Memento pro Armádu ČR: Polské servisní centrum pro námořní střely NSM
- 26. 6. 2020
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Polský koncern PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) dokončuje nové servisně-produkční centrum (Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pociskow Rakietowych) pro norské námořní střely NSM (Naval Strike Missile). Centrum roste v prostorách polské firmy WZE (Wojskowe Zaklady Elektroniczne). Středisko rovněž pomůže vyvíjet a testovat nové raketové systémy polské výroby.
Polské námořnictvo v roce 2008 objednalo od norské společnosti Kongsberg raketové pobřežní systémy se střelami NSM. Polsko postupně získalo dva raketové oddíly a 72 norských střel za 1,7 miliardy zlotých.
NSM je poháněná proudovým motorem, má dosah 185 km a v závěrečné fázi se navádí na cíl pomocí infračervené hlavice. NSM v řadách polského námořnictva slouží k ochraně polského pobřeží Baltu.
Na základě NSM norská společnost vyvinula také střelu JSM (Joint Strike Missile). JSM je jedinou střelou s plochou dráhou letu, kterou lze umístit do vnitřních zbraňových šachet F-35. Norská společnost Kongsberg mimo jiné aktivně nabízí JSM pro polské F-35A Lightning II.
Přesné střely jsou účinnou, ale nesmírně drahou a na údržbu náročnou zbraní. Platí „zlaté pravidlo“, podle kterého se každá střela zaplatí dvakrát ‒ poprvé při nákupu, podruhé během 20 let životnosti stejná částka padne za servisní a nutné modernizační práce. Ne nadarmo největší zbrojní firmy neživí většinově prodej zbraní, ale ve skutečnosti především servis a modernizace zbraní.
Servisně-výrobní centrum v WZE. Náspy slouží pro případ výbuchu raketového paliva; větší foto / PGZ
Jednou z možností, jak provozní náklady snížit, je při nákupu nových zbraňových systémů získat know-how v oblasti servisu, modernizace a ideálně i výroby (alespoň montáže), přímo na vlastním území. A je jedno, zda jde o protilodní střely nebo jiné raketové prostředky.
Takový krok se podařil Polsku, které si při nákupu NSM vymohlo vybudování vlastního servisně-výrobního centra. Jinak řečeno, Polsko nemusí NSM posílat do zahraničí nebo platit si drahé služby u firmy Kongsberg, ale všechny servisní práce na střelách NSM zvládne samo. Dokonce počítá s vlastní modernizací střel (viz dále) a částečnou výrobou (myšleno zřejmě hlavně montáž střel a výroba některých komponentů).
Ostatně diskuze o servisních problémech se nevyhne ani českému ministerstvu obrany (MO ČR) při nákupu nových systémů protivzdušné obrany (PVO). Otázkou je, zda vybudování vlastních servisních kapacit bude také podmínkou českého nákupu. Pokud ano, půjde jistě o jedno z důležitých kritérií při výběru vítězného řešení.
V případě Polska došlo k podpisu smlouvy ohledně vybudování servisně-výrobního centra a získání příslušného vybavení v květnu 2019. Celkové náklady dosáhnou 30 milionů zlotých (180 milionů Kč).
Servisně-výrobní centrum v WZE; větší foto / PGZ
Výstavba komplexu budov začala na začátku června 2019 a skončila v únoru 2020. V posledním čtvrtletí roku 2019 se již vybraní zaměstnanci WZE začali školit v norském sídle Kongsberg. Další školení proběhne přímo ve středisku WZE.
První servisní práce na střelách NSM polského námořnictva se rozběhnou v roce 2021. Půjde o výrobcem vyžadovaný certifikační proces (nutný po deseti letech používání střel). Součástí certifikace je mimo jiné kontrola bojové hlavice a elektroniky střely. Během certifikace také dojde k vibračním a klimatickým zkouškám.
WZE ve svém centru rovněž plánuje modernizovat střely v rámci programu MLU (Mid-Life Upgrade), což je modernizační akt v polovině životnosti zbraňového systému, při kterém dochází k hloubkové kontrole a případné renovaci všech elektronických, mechatronických a mechanických systémů. Také MLU norských střel zajistí WZE. Mimo jiné PGZ plánuje při modernizaci využít i vlastní technologie, například elektrické a mechanické systémy pro řízení raket.
Společnost PGZ má ale v centru WZE mnohem větší plány. Centrum rovněž zajistí servisní práce a certifikační proces pro střely PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) polského protiraketového systému Patriot. Počítá se také s výrobou vlastních polských komponentů, jak pro polské PAC-3 MSE, tak pro střely určené pro světový trh.
Polský raketový komplet NSM
WZE dále poskytne zázemí pro testování nejrůznějších přesných raketových zbraní polské výroby, včetně nových protivzdušných střel velmi krátkého dosahu Pierun. Střela Pierun je mimo jiné součástí polských kompletů velmi krátkého dosahu Poprad typu VSHORAD (Very Short Range Air Defence System).
A nakonec, PGZ také nabízí středisko pro budovaný systém PVO krátkého dosahu Narew typu SHORAD (Short Range Air Defence System). Jde v podstatě o stejný systém PVO, o který usiluje Armáda ČR.
Polsko ale nakoupí 11 baterií, čemuž i odpovídá množství nakupovaných střel země-vzduch. V poslední době se přitom objevují čím dál častěji zprávy, že Polsko hodlá celý komplet, včetně nových střel země-vzduch s minimálním dosahem 25 km, vyvinout a postavit zcela samostatně. Právě WZE má při vývoji a testování nových polských střel země-vzduch hrát ústřední roli.
Související články
Polsko hledá náhradu za T-72 a BWP-1
Polský Inspektorát pro vyzbrojování spustil ambiciozní modernizační program polských obrněných sil. ...
- 16.12.2013
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo
Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...
- 27.10.2016
- 132 komentářů
- Jan Grohmann
Norské protilodní střely NSM pro americké námořnictvo
Americké pobřežní lodě LCS (Littoral Combat Ship) a budoucí fregaty programu FFG(X) získají norské ...
- 03.06.2018
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace polské armády: Raději cizí, než domácí
Podle komentáře Jakuba Palowského z Defence24 došlo v programech modernizace polské armády k výrazné ...
- 14.08.2018
- 100 komentářů
- Jan Grohmann
Fabryka TNT w PL:
https://www.youtube.com/watch?...Fabryka TNT w PL:
https://www.youtube.com/watch?...U nás by se 10let jen běhalo po úřadech , aby bylo možné postavit takovou pevnost.
U nás by se 10let jen běhalo po úřadech , aby bylo možné postavit takovou pevnost.
AČR má také servisní středisko pro rakety. Až se vyřadí KUBy, tak se tam můžou vesele servisovat i nástupci.
AČR má také servisní středisko pro rakety. Až se vyřadí KUBy, tak se tam můžou vesele servisovat i nástupci.
Ta "pevnost" je na odlehlém místě a jsou pěkně vidět valy, které oddělují jednotlivé provozy a v případě výbuchu či zahoření mají tlumit a směrovat tlakovou vlnu.
Ta "pevnost" je na odlehlém místě a jsou pěkně vidět valy, které oddělují jednotlivé provozy a v případě výbuchu či zahoření mají tlumit a směrovat tlakovou vlnu.
Na území ČR najít místo pro výstavbu takového centra je v podstatě nemožné na rozdíl od Polska. Stačí se podívat na Explosii Semtín, nebo Poličku. Vždy je to v nějaké aglomeraci ...Zobrazit celý příspěvek
Na území ČR najít místo pro výstavbu takového centra je v podstatě nemožné na rozdíl od Polska.
Stačí se podívat na Explosii Semtín, nebo Poličku. Vždy je to v nějaké aglomeraci nebo v sousedství.
Doba kdy vojáci rozhodli a soudruzi schválili a tak to bylo, je dávno pryč.
Armáda má muniční základnu, sklady raketové munice "Starý Ples u Jaroměře- Josefova" kde můžou provádět delaborace munice.
To je také příběh. Sklady byly budovány od poloviny 70let. Počátkem 90tých let zlikvidováno a opuštěno. Následně skladována raketová munice ve skladech v Bohuslavicích nad Vláří, kde to při povodních pěkně vyplavalo a munici znehodnotilo. Opět za peníze daňových poplatníků zrekonstruovány sklady na Starém Plese a raketová munice byla opět přemístě na původní místo. Rakety pro KUB 3M9M3E jsou tak skladovány 200km od posádky Strakonice.Skrýt celý příspěvekMylisz się - WZE są w Zielonce - tj 16 km od Warszawy. To gęsto zaludniona gmina. Tyle że w Zielone obok WZE jest WITU (Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia) - gdzie testuje się ...Zobrazit celý příspěvek
Mylisz się - WZE są w Zielonce - tj 16 km od Warszawy. To gęsto zaludniona gmina.
Tyle że w Zielone obok WZE jest WITU (Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia) - gdzie testuje się broń i amunicje.
Oraz poligon (Zielonka-Rembertów) który powstał w XIX wieku.
Z tego ośrodka prócz WZE i WITU korzysta także Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku (który jest obok) oraz 1. Warszawska Brygada pancerna...
Tak więc nie jest to tak że infrastruktura powstała gdzieś na odludziu...Skrýt celý příspěvek...no jo, z Lejšovky mám pejska, ten les tam je jak z Wolfschanze - ale železnice není daleko a taky velký i malý letiště a je otázka, kde by nakonec ty KUBy byly nasazený
...no jo, z Lejšovky mám pejska, ten les tam je jak z Wolfschanze - ale železnice není daleko a taky velký i malý letiště a je otázka, kde by nakonec ty KUBy byly nasazený
Načítám diskuzi...