Puma StormBreaker: Závěrečné testy ničitele tanků
- 24. 7. 2018
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Přesně naváděná malá puma GBU-53/B StormBreaker, dříve známá jako GBU-53/B Small Diameter Bomb II (SDB II), vstupuje do závěrečné fáze testování. Po svém zavedení do výzbroje StormBreaker umožní bojovým letadlům ničit pohybující se bodové cíle, jako jsou tanky nebo bojová vozidla pěchoty (BVP), a to za každého počasí a proti aktivně se bránícímu protivníkovi.
Americké letectvo (USAF) ma širokou paletu GPS a laserem naváděných zbraní pro ničení stacionárních cílů. Ničení pohyblivých cílů je však problém, už jen pro nutnost mobilní cíle vůbec objevit, identifikovat, sledovat a všechny tyto informace předat letecké platformě se schopností přesunout se na místo a zničit cíl vhodnými zbraněmi. To vše je nutné provádět i v noci a za nepříznivého počasí.
Podle staršího dokumentu Destroying Mobile Ground Targets In An Anti-Access Environment (2001) USAF nebylo schopno objevit a zničit mobilní (dobře maskované) rakety Scud během operace Pouštní bouře. Koaliční letectva provedla 2400 misí proti raketám Scud. Ve 42 případech průzkumné letouny zaznamenaly oblak ze startující rakety Scud, což vedlo k osmi úderům. Celkově ale letectvo v boji proti Scudům selhalo a Iráčané proti cílům v Izraeli a Saúdské Arábii odpálili 88 Scudů.
Se stejnými potížemi se USAF setkalo během bombardování Jugoslávie v roce 1999 ‒ Srbové přesouvali baterie PVO S-125 Něva každých několik hodin, aby zabránili útokům amerických střel Tomahawk. Srbové také hojně využívali klamné cíle a kvalitní maskování.
Schopnost ničit pohyblivé cíle, zejména mobilní raketové systémy nebo mobilní prvky vojskové protivzdušné obrany (PVO) se stává čím dál důležitější. Vše ale právě komplikuje masivní zavádění moderních komplexů PVO, které nutí letectvo provádět úder z větší vzdálenosti ‒ to samozřejmě činí zásah mobilních malých cílů mimořádně obtížným.
V současné době hlavní leteckou municí USAF pro ničení pohyblivých cílů na zemí jsou protitankové řízené střely Hellfire, ty ale najdeme jen na bitevních letadlech A-10 Thunderbolt II. V případě klasických víceúčelových stíhacích letadel (F-15, F-16, F/A-18) lze použít laserem naváděnou pumu Paveway (GBU-12), kdy je pohybující cíl ozařován značkovacím laserem zaměřovacího kontejneru, který je podvěšen pod trupem letadla.
Američané pro tento účel testovali také satelitem naváděné pumy JDAM (Joint Direct Attack Munition) ‒ letoun sledoval cíl a předával pumě měnící se GPS souřadnice.
Další možností je zasahovat konvoje vozidel kazetovou municí, ale tyto zbraně jsou podle mezinárodních smluv již zakázany. Otázkou tedy je, jak jsou pumy Paveway proti pohyblivým cílům účinné (ve špatném počasí, rychle jedoucí cíl, obrněný cíl, atd.), protože generálporučík Christopher Bogdan v únoru 2017 uvedl: „Když jsme se těchto zbraní [kazetové munice - pozn. red.] zbavili, zůstali jsme bez munice, která dokáže zasáhnout pohybující se cíle.“
Problém je také ničení útočících rozptýlených tanků, BVP a jiných obrněných vozidel, které jsou chráněny silnou vojskovou PVO ‒ při nasazení bitevních letadel A-10 nebo vrtulníků AH-64 se musí počítat s masivními ztrátami. Stejně tak i víceúčelová stíhací letadla jsou v určité vzdálenosti smrtelně ohrožena PVO nepřítele, nemluvě o protiopatřeních protivníka, které mohou rušit GPS signál a pomocí dýmových clon rušit laserem naváděné zbraně.
Schopnost ničit pohyblivé cíle se ale u USAF dramaticky zvýší se zavedením pumy GBU-53/B StormBreaker. Puma má hmotnost pouze 93 kg (GBU-12 230 kg), na délku měří 1,76 m (GBU-12 3,27 m) a je schopna na vzdálenost 70 km ničit pohyblivé cíle. Pokročilá senzorová hlavice pumy obsahuje inerciální/satelitní navigaci, milimetrový radar, nechlazený infračervený senzor a čidlo pro laserové navedení. Díky použití radaru StormBreaker umí ničit cíle ukryté v mlze, kouřové cloně nebo písečné bouři.
Ukázka fungování pumy StormBreaker (SDB II)
Zjednodušeně řečeno ‒ StormBreaker je určen k ničení jednotlivých mobilních cílů na velkou vzdálenost, v jakémkoliv počasí, světelných podmínkách i přes silné protiopatření protivníka. Pilot navíc může před datalink posílat pumě upravené údaje a pomoci tak s navigací ve špatném počasí.
Výhodou jsou malé rozměry. Například F-15E Strike Eagle dokáže nést až 28 StormBreaker a teoreticky zničit stejný počet rychle jedoucích obrněných vozidel na vzdálenost 70 km. Puma navíc dokáže sama objevit, rozpoznat a následně zasáhnout nejhodnotnější cíl, a to jak na zemi, tak i na moři. Nosný letoun tak může vyslat pumy do předpokládaného místa pohybu protivníka a pumy již samy objeví, vyberou a zničí cíle. Při vývojovém testování byla úspěšnost pum údajně až 90 %. Útočící vlna osmi F-15E tak může teoreticky při jednom náletu zastavit postup celé ruské tankové brigády (94 tanků, 37 BVP).
Pumy StormBreaker na jaře letošního roku již prošly závěrečným posouzením operační připravenosti OTRR (Operational Test Readiness Review) a nyní probíhá počáteční operační testování a zkoušky (IOT & E), kdy USAF ověřuje výrobcem deklarované vlastnosti pumy. Po úspěšném dokončení IOT & E dojde k zahájení počáteční nízko-sériové výroby (LRIP).
„S potěšením jsme se od amerického letectva dozvěděli, že první ostré shozy StormBreaker v operačním testování [IOT & E - pozn. red.] přinesly pozitivní výsledky,“ řekl Taylor Lawrence, prezident společnosti Raytheon Missile Systems.
Pumy StormBreaker již na přelomu letošního roku získají F-15E a od roku 2022 letouny F-35, které mohou nést osm malých pum uvnitř zbraňové šachty a dalších 16 pum pod křídly. USAF počítá s nákupem 17 000 pum StormBreaker, které se stanou nosnou zbraní vzduch-země útočných letadel, především F-15E Strike Eagle, F/A-18 Super Hornet a F-35 Lightning II.
Samozřejmě vše má svou cenu ‒ jedna puma StormBreaker přijde americké daňové poplatníky na 100 000 dolarů
Mimo to do příchodu pum StormBreaker F-35 získá jako dočasné řešení pumu GBU-49 Enhanced Paveway II (vylepšená GBU-12), která dokáže usnadnit komplikované zaměření pohybujícího se cíle laserem F-35. Problém je, že na rozdíl od starších letadel se zaměřovacími kontejnery nemá F-35 zatím plně automatické laserové sledování pohybujícího se cíle ‒ tuto schopnost získá F-35 až po roce 2022 v rámci modernizačního bloku 4.2.
Zdroj: DefenseNews, Reuters
Související články
GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II
Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...
- 19.10.2017
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země
Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické ...
- 05.02.2018
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
MHTK: Miniraketa proti dělostřelectvu a minometům
Americká armáda (US Army) poskytla firmě Lockheed Martin dalších 2,6 milionu dolarů na rozvoj ...
- 21.06.2018
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael proměnil dělostřeleckou raketu v leteckou zbraň
Izraelské společnosti IMI Systems (Israeli Military Industries Systems) a IAI (Israel Aerospace ...
- 26.06.2018
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Shania: swarm taktiku bych chápal spíše pro případ, kdy větší počet prostředků bude společně působit na jeden cíl, tady se spíše nabízí algoritmy, tak aby se munice nedublovala s ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: swarm taktiku bych chápal spíše pro případ, kdy větší počet prostředků bude společně působit na jeden cíl, tady se spíše nabízí algoritmy, tak aby se munice nedublovala s jinou a mohli efektivně působit na větší počet techniky. Nebo se to bere obecně tak, že dochází ke komunikaci mezi sebou a předávání dat, na základě "umělé inteligence?"Skrýt celý příspěvek
jj284b: máte poněkud jednoduchou matematiku, pokud chcete porovnávat boj se skupinou soukromých ozbrojených společností nebo firem s tím čím může disponovat pravidelná armáda, ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: máte poněkud jednoduchou matematiku, pokud chcete porovnávat boj se skupinou soukromých ozbrojených společností nebo firem s tím čím může disponovat pravidelná armáda, která nerezignovala na kvalitní PVO a PRO svých pozemních jednotek.
Samozřejmě, že by bylo jednodušší žít v takovém jednoduchém světě, jak si jej představujete, ale ono to tak prostě není. Entit, které Vám do toho prostého výpočtu po cestě vstoupí je více než dost.
Už jen představa, že by poslali takovou jednotku bez zajištění průzkumu vzdušného prostoru, například pomocí A 50 je přitažená za vlasy. Ale to už bychom tu vedli hypotetické scénáře s cínovými vojáčky :-DSkrýt celý příspěvekTaková salva je určitě představitelná, ale závisí na celkové situaci. Přítomnost C-RAM, ARM, rušiček, CWIS, APS... Právě třeba využití AESA v hard-kill systémech může způsobit ...Zobrazit celý příspěvek
Taková salva je určitě představitelná, ale závisí na celkové situaci. Přítomnost C-RAM, ARM, rušiček, CWIS, APS... Právě třeba využití AESA v hard-kill systémech může způsobit jednoduší zaměření a přečíslení. Pokud se tank bude bránit soft-kill clonou, která rozhodí i radar, asi tím oslepí i sebe, včetně hard-kill prostředků.Skrýt celý příspěvek
danny: ty zbraně budou taky používat data link k vzájemné komunikaci, takže bude snažší rušit link 16 mezi nimi a letadlem, než mezi bombami (bomby budou blíž u sebe). nevím ...Zobrazit celý příspěvek
danny: ty zbraně budou taky používat data link k vzájemné komunikaci, takže bude snažší rušit link 16 mezi nimi a letadlem, než mezi bombami (bomby budou blíž u sebe).
nevím jestli ty zbraně už umí komunikovat mezi sebou a mají swarm algoritmy a nebo umí kooperovat nějak jinak.
Změna cílu atd je něco co může řešit platforma co je vypouštířídí pomocí datalinku.
http://www.airforcemag.com/Sit...
Tady je pár vykopírovaných vět co můžou ukázat jaké schopnosti ty zbraně mají
Net-enabled and incorporating the latest smart weapon logic, GBU-53/B accepts in-flight re-targeting, target updates and provides weapon status feedback to authorized parties on the network.
*takže změna cíle a trasy a pravděpodobně i posílají video a další data zpět, pro vyhodnocení poškození.
Built with growth in mind, GBU-53/B’s electronics have powerful signal processing capable of dealing with a wide variety of engagement scenarios and countermeasures.
Mission Planning is fast, flexible and simple to execute using the Joint Mission Planning System pre-sortie, as part of ground operations, or in flight. Once in the target area, a variety of on-aircraft or authorized third parties such as JTACs can be used to cue the weapon.
GBU-53/B multi-attack modes:
Normal Attack for moving and stationary targets in adverse or clear weather.
Coordinate Attack for fixed targets in heavily defended environments.
* tohle pořád neznamená, že už mají swarm a nebo kooperační schopnosti. Určitě je tam možnost mít TOT (time on target) a utok z více směrů.
Immediate Attack for close in or pop-up opportunity targets; rapid employment, flies predictable flight path.
Laser Illuminated Attack for hit-the-spot precision. Smart weapon logic results in minimum cockpit workload, ensuring focus on the fight.
GBU-53/B dual wave form, two-way data link allows targeting updates for positive weapon control, and provides weapon status messages to the shooter en route to the target after launch.
*obousměrný data link je klíčový pro to aby měli/mohli mít swarm a kooperační schopnosti.Skrýt celý příspěvekShania: dík. Neřešil jsem nosnost, spíš počet závěsů. Palivo, nějaký kontejner + něco pro vlastní obranu. Těch 16 se mi zdá dost reálnějších, než 28. Co se týče rušení, nemyslel ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: dík. Neřešil jsem nosnost, spíš počet závěsů. Palivo, nějaký kontejner + něco pro vlastní obranu. Těch 16 se mi zdá dost reálnějších, než 28.
Co se týče rušení, nemyslel jsem datalink, ten bude určitě dobře chráněn. Ale komunikaci mezi těmi bombami. Pokud útočí hromadně a mají určitou volnost ve výběru cílů, musí mezi sebou zákonitě komunikovat v real time. Takže budou vyhledávat cíle radarem, hlásit polohu v roji a rozdělovat si cíle.
Neviděl jsi někde údaje o rychlosti? Ta bude asi z pohledu obrany taky dost klíčová.Skrýt celý příspěvekdanny: F-15E https://militaryedge.org/wp-co... 20 SDB a pořád má místo na dvě přídavné nádrže a 4 AAM a je to poměrně lehká zátěž. 4xSDB + ...Zobrazit celý příspěvek
danny: F-15E https://militaryedge.org/wp-co...
20 SDB a pořád má místo na dvě přídavné nádrže a 4 AAM a je to poměrně lehká zátěž.
4xSDB + BRU-61/A važí 664kg. Tedy 20 jich važí 3,3-3,5t z 10t nosnosti stroje (tedy jen o něco víc než 6x 1000lb JDAM a nebo
3x 2000lb). Takže si umím představit, že budou běžně lítat aspoň s 16 SDB a budou mít prostor pro tři externí nádrže (což je dalších 7t)...
F-35A/C unesou 8 interně( B myslím jen 6), dalších 16 externě.
Např. F-35 vytvoří SAR mapu oblasti, takže najde a identifikuje vozidla, předá informace bombam a odhodí je. Na ty prioritní např. pujdou víc jak dvě z ruzných směrů. Pokud dojde k rušení datalinku, tak bomby stejně budou vědět co mají hledat, akorát nebude možné jim změnit cíle, aktualizovat polohu atd.
F-35 mezitím bude rušit PVO, upřesňovat a nacházet další cíle pro další stroje.
Problém toho rušení a vůbec obrany je ten, že něco musí vysílat, aby byli schopní vůbec vědět, že po nich někdo střílí a pak ten aktivní systém bude vidět a bude prioritní cíl a pak hned cokoliv co začne vyhledávat... A mít PVO jen v pasivním režimu dost snižuje reakční časy a efektivitu...Skrýt celý příspěvekPopisované parametry překypují tolika superlativy, že to ve mě vyvolává určité pochybnosti. Ale pokud tahle zázračná zbraň zvládne polovinu deklarovaného, tak uvedenou cenu ...Zobrazit celý příspěvek
Popisované parametry překypují tolika superlativy, že to ve mě vyvolává určité pochybnosti. Ale pokud tahle zázračná zbraň zvládne polovinu deklarovaného, tak uvedenou cenu nepovažuji za nijak přestřelenou.
Co si fakt nedovedu představit, tak je soustředěný útok sto a více kusů najednou. Přece jen teoretický počet, kterým se dá které letadlo ověsit, bude dost vzdálen reálnému nasazení. Proti ručníkářům možná, ale těžko proti protivníkovi, u kterého očekávám aspoň základní PVO.
A nějak si nedovedu představit, že by někdo vypustil jen tak do prostoru stylem vystřel a zapomeň takovou salvu. Navíc pokud by měl mít útok takové chytré munice na tankovou brigádu smysl, musely by mít zvládnutou techniku útoku roje, přidělování cílů atd... Což sebou zase nese nutnost čilé komunikace, na kterou bude mít i méně dokonalé rušení nepříjemné dopady.
Ale jsou to úvahy laika, budu rád za reakci někoho povolanějšíhoSkrýt celý příspěvek8x F-15E ich unesie dokopy 224... takze tolko cielov naraz nejaky C-RAM urcite nerozchodi.. hlavne ak tam budu este v okoli stroje urcene na nicenie PVO.. a pri utoku na ciel ...Zobrazit celý příspěvek
8x F-15E ich unesie dokopy 224... takze tolko cielov naraz nejaky C-RAM urcite nerozchodi.. hlavne ak tam budu este v okoli stroje urcene na nicenie PVO.. a pri utoku na ciel velkosti tankovej brigady urcite nepojde len o jednu utocnu vlnu.. Ruski "kontraktori" v Syrii by ti o tom vedeli cosi povedat..Skrýt celý příspěvek
jj284b: masivní baráž možná tak při dělostřeleckém přepadu, takové klouzavé pumy nepoletí závratnou rychlostí a trajektorie je taková, že bude dostatek času proti nim působit. Také ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: masivní baráž možná tak při dělostřeleckém přepadu, takové klouzavé pumy nepoletí závratnou rychlostí a trajektorie je taková, že bude dostatek času proti nim působit. Také asi nelze počítat s tím, že technika proti, které by se hypoteticky mělo působit bude v malém prostoru působení pouze jednoho C-RAM prostředku.Skrýt celý příspěvek
KOLT: předpokládám, že klouzavá puma nebude ničit kynetickou energií, ale náloží, tak že bude funkce stejná jako například proti ATGM nebo RPG, zničí se tedy nálož a její roznětka, ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: předpokládám, že klouzavá puma nebude ničit kynetickou energií, ale náloží, tak že bude funkce stejná jako například proti ATGM nebo RPG, zničí se tedy nálož a její roznětka, aby se nevytvořil efekt protipanceřové munice, jen se zhorší možnost, toho, že to spadne i potom na pancíř tanku.Skrýt celý příspěvek
tak minimalne Stormbreaker ma tripple seeker, takze ak aj Soft Kill system zadymi okolie ci zarusi radar, bomba spadne na poslednu znamu poziciu.. co sice pri pohyblivom cieli ...Zobrazit celý příspěvek
tak minimalne Stormbreaker ma tripple seeker, takze ak aj Soft Kill system zadymi okolie ci zarusi radar, bomba spadne na poslednu znamu poziciu.. co sice pri pohyblivom cieli pravdepodobne znamena ze bomba minie, no na druhej strane explozia 100kg bomby stale moze narobit paseku.. a ak sa to stane pri stacionarnom cieli, tak smola...Skrýt celý příspěvek
Mě by docela zajímalo, zda proti tomuhle funguje soft-killová APS, tedy rušičky jako německý MUSS. Přeci jen špatná věc to nebude, když na odvozené a vylepšené verzi pracují ...Zobrazit celý příspěvek
Mě by docela zajímalo, zda proti tomuhle funguje soft-killová APS, tedy rušičky jako německý MUSS. Přeci jen špatná věc to nebude, když na odvozené a vylepšené verzi pracují Britové - pro svoji těžkou pozemní techniku (Challenger atd.).Skrýt celý příspěvek
Teď jsem narazil na článek o "antilaseru", který vyvijejí na Yaleu. Jde o laser o silnější frekvenci, který vysílaný paprsek pohltí a mění na teplo. Možná by se podobná věcička ...Zobrazit celý příspěvek
Teď jsem narazil na článek o "antilaseru", který vyvijejí na Yaleu.
Jde o laser o silnější frekvenci, který vysílaný paprsek pohltí a mění na teplo.
Možná by se podobná věcička dala využít i zde.Skrýt celý příspěvekAPS systémy, které kryjí vršek sice existují, ale moc se zatím nepoužívají. Hádám protože jsou to takové mini C-RAM (drahé projektily, málo munice, jeden cíl naráz, potíže s ...Zobrazit celý příspěvek
APS systémy, které kryjí vršek sice existují, ale moc se zatím nepoužívají. Hádám protože jsou to takové mini C-RAM (drahé projektily, málo munice, jeden cíl naráz, potíže s reakčním časem nutným k vyřazení větších hrozeb) a v současnosti nejvíce ohrožují vozidla levnější prostředky mířící z horizontu. Ale jak bylo řečeno, až bude tahle hrozba větší, přijde reakce obrany a dokola...Skrýt celý příspěvek
@jj284b: Jenom jsem vycházel z premisy, že je puma naváděna laserovým čidlem. Pokud by tedy toto čidlo bylo zasaženo, tak to vyřadí navádění pumy samotné. Samozřejmně počítám ...Zobrazit celý příspěvek
@jj284b:
Jenom jsem vycházel z premisy, že je puma naváděna laserovým čidlem.
Pokud by tedy toto čidlo bylo zasaženo, tak to vyřadí navádění pumy samotné.
Samozřejmně počítám s tím, že puma padne na nejbližší "věc", ale i tak díky za odpově´d.Skrýt celý příspěvektektzby: urcite neporadila, tak ako by si neporadila ani s delostreleckym projektilom raze 155 ci 152 ktory je cca 2x lahsi ako SDB II Stormbreaker.. Trophy tak ako ostatne APS ...Zobrazit celý příspěvek
tektzby: urcite neporadila, tak ako by si neporadila ani s delostreleckym projektilom raze 155 ci 152 ktory je cca 2x lahsi ako SDB II Stormbreaker.. Trophy tak ako ostatne APS systemy sa zameriavaju na projektily letiace priamo na tank, odpalovace submunicie nie su orientovane tak aby boli schopne postrelovat nieco co na ciel pada prakticky kolmo.. co by teoreticky mohlo pomoct su vymetnice zadymovacich granatov, no proti milimetrovemu radaru by to velmi nepomohlo.. jedine ho nejako rusitSkrýt celý příspěvek
KOLT: tady je nějaké info k ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: tady je nějaké info k APS
https://below-the-turret-ring....
https://below-the-turret-ring....
Těch systému co mají hard kill proti top-attack je zatím jen několik. Jinak je to většinou soft-kill a nebo nic.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka, s útoky shora mají AOS obecně problém, byť ty lepší (jako Trophy) je zvládají. Hlavně ale je drobet rozdíl mezi útokem ATGM a stokilovou pumou... Řešit to samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka, s útoky shora mají AOS obecně problém, byť ty lepší (jako Trophy) je zvládají. Hlavně ale je drobet rozdíl mezi útokem ATGM a stokilovou pumou... Řešit to samozřejmě půjde. Ale bude to chtít hodně velké investice.
Shania, jak vlastně dnešní AOS zvládají velké ATGM jako je Hellfire či Brimestone? Zvláště, útočí-li tyto shora?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...