Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska

Foto: Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0
Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném Rusku. Deník se poněkud provokativně ptá s odkazem na slavný výrok Alexandra III: ”Může armáda a námořnictvo nahradit všechny ostatní potřeby občanů?” Jak připomíná deník, armáda se v Rusku stává opět nosnou ideologii.

"Často je jednodušší pro lidi přijímat rostoucí finanční beznaděj za zvuku odvážných vojenských pochodových písní. Nebylo by to poprvé v ruských dějinách, kdy armáda začíná nahrazovat národní ekonomiku, život, všeobecné lidské hodnoty a stává se národní ideologií a prakticky jedinou efektivní státní institucí," dočteme s hned v úvodu článku.

V současné době se ruská ekonomika nachází v problémech. Důvodem je především závažný pokles ceny ropy a pokračující západní sankce.

Rusko počítalo pro následující léta s cenou ropy 100 dolarů z barel, v současné době se přitom cena ropy pohybuje kolem 45 dolarů za barel. Přitom při každém snížení ropy o jeden dolar ruský federální rozpočet přijde ročně o 2 miliardy dolarů potenciálních příjmů.

Cílem tohoto článku však není vyjmenovávat ruské ekonomické problémy, ale podívat se, jako roli hraje ruská armáda v současném Rusku.

Po rozpadu Sovětské svazu Rusko hledalo svou pozici ve světě. Po ekonomický a společensky chaotických 90. letech minulého století se vlády ujmul Vladimír Putin, který si dal za cíl obnovit velmocenské postavení Ruska. K velmocenskému postavení měla dopomoci silná a velká armáda. 

V tomto případě můžeme analogicky poukázat na Německo a Japonsko po druhé světové válce. Obě země byly v troskách, ale nyní jsou mocnostmi. Jejich politická síla však nevychází ze síly armády, ale především ze síly ekonomiky. Rusko se však vydalo jinou cestou.

Kromě modernizace ruské armády se vedení Ruska pustilo do otevřených vojenských akcí za hranicemi. Můžeme zmínit anexi Krymu, podporu proruských povstalců na východní Ukrajině nebo nejnověji bombardovací kampaň v Sýrii. Cílem akcí je upevnit velmocenské postavení Ruska ve světě a vhodným způsobem motivovat ruské občany.

Jak připomíná deník Gazeta.ru, armáda se opět stává výchozím bodem ruské ideologie. Tato myšlenka v Rusku není nikterak nová.

“Rusko má pouze dva spolehlivé spojence - armádu a námořnictvo,” tato slavná slova pronesl císař Alexandr III, předposlední car Ruska vládnoucí v letech 1881 až 1894. Ostatně jak dodává Gazeta.ru, Rusko spolehlivé přátele mezi ostatními státy nemá.

“V době hospodářské krize má ruské vedení ještě větší pokušení dělat z armády jednu z nejvýznamnějších institucí. Zbývající instituce jsou oslabené nebo “pracují špatně jako vždy”... V ruské armádě panuje disciplína, platby přicházejí včas, jsou zde úspěchy a plán rozvoje,” dočteme se v článku.

Navíc podíl vojenských výdajů roste a ekonomická krize vojenský rozpočet ovlivnila méně, než například rozpočet na vzdělání a zdraví. “Všechny naše naděje se upínají na obranu, stejně jako jsme v “době míru” upínali všechny své naděje k ropě a plynu,” pokračuje Gazeta.ru.

Armáda navíc funguje jako skvělý nástroj, jak se ruské vedení mediálně vyrovnává před voliči se západními sankcemi. Ne všichni mohou pochopit, proč je nutno pálit kvalitní západní zboží. Sotva kdo bude ale namítat, že ruská armáda nenakupuje v zahraničí "letadla, tanky nebo rakety". Vladimír Putin prohlásil, že ruský vojenský průmysl se stává díky západním sankcím vice nezávislejší na dodávkách zahraničních technologií.

Rusko za posledních 25 let marně hledalo nějakou společnou národní ideu, která by Rusko sblížila se západním světem. Jednoduchá národní idea “stát pro potřeby lidí” v Rusku nezakořenila. Snahy pozvednout občanské svody a vytvořit občanský národ v Rusku selhaly.

“Požadavek na svobodného občana nepřicházel shora, ani zdola. Právě proto nemáme normální odbory, silné nevládní organizace nebo nezávislé občanské iniciativy. Není to jen o tom, že to stát nepotřebuje. Společnost také neprojevila zájem,” píše Gazeta.ru.

Ostatně to je také důvodem, proč rok před volbami není v Rusku žádná politická opozice, která by se postavila proti vojensky orientovanému rozpočtu.

Jde o odlišný stav proti Spojeným státům, které v Rusku s “oblibou obviňují z agresivity”. Vojenský rozpočet Spojených států neustále v posledních letech klesá. Navíc ve Spojených státech existuje velmi silná legislativní  kontrola vojenského rozpočtu. Legislativní kontrola je jednou z hlavních forem kontroly civilní společnosti nad armádou.

“Přesto ve Spojených státech byly doby, kdy se se armáda snažila rozhodnout, co je dobré pro společnost a politiky. Bylo zapotřebí značného úsilí a času, aby se armáda dostala pod kontrolu, ale to se Spojeným státům podařilo,” píše Gazeta.ru

V Rusku současné doby se ukázalo jako nejefektivnější  cesta ke sjednocení národa nekrvavé vítězství na Krymu a poněkud krvavější v Donbasu. Idea imperiální velmoci a “země stávající ze svých kolenou” se zhmotnila, přesně tak, jak si ji představuje běžný průměrný Rus. “Žijeme sice bídné životy, ale jsme znovu velmocí,” komentuje jeden z úhlu pohledů na současné Rusko Gazeta.ru

Média přinášejí oslavné zprávy o ruské armádě a úspěších. Není to jen vojenský průmysl, kterému se v současném Rusku daří, ale také “průmysl národní hrdosti”, který je založen výhradně na vojenských vítězstvích, jede na plné obrátky.

Rusové jsou hrdi na svá minulá vítězství. Účastníkem vítězství nejsou jen žijící hrdinové minulých válek, ale v podstatě každý v dnešním Rusku. Svatojiřské stuhy, plakáty na zahraničních autech s nápisem “Do Berlína!”, “Děkujeme dědům za vítězství” nebo “Potomek vítězů” lze vidět všude. Rusové si tak nepřipomínají jen minulá vítězství, ale učí se být hrdi i na současná vojenská vítězství.

“Mezitím válka ve vzdálené Sýrii pracuje pro podobné vojensko-vlastenecké PR ještě lépe, než válka na Ukrajině. Daleko od hranic, obrazy ruských letadel shazující bomby na teroristy inspirují lidi více, než mrzutí “milicionáři,” kterých mají masy už dost,” píše Gazeta.ru

Navíc armáda, válka a bojovnost pomáhají v politické kariéře. Ministr obrany Sergej Šojgu se pevně stal druhým nejpopulárnějším politikem a nejúspěšnějším “topmanažerem” v Rusku. Sám Vladimír Putin sám sebe označuje jako “holubici se železnými křídly” a prohlašuje, že už jako dítě se dozvěděl, že pokud je boj nevyhnutelný “musí udeřit první”.

Je stále však nutné mít na paměti, že k vedení války daleko od hranic, a pokud je navíc zdlouhavá, nejsou nutné jen vojenské zdroje, ale především finanční.

“Takže pokud bude ekonomický kolaps v Rusku pokračovat, pýcha v armádu stále nemůže nahradit lidem absenci podmínek pro normální život. Ale nyní, kdy autority žijí taktikou, nikoliv strategií, armáda a mobilizace národa skutečně vypadají jako národní idea a všelék na krizi, což přináší obrovskou podporu mezi lidmi. Zelení mužíci (v Rusku označování jako “zelení uctiví lidé” nebo “uctiví lidé” - pozn. red) se nemusí stát symbolem jen krymské operace, ale celé epochy. Ale určitě nevyřeší nahromaděné sociální, ekonomické a lidské problémy velké země,” uzavírá svůj článek Gazeta.ru

Zdroj: Gazeta.ru 

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 1.

Toto je první článek s krátké série, která se pokusí zmapovat ruské zapojení do syrského konfliktu. ...

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 2.

Druhý článek o ruských zbrojních dodávkách do Sýrie se tentokrát věnuje ručním palným zbraním. ...

Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta

Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...

ANALÝZA: Ruská intervence v Sýrii – důvody, dopady, výhledy

Po dvou článcích popisujících ruské vojenské dodávky syrskému režimu, se přesuneme více na pole ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jsk1
    08:48 05.11.2015

    Výborný článek pane Grohmanne! Trochu se divím, že Gazeta vůbec měla odvahu něco takového zveřejnit, že by přeci jen nějaký posun?

    Výborný článek pane Grohmanne! Trochu se divím, že Gazeta vůbec měla odvahu něco takového zveřejnit, že by přeci jen nějaký posun?

  • Takeda
    08:31 05.11.2015

    Superme: Já se vyjádřil v tom smyslu, že spoléhání se na armádu (dokonce její použití jako náhražky za fungující stát) vede k použití armády. Víceméně tečka. Jestli myslíte, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme: Já se vyjádřil v tom smyslu, že spoléhání se na armádu (dokonce její použití jako náhražky za fungující stát) vede k použití armády. Víceméně tečka.

    Jestli myslíte, že s problémy RF je to jinak, tak já Vám to neberu. Pokud si myslíte, že se pletu, tak mi ukažte kde, rád se poučím.

    Ale ono je to jedno. I pokud problémy RF leží jinde, třeba v migrační vlně z Bangladéše, protože tam dochází pitná voda, nebo někdo přijde na to jak snadno postavit fůzní elektrárnu a veškerá ruská ropa a zemní plyn pozbudou ceny, tak paleta řešení, kterou má RF k dispozici, je dost úzká.

    Šance, že RF použije armádu je větší, než u zemí, které na svoje ozbrojené složky tolik nespoléhají. Nebo je tahle základní úvaha špatná?Skrýt celý příspěvek

  • ratataarmata
    07:38 05.11.2015

    No já teda nevím, jak to mají Rusové s Islámem. Ale Putin přece letos otevřel v Moskvě největší mešitu v Evropě. Opravdu, jen se o tom skoro nikde nepíše a to sou prej naše média ...Zobrazit celý příspěvek

    No já teda nevím, jak to mají Rusové s Islámem. Ale Putin přece letos otevřel v Moskvě největší mešitu v Evropě. Opravdu, jen se o tom skoro nikde nepíše a to sou prej naše média protiruská. Největší mešita v Evropě nestojí v Německu, Francii či Anglii, jak bysme podle lžiláskařů a měsíčkářů očekávali, dokonce není ani v Turecku. Je v Rusku a navíc v jejich hlavním městě v Moskvě! Takže ne někde na Kavkazu, ale v té evropské části. A není to nějaká starobylá památka trpěná kvůli turistům, je to nově postavená a otevřená mešita. Popravdě, představte si, že ruská federace má cca 15 milionů muslimů, kteří tvoří těžko uvěřitelných 10% obyvatelstva ruské federace. Takový poměr není v žádné ze zemí EU a přitom to už považujeme Evropu za málem ztracenou.

    Že mešitu osobně otevíral Putin a navíc s šéfem Palestiny Abbasem po levici a tureckým prezidentem Erdoganem po pravici ukázala ruská státní televize:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Modlící se muslimy v moskevských ulicích natočili dokonce dronem – neskutečné záběry:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Otevření se taky účastnil přítel ruského prezidenta a vůdce Čečenska Kadyrov. A to je pěkný islamista! V Grozném zorganizoval dobrovolně-povinnou demonstraci proti časopisu Charlie Hebdo (po vyvraždění jeho redakce). Kadyrov mimochodem podporuje osobně běžence při cestě do Evropy.
    http://1url.cz/jnzh...

    Možná že informace ministra Stropnického, že imigrantskou vlnu směřující do Evropy platí a organizuje Rusko, nebyla tak zcestná jak se zdálo. Třeba to dělají právě přes Kadyrova:

    Zvláštní, že o tomhle naše údajně protiruská média informovala zcela okrajově, nebo vůbec, mě to dost překvapilo. Nechat si postavit něco takového v hlavním městě!Skrýt celý příspěvek

  • KazdiceOpice
    07:01 05.11.2015

    Nesher: jo jasne v Rusku nema 90% obyvatel internet a lidi nad 40 v Rusku neumej s pocitacem, protoze tam jsou vsichni idioiti a alkoholici. S tim clankem na idnes nevim jestli si ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: jo jasne v Rusku nema 90% obyvatel internet a lidi nad 40 v Rusku neumej s pocitacem, protoze tam jsou vsichni idioiti a alkoholici. S tim clankem na idnes nevim jestli si delate srandu, nebo to myslite vazne, kdyz pocet obyvatel Ruska roste. (nepocitam do toho Krym)

    Rusu je v Rusku 80%, Tataru 3,8%(povazovat je za muslimsky teroristy muze orpavdu jen idiot co o Rusku nevi naprosto nic), Ukrajinci 1,4%, Baskirove 1%, Cuvasove 1%, Cecenci 1%, Armeni 0,9%, a zbytek narodu nema- ani 0,5%.

    Muzete mi prosim odpodet, za jak dlouho tedy budou Rusove tvorit mensinu? Kdyz vlastne Rusove vymiraji a jediny deti co se v Rusku rodej jsou muslimove, prevazne Cecenci? :DSkrýt celý příspěvek

  • Superme
    22:25 04.11.2015

    Nesher - Když pominu, že je to idnes. Tak mě zaujali tedy 2 informace. "na severním Kavkazu, se navíc snižuje porodnost." Neleží na Kavkazu náhodou Čečensko s Degestánem? Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher - Když pominu, že je to idnes. Tak mě zaujali tedy 2 informace.

    "na severním Kavkazu, se navíc snižuje porodnost."
    Neleží na Kavkazu náhodou Čečensko s Degestánem? Tedy právě ty 2. hlavní oblasti obývané v Rusku muslimy? To se jaksi vylučuje s vaším tvrzením ;)

    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    22:09 04.11.2015

    Ještě než si dostudujete Ruské reálie, tak abych Vás nemátl - Tataři jsou dosti různorodou skupinou a část z nich se v Rusku rovněž ocitla až když je navštívili Rusové...ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě než si dostudujete Ruské reálie, tak abych Vás nemátl - Tataři jsou dosti různorodou skupinou a část z nich se v Rusku rovněž ocitla až když je navštívili Rusové...ale historické exkurzy asi až později...Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    22:02 04.11.2015

    Jistě a Vy? Proto mohu klidně tvrdit, že k jiné než státní TV se dostanete takřka všude pokud máte zájem ů- pokud hodláte rozebírat, že důchodci koukají jen na státní TV, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jistě a Vy? Proto mohu klidně tvrdit, že k jiné než státní TV se dostanete takřka všude pokud máte zájem ů- pokud hodláte rozebírat, že důchodci koukají jen na státní TV, tak nevidím rozdíl oproti ČR, kde vláda nemá podporu 90%. Prosím ještě jednou odkud berete, že zdrojem většiny Rusů je státní TV? Opravdu by mne to zajímalo, přístup totiž mají a pokud ne neměl bych odvahu to nazývat většinou s takovou jistotou jako Vy - samozřejmě bez zdroje.
    Tataři jsou pokud vím nejpočetnější islámskou menšinou v Rusku - jsou také nejpočetnější menšinou vůbec...odkud jste vzal své tvrzení by mne rovněž zajímalo. Jinak jsou domácí asi jako Rusové v Primorském kraji, prostě přijeli - proto píšu, že rusko nedorazilo k nim, ale oni do něj. Žvást o nesvobodném obyvatelstvu nemá cenu komentovat - to je politikum zjevněSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    21:55 04.11.2015

    Superme - byli, nicméně je fakt, že porodnost slovanského obyvatelstva je nižší než muslimského. To, že se v lepších časech rodí víc dětí je fakt, stejně jako, že je rodí ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme - byli, nicméně je fakt, že porodnost slovanského obyvatelstva je nižší než muslimského. To, že se v lepších časech rodí víc dětí je fakt, stejně jako, že je rodí ve zvýšené míře muslimové. Ostatně demografická situace Ruska je špatná a zvýšené náklady na militarizaci na úkor ostatních roli státu (třeba zdravotnictví) to ještě zhorší - viz zde http://zpravy.idnes.cz/vymiran... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    21:50 04.11.2015

    Wenet Byl jste někdy v Rusku a tím nemyslím Moskvu nebo Petrohrad? Ano, internetové kavárny tam najdete, ale střední a starší generace do nich nechodí, stejně jako v tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet
    Byl jste někdy v Rusku a tím nemyslím Moskvu nebo Petrohrad?
    Ano, internetové kavárny tam najdete, ale střední a starší generace do nich nechodí, stejně jako v tom Nairobi.Ostatně mimo města (nemalá část Rusů ještě stále žije na vesnicích, které mnohdy nemají ani zpevněné cesty, natož připojení na internet, tedy hlavním informačním zdrojem většiny Rusů (neříkám všech) je prostě federální TV. A tam uvidíte jen to co chtějí v Kremlu.
    Tataři Rusko nějakou dobu ovládali, tedy jsou de facto domácí, navíc Tataři netvoří většinu ruských muslimů. A ano v Rusku mešity stály už před Putinem (ukažte mi kde tvrdím opak), ale to neznamená, že se muslimské menšině, viz třeba mnou zmíněné Čečensko nevychází vstříc i za cenu nerespektování zákonů.
    Ohledně té politiky, s tou jste začal vy když do diskuse o Rusku taháte, evidentě kvůli změně tématu, naprosto nesouvisející věci. A občany, v našem slova smyslu v Rusku, stejně jako ve většině zemí na východ od Košic nemají. Mají jen více či méně nesvobodné obyvatelstvo.Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    21:45 04.11.2015

    to dusan: Vy pro své stanovisko, že muslimští imigranti jsou pro Velkou Británii a Londýn obzvlášť ekonomickým přínosem, nalézáte v oporu v tom, že, cituji: Na Slovensku som ...Zobrazit celý příspěvek

    to dusan:

    Vy pro své stanovisko, že muslimští imigranti jsou pro Velkou Británii a Londýn obzvlášť ekonomickým přínosem, nalézáte v oporu v tom, že, cituji:

    Na Slovensku som ešte nestretol jediného asociála z tých "neprispôsobivých" krajín ako napr. Turecko ... ale poznám veľa úspešných tureckých obchodníkov ...

    já pro svoji reakci na Vaše tvrzení vycházel z oficiální statistiky londýnského cenzu z roku 2011 (můžete si dohledat např. na http://data.london.gov.uk/cens...

    Jako příklad pro Británii ekonomicky nepřínosných imigrantů jsem zvolil Somálce a Turky proto, že vykázali největší míru ekonomické neaktivity mezi imigranty vůbec (v Londýně roku 2011 žádným způsobem nepracovalo 62% Somálců a 87% Somálek; druzí od konce byli Turci - nepracovalo 33% mužů a 70% žen).

    K ostatním Vašim výrokům se nevyjadřuji.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    21:36 04.11.2015

    Nesher - Já zapomněl, že v době toho radikálního poklesu tam ti muslimové vlastně nebyli... ach jo :D

    Nesher - Já zapomněl, že v době toho radikálního poklesu tam ti muslimové vlastně nebyli... ach jo :D

  • Wenet01
    21:35 04.11.2015

    Odkud prosím berete, že většina Rusů nemá jiný přístup k informacím než státní TV - nějaká data? Mám rád tyhle střely...internetovou kavárnu seženete dnes i v Nairobi, a satelit ...Zobrazit celý příspěvek

    Odkud prosím berete, že většina Rusů nemá jiný přístup k informacím než státní TV - nějaká data? Mám rád tyhle střely...internetovou kavárnu seženete dnes i v Nairobi, a satelit mají na baráku v kdejaké vesnici za Uralem...
    Tataři se kupříkladu přistěhovali do Ruska, takže opět vedle a mešity v Moskvě stály už dříve stejně jako třeba v Petrohradu, ta poslední jen proklouzla do médií. No naštěstí tím zasvěceným tvrzením o občanech jste se zařadil, do té doby jsem se bál, že z Vás nemluví politikaSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    21:30 04.11.2015

    Wenet
    Řešme v diskusi obsah článku, a ten se týká ruského militarismu a nikoli evropské migrační krize. To spolu nijak nesouvisí.

    Wenet
    Řešme v diskusi obsah článku, a ten se týká ruského militarismu a nikoli evropské migrační krize. To spolu nijak nesouvisí.

  • Nesher
    21:26 04.11.2015

    Moc dobrý článek. Mj. ukazuje jak moc je Rusko kulturně a politicky vzdálené od Evropy a jak moc je důležité minimalizovat ruský vliv, obzvlášť v naší části Evropy. K té ...Zobrazit celý příspěvek

    Moc dobrý článek.
    Mj. ukazuje jak moc je Rusko kulturně a politicky vzdálené od Evropy a jak moc je důležité minimalizovat ruský vliv, obzvlášť v naší části Evropy.
    K té revoluci, nemyslím, že je na pořadu dne, ale jednou by to mohl být problém, při ruské "kulturní" DNA asi i pěkně krvavý.
    To, že má Putin dnes 90% podporu (vzhledem k tomu, že většina Rusů, obzvlášť na venkově nemá jiný zdroj informací než federální TV, která je totálně v rukou Kremlu to těžko může být jiné), ale to za pár let může být jinak. To dnes nikdo nedovede odhadnout.
    K těm problémům s muslimy, ten ruský nejde s těmi západoevropskými (střední Evropa žádný takový problém nemá) srovnávat. Ruští muslimové (mimochodem ti jsou příčinou toho níže uvedeného populačního přírůstku) nejsou přistěhovalci, právě naopak, Rusko se přistěhovalo k nim aniž o to jejich předci stáli. A pokud by z nich putinův režim začal dělat obyvatele (občany v Rusku nevedou) II. kategorie, tak bude mít Rusko velké problémy a Putin to ví. Proto toleruje (dle federální legislativy) nezákonné zavádění prvků práva šaría v Čečensku a jinde, proto se v Moskvě otevřela velká mešita atp.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    21:10 04.11.2015

    Muslim v RF je něco jiného než muslim v EU. Ten ruský totiž stále sedí tam kde jeho předci buď od počátku věků v Kavkazském případě nebo tam kde pod nimi nakonec padl kůň v ...Zobrazit celý příspěvek

    Muslim v RF je něco jiného než muslim v EU. Ten ruský totiž stále sedí tam kde jeho předci buď od počátku věků v Kavkazském případě nebo tam kde pod nimi nakonec padl kůň v Tatarském, jen s celou krajinou postupně skončili v Rusku, navíc před staletími. Ten v EU tu je tři generace v lepším případě. Ruská populace je sice nábožensky tolerantní - protože jako velmoc jsou na mnohé zvyklí, ale se svým vlastním náboženstvím to myslí sakra vážně a vůči nějakým ústupkům islámu jako je demontáž křížů v kostelích v Německu, jsou rusové velmi imuní.
    Neřešme tak třísku v oku bližního, ale trám v oku svémSkrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    21:04 04.11.2015

    Dost problémů čeká i Evropu, a s jejím systémem vedení nevedení se o ní bojím rozhodně víc než o Rusko (a to nejen proto, že mě Ruské problémy pálí o dost méně), ale hlavně jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Dost problémů čeká i Evropu, a s jejím systémem vedení nevedení se o ní bojím rozhodně víc než o Rusko (a to nejen proto, že mě Ruské problémy pálí o dost méně), ale hlavně jejich vláda je dvacetkrát akceschopnější - zatímco zde se nedokáže vyřešit ani hraniční kontrola na okraji unie. Putin jednou jistě odejde, ale prakticky je jeho vláda nejlepším obdobím za celou Ruskou historii - kdo přijde po něm těžko říci, ale jistě to nebude obdoba Jelcina a obnova prozápadního směrování. Ono s tím autoritářským režimem, je třeba se zamyslet proč má 85% podpory obyvatelstva o čemž se demokratům jinde ani nezdá - kdyby to dělal blbě, jak se tu stále dočítám, asi by mu sami rusové nefandili. Krom poměrně zanedbaného vnitřního trhu, mne však nenapadá příliš témat kde by něco zásadního zapinkal a když vezmu v potaz v jakém stavu Rusko po západním oblíbenci přebíral...Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    21:04 04.11.2015

    Takeda - Můžete mi říci, kde berete ty hlouposti? Snažíte se provokovat nebo jak? "stárnutí slovanské populace" ale, ale. Nějaký důkaz? A prosím nějaké důvěryhodné zdroje. S ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda - Můžete mi říci, kde berete ty hlouposti? Snažíte se provokovat nebo jak?

    "stárnutí slovanské populace" ale, ale. Nějaký důkaz? A prosím nějaké důvěryhodné zdroje.

    S muslimy takový problém nemají. Proč? 1. Kadyrov a za 2. ti muslimové tam žijí x. století. Navíc nemají problém v případě nutnosti ukázat, kdo v Rusku vládne a jaké zákony se tam dodržují.

    A blablabla :)Skrýt celý příspěvek

  • Magister_Peditum
    21:04 04.11.2015

    Takeda: K tomu Prusku jen podotknu, že před první světovou válkou sice Pruský militarismus prakticky ovládl tehdejší Německo, ovšem překvapivě nebyla úroveň zbrojení nebo procento ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda: K tomu Prusku jen podotknu, že před první světovou válkou sice Pruský militarismus prakticky ovládl tehdejší Německo, ovšem překvapivě nebyla úroveň zbrojení nebo procento mužů, které šlo povolat do zbraně, tak zdaleka tak velké, jako v případě zdánlivě pacifistické republikánské Francie. Je ovšem pravda, že Francie byla od roku 1871 hnána touhou získat Alsasko-Lotrinsko zpět, zatímco Německu šlo o udržení statutu quo, ale i tak je to celkem pikantní.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    21:02 04.11.2015

    Už jen z povahy ruského režimu a povahy Rusa jako takového, bude mít Rusko s muslimskou menšinou podstatně menší problém, než-li EU.

    Už jen z povahy ruského režimu a povahy Rusa jako takového, bude mít Rusko s muslimskou menšinou podstatně menší problém, než-li EU.

  • Takeda
    20:53 04.11.2015

    Armáda jako tvůrce identity jistě funguje (Prusko). Problém je, že až moc dobře. Pokud totiž investujete do armády na úkor zbytku, pak pro vás logicky armáda představuje i ...Zobrazit celý příspěvek

    Armáda jako tvůrce identity jistě funguje (Prusko). Problém je, že až moc dobře.

    Pokud totiž investujete do armády na úkor zbytku, pak pro vás logicky armáda představuje i řešení případných problémů.

    Rusko čeká dost problémů, to snad uznáte i vy Rusku nakloněnější. Ať už velká muslimská menšina, separatistické tendence okrajových částí, stárnutí slovanské populace, zastarávající infrastruktura nutná k těžbě surovin, nebo závislost na exportu surovin.

    Rusku pak nezbude moc možností jak reagovat, pokud nejakceschopnější složka bude armáda a lid je krmen propagandou o shnilém západu a nutnosti obnovit impérium.

    Vladimir Vladimirovič Putin to snad dovede ukočírovat, ale autoritářské režimy mají i tu nevýhodu, že nejsou dobrým podhoubím pro schopné pokračovatele a i pokud se pokračovatel objeví, tak předání moci je docela riskantní...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4