Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.
- 24. 8. 2018
- 48 komentářů
- Karel Címala
V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do vojskových skladů. Obrat nastal v roce 2014 v souvislosti s agresí Ruska. Tento článek je první části dvoudílného seriálu o ukrajinské PVO.
Protivzdušná obrana (PVO) Ukrajiny byla do roku 2014 postavena na kompletech S-300PS a Buk-M1. Komplety „Třístovka“ a „Buk“ ničily cíle na vzdálenosti 75 km (resp. 32 km) a výškách do 27 km (resp. 22 km). Celkový počet raketových brigád a pluků se odhadoval okolo padesáti.
S ohledem na nové bezpečnostní vztahy s Ruskem musela Ukrajina zcela změnit svou PVO. V současnosti je ukrajinská PVO rozdělena do čtyř oblastí (velitelství ve Lvově, Oděse, Dněpru a Vasylkivu). Každá oblast má jak leteckou, tak raketovou protileteckou techniku a další druhy vojsk.
V souvislosti s budováním nové struktury pozemních vojsk vyvstala potřeba rychlého doplnění jednotek PVO dalšími protiletadlovými komplety. Celkově je pak nutno vytvořit nový integrovaný systém velení a řízení protivzdušné obrany.
Základem každé PVO je přehledový radiolokátor. Obranný průmysl se logicky vydal cestou modernizace stávajících typů ale i vývojem nových prostředků.
Letos byla dodána do vojsk první souprava radiolokačního systému Malachit-M. Obsluhu tvoří dvě osoby, rozvinutí je plně automatické, činnost zahájí operátor do dvaceti minut. Vývoj, zkoušky a uvedení do výroby trvalo tři roky.
Dalším typem je nový 3D mobilní radiolokátor Jiskra 80K6T. Hlavním rysem modelu je digitální fázově aktivní mřížka (AESA), která umožňuje detekovat a doprovázet cíle s vysokým rozlišením a měřit cílové polohy podle tří souřadnic: dálka, azimut a výška. Radar je kompatibilní se všemi raketovými systémy ukrajinské armády, je možné jej využít i pro letecké síly. Dosah je 500 km, výška do 40 km a umožňuje sledovat současně 500 cílů.
Přehlédový radiolokátor Malachit
Jiskra 80K6T
Společnost v současnosti pracuje na vysokorychlostním radaru metrových rádiových vln MP-1. Speciální radarová stanice je určena k automatickému zjišťování vzdušných cílů v rozsahu přes 400 km. Hlavním rysem MP-1 je schopnost detekovat vzdušné cíle s technologií „ stealth “ , včetně perspektivních letadel páté generace.
Pro aktuální potřeby vojska bylo přijato rozhodnutí o modernizaci starší sovětských kompletů PVO. Jedná se o tři systémy PVO krátkého dosahu – samohybný 2K12 „Kub“ a 9K330 „Tor“ a mobilní S-125; dva systémy PVO středního dosahu – S-300PT (blízký příbuzný S-300PS) a mobilní protiraketový a protiletadlový systém navržený ke krytí bojových operací pozemních vojsk S-300V1. Posledním je raketový systém dalekého dosahu S-200V.
S-300PS / archív autora
Kub s dálkovým dosahem do 25 km (výškový 14 km) je dobře znám z výzbroje Armády ČR. Tor je protiletadlový a protiraketový systém pro ochranu manévrujících vojsk na divizní úrovni proti cílům pohybujícím se rychlostí až 700 m/s na vzdálenosti od 0,5 km do 12 km a ve výškách od 10 m do 6000 m. Převedení z pochodové do bojové polohy je do tří minut. Reakční doba kompletu je 8 – 12 sekund. Obsahuje osm raket uložených i startujících ze svislé polohy z kompletu. Motor rakety využívá tuhé pohonné hmoty.
Modernizován byl také konstrukčně více než 55 let starý systém PVO S-125M Pečora. Přestože byl přijat do vojsk v roce 1961, životnost komponent končila až v těchto letech. O modernizaci pak rozhodl nejen velký počet odpalovacích zařízení ale zejména počty skladovaných raket.
Tor (9K330) / archív autora
Hlavním rysem byla modernizace raket 5V27D. Raketový motor a startovací motor pohání nové tuhé raketové palivo, ovládací pneumohydraulické prvky rakety byly zaměněny za elektrické. Hlavní však je osazení rakety poloaktivní nebo aktivní radiolokační hlavicí navedení. Díky tomu je možné navádět na jeden cíl až dvě rakety 5V27D, případně na tři cíle navádět šest raket 5V27D-M1 a na čtyři cíle osm raket 5V27D-M2 na vzdálenost až 40 km do maximální výšky 25 km.
Aktivní radiolokační hlavice raket 5V27D-M2 umožňuje za letu detekovat cíle (MiG-29) na vzdálenost minimálně 20 km, což zvyšuje přesnost navedení, včetně velmi manévrujících cílů.
Raketa se na počáteční fázi letu pohybuje po aerobalistické trajektorii, v závěrečné fázi letu je realizován princip „vystřel a zapomeň“. Hlavice obsahuje také algoritmus proti aktivnímu rušení, což poskytuje vysokou pravděpodobnost zničení cíle (více než 0,9).
Modernizovaná Pečora
Radiolokátor Pečory FCR-125 je určen pro autonomní detekci, identifikaci, sledování cílů a navádění raket v první fázi letu. Rozpoznání cílů (efektivní odrazová plocha, EOP = 5 m2) je v dosahu až 130 km.
Modernizováno je také odpalovací zařízení. Komplet S-125M je vyroben ve spolupráci firem Luč a Radioniks, očekává se i zájem ze zahraničí. Jeden komplet je již v zahraničí testován, ale další podrobnosti nebyly uvedeny.
Další ukrajinský prostředek PVO, stacionární komplex S-200V, je ve službě od roku 1967 a byl zavedení i v Československé lidové armádě. Rakety S-200V pohání kapalné palivo.
S-200 / archív autora
S-200V ničí cíle v dosahu až 240 km (!), ve výškách od 300 m do 40 km. Nepřátelskými cíli jsou v tomto případě míněna zejména vzdušná velitelská stanoviště (AWACS), letouny vzdušného průzkumu a letouny speciálního určení.
Ze strany ukrajinského ministerstva obrany je vyvíjen tlak na firmu Pivdenje, aby zhotovila raketový motor na tuhé palivo pro S-200V. První zkoušky raket snad proběhnou ještě v letošním roce. V současnosti jsou bojeschopné čtyři raketové brigády, celkový počet do budoucna by měl být šest raketových brigád.
Pro úplnost je ještě nutno uvést starší typy ukrajinských kompletů PVO krátkého doletu 9K33 Osa a 9K35 Strela-10.
9K33 Osa / archív autora
V současnosti je také aktuální zavádění komplexů PVO určených pro boj s drony. K tomu je možné využít starší protiletadlové prostředky, v lepším případě k těmto starším prostředkům přiřadit malý radiolokátor a protileteckou raketu krátkého doletu.
Nabízí se mnoho variant, jako jsou například hybridní (kanóny a rakety) komplexy PVO ZSU-23-4 Šilka a 2S6 Tunguzka.
2S6 Tunguska / archív autora
Zajímavým řešením pro boj s drony je ukrajinsko-polský projekt ZRN-01 Stokrotka, který ale zatím není zaveden do výzbroje. Na automobilovém podvozku jsou umístěny dvě odpalovací zařízení pro neřízené ukrajinské rakety RS-80PO firmy Artem.
Stokrotka je vybavena moderním detekčním systémem, který zahrnuje ukrajinský radar, optické přístroje a digitální systém řízení palby polské výroby. Systém detekce cílů dokáže rozpoznat malé bezpilotní prostředky, včetně jsou-li zhotoveny z kompozitních „průhledných“ materiálů, a to na vzdálenost asi 10 km.
Po rozpoznání cíle systém řízení palby vypočítá trajektorii letu cíle a směruje odpalovací zařízení do předpokládaného bodu setkání. Díky vysoce nadzvukové rychlosti RS-80 (krátká doba letu), přibližovací rozbušce, vysoké rychlosti palby a tříštivo-trhavé hlavice je velká šance zničení dronu nebo celých rojů dronů, a to ve výškách do 4 km.
Stokrotka / archív autora
Odpalovací kontejnery pro neřízené rakety systému Stokrotka / archív autora
ZRN-01 Stokrotka je také účinná proti pěchotě, lehkým obrněným cílům a lehce chráněným objektům. Je otázkou, jak by se systém dokázal vypořádat se zničením střel s plochou dráhou letu.
Na závěr výčtu raketových systémů PVO ukrajinské armády byl záměrně ponechán komplet S-300V1 Antej středního/dalekého dosahu. Komplex byl do ukrajinské armády zaváděn postupně od roku 1983, v devadesátých letech uložen do skladů a od roku 2014 opět zaveden do výzbroje.
S-300V1 / archív autora
Sestava kompletu S-300V1 / archív autora
Srstavu kompletu tvoří:
+ řídící stanice 9S457;
+ přehledový radiolokátor 9S15MT (V);
+ směrový radiolokátor 9S19M2;
+ 3 vícekanálové naváděcí stanice 9S32;
+ 6 odpalovacích zařízení 9A82;
+ 6 odpalovacích zařízení 9A83;
+ 3 nabíjecí přepravníky 9A84;
+ 3 nabíjecí přepravníky 9A85;
Všechna zařízení jsou na pásovém podvozku a Ukrajina disponuje šesti komplety, tj. 72 odpalovacích zařízení. Komplet detekuje cíle do vzdálenosti 300 km a dokáže navádět současně rakety na 12 cílů.
Rakety 9M82 a 9M83 kompletu S-300V1 / archív autora
Raketa 9M83 / archív autora
Komplet používá dva typy raket, 9M83 s doletem do 75 km a výšky 25 km a raketu 9M82 s doletem 100 km a do výšky 27 km. Rozdíl v raketách je především ve velikosti startovacího motoru.
V poslední druhé části se podíváme na schopnosti systému S-300V1 a na ukrajinské plány pro boj s ruskými balistickými raketami a střelami s plochou dráhou letu.
Související články
Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády
Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...
- 17.05.2018
- 24 komentářů
- Karel Cimala
Američané mají zájem o ukrajinské dopravní letouny An-74
Společnost Oriole Capital Group plánuje zakoupit vojenské transportní letouny An-74 a nechat je ...
- 18.05.2018
- 14 komentářů
- Jan Buchar
Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika
Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...
- 24.07.2018
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě
O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...
- 13.08.2018
- 53 komentářů
- Karel Címala
Či by Ukrajina dokázala PVO prostriedkami zastaviť vzdušný útok Ruska? Kvantitu v tomto prípade čiastočne nahrádza kvantita. Nemyslím však, že by bolo v možnostiach Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek
Či by Ukrajina dokázala PVO prostriedkami zastaviť vzdušný útok Ruska? Kvantitu v tomto prípade čiastočne nahrádza kvantita. Nemyslím však, že by bolo v možnostiach Ukrajiny odraziť masívny útok ruského letectva, ale je nutné dodať, že pre Rusko by to bolo ťažké víťazstvo za cenu veľkých strát. Toto určite vedia aj v Moskve. Domnievam sa preto, že takáto hypotetická situácia je málo pravdepodobná. Ukrajina je štát hlboko morálne aj ekonomický destabilizovaný, s vysokou mierou korupcie a nestability v každom aspekte. Rusko iste využije iné prostriedky (lacnejšie a bezpečnejšie) ktoré by mohli znamenať celkový kolaps Ukrajiny ako štátuSkrýt celý příspěvek
givicz Ne, USA není ve válce se Sýrií a proto také na syrské jednotky neútočí. A naopak syrská armáda nestřílí na Američany. Z právního hlediska tam samozřejmě Američani nemají ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
Ne, USA není ve válce se Sýrií a proto také na syrské jednotky neútočí. A naopak syrská armáda nestřílí na Američany.
Z právního hlediska tam samozřejmě Američani nemají co dělat, ovšem mohou argumentovat bojem proti IS, který se z Iráku (kde jsou legálně) stáhl do Sýrie. Podobně jako Turci argumentují bojem proti KPP.
Zajímalo by mne, čím by argumentovali Rusové na Ukrajině.
Pro Ukrajinu byla ruská intervence bolestným probuzením, do té doby se cítila nikým neohrožovaná a chráněná Budapešťským memorandem a proto armádu zanedbávala asi jako ČR. Na druhou stranu ukrajinské zbrojovky díky dodávkám zbraní do Ruska mají potřebné know-how aby dokázaly potřeby armády uspokojit (pokud je bude mít vláda čím zaplatit).Skrýt celý příspěvekad. Clanek (Datum: 24.08.2018): Tak v prvom rade so zdravou sebakritikou ak ste sa rozprávali s ukrajincami (v danom prípade zo západnej časti - ostatne je to jedno odkiaľ sú) ...Zobrazit celý příspěvek
ad. Clanek (Datum: 24.08.2018):
Tak v prvom rade so zdravou sebakritikou ak ste sa rozprávali s ukrajincami (v danom prípade zo západnej časti - ostatne je to jedno odkiaľ sú) tak ma vôbec prekvapuje, že sa bavili s nejakým Slovákom o vojne (kľudne aj Čecho-Slovákom - ostatne je to je jedno) nakoľko okrem dvojmesačného povstania SNP (a vďaka hrdinom za neho) a po skúsenostiach s nebojovaním (vzdaním sa) v roku 1938 a zopakovaním v 1968 museli tí Ukrajinci, s ktorými ste sa bavil nadobudnúť dojem, že to hovoria niekomu kto naozaj má pozerá len sci-fi.
Tí ľudia - Ukrajinci zaplatili za obranu svojej vlasti maximálne možnú cenu, a to len preto, že nejaký autoritatívny Voloďa, ktorý stále smúti za rozpadom SSSR mal túžbu, že si ukrojí (anektuje) časť územia susedného štátu (Ukrajiny) a vytvorí enklávu na Ukrajine aby narušil jej územnú celistvosť po vzore Podnesterska v Moldavsku, Abcházka, Južného Osetska v Gruzínsku len preto aby zabránil jej integrácii (ak sa tak Ukrajinci rozhodnú) do EÚ a NATO.
Ostatne kde by sa ruská hybridná čižma zastavila ak by sa im Ukrajinci nepostavili nechajme naozaj na realisticky zmýšľajúcich Ukrajincov a nie science fiction tých čo vedia o vojne .....
ad. dusan: prosím dajte aj zvyšok (len pozor na roky!)Skrýt celý příspěvekgivicz Vieš o tom, že by sa Amíci tvárili, že to neboli oni, ale nejakí "opolčenci" ? Amíci to potvrdili .... diplomati pokomunikovali .... deje sa to tak celkom bežne pri ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
Vieš o tom, že by sa Amíci tvárili, že to neboli oni, ale nejakí "opolčenci" ?
Amíci to potvrdili .... diplomati pokomunikovali .... deje sa to tak celkom bežne pri xz-kadejakých incidentoch po celom svete ...
Málokto však okupuje veľkú časť iného územia a tvári sa, že s tým nič nemá ....
PS Tým netvrdím, že všetko čo robia Amici je OK, v rátane tej Sýrie.Skrýt celý příspěvekClanek: Rusi mali evidetne v zaujme obsadit este pas na juhu Ukrajiny az po Dnepr, aby si zabezpecili pristup na Krym, to sa im nepodarilo aj vdaka aspon ciastocnej konsolidacii ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek:
Rusi mali evidetne v zaujme obsadit este pas na juhu Ukrajiny az po Dnepr, aby si zabezpecili pristup na Krym, to sa im nepodarilo aj vdaka aspon ciastocnej konsolidacii armady UA a hlavne koli medzinarodneho tlaku.
Dusan:
Urcite si rad precitam cely clanok o vzdusnych bojoch nad Gruzinskom, mozno to zkus hodit niekam na blog, ked ti to nechcu zverejnit na AN.Skrýt celý příspěvekgivicz Tí "opolčenci" majú PVO dodanú z Ruska a okrem toho mali i podporu pravidelnej ruskej armády. Okrem toľko diskutovaného Buku použila ruská armáda na Ukrajine i systém ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
Tí "opolčenci" majú PVO dodanú z Ruska a okrem toho mali i podporu pravidelnej ruskej armády. Okrem toľko diskutovaného Buku použila ruská armáda na Ukrajine i systém Pancir, ktorý bol tiež zdokumentovaný na Ukrajine. Paradoxne to potvrdili tí "opolčenci" ktorí zverejnili fotku "ukrajnskej rakety", čo bol v skutočnosti zvyšok strely z Panciru.
Mimochodom čisto právne to bol teroristický čin ... Rusko nie je s Ukrajinou oficiálne vo vojne ...Skrýt celý příspěvekPauli Čo sa týka role Su-34 tak sa často objavujú neuveriteľné story o tom ako mali "Rusi problém a priletel Su-34 a všetko zlikvidoval. Samozrejme pravda bola prozaickejšia - ...Zobrazit celý příspěvek
Pauli
Čo sa týka role Su-34 tak sa často objavujú neuveriteľné story o tom ako mali "Rusi problém a priletel Su-34 a všetko zlikvidoval. Samozrejme pravda bola prozaickejšia - prikladám časť článku o leteckej vojne nad Gruzínskom v roku 2008, ktorú som chcel zverejniť v AN, ale vraj to nie je zaujímavá téma:
"Gruzínsky systém integrovanej PVO fungoval pomerne dobre a výkonné vojenské radary i civilné, tiež zahrnuté do systému PVO, monitorovali priestor nad Gruzínskom. Ruská strana nepochopiteľne ignorovala tento fakt a „budíčkom“ sa stal až zahanbujúci zostrel výkonného bombardéra Tu-22M3. Až 11.08.2017 ruské letectvo podniklo koordinovaný útok na radary systému PVO Gruzínska a úspešne ho zničením niekoľkých radarov rozvrátili. Bol zničený veľmi dôležitý vojenský radar 36D6-M neďaleko Gori o 00.30 ráno a následne ráno o 01.37 hod. bola zbombardovaná civilná radarová stanica v obci Leninisi neďaleko Tbilisi, ktorá bola tiež integrovaná do systému gruzínskej PVO: Pri postupe do vnútra Gruzínska ruské jednotky ukoristili 5 ks systémov Osa a niekoľko systémov ZSU-23-4 a ZSU-23-2. Pri obsadení leteckej základne Senaki získali batériu systému Buk-M1. Ruská armáda údajne vyradila resp. zničila i druhú batériu systému Buk-M1. To síce nie je potvrdené, ale isté je to, že Gruzínci v snahe ochrániť zvyšné radary a systémy PVO, jednoducho zostávajúce radary vypli a tým znemožnili ruskej strane ich zničene, hlavne pomocou protiradiolokačných rakiet navádzaných vysielaným signálom. Po dátume 11.08.2017 bol celý integrovaný systém gruzínskej PVO rozvrátený a prestal byť protivníkom pre ruské letectvo.
V tejto časti je nutné spomenúť i to, že sa konfliktu zúčastnili i úplne nové stroje Su-34. Išlo o dva kusy, ktoré lietali ako sprievod ostatných strojov s rušiacim systémom Chibiny. Ich nasadenie bolo údajne úspešné. Na mnohých konšpiračných či proruských weboch sú články, kde sa „dokazuje“, že jeden z nich pri jedinom lete zničil celý systém PVO gruzínskej armády po tom, čo si s tým nevedelo poradiť celé ruské letectvo. Je zrejmé, že takéto „rambo“ výkony sú nereálne a vznikli pravdepodobne „nafukovaním“ celkom úspešného nasadenia strojov Su-34v rámci REB."
V prípade záujmu môžem dať i zvyšok, t.j. straty leteckej techniky a jej príčiny, lebo o tom je tie nekonečné množstvo mýtov.Skrýt celý příspěvekA o to prave jde, s realisticky zmyslejicim clovekem jsem se tam nepotkal. Kazdy s kym jsem prohodil par slov veril, ze Ukrajina do toho jde naplno proti Rusku, ktere do toho jde ...Zobrazit celý příspěvek
A o to prave jde, s realisticky zmyslejicim clovekem jsem se tam nepotkal. Kazdy s kym jsem prohodil par slov veril, ze Ukrajina do toho jde naplno proti Rusku, ktere do toho jde taky naplno, a hrdinne se jim dari Rusko odrazet. Pro nas sci-fi, ale lidi co jsem potkal tomuhle veri. Zvlastni.Skrýt celý příspěvek
Clanek: To ze RU armada by v pripade plneho nasadenia prevalcovala UA je zrejme jasne vacsine realisticky zmyslajucich ludi. Pri plnom konflikte by to bol zrejme rychli proces. ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: To ze RU armada by v pripade plneho nasadenia prevalcovala UA je zrejme jasne vacsine realisticky zmyslajucich ludi. Pri plnom konflikte by to bol zrejme rychli proces.
Ale rovnaky uhol pohladu sa da uplatnit aj z druhej strany: Ak by separatisti na vychode nemali materialnu, logisticku, informacnu, personalnu a politicku podporu zo strany Ruska, tak by to UA armada, napriek tomu v akom stave je, uz velmi davno ukoncila a bolo by po konflikte.
Takze ten pohlad zapadneho Ukrainca nie je zase uplne mimo.Skrýt celý příspěvekJe opravdu zajimave se s nejakym zapadnim ukrajincem chvilku bavit. Opakovane, snad az ze 100% jsem se potkal jen s presvedcenim, ze Ukrajina je ve valce s Ruskem a statecne mu ...Zobrazit celý příspěvek
Je opravdu zajimave se s nejakym zapadnim ukrajincem chvilku bavit. Opakovane, snad az ze 100% jsem se potkal jen s presvedcenim, ze Ukrajina je ve valce s Ruskem a statecne mu vzdoruje. Nebyt statecnych Ukrajinskych vojaku uz by je Rusko zase spolklo. Rozum mi to nebral, nalit si cisteho vina a musi byt i tem nejoptimistictejsim vlastencum jasne, ze kdyby do toho Rus slapnul naplno, zastavi na hranicich Slovenska (snad) nejpozdeji do tydne. Ukrajinska armada nedostava naprdel od Ruske armady, ale od absolutniho zlomku toho co ma Rusko k dispozici, navic vubec nezapojujic nektere sve slozky: letectvo, namornictvo... a casto dava k dispozici jen techniku. A k tomu se mi vaze ta docela prosta otazka v nadpisu / perexu. Zastavi... ? No nezastavi. Mozna by neco poslali k zemi, ale tu se bavime o poctem i kvalitou o dvou zcela jinych armadach. Rusove maji navrch ve vsem meritelnem i v tom nemeritelnem (treba v odhodlani mlatit "fasisty").
Sice je to otazka ciste hypoteticka, Rusko do konfliktu, plneformatoveho konfliktu, s Ukrajinou jit nechce a nepotrebuje. Ale pokud byla myslena vazne pak snad neni treba nekolika clanku na analyzu. Staci shrnout jednim kratkym:"ne".Skrýt celý příspěvekNesher sorry v rychlosti špatně jsem přečetl tvůj nick... ano článek je o Ukrajinské PVO, kdy Marthy vyslovil názor tyto systémy jsou v drtivé většině Ruské výroby a jsou tudíž ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher sorry v rychlosti špatně jsem přečetl tvůj nick... ano článek je o Ukrajinské PVO, kdy Marthy vyslovil názor tyto systémy jsou v drtivé většině Ruské výroby a jsou tudíž závislé na dodávkách kvalitních náhradních dílů z Ruska.. já jenom dodal jak kvalitní jsou ty jejich repase ukáže až reálné bojové nasazení..
Opakuji zřejmě nejlepší PVO mají opolčenci, protože kdyby ho neměli tak to tam vypadá nějak takto jako na začátku ATO na Donbase :
Missile airstrike Su 25 to Lugansk 02.06.2014
https://www.youtube.com/watch?...
I v době kotle v Debalceve, kde bylo obklíčeno až 6000 UK vojáků Ukrajinské letectvo se ani nepřiblížilo jim na pomoc...Skrýt celý příspěvekgivicz: a nebude to náhodou tak, že hybridné sily RF za chrbtom z celou ich armádou sú na tom menšom kúsku Donbasu čo by ruskej enklávy ako doma a to nielen s PVO. Nielen grady ...Zobrazit celý příspěvek
givicz: a nebude to náhodou tak, že hybridné sily RF za chrbtom z celou ich armádou sú na tom menšom kúsku Donbasu čo by ruskej enklávy ako doma a to nielen s PVO. Nielen grady predsa môžu letieť z poza "hranice" v prípade potreby... tak kto by tam lietal ?
____________
Dnes UA oslavovali deň nezávislosti vojenskou prehliadkou kde sa pochválili vojenskou technikou.
link: https://www.youtube.com/watch?...
P.S. díky za článok, už teraz sa teším na II. časť dúfam, že sa dozvieme aj o pasivnom zariadení pre radiotechnický priezkum a sledovanie Kolčuga / Kolčuga M ako konkurencie pre dobre známe české Tamary a Věry resp. Věry NG.Skrýt celý příspěvekUkrajinské modernizácie sú primárne určené pre potenciálnych zahraničných zákazníkov. Ukrajinci nemajú prostriedky na rozsiahlejšiu modernizáciu vlastnej armády aj keď kapacity a ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajinské modernizácie sú primárne určené pre potenciálnych zahraničných zákazníkov. Ukrajinci nemajú prostriedky na rozsiahlejšiu modernizáciu vlastnej armády aj keď kapacity a schopnosti určite ano. Ukrajinské letectvo je v troskách. Tabuľkovo sice majú obrovské počty techniky ale prevádzkyschopných len pár kusov. Tie, relatívne veľké straty na začiatku konfliktu na Donbase neboli sposobené nejakou sofistikovanou podporou z Ruska, boli všetky sposobené pechotnými zbraňami a primárne samozrejme neschopným velením. Ono poslať IL-76 s vojakmi na obklúčené letisko bez akejkoľvek podpory chce skutočne lampasáckeho génia.Skrýt celý příspěvek
givicz Můj nick je Nesher, já ti ho také nekomolím, to za prvé. A za druhé, článek je o Ukrajině a jejím PVO, respektive o možnostech jejího nasazení proti jedinému nepříteli, ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
Můj nick je Nesher, já ti ho také nekomolím, to za prvé.
A za druhé, článek je o Ukrajině a jejím PVO, respektive o možnostech jejího nasazení proti jedinému nepříteli, Rusku. To za druhé
Takže diskuzi "a vy zase bijete černochy" si prosím nech od cesty, to za třetíSkrýt celý příspěvekNasher a myslíš, že v Sýrii to bylo také jenom místní povstání, které nebylo podporované ze zahraničí ??? ještě v současné době jsou na území Sýrie americké okupační základny a ...Zobrazit celý příspěvek
Nasher a myslíš, že v Sýrii to bylo také jenom místní povstání, které nebylo podporované ze zahraničí ??? ještě v současné době jsou na území Sýrie americké okupační základny a cvičí tam teroristy ... já ti říkám, že na beton to bylo podporováno ze zahraničí jak finančně tak i materiálně....Skrýt celý příspěvek
Givicz
Jo, v tom nejsme v rozporu.
Jen říkám, že těch pár místních, kteří v tom jedou a vzbuzují zdání, že je to místní povstání, nemá nic a nebýt Rusů, tak je dávno po válce.Givicz
Jo, v tom nejsme v rozporu.
Jen říkám, že těch pár místních, kteří v tom jedou a vzbuzují zdání, že je to místní povstání, nemá nic a nebýt Rusů, tak je dávno po válce.Nasher takž potvrzuješ pouze jedno logické vysvětlení (protože jinak se to opravdu nedá vysvětlit v těch nejtěžších bojích se Ukrajinská letadla těch území vyhýbala obloukem a ...Zobrazit celý příspěvek
Nasher takž potvrzuješ pouze jedno logické vysvětlení (protože jinak se to opravdu nedá vysvětlit v těch nejtěžších bojích se Ukrajinská letadla těch území vyhýbala obloukem a mastili to tam bez letecké podpory), že nejlepší PVO v oblasti mají opolčenci... díky :)Skrýt celý příspěvek
zaujímalo by ma, akou cestou sa vydá tá spomínaná modernizácia a to hlavne u 2K12 KUB.. či chcú využiť fakt, že majú plné sklady rakiet a zmodernizujú len SURN, alebo to bude niečo ...Zobrazit celý příspěvek
zaujímalo by ma, akou cestou sa vydá tá spomínaná modernizácia a to hlavne u 2K12 KUB.. či chcú využiť fakt, že majú plné sklady rakiet a zmodernizujú len SURN, alebo to bude niečo podobné ako sa sa svojho času vyvíjalo v ČR, kde na odpaľovák 2P25 umiestnili rakety ASPIDE v samostatných kontajneroch.. ak má o tom niekto nejaké poznatky a hodíte po mne link, budem vďačný.Skrýt celý příspěvek
givicz Místní ruští teroristé (vážně nechápu proč jim říkat opolčenci) mají leda kulové. PVO a REB jim zajišťují pravidelné jednotky RA, a to buď ty které jsou na Ukrajině na ...Zobrazit celý příspěvek
givicz
Místní ruští teroristé (vážně nechápu proč jim říkat opolčenci) mají leda kulové. PVO a REB jim zajišťují pravidelné jednotky RA, a to buď ty které jsou na Ukrajině na "dovolené" a nebo i v činné službě, tj. působící z území Ruska.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...