Další okolnost k incidentu sestřelení tureckého letounu

F-4 Phantom
Foto: Turecký F-4 Phantom / Wikipedia

Vývoj po sestřelení tureckého letounu syrskou protiletadlovou ochranou samozřejmě dále pokračuje. Již bylo definitivně potvrzeno, že turecký letoun sestřelen byl a nepanují ani dohady o tom, že za sestřelením nestojí Sýrie. Zatímco ta oponuje pomocí s vyhledáváním trosek a opírá se o svou suverenitu, Turci si vyžádali konzultace s NATO a sestřel pochopitelně považují za nepřátelský akt. Objevily se dokonce spekulace, že Sýrie střílela také po druhém tureckém letounu, a aby toho nebylo málo, Turecko se snaží prosadit názor, že se jednalo o napadení NATO.

Co dělal turecký letoun u syrského území

Cvičné a průzkumné lety nejsou zvláště ve středomoří ničím neobvyklým. Turecko má navíc početně velké letectvo a vedle svého vlastního území a výsostných vod využívá také letů nad neutrálními vodami. V určité vzdálenosti od pevniny každého státu se však již jedná o tzv. výsostné vody a prostor za nimi je vzdušný prostor té dané země – v tomto případě Sýrie.

Stává se také, že letouny té či oné země často narušují vzdušný prostor jiné suverénní země. Někdy omylem a někdy záměrně. Těch důvodů v tomto ohledu může být více. Od obyčejné provokace, demonstrace vojenské síly až po misi s konkrétním úkolem. A právě o tom se nyní diskutuje.

Podle mnohých zkoušely turecké letouny v syrském vzdušném prostoru zjistit polohu a aktivitu prostředků syrské protiletadlové obrany. Tomu by nasvědčoval i údajný let vysokou rychlostí v relativně malé výšce na nebo až za hranicí syrského vzdušného prostoru. Ať byl však účel jakýkoliv, Syřané cvičící nebo spíše zvědavé Turky sestřelili.

Turecko Sýrie Foto: K sestřelu došlo 24 km od Sýrského pobřeží / Google Maps

V naprosté většině případů však stát s narušením vzdušného prostoru nereaguje okamžitým vypálením řízené střely pomocí protiletadlové obrany. Nejčastěji je snaha s letounem navázat spojení a upozornit jej na danou situaci.

Většinou však letouny naruší vzdušný prostor jen o několik málo kilometrů a často omylem. V případě, že neodpovídají nebo jej naruší směrem do „vnitrozemí“, vyšle dotčená země pohotovostní letouny. Ty zjistí opticky identitu letounu a pomocí známých signálů jej přesvědčí k vynucenému přistání. Samozřejmě pod křídly mají pro případ potřeby řízené střely, většinou krátkého dosahu. V předpisech však mají ještě před jejím vypálením (které je například v našem případě podmíněno schválením ministra obrany) vypálit směrem k letounu varovnou dávku z kanónu.

Nejasnosti kolem samotného sestřelu

Podle dostupných informací se lze domnívat, že turecký letoun skutečně na chvíli narušil syrský prostor. Nemusel však být úplně sám. Není nezvyklé, aby stíhací letouny plnili mise v páru s jiným strojem. Objevila se totiž informace, že Syřané vypálili i proti onomu druhému letounu, který však měl mít více štěstí a unikl.

Otázkou nicméně zůstává, pomocí jakého protiletadlového systému Syřané tureckou stíhačku sestřelili. Proslýchá se, že byla sestřelena ve vzdálenosti 24 kilometrů od syrského pobřeží – tedy již nikoliv v syrském vzdušném prostoru. Na definitivní rozuzlení si však budeme ještě muset počkat, pokud se vůbec někdy pravdu dozvíme.

Uvedená informace nicméně není v rozporu s tím, že střela byla na letoun, případně letouny, vypálena krátce po možném narušení vzdušného prostoru. Na druhou stranu nám to může leccos napovědět o typu použitého protiletadlového systému.

TOR Foto: Pachatelem může být i moderní protiletadlový systém 9K330 Tor / Wikipedia

Pokud vezmeme v potaz výše uvedenou hodnotu, můžeme vytipovat hned několik typů protiletadlových systémů. Do více než 30 km dostřelí řízená střela 9K38 (výkonnější varianty i více) systému BUK. Ještě větší dostřel má velmi výkonný systém S-300. Podle typu střely je to zhruba 50 – 200 km. Na hranici výše uvedené vzdálenosti, může působit také systém středního dosahu KUB, který má mimochodem ve výzbroji česká armáda. Ten dostřelí přesně oněch 24 km. Dostačující dostřel však mají i starší, byť údajně (v Syrském případě) modernizované a výkonné střely S-200(M), S-125(M) a S-75(M).

Budeme-li předpokládat, že střela byla odpálená z pobřeží a letoun byl zasažen v menší vzdálenosti, než se udává, můžeme okruh „podezřelých“ ještě rozšířit. Za zmínku rozhodně stojí stále ještě moderní systémy 9K330 Tor a Pantsir-S1 s dostřelem 20, respektive 12 km. Ze seznamu však nemůžeme s jistotou vyškrtnout ani již starší 9K33 systém Osa. Jediná, jistě nevinná, je tak jen Tunguska, určená k ochraně tanků a jiné pozemní techniky před bitevními letouny a vrtulníky.

Sestřelen starý typ letounu, ale po modernizaci

Alespoň typ sestřeleného letounu známe celkem přesně. Jedná se původně o americké a německé letouny F-4 Phantom II modernizované na variantu označovanou jako RF-4E Phantom II. Ta je určená k průzkumu, což nahrává variantě o tom, že Turci sbírali informace o syrské protiletadlové obraně, čemuž nahrávají i údajné mapy trasy letounu.

F-4 Phantom Foto: Turecký průzkumný letoun RF-4E Phantom II / hurriyetdailynews.com

F-4 Phantom II jsou stíhací dvoumotorové nadzvukové letouny určené ke vzdušnému boji a útokům na pozemní cíle. Hodně o sobě daly vědět během války ve Vietnamu a staly se také žádaným vývozním artiklem. O kvalitách letounů hovoří i to, že jsou dodnes ve službách německého Luftwaffe a s vyřazením se počítá až v příštím roce. Letoun vyniká robustností své konstrukce a výkonem. Ačkoliv už nepatří mezi nejnovější, je schopen po modernizaci plnit nejrůznější spektrum misí s využitím nového vybavení.

Sestřelený turecký letoun měl mít podle Turků funkční odpovídač IFF. I pokud by to byla pravda, Turky to nijak neomlouvá. Lze předpokládat, že syrská obrana je v pohotovosti a chystá se na hrozící konflikt, z čehož může vycházet i určitá nervozita. Jistou roli v sestřelu mohl sehrát i fakt, že režim Bašára Asada ztratil s Tureckem trpělivost. Turci totiž otevřeně podporují povstalce, což zhatilo donedávna ještě poměrně kladné vztahy obou zemí.

Na sestřelu si pak pověstně přihřáli polívčičku také Rusové. Sestřel tureckého letounu má být jasným důkazem o efektivitě ruských protiletadlových systémů a suverenity Sýrie. Připomeňme, že právě tyto typy ruských zbraní jsou západními médií často považovány za nespolehlivé.

Co bude následovat dáleí? Sýrie bude konzultovat další postup s NATO a sestřel považuje za napadení celého NATO. Oproti tomu Čína, Rusko, Írán a Sýrie mají podle íránské agentury Fars na začátku července uskutečnit společné vojenské cvičení.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Sýrie uvedla do provozu dvě baterie protilodního systému Bastion

Zatímco celý svět sleduje další kroky Íránu, Sýrie zvyšuje svou obranyschopnost. Kontroverznímu ...

VIDEO: BMPT Terminátor – kovová bestie z Ruska

Tak tenhle stroj určitě nebudete chtít potkat na bojišti, jedině snad pokud bude na vaší straně. ...

Syrská záhada bojeschopnosti v souvislosti s možnou intervencí

Média už dlouhé měsíce přinášejí znepokojující informace o nepokojích v Sýrii. Tamní vláda v čele s ...

Sýrie sestřelila turecký stíhací letoun

V pátek 22. června se objevila informace o údajném sestřelu tureckého stíhacího letounu F-4 Phantom ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Dip
    16:06 01.07.2012

    Jo, to možná v base sedí. Ono je taky možné, že to letadlo bylo sestřelené záměrně. Teď to totiž dostalo novej rozměr, sestřelení aliačního letadla by se nemělo vyplácet, ať je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, to možná v base sedí. Ono je taky možné, že to letadlo bylo sestřelené záměrně. Teď to totiž dostalo novej rozměr, sestřelení aliačního letadla by se nemělo vyplácet, ať je to kdekoliv.Skrýt celý příspěvek

  • Tomas
    10:58 01.07.2012

    Fascinuje mne, jak najednou spousta lidí komentuje tuto událost stylem: "Neměli tam Turci co dělat, můžou si za to sami." Ano, neměli, ne nemohou. Ke krátkodobému narušení ...Zobrazit celý příspěvek

    Fascinuje mne, jak najednou spousta lidí komentuje tuto událost stylem: "Neměli tam Turci co dělat, můžou si za to sami." Ano, neměli, ne nemohou. Ke krátkodobému narušení vzdušného prostoru sousedovic (nejen) stíhacími letouny dochází zcela běžně i na pevnině, natož nad mořem. Ono v těch rychlostech prostě není až taková sranda ohlídat nějakých pár set metrů (byť v tomto případě se asi nejednalo o chybu, téměř určitě to byl záměr). Nicméně kdyby všichni podobné situace řešili sestřelením "narušitele", byli bychom permanentně ve světové válce! Nejvíc mě podobným prohlášením "pobavili" zástupci Ruska. Kolik sestřelů by asi měli naši s Grippeny, kdyby se nad Pobaltím řídili touto jejich doktrínou… Nehledě na to, že pro podobné případy existuje mezinárodní právo, které Syřané velmi pravděpodobně porušili!

    Aby nevznikly pochyby – byť si o Asadově režimu nemyslím nic dobrého, stále mi přijde lepší, než to, co by se tam pravděpodobně dělo po jeho pádu. Čili rozhodně nejsem (alespoň v tuto chvíli) zastáncem intervence. Snažím se nenadržovat ani jedné straně. Prostě si myslím, že to Syřani pěkně pos*ali. Také je docela dobře možné, že na syrské stravě někdo hystericky zareagoval, a teď už zpytuje svědomí v base ;-)Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    21:37 28.06.2012

    hledej a cti... nebudu ti to hledat... hledej clanky o systemu NORADu atd.

    hledej a cti... nebudu ti to hledat... hledej clanky o systemu NORADu atd.

  • RossCZ
    17:29 28.06.2012

    asdf: nerad bych byl nezdvořilá, ale poprosil bych o zdroj tohoto tvrzení. Protože IMHO je to nesmysl a pitomost prvního řádu....

    asdf: nerad bych byl nezdvořilá, ale poprosil bych o zdroj tohoto tvrzení. Protože IMHO je to nesmysl a pitomost prvního řádu....

  • sroub
    10:18 28.06.2012

    Ad Fill Ruské systémy patřily ke špičce pořád, ovšem rozhodující v potlačováním syrské PVO (v tomto případě) je vycvičenost obsluhy. Všichni asi víme jak dopadnul boj ...Zobrazit celý příspěvek

    Ad Fill Ruské systémy patřily ke špičce pořád, ovšem rozhodující v potlačováním syrské PVO (v tomto případě) je vycvičenost obsluhy. Všichni asi víme jak dopadnul boj několikanásobné přesily vybavené nejmodernější ruskou technikou, s mizernou obsluhou, proti státečku s perfektně vycvičenou armádou, jen o pár set kilometrů jižně, a několik desítek let nazpět. Letectvo Tureck a Sýrie, stejně i jejich armáda mají kvalitní vybavení, teď jenom záleží jak si s ním poradí, a to o zmíněných obsluh PVO, až po vrcholné stratégy.Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    01:30 28.06.2012

    u nas je opravdu potreba k sestreleni stroje povoleni ministra obrany ? jelikoz jinde ve svete je vse v rukach pilota a nemusi se za nic a nikomu zodpovidat... jestli jo tak uz se ...Zobrazit celý příspěvek

    u nas je opravdu potreba k sestreleni stroje povoleni ministra obrany ? jelikoz jinde ve svete je vse v rukach pilota a nemusi se za nic a nikomu zodpovidat... jestli jo tak uz se tu nicemu nedivim :D

    PS: samozrejme je na to system postupu ( zkouska radiove komunikace, vyzualni komunikace, varovny vystreli, nasledny sestrel ) aby si nekdo nemyslel ze si jen tak pilot sestreli letadlo plne lidi... proto je to vsude na pilotovi aby nebyl rozhozen cekanim, nerozhodnosti veleni ci jinem ovlivnovani a navic ty na zemi nevidi co se deje nahore....Skrýt celý příspěvek

  • Fill
    23:54 27.06.2012

    Konečně nestranný článek. Moderní ruské protiletadlové systémy patří rozhodně ke špičce. Zapadni media to je kapitola sama pro sebe, ovšem z druhé strany tomu neni jinak, težko pak ...Zobrazit celý příspěvek

    Konečně nestranný článek. Moderní ruské protiletadlové systémy patří rozhodně ke špičce. Zapadni media to je kapitola sama pro sebe, ovšem z druhé strany tomu neni jinak, težko pak hledat kde je opravdu pravda. Ale jedno je jasné Turecký letoun neměl v Syrském vzdušném prostoru co dělat.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    23:21 27.06.2012

    pane fiser , proc do toho tahate USA a NATO? neco se ve svete posere a okamzite sou obvinene USA , nevim odkud cerpate informace ale zaden export povstalcu se z Turecka nekona , ...Zobrazit celý příspěvek

    pane fiser , proc do toho tahate USA a NATO? neco se ve svete posere a okamzite sou obvinene USA , nevim odkud cerpate informace ale zaden export povstalcu se z Turecka nekona , uvedomte si ze velky klacek je jedina vec ktere se rezimy typu Syrie ,Iran ,Korea boji , velky klacek je take jediny ktery ma prostredky zasahnout kdekoli na svete a udelat poradek , mel byste se za ne modlit a ne je pomlouvatSkrýt celý příspěvek

  • j. fišer, třebíč
    19:39 27.06.2012

    v době, kdy je zejména z turecka prováděn masívní export povstalců a techniky do syrie, se nelze divit takovému jednoznačnému gestu nato a usa si musí konečně uvědomit, že tímto ...Zobrazit celý příspěvek

    v době, kdy je zejména z turecka prováděn masívní export povstalců a techniky do syrie, se nelze divit takovému jednoznačnému gestu
    nato a usa si musí konečně uvědomit, že tímto způsobem si řežou větev pod zadkem
    svět už je jiný, éra velkého klacku ze západu už pominula, nikdo se jej nebojí
    na agresi a terorizmus nelze spoléhatSkrýt celý příspěvek

  • Refael
    12:14 27.06.2012

    V pondeli na izr.hlavnich zpravach uvadeli,ze tento sestreleny RF-4 byl pred nejakym casem modernizovan v Izraeli.
    Neni to zadna prelomova zprava,jen pro zajimavost.

    V pondeli na izr.hlavnich zpravach uvadeli,ze tento sestreleny RF-4 byl pred nejakym casem modernizovan v Izraeli.
    Neni to zadna prelomova zprava,jen pro zajimavost.

  • sroub
    09:01 27.06.2012

    Byl bych rád kdyby se nepoužívaly otrocké přepisy ze západních zdrojů. Obchodní jméno systému 96K6 se do češtiny přepisuje foneticky jako Pancir S1, nikoliv Pantsir S1

    Byl bych rád kdyby se nepoužívaly otrocké přepisy ze západních zdrojů. Obchodní jméno systému 96K6 se do češtiny přepisuje foneticky jako Pancir S1, nikoliv Pantsir S1

Načítám diskuzi...