Raketomety pro Armádu České republiky
- 2. 5. 2024
- 27 komentářů
- Redakce AN
Konflikt na Ukrajině přiměl politiky i veřejnost uvědomit si význam dělostřelectva. „Bůh války“ zažívá renesanci a evropské armády doplňují vyčerpaný arzenál o nové dělostřelecké systémy. Téma neuniklo ani českým a slovenským ozbrojeným silám. Ty již rozhodly o zavedení samohybných houfnic ráže 155 milimetrů. Jaké možnosti jsou v případě raketových systémů? Tento článek ve zhuštěné podobě představí tři nejpravděpodobnější návrhy raketometů pro českou a slovenskou armádu.
HIMARS
Donedávna byl zřejmou a jedinou volbou zemí NATO americký M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Jde o pokročilou verzi raketometu M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) vyvinutého v době studené války pro koncepci AirLand Battle. Zmenšením odpalovacího zařízení a jeho montáží na nákladní automobil 6×6 se dramaticky snížila hmotnost a provozní náklady, současně zvýšila mobilita − zejména strategická, neboť se jednalo a jedná o klíčovou schopnost Ozbrojených sil USA pro globální projekci síly. Ostatně „high mobility“ v názvu HIMARS mluví za vše.
Slabinou Himarsů jsou vlastnosti dostupných raket (pro nového exportního zákazníka). Ačkoli byl jeho předchůdce vyvinut jako součást AirLand Battle, v důsledku třicetiletého „poblouznění“ vizí asymetrické války omezené intenzity, bylo nutné opustit vývoj a výrobu neřízených raket a zaměřit se výhradně na vysoce přesné střely, avšak za cenu relativního snížení síly bojové hlavice.
Rodina střel MLRS/HIMARS;větší foto / US Army
V současné době lze k HIMARSům pořídit zejména 227mm střely GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) ve dvou doletových variantách:
Související články
Raketomety HIMARS pro Estonsko
Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...
- 19.07.2022
- 146 komentářů
- Jan Grohmann
Mír pomocí raket: Američané vyvíjí střelu pro HIMARS s doletem 1000 kilometrů
Americká armáda (US Army) v rámci programu LRMF (Long Range Maneuverable Fires) hodlá získat ...
- 03.04.2023
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
První raketomety HIMARS v Polsku
Na vojenskou část varšavského mezinárodního letiště Frédérica Chopina včera dosedlo obří ukrajinské ...
- 16.05.2023
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Testování polského raketometu Homar-K
Na polygonu Čchangwon v Jižní Koreji nedávno skončilo testování mobility nového ...
- 08.08.2023
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.