Problémy F-35 Lightning II s palubním kanónem

Foto: Stíhačky F-35B/C ponesou kanón GAU-22/A ve speciálním stealth pouzdru umístěným pod trupem letadla. / Lockheed Martin
Stíhačky F-35B/C ponesou kanón GAU-22/A ve speciálním stealth pouzdru umístěným pod trupem letadla; Větší obrázek / Lockheed Martin

V programu stíhačky F-35 Lightning II se objevil nepříjemný problém. Chybějící software neumožňuje stíhačkám F-35 Lightning II používat palubní 25mm kanón. Potřebnou softwarovou aktualizaci Block 3F získají letadla až v roce 2019.

Kanón GAU-22/A pro F-35

Jením z klíčových zbraňových systémů stíhaček F-35 Lightning II je 25mm rotační čtyřhlavňový kanón GAU-22/A. Zbraň je následovníkem pětihlavňového kanónu GAU-12/U Equalizer, který najdeme například na letounech AV-8 Harrier II,  AC-130U Spooky nebo vrtulnících AH-1 Cobra.

Hlavní výhodou oproti svému předchůdci je nižší hmotnost (104 kg) a větší přesnost. Maximální kadence je 3300 ran/min oproti 4200 ran/min u GAU-12. Kanón je komorován na náboje 25×137 mm.

Pro kanón GAU-22/A je vyvinutá i zcela nová munice APEX (Armor Piercing with Explosive) s víceúčelovou bojovou hlavicí kategorie HEIAP (High Explosive Incendiary/Armor Piercing Ammunition). Střela APEX je vybavená wolframovým penetrátorem pro probíjení pancíře i tříštivo-trhavou náloží pro ničení měkkých cílů, jako jsou letadla.

V případě verze F-35A, tedy verze s klasickým startem a přistáním, je kanón umístěn nad levým vstupním ústrojím proudového motoru. Zásobník pojme 180 kusů munice.

V případě námořní verze F-35C a mariňácké verze s krátkým startem a kolmým přistáním F-35B se počítá s umístěním kanonu do stealth kontejneru, který je umístěn pod trupem. Kontejner pojme 220 kusů munice.

Námořnictvo i námořní pěchota plánují kanón využít především pro úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support). Organický kanón stíhačky F-35A se pak může dostat ke slovu pří blízkém vzdušném manévrovém boji.

GAU-22/AGAU-22/A / General Dynamics

Software

Kde je tedy problém? Stíhačka F-35 je nesmírně komplikovaný zbraňový systém, ve kterém hraje zásadní úlohu software. Například první letadla byla vybavená základní softwarovou verzí Block 1A/1B, která obsahovala 76 % všech řádků kódů plné verze. Verze Block 1A/1B je určená především pro základní výcvik.

Další softwarové verze Block 2A , Block 2B a Block 3i pak umožňují letadlům F-35 využívat více svých systémů (elektronických, senzorových, zbraňových). Konečná verze Block 3F s osmi milióny řádků kódů bude dostupná v roce 2019. V březnu letošního roku letouny F-35 získají verzi Block 2B umožňující využívat zbraňové systémy.

Podle deníku The Daily Beast současný software neumožňuje plně použít kanón GAU-22/A. Použití kanónu GAU-22/A umožní až softwarová verze Block 3F, jejíž podoba byla definována až v polovině roku 2013.

V současné době je napsáno údajně 99 % kódu a zbývá dopsat přibližně 105 000 řádků. Poté je nutné zevrubné testování a ladění softwaru při reálném testovacím provozu.

Zbraň samozřejmě střílí (u Block 2A/2B) po „zamáčknutí tlačítka", ale nejsou k dispozici pokročilejší funkce, kdy zbraň spolupracuje se senzorovým vybavením letadla.

„Prozatím nebude moci používat žádnou palnou zbraň (GAU-22/A – pozn. redakce), protože nyní ani v následujících čtyřech letech nebude dostupný potřebný software," cituje deník The Daily Beast nejmenovaného (!) úředníka amerického letectva zapojeného do programu F-35. „Block 3F je naplánován na rok 2019, ale kdo ví, zda nedojde ke skluzu."

Blízká pozemní podpora s otazníky

Stíhač F-35 nebude samozřejmě bezbranný a bude moci požívat řízené střely nebo bomby. Letectvo nebo pěchota však plánují používat F-35 pro úkoly blízké pozemní podpory, místo nechtěných bitevníků A-10 Thunderbolt II. Právě kanónová výzbroj hraje významnou roli při ničení pozic protivníka nacházející se v blízkostí vlastních sil.

Například i malá bomba jako je například GBU-58 Paveway II o hmotnost 112 kg (250 liber) dokáže zabít člověka na 200 metrů.

„Nedostatek dopředného palebného arzenálu v letadlech zajišťující blízkou pozemní podporu je významný handicap," cituje deník The Daily Beast zkušeného pilota (!) amerického letectva. „Blízká pozemní podpora je více proměnlivá, protivník i přátelské síly jsou v pohybu... často velmi rychle. Schopnost zacílit a zničit cíl do deseti sekund je kritická."

Bezzubý kanón?

Kritika se nese i na nízkou zásobu munice, jak interní v případě F-35A nebo i externí u F-35B/C. „To je dobré tak na jednu dávku. Doufám, že se neminete," cituje deník nejmenovaného (!) pilota.

Stejně tak je otázka, zda se palubní kanón vůbec dostane ke slovu pří vzdušném manévrovém boji. F-35 je méně obraný než potenciální protivník vybavený stíhačkami Su-27 a jejími deriváty. Ve stealth konfiguraci (se zbraněmi uvnitř) nenese letoun ani střely pro blízký boj (AIM-9 Sidewinder) a zcela se spoléhá na boj mimo vizuální dohlednost.

„Z hlediska boje vzduch-vzduch, lze vyvodit argument, že nemá F-35 žádnou funkční palnou zbraň pro blízký boj – nebo když na to přijde, jakoukoliv zbraň. Kruci, vždyť to má stejně jen 180 nábojů," cituje The Daily Beast dalšího pilota (!). „Lhal bych, kdybych řekl, že existuje jakýkoliv věrohodný scénář taktického použití vzduch-vzduch, kdy F-35 využije palnou zbraň. Osobně si myslím, že se to vůbec nestane a měli bychom spíše ušetřit hmotnost (odstranění kanónu – pozn. redakce).

Zdroj: The Daily Beast

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-35: Americká námořní pěchota ukazuje cestu

Projekt stíhačky F-35 Lightning úspěšně pokračuje. Program dosáhl v poslední době vyznamného ...

F-35A Lightning II a F-22A Raptor společně

Americké letectvo (U.S. Air Force) započalo se společným výcvikem pilotů svých nejmodernějších ...

Izrael nakupuje další stíhačky F-35I Lightning II

Izrael potvrdil nákup druhé eskadry víceúčelových stíhaček 5. generace F-35I Lightning II. Do konce ...

F-35 Lightning II pro blízkou pozemní podporu

Zavádění nových stíhaček F-35 Lightning II způsobí doslova revoluci v pojetí vedení leteckých ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • ILoveDaring
    13:12 06.01.2015

    Ono u F-35 jsou hodně kritizovány výkony, i když původně neměli být vůbec pro Air-to-Air boj, tak vinou "vítězství nad vojensko-průmyslovým komplexem" o kterém psal Visingr, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono u F-35 jsou hodně kritizovány výkony, i když původně neměli být vůbec pro Air-to-Air boj, tak vinou "vítězství nad vojensko-průmyslovým komplexem" o kterém psal Visingr, tak je nebudou ochraňovat F-22.
    Avšak výsledné problémy jsou obrovské, původní rychlost 1.8M byla snížena na 1.6M, avšak po dosáhnutí této rychlosti, odpravily motor za 25mil USD. Takže běžně s forsáží létá A verze maximálně 1.45M, C 1.4-1.3M a B 1.3-1,2M, Verze B s plnou vnitřní výzbrojí a palivem nepřesáhne 1M. Nejoblíbenější odpověď Lockheedu, když se mu něco nepovede je, že to moderní letouny nepotřebují, došlo to do takové absurdity,kdy, když bylo oznámeno, že F-35 nikdy nebude moct lítat v dešti, Lockheed oznámil, že to moderní letouny 5. generace nepotřebují, To fakt amíci mají nějáký stroj na ovládání počasí?, nebo se mi zdá věc kterou umí i L-39 a F-100 Starfighter na letoun 5. generace moc.
    Obratnost oproti evropským delta-kachnám je nulová, avšak oběktivně musíme říct, že Typhoon je jedno z nejobratnějších letadel.
    Ke snížení ceny došlo, avšak především díky zmíněnému zrušení létání za deště, původně si amíci mysleli, že motory na déšť upraví, ale zjistilo se, že je nutné vyměnit celé motory a upravit konstrukci nových, což by cenu motorů o 20% prodražilo, takže USA bude moct útočit kdekoliv na světě, ale když bude sluníčko.

    Tyto problémy s kanónem nic neopozdí, kvůli problémem se softwarem řízení letadla bude moct do akce v optimistickém případě v roce 2022 (tedy 40 let po zahájení vývoje)

    Výrobní cena je 130mil USD (F-22 Raptor-150mil USD). Cena při započtení vývoje do ceny (prodejní cena) je 190mil USD (F-22 Raptor-460mil USD, Typhoon Tranche 2- 95mil USD)

    A tak se zeptám, k čemu bude F-35 něco jako kanón, když v manévrovacím boji ho přemůže i B-52 :D. Na druhou stranu, i ostatní státy (Rusko a Čína) mají nemalé problémy. Nejlepší by bylo připlatit 25mil USD a obnovit výrobu F-22 za 150 mil USD a pak by se rusáci a číňani mohli jít plácat (výborný článek o tom napsal Visingr http://blisty.cz/art/48401.htm... Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    13:08 06.01.2015

    PVO asi nebude problém v asimetrickém konfliktu, nad Libií toho mnoho sestřeleno nebylo. Dle mého názoru třetí země nemají tak silné PVO aby byli skutečným nebezpečím pro F-16 a ...Zobrazit celý příspěvek

    PVO asi nebude problém v asimetrickém konfliktu, nad Libií toho mnoho sestřeleno nebylo.
    Dle mého názoru třetí země nemají tak silné PVO aby byli skutečným nebezpečím pro F-16 a podobné stroje.
    Spíše to čím dál více vypadá, že si někdo potřeboval hlavně namastit kapsu, vzhledem k ceně a době vývoje. Až ta bublina splaskne tak to někoho bude stát funkci. :DSkrýt celý příspěvek

  • Blake
    01:46 06.01.2015

    Čo sa týka nesenej munície pre kanón: Čítal som knihu o Harrieroch II v zálive s množstvom citátov pilotov, ktorí slúžili (okrem iných jednotiek) u VMA-331 počas invázie, boli ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa týka nesenej munície pre kanón:

    Čítal som knihu o Harrieroch II v zálive s množstvom citátov pilotov, ktorí slúžili (okrem iných jednotiek) u VMA-331 počas invázie, boli prvá jednotka, ktorá vo vzduchu v tom konflikte bojovala, tí si kanón nevedeli vynachváliť. Lietali hlavne BAI (battlefield air interdiction), ale čiastočne aj CAS a väčšina ich náletov na pozmné ciele prebiehala asi tak, že pod vysokým uhlom nalietali na cieľ a počas celej doby zamieriavania a odhodenia púm, či už klasických Mk-82, alebo CBU, kropili ciele kanónom. Harriery niesli 300 nábojov a takmer vždy sa vracali s prázdnymi podmi.

    Viem si teda predstaviť, že aj mimo CAS, kde je kanón nutnosť, by sa väčšie zásoby, než plánujú pre F-35, uživili.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    00:33 06.01.2015

    Neb o letadlech toho moc nevím, tak se možná ptám jak lama, ale to je F-35 skutečně tak špatně manévrující letadlo? Migy a Sučka umanévrují kdekoho, ale jak je na tom třeba oproti ...Zobrazit celý příspěvek

    Neb o letadlech toho moc nevím, tak se možná ptám jak lama, ale to je F-35 skutečně tak špatně manévrující letadlo? Migy a Sučka umanévrují kdekoho, ale jak je na tom třeba oproti evropským letounům (Gripen, Rafale, Typhoon)?Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    22:36 05.01.2015

    Řekl bych, že důležitá pasáž tam je "Je dost blízko pro IR raketu, tak volím GUN." Současně je si dobré uvědomit, že dávku z kanonů flérama nebo rušením neoblbnete. A poslední ...Zobrazit celý příspěvek

    Řekl bych, že důležitá pasáž tam je "Je dost blízko pro IR raketu, tak volím GUN."
    Současně je si dobré uvědomit, že dávku z kanonů flérama nebo rušením neoblbnete.

    A poslední věc - sledujte, jak se při BVR boji stíhači pohybovali, aby zůstali mimo dosah raket. Takhle je možné protivníka donutit vyplácat rakety a pak na něj vlítnout s SRM a kanony a uplatnit převahu v manévrovatelnosti.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    22:35 05.01.2015

    Sgt Murphy

    Nene, nezapomněli, vždyť to odpovídá zhruba mému tvrzení. Myslím to samozřejmě jako nadsázku...

    Sgt Murphy

    Nene, nezapomněli, vždyť to odpovídá zhruba mému tvrzení. Myslím to samozřejmě jako nadsázku...

  • Sgt Murphy
    22:29 05.01.2015

    Hádzať pumy dnes umí skoro každé éro, stačí zameriavací kontajner, ale neprenikne PVO protivníka tak ako F-35 a pilot nebude spojený s povedomím na bojisku tak ako v F-35. Na to ...Zobrazit celý příspěvek

    Hádzať pumy dnes umí skoro každé éro, stačí zameriavací kontajner, ale neprenikne PVO protivníka tak ako F-35 a pilot nebude spojený s povedomím na bojisku tak ako v F-35. Na to ste páni zabudli.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    22:22 05.01.2015

    pred nedávnom som si čítal: http://www.armyweb.cz/clanek/r... ... a tiež tam na palubné kanóny predsa len došlo. Je to celkom pekný článok ako to vo vzduchu pri takom dogfighte ...Zobrazit celý příspěvek

    pred nedávnom som si čítal: http://www.armyweb.cz/clanek/r... ... a tiež tam na palubné kanóny predsa len došlo. Je to celkom pekný článok ako to vo vzduchu pri takom dogfighte vyzerá, odporúčam. V asymetrických konfliktoch stíhačky protivníka ani nevzlietnu, ako to bolo v Líbii, takže ale na dogfighty nedôjde, alebo proti rovnocennému protivníkovi bude stáť napr. F-15, F-22, alebo Next Generation Air Dominance, ale zrejme tam nepošlú F-35 ktorá na to kapacity nemá.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    22:22 05.01.2015

    GAVL

    Někdy mi ten F-35 připadá, že je projektovanej jako pendrek na třetí země světa.

    GAVL

    Někdy mi ten F-35 připadá, že je projektovanej jako pendrek na třetí země světa.

  • GAVL
    22:17 05.01.2015

    Po přečtení se ptám , k čemu je teda vlastně tohle letadlo za děsný prachy , když vlastně neumí nic jiného než házet přesně naváděný pumy ? Pokud jde o laser pro letadla na boj ...Zobrazit celý příspěvek

    Po přečtení se ptám , k čemu je teda vlastně tohle letadlo za děsný prachy , když vlastně neumí nic jiného než házet přesně naváděný pumy ?

    Pokud jde o laser pro letadla na boj s letadly, tak jde zas o formu A-A kanonu, nikoli o zrušení tohoto pojmu. Jen již nebude zbraň palná a místo ráže se bude udávat výkon.

    Zajímavé je , že mají super software za těžký prachy, který neumí něco tak primitivního jako zaměřovače na pušky viz článek. Leda by už chystali ten laser :D
    http://www.armadninoviny.cz/o-...
    Pokud dle výrobce softwaru kanon netřeba, proč ho tam někdo dal ?

    Příklad s F-4 je zde správně. Pouze bych ho posunul o level výše a řešil absenci A-A raket pro blízký boj ve stealth. Jeden by si myslel, že stealth je dobrý na přiblížení k cíli pro zničení cíle ze vzdálenosti s větší pravděpodobností zásahu.

    Pokud to letadlo není schopno manévrovat tak mu je palná zbraň k prdu, zahodit.
    Jen je mi divné, že má špatnou manévrovatelnost , když to právě mělo být super suprový jsem se doteď domníval.

    Házet přesné bomby umí i F-15 , F-16, F-18, ...... proč teda kupovat předražený F-35 ?Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    22:13 05.01.2015

    To hurva: ospravedlňujem sa za omyl. Hneď som si toho všimol.

    To hurva: ospravedlňujem sa za omyl. Hneď som si toho všimol.

  • Sgt Murphy
    22:08 05.01.2015

    Na air-to-air by to mohlo stačiť, ak k tomu dôjde. Približne to isté množstvo munície nesú aj Eurofighery, Rafale, Gripeny, Migy, Sú-čka... A vývoj air-to-air zbraní ako píšete ...Zobrazit celý příspěvek

    Na air-to-air by to mohlo stačiť, ak k tomu dôjde. Približne to isté množstvo munície nesú aj Eurofighery, Rafale, Gripeny, Migy, Sú-čka... A vývoj air-to-air zbraní ako píšete stále ide dopredu. Možno kanóny onedlho už naozaj vôbec potreba nebude.

    F-35 síce munície do kanónu na CAS ako A-10 nenesie, ale keď lietali A-10, nelietali Predatory, Reapery, Avengery nesúce Hellfire a tie by Gau-8 už zastúpiť mohly.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    22:05 05.01.2015

    to hurvo: Neviem, ale pripadá mi že ste si zmýlili tému.

    to hurvo: Neviem, ale pripadá mi že ste si zmýlili tému.

  • hurvo
    21:52 05.01.2015

    the daily beast je bulvarny server , jeho redaktori boli viackrat obvineni z plagiatorstva.
    Pride mi to akoby novy cas vyhlasil ze T72M4 je blbost.

    the daily beast je bulvarny server , jeho redaktori boli viackrat obvineni z plagiatorstva.
    Pride mi to akoby novy cas vyhlasil ze T72M4 je blbost.

  • mattea
    21:04 05.01.2015

    Beld: souhlasím, v budoucnu se letadla budou sestřeloval lasery a raketami, nikoliv A-A kanony. Ty si dovedu představit pouze v pozici různých malých i velkých CIWS (což už ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Beld: souhlasím, v budoucnu se letadla budou sestřeloval lasery a raketami, nikoliv A-A kanony. Ty si dovedu představit pouze v pozici různých malých i velkých CIWS (což už ale nejsou "kanony"). V téhle roli se lasery už testují.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    20:53 05.01.2015

    Beld: jenže tohle přesně si tehdá mysleli taky: "Máme super rakety, naco kanon jak za druhý světový?!?" A pak Fantomy po vystřílení raket chránily Thunderchiefy, který mezitím ...Zobrazit celý příspěvek

    Beld: jenže tohle přesně si tehdá mysleli taky: "Máme super rakety, naco kanon jak za druhý světový?!?" A pak Fantomy po vystřílení raket chránily Thunderchiefy, který mezitím odbombardovaly.

    Ono se sice může zdát, že máme modernější rakety než tehdá, jenže letadla mají zase lepší obranný systémy, takže rozhodně není záruka "co raketa, to kill".

    U dvoumístných strojů bývá obětováno něco kvůli vyšší zátěži plynoucí z druhého člena posádky. Často to bývá kanon, nádrž, radar...Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
    18:57 05.01.2015

    Dvoumístné verze Mirage-2000 kanon také nemají a nikdo se tím netrápí...souhlasím,že dnes to není úplně nutná věc.

    Dvoumístné verze Mirage-2000 kanon také nemají a nikdo se tím netrápí...souhlasím,že dnes to není úplně nutná věc.

  • Beld
    18:52 05.01.2015

    Kdyz nekdo v roce 2015 zase vytahne F-4 a vietnam , tak uz nevim jak zareagovat . Ja si naopak myslim , ze v blizke budoucnosti A-A kanony zmizi uplne .

    Kdyz nekdo v roce 2015 zase vytahne F-4 a vietnam , tak uz nevim jak zareagovat . Ja si naopak myslim , ze v blizke budoucnosti A-A kanony zmizi uplne .

  • liberal shark
    13:45 05.01.2015

    to Argonaut - také si myslím, že pravděpodobnost použití kanonu v AA boji je nízká a 150 nábojů postačí. A používat tohle drahé a sofistikované letadlo k přímé podpoře pozemních ...Zobrazit celý příspěvek

    to Argonaut - také si myslím, že pravděpodobnost použití kanonu v AA boji je nízká a 150 nábojů postačí. A používat tohle drahé a sofistikované letadlo k přímé podpoře pozemních vojsk formou ostřelování kanonem mi přijde jako zatloukat stanové kolíky tomografem :-(.Skrýt celý příspěvek

  • mu7705
    13:45 05.01.2015

    Zprvu jsem měl pocit, že ten kanon tam mají jako mrtvý balast, ale pak je ve článku uvedeno, že po zmáčknutí spouště střílí, ale nefunguje v rámci nějakých sofistikovaných systémů. ...Zobrazit celý příspěvek

    Zprvu jsem měl pocit, že ten kanon tam mají jako mrtvý balast, ale pak je ve článku uvedeno, že po zmáčknutí spouště střílí, ale nefunguje v rámci nějakých sofistikovaných systémů. Pokud by to byl jen balast, ze kterého nejde do roku 2019 vůbec vystřelit, tak to by bylo na nobelovku za blbost.
    Pokud jsem kauzu A-10 vz. F-35 pochopil dobře, tak jde o to, že F-35 má plnit úkoly blízké letecké podpory, ale nemá být plným ekvivalentem A-10. Je otázkou jak USA chtějí tu blízkou leteckou podporu pojmout. A-10 bylo univerzální letadlo, jehož pilot se mohl rozhodnout co přesně proti cíli v dané situaci použije. Pokud bude mít středisko velení operací k dispozici jak bitevní vrtulníky, tak F-35 s protizemní výzbrojí, tak možná bude i tak řešitelné, ale znamená to, že někdo na zemi musí odhadnout co bude ke zničení potřeba a o to požádat na začátku, aby velení poslalo daný typ techniky. Poslat tam F-35 a doufat, že to nějak dobře vyřeší je takové trochu nedomyšlené. Ten jeho kanon je totiž opravdu pouze hlavně na vzdušné souboje než na efektivní potlačování pozemních sil.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4