Polská armáda převzala první průzkumná vozidla BWR-1D a BWR-1S

Polská armáda převzala první průzkumná vozidla BWR-1D a BWR-1S
Modernizovaný průzkumný BWR-1D/S / autor (Zvětšit)

Polské Vojenské automobilové závody WZM (Wojskowe Zaklady Motoryzacyjne) z Poznaně předaly polské armádě první modifikovaná pásová průzkumná vozidla BWR-1D a BWR-1S. Polská armáda stále vlastní 38 BWR-1D/S vyrobených v Sovětském svazu a Československu.

Polská armáda v 80. letech a 90. letech získala z Československa 16 průzkumných vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a ze Sovětského svazu 22 BRM-1K. Vozidlo BPzV Svatava nese v Polsku označení BWR-1S a sovětské BWR-1D.

Polská armáda přistoupila k úpravě BWR-1D/S z důvodu akutního nedostatku průzkumných vozidel. Přes mnohaletou snahu o výměnu v jednotkách stále slouží již zcela zastaralá sovětská průzkumná vozidla BRDM-2. Polská armáda sice již několik let v rámci projektu Kleszcz, známého také jako LOTR (Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznawczy), hledá nástupce BRDM-2, ale dokončení projektu je zatím v nedohlednu. Ostatně polská armáda nedávno zveřejnila poptávku na servis a opravy až deseti BRDM-2.

Zatím také nedošlo k předávce nových průzkumně-velitelských kolových bojových vozidel Rosomak R1 a průzkumných Rosomak R2. Polská armáda počítá s objednávkou 16 Rosomaků R1 a 32 Rosomaků R2, ale i když vývoj obou strojů probíhá již od roku 2008, zatím nedošlo k podpisu smlouvy.

Polská armáda své BWR-1D/S nikdy nemodernizovala nebo nijak neupravovala. Teprve v květnu 2017 došlo k uzavření smlouvy mezi polským ministerstvem obrany a firmami WZM a WZL-2 (Wojskowe Zaklady Laczności nr 2) na modifikaci první prototypové trojice BWR-1D a dvojice BWR-1S. Výše smlouvy dosáhla 76,3 milionu zlotých. Polská média zdůrazňuji, že „papírově“ jde o modifikaci a nikoliv modernizaci, která vede k zavedení nového typu výzbroje v souladu s předpisy.


Průzkumný Rosomak polské firmy Rosomak SA (neuvedeno, zda verze R1 nebo R2); větší foto / Rosomak SA

Polská armáda již převzala a testuje všech pět vozidel. Polský vojenský web Defence24 citoval podplukovníka Marka Chmiela, mluvčího Inspektorátu podpory pozemních sil (zajišťuje logistickou podporu polským vojákům), podle kterého dojde v letech 2022 až 2023 k úpravě dalších 18 BWR-1D/S. Podpis smlouvy se plánuje v příštím roce.

Obě verze BWR-1, přes některé konstrukční rozdíly, prošly stejným rozsahem úprav. Klíčovými senzory vylepšených BWR-1D/S jsou americký radiolokátor SR Hawk (V) 2E a polský elektro-optický průzkumný senzor ZIG-T-2R. Nový radiolokátor objeví velká vozidla (30 m2) na vzdálenost 32 km, menší vozidla (10 m2) na 21 km a jednotlivé osoby (0,5 m2) na vzdálenost 12 km.

Radiolokátor umí rovněž detekovat místa výbuchu dělostřelecké (a zřejmě i minometné) munice. Senzor ZIG-T-2R má dvě TV kamery, termovizní kameru a laserový dálkoměr s dosahem 10 000 metrů. Posádka také může využít ruční termokameru JIM LR od francouzské firmy Safran se schopností detekovat cíl velikosti tanku až na 10 km. 

Upravené BWR dále obdrží satelitní navigační systém DAGR a inerciální TALIN 5000. Digitální komunikační stanice dodá americká společnost Harris a polská Radmor. Vnitřní digitální komunikační systém zase poskytla polska WB Group.


Propagační video BWR-1D/S. Za pozornost stojí typická polská rovinatá krajina vhodná pro rozsáhlé operace mechanizovaných jednotek.

Polská PCO dodala výstražný systém laserového ozáření SSP-1 OBRA-3. Bezpečnost vozidla dále zlepšuje maskovací 3D síť Berberys typu C od polské firmy Lubawa. Berberys kryje vozidlo před vizuálním, termovizním i radiolokačním pozorováním.

Na vozidle dále nalezneme miniaturní detektor min MIMID, přenosný radiometr DPO a detektor chemických bojových látek APC4. K pohonu všech nových elektronických přístrojů slouží nový 2kW generátor elektrické energie. Modifikovaná BWR-1 získají nové nezávislé topení, zvětšené palivové nádrže v zadních dvojdílných dveřích, ergonomická sedadla pro všechny členy posádky a nové pryžové pásy (nižší spotřeba a vibrace).

Další změnou byla montáž zcela nových (nepoužívaných) dieselových motorů UTD-20. Vozidla také obdržela plováky, což umožnilo splnit požadavek na plavbyschopnost i přes určité zvýšení hmotnosti (14 tun).

Aktuálně upravená BWR-1 jsou nejmodernější průzkumná vozidla v polské armádě. V budoucnu BWR-1D/S a částečně i průzkumná BRDM-2 nahradí 150 nových pásových průzkumných vozidel Zuk na platformě Borsuk. Reálně ale polská armáda nemůže s vozidly Zuk počítat dříve, než v roce 2025, spíše později (vzhledem k délce vývoje, zkoušek, atd.).

Defence24 ale připomíná, že polská armáda potřebuje velké množství moderních průzkumných vozidel. Průzkumné stroje potřebují také vznikající divizní průzkumné prapory, jednotky nedávno zformované 18. mechanizované divize a také průzkumné jednotky brigád stále využívající sovětské BRDM-2. Nákup vozidel Kleszcz nebo Zuk je ale prozatím v nedohlednu, takže BWR-1D/S zůstanou ve výzbroji polské armády ještě velmi dlouho.

Zdroj: TTD, Defence24,2,Magnum-X

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1

Podobně jako Armáda ČR, také polská armáda již několik let vyhlíží nástupce letitých bojových ...

Armáda ČR hledá nové BVP: Bezosádková vs. osádková věž

Před týdnem Ministerstvo obrany ČR odhalilo základní nepřekročitelné požadavky pro nová pásová ...

MSPO 2019: Ve znamení nového bojového vozidla pěchoty Borsuk

V těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojenská výstava MSPO 2019 (Miedzynarodowy Salon ...

MSPO 2019: Polsko modernizuje nesmrtelné sovětské BVP

Polsko vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty (BVP) Borsuk, ale jeho zavedení do výzbroje ve větším ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Tecka
    10:21 06.01.2020

    Ciekawostka. W grudniu odebrano pierwszych 15 pojazdów dla jednostek powierzno-desantowych. Docelowo będzie to 80 ...Zobrazit celý příspěvek

    Ciekawostka. W grudniu odebrano pierwszych 15 pojazdów dla jednostek powierzno-desantowych. Docelowo będzie to 80 sztuk
    https://www.defence24.pl/cache... Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    14:38 04.01.2020

    Na defence24 , pojawił się ,zaskakująco dobry artykuł, naprawdę warto przeczytać. W dużym skrócie, mowa jest o programach artyleryjskich, badania i wdrażanie docelowej amunicji . ...Zobrazit celý příspěvek

    Na defence24 , pojawił się ,zaskakująco dobry artykuł, naprawdę warto przeczytać. W dużym skrócie, mowa jest o programach artyleryjskich, badania i wdrażanie docelowej amunicji . Rok 2020 będzie przełomowy pod tym względem, jest też parę słów o bardzo obiecującym programie Pirat i słuszna krytyka zakupu „z półki” Himars z archaicznym systemem dowodzenia .
    https://www.defence24.pl/rok-2... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...