Protivzdušná obrana České republiky - čtyři kandidáti

Spyder
Izraelská armáda využívá pro SPYDER-SR české nákladní vozy Tatra; větší foto / Rafale

O modernizaci české protivzdušné obrany (PVO) má zájem pět firem - Lockheed Martin, MBDA, Kongsberg, Rafael a Diehl. Podle informací polského deníku Defence24, s ohledem na poptávané vlastnosti a s ohledem na nabídku daných firem, Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) vybere z následujících čtyř systémů - NASAMS, MEADS, SPYDER-MR (případně SPYDER-SR) nebo IRIS-T SLM.

Čtyři kandidáti pro modernizaci české PVO

MO ČR před časem poslalo oficiální žádost o informaci RFI (Request For Information) pěti předním výrobcům raketových systémů PVO. Tímto způsobem MO ČR provádí průzkum trhu a zjišťuje, jaké prostředky jsou na komerčním trhu k dispozici.

„Cílem průzkumu trhu je získat informace o existujících moderních systémech protivzdušné obrany středního dosahu, technologických trendech výrobců a o užívaných systémech v jiných zemích,“ uvedl pro magazín Euro Vladimír Lukovský, mluvčí MO ČR.

Své nabídky poslalo pět firem - německá firma Diehl, norská Kongsberg, americká Lockheed Martin, evropská MBDA a izraelská Rafael.

MO ČR plánuje pro potřeby armády nakoupit raketové prostředky PVO pro plošnou obranu krátkého dosahu SHORAD (SHOrt-Range Air Defense) a středního dosahu MSAM (Medium Surface to Air Missile), jako náhradu za raketové systémy 2K12 KUB.

Dálkový dosah nových kompletů PVO je požadován 50 km a maximální výškový 25 km. Podle nových informací Armádních novin se jedná o maximální tabulkové hodnoty, které nové komplety PVO nemusí bezpodmínečně dosáhnout.

AČR plánuje nákup čtyř baterií SHORAD/MSAM. Každá baterie zajistí ochranu prostoru o rozloze 55×55 km. V každé baterii tak může být jedno odpalovací vozidlo, nebo několik - záleží na dosahu použitých raket.

Nejde však jen o dostřel rakety, ale také o to, jak nové systémy pozemní PVO budou schopny spolupráce se současnými prostředky AČR - jako je například český systém velení a řízení (VaŘ) palby pozemní PVO RACCOS. Je otázkou doslova stovek milionů korun, zda půjde využít stávající VaŘ RACCOS, nebo se bude muset vybudovat zcela nové prostředky VaŘ palby pozemní PVO.

Stejně tak bude klíčové bezproblémové propojení nové pozemní PVO s novými 3D radary Armády ČR, které mimo jiné poslouží k navádění střel na vzdušné cíle.

Co se týče nosné platformy, lze s naprostou jistotu říci, že nové prostředky pozemní PVO budou umístěny na vozidlech Tatra .

Podle polského deníku Defence24, odolávajícího se na zdroje z MO ČR, podle nabídek daných firem i na základě požadovaných výkonů, se náhrada 2K12 KUB vybere mezi těmito nabídkami:

  •  + Lockheed Martin a MBDA / MEADS;
     + Rafael / SPYDER-MR;
     + Kongsberg / NASAMS ;
     + Diehl / IRIS-T SLM;.

Odpal střely PAC-3 MSE. / MBDA

Evropský MEADS

Nejvýkonnějším z nabízených je MEADS (Medium Extended Air Defense System) od firmy MBDA. MEADS je vyvíjen jako nástupce amerických systémů Patriot. MEADS pro své ozbrojené složky objednalo Německo a jedná se také o prodeji do Polska.

Součástí kompletu MEADS je víceúčelový střelecký radiolokátor, přehledový radar, prostředky VaŘ, odpalovací/zásobovací vozidla + střely PAC-3 MSE nebo IRIS-T SLM.

Veškeré části MEADS lze umístit na střední nákladní automobil. Konstruktéři se soustředili na skvělou strategickou (letecká/železniční přeprava) a taktickou mobilitu (doprava po vlastní ose). 

MEADS je schopen velmi rychlého bojového rozvinutí a zahájení činnosti - to je klíčové při ochraně postupujících nebo manévrujících vojsk. Po rozvinutí střely ničí vzdušné cíle v rozsahu 360°.

Systémy VaŘ mají otevřenou architekturu a dokáží zpracovávat informace z externích senzorů. Podle výrobce byl systém vyvinut tak, aby mohl být velmi rychle a snadno začleněn do vojenských systémů zemí NATO.

MEADS využívá jako aktivní prvek ničení americkou raketu PAC-3 MSE ( Missile Segment Enhancement ). PAC-3 MSE je navržená především pro ničení balistických střel.

PAC-3 MSE má dostřel cca 35 km a na tuto vzdálenost chrání území před balistickými střelami s doletem až 1000 km a před střelami s plochou drahou letu. MEADS tak může ničit ruské střely Iskander nebo z letadel/lodí vypouštěné střely s plochou dráhou letu. Není ale jasné, zda se také jedná o maximální dostřel proti pomalejším cílům (letadla), nebo účinný dostřel proti balistickým raketám.

Střela IRIS-T SLM má dostřel 40 km a dostup 20 km. Dodejme, že údaje o dostřelu je nutno brát s rezervou, neboť z tiskových materiálů firem často není jasné, zda se jedna o účinný nebo maximální dostřel.

V praxi bude záležet na profilu letu cíle (balistická raketa, stíhačka, bombardér, vrtulník), na radiolokační velikostí cíle nebo na jeho rychlosti. Samozřejmě platí, že velké a pomalé cíle (bombardéry) lze ničit na větší vzdálenost než malé a velmi rychlé cíle (rakety).

Ze všech nabídek je MEADS nejpokročilejší prostředek, s pravděpodobně nejlepší schopností ničit balistické střely a střely s plochou dráhou letu ze všech kandidátů.

Nicméně je otázkou, jak si výrobce za kvality MEADS nechá zaplatit. Dlužno také dodat, že se jedná o nový systém bez reálných dat z ostrého nasazení - pokud tedy nepočítáme v boji nasazenou antiraketu PAC-3 ze systému Patriot.

Odpalovací vozidlo kompletu SPYDER-MR. / Rafael

Izraelský SPYDER-MR

SPYDER-MR (Surface-to-air PYthon and DERby Medium Range) je izraelský komplet PVO krátkého a středního dosahu. Spyder je vyráběn od roku 2005 a kromě Izraele je zaveden v armádách Indie, Gruzie, Peru, Singapuru a Vietnamu.

Systém se skládá z vozidla s víceúčelovým radarem EL/M-2084 MMR (stejný radar je nabízen i jako nový 3D radar pro AČR) a vozidla pro odpalování střel I-Derby-ER (nejvýkonnější verze střel Derby s urychlovacím stupněm pro větší dostřel). Dodejme, že jde o minimalistickou verzi baterie, do které musí být také zapojeny systémy VaŘ a další podpůrná vozidla, případně vozidla s dalšími senzory.

I-Derby-ER mají dálkový dosah 50 km a výškový 16 km. Střely jsou však na rozdíl od MEADS optimalizovány nikoliv k ničení balistických střel, ale především letadel, vrtulníků, dronů a přesné letecké munice.

Izrael také nabízí SPYDER-SR s dostřelem 20 km a dostupem 9 km. SPYDER-SR dokáže použít střely Python-5 a původní střely Derby (zvětšena verze střely Python-4). Python k navedení na cíl využívá palubní infračervený senzor, Derby vlastní radar.

V případě potřeby lze střely Python-4 a Derby použít na bojových letadlech, včetně stíhaček JAS-39 Gripen.

Další závažnou otázkou je, kolik úsilí a peněz si vyžádá zapojení izraelských kompletů Spyder do bojových systémů NATO. Nesmí se také zapomenout na větší výzvy při řešení údržby a oprav díky prosté zeměpisné vzdálenosti České republiky a Izraele.

Odpal střely SL-AMRAAM ze systému NASAMS; větší foto / Raytheon

Norský NASAMS

NASAMS je určen k ničení všech typů vzdušných cílů - od stíhacích letadel, přes bitevní vrtulníky, drony, až po přesně naváděnou leteckou munici. Opět platí, že NASAMS není určen primárně k ničení balistických raket.

Komplet se skládá z odpalovacího vozidla (každé nesoucí šest upravených střel AIM-120 AMRAAM), vozidla s radarem AN/MPQ-64 (vylepšený radar Sentinel), vozidla řízení palby a vozidla pro elektro-optický průzkum (se senzorem MSP500) vzdušného prostoru.

NASAMS je de facto univerzální platforma PVO pro nejrůznější typy střel země-vzduch. Základní střelou země-vzduch je SL-AMRAAM, resp. nejnovější AMRAAM-ER. V obou případech střely využívají technologie a komponenty známých leteckých střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.

Maximální dálkový dosah SL-AMRAAM je 25 km a výškový 14 km. AMRAAM-ER je v podstatě upravená střela RIM-162 ESSM využívající radarovou naváděcí soustavu střel AIM-120.

AMRAAM-ER vstoupí do služby v roce 2019. Dálkový dosah má být o 50 % a výškový o 70 % větší než v případě SL-AMRAAM.

V případě potřeby NASAMS dokáže použít také zmiňované RIM-162 ESSM i levnější střely krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder. NASAMS najdeme ve výzbroji Norska, Finska, Spojených států, Španělska, Nizozemska, Ománu a a Chile. Několik kompletů NASAMS objednala také Litva.

Odpal střely IRIST-T SLM. / Diehl

IRIS-T SLM

Vývoj střely vzduch-vzduch IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) započal v polovině devadesátých let jako společný projekt Německa, Itálie, Řecka, Švédska, Norska a Kanady. Hlavním cílem bylo nahradit americké střely krátkého dosahu AIM-9, respektive k nim nabídnout "evropskou" alternativu. Koordinátorem vývoje nové střely se stala německá společnost Diehl.

V roce 2007 německá firma Diehl představila pozemní verzi střely IRIS-T SL (později výkonnější IRIS-T SLM) verzi  s výkonnějším raketovým motorem pro pozemní PVO. Během většiny letu se o navedení střely stará radiolokátor - infračervená hlavice střely je aktivována až těsně před zásahem.

Také v případě IRIS-T SLM platí, že je určená k ničení všech vzdušných cílů (letadla, střely s plochou dráhou letu, přesná munice) s výjimkou balistických raket.

Jako u všech výše jmenovaných lze veškeré komponenty IRIS-T SLM umístit na střední nákladní automobil. Podle výrobce jde komplety údajně lehce zapojit do národních systémů VaŘ, tedy teoreticky i do českého systému RACCOS.

Výškový dosah střel IRIS-T SLM je 20 km a dálkový 40 km. Odpalovací vozidlo pomocí střel IRIS-T SLM dokáže ničit cíle v rozsahu 360 °.

Současný struktura systému RACCOS Armády ČR. / Retia

Závěr

Článek neměl za cíl přinést vyčerpávající popis všech možností a schopností kandidátů. Řadu klíčových technických parametrů výrobce veřejně neuvádí a jen z veřejných informací nezle posoudit, který systém je nejlepší.

Pozemní prostředky PVO nelze také porovnávat prostým posouzením dosahu a dostupu raket. Pokud výrobce uvádí jistý dosah/dostup, ještě to neznamená, že na tuto vzdálenost systém dokáže zničit jakkoliv velký, rychlý nebo manévrující cíl.

Nemluvě o takových “drobnostech” jako jsou protiopatření cíle - od používání flér proti infračerveně naváděným střelám, přes aktivní elektronické rušení.

AČR tak musí zvážit, zda chce působit i proti balistickým raketám nebo “klasickým” cílům - stíhací letadla, nízko letící cíle, manévrující cíle, řízené střely s plochou dráhou letu, drony, atd.

Je také důležité, zda nakupované systémy PVO musí působit nezávisle na dalších prostředcích AČR (radary, VaŘ, aktivní prvky ničení), nebo ve spolupráci (nové 3D radary, VaŘ, atd.).

Nakonec jistě neocenitelným benefitem každého zbraňového systému jsou data z reálného nasazení.

Zdroj: Defence24, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?

Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní ...

České Gripeny "útočily" na námořní lodě

Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim ...

Výběrové řízení k průzkumákům AČR: Krev, pot a dřina

Sun Tzu: „Umění války je založeno na umění klamu. Když jsme schopni zaútočit, musíme vypadat, jako ...

Kanóny a lasery pro vozidla Stryker

Americká armáda převzala první prototyp kolového bojového vozidla Stryker XM1296 s 30mm automatickým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KóĎA
    15:13 09.11.2016

    logik: vzhledem k tomu, že S-200 (ten určitě už v 80. letech) a S-300 (možná teď v Sýrii) byl nasazen proti IAF, tak mluvit o úspěšnosti či neúspěšnosti je v rámci spekulací. I ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: vzhledem k tomu, že S-200 (ten určitě už v 80. letech) a S-300 (možná teď v Sýrii) byl nasazen proti IAF, tak mluvit o úspěšnosti či neúspěšnosti je v rámci spekulací. I vzhledem k tomu, že Izrael vojenské ztráty přiznává mimořádně neochotně. Jinak S-200 se už jednou 100%-ně trefila, ale ne moc úspěšně.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    15:06 09.11.2016

    Rase: Mně se IRIS-T líbí ze všech nejvíc, byť uznávám, že zavedený NASAMS bude mít daleko nejnižší logistické náklady (AMRAAM už má AČR pro Grippeny). Dokáži si i představit, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: Mně se IRIS-T líbí ze všech nejvíc, byť uznávám, že zavedený NASAMS bude mít daleko nejnižší logistické náklady (AMRAAM už má AČR pro Grippeny). Dokáži si i představit, že někdy v budoucnu koupíme i leteckou verzi IRIS.

    Ještě bych přidal jeden faktor, který bude rozhodovat - jestli MO nebude zbaběle mlžit o svých požadavcích a vláda bude ochotna pustit chlup navíc. Tenhle nákup půjde mimo zákon o veřejných zakázkách, bude o něm rozhodovat napřímo vláda hlasováním (jako o Pandurech nebo CASA C-295M), takže by se pan ministr měl trochu pochlapit a vyjednat si politickou podporu u Sobotky = zabránit, aby chamtivá část ČSSD zrovna v té chvíli nechtěla rozdávat dárečky voličům.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    15:05 09.11.2016

    Pořád tu cítím porovnání teoretických dosahů a na základě toho usuzovat, že je něco pro nás vhodnější či nikoliv. Samozřejmě, že dosah je důležitý, ale co když pak budu mít raketu ...Zobrazit celý příspěvek

    Pořád tu cítím porovnání teoretických dosahů a na základě toho usuzovat, že je něco pro nás vhodnější či nikoliv. Samozřejmě, že dosah je důležitý, ale co když pak budu mít raketu která doletí nejdále na výšku i dálku, ale nezasáhne cíl (špatné finální navádění, horší manévrovatelnost , nerozeznání klamných cílů atd.), prostě raketa jen součást toho systému (a její dolet jen jeden z jejich parametrů). Naopak se musí na něj koukat jako na celek a nikoliv jen čím víc km tím více "adidas" a v neposlední řadě pro nás bude důležitá cena.Skrýt celý příspěvek

  • pks_
    14:46 09.11.2016

    Jsem sám, komu tam chybí zasahování proti STEALTH cílům? Něco jako pozemní navedení podle údajů pasivního radaru a koncové navedení podle infračervené kamery? Dnes by nás snad ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem sám, komu tam chybí zasahování proti STEALTH cílům?
    Něco jako pozemní navedení podle údajů pasivního radaru a koncové navedení podle infračervené kamery?

    Dnes by nás snad nemuseli obvinit, že se chystáme válčit proti USA a NATO :-)

    Dal by se koupit Buk-M3 a provozovat jej nezávisle na Rusku (dodávka s balíkem náhradních dílů a raket na celou dobu životnosti + zdrojové kódy k SW, abychom měli jistotu, že střela nebude chytřejší než střelec)? Když může mít Buky Finsko ...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:35 09.11.2016

    Jakub2: Když se dívám na rozšíření po Evropě, IRIS-T SLM nevypadá vůlbec ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakub2:
    Když se dívám na rozšíření po Evropě, IRIS-T SLM nevypadá vůlbec špatně:
    https://upload.wikimedia.org/w...
    Cena je problém snad u všech kandidátů, modernizování starých systémů nám nevydrží donekonečna.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    14:18 09.11.2016

    Tak je to celkem jasné: MEADS - moc drahý SPYDER-MR - logistika, nekompatibilita s partnery s NATO NASAMS - daleko nejslabší výkony se SL AMRAAM IRIS-T SLM - to bude zase ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak je to celkem jasné:

    MEADS - moc drahý
    SPYDER-MR - logistika, nekompatibilita s partnery s NATO
    NASAMS - daleko nejslabší výkony se SL AMRAAM
    IRIS-T SLM - to bude zase drahý (Němci)

    Podle mne se bude rozhodovat mezi NASAMS a IRIS-T SLM. Větší vývojový potenciál bude mít ale IRIS-T.Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
    14:06 09.11.2016

    Článek jedna paní povídala........., podle informací polského deníku Defence24. :D Nikde není napsáno, že tam nebůže být ASTER aj. Ono těch 25km je sice hezkých, ale reálně tam ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek jedna paní povídala........., podle informací polského deníku Defence24. :D

    Nikde není napsáno, že tam nebůže být ASTER aj. Ono těch 25km je sice hezkých, ale reálně tam tyto systémy zasahovat nebudou, v ČR to ani nemají kde svičit apd. Navíc to není prý podmínka, jak uvádí zdroj JPP, ale maximální hranice.

    Ono až přijdou na řadu finance, stejně jako u vrtulníků, tak budeme ještě rádi za modernizovaný KUB na podvozku TATRY :)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:03 09.11.2016

    raziel: sorry, ale PVO, co byla ve vietnamu nemá s tou dnešní skoro nic společného. REB, rušící prvky i agilita letadel jsou dneska dost jinde, takže zkušenosti z Vietnamu jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel: sorry, ale PVO, co byla ve vietnamu nemá s tou dnešní skoro nic společného. REB, rušící prvky i agilita letadel jsou dneska dost jinde, takže zkušenosti z Vietnamu jsou dost na nic.

    Od dnešních systémů se požadují takové věci, jako rozlišování mezi klamnými a skutečnými cíli, schopnost zasáhnout balistické rakety a cruise missle, spolupráce jednotlivých komponent PVO, odolnost proti rušení a REB obecně, atd.... atd...,

    To jsou všechno věci, které ve vetnamu se neřešili, nebo byly v úplném zárodku. Říkat, že rusko má vyzkoušenou AA, protože ve Vietnamu provozovalo S-75 je prostě blbina. A jak píše předřečník, MIM-23 Hawk jsou prověřené úplně stejně, takže zkušenosti s nasazením těchto z dnešního pohledu primitivních AA prostředků nemají zdaleka jen Rusové.

    O nějaké zkušenosti se dá mluvit u nasazení Kubů na blízkém východě v několika onfliktech, ale i tam jde o dvě generace starou věc. Buky, u kterých se dá mluvit jako o současné zbrani, byli nasazeny jen v Gruzínsko-Ruském konfliktu v Ossetii, kde údajně Buk-M1 má na svědomí 4 ruská letadla.

    Klíčové prvky ruské obrany: systémy SX00, co vím, zatím nemají v ostrém provozu úspěšný sestřel, a jediný, kdo vystřelil (a minul) je syrská S-200.

    Já nijak nepopírám, že v raketové AA jsou rusové na špici. Jen prostě tvrdím, že opravdu moderní raketovou PVO si mohli USA vyzkoušet v zálivu v míře, v které ekvivalentní ruské systémy (SX00) v boji vyzkoušeny nikdy nebyly, takže není pravda, že ta ruská je prověřenější bojem.Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
    13:37 09.11.2016

    apache: Taky mi to přijde škoda. S modulama Sylver50 by to bylo zajímavé - tyhle moduly mohou obsahovat Aster 15 i 30...

    apache: Taky mi to přijde škoda. S modulama Sylver50 by to bylo zajímavé - tyhle moduly mohou obsahovat Aster 15 i 30...

  • jsk1
    13:35 09.11.2016

    Jednoznačně MEADS, PVO bez schopnosti zasahovat proti taktickým a taktickooperačním BS není perspektivní...pokud nebude zvolen MEAD, bude to dobrá práce ruských agentů na MNO a ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Jednoznačně MEADS, PVO bez schopnosti zasahovat proti taktickým a taktickooperačním BS není perspektivní...pokud nebude zvolen MEAD, bude to dobrá práce ruských agentů na MNO a ve vládě!Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
    13:33 09.11.2016

    stirling by se asi měl vydat do Pentagonu a vysvětlit jim, jak jsou se svými názory mimo a jak můžou být v klidu, protože on, stirling, dobře ví, že rusi staví jen samý póvl a šunt ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling by se asi měl vydat do Pentagonu a vysvětlit jim, jak jsou se svými názory mimo a jak můžou být v klidu, protože on, stirling, dobře ví, že rusi staví jen samý póvl a šunt a že ty americké studie o nejpokročilejších PVO systémech jsou na hlavu a že rusi vůbec žádné pokročilé systémy nemají, tudíž mohou žít v klidu, kluci v DARPA si mohou přestat lámat hlavu, co proti těm systémům a Pentagon by si měl přestat sypat popel na hlavu, že v tomhle zaostal. Tak šup šup, čekají tam na vás...

    OK, končím s pěním ód, zanechávám vás vašemu pocitu dokonalosti a vševědoucnosti. Mimochodem jste neudal jediný argument, proč tedy nejsou ruské systémy na výši, proč jsou jiné lepší. Argument typu že to postavili rusi, tak to musí být krám, je trochu podivný...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:09 09.11.2016

    V MEADS máš PAC-3 MSE i Iris-T SLM.
    By mě zajímalo, nakolik jsou ty Iris kompatibilní s leteckými IrisT...

    V MEADS máš PAC-3 MSE i Iris-T SLM.
    By mě zajímalo, nakolik jsou ty Iris kompatibilní s leteckými IrisT...

  • Marthy
    13:05 09.11.2016

    Asi nejúčinnější systém v této třídě je podle mého Buk-M3,ten by překonal v dálkovém i výškovém dosahu naše požadavky.Ale je jasné že se o něm ani neuvažuje,takže ze stávajících ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi nejúčinnější systém v této třídě je podle mého Buk-M3,ten by překonal v dálkovém i výškovém dosahu naše požadavky.Ale je jasné že se o něm ani neuvažuje,takže ze stávajících systémů by se mi zamlouval Iris-T SLM.
    Ale hlavně raketový systém PVO krátkého a středního dosahu potřebujeme co nejdříve,systémy KUB jsou už velice zastaralé,tak doufám že je AČr pořídí co nejdříve.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    12:59 09.11.2016

    Jsem velmi zklamán tím, že ve hře není systém SAMP/T se střelami Aster 30.

    Jsem velmi zklamán tím, že ve hře není systém SAMP/T se střelami Aster 30.

  • KóĎA
    12:52 09.11.2016

    Jenom bych doplnil - třeba americký systém MIM-23 Hawk má za sebou bohatou a úspěšnou historii. Takže bych "západní" protivzdušné komplety moc nepodceňoval.

    Jenom bych doplnil - třeba americký systém MIM-23 Hawk má za sebou bohatou a úspěšnou historii. Takže bych "západní" protivzdušné komplety moc nepodceňoval.

  • stirling
    12:45 09.11.2016

    KóĎA: jistě také nikdo netvrdí, že je to střep. já jen reagoval na sholvana a jeho ódu. Jak s oblibou používají kremelští "Nepodceňujte rusko" tak to myslím platí i naopak.

    KóĎA: jistě také nikdo netvrdí, že je to střep. já jen reagoval na sholvana a jeho ódu. Jak s oblibou používají kremelští "Nepodceňujte rusko" tak to myslím platí i naopak.

  • KóĎA
    12:37 09.11.2016

    omlouvám se za zkomolený nick

    omlouvám se za zkomolený nick

  • KóĎA
    12:35 09.11.2016

    sterling: ale to sfouknutí bylo občas hodně bolestivé. Dneska bych spočítal na prstech jedné ruky státy s letectvem, které by přežilo takové ztráty v bojeschopném stavu. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

    sterling: ale to sfouknutí bylo občas hodně bolestivé. Dneska bych spočítal na prstech jedné ruky státy s letectvem, které by přežilo takové ztráty v bojeschopném stavu. Navíc Sýrie 1982 prý vedla k dost velké sebereflexi sovětského velení stran PVO. Pak přišly komplety jako Tunguska, To, Buk, S-300. Kvalitativně o generaci lepší než co bylo k dispozici na Středním Východě.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    12:32 09.11.2016

    marfolodej: argumentovalo se toxicitou paliva - přitom později vyřazené SA-2 používali takřka totožné. Neoficiálně to byl nátlak našich budoucích spojenců, kterým se nelíbili takto ...Zobrazit celý příspěvek

    marfolodej: argumentovalo se toxicitou paliva - přitom později vyřazené SA-2 používali takřka totožné. Neoficiálně to byl nátlak našich budoucích spojenců, kterým se nelíbili takto výkonné systémy v blízkosti jejich hranic. Stejná písnička jako u Točky a OkySkrýt celý příspěvek

  • stirling
    12:25 09.11.2016

    Sholva: no nevím, všiml jsi si vůbec, že ve výběru jsou izraelci a ti i přes nejlepší systémy pvo sssr vždy ve vzduchu (na zemi) svoje protivníky sfoukli. A z izraelských systému ...Zobrazit celý příspěvek

    Sholva: no nevím, všiml jsi si vůbec, že ve výběru jsou izraelci a ti i přes nejlepší systémy pvo sssr vždy ve vzduchu (na zemi) svoje protivníky sfoukli.
    A z izraelských systému pvo ta nezkušenost přímo vyzařuje ... ach joSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5