Raketový štít a meč NATO: Tomahawky do Německa, interceptory v Polsku
- 17. 7. 2024
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda (US Army) v Německu rozmístí mobilní raketový systém Typhon nesoucí střely s plochou dráhou letu Tomahawk a víceúčelové střely SM-6 (Standard Missile 6). V Polsku pak došlo k aktivaci protiraketové základny Aegis Ashore v Redzikově se střelami SM-3. Současně celé NATO investuje do modernizace protivzdušné obrany (PVO) a raketových technologií.
Raketový štít NATO
Střet Evropy a Ruska lze z vojenského hlediska popsat jako souboj útočných a obranných raketových technologií. Brutálně zjednodušené, ale v jádru velmi pravdivé. Opakuje se tedy situace ze Studené války. Strana s většími raketovými schopnostmi, ať už z hlediska technologií a/nebo výrobních možností, získá eskalační převahu nad protivníkem. Může tedy vyhrocovat a uklidňovat (pokud dostane, co chce) mezinárodní bezpečnostní situaci, protože dokáže více ublížit protivníkovi a způsobit mu větší škody.
Samozřejmě působit na protivníka, abychom ho „zformovali“ k přijetí našich požadavků, lze měkčími vojenskými nástroji. Například efektivní propagandou, podporou vnitřních nepřátel, weaponizací migrantů, žhářskými útoky, vyzbrojováním proxy sil, podporou kriminálních živlů, nasazováním žoldnéřů atd. Avšak všechny tyto kroky jsou formovány, usměrňovány a rámcovány strachem z větší eskalace a nasazení zbraní dlouhého doletu, a nakonec i jaderných zbraní. Ostatně právě schopnost Ruska masivně udeřit na dlouhé vzdálenosti, a nakonec také jeho jaderný arzenál, velmi efektivně odstrašuje Západ od větší pomoci Ukrajině. Západ má strach ze „šílené“ Moskvy, Moskva to ví a jejím hlavním historickým zahraničněpolitickým úkolem je tento strach udržovat a přiživovat. Ale to není žádné novum.
Proto summit NATO ve Washingtonu přijal důležitá ustanovení o integrované protivzdušné a protiraketové obraně IAMD (Integrated Air and Missile Defence). „Jsme odhodláni odradit a bránit se všem vzdušným a raketovým hrozbám posílením naší integrované protivzdušné a protiraketové obrany (IAMD), založené na 360stupňovém přístupu,“ píše se v osmé části přijaté deklarace. Současně NATO vybuduje „rozšířenou operační schopnost“ v rámci obrany proti balistickým raketám BMD (Ballistic Missile Defense). Dokument vysloveně zmiňuje zprovoznění základny BMD Aegis Ashore v polském Redzikově, obdobnou již fungující základnu v Rumunsku, základnu pro americké torpédoborce ve španělském přístavu Rota a výkonný radar BMD včasné výstrahy AN/SPY-2 v Turecku.
Nasazení amerického torpédoborce USS Paul Ignatius (DDG 117) v Evropě.
Související články
Víceúčelová americká střela SM-6 dosáhla plných operačních schopností
Americké námořnictvo (US Navy) dokončilo poslední sérií testů protiletadlové, protiraketové a ...
- 01.05.2017
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Americký raketový systém dlouhého dosahu Typhon
Na každoroční výstavě a konferenci americké armády AUSA 2021 (Association of the United States Army) ...
- 14.10.2021
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Raketový systém Typhon vstupuje do výzbroje americké armády
Vývojová kancelář RCCTO (Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office) amerických ...
- 04.07.2023
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Štít proti ruským a čínským bombardérům: Střely SM-6 pro víceúčelové stíhačky Super Hornet
Na probíhajícím mezinárodním tichomořském cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise) 2024 americké ...
- 10.07.2024
- 72 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.