Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska

Foto: Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0
Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném Rusku. Deník se poněkud provokativně ptá s odkazem na slavný výrok Alexandra III: ”Může armáda a námořnictvo nahradit všechny ostatní potřeby občanů?” Jak připomíná deník, armáda se v Rusku stává opět nosnou ideologii.

"Často je jednodušší pro lidi přijímat rostoucí finanční beznaděj za zvuku odvážných vojenských pochodových písní. Nebylo by to poprvé v ruských dějinách, kdy armáda začíná nahrazovat národní ekonomiku, život, všeobecné lidské hodnoty a stává se národní ideologií a prakticky jedinou efektivní státní institucí," dočteme s hned v úvodu článku.

V současné době se ruská ekonomika nachází v problémech. Důvodem je především závažný pokles ceny ropy a pokračující západní sankce.

Rusko počítalo pro následující léta s cenou ropy 100 dolarů z barel, v současné době se přitom cena ropy pohybuje kolem 45 dolarů za barel. Přitom při každém snížení ropy o jeden dolar ruský federální rozpočet přijde ročně o 2 miliardy dolarů potenciálních příjmů.

Cílem tohoto článku však není vyjmenovávat ruské ekonomické problémy, ale podívat se, jako roli hraje ruská armáda v současném Rusku.

Po rozpadu Sovětské svazu Rusko hledalo svou pozici ve světě. Po ekonomický a společensky chaotických 90. letech minulého století se vlády ujmul Vladimír Putin, který si dal za cíl obnovit velmocenské postavení Ruska. K velmocenskému postavení měla dopomoci silná a velká armáda. 

V tomto případě můžeme analogicky poukázat na Německo a Japonsko po druhé světové válce. Obě země byly v troskách, ale nyní jsou mocnostmi. Jejich politická síla však nevychází ze síly armády, ale především ze síly ekonomiky. Rusko se však vydalo jinou cestou.

Kromě modernizace ruské armády se vedení Ruska pustilo do otevřených vojenských akcí za hranicemi. Můžeme zmínit anexi Krymu, podporu proruských povstalců na východní Ukrajině nebo nejnověji bombardovací kampaň v Sýrii. Cílem akcí je upevnit velmocenské postavení Ruska ve světě a vhodným způsobem motivovat ruské občany.

Jak připomíná deník Gazeta.ru, armáda se opět stává výchozím bodem ruské ideologie. Tato myšlenka v Rusku není nikterak nová.

“Rusko má pouze dva spolehlivé spojence - armádu a námořnictvo,” tato slavná slova pronesl císař Alexandr III, předposlední car Ruska vládnoucí v letech 1881 až 1894. Ostatně jak dodává Gazeta.ru, Rusko spolehlivé přátele mezi ostatními státy nemá.

“V době hospodářské krize má ruské vedení ještě větší pokušení dělat z armády jednu z nejvýznamnějších institucí. Zbývající instituce jsou oslabené nebo “pracují špatně jako vždy”... V ruské armádě panuje disciplína, platby přicházejí včas, jsou zde úspěchy a plán rozvoje,” dočteme se v článku.

Navíc podíl vojenských výdajů roste a ekonomická krize vojenský rozpočet ovlivnila méně, než například rozpočet na vzdělání a zdraví. “Všechny naše naděje se upínají na obranu, stejně jako jsme v “době míru” upínali všechny své naděje k ropě a plynu,” pokračuje Gazeta.ru.

Armáda navíc funguje jako skvělý nástroj, jak se ruské vedení mediálně vyrovnává před voliči se západními sankcemi. Ne všichni mohou pochopit, proč je nutno pálit kvalitní západní zboží. Sotva kdo bude ale namítat, že ruská armáda nenakupuje v zahraničí "letadla, tanky nebo rakety". Vladimír Putin prohlásil, že ruský vojenský průmysl se stává díky západním sankcím vice nezávislejší na dodávkách zahraničních technologií.

Rusko za posledních 25 let marně hledalo nějakou společnou národní ideu, která by Rusko sblížila se západním světem. Jednoduchá národní idea “stát pro potřeby lidí” v Rusku nezakořenila. Snahy pozvednout občanské svody a vytvořit občanský národ v Rusku selhaly.

“Požadavek na svobodného občana nepřicházel shora, ani zdola. Právě proto nemáme normální odbory, silné nevládní organizace nebo nezávislé občanské iniciativy. Není to jen o tom, že to stát nepotřebuje. Společnost také neprojevila zájem,” píše Gazeta.ru.

Ostatně to je také důvodem, proč rok před volbami není v Rusku žádná politická opozice, která by se postavila proti vojensky orientovanému rozpočtu.

Jde o odlišný stav proti Spojeným státům, které v Rusku s “oblibou obviňují z agresivity”. Vojenský rozpočet Spojených států neustále v posledních letech klesá. Navíc ve Spojených státech existuje velmi silná legislativní  kontrola vojenského rozpočtu. Legislativní kontrola je jednou z hlavních forem kontroly civilní společnosti nad armádou.

“Přesto ve Spojených státech byly doby, kdy se se armáda snažila rozhodnout, co je dobré pro společnost a politiky. Bylo zapotřebí značného úsilí a času, aby se armáda dostala pod kontrolu, ale to se Spojeným státům podařilo,” píše Gazeta.ru

V Rusku současné doby se ukázalo jako nejefektivnější  cesta ke sjednocení národa nekrvavé vítězství na Krymu a poněkud krvavější v Donbasu. Idea imperiální velmoci a “země stávající ze svých kolenou” se zhmotnila, přesně tak, jak si ji představuje běžný průměrný Rus. “Žijeme sice bídné životy, ale jsme znovu velmocí,” komentuje jeden z úhlu pohledů na současné Rusko Gazeta.ru

Média přinášejí oslavné zprávy o ruské armádě a úspěších. Není to jen vojenský průmysl, kterému se v současném Rusku daří, ale také “průmysl národní hrdosti”, který je založen výhradně na vojenských vítězstvích, jede na plné obrátky.

Rusové jsou hrdi na svá minulá vítězství. Účastníkem vítězství nejsou jen žijící hrdinové minulých válek, ale v podstatě každý v dnešním Rusku. Svatojiřské stuhy, plakáty na zahraničních autech s nápisem “Do Berlína!”, “Děkujeme dědům za vítězství” nebo “Potomek vítězů” lze vidět všude. Rusové si tak nepřipomínají jen minulá vítězství, ale učí se být hrdi i na současná vojenská vítězství.

“Mezitím válka ve vzdálené Sýrii pracuje pro podobné vojensko-vlastenecké PR ještě lépe, než válka na Ukrajině. Daleko od hranic, obrazy ruských letadel shazující bomby na teroristy inspirují lidi více, než mrzutí “milicionáři,” kterých mají masy už dost,” píše Gazeta.ru

Navíc armáda, válka a bojovnost pomáhají v politické kariéře. Ministr obrany Sergej Šojgu se pevně stal druhým nejpopulárnějším politikem a nejúspěšnějším “topmanažerem” v Rusku. Sám Vladimír Putin sám sebe označuje jako “holubici se železnými křídly” a prohlašuje, že už jako dítě se dozvěděl, že pokud je boj nevyhnutelný “musí udeřit první”.

Je stále však nutné mít na paměti, že k vedení války daleko od hranic, a pokud je navíc zdlouhavá, nejsou nutné jen vojenské zdroje, ale především finanční.

“Takže pokud bude ekonomický kolaps v Rusku pokračovat, pýcha v armádu stále nemůže nahradit lidem absenci podmínek pro normální život. Ale nyní, kdy autority žijí taktikou, nikoliv strategií, armáda a mobilizace národa skutečně vypadají jako národní idea a všelék na krizi, což přináší obrovskou podporu mezi lidmi. Zelení mužíci (v Rusku označování jako “zelení uctiví lidé” nebo “uctiví lidé” - pozn. red) se nemusí stát symbolem jen krymské operace, ale celé epochy. Ale určitě nevyřeší nahromaděné sociální, ekonomické a lidské problémy velké země,” uzavírá svůj článek Gazeta.ru

Zdroj: Gazeta.ru 

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 1.

Toto je první článek s krátké série, která se pokusí zmapovat ruské zapojení do syrského konfliktu. ...

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 2.

Druhý článek o ruských zbrojních dodávkách do Sýrie se tentokrát věnuje ručním palným zbraním. ...

Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta

Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...

ANALÝZA: Ruská intervence v Sýrii – důvody, dopady, výhledy

Po dvou článcích popisujících ruské vojenské dodávky syrskému režimu, se přesuneme více na pole ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Wenet01
    13:05 05.11.2015

    ratataarmata: Myslíte ty holky, z nichž jedna nyní žvaní v Jihlavě a káže nám o nutnosti vést dokumentaci pro uprchlíky v Arabštině - mám o Gulagu poněkud jinou představu, než ...Zobrazit celý příspěvek

    ratataarmata: Myslíte ty holky, z nichž jedna nyní žvaní v Jihlavě a káže nám o nutnosti vést dokumentaci pro uprchlíky v Arabštině - mám o Gulagu poněkud jinou představu, než vězení ukončené po dvou letech podmínkou.
    Stále nechápu, proč by Putin měl dle Stropnického pomáhat Evropě pro kterou jsou uprchlíci nezbytní, potřební a jsme za ně rádi? Navíc to nepořpel Orbán, ale ten co to dle Stropnického měl tvrdit a Stropnický pokud vím se od té doby vyzul z každé otázky na toto téma aniž by trval na tom kde to vlastně vzal. Každopádně pokud rusko platí autobusy do Německa, prokazuje tím přeci EU službu...V tomto případě je zkrátka těžké držet se oficiálního EU postoje a plivat na Rusko - schizofrenie:)
    Stovky novinářů? Kdy? Děkuji...
    Byl jsem před Kremlem i Bílým domem a orpavdu si to u zdi Bílého domu představit nedokážu - kdo je zcestovalejší ví o čem mluvím. Němcov byl pro Putina asi takový problém jako komár pro medvěda. V rusku naprosto odepsaná figura, namočená do Jelcinovské éry, hůř už je na tom jen Kasparov, který svou "opozici" vede z New Yorku a pro běžného Rusa je tím naprosto nevolitelný. Němcov se hodil tak možná našemu mainstreamu a i ten to brzy vzdal.
    RASE: Ano z hlediska Ruské historie se rezervace nekonaly. Rusko je koloniální velmoc stejně jako byla Francie nebo Británie a s tím to také srovnávejte. Stalin je brutální epizoda, ale jak píšete odsunutí se mohli vracet a také tak činili. Až na naprosté výjímky zůstaly v Rusku ovládnuté národy tam kde žily před tím a dnes mají v administrativním členění odpovídající status dle počtu - od republiky po oblast. Níže zmínení Siuxové mohou jen závidět a indiáni z amerického východního pobřeží nemohou ani to. Koloniální akce Ruska probíhaly od 16. století. Stalin a jeho hrůzovláda, krom toho, že se etnickým rusům nevyhnula, byla ve srovnání s tím mžikem. Jinak dobývání Sibiře, se výrazně od Amerických aktivit Britů, Francouzů a Španělů nelišilo - vodka, nemoci a střelné zbraně. Ty národy to jen přežily.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:32 05.11.2015

    semtam: nejde říct že se rusové chovali k menšinám tak nebo onak. Za Carů byly některé menšiny podporovány. příkladem můžou být Volyňští češi, Povolští němci, kozáci atd. Za ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: nejde říct že se rusové chovali k menšinám tak nebo onak. Za Carů byly některé menšiny podporovány. příkladem můžou být Volyňští češi, Povolští němci, kozáci atd. Za revoluce a před válkou stalin přesouval menšiny do různých zpadákovů, podle toho jak se mu to hodilo a za nepodporovali antibolševiky. Po druhé světové válce zase podle toho kdo podporoval němce. Po stalinově smrti už potentátům tak na národnostních menšinách nezáleželo, vznikaly různé národnostní regiony atd. všichni byli sovětiSkrýt celý příspěvek

  • semtam
    10:58 05.11.2015

    Omluva za překlepy

    Omluva za překlepy

  • semtam
    10:57 05.11.2015

    Rase Ano, národy na svém dlouhodobě obývaném území nebyli přesouváni. Výjimku tvořili právě krymští Tataři a Čečenci. Oba dva národy do Kazachstánu. Jinak hodně to mu pomohlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase

    Ano, národy na svém dlouhodobě obývaném území nebyli přesouváni. Výjimku tvořili právě krymští Tataři a Čečenci. Oba dva národy do Kazachstánu. Jinak hodně to mu pomohlo spolupráce oněch národů s nacistickým Německem. U Čečenců si nejsem sto pro jist. Ale jinak se ostatním desítkám národů na vlast nešáhlo. Dokonce jejich správní území jsou vcelku přirozeně utvořeny, ne jako část Kavkazu a Ukrajiny.

    Ale takto se dostáváme pomalu mimo téma.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    10:51 05.11.2015

    ratataarmata Vraždy novinářů se v Rusku stávají a dokonce i těch "provládních". Ovšem co se týče Ruska, tak hned o každém víme. Třeba Němcov. Absolutně neznámí člověk. Alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

    ratataarmata

    Vraždy novinářů se v Rusku stávají a dokonce i těch "provládních". Ovšem co se týče Ruska, tak hned o každém víme. Třeba Němcov. Absolutně neznámí člověk. Alespoň mimo Rusko a v Rusku asi taky moc ne. Ale líp poslouží spíš mrtvý než živý. A Pussy Riot strávili v base asi 2 roky. Živy a zdrávy.

    Jinak Rusko je třeba oproti USA daleko více politicky pestřejší. Kdo zná alespoň částečně ruské poměry, tak ví, že zrovna liberálové nejsou moc oblíbeni. Třeba o Medvěděva bez Putina by si nikdo neopřel ani kolo. Maximálně Pussy Riot kuře...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:46 05.11.2015

    Wenet01: "rusové menšiny nepřesouvali". Tak to je úplně mimo. Tak tomu bylo za Carů, ale když se moci chopil Lenin a ministrem pro menšiny byl Stalin, tak se menšiny přesouvaly a ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01:
    "rusové menšiny nepřesouvali". Tak to je úplně mimo. Tak tomu bylo za Carů, ale když se moci chopil Lenin a ministrem pro menšiny byl Stalin, tak se menšiny přesouvaly a odsouvaly do různých koutů říše - přesouvány byly miliony lidí. Etničtí poláci do Kazachstánu, etničtí němci taky do téhle oblasti, to samé ostatní měnšiny. Pozděj od toho bylo opuštěno a někteří tihle lidé se mohli vrátit tam odkud byli odsunuti, ale to už byla jen část původního počtu. Zrovna takoví poláci z Kazachstánu, kterým bylo po válce dovoleno odejít, pak osidlovali západní území polska po odsunu Němců. Jak je to s putováním Tatarů, Kalmyků a dalších různých turkických národů, přesně nevím, ale za stalinské éry si užily dost. Přesouvání národů byla oblíbená Stalinova taktika, chtěl nepohodlné menšiny (což byly všechny jiné než rusové) vykořenit a zbavit je tradic, aby z nich šlo snáze vykovat sověty. Jeho nástupci už šli méně násilnou cestou a menšinám dovolili návrat, proto jsou krymští tataři zase na krymu atd.Skrýt celý příspěvek

  • ratataarmata
    10:25 05.11.2015

    Wenet01, ano myslím prohlášení toho našeho herce a herce nepodceňuj, vzpomeň na Reagana, to byl taky herec a hrával ve westernech a jak se mu to paněčku hodilo, když pak rajtoval ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01, ano myslím prohlášení toho našeho herce a herce nepodceňuj, vzpomeň na Reagana, to byl taky herec a hrával ve westernech a jak se mu to paněčku hodilo, když pak rajtoval na Brežněvovi jupííííí Leonide, jupííí :-) Že Orbán všechno popřel nic neznamená, ten by zapřel i matku, kdyby to po něm Putin chtěl. O jeho proruských postojích a přímém obdivu k V. Putinovi snad nepochybujete? Nebo se budeme tvářit, že je Orbán "nezávislý"? A že v Rusku redakci nikdo nevystřílí ani nepošle do gulagu? Žertuješ? Kolik už bylo zavražděných ruských novinářů? Desítky, ne-li stovky. A co poslední vražda Němcova? Představ si, že by před Bílým domem zastřelili Obamova rivala a tvářili se, že o nic nejde a udělali to asi Čečeni nebo Siuxové, nebo žárlivá milenka, či dokonce milenec. A do gulagu poslali i ty dvacetiletý holky, co vyváděly v kostele. Mimochodem oni se tam nerouhaly Bohu, v tom problém nebyl, ale zazpívaly modlitbu v níž prosili Pannu Marii aby vyhnala Putina. Takže se vlastně rouhaly :-)Skrýt celý příspěvek

  • KazdiceOpice
    10:02 05.11.2015

    Jura99: ok, značném tím že věk 55 určité není pravda. A tím že porodnost nemuslimek kterých je 85% je 1.7 a muslimek, kterých 15% 2. Ze 175 narozených děti je muslimských jen 30. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: ok, značném tím že věk 55 určité není pravda. A tím že porodnost nemuslimek kterých je 85% je 1.7 a muslimek, kterých 15% 2. Ze 175 narozených děti je muslimských jen 30. Nějakých 17%. Tak mi vysvetlete jak může být Rusko za století muslimské. Stačí vzít kalkulačku a nevěřit picovinam na netu. Až budu mít čas klidně sem hodin odkazy, ale teď musím jet do školy.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    09:56 05.11.2015

    K islámu se v Rusku hlásí asi 15% populace. Očekává se, že do konce století bude muslimů v Rusku většina, kvůli populačním parametrům obyvatelstva. Alarmující je informace o 1mil. ...Zobrazit celý příspěvek

    K islámu se v Rusku hlásí asi 15% populace. Očekává se, že do konce století bude muslimů v Rusku většina, kvůli populačním parametrům obyvatelstva. Alarmující je informace o 1mil. nakažených virem HIV, jejich počet se zdvojnásobil za pouhých 5let. Spolu s průměrným věkem dožití cca 55let to Rusko řadí někam mezi africké státy. Podobně jako Češi mají podíl genů keltských či germánských, Rusové mají z důvodu mongolotatarských výpadů turkické geny. Tam by se dala hledat jejich přirozená dobyvačnost a divokost.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    09:48 05.11.2015

    Semtam: To byl myslím pokus konkurovat Izraeli...nevyšel a Rusům nutno přiznat, že se emigraci do Izraele příliš nebránili a proto se tam dodnes všude domluvíte Rusky - ten pokus ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: To byl myslím pokus konkurovat Izraeli...nevyšel a Rusům nutno přiznat, že se emigraci do Izraele příliš nebránili a proto se tam dodnes všude domluvíte Rusky - ten pokus sovětské svaté země je myslím jediný kde těch pár židů oficiálně užívá Jidiš:)Skrýt celý příspěvek

  • KazdiceOpice
    09:46 05.11.2015

    Jo, tak podle plochy je ta v Moskve větší, ale je pro 10 000 lidí stejně jako v Groznem. Mimochodem podle tohodle článků ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, tak podle plochy je ta v Moskve větší, ale je pro 10 000 lidí stejně jako v Groznem. Mimochodem podle tohodle článků http://www.tyden.cz/rubriky/re... je mešita v Římě pro 12 000 věřících a rozlohu má skoro 2x větší než moskevská. Ta Londýně má taky větší rozlohu než Moskva a v Lutychu má větší rozlohu než v Groznem. Takže si nejspíš novináři spletli a správně to má být nejvyšší mešita v Evropě.Skrýt celý příspěvek

  • ratataarmata
    09:43 05.11.2015

    Ty počítáš Groznyj a Čečensko do Evropy?

    Ty počítáš Groznyj a Čečensko do Evropy?

  • semtam
    09:27 05.11.2015

    Wenet01 Musím se opravit. Ne každá národnost má svoji republiku či jiný administrativní celek jaký obývala. Židé, protože neměli žádné území. Tak vznikla tzv. Židovský autonomní ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01

    Musím se opravit. Ne každá národnost má svoji republiku či jiný administrativní celek jaký obývala. Židé, protože neměli žádné území. Tak vznikla tzv. Židovský autonomní okruh. Židé tam sice nežijí, ale i tak jakožto národnost jim byl vytvořen (ještě za Stalina).Skrýt celý příspěvek

  • KazdiceOpice
    09:26 05.11.2015

    ratataarmata: nejvetsi mesita v Evrope je v Groznem

    ratataarmata: nejvetsi mesita v Evrope je v Groznem

  • semtam
    09:14 05.11.2015

    Takeda A Gazeta.ru není ruské médium? Navíc můj komentář zněl tak, pokud si chceme o Rusku něco zjistit. Ne to, co si máme myslet. A pokud někoho znáte, kdo v Rusku byl či ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda

    A Gazeta.ru není ruské médium? Navíc můj komentář zněl tak, pokud si chceme o Rusku něco zjistit. Ne to, co si máme myslet.
    A pokud někoho znáte, kdo v Rusku byl či pracuje. Tak je to asi to nejlepší co můžete zjistit. Když nepočítám osobní zkušenost.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    09:11 05.11.2015

    Semtam: Myslím, že jste to trefil. Rusko je multikulturní a v klidu, dle mého právě proto, že je to koloniální velmoc, která narozdíl od ostatních své kolonie spojila po zemi ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: Myslím, že jste to trefil. Rusko je multikulturní a v klidu, dle mého právě proto, že je to koloniální velmoc, která narozdíl od ostatních své kolonie spojila po zemi (obdobně jako USA) a původní obyvatelstvo nevyvraždila ani nikam nepřehnala, ale nechala je ve většině v místě původu - krom toho navíc etničtí rusové tvoří 80% populace a je málo republik (administrativní členění RF je k samostatnému oboru na VŠ) kde by netvořili většinu - myslím jen Čečna a Dagestán.
    Bez rusů se domnívám, že by původní etnika politicky přežít nemohla a jen by je schramstnul někdo jiný. Vždy mne pobaví, když média zkouší samsotatnost Sibiře, samozřejmě bez znalosti toho co je to za plochu a kolik desítek národů tam vlastně žije. Ukázková multikulturalita Ruska je tak dílem historického vývoje, který nejde jinde uplatnit ani náhodou.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    09:06 05.11.2015

    semtam: Ano, ruská média vám naprosto jasně řeknou, co si máte myslet.

    semtam: Ano, ruská média vám naprosto jasně řeknou, co si máte myslet.

  • Wenet01
    08:59 05.11.2015

    Myslíte prohlášení našeho herce, které ten co mu ho údajně předal dementoval a náš ministr se později nemohl rozpomenout kde to vlastně slyšel a proč to vůbec říkal:))). Z ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslíte prohlášení našeho herce, které ten co mu ho údajně předal dementoval a náš ministr se později nemohl rozpomenout kde to vlastně slyšel a proč to vůbec říkal:))). Z vyjádření představitelů EU, by se navíc dalo soudit, že ta ruská podpora imigrantské vlny je vlastně pomoc Evropě...my je tu přece chceme, takže by Putin vlastně přispíval na dobrou věc!
    Největší mešita před Moskevskou stála v Čečensku, tedy pořád v Rusku - a proč taky ne, mají tam jaksi islám od raného středověku, v západní Evropě je to novum. 10% populace v Ruské federaci má tak historické staleté kořeny a svůj vývoj - mezitím co je třeba Francie s Německem procentualně dohání za poslední dvě generace. Kdo ten rozdíl nechápe, nepochopí asi nikdy.
    Gazeta jsou liberálně směřující noviny a píšou různé věci, v rusku si najdete názorů kolik chcete, lidi však většinou nechtějí. Redakci nikdo nevystřílí ani nepošlo do gulagu, svět se vyvíjí a nejsme v roce 1960Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    08:56 05.11.2015

    jsk1 Spíš pan Grohmann posouvá náš mediální prostor do nezaujatých vod. Pro Vás to může být i zajímavé, ale pokud chcete o Rusku vědět více, zaměřte se na ruské zdroje a ...Zobrazit celý příspěvek

    jsk1

    Spíš pan Grohmann posouvá náš mediální prostor do nezaujatých vod. Pro Vás to může být i zajímavé, ale pokud chcete o Rusku vědět více, zaměřte se na ruské zdroje a uvidíte, že Rusko je úplně jiná země, než prezentují naše či západní media.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    08:52 05.11.2015

    ratataarmata On je zde rozdíl mezi lidmi žijícími po staletí na jednom území a lidmi žijící pár desítek let či dokonce roků. Rusko mělo oněch 10% muslimů na svém území defacto ...Zobrazit celý příspěvek

    ratataarmata

    On je zde rozdíl mezi lidmi žijícími po staletí na jednom území a lidmi žijící pár desítek let či dokonce roků. Rusko mělo oněch 10% muslimů na svém území defacto stále. O Rusku se dá říci, že je pomalu ukázková multikulturní země. Co se týče národů a vyznání, tak jen pramálo zemí (nějaká srovnatelná mě hned nenapadá) co je takto pestře zastoupena. Dokonce každý početnější národ (jako Něnci, Čuvaši, Tuvinci, Burjati, atd. atd.) mají své správní území (to, na kterém po staletí žijí). Ne jeden by i očekával, že tato na první pohled nesourodá směs nemůže mít dlouhého trvání. Proč to mu tak není, je otázka. Ale jako tmelící prvek posloužili paradoxně v minulosti vnější síly. Ne jen z tohoto důvodu je intenzivně připomínáno vítězství v 2.WW a i jiné. Jaké jsou brány jako vítězství celé země a nejen pouze Rusů. A díky to mu, že všichni občané Ruska obývají stále svou domovinu (vyjma Čečenců, kteří byli z části přesídleni a také to zanechalo stopy), tak se cítí být skutečnou součástí státu. Je to vlastně přirozené.
    Někdo může zmínit ruský nacionalismus. Ano, je tu, ale jaksi se rozmohl v chaotických 90. letech a příliv obyvatel ze střední Asie spolu s jejich mafiánským počínáním byl úrodnou půdou pro nacionalismus.

    Superme

    Myslím, že za provokatéry, některé diskutující označuješ neprávem. Propaganda jede 24/7 v kuse. Musí mít nějaké výsledky na uvažování lidí. Třeba Deadog (nic proti Vám nemám) kdysi zmínil, že garantuje, že ruské angažmá v Sýrii je lež, že si to Rusko nemůže dovolit. Tohle nemohl získat z čista jasna. Sám jsem zaregistroval propagandu, že Rusko nedokázalo porazit chrabrou ukr. armádu a jeho armáda je vyčerpaná válkou v Donbase a Rusko díky sankcím v troskách. A nyní pod tímto článkem píše o revoluci v Rusku, kdy vládní kruhy jsou nejoblíbenější v historii. Bohužel panu Deadogovi bere propaganda zdravý (racionální) úsudek.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4