Syrská záhada bojeschopnosti v souvislosti s možnou intervencí

syrský voják
Foto: Syrský voják během Operace Pouštní štít, ilustrativní foto / U. S. Military, Wikipedia

Média už dlouhé měsíce přinášejí znepokojující informace o nepokojích v Sýrii. Tamní vláda v čele s Bašárem al-Asadem s pomocí armády vojensky potlačuje nepokoje a podle mnohých médií velmi tvrdě zasahuje proti povstalcům. Logicky se tak naskýtá otázka možné vojenské intervence, ale do ní se i přes nafouklá prohlášení pochopitelně nikomu moc nechce.

Arabské jaro

Na konci roku 2010 se začala zvedat vlna odporu proti vládnoucím kruhům v celé řadě arabských zemí na severu Afriky a v oblasti Blízkého východu. Většinou muslimští povstalci začali vystupovat proti vládám svých států a podněcovat obyvatelstvo k řadě revolucí. Revoluce se šířily velice rychle a tak jsme mohli sledovat pády dlouhodobých hlav států, jako například Tuniska nebo Egypta.

V některých zemích vlády proti počínající revoluci zasáhly dostatečně rychle a razantně, jako například v Íránu, jinde nepokoje, demonstrace a povstání probíhají prakticky neustále. Jednou vládou, která se rozhodla revoluci ve vlastní zemi razantně zasáhnout (a to zřejmě i přes oběti na civilním obyvatelstvu) je ta syrská. I přes tvrdé represe se však režimu Bašára Al-Asada očividně nedaří situaci zvládat a některá média již hovoří takřka o občanské válce.

Video: Realita války v Sýrii / YouTube

Oproti Libyi však nepanuje žádná západní iniciativa v přímé vojenské podpoře syrských povstalců proti místní vládě. Jedním z faktorů je bezesporu také vojenská síla Sýrie, kterou má být podle řady analytiků podstatně silnější a modernější, než tomu bylo v případě režimu Kaddáfího. Nelze pak ani opomenout fakt, že jednotliví představitelé opozice nejsou zkoordinovaní a údajně mezi některými z nich panuje odpor proti pomoci ze západu.

Větší vojenská síla

Sýrie má nebo by mohla mít, respektive měla k dispozici 304 000 vojáků, přičemž dalších 340 000 může v případě potřeby povolat z řad záložáků – a v tom je ten problém. Samozřejmě nikdo si není jistý, v jakých počtech osob ani techniky se syrská armáda nachází.

Pozemní složky mají ve své výzbroji téměř 5 tisíc tanků a více než 4 000 různě vyzbrojených bojových pěchotních vozidel a obrněnců mnoha typu (podle některých zdrojů až 6 000). Pěší jednotky disponují neupřesněným množstvím granátometů a protitankových střel. Nezanedbatelnou sílu má dělostřelectvo. To může nasadit až několika tisíci děl různého typu.

I v případě letectva se předpokládají nemalé počty. V tomto ohledu navíc situace značně komplikují ještě více nepřesné odhady o bojeschopnosti, modernizačních programech, případně nových letounech.

DOPORUČUJEME: Fáze syrského konfliktu a mediální obraz  na On War, On Peace

Uvádí se totiž, že Syřané mají k dispozici 450 až 750 bojových letounů pro bojové, cvičné i transportní účely. Vedle toho nelze opomenout ani zhruba až 200 vrtulníků, jež mohou fungovat pro potřeby zásobování, dopravy jednotek, tak přímou leteckou podporu pozemních vojsk.

Video: Syrská protiletadlová obraná představuje nebezpečného protivníka / YouTube

V případě Sýrie navíc není možno realizovat tak snadno bezletovou zónu. K jejímu zavedení je totiž potřeba nejen neutralizovat letectvo ale také pozemní protiletadlové systémy. A těch má Sýrie opravdu hodně. Vedle starších typů se jedná například o ruské systémy TOR-M1 nebo Pantsir-S1. Ty mohou být v kombinaci s výkonným systémem S-300 a dalšími rakety země-vzduch velmi nebezpečné.

A nakonec tu máme také námořnictvo, jež vedle fregat, bojových člunů a min kladoucích lodí disponuje také systémy pro ochranu pobřeží. Mezi ně patří vedle starých sovětských systémů také nedávno zavedený Bastion-P, jež chrání pobřeží po celé jeho délce. Syrské námořnictvo má tak možnost takticky se stáhnout k blízkosti svého pobřeží pod ochranná křídla systému Bastion-P a velmi tvrdě možnému protivníkovi vzdorovat.

Nejistota, riziko a podpora Ruska s Čínou

Z výše uvedeného tedy musí být jasné, že jakákoliv intervence do Sýrie se setká zřejmě s tvrdším odporem, než tomu bylo v případě Libye. Samozřejmě za předpokladu, že by se vládnoucí straně podařilo udržet armádu v bojeschopném stavu, což je zejména v posledních týdnech velice diskutabilní.

konflikt v Sýrii

Foto: Koláž ze zachycených fotografií během nepokojů v Sýrii / Omar, Wikipedia

Další faktory jsou samozřejmě politické a ekonomické. Za Sýrií stojí Rusko a Čína, jež navíc do Sýrie dodávají zbraně. Mnozí také zpochybňují údajná zvěrstva na civilním obyvatelstvu a povstalce pokládají za nepřátele. Navíc syrská vládnoucí strana očividně nevidí jediný důvod, proč musí své místo přenechat jiným, zvláště když zavádí (byť názory jsou různé) tolik požadované reformy.

Rusko má navíc v Sýrii svou námořní základnu, ke které poslalo posily. Údajně mají dohlédnout na bezpečnost ruských občanů v oblasti. Snad každému je však jasné, že tímto Rusko jasně říká, že nehodlá stáhnout do pozadí. Zároveň s tím čelí obviněním, že do Sýrie nadále prodává zbraně.

Úplně na závěr samozřejmě nelze opomenout ani další dva důvody, proč nezasahovat. Západu by to nepřineslo žádný přímý užitek a naopak v době úspor a ekonomických krizí vyžadovalo zvýšené výdaje na armádu. Samozřejmě v poslední době řada politiků prohlašuje intervenci za možnou nebo dokonce nutnou, ale na tom není nic zvláštního.

Nakonec tu samozřejmě panuje strach, že intervence jen zhorší situaci v daném regionu a o to, po historických zkušenostech, nemá nikdo zájem…

Určitě si rádi poslechneme jaký je Váš názor na situaci v Sýrii nebo případnou vojenskou intervenci.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protiletadlová obrana Íránu ve světle posledních událostí

Nedávno jsme si představili v souvislosti s krizí v Hormuzském průlivu íránské letectvo. Nyní je na ...

Válka proti Íránu dávno začala

Je ráno 29. Listopadu 2010, když profesor Madžíd Šaríarí sedá do auta a chystá se vyrazit do práce. ...

Povolání "génius"

Izraelské letectvo řešilo problém. Piloti bojových vrtulníků si stěžovali, že je během intenzivního ...

Sýrie uvedla do provozu dvě baterie protilodního systému Bastion

Zatímco celý svět sleduje další kroky Íránu, Sýrie zvyšuje svou obranyschopnost. Kontroverznímu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • martin
    20:07 15.03.2013

    Je celkem veřejným tajemstvím, že prakticky veškerá radikální islamistická hnutí jsou sponzorována penězi z ropy Saudskou Arábií/ vlivnými skupinami islamistů v této zemi. Tak to ...Zobrazit celý příspěvek

    Je celkem veřejným tajemstvím, že prakticky veškerá radikální islamistická hnutí jsou sponzorována penězi z ropy Saudskou Arábií/ vlivnými skupinami islamistů v této zemi. Tak to bylo s araby v Afghánistánu, tak to je s radikály v Británii, Holandsku. Zatím z každé arabské jarní akce se vyklubal buď totální bordel, nebo výrazná radikalizace ve formě islámského bratrstva nebo ideově zpřízněné organizace. Překvapuje mě, že všichni řeší důsledky, ale nikdo neusiluje o zaříznutí příčiny problémů. Blížíme se k dalšímu imperiálnímu věku, kdy si mocnosti v rámci boje o zdroje budou ropná pole parcelovat mezi sebe. A jakmile k tomu dojde, tak milí arabové zase zapadnou do propadliště dějin, Dubaj a UAR se stanou nevýznamnou dírou v písku, a Sauská Arábie najednou zjistí, že je po legraci, protože nemá z čeho financovat šíření vahábismu do světaSkrýt celý příspěvek

  • Anti2t
    19:50 15.03.2013

    otázka zní kdo by nastoupil po Bašárovi zdali by byl lepší nebo spíše jestli by poté nenastalo bezvládí a chaos to by stálo víc obětí než ho tam nechat na trůnu vládnout....

    otázka zní kdo by nastoupil po Bašárovi zdali by byl lepší nebo spíše jestli by poté nenastalo bezvládí a chaos to by stálo víc obětí než ho tam nechat na trůnu vládnout....

  • tomscott
    13:52 29.11.2012

    To, že v sýrii obě strany používají ruské zbraně ještě neznamená že je rusko dodává oběma stranám, i když bych se moc nedivil. Kšeft je kšeft. Syrská armáda taky používá naše LK ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že v sýrii obě strany používají ruské zbraně ještě neznamená že je rusko dodává oběma stranám, i když bych se moc nedivil. Kšeft je kšeft. Syrská armáda taky používá naše LK 52/57 nebo dávno zapomenutý BzK 85
    Největší politický zisk z občanské války v sýrii má izrael. Zbavil se dalšího významného regionálního protivníka (momentálně nehrozí, že by se sýrie opět spojila s egyptem ve společné akci) a může se naplno věnovat konfliktu v pásmu gazy a pomalu se připravovat na irán a tam už západ má své politické a ekonomické zájmy naprosto jasné. Destabilizace celého islámského regionu, podpora zájmů BP, upevnění izraelské dominance v regionu, odříznutí číny od iránské ropy, otevřená cesta pro vojenský konflikt s ruskem a posléze i čínou.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    10:53 02.07.2012

    Hlavní otázka hypotetického vojenského zásahu v Sýrii zní: jaký je politický cíl akce ? To jest jakou vládu by intervence v Sýrii nastolila, kdo by tam měl vládnout a jak by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Hlavní otázka hypotetického vojenského zásahu v Sýrii zní: jaký je politický cíl akce ? To jest jakou vládu by intervence v Sýrii nastolila, kdo by tam měl vládnout a jak by to Syřané akceptovali ? Bez politického cíle nelze žádnou intervenci zahájit.Skrýt celý příspěvek

  • Nicolaj
    22:29 27.06.2012

    Neřekl sem že rusko prodává zbraně Asadovi, obě strany používají ruské zbraně a to se nezmění (vliv západu je nepatrný, to že GB pošle spátky jednu loď nic nezmění). Neřekl sem ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Neřekl sem že rusko prodává zbraně Asadovi, obě strany používají ruské zbraně a to se nezmění (vliv západu je nepatrný, to že GB pošle spátky jednu loď nic nezmění). Neřekl sem ani že revoluci vedou nějací Islamisté, to nikdo nemůže vědět. Každopádně ta možnost tu je. I kdyby ne, neznamená to, že to neposílí jejich pozici (myslím žeMichalB to celkem vystihl).
    Je potřeba si uvědomit že rusko se nestaví za sírii na truc západu, ale proto že nestojí o další afganistán. Vždyť 90% opia z afganistánu jde přez rusko a to se ruské vládě nelíbí, přirozeně.
    (Než řeknete že je to blbost, zjistěte si co dělají ruské speciální síli v afganistánu- na žádost NATO)

    To jestli na to francouzi mají nebo ne, to je věc pohledu. Já bych je tak nepodceňoval, vždyť právě oni vedli velice úspěšnou operaci v Libyi. A také to zvládli sami. A jestli máš pocit, že afrika je brnkačka, vzpomeň si na Black hawk down. V reálu to bylo ještě o něco horší.Skrýt celý příspěvek

  • MichaB
    04:39 24.06.2012

    Po zkušenostech z ostatních států, ve kterých proběhlo "Arabské jaro" by se země NATO (a nejen ony) měly více než důkladně rozmyslet jakoukoliv podporu povstaleckých hnutí, a to ...Zobrazit celý příspěvek

    Po zkušenostech z ostatních států, ve kterých proběhlo "Arabské jaro" by se země NATO (a nejen ony) měly více než důkladně rozmyslet jakoukoliv podporu povstaleckých hnutí, a to nejen v případě Sýrie. Ono se to moc hezky řekne - podporovat demokracii a lidská práva, ovšem po započtení okolností se to nakonec snadno ve zlé obrátí. Jedním z hlavních nebezpečí, často ignorované, je totiž skutečná identita povstalců - lze reálně pochybovat, že po převzetí moci povstalci by zavládl mír a pořádek. Mnohem pravděpodobnější je další forma diktatury. Navíc tito povstalci, i když maskovaní za prozápadní ideologii, jsou často islámští fundamentalisté - a sklony k podpoře jiných radikálních skupin jsou více než pravděpodobné. Když k tomu připočteme zkušenosti z Libye a Egypta, je pořád lepší Asad, se kterým se dá jednat, než banda náboženských fanatiků. Další hledisko, zda má "Západ" uskutečnit intervenci, je skutečnost, že aby to mělo reálný smysl a zabránilo se chaosu, byla by potřeba dlouhodobá přítomnost vojsk, jinými slovy okupace - a to by byla pro každého politika téměř sebevražda. Stačí si vzpomenou na Afghánistán - více než 10 let snah NATO, a pořád je dost pravděpodobný návrat Talibanu po plánovaném stažení v roce 2014. Tak stálo by to vůbec za to?Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    21:07 22.06.2012

    Podle mého názoru je problém mezi Západem a Ruskem v tom, že Západ uznává individualistickou společnost a Rusové kolektivistickou. Jinak řečeno, pro Západ jsou osobní a lidská ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mého názoru je problém mezi Západem a Ruskem v tom, že Západ uznává individualistickou společnost a Rusové kolektivistickou. Jinak řečeno, pro Západ jsou osobní a lidská práva jednotlivce nad vším. Takže pokud v Sýrii trpí jednotliví lidé, nejraději by tam vlítnul a udělal pořádek. Bohužel, možná udělá správnou věc, ale z dlouhodobého hlediska (hysterická reakce Ruska, Číny, arabského a perského světa, politická nestabilita v regionu, možný nárůst vlivu islamistických skupin atd. atd) taková intervence přinese jen problémy. Naproti tomu Rusko, na nějaké jednotlivé lidské osudy, s prominutím, kašle. Pro něho je důležité kolektivní dobro. Tedy Asad u moci, který je sice zkorumpovaný a sem tam někoho neprávem zavře, umučí, unese – ale globálně, je to lepší řešení než možná nestabilita způsobena jeho sesazením.Skrýt celý příspěvek

  • Jeycob
    17:18 22.06.2012

    Napadla me taková drobná myšlenka, kdyby američani nevpadli a nesesedili Saddáma Husajna myslíte si že by to smetlo ¨arabské jaro¨ ?? nebo by se topili v krvi stejně jako v Sýrii?? Zobrazit celý příspěvek

    Napadla me taková drobná myšlenka, kdyby američani nevpadli a nesesedili Saddáma Husajna myslíte si že by to smetlo ¨arabské jaro¨ ?? nebo by se topili v krvi stejně jako v Sýrii??Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    00:15 22.06.2012

    Nikolaii , nemas pravdu a informace , Izrael prave pozaduje co nejrychlejsi reseni a tlaci na osn o nejakou rezoluci , Rusko nedodava Asadovi zbrane ,chteli splnit stary kontrakt ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikolaii , nemas pravdu a informace , Izrael prave pozaduje co nejrychlejsi reseni a tlaci na osn o nejakou rezoluci , Rusko nedodava Asadovi zbrane ,chteli splnit stary kontrakt na modernizaci vrtulniku a Anglicani jim to zatrhli kdyz lodi co vezla nejake stroje do Syrie vypovedeli pojisteni a poslali ji zpet , nejedna se o prodej novych stroju ale o modernizaci starych ,to uz ale zapad nedovoli dokoncit , neni pravda ze je revoluce organizovana nejakymi terorysty coz potvrdili i pozorovatele osn ,a potvrdili taky zabijeni civilniho obyvatelstva , dokonce se stahli protoze vladni jednotky zacaly strilet i po nich , francie nema na to aby nekde zasahla sama ,mozna tak v nejake Africke zemi kde poslou legionare na par typku z Akckama ale to je tak vsechno , musi to udelat NATO nejlepe s pozehnanim OSN ale to sou proste sraci
    Rawe v Tunisku nezvitezili nabozensti extremiste sou to milice ktere se nehodlaji odzbrojit ,proste gangy co delaji bordel ,jinak tam maji nove zvolenou vladu ,myslim ze to zvladnou a postupne dostanou zemi pod kontrolu ,a neopakuj se je to trapneSkrýt celý příspěvek

  • Márty
    23:45 21.06.2012

    Čert ví co se tam děje a mi se to nedozvíme díky cenzůře která vládne v mediích. Každopádně když z toho něco kápne někdo tam vlítne , spíše není otázkou jestli ,ale kdy....

    Čert ví co se tam děje a mi se to nedozvíme díky cenzůře která vládne v mediích. Každopádně když z toho něco kápne někdo tam vlítne , spíše není otázkou jestli ,ale kdy....

  • HJ
    20:39 21.06.2012

    Motivaci Ruska a Číny spíš vidím v tom, že nevynechají jedinou příležitost dát Západu zahulit.

    Motivaci Ruska a Číny spíš vidím v tom, že nevynechají jedinou příležitost dát Západu zahulit.

  • Nicolai
    19:27 21.06.2012

    Nemyslím si, že by západní problémy znemožnili vojenskou intervenci. Háček je jinde: 1)Nikdo nemůže říci, jestli sirská armáda obyvatelstvo vyvražďuje nebo chrání. Možná jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím si, že by západní problémy znemožnili vojenskou intervenci. Háček je jinde: 1)Nikdo nemůže říci, jestli sirská armáda obyvatelstvo vyvražďuje nebo chrání. Možná jsou civilní ztráty jen důsledkem války mezi armádou a chátrou ne nepodobnou "talibanu", která chodí dělat bordel do jného státu (vspomeňme na sieru leone). To je také důvod proč rusové zatím neodsoudili počínání Sírie, možná má přeci jen dobré úmysli. 2) Vojenská intervence by tak jako tak posílila pozici nevládních teroristických i zločineckých organizací. 3) Vojenská intervence by dala impuls íránu a číně k ještě prudšímu zbrojení. 4) Zdaleka ne všechny státy mají zájem na řešení této krize. Např. Izraelci jsou jistě rádi když se arebové řežou mezi sebou a ne s nima.

    Rusko dodává zbraně oboum stranám, tudíž mu o výsledek až tak nejde.
    Izrael doufá že se konflikt protáhne.
    USA má co dělat s problémi mimo sírii.
    Do australie a kanady je to dalekp :-)
    Oblast je mimo oblast zájmů německa a severských států.
    Italové sou srábotky.

    Zdá se tedy, že jediný kdo by se mohl zvednout a říci: "já to viřeším" je Francie, avšak vzhledem k rozsahu případného konfliktu se asi řešení odloží na jindy.Skrýt celý příspěvek

  • Mrzout
    17:02 21.06.2012

    Myslím, že západ v Sírii nezasáhne z jednoho prostého důvodu. Protože na to nemá finance. Evropské armády jsou v žalostném stavu, jak se ukázalo v Libii (jeden den ostřelování a ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že západ v Sírii nezasáhne z jednoho prostého důvodu. Protože na to nemá finance. Evropské armády jsou v žalostném stavu, jak se ukázalo v Libii (jeden den ostřelování a padla na to třetina zásob neřízených střel). Navíc si EU musí řešit své vnitřní konflikty. USA je vyčerpaná válkou v Iráku a Afgánistánu, jak finančně, tak morálně. Nikdo na západě nechce další vleklou válku s naprosto nejistým výsledkem.Skrýt celý příspěvek

  • Ondřej Lacina
    16:00 21.06.2012

    raptor na to kápl :D
    Jinak naprosto souhlasim s Deadogem pode mnou ;-)

    raptor na to kápl :D
    Jinak naprosto souhlasim s Deadogem pode mnou ;-)

  • Deadog
    14:40 21.06.2012

    pisete bludy , je jasne ze radikalni muslimove jako je muslimske bratrstvo apd. ,si na techto lidovych povstanich hrejou polivcicku ale neni to jejich organizovana akce , obycejni ...Zobrazit celý příspěvek

    pisete bludy , je jasne ze radikalni muslimove jako je muslimske bratrstvo apd. ,si na techto lidovych povstanich hrejou polivcicku ale neni to jejich organizovana akce , obycejni lidi se bouri proti autoritativnim rezimum ,ano az tak je to jednoduche, hledate v tom proste moc spiknuti , a tady jde o to tem lidem pomoct , co si zvoli po padu techto rezimu je uz na nich , nikdo jim to diktovat nebude ,pokud vyhraji ve volbach radikalni muslimove tak to bude spatne ale lidi si to muzou rozhodnout sami , Iracani a Afganci sou sanci nezahodili ,naopak Egyptani anoSkrýt celý příspěvek

  • joker
    13:57 21.06.2012

    je to sranda na tom světě.....odkud, milí diskutující, máte své informace o Sýrii? Z amerických, židy vlastněných médií. Mě třeba zarazilo, že se o Homsu a jeho čtvrtích pořád ...Zobrazit celý příspěvek

    je to sranda na tom světě.....odkud, milí diskutující, máte své informace o Sýrii? Z amerických, židy vlastněných médií.
    Mě třeba zarazilo, že se o Homsu a jeho čtvrtích pořád píše jako o syrskem městě, když první co tam "povstalci"(rozuměj outsourcovani mudzahedini řízení agenty zapadnich služeb(prokázáno)) udělali, bylo vyhlášení islámských emirátů a nastolení striktniho práva Sarii. No ale to se do českých novin nehodí....matlo by to ovcanky, pád by nevěděli, jestli jsme (Eusa ) PROTI radikálnímu islámu, nebo PRO. přitom jsme celou dobu konzistentní....PRO izrael:(Skrýt celý příspěvek

  • Topolinom
    12:36 21.06.2012

    Informace z našich v uvozovkách nazávislých mediich, jsou pouze propaganda převzatá ze západních států, které v Sýrii vidí pouze své mocenské zájmy do budoucna. V Sýrii jsem před ...Zobrazit celý příspěvek

    Informace z našich v uvozovkách nazávislých mediich, jsou pouze propaganda převzatá ze západních států, které v Sýrii vidí pouze své mocenské zájmy do budoucna. V Sýrii jsem před několika lety byl, byl to stát fungující, demokratický. Povstalci jsou oproti tomu rekrutováni z řad muslimských fundamentalistů, kterým jde jen o nastolení celosvětového Islámu. A my místo abychom je potírali je ještě podporujeme. Nevidím ale důvod proč bychom měli napadnout suverénní stát. Doufám, že potíže s teroristy si vyřeší Syřané sami. I když mezi těmi teroristy se již nyní pohybují vojáci SAS, CIA a dalších západních jednotek a agentur. Nejsme ale v situaci, abychom se postavili koalici Rusko Čína. A nikdy nebudeme. Doufám že rozum zvítězí. Nerad bych se dočkal konce světa v Prosinci 2012 kvůli Obamovi a dalším šílencům ...Skrýt celý příspěvek

  • raptor
    10:23 21.06.2012

    Pro moderní armádu, armáda Sýrie není žádný protivník. Státy NATO mají největší obavy z toho ,že v nastálem chaosu by možná i záměrně nikdo nehlídal sklady chemických zbraní !

    Pro moderní armádu, armáda Sýrie není žádný protivník. Státy NATO mají největší obavy z toho ,že v nastálem chaosu by možná i záměrně nikdo nehlídal sklady chemických zbraní !

  • Sunakashi
    10:05 21.06.2012

    k nazoru Deadog: pravdu mas jen castecne... co se tyce techniky je zastarala dejme tomu z 80 procent ale tech zbylich 20 by nadelalo velke problemy viz clanek ...a ohledne te ...Zobrazit celý příspěvek

    k nazoru Deadog: pravdu mas jen castecne... co se tyce techniky je zastarala dejme tomu z 80 procent ale tech zbylich 20 by nadelalo velke problemy viz clanek ...a ohledne te pozemni intervence v libyi naopak to by byla ta nejvetsi chyba a oni si to dobre uvedomovali jelikoz by to bylo chapano jako okupace stejne jako v Iraku a Afghanistanu zrovna dnes pisou na Seznamu jak se to v Libyi rozpada...a samozdrejme jsem taky proto aby to skoncilo hlavne pro ty obycejny lidi a jejich deti ale jak bylo psano nic moc z toho pro ty co tam nasadi svuj krk neplyne....jednoduse etika jde stranou pred geopolitickym zajmemSkrýt celý příspěvek

  • jsk
    09:44 21.06.2012

    Síla syrské armády ani její výzbroj není důvodem proč NATO nezasáhne. Bašad by dopadnul stejně jako Saddam, tisíce děl a tanků je síla použitelná jen proti civilistům, proi moderní ...Zobrazit celý příspěvek

    Síla syrské armády ani její výzbroj není důvodem proč NATO nezasáhne. Bašad by dopadnul stejně jako Saddam, tisíce děl a tanků je síla použitelná jen proti civilistům, proi moderní profesionální armádě nemá šanci.
    A protiletadlové systémy ruské provenience se vždy prokázaly jako velmi neefektivní a na všechny existuje "protilék" (JASSM, GBU39 SDB, AGM88E atd, atd.)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2