Rozmístění protiraketového deštníku v Turecku vyvolává napětí
- 28. 11. 2012
- 4 komentářů
- Ctirad Sviták
Rozmístění systému protiraketové obrany Patriot, které počátkem tohoto týdne začala přímo na tureckém území připravovat smíšená turecko-německo-holandská skupina vojenských odborníků, není prvním krokem k prosazení bezletové zóny nad územím Sýrie. Jejich umístění má výhradně chránit turecké území před případnými útoky ze strany Sýrie.
S odvoláním na pondělní prohlášení nejmenovaného činitele turecké armády to uvedla agentura Reuters. Jak agentura dále informovala, toto rozhodnutí vyzvalo vlnu nevole vedle Sýrie také ze strany Ruska a Iránu. Zatímco Damašek označila toto rozhodnutí za provokaci, ruští a iránští diplomaté se obávají, že může jít o první krok k vytvoření bezletové zóny na podporu protivládních vzbouřenců nad Sýrií.
Podle britského deníku The Telegraph nejmenovaný úředník syrské vlády označil žádost Turecka o rozmístění raket Patriot na svém území za nejnovější provokativní krok. „Sýrie považuje tureckého premiéra Recepa Erdogana zodpovědného za militarizaci situace na hranicích mezi Sýrií a Turecka a zvýšení napětí v této oblasti,“ uvedl podle tohoto listu ve vysílání syrské státní televize.
Tento deník současně uvedl, že se syrské ministerstvo zahraničí v minulých dnech pokusilo rozmístění raket Patriot na tureckém území neúspěšně odvrátit prohlášením, že v současné době „není žádný důvod k panice, protože Sýrie respektuje svrchovanost a posvátnost tureckého území a zájmy tureckého lidu."
Ruská tisková agentura IA Regnum citovala tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu, podle kterého jsou obavy Sýrie z rozmístění těchto raket na tureckém území neopodstatněné. „Pokud nebudou ohroženy turecké hranice, nedojde k použití těchto raket,“ prohlásil Davutogla.
Foto: Turecký premiér Recep Erdogan / Wikipedia
Nespokojenost s rozhodnutím aliance vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Čím víc se někde hromadí zbraní, tím víc vzrůstá riziko, že budou použity, mimo jiné je může uvést do chodu i jakákoliv provokace,“ řekl Lavrov podle ruského internetového zpravodajského serveru KM.ru .
Jiný představitel ruského ministerstva zahraničí, Aleksandr Lukaševič, prohlásil, že Moskva považuje rozmístění raket Patriot v této oblasti za znepokojivý signál. „Chtěli bychom našim tureckým kolegům poradit něco jiného. A to aby využili potenciálu svého vlivu na syrskou opozici k tomu, aby došlo co nejdříve k zahájení dialogu mezi znepřátelenými syrskými skupinami místo toho, aby ukazovali svaly a vychylovali situaci nebezpečným směrem,“ citovalo Lukaševiče ruskojazyčné vysílání rozhlasové stanice BBC.
Ruskou kritiku záměru NATO rozmístit na tureckém území protiraketový systém Patriot odmítl již v neděli německý ministr obrany Thomas de Maizière. „Rusko nemá právo veta na naše operace na území aliance,“ citoval ruský internetový server Vojennyj informátor s odvoláním na televizi ARD jeho slova.
Turecká armáda se v minulých dnech pokusila zmírnit obavy z rozmístění raket Patriot na svém území prohlášením, že nasazení tohoto systému má výlučně obranný charakter a jediným cílem tohoto kroku je ochránit zemi před případným leteckým nebo raketovým útokem ze strany Sýrie.
Video: Protiletadlový a protiraketový systém Patriot v rukou nizozemských, německých a amerických vojáků / YouTube
„Je vyloučeno, že bychom tyto rakety použili na podporu vytvoření bezletové zóny (nad Sýrií – poznámka redakce) nebo pro útočné operace,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel turecké armády.
Deník The Guardian v této souvislosti s odvoláním na generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena uvedl, že turecká vláda ve své žádosti o poskytnutí protiraketového deštníku ze strany členských zemí NATO, disponujících raketami Patriot, zdůraznila, že je použije výhradně pro obranu svého území.
Možnost, že by tyto rakety mohly, spíše než k ochraně Turecka, pomoci syrským vzbouřencům ale naznačil už počátkem listopadu deník The New York Times. Ten s odvoláním na nejmenovaného tureckého představitele napsal, že ve hře je varianta, která počítá s tím, že s pomocí tohoto zbrojního systému bude vytvořena bezletová zóna nad severní Sýrií, kde v současné době vzbouřenci operují.
V rámci členských zemí NATO mají rakety Patriot ve své výzbroji kromě USA pouze německá a holandská armáda. Nizozemské Patrioty chránily Turecko již v letech 1991 a 2003 během obou válek v Perském zálivu.
Zdroj: RIA , Military-informant , KM.ru , BBC , Reuters , NY Times , Guradian , Telegraph
Související články
Syrská záhada bojeschopnosti v souvislosti s možnou intervencí
Média už dlouhé měsíce přinášejí znepokojující informace o nepokojích v Sýrii. Tamní vláda v čele s ...
- 20.06.2012
- 25 komentářů
- Michal Polák
Sýrie sestřelila turecký stíhací letoun
V pátek 22. června se objevila informace o údajném sestřelu tureckého stíhacího letounu F-4 Phantom ...
- 23.06.2012
- 3 komentářů
- Michal Polák
Další okolnost k incidentu sestřelení tureckého letounu
Vývoj po sestřelení tureckého letounu syrskou protiletadlovou ochranou samozřejmě dále pokračuje. ...
- 26.06.2012
- 11 komentářů
- Michal Polák
Současnost tureckého letectva
K příležitosti nedávného sestřelení tureckého letounu jsme se podívali na celé turecké letectvo. ...
- 02.07.2012
- 2 komentářů
- Michal Polák
Asi ano, wiki říká:
V Polsku bude rozmístěno několik baterií Patriot od dubna 2010.[1] Systém bude plně integrován do obranného systému polského letectva v roce 2012.Asi ano, wiki říká:
V Polsku bude rozmístěno několik baterií Patriot od dubna 2010.[1] Systém bude plně integrován do obranného systému polského letectva v roce 2012.
Načítám diskuzi...