bolestivější opatřování peněz jinde - mimo rozpočet).Skrýt celý příspěvek

  • Bodie
    16:16 04.11.2015

    jenikdavid: Upřímně řečeno, jsme my na tom jinak? Podívej se na migrační krizi. Každému se selským rozumem je jasné, jaký to bude průser, jen média, část (j)elit a politiků ...Zobrazit celý příspěvek

    jenikdavid:
    Upřímně řečeno, jsme my na tom jinak? Podívej se na migrační krizi. Každému se selským rozumem je jasné, jaký to bude průser, jen média, část (j)elit a politiků pořád básní o tom, jak musíme těm chudým pomáhat (kde vzali peníze na cestu?), jak nám zvýší eko. růst (přitom trendy jsou jasné - průmysl bude stále více robotizovan a lidí bude potřeba míň), jak nás obohatí (čím? Tím, že přenesou chaos ze svých domovin do Evropy?) a kdo s tím nesouhlasí je xenofob atd.. Putin je aspoň vlastenec, západní politici jsou jen kecalové. Poslední západní politik s koulema byla Thatcherová.Skrýt celý příspěvek

  • jenikdavid
    15:45 04.11.2015

    Je mi líto ruských občanů, kteří nejsou tak zblbnutí a současné oficiální vladnoucí ideové lince nevěří a nesouhlasí s ní. A nemohou s tím absolutně nic dělat.Ta bezmoc musí být ...Zobrazit celý příspěvek

    Je mi líto ruských občanů, kteří nejsou tak zblbnutí a současné oficiální vladnoucí ideové lince nevěří a nesouhlasí s ní. A nemohou s tím absolutně nic dělat.Ta bezmoc musí být děsná :(Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4