JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo
- 27. 10. 2016
- 132 komentářů
- Jan Grohmann
Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s firmou Lockheed Martin smlouvu na dodávku střel s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range). Střely s doletem více než 900 km výrazně zvýší schopnosti polského letectva útočit na vysoce důležité pozemní cíle.
JASSM-ER pro Polsko
V roce 2014 polské ministerstvo obrany podepsalo kontrakt na dodávku 40 střel s plochou dráhou letu JASSM. Starší střely JASSM mají dolet více než 370 km - podle rychlosti a výšky nosného letounu v čase vypuštění.
Polsko za 40 střel JASSM, několik cvičných/školních střel, obslužnou techniku, vybudování potřebného školícího/logistického/servisního zázemí pro střely JASSM a za příslušnou modernizaci svých stíhaček F-16C/D Block 52+ zaplatilo 250 milionů dolarů.
Počáteční operační schopnosti IOC ( Initial Operational Capability ) dosáhnou polské JASSM v příštím roce. Modernizace všech polských F-16 tak, aby mohly používat střely JASSM, skončí v roce 2019.
Již v roce 2014 Polsko začalo vést rozhovory s Washingtonem o možnosti nákupu mnohem výkonnějších střel JASSM-ER s doletem více než 900 km - některé zdroje mluví dokonce o doletu 1000 km a více. S prodejem střel již podle deníku Defence24 Washington souhlasil a pokud se rychle vyřídí všechny formality, k podpisu dohody dojde do konce letošního roku.
V optimistické variantě polské letectvo získá JASSM-ER již v roce 2020 - Polsko se tak stane prvním zahraničním uživatelem těchto střel. Výroba polských JASSM-ER proběhne v rámci připravované výrobní šarže č. 16 určené i pro americké letectvo.
Polské F-16 nedostanou kvůli JASSM-ER jen nový software, ale vzhledem k vyšší hmotnosti JASSM-ER musí být upraveno vyvážení letadla a zkontrolována pevnost konstrukce.
Americké letectvo prozatím střely JASSM-ER integrovalo do nadzvukových bombardérů B-1B Lancer. Od roku 2018 pak schopnosti nést tyto střely získají bombardéry B-52H a stíhačky F-16, později pak stíhací bombardéry F-15E Strike Eagle.
Podle plánů z roku 2005 americké letectvo počítá s postupným nákupem více než 4900 střel JASSM/JASSM-ER. Na začátku záři Lockheed dodal americkému letectvu již 2000 střel JASSM.
Nakládka střel JASSM do B-1B Lancer
JASSM-ER
AGM-158A JASSM/JASSM-ER je určená k ničení klíčových bodových i plošných cílů. Jde například o stanoviště protivzdušné obrany, jako jsou ruské komplety S-300 nebo S-400, mobilní balistické rakety (Iskander), velitelská a komunikační centra, důležité mosty a komunikace, základny letecké a pozemní techniky nepřítele, atd.
JASSM/JASSM-ER je podzvuková stealth střela – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je obtížně odhalitelná radiolokátory protivníka. Zaměření střely nepřítelem je rovněž obtížné kvůli nízké letové hladině. Po opuštění navíc střela neletí k cíli přímo, ale po složité nepřímé dráze.
Střela ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.
Během letu se střela navádí pomocí údajů z GPS a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.
Střelu pohání malý proudový motor Teledyne CAE J402-CA-100 o tahu 3 kN. Hmotnost střely je 1023 kg (verze JASSM), délka 4,26 m, průměr těla 0,45 - 0,55 m a rozpětí vyklopených křídel 2,7 m. JASSM-ER má podobné rozměry, ale vyšší hmotnost - nese větší množství paliva.
Na závěsníku letadla má střela křídla sklopená. Po opuštění nosiče se křídla rozvírají pomocí pyropatrony.
Životnost střely JASSM/JASSM-ER je 15 let. Jednotková cena JASSM-ER dosahuje 1,4 miliony dolarů (výrobní šarže č. 12 v roce 2016).
Zdroj: Defence24
Související články
PT-16: Polská modernizace tanků T-72
Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ ...
- 15.09.2016
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Vrtulníky H225M Caracal polská armáda nedostane
Před několika dny polská média informovala o ukončení jednání o nákupu 50 vrtulníků Airbus H225M ...
- 06.10.2016
- 104 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk
Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...
- 12.10.2016
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko-ukrajinský bojový vrtulník pro střední Evropu
Podle polského ministra obrany Antoni Macierewice Polsko a Ukrajina diskutují o společném vývoji ...
- 18.10.2016
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Zkusím vrátit zdejší off-topic diskuzi zpět k tématu – leteckým střelám s plochou dráhou letu AGM-158A Joint Air-Surface Standoff Missile (JASSM) a AGM-158B Joint Air-Surface ...Zobrazit celý příspěvek
Zkusím vrátit zdejší off-topic diskuzi zpět k tématu – leteckým střelám s plochou dráhou letu AGM-158A Joint Air-Surface Standoff Missile (JASSM) a AGM-158B Joint Air-Surface Standoff Missile-Extended Range (JASSM-ER).
1) Terminologie – pumový zapalovač
Laskavě si dovolím autora opravit v jednom technickém detailu. Slovo „pojistka“ není terminologicky správně. Anglické slovo Fuze a Fuse (Britská angličtina, Američané to v obou případech píší Fuze) má mnoho vojenských i nevojenských významů. V případě (letecké) munice je pro anglické slovo "Fuze" správný český termín "(Pumový) zapalovač".
2) Zapalovač přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli?
A teď to hlavní opravení článku. Bohužel USAF je poměrně skoupé na technické detaily o střelách JASSM/JASSM-EX. V jednom článku USAF z roku 2011 ale publikovalo možnou podobu budoucích vylepšených střel. Informace obsažené v tomto článku pak postupně převzala celá řada dalších webů a tichou poštou se některé informace časem ztratily nebo popletly. Proto se to na těchto stránkách pokusím rozplést.
Jednou z budoucích věcí, kterou článek USAF nastínil, byla i BUDOUCÍ (!) možnost nové průbojné hlavice s pumovým zapalovačem, který dokáže rozlišit průlet materiály s různou hustotou (pomocí přesného senzoru zrychlení). K vývoji této pokročilé bojové hlavice ale případě střel JASSM/JASSM-EX zatím nedošlo!
Obecně se schopnost pumových zapalovačů rozpoznat průnik/náraz do různých matriálů používá pro počítání podzemních pater při průniku do vícepodlažních podzemních bunkrů (zkušenost z několika válek s Irákem) či nejnověji k detekci dutin v tunelech a jeskyních (Irán, Severní Korea). Průbojnou leteckou pumu nebo řízenou střelu s tímto zapalovačem lze pak nastavit, aby explodovala v konkrétním podlaží či po dosažení podzemní dutiny.
3) Zapalovače FMU-159/B a FMU-167/B
Tyto speciální pumové zapalovače (FMU = Fuze Munition) vyrábí americká společnost Orbital ATK. Běžně jsou známy dva modely. Starší elektro-mechanická verze z přelomu tisíciletí má označení FMU-159/B Hard Target Smart Fuze (HTSF) a nedávno vyvinutá plně elektronická náhrada má pak označení FMU-167/B Hard Target Void Sensing Fuze (HTVSF).
Podle údajů USAF se starší FMU-159/B montovaly do speciálních průbojných penetrátorů BLU-109 (2000 lb), BLU-116 (2000 lb), a těžkých BLU-113 a BLU-122 (4450 lb) v leteckých pumách GBU-24, GBU-27, EGBU/GBU-28, GBU-31(V), GBU-37. Specialitou je pak penetrátor AUP-3M (1200 lb) v průbojné verzi střely s plochou dráhou letu AGM-86D CACLM Block II.
Podle některých zdrojů ale pokročilá funkce počítání pater u FMU-159/B nakonec nefungovala spolehlivě, a tak zapalovače v praxi využívají jen záložní mód s přednastaveným časovým zpožděním. Zřejmě proto byl vyvinut modernější programovatelný zapalovač FMU-167/B, které díky své plně elektronické koncepci bez pohyblivých částí by měl být spolehlivější. Navíc lze jeho nastavení měnit během letu (dokud je podvěšen na letounu).
Co je ale pro autora a čtenáře článku nejdůležitější – střely JASSM/JASSM-EX mají ale úplně jiné zapalovače!
4) Zapalovače FMU-156/B a FMU-167/B
Všechny dosud vyrobené střely jsou totiž vybaveny elektro-mechanickými zapalovači FMU-156/B.
Přestože tento zapalovač nedisponuje schopností počítat patra nebo poznat proniknutí do podzemní jeskyně, i tak je stále neuvěřitelně sofistikovaný kus výzbroje. Zapalovač je programovatelný, je napojen na avioniku střely, které pak komunikuje s avionikou letounu pomocí datové sběrnice Mil-STD-1760. Zapalovač se programuje ještě na zemi před letem, ale nastavení lze během letu měnit (dokud je střela podvěšena)
Na výběr je několik módů činnosti – v módu SOFT (pro útok na „měkké“ málo odolné cíle) je zapalovač iniciován při dopadu kontaktním mechanickým spínačem. V módu HARD (určeném proti „tvrdým“ zodolněným cílům) je pak možné nastavit sedm různých zpoždění iniciace. Od 0 milisekund (exploze při nárazu) až do 120 milisekund pro ničená hlubokých bunkrů. Zapalovač v HARD módu nepoužívá kontaktní mechanický spínač, ale složitější snímač zrychlení, který spolehlivě zaznamená náraz/průnik do tvrdého materiálu cíle.
Přesto se USAF/US NAVY snažíš postupně nahradit všechny své starší elektro-mechanické zapalovače za modernější, již zcela elektronické. Ty nemají pohyblivé částí a měly by tak být spolehlivější. Speciálně pro střely JASSM/JASSM-ER je už řadu let vyvíjen a zkoušen nový zapalovač označovaný jako FMU-162/B ESAF (Electronic Safety and Arming Fuze).Skrýt celý příspěvekBeld: Zase ze mě nedělej blbce, buď tak laskav. O internetu nepadlo ani slovo, můj úvodní příspěvek byl reakcí na to, že se domníváš, že mezinárodní události se k nám dostaly ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: Zase ze mě nedělej blbce, buď tak laskav. O internetu nepadlo ani slovo, můj úvodní příspěvek byl reakcí na to, že se domníváš, že mezinárodní události se k nám dostaly stylem "mozna informuje za par tydnu nejaky US tydenik"... Já jsem Ti jen ukázal, že i naprosto marginální zprávy z druhého konce světa se k nám dostaly se zpožděním maximálně 24 hodin a to třeba i ve 20 různých novinách, které vycházely i 3 denně. Rozhlasové zpravodajství mělo prodlevu ještě menší - třeba i jen 12 hodin nebo méně. První republika nebyla nějaká banánová zemička kdesi na kraji světa, tehdy jsme patřili mezi první dvacítku nejrozvinutějších zemích světa.
A já nevím jak ty, ale já internet vážně nesleduju 24/7 - 8 hodin denně prospím a 8 hodin denně trčím v zaměstnání, kde se na internet třeba celou pracovní dobu nedostanu. Takže i v roce 2016 se ke mně velká část informací dostane se zpožděním i 16 hodin - a jestli 16 nebo 24, to jsme až takový pokrok neudělali. A jo jasně, ta možnost tady je o tom žádná - kolik lidí má reálně přístup k informacím 24/7?Skrýt celý příspěvekOk nechame toho ja si ziju ve fantazii a ty v realite . Kde telegraf a radio pred 80 lety melo stejne rychle a lepsi informace nez internet dnes . Aspon na tomto se snad shodneme ...Zobrazit celý příspěvek
Ok nechame toho ja si ziju ve fantazii a ty v realite . Kde telegraf a radio pred 80 lety melo stejne rychle a lepsi informace nez internet dnes . Aspon na tomto se snad shodneme . Me to zily netrha :d
Diskutovat o tom nema valny smysl . Ja se uz par taovych lidi v minulosti snazil bez uspchu presvedcit a zjistil jsem , ze zivot je prilis kratky :DSkrýt celý příspěvekBeld: No je vidět, že tvoje znalosti historie a fungování světa před 80 lety jsou více než omezené. Je to tvůj boj, zrovna tuhle část našich dějin mám projetou celkem dobře a ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: No je vidět, že tvoje znalosti historie a fungování světa před 80 lety jsou více než omezené.
Je to tvůj boj, zrovna tuhle část našich dějin mám projetou celkem dobře a na odezvu Mukdenského incidentu v československém tisku jsem psal studii (proto jsem ho taky uvedl jako příklad). Takže nejenom tuším, ale dokonce vím, že mimo Japonce o incidentu ještě téhož dne vydala oficiální prohlášení čínská vláda (ze kterého hodně vycházely třeba agrárnické noviny Svoboda) a podrobné depeše se také posílaly z amerického velvyslanectví (mnoho z nich potom přejala japonská pobočka Reuters a Union press a pustily je dále do světa - u nás je přejaly třeba Lidové noviny nebo Přítomnost). A už na plnou hubu se musím smát té třetí straně - ve většině případů to byly titulní stránky s půlpalcovým nadpisem.
Jestli mi nevěříš, většina nejprodávanějších novin z té doby je naskenovaná v projektu NK Kramerius, popřípadě dostupné na mikrofilmech v Národní knihovně, Moravské zemské knihovně a jinde.
Ale jak říkám, nemíním se s tebou hádat. Stačí mi vidět co jsi napsal a je mi jasné, že o dané problematice toho mnoho nevíš a žiješ si ve svých představách, tak jako v těch svých. ;-)Skrýt celý příspěvekJezisi takovy strasny kecy uz jsem tady dlouho necetl . Hele zhodneme se ze se neshodnem , protoze komentovat vyrok , ze pred 80 lety nebylo zpravodajstvi o moc rychlejsi nez dnes ...Zobrazit celý příspěvek
Jezisi takovy strasny kecy uz jsem tady dlouho necetl . Hele zhodneme se ze se neshodnem , protoze komentovat vyrok , ze pred 80 lety nebylo zpravodajstvi o moc rychlejsi nez dnes je na presdrzku .
Pokud by japonci nechteli , tak se o tom nikdo nedozvi mesice . A to pominu to , ze 99% cechoslovaku se o tom dozvedela na 3 odstavci x-te stranky v zahranicnich zpravach ktere nikdo necte .
Zijte si ve sve fantazii . Radio a telegraf jsou stejne rychle jako internet a svet se za poslednich 100 let nezmenil .. GLSkrýt celý příspěvekBeld: Tvoje představa o kvalitě a rychlosti zpravodajství "před 50 lety" je hodně zkreslená. Když 18. září 1931 spáchali Japonci akci, která později vešla ve známost jako ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: Tvoje představa o kvalitě a rychlosti zpravodajství "před 50 lety" je hodně zkreslená.
Když 18. září 1931 spáchali Japonci akci, která později vešla ve známost jako "mukdenský incident", tak o této naprosto bezvýznamné epizodce, při které se vlastně vůbec nic nestalo (protože to byl záměr a neberu teď v potaz navazující události), informovalo během následujících dvou dnů asi 15 různých československých deníků a obdeníků. Některé to stihly ještě v odpoledním vydání 19. září, některé ve večerním čísle téhož dne a obdeníky holt až 20. září ráno. O události rovněž 19. září informoval československý rozhlas v rámci pravidelné zpravodajské relace. O okupaci Mandžuska Japonskem a nastalé situaci ve Společnosti národů pak československý tisk informoval celkem vytrvale až do prosince 1931 (tedy až do chvíle, kdy mlátil už jen prázdnou slámu). A to prosím před 85 lety!
Podobně na tom bylo mezinárodní zpravodajství ve všech ohledech - s trochou nadsázky si anglický král uprdnul někde při státní večeři a druhý den ráno to bylo ve všech evropských novinách. Protože ono telegraf a radio nejsou o moc pomalejší než internet. A to ještě tehdy musely ty zprávy překládat z Japonštiny do angličtiny a poté ještě do češtiny. Takže nějaké tvoje zkreslené představy o tom, jak byli lidi před "50 lety" neinformovaní si strč za klobouk. Co to je v reálném světě zpoždění necelých 24 hodin? Nic - 18. září večer jsi šel spát a 19. září už sis u odpolední kávy četl nejžhavější novinky...
A k čemu jim to bylo, že?Skrýt celý příspěvekV 30tych letech meli zide internet a 24/7/365 zpravodajstvi z celeho sveta ? Jiste neco podobneho se muze stat i dnes . Ale probihat to bude uplne jinak . Ona to pekne doklada ...Zobrazit celý příspěvek
V 30tych letech meli zide internet a 24/7/365 zpravodajstvi z celeho sveta ? Jiste neco podobneho se muze stat i dnes . Ale probihat to bude uplne jinak . Ona to pekne doklada treba situace ze syrie/iraku ( aleppo/mosul ) . Stat se to pred 50 lety tak o tom "mozna" informuje za par tydnu nejaky US tydenik . Ted mate informace ( i kdyz nepresne ) behem 15ti minut 24 hodin denne .
Rikam doba se zmenila ... Ale stale to nekteri lide nechteji pochopit .
Ja kdyz byla "situace" v turecku pred 2 mesici jsem na chate dodelaval podlahu v kuchyni a celej vecer jsem po ocku sledoval prakticky live prenos z turecka . Na zacatku ( 18:00 ) to vypadalo nadejne po 22:00 uz se live experti v CT shodovali ze "zmena vlady" asi neuspela . Vy vazne nevidite rozdil ?Skrýt celý příspěvekBeld: jo - ale ukrajina byla stát v rozkladu. Fakt si myslíš, že na podobný rozkaz např. v maďarsku by byla podobná odezva? A že by to Maďarsko nechalo "jen tak"? Prostě mám ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: jo - ale ukrajina byla stát v rozkladu. Fakt si myslíš, že na podobný rozkaz např. v maďarsku by byla podobná odezva? A že by to Maďarsko nechalo "jen tak"?
Prostě mám dojem, že máš pocit, že se přeci "nic nemůže stát", "že jsme už přeci civilizovaní". Úplně stejnej dojem ovšem měli např. židi před druhou světovou - a stačilo pár let a bylo úplně jinak - a jak je vidět např. na Turecku, mezera mezi diktaturou a demokracií je poměrně tenká....Skrýt celý příspěvekNo s tim se da souhlasit , ja si jen myslim , ze az se "zavrou hranice " a zacnou povolavaky , taky to nebude z duvodu opravdove hrozby z ruska , blizkeho vychodu nebo asie , ale ...Zobrazit celý příspěvek
No s tim se da souhlasit , ja si jen myslim , ze az se "zavrou hranice " a zacnou povolavaky , taky to nebude z duvodu opravdove hrozby z ruska , blizkeho vychodu nebo asie , ale bude to z duvodu snahy o upevneni moci nekterych elit prave v CR potazmo evrope .
A osobne doufam ze pokud neco podobneho nastane , tak jiz na uzemi cr zit nebudu...
To s tim ukrajincem byla jen reakce na "@clanek" . V prvnich 2 vlnach povolavacich rozkazu byla odezva na ukrajine kolem 2% .Skrýt celý příspěvekBeld jistě, ale to platí jen pro určitou úroveň konfliktu, respektive do určité intenzity konfliktu. Rovněž musíš mít kam jít, kudy jít a hlavně za co jít. To že si Ukrajinec ...Zobrazit celý příspěvek
Beld jistě, ale to platí jen pro určitou úroveň konfliktu, respektive do určité intenzity konfliktu. Rovněž musíš mít kam jít, kudy jít a hlavně za co jít.
To že si Ukrajinec žijící v ČR vytře zadek s povolávákem je řekl bych lidské a pochopitelné. Ve své podstatě to vůbec nic nedokazuje.
Prostě je třeba rozlišovat úrovně.. dle toho se budou měnit podmínky jak represivní, hospodářské, vojenské i uprchlické. V žádném případě nelze tvrdit, že se někdo "připravuje na minulou válku".Skrýt celý příspěvekskelet : Jde o to ze nikdy v historii nebylo obyvatelstvo informovano o soucasne situaci vice nez dnes a nikdy nebylo jednoduzsi odjet a zjistit si dulezite informace . Ty miliony ...Zobrazit celý příspěvek
skelet : Jde o to ze nikdy v historii nebylo obyvatelstvo informovano o soucasne situaci vice nez dnes a nikdy nebylo jednoduzsi odjet a zjistit si dulezite informace . Ty miliony uprchliku se zakladnim vzdelanim a horsim , miricich z afriky a blizkeho vychodu do celeho sveta ( hlavne evropy ) jsou toho dukazem - Pred 20 lety to bylo obtizne pro naprostou vetsinu populace , dneska je to hracka . Pred 20 lety nevedela vetsina afriky jak je evropa daleko a kterym smerem .
Jinak situace na ukrajine ma v CR "pozitivni vysledky" . Dva moji znami ukrajinci se rozhodli , ze se nebudou vracet ( ten starsi uz tu ma celou rodinu 6 lidi ) a planuji ziskat obcanstvi . Ten mladsi ( 26 tusim ) dostal povolavak a vytrel si s nim ....Skrýt celý příspěvekTesil - *Dva dny bez mob. tel. a polovina národa se psychicky zhroutí.Ten zbytek odpadne,protože došla tráva.* Tak to je výborná hláška :-) Tedy nevím, lidi. U nás v práci je ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil - *Dva dny bez mob. tel. a polovina národa se psychicky zhroutí.Ten zbytek odpadne,protože došla tráva.*
Tak to je výborná hláška :-)
Tedy nevím, lidi. U nás v práci je 15 chlapů věkově od 22 do 45. A musím Vám říct, že kdyby nás všechny povolali, tak to zvládnou 2, věkově nejstarší. Já 39 dělostřelectvo a 45 co sloužil u rakeťáků. (a to máme těsně před koncem záruky na použití).
Zbytek je závislej na trávě, chlastu a automatech. Těm bych do ruky kvér nedal snad ani v hodině nejvyšší.
Fakt doufám, že k ničemu nedojde a když jo, ať je to rychlý. Na nějaké obléhání nebo zákopovou válku fakt nemáme materiál.Skrýt celý příspěvekBeld: i před tou 1 a 2 sv.v. uteklo dost lidí, tomu se skutečně nejde ubránit. To o čem jsem mluvil je situace, kdy půjde o tak rozsáhlý konflikt, že fronta bude potřebovat stále a ...Zobrazit celý příspěvek
Beld: i před tou 1 a 2 sv.v. uteklo dost lidí, tomu se skutečně nejde ubránit. To o čem jsem mluvil je situace, kdy půjde o tak rozsáhlý konflikt, že fronta bude potřebovat stále a stále více masa do svého mlýnku. Konflikt takového rozsahu nebyl v Evropě a ani na Západní polokouli od 2.sv.v. Takovou zkušenost v novodobé historii má snad jen Vietnam (ale ne USA), Jižní Korea, Irák a Irán (a teď asi i Sýrie). Ani ta Ukrajina na tom nebyla tak blbě.
A co si budeme povídat i v USA se utíkalo před povolávacím rozkazem do Kanady a Mexika. Vyjimku z důvodu svědomí vybojoval až Muhammad Ali někdy v roce 1970 (1969?) u Nejvyššího soudu USA. A i tam bylo soudní rozhodnutí velmi těsné, a kdo ví jak by dopadlo, kdyby USA bylo pod tlakem toho mlýnku na maso.
K tomu vycestování.. kamarádka je rodačka z Lugansku. Stálo jí to hodně usilí a peněz, aby se z toho města dostala. A to tam je "sranda" konflikt.Skrýt celý příspěvekBELD Je to přesně tak.Dnešní stav nemůžeme srovnávat s 2.sv.v. ani ničím jiným.Žijeme dlouho v hlubokém míru,řadu věcí si ani nedokážeme představit.Dva dny bez mob. tel. a ...Zobrazit celý příspěvek
BELD Je to přesně tak.Dnešní stav nemůžeme srovnávat s 2.sv.v. ani ničím jiným.Žijeme dlouho v hlubokém míru,řadu věcí si ani nedokážeme představit.Dva dny bez mob. tel. a polovina národa se psychicky zhroutí.Ten zbytek odpadne,protože došla tráva. MATTAUCH četl jsem ten manuál,nikde se neřeší ty tisíce raněných co potřebují nákladnou,odbornou a dlouhodobou péči.Třeba popáleniny atd.Skrýt celý příspěvek
@Beld Z Ukrajiny je ted taky snadne vycestovat? Nebo to je totalni valka? Jedna z prvnich veci co zavedli bylo zakaz vycestovani muzum v "pouzitelnem veku", nevim jak presne to ...Zobrazit celý příspěvek
@Beld
Z Ukrajiny je ted taky snadne vycestovat? Nebo to je totalni valka?
Jedna z prvnich veci co zavedli bylo zakaz vycestovani muzum v "pouzitelnem veku", nevim jak presne to meli ohranicene ale rodina od zeny se k legalnimu opusteni Ukrajiny nedostala. A kdo pak chce odjet, tak rozhodne ne stylem:"nebo nebude problem odcestovat . Tecka ." Myslim ze sam zijete v nejake najivni iluzi.Skrýt celý příspěvekNevim co by se muselo stat ,aby za "dnesniho" stavu najedou vyhlasila Cr mobilizaci a zadratovala hranice . No napada me par veci , ale to si radeji nakoupim jidlovodu a budu ...Zobrazit celý příspěvek
Nevim co by se muselo stat ,aby za "dnesniho" stavu najedou vyhlasila Cr mobilizaci a zadratovala hranice . No napada me par veci , ale to si radeji nakoupim jidlo\vodu a budu doufat ze vitr nebude foukat severovychodnim smeremSkrýt celý příspěvek
logik : Ano takova valka jako ww1 uz nikdy nebyla , ww2 byla naprosto jina . Blik . Ja travim 20% roku v zahranici v kanade v severni evrope . Verte mi , ze dokazeme zmizet vcas . ...Zobrazit celý příspěvek
logik : Ano takova valka jako ww1 uz nikdy nebyla , ww2 byla naprosto jina . Blik . Ja travim 20% roku v zahranici v kanade v severni evrope . Verte mi , ze dokazeme zmizet vcas . Predstava , ze se proste ze dne na den prerusi hranicni provoz a prestanou lety je proste nerealna fantasmagorie . Zijete v minulosti .
Je maximalne tak teoreticky mozne , ze par blaznu v bruselu vyhlasi najednou policejni stat a zavrou hranice . Ale tomu budou muset predchazet roky pomale normalizace , to uz davno budu rezident v peru , australii nebo kanade .
Vase krasne teorie o vojne za nase politiky si muzete vzit na frontu s sebou...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...