Raketový gambit: Ruské raketové hrozby jsou návnada, kterou Evropa bohužel spolkne

Raketový gambit: Ruské raketové hrozby jsou návnada, kterou Evropa bohužel spolkne
Aegis Ashore Missile Defense System v Polsku (2024) / Ashleigh Whitney, Forward Deployed Regional Maintenance Center (Zvětšit)

Před dvěma měsíci byl oficiálně spuštěn komplex protiraketové obrany Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS) v polském Redzikowu (obec poblíž Słupska, střední část polského pobřeží Baltského moře). Aktivaci komplexu Moskva nese s velkou nelibostí, protože snižuje účinek její tradiční raketové diplomacie vůči Evropě.

Aktivací AAMDS se úspěšně završila poměrně komplikovaná historie plná zvratů a nečekaných událostí rámující výstavbu první stálé instalace Aegis na území Polska. Tato historie si zaslouží samostatný text, avšak zatím je plná „děr“ a „bílých míst“, takže ji nelze českému čtenáři věrně přiblížit.

Fakt výstavby amerického protiraketového komplexu na území dřívějšího člena Varšavské smlouvy byl a zůstává zdrojem frustrací Moskvy. Ta zpochybňuje soulad výstavby základny s dohodami mezi Ruskou federací a NATO (například Zakládací akt NATO-Rusko z roku 1997) a skutečné určení AAMDS. Podle ruské narace lze AAMDS využít k ofenzivním účelům, což podle Moskvy narušuje její nárokovanou „bezpečnostní zónu“ – oblast střední a východní Evropy.

AAMDS v Polsku

V posledních týdnech jsme byli svědky událostí, které lze chápat jako odpověď Moskvy – a nejde pouze o verbální reakce. Pouhý týden po otevření základny v Redzikowu Rusové nasadili do boje nový balistický systém Orešnik. Útok na Dnipro novou a dosud neznámou střelou středního doletu (IRBM) předznamenává další kroky. Tento „strategický signál“ lze chápat i v kontextu společného prohlášení ruských a běloruských úřadů při ratifikaci dohody o vzájemných bezpečnostních zárukách. Součástí této dohody je záměr rozmístit komplex Orešnik na území Běloruska.

Není třeba řešit, zda a jak rozmístění systému IRBM na území „bývalého běloruského vojenského okruhu“ porušuje smlouvy (například INF Treaty o raketách středního a krátkého doletu), protože ty už porušoval dříve nasazený ruský raketový komplex Iskander, například v Královci. 

Tyto události nelze vnímat jen jako další akt podkopávání bilaterálních dohod mezi Ruskem a Západem, na kterých bezpečnostní systém posledních desetiletí stál. Zdánlivě jsme se vrátili k rétorice studené války, kdy zavádění a rozmísťování nových raketových systémů tvořilo jádro „strategické komunikace“.

Ruská média ukázal po testu systému Orešnik infografiku, která sděluje: „Londýn a Paříž zasáhneme za 20 minut, Berlín za čtvrthodinu – samozřejmě, pokud budou odpalovací zařízení blíže, například u Minsku, čas se příslušně zkrátí.“ Lze vůbec vydat „studenoválečnější“ prohlášení?

Tato rétorika je stará – známe ji například z kubánské krize, kdy Sovětský svaz „v reakci“ na rozmístění amerických raket PGM-19 Jupiter v Evropě (zvlášť citlivé bylo jejich rozmístění v Turecku) usiloval o umístění svých raket na prahu USA – na Kubě. Pamatujeme si na hysterickou reakci komunistické propagandy na rozmístění raket MGM-31 Pershing v západní Evropě, zvláště v Západním Německu.

Lze říci, že „raketová rétorika“ není podstatou věci – vždyť na východních hranicích Evropy, na Ukrajině, stále probíhá horká válka. Nicméně nelze se spoléhat na to, že fáze „otevřeného a horkého“ ukrajinsko-ruského konfliktu se blíží ke konci. Podle autora konec konfliktu nebude důsledkem nové administrativy jednoho z hlavních hráčů, ale spíše výsledek souhry mnoha faktorů.

Samotný agresor, navzdory oficiální „tvrdé“ rétorice, jistě s úlevou přijme takovou formu příměří, která mu umožní zahojit rány a zachovat politickou stabilitu režimu. Paradoxně to budou právě úřady napadené, zničené Ukrajiny, kdo bude nejméně spokojen s koncem bojů – úspěch v této válce nelze vyhlásit a budoucnost, včetně výzev spojených s obnovou Ukrajiny, nenabízí dobré vyhlídky pro současné ukrajinské vedení.

V tomto textu se však nebudeme zabývat možnostmi rychlého uzavření míru či příměří na Ukrajině, ani nebudeme načrtávat další scénáře vývoje událostí v této zemi. Zmiňujeme tento fakt pouze proto, abychom zasadili „raketové šachy“ do příslušného kontextu. Jedná se o součást větší konstrukce – budování nového bezpečnostního systému v Evropě částečně založeného na dohodách vyjednaných při příležitosti „míru na Ukrajině“.

Ruské „předvádění“ nových zbraní, ruské sliby a obecně ruské svalnaté projevy jsou součástí ruské školy diplomacie. Ta, parafrázujíc slova samotného Fridricha II. (1712-1786, pruský král): „Diplomacie bez děl je jako hudba bez nástrojů,“ vychází z představy, že diplomat při jednání položí na stůl pistoli. Tento „ruský“ způsob myšlení nelze popsat stručněji.

Tříleté boje však odhalily pravdu o armádě Putina. Neúspěch roku 2022, patová situace let 2023 a 2024 rozptýlily iluze o mohutné „druhé nejsilnější armádě světa“. Ruská armáda se ukázala jako méně technicky vyspělá, méně organizovaná a vycvičená, než jak byla prezentována od blitzkriegu v Gruzii, intervence v Sýrii či anexí Krymu a Donbasu v roce 2014. Kremlu zůstal jen jeden klacek – jaderné zbraně.

V tomto kontextu je třeba se zamyslet: Komu jsou proklamace o „20 minutách“ adresovány, co je skutečným předmětem vyjednávání, a nakonec, zda a jak na ně reagovat.

Systémy IRBM nepředstavují vojenskou hrozbu pro USA – z prozaického důvodu: Omezeného dosahu IRBM. Nicméně jsou určitým rizikem pro evropský kontinent. Signál „20“ není určen členským státům NATO, které sousedí s Ruskou federací – ty už dávno spadají do dosahu systémů Iskander. Komunikace o „20 minutách“ cílí na Velkou Británii, kterou Rusové vnímají pouze jako prodlouženou ruku americké vůle (anglo-američané), na Paříž s její ambicí být nezávislým strategickým centrem a na Berlín, který jediný z této trojice států nedisponuje jadernými zbraněmi. Zmíněné státy si jistě dělají ambice být u „zeleného stolu“ při jednáních o novém bezpečnostním uspořádání Evropy, které vzejde z ukrajinských zákopů.

Zdá se však, že Kreml nehraje nijak sofistikovanou hru – mávání „jadernou holí“ není nic nového. Stejně tak není těžké odhadnout, kdo je vůči této rétorice nejcitlivější. Jsou to Němci, jejichž společnost je už desítky let přecitlivělá na téma jaderných zbraní, přičemž tento postoj byl a je podněcován sovětskými, resp. nyní ruskými zpravodajskými službami.

V německém listu Bild byly zveřejněny informace o údajném interním dokumentu německého ministerstva zahraničí, podle něhož Bundeswehr nedisponuje kapacitami k obraně proti takovéto hrozbě a případné sestřelení hypersonického Orešnika „by hraničilo se zázrakem“. To dokonale zapadá do zdánlivě „nekonfrontační“ rétoriky Olafa Scholze, který se obratně vyhýbá přímé podpoře Ukrajiny.

Podle autora tohoto textu jsou hrozby rozmístění IRBM a jaderných zbraní na území Běloruska jistým gambitem ze strany Moskvy. Ve skutečnosti pro Moskvu není klíčové, zda bude nebo nebude mít jaderné zbraně a prostředky k jejich přenosu v Bělorusku. Moskva je ochotna od tohoto záměru ustoupit – ovšem nikoliv zdarma. Autor proto tento tah hodnotí jako šachový gambit – návnadu, která má zlepšit vyjednávací pozici ruských diplomatů. Rusko na jedné straně stále předstírá odhodlaného „šílence“ ochotného vést válku bez ohledu na ztráty a nebude vyjednávat.

Na druhé straně si uvědomuje, že každá válka končí uzavřením určitého míru, a připravuje si tak příslušné podmínky pro vyjednávání. Tím, že lehce obětuje životy svých občanů, se vykresluje jako nevyzpytatelný agresor, a současně vytváří fakta, události a situace, které mohou zajímat strany účastnící se jednání.

Cílem je při samotném jednání „hodit na stůl“ co nejvíce „problémů, které vyžadují řešení“ a spojit co nejvíce otázek spojených s Ukrajinou s dalšími bezpečnostními tématy.

Nevíme, jaký formát budou jednání mít ani kdo se jich zúčastní a v jaké roli. Bohužel lze už nyní předpokládat dvě věci: Přítomnost zástupců Německa a absenci jakéhokoliv představitele střední Evropy.

V takových podmínkách nebude těžké „prodat plech jako zlato“. Zřeknutí se údajného rozmístění, údajně nebezpečného raketového systému a údajného nosiče jaderných zbraní bude prezentováno jako úspěch diplomacie, „milník“ při budování nového bezpečnostního prostředí.

Autor nemá křišťálovou kouli a neví, co přesně bude „vysmlouváno“ za takový ústupek Moskvy, ale už teď ví, že to nebude stát za to. Podobně jako v případě méně zřejmého transferu technologií k asijským spojencům Kremlu, což může být naopak předmětem zájmu americké strany.

Každopádně není třeba přehnaně se vzrušovat bojovnou rétorikou Moskvy. Dokonce ani další testy různých strategických systémů by neměly odvádět pozornost od toho nejdůležitějšího – sledování a analýzy chování „staré Evropy“, především Berlína, který je zmítán mnoha vnitřními problémy a rozhodně není ochoten zaujmout nekompromisní postoj vůči Kremlu.

Protože v politice často nerozhoduje ten, kdo má pravdu, ale ten, kdo má hlas.

A jak už říkal Cicero: „I nespravedlivý mír je užitečnější než nejspravedlivější válka.“

Autor je polským korespondentem Armádních novin, který si přeje zůstat v anonymitě.

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Kontroverzní polský nákup jihokorejských stíhaček FA-50

Nákup jihokorejských lehkých stíhaček FA-50 vyvolává v Polsku kontroverze a kritiku. Cílem tohoto ...

PREMIUM Historie polského programu kolového bojového vozidla Rosomak

Po vstupu Polska do NATO v březnu 1999 se na polském ministerstvu obrany MON (Ministerstwo Obrony ...

PREMIUM Raketomety pro Armádu České republiky

Konflikt na Ukrajině přiměl politiky i veřejnost uvědomit si význam dělostřelectva. „Bůh války“ ...

PREMIUM Reaktivace americké mostní roty aneb Nač tanky, když nemáme mosty?

Americká armáda (US Army) v Německu reaktivovala 809. multifunkční mostní rotu 809th MRBC (809th ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    13:19 07.01.2025

    Nezbývá než postupovat symetricky a pohrozit rozmístěním raket středního doletu na Litvě a ve Finsku. Ty budou v Moskvě a Petrohradě cobydup. Jak kdysi pravil Adolf, tato hra může ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezbývá než postupovat symetricky a pohrozit rozmístěním raket středního doletu na Litvě a ve Finsku. Ty budou v Moskvě a Petrohradě cobydup. Jak kdysi pravil Adolf, tato hra může mít dva hráče.Skrýt celý příspěvek

    • torong1
      14:35 07.01.2025

      To by byla správná reakce. Jenže kdo to udělá? A co tam umístí? Kolik raket středního doletu mají Evropské země?

      To by byla správná reakce. Jenže kdo to udělá? A co tam umístí? Kolik raket středního doletu mají Evropské země?

      • Poly
        23:45 07.01.2025

        Udělá si to Polsko samo. Brzy získají CTM-290. A kdoví kampak Poláky zavede práce, která začala u ILR-33...

        Udělá si to Polsko samo. Brzy získají CTM-290. A kdoví kampak Poláky zavede práce, která začala u ILR-33...

        • Valda87
          01:20 08.01.2025

          No já myslím, že i Polsko čeká ještě dlouhá cesta. Jsou ale jediný, kteří to s odpovědností za vlastní obranu myslí opravdu vážně.

          No já myslím, že i Polsko čeká ještě dlouhá cesta. Jsou ale jediný, kteří to s odpovědností za vlastní obranu myslí opravdu vážně.

          • otecko
            09:49 08.01.2025

            V rámci zachování své země bychom se měli přidat, jak zaznělo v článku, ne Německo bych nevsázel ani tu pověstnou zlámanou grešli, to samé na Francii. Ty země mají jiné zájmy a ...Zobrazit celý příspěvek

            V rámci zachování své země bychom se měli přidat, jak zaznělo v článku, ne Německo bych nevsázel ani tu pověstnou zlámanou grešli, to samé na Francii. Ty země mají jiné zájmy a jiné priority. Jsem to to my, kdo tvoří" nárazníkové pásmo" těmto státům.Skrýt celý příspěvek

      • pjaro77
        10:39 08.01.2025

        Francúzko má ICBM M-51. Z nich nie je veľký problém zmenšením spraviť IRBM.

        Francúzko má ICBM M-51. Z nich nie je veľký problém zmenšením spraviť IRBM.

  • Ječný
    11:12 07.01.2025

    Ano, je nebezpečné, co všechno bude výměnou za zastavení války. Mám obavy, že to budou i sankce (a všichni se pohrnou zase do Rusácka podnikat), zase budeme odebírat plyn a ropu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, je nebezpečné, co všechno bude výměnou za zastavení války.

    Mám obavy, že to budou i sankce (a všichni se pohrnou zase do Rusácka podnikat), zase budeme odebírat plyn a ropu z Rusácka (vždyť jsou levnější), Rusákům se uvolní blokované rezervy (aniž by se použily na rekonstrukci Ukrajiny), otevřou se Rusákům hranice a ve finále možná Putin dostane i Nobelovu cenu míru.
    Prostě je to jako ve Válce s mloky. Pomáháme někomu, kdo se nás snaží zlikvidovat.

    V politice nerozhoduje ten, kdo má pravdu, ani ten kdo má hlas, ale ten kdo má největší klacek (a je ochoten jej použít).
    My máme klacky, ale nejsme ochotni jej použít.Skrýt celý příspěvek

    • Matesaax
      11:59 07.01.2025

      No stačí se podívat na Fica. Ten volá po obnoveni vztahů s Ruskem i když válka ještě neskončila.

      No stačí se podívat na Fica. Ten volá po obnoveni vztahů s Ruskem i když válka ještě neskončila.

      • Studebaker
        19:22 07.01.2025

        lenze je rozdil ked je vyslovene kolaborant jako fico a ked su naivni idealisti

        lenze je rozdil ked je vyslovene kolaborant jako fico a ked su naivni idealisti

Načítám diskuzi...