ROZHOVOR: Vlastimil Picek a generálporučík Petr Pavel

Dny NATO 2013
Foto: Ministr obrany Vlastimil Picek / army.cz

Během konání Dnů NATO 2013 poskytli novinářům ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník Generálního štábu generálporučík Petr Pavel krátký rozhovor. Otázky se točily především kolem stíhaček JAS-39 Gripen a jejich budoucí role v Armádě ČR.

Ministr obrany Vlastimil Picek

O: Jaký význam má v rámci ČR akce Dny NATO?

VP: Tak v letošním roce je to pro nás mimořádné, protože oslavujeme 20. výročí AČR. Armáda prošla za těch 20 let opravdu velkým vývojem a z té masivní velké armády máme armádu malou. Máme ji perfektně vycvičenou – a jak jste tady dnes mohli vidět, tak i velice dobře vyzbrojenou. A já jsem velmi rád, že je na tom armáda za poměrně dost krátkou dobu takhle dobře.



O: Na co jste Vy osobně nejvíce hrdý?

VP: Teď jsme viděli tankování za letu, je to mimořádná záležitost. V současné době, jak mi říkal velitel letectva, máme šest pilotů, kteří jsou na tuto schopnost vycvičeni, a myslím si, že další přibudou. Je to jeden ze základních prvků pro to, aby mohly naše letouny plnit i úkoly vzduch-země, do současné doby jsme totiž s těmito letouny plnili zatím pouze úkoly vzduch-vzduch.



O: Jaký je vztah mezi Dny NATO a Ostravou? Myslíte si, že nějakým způsobem pomáhají tomuto regionu?

VP: Myslím si, že stoprocentně pomáhají nejenom regionu zde, je to i velká celorepubliková záležitost. Počty návštěvníků, kteří tady každý rok navštíví tuto akci, se neustále zvětšují, a jak jsem již řekl v úvodu, v roce 2001 tu bylo 10 tisíc osob a v loňském roce přes 200 tisíc.



O: Uvedl byste něco nového k výzbroji v souvislosti s firmou SAAB?

VP: (úsměv) Nové je to, že Vláda ČR akceptovala moji informaci, že jsme se dohodli se švédskou stranou. Nebudu hovořit konkrétně o firmě SAAB, ale o švédské vládní agentuře, která toto zabezpečuje. Domluvili jsme se na prodloužení stávající smlouvy o čtrnáct roků, takže pro mě je to opravdu velmi významná záležitost, i po stránce ekonomické je to velmi zajímavé.



O: Můžete (výše) uvedenou informaci nějak přiblížit?

VP: Tak ty podmínky jsou pro následujících dvanáct let: pevně stanovená cena, kterou budeme platit nejenom za pronájem, ale i za vlastní podporu – servis, logistiku, potom jsou tam další dva roky opce, kdy máme domluvenou pevnou sumu za pronájem, a co se týká servisu, ten bude ještě předmětem jednání v letech 2019 až 2025.



O: A cena za těch dvanáct let pronájmu?

VP: O 32 % nižší než u stávajícího kontraktu.

náčelník Generálního Å¡tábu generálporučík Petr Pavel Foto: Náčelník Generálního štábu generálporučík Petr Pavel / Jakub Horníček

Náčelník GŠ AČR generálporučík Petr Pavel

O: Jak vnímáte tuto akci? Je zájem návštěvníků velký?

PP: Vnímáme ji především jako možnost ukázat veřejnosti, že je naše armáda součástí NATO, že na to má. Máme tady nejen techniku, ale i personál připravený k tomu, aby byla plnohodnotně schopna fungovat s partnery. Samozřejmě je to pro nás také šance přiblížit armádu lidem, pokud možno ji ukázat v pozitivnějším světle než prostřednictvím řady kauz, které se již poměrně dlouho přetřásají.



O: Slavíte také 20. výročí Armády České republiky, že?

PP: Ano, je to zároveň 20. výročí naší armády a my jsme toho využili i k tomu, abychom pozvali také slovenské kolegy. V poslední době se diskutuje o celé řadě projektů vzájemné spolupráce se Slovenkou armádou a já věřím, že některé z nich se nám podaří dovést k úspěšnému konci.



O: Mohl byste naznačit nějakou konkrétní vizi spolupráce?

PP: Takovou v poslední době nejvíce diskutovanou je možnost společné ochrany vzdušného prostoru, což samozřejmě předpokládá jeden ze základních výchozích bodů – přechod na společnou platformu, tedy na stejné letadlo. Slovenská strana v tomto směru podniká určité kroky a myslím si, že pro obě země by to byl velice pozitivní krok, kdyby se to podařilo.

Komentář Armádních novin

Již delší dobu se mluví o společné ochraně vzdušného prostoru České a Slovenské republiky. Z vyjádření generálporučíka Petra Pavla jasně vyplývá, že společná ochrana je možná jenom za předpokladu, že Slovensko získá stejné stíhačky, jako má Česká republika, tzn. JAS-39 Gripen.

V tomto směru jsme také kontaktovali slovenské ministerstvo obrany. Podle vyjádření tiskového oddělení slovenského ministerstva obrany se v současné době hledá nejvhodnější řešení a diskuse jsou teprve na začátku.

Jako nejméně pravděpodobný se však jeví nákup nových strojů. Slovensku tak zbývají v podstatě tři reálné možnosti: zrušení stíhacího letectva, provozování drahé stíhačky MiG-29 (maximálně do roku 2025), anebo pronájem Gripenů ze Švédska a společná česko-slovenská ochrana vzdušného prostoru.



Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Budoucnost Armády ČR podle Vlastimila Picka a generálporučíka Petra Pavla

O tomto víkendu proběhl na tankodromu Bahna u Strašic další ročník vojenské akce Bahna 2013. Na ...

Česká republika si ponechá stíhačky JAS-39 Gripen

Nad Českou republikou pravděpodobně i nadále uvidíme létat švédské stíhačky JAS-39 Gripen v barvách ...

REPORTÁŽ: Dny NATO 2013

V těchto dnech probíhá největší přehlídka vojenské techniky v České republice – Dny NATO 2013. ...

Tisíc hodin na stíhačce JAS-39 Gripen

V sobotu na Dnech NATO se udála malá slavnost velkého významu. Zástupci Švédského království předali ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jakub Mareš
    12:31 24.09.2013

    myslim ze stejnak jako zacatek spoluprace by byl lepsi spolecny vycvik pilotu v clv, tim by slovensko usetrilo v prvni rade

    myslim ze stejnak jako zacatek spoluprace by byl lepsi spolecny vycvik pilotu v clv, tim by slovensko usetrilo v prvni rade

  • Matesaax
    00:28 24.09.2013

    Slováky moc dobře nechápu.Nedávno modernizovali 12 strojů mig-29 čímž vyřešili problém stíhacího letectva do roku 2025 možná až 2028 a oni raději od té doby neřeší nic jiného,než ...Zobrazit celý příspěvek

    Slováky moc dobře nechápu.Nedávno modernizovali 12 strojů mig-29 čímž vyřešili problém stíhacího letectva do roku 2025 možná až 2028 a oni raději od té doby neřeší nic jiného,než jak se těch modernizovaných Migů zbavit.
    To,že je Mig provozně drahý jsou jen kecy,Gripen taky nebude létat zadarmo.Prostě pokud chce někdo mít nadzvuková letadla tak to bude něco stát.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    22:47 23.09.2013

    Myslím, že ta doba pronájmu cca do roku 2025, tedy přibližně s koncem životnosti slovenských migů není náhodná. Do té doby se mohou obě strany dohodnout, jaká platforma to bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že ta doba pronájmu cca do roku 2025, tedy přibližně s koncem životnosti slovenských migů není náhodná. Do té doby se mohou obě strany dohodnout, jaká platforma to bude nebo vypsat společnej tendr.
    Tedy nemyslím si, že by to byla záležitost dvou, tří let.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    14:01 23.09.2013

    otázka zní, v čem by spolupráce se Slováky byla užitečná. Pokud nyní uzavřeme smlouvu na pronájem gripenů na 14 let, tak další slevu během pronájmu už nedostaneme, ani z důvodu že ...Zobrazit celý příspěvek

    otázka zní, v čem by spolupráce se Slováky byla užitečná. Pokud nyní uzavřeme smlouvu na pronájem gripenů na 14 let, tak další slevu během pronájmu už nedostaneme, ani z důvodu že si např. za dva roky Slováci gripeny taky pronajmou. Se Slováky bych se raději do kooperací nepouštěl, vidíme kolik investovali do armády oni a kolik my, nemohla by to být vyvážená spolupráce.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...