Protivzdušná obrana České republiky - čtyři kandidáti
- 9. 11. 2016
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
O modernizaci české protivzdušné obrany (PVO) má zájem pět firem - Lockheed Martin, MBDA, Kongsberg, Rafael a Diehl. Podle informací polského deníku Defence24, s ohledem na poptávané vlastnosti a s ohledem na nabídku daných firem, Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) vybere z následujících čtyř systémů - NASAMS, MEADS, SPYDER-MR (případně SPYDER-SR) nebo IRIS-T SLM.
Čtyři kandidáti pro modernizaci české PVO
MO ČR před časem poslalo oficiální žádost o informaci RFI (Request For Information) pěti předním výrobcům raketových systémů PVO. Tímto způsobem MO ČR provádí průzkum trhu a zjišťuje, jaké prostředky jsou na komerčním trhu k dispozici.
„Cílem průzkumu trhu je získat informace o existujících moderních systémech protivzdušné obrany středního dosahu, technologických trendech výrobců a o užívaných systémech v jiných zemích,“ uvedl pro magazín Euro Vladimír Lukovský, mluvčí MO ČR.
Své nabídky poslalo pět firem - německá firma Diehl, norská Kongsberg, americká Lockheed Martin, evropská MBDA a izraelská Rafael.
MO ČR plánuje pro potřeby armády nakoupit raketové prostředky PVO pro plošnou obranu krátkého dosahu SHORAD (SHOrt-Range Air Defense) a středního dosahu MSAM (Medium Surface to Air Missile), jako náhradu za raketové systémy 2K12 KUB.
Dálkový dosah nových kompletů PVO je požadován 50 km a maximální výškový 25 km. Podle nových informací Armádních novin se jedná o maximální tabulkové hodnoty, které nové komplety PVO nemusí bezpodmínečně dosáhnout.
AČR plánuje nákup čtyř baterií SHORAD/MSAM. Každá baterie zajistí ochranu prostoru o rozloze 55×55 km. V každé baterii tak může být jedno odpalovací vozidlo, nebo několik - záleží na dosahu použitých raket.
Nejde však jen o dostřel rakety, ale také o to, jak nové systémy pozemní PVO budou schopny spolupráce se současnými prostředky AČR - jako je například český systém velení a řízení (VaŘ) palby pozemní PVO RACCOS. Je otázkou doslova stovek milionů korun, zda půjde využít stávající VaŘ RACCOS, nebo se bude muset vybudovat zcela nové prostředky VaŘ palby pozemní PVO.
Stejně tak bude klíčové bezproblémové propojení nové pozemní PVO s novými 3D radary Armády ČR, které mimo jiné poslouží k navádění střel na vzdušné cíle.
Co se týče nosné platformy, lze s naprostou jistotu říci, že nové prostředky pozemní PVO budou umístěny na vozidlech Tatra .
Podle polského deníku Defence24, odolávajícího se na zdroje z MO ČR, podle nabídek daných firem i na základě požadovaných výkonů, se náhrada 2K12 KUB vybere mezi těmito nabídkami:
-
+ Lockheed Martin a MBDA / MEADS;
+ Rafael / SPYDER-MR;
+ Kongsberg / NASAMS ;
+ Diehl / IRIS-T SLM;.
Odpal střely PAC-3 MSE. / MBDA
Evropský MEADS
Nejvýkonnějším z nabízených je MEADS (Medium Extended Air Defense System) od firmy MBDA. MEADS je vyvíjen jako nástupce amerických systémů Patriot. MEADS pro své ozbrojené složky objednalo Německo a jedná se také o prodeji do Polska.
Součástí kompletu MEADS je víceúčelový střelecký radiolokátor, přehledový radar, prostředky VaŘ, odpalovací/zásobovací vozidla + střely PAC-3 MSE nebo IRIS-T SLM.
Veškeré části MEADS lze umístit na střední nákladní automobil. Konstruktéři se soustředili na skvělou strategickou (letecká/železniční přeprava) a taktickou mobilitu (doprava po vlastní ose).
MEADS je schopen velmi rychlého bojového rozvinutí a zahájení činnosti - to je klíčové při ochraně postupujících nebo manévrujících vojsk. Po rozvinutí střely ničí vzdušné cíle v rozsahu 360°.
Systémy VaŘ mají otevřenou architekturu a dokáží zpracovávat informace z externích senzorů. Podle výrobce byl systém vyvinut tak, aby mohl být velmi rychle a snadno začleněn do vojenských systémů zemí NATO.
MEADS využívá jako aktivní prvek ničení americkou raketu PAC-3 MSE ( Missile Segment Enhancement ). PAC-3 MSE je navržená především pro ničení balistických střel.
PAC-3 MSE má dostřel cca 35 km a na tuto vzdálenost chrání území před balistickými střelami s doletem až 1000 km a před střelami s plochou drahou letu. MEADS tak může ničit ruské střely Iskander nebo z letadel/lodí vypouštěné střely s plochou dráhou letu. Není ale jasné, zda se také jedná o maximální dostřel proti pomalejším cílům (letadla), nebo účinný dostřel proti balistickým raketám.
Střela IRIS-T SLM má dostřel 40 km a dostup 20 km. Dodejme, že údaje o dostřelu je nutno brát s rezervou, neboť z tiskových materiálů firem často není jasné, zda se jedna o účinný nebo maximální dostřel.
V praxi bude záležet na profilu letu cíle (balistická raketa, stíhačka, bombardér, vrtulník), na radiolokační velikostí cíle nebo na jeho rychlosti. Samozřejmě platí, že velké a pomalé cíle (bombardéry) lze ničit na větší vzdálenost než malé a velmi rychlé cíle (rakety).
Ze všech nabídek je MEADS nejpokročilejší prostředek, s pravděpodobně nejlepší schopností ničit balistické střely a střely s plochou dráhou letu ze všech kandidátů.
Nicméně je otázkou, jak si výrobce za kvality MEADS nechá zaplatit. Dlužno také dodat, že se jedná o nový systém bez reálných dat z ostrého nasazení - pokud tedy nepočítáme v boji nasazenou antiraketu PAC-3 ze systému Patriot.
Odpalovací vozidlo kompletu SPYDER-MR. / Rafael
Izraelský SPYDER-MR
SPYDER-MR (Surface-to-air PYthon and DERby Medium Range) je izraelský komplet PVO krátkého a středního dosahu. Spyder je vyráběn od roku 2005 a kromě Izraele je zaveden v armádách Indie, Gruzie, Peru, Singapuru a Vietnamu.
Systém se skládá z vozidla s víceúčelovým radarem EL/M-2084 MMR (stejný radar je nabízen i jako nový 3D radar pro AČR) a vozidla pro odpalování střel I-Derby-ER (nejvýkonnější verze střel Derby s urychlovacím stupněm pro větší dostřel). Dodejme, že jde o minimalistickou verzi baterie, do které musí být také zapojeny systémy VaŘ a další podpůrná vozidla, případně vozidla s dalšími senzory.
I-Derby-ER mají dálkový dosah 50 km a výškový 16 km. Střely jsou však na rozdíl od MEADS optimalizovány nikoliv k ničení balistických střel, ale především letadel, vrtulníků, dronů a přesné letecké munice.
Izrael také nabízí SPYDER-SR s dostřelem 20 km a dostupem 9 km. SPYDER-SR dokáže použít střely Python-5 a původní střely Derby (zvětšena verze střely Python-4). Python k navedení na cíl využívá palubní infračervený senzor, Derby vlastní radar.
V případě potřeby lze střely Python-4 a Derby použít na bojových letadlech, včetně stíhaček JAS-39 Gripen.
Další závažnou otázkou je, kolik úsilí a peněz si vyžádá zapojení izraelských kompletů Spyder do bojových systémů NATO. Nesmí se také zapomenout na větší výzvy při řešení údržby a oprav díky prosté zeměpisné vzdálenosti České republiky a Izraele.
Odpal střely SL-AMRAAM ze systému NASAMS; větší foto / Raytheon
Norský NASAMS
NASAMS je určen k ničení všech typů vzdušných cílů - od stíhacích letadel, přes bitevní vrtulníky, drony, až po přesně naváděnou leteckou munici. Opět platí, že NASAMS není určen primárně k ničení balistických raket.
Komplet se skládá z odpalovacího vozidla (každé nesoucí šest upravených střel AIM-120 AMRAAM), vozidla s radarem AN/MPQ-64 (vylepšený radar Sentinel), vozidla řízení palby a vozidla pro elektro-optický průzkum (se senzorem MSP500) vzdušného prostoru.
NASAMS je de facto univerzální platforma PVO pro nejrůznější typy střel země-vzduch. Základní střelou země-vzduch je SL-AMRAAM, resp. nejnovější AMRAAM-ER. V obou případech střely využívají technologie a komponenty známých leteckých střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.
Maximální dálkový dosah SL-AMRAAM je 25 km a výškový 14 km. AMRAAM-ER je v podstatě upravená střela RIM-162 ESSM využívající radarovou naváděcí soustavu střel AIM-120.
AMRAAM-ER vstoupí do služby v roce 2019. Dálkový dosah má být o 50 % a výškový o 70 % větší než v případě SL-AMRAAM.
V případě potřeby NASAMS dokáže použít také zmiňované RIM-162 ESSM i levnější střely krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder. NASAMS najdeme ve výzbroji Norska, Finska, Spojených států, Španělska, Nizozemska, Ománu a a Chile. Několik kompletů NASAMS objednala také Litva.
Odpal střely IRIST-T SLM. / Diehl
IRIS-T SLM
Vývoj střely vzduch-vzduch IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) započal v polovině devadesátých let jako společný projekt Německa, Itálie, Řecka, Švédska, Norska a Kanady. Hlavním cílem bylo nahradit americké střely krátkého dosahu AIM-9, respektive k nim nabídnout "evropskou" alternativu. Koordinátorem vývoje nové střely se stala německá společnost Diehl.
V roce 2007 německá firma Diehl představila pozemní verzi střely IRIS-T SL (později výkonnější IRIS-T SLM) verzi s výkonnějším raketovým motorem pro pozemní PVO. Během většiny letu se o navedení střely stará radiolokátor - infračervená hlavice střely je aktivována až těsně před zásahem.
Také v případě IRIS-T SLM platí, že je určená k ničení všech vzdušných cílů (letadla, střely s plochou dráhou letu, přesná munice) s výjimkou balistických raket.
Jako u všech výše jmenovaných lze veškeré komponenty IRIS-T SLM umístit na střední nákladní automobil. Podle výrobce jde komplety údajně lehce zapojit do národních systémů VaŘ, tedy teoreticky i do českého systému RACCOS.
Výškový dosah střel IRIS-T SLM je 20 km a dálkový 40 km. Odpalovací vozidlo pomocí střel IRIS-T SLM dokáže ničit cíle v rozsahu 360 °.
Současný struktura systému RACCOS Armády ČR. / Retia
Závěr
Článek neměl za cíl přinést vyčerpávající popis všech možností a schopností kandidátů. Řadu klíčových technických parametrů výrobce veřejně neuvádí a jen z veřejných informací nezle posoudit, který systém je nejlepší.
Pozemní prostředky PVO nelze také porovnávat prostým posouzením dosahu a dostupu raket. Pokud výrobce uvádí jistý dosah/dostup, ještě to neznamená, že na tuto vzdálenost systém dokáže zničit jakkoliv velký, rychlý nebo manévrující cíl.
Nemluvě o takových “drobnostech” jako jsou protiopatření cíle - od používání flér proti infračerveně naváděným střelám, přes aktivní elektronické rušení.
AČR tak musí zvážit, zda chce působit i proti balistickým raketám nebo “klasickým” cílům - stíhací letadla, nízko letící cíle, manévrující cíle, řízené střely s plochou dráhou letu, drony, atd.
Je také důležité, zda nakupované systémy PVO musí působit nezávisle na dalších prostředcích AČR (radary, VaŘ, aktivní prvky ničení), nebo ve spolupráci (nové 3D radary, VaŘ, atd.).
Nakonec jistě neocenitelným benefitem každého zbraňového systému jsou data z reálného nasazení.
Zdroj: Defence24, Defense News
Související články
Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?
Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní ...
- 28.09.2016
- 67 komentářů
- Jan Grohmann
České Gripeny "útočily" na námořní lodě
Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim ...
Výběrové řízení k průzkumákům AČR: Krev, pot a dřina
Sun Tzu: „Umění války je založeno na umění klamu. Když jsme schopni zaútočit, musíme vypadat, jako ...
- 31.10.2016
- 16 komentářů
- Zdeněk Koza
Kanóny a lasery pro vozidla Stryker
Americká armáda převzala první prototyp kolového bojového vozidla Stryker XM1296 s 30mm automatickým ...
- 01.11.2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
logik: ono nejde o nasazení současných systémů, ty jsou výsledkem předchozích zkušeností - a ty tady opravdu chybí, světe div se, protože Západ valí na letectvo. A znovu, ty ...Zobrazit celý příspěvek
logik: ono nejde o nasazení současných systémů, ty jsou výsledkem předchozích zkušeností - a ty tady opravdu chybí, světe div se, protože Západ valí na letectvo.
A znovu, ty Patrioty tam byly pro zacpání úst Izraelců, drtivou většinu práce v tomto směru zmákli SAS likvidací odpalovacích stanovišť.
Jako já chápu, tvrdit o jakémkoliv ruském systému že je lepší než západní, je nepopulární, ale nikdy jsem nebyl příznivcem lhaní si do vlastní kapsy. Prostě jsou v tomto nejlepší. Západ šel zkrátka jinou cestou - cestou masivní letecké převahy a tak neměl zapotřebí tyhle systémy tak rozvíjet.Skrýt celý příspěvek2 Logik Já ti chlape prostě nějak nerozumím. Nevím jestli tady na AN opravdu jedeš dlouhodobou, cílenou demagogii, nebo zda máš jen prostě obrovské mezery ve znalostech vojenské ...Zobrazit celý příspěvek
2 Logik
Já ti chlape prostě nějak nerozumím. Nevím jestli tady na AN opravdu jedeš dlouhodobou, cílenou demagogii, nebo zda máš jen prostě obrovské mezery
ve znalostech vojenské techniky a historie.
Víš, ono je vážně ptákovina diskutovat v každém topicu a jako podklady brát rychle vygooglované podklady "aby si jako v diskuzích vypadal, že jsi v obraze".
Dobře, pomiňme fakt, že SSSR PVO bylo v minulosti prověřeno ve Vietnamu, Číně a na Blízkém východě.....tuhle část historie prostě vymažem, nestalo se :)
Pak i začínám chápat tvůj úhel pohledu, že následovníci Dviny,Desny, Volchovu a Vegy jsou vlastně neprověřený šlendrián. Že vývoj systému Grumble a Triumph v podstatě začal na zelené louce, aniž by rusové mohli implementovat poznatky z předchozích bojových nasazení........prostě Logiku, ty absolutně nepoužíváš logiku!Skrýt celý příspěvekStirling: To je teda argument. Tak mi ukažte, kde masivně nasazovali Západní výrobci svoje systémy PVO, kde nabrali zkušenosti, kde ověřovali doktrínu nasazení. Psalo se to tu ...Zobrazit celý příspěvek
Stirling: To je teda argument. Tak mi ukažte, kde masivně nasazovali Západní výrobci svoje systémy PVO, kde nabrali zkušenosti, kde ověřovali doktrínu nasazení. Psalo se to tu nedávno, že i ty Patrioty v Izraeli byly propagační záležitost, to jen tak pro ilustraci. Oproti tomu ruské zkušenosti z Vietnamu a z Blízkého Východu... Rusi jsou jednoduše v tomhle oboru světová špička, ať se to někomu líbí nebo ne. A to právě o ty zkušenosti s nasazením, které tady chybí+jejich zaměření na tyto systémy, které na Západě prostě neexistuje - u nás jsou vnímány spíš jako doplňky naší vzdušné převahy... Tedy(cituji):"Se stim smiř"...
Jinak když máte problém s mým názorem, přečtěte tedy aspoň toto: http://www.armadninoviny.cz/hr... Skrýt celý příspěvekti porad s něčím sondují trh..před týdnem hlásili že nestihli ještě dočerpat 11 miliard..pro ně je ten navýšenej rozpočet škoda, když za 4 roky s ničím nepohli.
ti porad s něčím sondují trh..před týdnem hlásili že nestihli ještě dočerpat 11 miliard..pro ně je ten navýšenej rozpočet škoda, když za 4 roky s ničím nepohli.
Sholva: ono Rusové na tom s bojovým vyzkoušením své PVO nejsou o moc lépe. Tuším snad jediné její ostré nasazení bylo v Gruzii, a tam šlo o pár výstřelů, a ještě ne z těch ...Zobrazit celý příspěvek
Sholva: ono Rusové na tom s bojovým vyzkoušením své PVO nejsou o moc lépe. Tuším snad jediné její ostré nasazení bylo v Gruzii, a tam šlo o pár výstřelů, a ještě ne z těch nejmodernějších kompletů.
Co vím, tak rusko své komplety nikdy nemělo šanci vyzkoušet v takové míře, jako amerika patrioty v zálivu (kdyžtak mě opravte).Skrýt celý příspěvekIdeální komplet tady asi nevybereme, přeci jen reálné schopnosti a i ta cena, se ven stejně nedostanou. Všechny nabízené systémy jsou hodně povedené, tak si myslím, že MO nešlápne ...Zobrazit celý příspěvek
Ideální komplet tady asi nevybereme, přeci jen reálné schopnosti a i ta cena, se ven stejně nedostanou. Všechny nabízené systémy jsou hodně povedené, tak si myslím, že MO nešlápne vedle, ať již vybere jakýkoliv.
Když zmiňujete ty Rusy, tak Číňané asi věděli, proč na veletrhu v ČR (někdy dřív), ukazovali i svůj model moderního PVO systému.Skrýt celý příspěvekSholva: tím, že dokáže sejmout dopravní letadlo bych jako ostré nasazení nebral (spíše naopak) a koukat jen na parametry dostřel je také mimo viz článek. Jinak za mě by byla ...Zobrazit celý příspěvek
Sholva: tím, že dokáže sejmout dopravní letadlo bych jako ostré nasazení nebral (spíše naopak) a koukat jen na parametry dostřel je také mimo viz článek.
Jinak za mě by byla ideální kombinace toho nejlevnějšího na pořízení i provoz (asi spyder) - ty čtyři baterie a k tomu 1-2 baterie MEADS.Skrýt celý příspěvekmám slabost pro ten izraelskej SPYDER ;-) Vím, že je z nich parametrově nejslabší,ale KUB by nahradil. ;-) Škoda, že by nemohlo být něco od Rusa, TOR nebo BUK jsou taky výborné ...Zobrazit celý příspěvek
mám slabost pro ten izraelskej SPYDER ;-) Vím, že je z nich parametrově nejslabší,ale KUB by nahradil. ;-)
Škoda, že by nemohlo být něco od Rusa, TOR nebo BUK jsou taky výborné PVO.
Když už jsme u PVO, tak sem tak nějak šmejdil a hledal, proč sme se zbavili S-200 :-(Skrýt celý příspěvekŠkoda že kvůli geopolitické situaci nepřipadají v úvahu ruské komplety. Při vší úctě k západním výrobcům, v tomhle jsou rusáci prostě dál + mají víc zkušeností s ostrým nasazením. ...Zobrazit celý příspěvek
Škoda že kvůli geopolitické situaci nepřipadají v úvahu ruské komplety. Při vší úctě k západním výrobcům, v tomhle jsou rusáci prostě dál + mají víc zkušeností s ostrým nasazením. Západ přece jen spoléhá na leteckou převahu mnohem víc než Rusi a nikdy tyhle systémy nebyly kdovíjak prioritní a vlastně krom Patriotů během první války v Zálivu(které navíc měly víc propagandistickou roli než reálný efekt) se tyhle systémy ke slovu nedostali - bo prakticky vždycky totální vzdušná převaha...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...