REPORTÁŽ: Vojenská výstava MSPO 2015 v Polsku
- 2. 9. 2015
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
V polských Kielcich včera odstartovala každoroční mezinárodní výstava vojenské techniky MSPO 2015 (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2015). Množství vojenské techniky i velké množství vystavovatelů dalo poměrně jasnou představu o důležitosti polského trhu. Nejmodernější techniku si do Polska přišli prohlédnout zástupci z Evropy i celého světa.
MSPO 2015 je jednou z největších vojenských výstav v Evropě. Již 23. ročníku se účastní na 550 vystavovatelů z 30 zemí světa, kteří zaplnili prostor o rozloze 27 000 metrů čtverečních. MSPO 2015 plánuje oficiálně navštívit 60 delegací ze 48 zemí.
Mezi vystavovateli nechybí největší zbrojní firmy, jako je Lockheed Martin, Thales, MBDA, Boeing, BAE Systems, Raytheon nebo General Dynamics. Firmy z celého světa láká na výstavu obrovský polský trh. Vždyť ministerstvo obrany Polska plánuje mezi roky 2014 až 2022, v rámci přijatého modernizačního plánu, nakoupit vojenský materiál v hodnotě 34,5 miliardy dolarů (826 miliardy Kč).
Působivá je účast polského vojenského průmyslu. Zejména "magický" stánek Polské zbrojní skupiny PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa), který zabírá celou jednu halu výstaviště, jistě zanechá na návštěvnících (resp. potenciálních obchodních partnerech) velký dojem. Design, členění a aranžmá stánku je skutečně na úrovni a působí tak trochu jako prostředí kosmické lodi.
Výstavní stánek firmy PGZ; větší foto / Autor
Hlavním mezinárodním partnerem výstavy MSPO 2015 se v letošním roce stalo Norsko. Skandinávská země je důležitým vojenským partnerem našich severních sousedů. Norsko již v roce 2013 prodalo Polsku námořní raketový systém pobřežní ochrany s protilodními střelami NSM (Naval Strike Missile).
Norsko výstavu využilo k propagací systému protivzdušné obrany krátkého dosahu NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System). NASAMS je jedním z kandidátů polského programu Narew (polská řeka). Cílem programu Narew je modernizovat polskou protivzdušnou obranu krátkého dosahu kategorie SHORAD (Short Range Air Defense).
Skutečným tahounem vojenské výstavy MSPO 2015 je polský program Kruk (Havran). V rámci programu Kruk polská armáda plánuje nakoupit až 32 bitevních vrtulníků. Na výstavě lze spatřit trojici bitevních vrtulníků - evropský Airbus Helicopters Tiger (Eurocopter Tiger), turecký TAI T-129 ATAK a americký Boeing AH-64 Apache.
Pobřežní raketový systém pro polskou armádu se střelami NSM. Kolovou platformu dodala polská firma Jeltz; větší foto / Autor
O šancích jednotlivých vrtulníků výmluvně vypovídá nejen velikost stánku výrobce, ale také jeho umístění. Příklad? Dominantou výstaviště je trojice vrtulníků společnosti Airbus Helicopters - Tiger, H225M Caracal a H145M.
Právě Airbus Helicopters má v Polsku jednoznačně nejsilnější pozici. Evropská společnost v letošním roce získala z Polska kontrakt na dodávku až 50 vrtulníků H225M Caracal. Bitevní vrtulník Tiger je tak přirozeným a zdá se, že i hlavním kandidátem.
Airbus také předvedl lehčí víceúčelový vrtulník H145M. Zde oko českého návštěvníka zpozornělo. V současné době je pravě typ H145M teoreticky jedním z kandidátů na nový víceúčelový typ pro potřeby Armády ČR. Ostatně Ministerstvo obrany ČR poslala firmě Airbus Helicopters žádost o poslaní technické a cenové nabídky na nové vrtulníky.
Airbus Helicopters Tiger; větší foto / Autor
Vrtulník H145M (EC145 T2) mohli návštěvníci spatřit i s nabízenou výzbroji. Lehký H145M (max 3700 kg) krom dvou pilotů dokáže přepravit až deset pasažérů. V standardní verzi je H145M vyzbrojen kulometnými nebo kanonovými (až do 20 mm) pouzdry a bloky s neřízenými raketami. Na přáni je však vrtulník možné vyzbrojit řízenými střelami vzduch-země, tak jak požaduje Armáda ČR.
Poněkud stranou byl stánek turecké firmy TAI (Turkish Aerospace Industries). Turecko do Polska přivezlo bitevní vrtulník T-129 ATAK přímo vycházející z italského typu Agusta A129 Mangusta. Turecko představilo společně s vrtulníkem také řízenou a nařízenou výzbroj turecké společnosti Roketsan.
Doslova vzadu se "krčil" americký bitevní vrtulník Boeing AH-64 Apache a dopravní Sikorsky UH-60 Black Hawk. Ze skromného stánku v hale firmy Boeing i z nevýhodné pozice se dalo odtušit, jak velké šance americký Boeing vidí v souboji s evropským a tureckým konkurentem. AH-64 a UH-60 navíc na výstavě představila americká armáda, mimo stánek firmy Boeing.
CV90 norské armády; větší foto / Autor
Z těžké pozemní obrněné techniky jsme mohli vidět především dva zástupce - KMW Leopard 2A7 a BAE Systems CV90 norské armády. Polsko již vlastní několik stovek tanků Leopard 2A4 a Leopard 2A5. Německá firma KMW samozřejmě na výstavě bojuje i za své nejlepší tankové produkty.
Příznačné bylo, že jsme na výstavě neviděli hvězdu minulého a předminulého ročníku - koncept lehkého tanku PL-01 Concept. Jak jsme uvedli v článku Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1, polská armáda o podobné vozidlo zájem nemá.
Na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout nejnovější verzi švédského bojového vozidla pěchoty CV90. Také CV90 však díky své hmotnosti (současné) představy polské armády nesplňuje.
Australský Hawkei; větší foto / Autor
Výstavou rovněž hýbal program polské armády Pegaz (Pegas). V rámci programu polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit 500 lehkých víceúčelových obrněných vozidel ve dvou verzích - bojové a velitelské. Okolo 100 až 200 vozidel zamíří polským speciálním silám.
Mezi nejvážnější kandidáty patří na výstavě viděné - německý AMPV (Armoured Multi-Purpose Vehicle), švýcarský Eagle V nebo australský Hawkei.
Na závěr malá "příhoda z natáčení". Při focení na stánku polské speciální jednotky GROM jsme byli požádaní, abychom rozmazali obličeje příslušníků jednotky. Chápeme samozřejmě oprávněnost takové prosby, ale zároveň nechápeme, jak příslušníci jednotky Grom chtějí podobným způsobem ohlídat stovky fotografů, kteří navštíví jejich stánek.
Fotogalerie
Související články
VIDEO: Mezinárodní výstava obranného průmyslu MSPO – část. 2
Ve druhé části článku o polské vojenské výstavě MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) si ...
- 11.09.2012
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Visla: Raketový štít Polska
V květnu tohoto roku Polsko vybralo výrobce nového protileteckého a protiraketové systému středního ...
- 10.06.2015
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace pozemních sil Polska
Polsko řadu let vyvíjí značné úsilí s cílem modernizovat své ozbrojené síly. Polský autor Remigiusz ...
- 27.08.2015
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1
Podobně jako Armáda ČR, také polská armáda již několik let vyhlíží nástupce letitých bojových ...
- 31.08.2015
- 77 komentářů
- Jan Grohmann
Na webu jsem viděl koncept, kde malý,levný dron označil a snímal cíl, data předal lehkému obratnému vrtulníku, vrtulník vypálil střelu a střelec je pozoroval na palubním monitoru ...Zobrazit celý příspěvek
Na webu jsem viděl koncept, kde malý,levný dron označil a snímal cíl, data předal lehkému obratnému vrtulníku, vrtulník vypálil střelu a střelec je pozoroval na palubním monitoru zásah a to na vzdálenost několika km a vrtulník byl za kopcem. (Myslím, že tuto schopnost mají i naše spike na pandurech-externí navedení s přímou vazbou na operátora)Skrýt celý příspěvek
Dronům určitě patří budoucnost, ale .. v současné době ještě nikdy nebyly nasazeny v podmínkách silného rušení, respektive proti protivníkovi na technologické výši. Nasazení proti ...Zobrazit celý příspěvek
Dronům určitě patří budoucnost, ale .. v současné době ještě nikdy nebyly nasazeny v podmínkách silného rušení, respektive proti protivníkovi na technologické výši. Nasazení proti ručníkářům ukazuje pouze.. pouze jejich použitelnost v policejních/koloniálních akcích. Výhled do budoucna je pro drony jistý, ale dnes? Dnes jsou pouhým doplňkem.
Předpovědi blížícího se konce de facto jakékoliv zbraně se táhnou historií jako smrad, aby se vždy ukázalo, že z 80% za tu předpověď mohla zastaralost daného typu nebo špatné operační nasazení.
Mi-24 na Ukrajině mají problémy, protože ... stojí proti nejnovějším přenosným PLŘS, které mají větší dosah, než má výzbroj Mi-24. Jejich senzorové vybavení je na úrovni sedmdesátých let a rušiče a klamné cíle na úrovni osmdesátých let. Odvozovat z toho závěr, že bitevní vrtulníky jsou mimo jsou lehce mimo, protože moderní typy jako AH-64D/E, Ka-52, Tiger (etc.) by obstály jinak (viz Mi-24 vs Ka-50 v Čečně). Jinak by si stály i Superhind Mk.III nebo Mi-35M, protože mají jinde senzory, jinde výzbroj, jinde ochranu.Skrýt celý příspěvekZastánci dronů by se měli kouknout kolik takových útočných dronů v Evropě je. Jak je zabezpečen provoz atd. Provozovat útočný dron, který by byl schopen stejných výkonů jako ...Zobrazit celý příspěvek
Zastánci dronů by se měli kouknout kolik takových útočných dronů v Evropě je. Jak je zabezpečen provoz atd.
Provozovat útočný dron, který by byl schopen stejných výkonů jako vrtulník je schopno aktuálně jen USA a to za masivní podpory na poli IT, satelitů atd na které naše armáda absolutně nemá finančně ani technologicky.Skrýt celý příspěvekskelet: Predpovede blížiaceho sa konca bojových vrtuľníkov sú vcelku staré, ak nie už od Sovietskeho Afganistanu. Vrtuľník sa dá stále použiť, lenže ak sa bude skrývať za ...Zobrazit celý příspěvek
skelet:
Predpovede blížiaceho sa konca bojových vrtuľníkov sú vcelku staré, ak nie už od Sovietskeho Afganistanu. Vrtuľník sa dá stále použiť, lenže ak sa bude skrývať za korunami stromov a len odpaľovať rakety, potom sa dostávame späť k tomu, že je lepší dron. Ten môže byť v oblasti nepretržite (skrátenie doby od privolania útoku po samotný útok), zníženie nákladov na prevádzku, zníženie nákladov na obstaranie, prípadne i väčšia nosnosť a rýchlosť, má lepší prehľad o bojisku a je tu odstránenie rizika straty pilotov. Klamlivé ciele a rušičky taktiež ťažko pomôžu proti Pantsiru, Gepardu, LAV-AD a iným area denial/SPAAG/SHORAD a pod. Čím ďalej sa bojový vrtuľník musí vzdialiť od bojiska, tým viac stráca význam, pretože sa jedná o jeho jedinú výhodu oproti iným strojom.
Schopný veliteľ sa vie adaptovať a zvíťazí i s nevhodným/zastaraným strojom, lenže to vypovedá o veliteľovi, nie o stroji.Skrýt celý příspěvekUkrajina je zrovna příkladem, že bitevní vrtulník má na bojišti stále své místo. Ostatně pokud mám správné info tak právě boje na Ukrajině vedli naší armádu k úvahám o koupi čistě ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajina je zrovna příkladem, že bitevní vrtulník má na bojišti stále své místo. Ostatně pokud mám správné info tak právě boje na Ukrajině vedli naší armádu k úvahám o koupi čistě bitevních vrtulníků. Nemůžete porovnávat nasazení ukrajinských vybavením zastaralých Mi-24 proti vrtulníkům typu AH-64, Ah-1Z,Tiger či třeba Ka-50.
Navíc přesně jak píše skelet. Je to vždy o taktice nasazení. Z dostatečnou podporou je bitevní vrtulník mimořádně smrtelnou a účinnou zbraní.Skrýt celý příspěvekVše je vždy o taktice nasazení a úrovni technologií. POkud někam pošlu na zteč vrtulníky, tak o ně přijdu. Pokud ty vrtulníky budou mít zastaralé klamné cíle a rušiče, tak taky.. ...Zobrazit celý příspěvek
Vše je vždy o taktice nasazení a úrovni technologií. POkud někam pošlu na zteč vrtulníky, tak o ně přijdu. Pokud ty vrtulníky budou mít zastaralé klamné cíle a rušiče, tak taky.. Jenže dejte bitevnímu vrtulníku prostor pro manévrování (česání země), návodčí a rázem je to opět účinný bojový prostředek. Jenže tak je tomu se vším..
1.válka v zálivu - tanky jsou zybtečný šrot vyřadit!
2. válka v zálivu - pásové vozidla jsou zybtečný šrot vyřadit!
3. Afghánistán - ať žijou Mrapy. Vše ostatní vyřadit!
4. Ukrajina - vrtulníky jsou šrot! vyřadit!Skrýt celý příspěvekKOLT: Má ešte význam investovať do čisto bojových vrtuľníkov? Na blízko sa použiť nedajú, ako sa to potvrdilo i na Ukrajine s bojiskom zamoreným s MANPADS. Jediná možnosť ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
Má ešte význam investovať do čisto bojových vrtuľníkov? Na blízko sa použiť nedajú, ako sa to potvrdilo i na Ukrajine s bojiskom zamoreným s MANPADS. Jediná možnosť zostáva používanie navádzaných rakiet, lenže na to máme vhodnejšie platformy (drony), ktoré majú menšiu radarovú a neraz i tepelnú stopu, i malé lietajú vyššie než vrtuľníky a môžu byť v oblasti i celé dni. Možnosť ich zarušenia sa tiež preceňuje. Museli by byť veľmi blízko a i tak sa dron vracia na východzí bod. Predsa je rozdiel medzi prieskumným, ktorý prelieta nad nepriateľským územím a je rozdiel medzi bojovým, ktorý môže byť vzdialený na dostrel rakiet (Griffin 20km). A ak má oponent schopnosť zostreliť dron vo výške 7-15km, potom vrtuľník vo výške 3-4km už vonkoncom nemá šancu. No a ak hovoríme o vyradení elektroniky, tak ani AH64 ani Ka52 bez nej ďaleko nedoletia. Navyše i najvýkonnejší dron je lacnejší než najlacnejší bojový vrtuľník a rýchlejší, s vyšším stropom a väčšou nosnosťou než najdrahší bojový vrtuľník a nemá ani krehký, niekoľko miliónový komponent (človeka), ktorého strata sa v boji veľmi ťažko a zdĺhavo nahrádza, aj keby sú peniaze na obstaranie nových strojov alebo hangáre plné starých (opäť prípad Ukrajiny).
V prípade, ak by niekto nutne potreboval, moderné univerzálne/prepravné vrtuľníky dokážu na pylónoch niesť prakticky všetko, čo bojový. I guľomety rôznych ráží.Skrýt celý příspěvekad Matesaax: Podle článku umí H145M střílet naváděné AG střely, tedy pravděpodobně i protitankové. Naopak si myslím, že pokud kompletně odstřihneme bitevní vrtulníky, nemá smysl ...Zobrazit celý příspěvek
ad Matesaax: Podle článku umí H145M střílet naváděné AG střely, tedy pravděpodobně i protitankové. Naopak si myslím, že pokud kompletně odstřihneme bitevní vrtulníky, nemá smysl uvažovat o ničem jiném než o stroji schopném střílet ATM. Nákupy munice se pomalu dostávají do rozumných končin, takže tohle bych taky jako relevantní argument neviděl (ano, může se stát, že se zase žádné ATM střely nekoupí, ale ta schopnost tu i tak bude).Skrýt celý příspěvek
Avocat: V ČR pár rokov dozadu vznikla modernizácia KUB, ktorá využívala Talianske Aspide 2000. Len neviem, ako ten projekt dopadol. Pritom celá modernizácia bola až za "smiešne" ...Zobrazit celý příspěvek
Avocat:
V ČR pár rokov dozadu vznikla modernizácia KUB, ktorá využívala Talianske Aspide 2000. Len neviem, ako ten projekt dopadol. Pritom celá modernizácia bola až za "smiešne" peniaze. (3 mil. CZK)
http://forum.valka.cz/attachme...
http://www.dailyairforce.com/9...
http://www.armyrecognition.com... Skrýt celý příspěvekSpolečný nákup vrtulníků je nereálný,protože každý stát má úplně jiné představy jak má ten vrtulník vypadat. Ten EC-145T2 vypadá zajímavě a určitě nebude tak drahý jako ...Zobrazit celý příspěvek
Společný nákup vrtulníků je nereálný,protože každý stát má úplně jiné představy jak má ten vrtulník vypadat.
Ten EC-145T2 vypadá zajímavě a určitě nebude tak drahý jako Venom.Absence PTRS nevadí,neb v našich podmínkách by to stejně dopadlo tak,že by je nikdo k vrtulníku nekoupil,stejně jako výzbroj a vybavení k L-159.Skrýt celý příspěvekBitevní vrtulníky a PVO jsou stále mimo hru? nebo se se zvýšením rozpočtu na 1,6HDP s nimi počítá nebo jak je to tedy ?
Dotaz: proč je nabízen AH64 -APACHE a ne AH-1Z VIPER ?Bitevní vrtulníky a PVO jsou stále mimo hru? nebo se se zvýšením rozpočtu na 1,6HDP s nimi počítá nebo jak je to tedy ?
Dotaz: proč je nabízen AH64 -APACHE a ne AH-1Z VIPER ?Ad vrtulníky. Myslíte, že by se nevyplatilo nakoupit bitevní vrtulníky společně s Polskem? Tam už by mohla být jednotková cena jiná, když jich poptávají tolik. A ano, je to trošku ...Zobrazit celý příspěvek
Ad vrtulníky. Myslíte, že by se nevyplatilo nakoupit bitevní vrtulníky společně s Polskem? Tam už by mohla být jednotková cena jiná, když jich poptávají tolik. A ano, je to trošku z říše snů. ... :(Skrýt celý příspěvek
Zajímavý článek, děkuji. Jen by bylo dobré, kdyby jste třeba do článku přidali, čím vším se tam prezentoval český, potažmo slovenský průmysl. Ve fotogalerii jsem si všiml Tater, ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavý článek, děkuji.
Jen by bylo dobré, kdyby jste třeba do článku přidali, čím vším se tam prezentoval český, potažmo slovenský průmysl. Ve fotogalerii jsem si všiml Tater, Dany od Excalibru, Scipia... S tím i souvisí, zda by bylo možné přidat do galerie popisky na co, že to koukáme. U některých jsem si nebyl jistý, co to přesně je. :)
PVO, s tím, že naše armáda by potřebovala modernizovat a znovu vybudovat PVO. Byla na veletrhu k vidění i jiná technika, než norský systém, která by mohla být v blízké budoucnosti, kandidátem pro náhradu "třech prstů" apod.?
Prezentovala se tam i Česká zbrojovka? Jestli ano, byla k vidění modernizovaná 805? :) Díky!Skrýt celý příspěvekNejaké info ohľadom húfnic Diana... http://defence-blog.com/army/s... ...Zobrazit celý příspěvek
Nejaké info ohľadom húfnic Diana...
http://defence-blog.com/army/s...
http://defence.pk/threads/kons... Skrýt celý příspěvekKoukám, že ty vrtulníky se doslova ježí různými senzory. Netušíte jak jsou ty senzory odolné proti různým ručním zbraním? Např. takový Kalach určitě posádku nijak odrozit nemůže, ...Zobrazit celý příspěvek
Koukám, že ty vrtulníky se doslova ježí různými senzory. Netušíte jak jsou ty senzory odolné proti různým ručním zbraním? Např. takový Kalach určitě posádku nijak odrozit nemůže, ale co když kulka škrábne nějaký ten senzor? Nenamená takto vysoký stupeň sofistikovanosti zároveň také i snadnou zranitelnost? Jak se tohle řeší?Skrýt celý příspěvek
Caracal jsem viděl na Dnech NATO a hluboce na mě zapůsobil. No a ten Tiger... Prostě, Apache je jen jeden... Ten Tiger vedle něho vypadá zbastleně, jak, nějaká opapundeklovaná ...Zobrazit celý příspěvek
Caracal jsem viděl na Dnech NATO a hluboce na mě zapůsobil.
No a ten Tiger... Prostě, Apache je jen jeden... Ten Tiger vedle něho vypadá zbastleně, jak, nějaká opapundeklovaná civilní mašina vyrobená pro film s Miškou Dudikovem... s nepancéřovanými skly..
Ale - lepší nějaký bitevní vrtulník, než žádný (což bude nejspíš náš případ).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...