Puma StormBreaker: Závěrečné testy ničitele tanků

GBU-53/B StormBreaker pod stíhačkou F-15E Strike Eagle; větší foto / Raytheon 

Přesně naváděná malá puma GBU-53/B StormBreaker, dříve známá jako GBU-53/B Small Diameter Bomb II (SDB II), vstupuje do závěrečné fáze testování. Po svém zavedení do výzbroje StormBreaker umožní bojovým letadlům ničit pohybující se bodové cíle, jako jsou tanky nebo bojová vozidla pěchoty (BVP), a to za každého počasí a proti aktivně se bránícímu protivníkovi.

Americké letectvo (USAF) ma širokou paletu GPS a laserem naváděných zbraní pro ničení stacionárních cílů. Ničení pohyblivých cílů je však problém, už jen pro nutnost mobilní cíle vůbec objevit, identifikovat, sledovat a všechny tyto informace předat letecké platformě se schopností přesunout se na místo a zničit cíl vhodnými zbraněmi. To vše je nutné provádět i v noci a za nepříznivého počasí.

 


 

Podle staršího dokumentu Destroying  Mobile Ground Targets In An Anti-Access Environment (2001) USAF nebylo schopno objevit a zničit mobilní (dobře maskované) rakety Scud během operace Pouštní bouře. Koaliční letectva provedla 2400 misí proti raketám Scud. Ve 42 případech průzkumné letouny zaznamenaly oblak ze startující rakety Scud, což vedlo k osmi úderům. Celkově ale letectvo v boji proti Scudům selhalo a Iráčané proti cílům v Izraeli a Saúdské Arábii odpálili 88 Scudů.
 

Se stejnými potížemi se USAF setkalo během bombardování Jugoslávie v roce 1999 ‒ Srbové přesouvali baterie PVO S-125 Něva každých několik hodin, aby zabránili útokům amerických střel Tomahawk. Srbové také hojně využívali klamné cíle a kvalitní maskování.

 

Schopnost ničit pohyblivé cíle, zejména mobilní raketové systémy nebo mobilní prvky vojskové protivzdušné obrany (PVO) se stává čím dál důležitější. Vše ale právě komplikuje masivní zavádění moderních komplexů PVO, které nutí letectvo provádět úder z větší vzdálenosti ‒ to samozřejmě činí zásah mobilních malých cílů mimořádně obtížným.

 

V současné době hlavní leteckou municí USAF pro ničení pohyblivých cílů na zemí jsou protitankové řízené střely Hellfire, ty ale najdeme jen na bitevních letadlech A-10 Thunderbolt II. V případě klasických víceúčelových stíhacích letadel (F-15, F-16, F/A-18) lze použít laserem naváděnou pumu Paveway (GBU-12), kdy je pohybující cíl ozařován značkovacím laserem zaměřovacího kontejneru, který je podvěšen pod trupem letadla.

Američané pro tento účel testovali také satelitem naváděné pumy JDAM (Joint Direct Attack Munition) ‒ letoun sledoval cíl a předával pumě měnící se GPS souřadnice.

 

Další možností je zasahovat konvoje vozidel kazetovou municí, ale tyto zbraně jsou podle mezinárodních smluv již zakázany. Otázkou tedy je, jak jsou pumy Paveway proti pohyblivým cílům účinné (ve špatném počasí, rychle jedoucí cíl, obrněný cíl, atd.), protože generálporučík Christopher Bogdan v únoru 2017 uvedl: „Když jsme se těchto zbraní [kazetové munice - pozn. red.] zbavili, zůstali jsme bez munice, která dokáže zasáhnout pohybující se cíle.“

 

Problém je také ničení útočících rozptýlených tanků, BVP a jiných obrněných vozidel, které jsou chráněny silnou vojskovou PVO ‒ při nasazení bitevních letadel A-10 nebo vrtulníků AH-64 se musí počítat s masivními ztrátami. Stejně tak i víceúčelová stíhací letadla jsou v určité vzdálenosti smrtelně ohrožena PVO nepřítele, nemluvě o protiopatřeních protivníka, které mohou rušit GPS signál a pomocí dýmových clon rušit laserem naváděné zbraně.
 

Schopnost ničit pohyblivé cíle se ale u USAF dramaticky zvýší se zavedením pumy GBU-53/B StormBreaker. Puma má hmotnost pouze 93 kg (GBU-12 230 kg), na délku měří 1,76 m (GBU-12 3,27 m) a je schopna na vzdálenost 70 km ničit pohyblivé cíle. Pokročilá senzorová hlavice pumy obsahuje inerciální/satelitní navigaci, milimetrový radar, nechlazený infračervený senzor a čidlo pro laserové navedení. Díky použití radaru StormBreaker umí ničit cíle ukryté v mlze, kouřové cloně nebo písečné bouři.

 

Ukázka fungování pumy StormBreaker (SDB II)

 

Zjednodušeně řečeno ‒ StormBreaker je určen k ničení jednotlivých mobilních cílů na velkou vzdálenost, v jakémkoliv počasí, světelných podmínkách i přes silné protiopatření protivníka. Pilot navíc může před datalink posílat pumě upravené údaje a pomoci tak s navigací ve špatném počasí.

 

Výhodou jsou malé rozměry. Například F-15E Strike Eagle dokáže nést až 28 StormBreaker a teoreticky zničit stejný počet rychle jedoucích obrněných vozidel na vzdálenost 70 km. Puma navíc dokáže sama objevit, rozpoznat a následně zasáhnout nejhodnotnější cíl, a to jak na zemi, tak i na moři. Nosný letoun tak může vyslat pumy do předpokládaného místa pohybu protivníka a pumy již samy objeví, vyberou a zničí cíle. Při vývojovém testování byla úspěšnost pum údajně až 90 %. Útočící vlna osmi F-15E tak může teoreticky při jednom náletu zastavit postup celé ruské tankové brigády (94 tanků, 37 BVP).

 

Pumy StormBreaker na jaře letošního roku již prošly závěrečným posouzením operační připravenosti OTRR (Operational Test Readiness Review) a nyní probíhá počáteční operační testování a zkoušky (IOT & E), kdy USAF ověřuje výrobcem deklarované vlastnosti pumy. Po úspěšném dokončení IOT & E dojde k zahájení počáteční nízko-sériové výroby (LRIP).

 

„S potěšením jsme se od amerického letectva dozvěděli, že první ostré shozy StormBreaker v operačním testování [IOT & E - pozn. red.] přinesly pozitivní výsledky,“ řekl Taylor Lawrence, prezident společnosti Raytheon Missile Systems.

 

Pumy StormBreaker již na přelomu letošního roku získají F-15E a od roku 2022 letouny F-35, které mohou nést osm malých pum uvnitř zbraňové šachty a dalších 16 pum pod křídly. USAF počítá s nákupem 17 000 pum StormBreaker, které se stanou nosnou zbraní vzduch-země útočných letadel, především F-15E Strike Eagle, F/A-18 Super Hornet a F-35 Lightning II.

 

Samozřejmě vše má svou cenu ‒ jedna puma StormBreaker přijde americké daňové poplatníky na 100 000 dolarů

 

Mimo to do příchodu pum StormBreaker F-35 získá jako dočasné řešení pumu GBU-49 Enhanced Paveway II (vylepšená GBU-12), která dokáže usnadnit komplikované zaměření pohybujícího se cíle laserem F-35. Problém je, že na rozdíl od starších letadel se zaměřovacími kontejnery nemá F-35 zatím plně automatické laserové sledování pohybujícího se cíle ‒ tuto schopnost získá F-35 až po roce 2022 v rámci modernizačního bloku 4.2.

 

Zdroj: DefenseNewsReuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země

Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické ...

MHTK: Miniraketa proti dělostřelectvu a minometům

Americká armáda (US Army) poskytla firmě Lockheed Martin dalších 2,6 milionu dolarů na rozvoj ...

Izrael proměnil dělostřeleckou raketu v leteckou zbraň

Izraelské společnosti IMI Systems (Israeli Military Industries Systems) a IAI (Israel Aerospace ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    23:01 24.07.2018

    flanker.jirka: ako pisem... pri masivnej barazi, skratka tomu C-Ram zahltis radar cielmi... pridaj k tomu aktivne rusenie a mozes zabudnut na vyssiu uspesnost ako 10-15%... ak k ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: ako pisem... pri masivnej barazi, skratka tomu C-Ram zahltis radar cielmi... pridaj k tomu aktivne rusenie a mozes zabudnut na vyssiu uspesnost ako 10-15%... ak k tomu priratas lietadla ktore aktivne pojdu po radaroch PVO, tak este menej...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    22:30 24.07.2018

    Shania: pokud to uvidí antény, tak to může jít, tímto směrem nemusí šetřit na nalozich, nehrozí tam ohrožení vojáků okolo techniky. Ale techniky vybavené APS bude minimum.

    Shania: pokud to uvidí antény, tak to může jít, tímto směrem nemusí šetřit na nalozich, nehrozí tam ohrožení vojáků okolo techniky. Ale techniky vybavené APS bude minimum.

  • flanker.jirka
    18:28 24.07.2018

    jj284b: přemýšlíte někdy nad tím co napíšete? 10-15% úspěšnosti u C-RAM?

    jj284b: přemýšlíte někdy nad tím co napíšete? 10-15% úspěšnosti u C-RAM?

  • Shania
    15:17 24.07.2018

    ARES: problém to je, většina APS zatím moc neřeší ani ATGM útočící z vrchu. Schopnost eliminovat pumu, co jde kolmo na tank je uplně jiný level.

    ARES: problém to je, většina APS zatím moc neřeší ani ATGM útočící z vrchu. Schopnost eliminovat pumu, co jde kolmo na tank je uplně jiný level.

  • Shania
    15:14 24.07.2018

    Co v článku chybí a je to dost důležitá věc: SDB2 je jedna z prvních zbraní s UAI - Universal Armament Interface Důvod proč je nejdřív SDB2 na F-15E je, že se tam UAI ...Zobrazit celý příspěvek

    Co v článku chybí a je to dost důležitá věc: SDB2 je jedna z prvních zbraní s UAI - Universal Armament Interface

    Důvod proč je nejdřív SDB2 na F-15E je, že se tam UAI testuje.
    --
    UAI
    The United States Air Force has identified that the time taken to field new weapon capabilities is intrinsically linked to the aircraft Operational Flight Programme (OFP) procurement cycles. Traditionally, should a new weapon requirement be needed, integration could only commence at the start of the next OFP upgrade cycle. As such cycles may only occur every three to four years, the introduction to service of new military capability has the potential to be significantly delayed. The response to this situation has been the development of the Universal Armament Interface (UAI), a concept which aims to break the dependence on the OFP upgrade cycles, thereby enabling new weapons to be introduced to service quickly. This chapter provides an overview of the UAI concept and the potential benefits it brings to weapons integration programmes.Skrýt celý příspěvek

  • ARES
    14:22 24.07.2018

    Schopnost pumy GBU-53/B StormBreaker ničit jednotlivé mobilní cíl na velkou vzdálenost až 70 km, v jakémkoliv počasí, světelných podmínkách z ní dělá vysoce efektivní bojový ...Zobrazit celý příspěvek

    Schopnost pumy GBU-53/B StormBreaker ničit jednotlivé mobilní cíl na velkou vzdálenost až 70 km, v jakémkoliv počasí, světelných podmínkách z ní dělá vysoce efektivní bojový prostředek k ničení obrněných uskupení protivníka. To ovšem za předpokladu, že objekty, které se jimi předpokládají ničit, nebudou vybaveny prostředky k potlačení jejich možností ničit vyhledaný cíl.

    Je totiž třeba mít na paměti, že u zaváděných generací obrněných prostředků, zejména tanků, se předpokládá, že budou vybaveny aktivními systémy ochrany (APS), schopnými ničit i protitankové řízené střely a kumulativní tankovou munici. Příkladem je izraelský APS Trophy. Předpokládá se, že americká armáda takovým systémem vyzbrojí všechna svá obrněná vozidla, především půjde o tanky Abrams, BVP Bradley a vozidla Stryker.

    Nebude vážnějším technickým problémem u systémů APS začlenit do portfolia cílů i pumy typu GBU-53/B StormBreaker tím, že se do systémů APS bude implementována možnost lokalizovat a ničit vzdušné cíle útočící nikoli jen z přízemních výšek v nízkých elevacích, ale i letecké pumy. Odehraje se klasický duel „střela – pancíř“. Nicméně tato skutečnost, snížení reálné bojové efektivnosti, nesníží význam užití pum GBU-53/B StormBreaker, protože minimálně vyvolá další potřebu zvýšení balistické ochrany obrněných vozidel.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    12:55 24.07.2018

    O ty F-16 bych se nebál. U.S. jich provozují cca tisíc a ještě nějaký pátek budou. Takže Stormbreaker integrován nejspíš bude. Spíš nerozumím tomu, jak ta puma řeší problémy ...Zobrazit celý příspěvek

    O ty F-16 bych se nebál. U.S. jich provozují cca tisíc a ještě nějaký pátek budou. Takže Stormbreaker integrován nejspíš bude.

    Spíš nerozumím tomu, jak ta puma řeší problémy popsané v článku. V něm se totiž píše, že hlavním problémem je malé mobilní a maskované cíle (např. SCUD nebo tank) vůbec objevit, identifikovat, sledovat a předat informace útočícímu letadlu. Nechápu, jak s tímhle pomůže naváděná munice? Neříkají, že je nedokážou trefit...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    12:18 24.07.2018

    O F-16 se nepise, ze by mel byt Stormbreaker integrovan. Takze dilema pro SR jestli koupit ci nekoupit muze byt jednoduche.

    O F-16 se nepise, ze by mel byt Stormbreaker integrovan. Takze dilema pro SR jestli koupit ci nekoupit muze byt jednoduche.

  • jj284b
    11:59 24.07.2018

    PavolR: pri takto masivnej barazi by C-Ram mali uspesnost okolo 10-15% skor menej ako viac.. a aj to by sa uz povazovalo za uspech. navyse si pridaj rusenie radarov PVO v oblasti a ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: pri takto masivnej barazi by C-Ram mali uspesnost okolo 10-15% skor menej ako viac.. a aj to by sa uz povazovalo za uspech. navyse si pridaj rusenie radarov PVO v oblasti a par lietadiel na potlacenie PVO... skratka Stormbreaker im da utocnu kapacitu ktoru zatial nemali..Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    11:07 24.07.2018

    Jara: Laserové navádění je poloaktivní, cíl musí být ozařován laserovým paprskem, ať už to bude střelecký kontejner nebo návodčím na zemi. Ostatní způsoby navedení jsou samostatné, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara: Laserové navádění je poloaktivní, cíl musí být ozařován laserovým paprskem, ať už to bude střelecký kontejner nebo návodčím na zemi. Ostatní způsoby navedení jsou samostatné, ale je možné datalinkem upřesňovat nebo prioritizovat cíle.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    10:55 24.07.2018

    Mohl by někdo trochu lépe nastínit to navádění, všechny senzory jsou na pumě... letadlo komunikuje přes datalink... letadlo tedy pro tuhle munici nepotřebuje ozařovat cíl laserem, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mohl by někdo trochu lépe nastínit to navádění, všechny senzory jsou na pumě... letadlo komunikuje přes datalink... letadlo tedy pro tuhle munici nepotřebuje ozařovat cíl laserem, tedy střelecký kontejner není nutný?Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    10:47 24.07.2018

    Nechci aby to znělo rýpavě, ale myslím si, že na munici A-G na Slovensku k F16V ještě nějaký čas zapomeňte, priorita bude dostat ty éra do vzduchu, vybudování zázemí, začlenění do ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechci aby to znělo rýpavě, ale myslím si, že na munici A-G na Slovensku k F16V ještě nějaký čas zapomeňte, priorita bude dostat ty éra do vzduchu, vybudování zázemí, začlenění do NATINADS, a nakoupit/ošahat si moderní PLŘS no amáte min 5let co dělat.Skrýt celý příspěvek

  • peto150
    10:34 24.07.2018

    Som zvedavý čo kúpia naši k f-16 tkam ako vzduch-zem muníciu ak by to bol rampage a StormBreaker bolo by to zaujímave :) ale asi si môžem nechať iba snívať :/

    Som zvedavý čo kúpia naši k f-16 tkam ako vzduch-zem muníciu ak by to bol rampage a StormBreaker bolo by to zaujímave :) ale asi si môžem nechať iba snívať :/

  • PavolR
    10:23 24.07.2018

    Aj Američania ratifikovali dohovor o zákaze kazetovej munície? Tak to budú musieť prosiť Poliakov, aby to hádzali za nich. :-D Cena by ani nebola taká zlá, ak uvážime, že je v ...Zobrazit celý příspěvek

    Aj Američania ratifikovali dohovor o zákaze kazetovej munície? Tak to budú musieť prosiť Poliakov, aby to hádzali za nich. :-D

    Cena by ani nebola taká zlá, ak uvážime, že je v hre vyradenie MBT, BVP alebo cieľa podobnej hodnoty, ktorého náhrada môže trvať súperovi poriadne dlho, avšak ... u natoľko pokročilého protivníka, ktorého PVO si dokáže držať od tela bojové lietadlá a vrtuľníky je radno rátať aj s určitou úrovňou C-RAM schopností, čo to zastavenie obrnenej brigády trocha predraží ...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2