ROZHOVOR: Povolání kontraktor
- 21. 6. 2017
- 23 komentářů
- Pavel Zendulka
Česká společnost Raid and Defense Academy (RDA) nedávno na svých facebookových stránkách uvedla, že zahájila spolupráci s přední britskou rekrutační společnosti Minimal Risk Consultancy (MRC). Co přesně tato spolupráce znamená, a co přináší českým a slovenským zájemcům o práci kontraktora, nám odpoví instruktor české pobočky RDA Vítězslav Skála. První rozhovor s Vítězslavem Skálou jsme na stránkách Armádních novin přinesli v únoru letošního roku.
Zajímalo by mě, jak tato spolupráce vznikla a co přináší Čechům a Slovákům, kteří mají zájem o práci kontraktora?
Spolupráce RDA a MRC vznikla na základě našich osobních vztahů s lidmi z této komunity. Když nedávno přišla poptávka po odborném partnerovi, který by uměl v České republice dělat rekrutační a výcvikové služby, vzpomněli si na nás a doporučili nás. Proběhla telefonická jednání, kde jsme si řekli, co můžeme nabídnout v rámci této spolupráce a v podstatě ihned jsme byli oslovení s nabídkou zajistit vhodné kandidáty na pozici CPO (Close Protection Officer) v Afghánistánu.
My uděláme vše proto, abychom z této spolupráce vytěžili pro Čechoslováky maximum. Známe mnoho chlapů, kteří se stali kontraktory díky vlastní snaze a pracovitosti. Ale známe i mnoho takových, kteří sice splňují odborné požadavky, ale nevědí, jak toho správně využít. A právě na tuto skupinu primárně cílíme. V první vlně jsme například odeslali kolem 15 životopisů, z toho 3 jedinci byli vybráni pro pohovor. Myslím si, že je to velký úspěch.
Tou největší výhodou, kterou můžeme zájemcům o práci kontraktora nabídnout, jsou informace. Z praxe víme, že se mnoho pozic obsadí dříve, než inzerát vůbec vznikne. My se právě k takovým informacím umíme dostat, a proto můžeme začít poptávat vhodné adepty rychleji, než se ta informace mezi veřejnost vůbec dostane.
Jak tedy přesně funguje rekrutační proces?
V současné době ještě ladíme a vychytáváme přesné procedury spolupráce. Prozatím celý proces je nastaven tak, že nám MRC zašle údaje o pracovní nabídce s počtem poptávaných kandidátů. My v první řadě oslovíme jedince z naší databáze, tzn. absolventy českých nebo slovenských kurzů RDA, dále ty, se kterými nějakým způsobem spolupracujeme, a nakonec i další zájemce.
Všechny zaslané životopisy (případně i doplňující dokumenty jako jsou certifikáty, reference, výpisy z RT atd.) projdou naší kontrolou – takzvaným background screeningem. Najdeme-li nesrovnalosti, vyzveme kandidáta k vyjádření. Zjištěné skutečnosti předáváme klientovi. Ohýbat nebo jakkoliv měnit údaje se moc nevyplácí. Jsme malá země a všichni se navzájem znají. Informace jsou lehce dohledatelné a ověřitelné. MRC nám oznámí o koho má zájem. Tyto kandidáty následně vyzveme, aby se zaregistrovali v databázi MRC.
Následující část recruitingu je již zcela mimo naše kompetence, ale probíhá zhruba následovně. Projde-li kandidát přes životopis, pak si rekrutační společnost vyžádá zaslání dalších potřebných dokumentů. Po této fázi následuje pracovní pohovor. Je-li kandidát úspěšný, nastupuje část procesu, ve které si musí vyřídit zdravotní prohlídky, nechat přeložit do angličtiny některé dokumenty nebo dodělat požadovaný kurz, vzdělání atd.
Proč by měl někdo chtít se nechat rekrutovat přes vás, a ne sám za sebe?
Protože komunikujeme s MRC přímo. Pokud klient o půlnoci napíše, že shání kandidáty na volnou pozici, tak jsme schopni mu ihned odeslat životopisy vhodných adeptů. Pokud je klient s nabídkou spokojený, začíná rovnou rekrutační proces. Jde tedy o rychlou a přímou komunikaci. Navíc v počáteční fázi poradíme zájemcům o práci, jak správně připravit dokumenty nebo jak upravit životopis.
Pokud někdo bude vyjednávat sám za sebe (což samozřejmě může), bude to trvat déle. A jak už jsem zmínil, rychlost může být rozhodující.
Má smysl se registrovat do databází jiných PSC (Private Security Company) nebo reagovat na jejich inzeráty? Jaká je šance, že se vůbec někdo ozve?
Vše má smysl. Nejvíce se podivuji nad řečmi těch, co by ihned pracovali jako PSD (Private Security Detail), kdyby například uměli anglicky, nebo měli více času potrénovat, protože měli virózku a nejsou zrovna ve formě a podobně. Tady platí pravidlo – připraveným štěstí přeje. Ten, kdo skutečně chce, udělá pro to maximum. Jsou tací, kteří mají sbalený batoh a jsou schopní odcestovat doslova hned. A co se týká šance, tak ať si každý odpoví, jestli je větší šance obdržet odpověď z databáze, kde se zaregistroval nebo z databáze, kde registrovaný není.
Je šance získat práci kontraktora bez zkušeností z armády či policie?
Praxe je taková, že pokud PSC nebo rekrutační společnost požaduje Military nebo Law Enforcement Background, tak je téměř nemožné, aby se na takovou pozici dostal někdo, kdo to nesplňuje. Mimochodem, průměrný požadavek na tuto praxi je od pěti let výše.
Proto se snažíme a jednáme o rozšíření naších rekrutačních služeb i na pozice Security Guard v rizikových oblastech. Některé společnosti v rámci optimalizace nákladů znatelně snížily honoráře na těchto pozicích. A aby tyto pozice následně vůbec obsadily, upouští i od některých odborných požadavků na kandidáty, včetně požadavku na zkušenost v armádě. Security Guard, je zřejmě, nejméně vděčná a nejhůře placená práce. Na druhou stranu, pro ty, kteří nebyli vojáky nebo policisty, je to nejlepší způsob, jak získat Operational Experience.
Jak důležitá je formální znalosti angličtiny (doložená různými certifikáty) a jak důležitá je reálná znalost angličtiny? Má člověk, který se nedomluví, šanci získat práci?
U znalosti jazyka nemá cenu si cokoliv vymýšlet. Pracovní pohovor v angličtině je nedílnou součástí rekrutačního procesu. Takže buď umíte, nebo ne. To, co je napsáno na certifikátu, v okamžik pohovoru postrádá veškerou hodnotu. Za jakýsi základní standard lze považovat znalost na úrovni NATO Stanag úroveň 2 nebo stupeň B2 podle CEFR (The Common European Framework of Reference for Languages). V každém případě bych doporučil nepodcenit přípravu na pracovní pohovor.
Na druhou stranu potkal jsem kontraktory, kteří neovládali odpovídajícím způsobem angličtinu, ale svými odbornými schopnostmi a zkušeností tento handicap vykompenzovali. Ale moc bych na takové zázraky nesázel.
Co si musíš pohlídat, abys měl reálnou šanci získat kontrakt?
V prvé řadě je to životopis. Z těch 15 životopisů, které jsem na začátku rozhovoru vzpomínal, jsme museli více než 80 % předělávat. Kdyby takto napsané životopisy byly zaslány rovnou PSC nebo HR společnostem, tak si troufám říct, že by je po letmém pohledu nikdo ani nepřečetl. A to by byla velká škoda, protože mnoho z těch chlapů mělo opravdu kvalitní background. Proto jsme ve spolupráci s dalšími našimi partnery vytvořili vzor a metodiku psaní strukturovaného životopisu tak, aby přesně odpovídal požadovaným standardům HR společností. Dále bych doporučil mít předem připravené a do angličtiny přeložené dokumenty jako jsou certifikáty, zdravotní dokumentace, výpis z rejstříku trestů atd.
Také doporučuji si procvičovat a neustále zlepšovat angličtinu. Stačí půlroční pauza a člověk u pohovoru necítí jistotu, dělá zbytečné chyby, případně úplně zamrzne a nedokáže se rozmluvit. Samozřejmě, že potom nemůže prokázat své jazykové kvality.
Kdybys srovnal práci kontraktora s tím, co jsi zažil na zahraniční misi, jaké jsou tam rozdíly?
Nejzásadnější rozdíl vidím v legislativní podpoře. Pokud se dostaneš do střetu se zákonem jako voják, armáda tě nenechá soudit místními soudy. Odvelí tě zpět do tvé země a tam se teprve řeší, co s tebou bude dál. U kontraktorů taková výhoda není. PSC sice mají nějaké prostředky a pojištění základních právních služeb, ale není to pravidlem. Takže pokud staneš před místním soudem, o nějakém spravedlivém soudním procesu si můžeš nechat zdát. Řešením je úplatek nebo útěk ze země.
Dalším rozdílem je kolektiv. Na vojenských misích jsem byl s bojovníky, které jsem znal ze své jednotky, z předvýjezdové přípravy nebo z armády. Znal jsem ty lidi. Věděl, na koho se můžu spolehnout. U kontraktorů to bylo jiné. Tam jel každý sám za sebe. Jeden kontraktor, bývalý SF (Special Forces) to trefně popsal slovy:"I made my friends when I was in the army. I came here to make money."
Jaké jméno mají čeští kontraktoři mezi PSC?
Já osobně jsem se vždy setkal s dobrými ohlasy.
Setkal ses i se ženami – kontraktorkami?
Nesetkal. Ale vím, že ženy - kontraktorky pracují na PCP (Personal Check Point) na ambasádách nebo jako PSD na diplomatických misích. Celkově vzato ženy se na tuto práci těžko shání. Ačkoliv poptávka je.
Do jakých zemí se můžeš jako kontraktor dostat?
Já vím o kontraktorech, kteří působí v těchto zemích: Irák, Libye, Afghánistán, Sýrie, Libanon a Pákistán. Těch rizikových zemí je samozřejmě víc.
Do budoucna lze očekávat rozšíření poptávky po PSC v Sýrii a Libyi. Bude záležet, kdo politicky nebo vojensky ovládne region.
Samostatnou kapitolou je práce v Maritime (námořní ochrana lodí). Dostat se na Marritime je o něco snazší než se dostat na kontrakt jako PSD. Je potřeba absolvovat požadované kurzy a splnit další podmínky. Podstatné je to, že se zde moc nepožaduje Operational Experience v HRA (High Risk Area). Naopak zkušenost z Maritime může být přínosem při žádosti o práci PSD. Znám několik kluků, co takhle přešlo z Maritime na PSD.
A nejoblíbenější otázka na závěr, kolik si může kontraktor vydělat?
V průběhu posledních dvou let se platy v průměru snížili až o 25 %. Dneska, se začíná na částce okolo 100 USD za den. Časy, kdy se vydělávaly stovky dolarů denně, jsou pryč.
Díky za rozhovor a ať se daří.
Já také děkuji.
Rozhovor vznikl ve spolupráci Armed.cz a Raid and Defense Academy
Související články
ROZHOVOR: Donbas – s jistým povzdechnutím jej někdy nazývám „evropským safari“
Někteří trávíme léto prací, někteří relaxováním a někteří misionářskou činností v bojové zóně. To je ...
- 24.08.2016
- 90 komentářů
- On War | On Peace
ROZHOVOR: Donbas – slovo „prímerie" tu nemá opodstatnenie
Prinášame ďalší rozhovor venovaný súčasnej situácii na Ukrajine. Tentokrát sa o svoj pohľad na vec s ...
- 15.09.2016
- 145 komentářů
- Redakce On War | On Peace
ROZHOVOR: Izraelský tank SABRA pro Armádu ČR
Po roce 2020 Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) začne hledat nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle ...
- 06.04.2017
- 298 komentářů
- Jan Grohmann
STRAVIL JSEM U ACR 6,5 ROKU NA POZICI STRELEC,STRAZNY,PSOVOD.JEDNALO SE O KOMPLETNI OSTRAHU VOJENSKYCH LETIST A MUNICNICH SKLADU ACR. PRACE KONTRAKTORA BYCH RAD ZKUSIL.DALE JSEM ...Zobrazit celý příspěvek
STRAVIL JSEM U ACR 6,5 ROKU NA POZICI STRELEC,STRAZNY,PSOVOD.JEDNALO
SE O KOMPLETNI OSTRAHU VOJENSKYCH LETIST A MUNICNICH SKLADU ACR.
PRACE KONTRAKTORA BYCH RAD ZKUSIL.DALE JSEM PRACOVAL I V SOUKROME
BEZPECNOSTNI SFERE:VYJEZDOVA SKUPINA PCO,OZBROJENA PREPRAVA CENIN
A HOTOVOSTI,OZBR.OSTRAHA BANK,OSTRAHA PRUMYSL.ZON.
22 LET JSEM DRZITELEM ZBROJNIHO PRUKAZU SK.D,E .VLASTNI ZBRAN RAZE
9 mm LUGER.
TITO LIDE RISKUJI SVE ZIVOTY KOLIKRAT VICE,NEZ KOALICNI VOJACI NATO.
PRO KONTRAKTORY PLATI JINE MEZINARODNI ZAKONY .JSOU HORSI A RESENI
KOLIKRAT VYZADUJI I MEZINARODNI JEDNANI.
A NENI TO POHADKA O VELKYCH PENEZICH.
ZDENEKFOXSkrýt celý příspěvekLarry, měl jsem dojem, že ironický význam té věty byl vcelku zřejmý. Pokud ne, omlouvám se. O kvalitě té školy si nedělám ani nejmenší iluze... Děláme si z toho srandu, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Larry, měl jsem dojem, že ironický význam té věty byl vcelku zřejmý. Pokud ne, omlouvám se. O kvalitě té školy si nedělám ani nejmenší iluze...
Děláme si z toho srandu, ale nějaký plátek v Maďarsku prý ten vtip s nukleární letadlovou lodí T. G. Masaryk vzal vážně :-DSkrýt celý příspěvekTo KOLT: UNOB, (j)elitní škola??? Tak jeden příběh z mého zelenného života. K nám na útvar byli svého času po promocích převeleni 4 inženýři z UNOB (obor kybernetika) 1. ...Zobrazit celý příspěvek
To KOLT:
UNOB, (j)elitní škola???
Tak jeden příběh z mého zelenného života.
K nám na útvar byli svého času po promocích převeleni 4 inženýři z UNOB (obor kybernetika)
1. kousek skončil v blázinci (rychlý vývoj)
2. kousek nedostal prověrku NBÚ a musel skončit ( důvodem bylo, že coby nezletilý puberťák kdesi v marketu odcizil nějakou sušenku načež byl odlapen a měl "záznam")
3. kousek by neustále bojoval.... nakonec bojoval sám se sebou a svými vizemi a představami. Ve finále schíza ...
4.kousek - ten byl a je normální chlapSkrýt celý příspěvekAle pánové, máte zastaralé informace. těžká letadlovka bude s největší pravděpodobností CRs Kardinál Duka, MO již požádalo Jeho Svátost otce Františka o požehnání. Třída lehkých ...Zobrazit celý příspěvek
Ale pánové, máte zastaralé informace.
těžká letadlovka bude s největší pravděpodobností CRs Kardinál Duka, MO již požádalo Jeho Svátost otce Františka o požehnání. Třída lehkých letadlovek (plánují se tři) nebude třída Bém ale v rámci genderové vyváženosti třída Primátorka Krnáčová (další se budou jmenovat sv. Venca (po V. Havlovi) a sv. Vašek (podle V. Klause). MO se jen obává, aby naši spojenci neměli hlavu v pejru s rozlišováním obou lehkých letadlovek (pro zjednodušení identifikace bude mít sv. Venca na palubě pivní sudy a sv. Vašek bude mít hlavní stěžeň ve tvaru drahého plnicího pera) .
CRs Miloš bude plánovaný těžký raketový křižník, vlajková loď spojené labsko-vltavské vojenské flotily.
Ve výzbroji jaderné ponorky CRs Ovčáček máte taky chybu, na tomahavky nezbyly finance, proto ve výzbroji budou jen sekerky (pravděpodobně se ale jedná jen o informační šum na MO).Skrýt celý příspěvekKOLT: Pravda spletl jsem se, ale taková jaderná ponorka CRS(czech republic ship) Ovčáček s tomahawky by taky nebyla k zahození :) pak už jenom sehnat gendrově a politicky korektní ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: Pravda spletl jsem se, ale taková jaderná ponorka CRS(czech republic ship) Ovčáček s tomahawky by taky nebyla k zahození :) pak už jenom sehnat gendrově a politicky korektní posádku a hurá na rusi :)Skrýt celý příspěvek
Larry, pokud je to se soudružkou generálkou pravda, je to skutečně ostuda :-( Ohledně přestárlé armády jsme si asi nerozumněli. Je jasné, že ne každý (pod)důstojník se může ...Zobrazit celý příspěvek
Larry, pokud je to se soudružkou generálkou pravda, je to skutečně ostuda :-(
Ohledně přestárlé armády jsme si asi nerozumněli. Je jasné, že ne každý (pod)důstojník se může dočkat výslužného. Nicméně systém, kdy se schopní a velmi zkušení lidé vyhazují jenom proto, aby nedosáhli na výsluhy, protože by to armádu stálo nějaké ty drobné do budoucna, mi nepřijde moc dobrý. A podle zpráv z Armády, co se ke mě (pravda, zprostředkovaně) dostaly, se toto skutečně děje. Mmchd, nejvyšší průměrný věk mají z bojových jednotek mívají SF ;-) Ale to pochopitelně není žádný argument.
Ve většině armád NATO musí mít důstojník nějakou formu vyššího vzdělání a ve většině to může být i civilní VŠ. V tom problém není, ty jsou u nás zcela jinde. Mmchd, on UNOB je taky elitní škola, že jo :-/Skrýt celý příspěvekstudium na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě, což byla alma mater , či mekka (podle vkusu a vyznání) všech politruků. je v jejím ofiko profesním CV ...Zobrazit celý příspěvek
studium na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě, což byla alma mater , či mekka (podle vkusu a vyznání) všech politruků.
je v jejím ofiko profesním CV důkladně (účelově) skryto pod názvem "Interní studium"
V uvedeném případě to je spíš ostudné a rozhodně není se čím chlubit.Skrýt celý příspěvekvojenská VŠ nemusí být. Můžeš být absolventem ČVT FEL a být poručíkem spoj. vojska Vojenské VŠ dávali třeba meteorologům titul Ing. ale v civilu to je studium "Fyziky atmosféry" ...Zobrazit celý příspěvek
vojenská VŠ nemusí být. Můžeš být absolventem ČVT FEL a být poručíkem spoj. vojska
Vojenské VŠ dávali třeba meteorologům titul Ing. ale v civilu to je studium "Fyziky atmosféry" s titulem RNDr (doktor přírodních věd)
Také jsem znal jednoho dnes již penzionovaného Mjr. RNDr. J.K.
Je řada důstojníků znáborovaných z civilu, s VŠ humanitního směru, což je kvalifikace a znalosti v armádě v podstatě mepoužitelné. A přesto mají důstojnické hodnosti, neboť mají "titul"
Nakonec naše soudružka generál studovala Vojenskou politickou akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě, což byla alma mater , či mekka (podle vkusu a vyznání) všech politruků.
V r.90 když to zrušili tvrdili, že jsou učitelé.
Podle zákona 148/98Sb. tihle lidé nikdy nemohli dostat bezp. prověrku (OFO)
Kam se tehdy dotyčná "zašila" to nevím, ale někde v teplé dejvické kanceláři "přežila zlou dobu"Skrýt celý příspěvekLuky: Já doufám že ne. Snad je potřeba vojenská vysoká škola. Protože jestli se muže stát genrálem někdo kdo na VŠ studoval (bez urážky) rekreologii nebo genderové obory tak to ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Já doufám že ne. Snad je potřeba vojenská vysoká škola. Protože jestli se muže stát genrálem někdo kdo na VŠ studoval (bez urážky) rekreologii nebo genderové obory tak to potěš koště :)Skrýt celý příspěvek
To A_V_V_A Důstojník musí mít VŠ vzdělání. Tedy do hodnosti kpt. stačí VŠ vzdělání 1 stupně (Bc) od hodnosti mjr. výše (vyšší důstojníci) je podmínkou VŠ vzdělání druhého ...Zobrazit celý příspěvek
To A_V_V_A
Důstojník musí mít VŠ vzdělání. Tedy do hodnosti kpt. stačí VŠ vzdělání 1 stupně (Bc)
od hodnosti mjr. výše (vyšší důstojníci) je podmínkou VŠ vzdělání druhého stupně (Ing. Mgr. RnDr.....)
Paraporčíci, rotmistři mají mít SŠ vzdělání s maturitou
Poddůstojníci a mužstvo stačí výuční list.
Je možné, že se to za posledních 5-6 let změnilo.Skrýt celý příspěvekLarry: Když už jste se o tom zmínil. Tak jaké je vlastně omezení hodnosti pro lidi s maturitou, výučním listem atd.? Tipnul bych si že tak do poddůstojníka stačí maturita a pak je ...Zobrazit celý příspěvek
Larry: Když už jste se o tom zmínil. Tak jaké je vlastně omezení hodnosti pro lidi s maturitou, výučním listem atd.? Tipnul bych si že tak do poddůstojníka stačí maturita a pak je potřeba vojenská VŠ. Nebo jak to vůbec je?Skrýt celý příspěvek
Pánové, vy jste docela vtipní. To si myslíte že jsem doma seděl na zadku když jsem odešel z AČR??? Samozřejmě že jsem využíval a využívám znalostí a zkušeností od studia na voj. ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, vy jste docela vtipní. To si myslíte že jsem doma seděl na zadku když jsem odešel z AČR??? Samozřejmě že jsem využíval a využívám znalostí a zkušeností od studia na voj. škole po praxi u AČR.
Vy také využíváte znalost a zkušeností, které jste získali ve školách za "státní peníze" tedy peníze daňových poplatníků.
To KOLT: pokud chcete mít přestárlou armádu a s padesátiletými "frajtry a kaprály" prosím. Tak si z AČR udělejte sociální ústav pro přestárlé a zasloužilé.
Osobně jsem za to, aby služba v bezp. sborech byla limitovaná věkem a délkou služby, dosaženou v hodnosti což je svázané se vzděláním.
Tedy se zahraniční vysokou válečnou školou a bojovými zkušenostmi můžete být klidně v 53 letech generálem.Skrýt celý příspěvekpsovod, my jim to klidně řekneme. Jenže oni se na to stejně vyvíteco :-( Osobně považuji neponechávání si zkušených poddůstojníků za jednu z největších blbostí, co AČR provádí. ...Zobrazit celý příspěvek
psovod, my jim to klidně řekneme. Jenže oni se na to stejně vyvíteco :-( Osobně považuji neponechávání si zkušených poddůstojníků za jednu z největších blbostí, co AČR provádí. Ještě horší než špatné nákupy. Zkušenost lidí je k nezaplacení, na ostatní stačí peníze.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...