Premiér české vlády navštívil prostějovské vojáky

Předseda vlády Jiří Rusnok zavítal v pondělí 30. září do Prostějova, aby se zde seznámil s vojáky, kteří mají za sebou nejen bojové zkušenosti, ale patří k nejlepším v české armádě.



Premiéra Jiřího Rusnoka doprovázeli ministr obrany Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel, generál Rostislav Pilc, pověřený řízením Vojenského zpravodajství a další hosté.



„Jedná se o dlouho plánovanou cestu k elitním vojákům, kteří dělají ve světě dobré jméno našemu státu,“ uvedl Jiří Rusnok. Dodal, že se chtěl osobně setkat s prostějovskými vojáky v den smutného výročí, které je třeba si připomínat. Před pětasedmdesáti lety, 29. září, byla podepsána představiteli evropských mocností tzv. mnichovská dohoda, ve které zúčastnění odsouhlasili postoupení části československého území (Sudet) Německu.



„I takováto výročí je třeba si připomínat, protože jasně dokazují skutečnost, že zlu se nemá ustupovat,“ dodal premiér. Podtrhl fakt, že naši vojáci se účastní vojenských operací v rámci OSN i NATO proto, abychom reagovali na to, co se děje ve světě, abychom nestáli stranou a nečekali, až se toto nebezpečí dotkne přímo nás. Proto připomněl i skutečnost, že po svém nedávném vystoupení na Valném shromáždění OSN nabídl české vojáky do misí pod vedením Spojených národů. Tento návrh ale podle něho bude už projednávat příští vláda.



Pro vojáky 601. skupiny speciálních sil generála Moravce měl jen slova uznání. Se zájmem si vyslechl podrobný výklad o tom, jaké úkoly prostějovská šestsetjednička může plnit a také výčet dosavadních bojových zkušeností, které zdejší vojáci získali v zahraničních misích. Velitel českých speciálů plukovník Karel Řehka uvedl, že Češi dále působí v rámci mandátu na velitelství v afghánském Kábulu. Tam jeho vojáci plní úkoly v souvislosti s ochranou české ambasády už od roku 2010. Pokud bude rozhodnuto o vyslání dalších vojáků, neboť Česká republika má mandát vyslat až padesát vojáků, jsou jeho podřízení připraveni na toto rozhodnutí reagovat.



Premiér Jiří Rusnok se živě zajímal o výzbroj a výstroj prostějovských speciálů. Ocenil, že disponují moderní technikou, kterou umějí mistrně ovládat. Ostatně to právě potvrzují dosavadní výsledky práce vojáků, kteří působí v jediné české jednotce speciálních sil. Ta si mezi partnery ve světě už dávno získala patřičný respekt a uznání. Po zhlédnutí statické ukázky výzbroje, techniky a vybavení a exkurzi po síni bojových tradic, se premiér spolu s velitelem 601. skupiny speciálních sil poklonili u pomníku na nástupišti útvaru památce vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností.



601. skupina speciálních sil je součástí Vojenského zpravodajství a v rámci resortu obrany je jediným reprezentantem speciálních sil. Tato jednotka poskytuje strategický nástroj, jenž svými jedinečnými schopnostmi významně přispívá k zabezpečení bezpečnosti a obrany ČR. V prostějovských Leteckých kasárnách sídlí na jednom dvoře se speciály také jediný průzkumný útvar české armády, a to 102. průzkumný prapor generála Palečka. Ten spadá do podřízenosti 53. brigády průzkumu a elektronického boje.



Jeho velitel podplukovník René Sabela přivítal vzácného hosta s doprovodem hned poté, co ukončil krátkou návštěvu sousedního speciálního útvaru. Také zde se Jiří Rusnok seznámil s činností a možným použitím vojáků praporu.



Jeho jednotky jsou schopny modulárním vyčleněním sil a prostředků ve prospěch vytvářených úkolových uskupení AČR plnit úkoly hloubkového, bojového, optoelektronického vzdušného průzkumu, úkoly zpravodajství z lidských zdrojů (HUMINT) a monitorování situace v přiděleném prostoru v bojových i nebojových operacích, ve dne i v noci, ve ztížených povětrnostních i terénních podmínkách. Pro prapor je charakteristickým prvkem vysoký stupeň pohotovosti a částí sil je schopen plnit úkoly výsadkem na padácích nebo vysazením z vrtulníku.



Podobně jako u speciálů se hosté při statických ukázkách seznámili s technikou, výstrojí i výzbrojí prostějovských průzkumníků. Navíc měli možnost zhlédnout část jejich praktického výcviku. Také vojáci 102. průzkumného praporu se mohou pochlubit celou řadou bojových zkušeností z mnoha zahraničních misí. Jejich poslání odpovídá i výzbroj, výstroj a technika.



V průběhu přátelského setkání se premiér seznámil s historií praporu, jeho určením a nasazením stodvojkařů v zahraničních operacích. Zajímal se především o vyslání dvou čet příslušníků 102. průzkumného praporu do afghánského Bagramu, kde budou vojáci od letošního října střežit okolí letecké základny.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové vrtulníky pro Armádu České republiky

Před pár dny proběhla českými médii informace o možném nákupu amerických vrtulníků Armádou České ...

ROZHOVOR: Vlastimil Picek a generálporučík Petr Pavel

Během konání Dnů NATO 2013 poskytli novinářům ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník Generálního ...

Zájem Armády ČR o bezpilotní ScanEagle

Podle informací ČESKÉ POZICE si hodlá Armáda ČR v nejbližší době pořídit dva komplety bezpilotních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...