Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

Buk-M1 / archív autora

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do vojskových skladů. Obrat nastal v roce 2014 v souvislosti s agresí Ruska. Tento článek je první části dvoudílného seriálu o ukrajinské PVO.

Protivzdušná obrana (PVO) Ukrajiny byla do roku 2014 postavena na kompletech S-300PS a Buk-M1. Komplety „Třístovka“ a „Buk“ ničily cíle na vzdálenosti 75 km (resp. 32 km) a výškách do 27 km (resp. 22 km). Celkový počet raketových brigád a pluků se odhadoval okolo padesáti.  

S ohledem na nové bezpečnostní vztahy s Ruskem musela Ukrajina zcela změnit svou PVO. V současnosti je ukrajinská PVO rozdělena do čtyř oblastí (velitelství ve Lvově, Oděse, Dněpru a Vasylkivu). Každá oblast má jak leteckou, tak raketovou protileteckou techniku a další druhy vojsk.

V souvislosti s budováním nové struktury pozemních vojsk vyvstala potřeba rychlého doplnění jednotek PVO dalšími protiletadlovými komplety. Celkově je pak nutno vytvořit nový integrovaný systém velení a řízení protivzdušné obrany.

Základem každé PVO je přehledový radiolokátor. Obranný průmysl se logicky vydal cestou modernizace stávajících typů ale i vývojem nových prostředků.

Letos byla dodána do vojsk první souprava radiolokačního systému Malachit-M. Obsluhu tvoří dvě osoby, rozvinutí je plně automatické, činnost zahájí operátor do dvaceti minut. Vývoj, zkoušky a uvedení do výroby trvalo tři roky.

Dalším typem je nový 3D mobilní radiolokátor Jiskra 80K6T. Hlavním rysem modelu je digitální fázově aktivní mřížka (AESA), která umožňuje detekovat a doprovázet cíle s vysokým rozlišením a měřit cílové polohy podle tří souřadnic: dálka, azimut a výška. Radar je kompatibilní se všemi raketovými systémy ukrajinské armády, je možné jej využít i pro letecké síly. Dosah je 500 km, výška do 40 km a umožňuje sledovat současně 500 cílů.


Přehlédový radiolokátor Malachit


Jiskra 80K6T

Společnost v současnosti pracuje na vysokorychlostním radaru metrových rádiových vln MP-1. Speciální radarová stanice je určena k automatickému zjišťování vzdušných cílů v rozsahu přes 400 km. Hlavním rysem MP-1 je schopnost detekovat vzdušné cíle s technologií stealth , včetně perspektivních letadel páté generace.

Pro aktuální potřeby vojska bylo přijato rozhodnutí o modernizaci starší sovětských kompletů PVO. Jedná se o tři systémy PVO krátkého dosahu – samohybný 2K12 „Kub“ a 9K330 „Tor“ a mobilní S-125; dva systémy PVO středního dosahu – S-300PT (blízký příbuzný S-300PS) a mobilní protiraketový a protiletadlový systém navržený ke krytí bojových operací pozemních vojsk S-300V1. Posledním je raketový systém dalekého dosahu S-200V.


S-300PS / archív autora

Kub s dálkovým dosahem do 25 km (výškový 14 km) je dobře znám z výzbroje Armády ČR. Tor je protiletadlový a protiraketový systém pro ochranu manévrujících vojsk na divizní úrovni proti cílům pohybujícím se rychlostí až 700 m/s na vzdálenosti od 0,5 km do 12 km a ve výškách od 10 m do 6000 m. Převedení z pochodové do bojové polohy je do tří minut. Reakční doba kompletu je 8 – 12 sekund. Obsahuje osm raket uložených i startujících ze svislé polohy z kompletu. Motor rakety využívá tuhé pohonné hmoty.

Modernizován byl také konstrukčně více než 55 let starý systém PVO S-125M Pečora. Přestože byl přijat do vojsk v roce 1961, životnost komponent končila až v těchto letech. O modernizaci pak rozhodl nejen velký počet odpalovacích zařízení ale zejména počty skladovaných raket.

 


Tor (9K330) / archív autora

Hlavním rysem byla modernizace raket 5V27D. Raketový motor a startovací motor pohání nové tuhé raketové palivo, ovládací pneumohydraulické prvky rakety byly zaměněny za elektrické. Hlavní však je osazení rakety poloaktivní nebo aktivní radiolokační hlavicí navedení. Díky tomu je možné navádět na jeden cíl až dvě rakety 5V27D, případně na tři cíle navádět šest raket 5V27D-M1 a na čtyři cíle osm raket 5V27D-M2 na vzdálenost až 40 km do maximální výšky 25 km.   

Aktivní radiolokační hlavice raket 5V27D-M2 umožňuje za letu detekovat cíle (MiG-29) na vzdálenost minimálně 20 km, což zvyšuje přesnost navedení, včetně velmi manévrujících cílů.

Raketa se na počáteční fázi letu pohybuje po aerobalistické trajektorii, v závěrečné fázi letu je realizován princip „vystřel a zapomeň“. Hlavice obsahuje také algoritmus proti aktivnímu rušení, což poskytuje vysokou pravděpodobnost zničení cíle (více než 0,9).


Modernizovaná Pečora

Radiolokátor Pečory FCR-125 je určen pro autonomní detekci, identifikaci, sledování cílů a navádění raket v první fázi letu. Rozpoznání cílů (efektivní odrazová plocha, EOP = 5 m2) je v dosahu až 130 km. 

Modernizováno je také odpalovací zařízení. Komplet S-125M je vyroben ve spolupráci firem Luč a Radioniks, očekává se i zájem ze zahraničí. Jeden komplet je již v zahraničí testován, ale další podrobnosti nebyly uvedeny.

Další ukrajinský prostředek PVO, stacionární komplex S-200V, je ve službě od roku 1967 a byl zavedení i v Československé lidové armádě. Rakety S-200V pohání kapalné palivo.


S-200 / archív autora

S-200V ničí cíle v dosahu až 240 km (!), ve výškách od 300 m do 40 km. Nepřátelskými cíli jsou v tomto případě míněna zejména vzdušná velitelská stanoviště (AWACS), letouny vzdušného průzkumu a letouny speciálního určení.

Ze strany ukrajinského ministerstva obrany je vyvíjen tlak na firmu Pivdenje, aby zhotovila raketový motor na tuhé palivo pro S-200V. První zkoušky raket snad proběhnou ještě v letošním roce. V současnosti jsou bojeschopné čtyři raketové brigády, celkový počet do budoucna by měl být šest raketových brigád.

Pro úplnost je ještě nutno uvést starší typy ukrajinských kompletů PVO krátkého doletu 9K33 Osa a 9K35 Strela-10.


9K33 Osa / archív autora

V současnosti je také aktuální zavádění komplexů PVO určených pro boj s drony. K tomu je možné využít starší protiletadlové prostředky, v lepším případě k těmto starším prostředkům přiřadit malý radiolokátor a protileteckou raketu krátkého doletu.

Nabízí se mnoho variant, jako jsou například hybridní (kanóny a rakety) komplexy PVO ZSU-23-4 Šilka a 2S6 Tunguzka.


2S6 Tunguska / archív autora

Zajímavým řešením pro boj s drony je ukrajinsko-polský projekt ZRN-01 Stokrotka, který ale zatím není zaveden do výzbroje. Na automobilovém podvozku jsou umístěny dvě odpalovací zařízení pro neřízené ukrajinské rakety RS-80PO firmy Artem.

Stokrotka je vybavena moderním detekčním systémem, který zahrnuje ukrajinský radar, optické přístroje a digitální systém řízení palby polské výroby. Systém detekce cílů dokáže rozpoznat malé bezpilotní prostředky, včetně jsou-li zhotoveny z kompozitních „průhledných“ materiálů, a to na vzdálenost asi 10 km.

Po rozpoznání cíle systém řízení palby vypočítá trajektorii letu cíle a směruje odpalovací zařízení do předpokládaného bodu setkání. Díky vysoce nadzvukové rychlosti RS-80  (krátká doba letu), přibližovací rozbušce, vysoké rychlosti palby a tříštivo-trhavé hlavice je velká šance zničení dronu nebo celých rojů dronů, a to ve výškách do 4 km.


Stokrotka / archív autora


Odpalovací kontejnery pro neřízené rakety systému Stokrotka / archív autora

ZRN-01 Stokrotka je také účinná proti pěchotě, lehkým obrněným cílům a lehce chráněným objektům. Je otázkou, jak by se systém dokázal vypořádat se zničením střel s plochou dráhou letu.

Na závěr výčtu raketových systémů PVO ukrajinské armády byl záměrně ponechán komplet S-300V1 Antej středního/dalekého dosahu. Komplex byl do ukrajinské armády zaváděn postupně od roku 1983, v devadesátých letech uložen do skladů a od roku 2014 opět zaveden do výzbroje.


S-300V1 / archív autora


Sestava kompletu S-300V1 / archív autora

Srstavu kompletu tvoří:
+ řídící stanice 9S457;
+ přehledový radiolokátor 9S15MT (V);
směrový radiolokátor 9S19M2;
+ 3 vícekanálové naváděcí stanice 9S32;
+ 6 odpalovacích zařízení 9A82;
+ 6 odpalovacích zařízení 9A83;
+ 3 nabíjecí přepravníky 9A84;
+ 3 nabíjecí přepravníky 9A85;

Všechna zařízení jsou na pásovém podvozku a Ukrajina disponuje šesti komplety, tj. 72 odpalovacích zařízení. Komplet detekuje cíle do vzdálenosti 300 km a dokáže navádět současně rakety na 12 cílů.
 

Rakety 9M82 a 9M83 kompletu S-300V1  / archív autora


Raketa 9M83 / archív autora

Komplet používá dva typy raket, 9M83 s doletem do 75 km a výšky 25 km a raketu 9M82 s doletem 100 km a do výšky 27 km. Rozdíl v raketách je především ve velikosti startovacího motoru.

V poslední druhé části se podíváme na schopnosti systému S-300V1 a na ukrajinské plány pro boj s ruskými balistickými raketami a střelami s plochou dráhou letu.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Američané mají zájem o ukrajinské dopravní letouny An-74

Společnost Oriole Capital Group plánuje zakoupit vojenské transportní letouny An-74 a nechat je ...

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • givicz
    11:57 24.08.2018

    Gibon tak evidentní to bude až jak se ty repase projeví v reálném boji... potom teprve se ukáže jak dokázali nahradit díly z Ruska.... zatím to tak vypadá, že nejlepší PVO v ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon tak evidentní to bude až jak se ty repase projeví v reálném boji... potom teprve se ukáže jak dokázali nahradit díly z Ruska.... zatím to tak vypadá, že nejlepší PVO v oblasti mají opolčenci, protože nad jejich území se neodváží ani jedno ukrajinské vojenské letadlo... (ukrajinská strana X desítek/stovek letadel a vrtulníků - opolčenci 0 ks možná tak jeden delfín, proč asi to tam neletí trošku vybombardovat a zmůžou se akorát tak na nějaké hraniční přestřelky nebo obsazení tzv. šedé zóny :) zamysli se )Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    11:56 24.08.2018

    Zaujímavé, aké systémy PVO dokážu na Ukrajine nielen používať ale aj naďalej modernizovať. Zatiaľ čo my sme sa dali na cestu vyradzovania bez akejkoľvek náhrady ...

    Zaujímavé, aké systémy PVO dokážu na Ukrajine nielen používať ale aj naďalej modernizovať. Zatiaľ čo my sme sa dali na cestu vyradzovania bez akejkoľvek náhrady ...

  • Pauli
    11:55 24.08.2018

    Vzpomínáte jak v roce 2008 nad Gruzii Su34 systémy REB vyřadil z boje gruzínské radary a to včetně toho ,který se používá u s300 a buk ? Jak moc budou tyto ukrajinské radary a ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzpomínáte jak v roce 2008 nad Gruzii Su34 systémy REB vyřadil z boje gruzínské radary a to včetně toho ,který se používá u s300 a buk ? Jak moc budou tyto ukrajinské radary a systémy odolné proti REB u kterých je Rusko ( hodně díky KRETu ) na světové první lize ?
    Navíc Rusko modernizuje ve střelách a taková CH-50 - obdoba Jassm ,nebo Ch59M2 a nebo nové klouzavé pumy jsou na tohle jak dělanéSkrýt celý příspěvek

  • Gibon
    11:44 24.08.2018

    Marthy: aj ste si ten clanok precitali? Ci len tak nekriticky zhodnitili z pphladu lasky k maticke rusi? Lebo evidentne to ti Ukrajinci zvládajú. A to nie len ich opravovat, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: aj ste si ten clanok precitali? Ci len tak nekriticky zhodnitili z pphladu lasky k maticke rusi?
    Lebo evidentne to ti Ukrajinci zvládajú. A to nie len ich opravovat, ale aj modernizovať.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    11:14 24.08.2018

    @Marthy Jen technicka, Ukrajina se zkracuje bud na UKR v pripade tri pismen, nebo na UA v pripade dvou. UK je pak dvoupismenova zkratka (ne oficialni) Spojeneho Kralovstvi ...Zobrazit celý příspěvek

    @Marthy
    Jen technicka, Ukrajina se zkracuje bud na UKR v pripade tri pismen, nebo na UA v pripade dvou. UK je pak dvoupismenova zkratka (ne oficialni) Spojeneho Kralovstvi (oficialni je GB anebo GBR), nechci rejpat, jen to trosku mate. ;)Skrýt celý příspěvek

  • Míša
    10:47 24.08.2018

    Vzhledem ke cvičení ruska a jeho posilování letectva stroji 4G, je tento přístup rozumem a dobrou snahou nepřítele odradit a pokud bude mít Evropa rozum, podpoří Ukrajinu i ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem ke cvičení ruska a jeho posilování letectva stroji 4G, je tento přístup rozumem a dobrou snahou nepřítele odradit a pokud bude mít Evropa rozum, podpoří Ukrajinu i finačně. Aby se nám rus nepřibližoval. I když zde se rusku možná rádi podvolíme, to je znát nejen na tomto fóru.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    10:28 24.08.2018

    Protože prakticky všechny PVP UK jsou Ruské výroby,tedy závislé na náhradních dílech z Ruska bude reálná schopnost PVO Ukrajiny mizivá.Totéž platí o UK letectvu.

    Protože prakticky všechny PVP UK jsou Ruské výroby,tedy závislé na náhradních dílech z Ruska bude reálná schopnost PVO Ukrajiny mizivá.Totéž platí o UK letectvu.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3