Plán „B“ pro íránský jaderný program
- 2. 7. 2015
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy s Íránem vedou vyjednávání o „demilitarizováni“ íránského jaderného programu. Vyjednávání pokračují na první pohled nadějně. Spojené státy ale dávají najevo, že v případě nutnosti použijí plán „B“ - bombardování íránských jaderných zařízení.
Ve Vídni v současné době probíhá další kolo jednání o íránském jaderném programu. Představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a zástupci Teheránu se dohodli, že setkání prodlouží až do 7. července.
Klíčovou podmínkou uzavření dohody je požadavek, aby Teherán snížil zásoby nízko obohaceného uranu. Nízko obohacený uran je vhodný pro jaderné elektrárny, vysoce obohacený pak pro výrobu jaderných zbraní.
Z nízko obohaceného uranu však lze na speciálních zařízeních (odstředivkách) vyrábět vysoce obohacený uran pro jaderné zbraně. Mocnosti původně chtěly, aby se Írán technologie obohacování vzdal úplně, teď jen usilují o jeho snížení na míru, se kterou však Írán stále nesouhlasí.
Spojené státy jsou připraveny použít záložní plán, pokud jednání ve Vídni selžou. V Novem Mexiku v minulých týdnech proběhly přinejmenším tři testovací shozy masivní, přesně naváděné bomby GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP). Bomba má hmotnost 14 tun a je určená k ničení zodolněných staveb ukrytých pod zemí.
Zbraň je speciálně konstruována pro ničení cílů hluboko pod zemí - pronikne více než 60 m půdy nebo 20 m železobetonu. Cíl GBU-57A/B ničí hlavicí o hmotnosti 2,4 t. Bombardér B-2 dokáže unést ve svých útrobách až 2 bomby GBU-57A/B.
Podle listu Politico Mazine jsou testy v Novem Mexiku zkouškou pro možné bombardování íranských jaderných zařízení. Jedním z cílů bombardování může být íránské zařízení Fordó ukryté 70 m hluboko ve skále. Se svými 3000 odstředivkami Fordó není největším zařízením svého druhu v Íránu, ale je rozhodně nejlépe chráněným.
Podle ministra zahraničí Johna Kerryho, Spojené státy „navrhly a zavedly zbraň, která má schopnost vypořádat se s íránským jaderným programem." Na přímý dotaz reportérů CNN, zda onou zbraní je GBU-57A/B, Kerry odpověděl: "Ano. Je určená k tomu, co je třeba udělat."
Účinek bombardování je však zpochybňován. Bomby dokáží vyřadit íránská jaderná zařízení, ale nikoliv íránský jaderný program. „Nemůžeme vybombardovat jejich znalosti," říká Angus King, nezávislý americký senátor z Maine. Bombardování dokáže údajně pozdržet íránský jaderný program maximálně o čtyři roky.
Dalším problémem je velmi nízká záruka zničení cílů. Podle názoru deníku Bussines Insider je ke zničení íránských jaderných zařízení nutné provádět konstantní údery (a průzkumné, zpravodajské a sledovací operace) po řadu měsíců nebo let. V případě útoku nepůjde o jednorázovou akci, ale o dlouhodobou bombardovací kampaň.
V odborné veřejnosti se tak objevují názory, že kompletní zničení íránského jaderného programu leteckým úderem je krajně nepravděpodobné.
Robert Gates, bývalý ministr obrany, navíc upozornil na závažná rizika podobné akce. „Koupí nám to pouze čas, ale program pošle hlouběji a více ho skryje. Bombardování také může sjednotit rozdělený národ a učinit ho zcela odhodlaným získat jaderné zbraně," uvedl Gates.
Navíc vše komplikují dodávky pokročilých protivzdušných systémů z Ruska. Írán již z Ruska získál protivzdušné systémy Pantsir-S1 nebo Tor. V současné době navíc Írán vede s Ruskem jednání o získání protivzdušných systémů dlouhého dosahu S-300.
Zdroj: Bussines Insider
Související články
Pákistán varuje Írán: Nenarušujte naše hranice
Pákistán varoval Írán před záměrem poslat své vojáky přes hranice do Pákistánu. Příčinou roztržky je ...
- 19.02.2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110
Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 ...
- 26.11.2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Šíitské milice v Iráku
Po kolapsu irácké armády v létě 2014 se centrální vláda v Bagdádu dostala do smrtelného nebezpečí. ...
- 18.06.2015
- 9 komentářů
- Mgr. Václav Kopecký
Možný zlom v syrské občanské válce?
V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, ...
- 24.06.2015
- 118 komentářů
- Mgr. Václav Kopecký
Shania B-2 má odraznou plochu myslím 0,75 do 0,1 m2. Záleží, co Rusko Iránu dodá, pokud to bude S-300VM, tak ten by měl být schopen B-2 ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
B-2 má odraznou plochu myslím 0,75 do 0,1 m2.
Záleží, co Rusko Iránu dodá, pokud to bude S-300VM, tak ten by měl být schopen B-2 sestřelit
http://www.army-technology.com... Skrýt celý příspěveko kvalitě Irackých radarů svědčí například to, že F-22 nepozorovaně přiletěla k Irácké střihačce, podletěla ho zkontrolovala zbraně a pak pilotovi ukázala, aby zmizel... Každý ...Zobrazit celý příspěvek
o kvalitě Irackých radarů svědčí například to, že F-22 nepozorovaně přiletěla k Irácké střihačce, podletěla ho zkontrolovala zbraně a pak pilotovi ukázala, aby zmizel...
Každý radar může detekovat stealth, problém je, že detekovat a sledovat je rozdil a ještě větší je navést na něj zbraně. Ani SA-20 jim proti B2 neposkytne žádnou ochranu.
Obama už kandidovat znovu nemůže...Skrýt celý příspěvekIrán už před 2 roky prý testoval svůj nový radar schopný detekovat stealth, nevím, jak jsou daleko, asi tolik k útoku pomocí B-2 Pokud vím, tak Irán novodobé historii snad ...Zobrazit celý příspěvek
Irán už před 2 roky prý testoval svůj nový radar schopný detekovat stealth, nevím, jak jsou daleko, asi tolik k útoku pomocí B-2
Pokud vím, tak Irán novodobé historii snad nikdy na žádný stát nezaútočil narozdíl od jiných agresivních agresivních států.
Jeho vadou na kráse je, jako další státy, které potkal neblahý osud je neleze do zadnice jedné nejmenované světové mocnosti.
Pokud by USA zaútočily na Irán, o což po celé roky usilují, důsledky jsou jasné, další destabilizovaný stát, podobně jako Libye, Irák, Sýrie, který by se stal baštou radikálních islamistů, teroristů, ze kterého by proudily miliony imigrantů a s nimi spousty radikálů, fanatiků do EU.
Muhaha
Co se týče Obamy, proti Klinové nemá moc šancí si udržet křeslo. už honí body i mezi 4%, tím že nechal osvítit bílý dům barevnými reflektory...Skrýt celý příspěvekTodomach to napsal presne. Jednoduse ve svete kde obsah kufru osobniho auta dokaze z mapy vymazat velkomesto si svet nemuze dovolit nejakou anarchii pokud jde o AB. A Iran, ikdyz ...Zobrazit celý příspěvek
Todomach to napsal presne.
Jednoduse ve svete kde obsah kufru osobniho auta dokaze z mapy vymazat velkomesto si svet nemuze dovolit nejakou anarchii pokud jde o AB. A Iran, ikdyz tady vykreslen jako jedna skvela zeme, mi jako dalsi do klubu idealni neprijde ani omylem. Kolik je tomu let co jejich prezident hrimal v OSN o vyhlazeni Izraele? A pokud jde o Izrael, nezapomenme na jeho velikost, to neni stat znicitelny 50 AB, zdrvujici by byla kazda jena. Izrael si to tak nemuze dovolit z lokalniho hlediska, USA z globalniho.
Kdo dal USA mandat hrat si na svetoveho policajta? Nikdo, a prece jsem sakra rad ze aspon nekdo ze zapadu ma na to koule to delat, kdyz uz je Evropa splachovaci a Rusku a Cine jde ciste jen o sve sobecke zajmy.Skrýt celý příspěvekA Izrael pravděpodobně zlikvidoval některé vědce podílející se na Iránském jaderném programu. A jsou i další možnosti. Stejně jako případné bombardování (ve které také moc nevěřím) ...Zobrazit celý příspěvek
A Izrael pravděpodobně zlikvidoval některé vědce podílející se na Iránském jaderném programu. A jsou i další možnosti. Stejně jako případné bombardování (ve které také moc nevěřím) jsou ovšem všechny metody jen zdržování. Pokud nějaký bohatý stát (což Irán vcelku je) chce zístak JZ, jediná možnost, jak mu v tom zabránit, je skutečná válka nebo totální blokáda. S tím se budeme muset smířit :-(Skrýt celý příspěvek
to liberal shark: USA + Izrael vymysleli virus Stuxnet, ktory vyradil patinu iranskych cetrifug a znizil zivotnost dalsich ... ...Zobrazit celý příspěvek
to liberal shark: USA + Izrael vymysleli virus Stuxnet, ktory vyradil patinu iranskych cetrifug a znizil zivotnost dalsich ... http://www.businessinsider.com... Skrýt celý příspěvek
Je otázka, zda je letecké bombardování Iránských jaderných zařízení tou nejlepší metodou. To nejsou v USA schopni vymyslet nějakou asymetrickou strategii ?
Je otázka, zda je letecké bombardování Iránských jaderných zařízení tou nejlepší metodou. To nejsou v USA schopni vymyslet nějakou asymetrickou strategii ?
Jak píše Kolt - rozdíl mezi Iránem na jedné straně, Izraelem, Indií a Pákistánem na straně druhé je režim Non Proliferation Treaty. Irán smlouvu podepsal, ale provozuje ...Zobrazit celý příspěvek
Jak píše Kolt - rozdíl mezi Iránem na jedné straně, Izraelem, Indií a Pákistánem na straně druhé je režim Non Proliferation Treaty. Irán smlouvu podepsal, ale provozuje nekontrolované jaderné aktivity - zejména obohacovací závody, bez kontroly inspektorů IAEA. Proto je legitimním cílem sankcí až po ty vojenské. Izrael a další státy smlouvu nepodepsali, proto s nimi žádná jaderná země v této oblasti nesmí spolupracovat, takže si všechno museli vyvinout sami.Skrýt celý příspěvek
Je sice pravdou, že si Obama - jak už to tak u amerických presidentů ve druhém volebním období bývá - snaží vybudovat nějaký ten pomníček skrze zahraniční politiku, ale bombardovat ...Zobrazit celý příspěvek
Je sice pravdou, že si Obama - jak už to tak u amerických presidentů ve druhém volebním období bývá - snaží vybudovat nějaký ten pomníček skrze zahraniční politiku, ale bombardovat nebude (tedy nebude bombardovat Irán, abych byl přesný).
Když začalo být nejasné, zda se formální dohodu s Iránem podaří uzavřít ještě do konce jeho funkčního období (ohledně jejího budoucího dodržování snad nikdo soudný přehnané iluze nemá), obrátil Obama své zraky ke Kubě, a z bestiálního stalinistického klanu Castrů se stali "hoši, co s nimi mluvíme".
Takže jeden pomníček - "normalizaci" vztahů s Kubou - už Obama má. Proto ho již bude velice těžké přimět, aby bombardoval Búšehr a spol. Zvlášť, když by výsledek této akce asi opravdu byl diskutabilní i po vojenské stránce.
Takže v článku zmiňované komentáře k cvičením v Novém Mexiku čtu jako pokusy o "amatérský psychonátlak" (tak definuji snahy o manipulaci mé osoby ze strany mé drahé polovičky :) směřující iránské vyjednavače k podpisu dohody. Přeci jen, dva pomníčky jsou lepší, než jeden.
Stát se ovšem ještě může leccos. Izrael je sice Obamovi u ...., ale přesvědčit by ho mohly monarchie Perského zálivu.Skrýt celý příspěvekIran je krome izraele jedna z opravdu nejbezpecnejsich a nejhezcich zemi na blizkem vychode . ( SA a emiraty jsou jen pisek ) . Na druhou stranu bych taky nechtel aby meli AB . Ne ...Zobrazit celý příspěvek
Iran je krome izraele jedna z opravdu nejbezpecnejsich a nejhezcich zemi na blizkem vychode . ( SA a emiraty jsou jen pisek ) . Na druhou stranu bych taky nechtel aby meli AB . Ne tedy proto , ze bych si myslel , ze je jsou schopni pouzit nebo dodat treba hizbalahu . Ale proto , ze SA ji pak bude chtit na 100% taky a vyeskaluje to . Vsak oni se domluvi , USA potrebuje protivahu siitum v regionu . Tohle je jen takove straseni ...Skrýt celý příspěvek
Nehodlám zasahovat do politických debat, tak si dovolím jen krátké "právní" vysvětlení. Irán podepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Ta jej zavazuje k tomu, že se jaderné ...Zobrazit celý příspěvek
Nehodlám zasahovat do politických debat, tak si dovolím jen krátké "právní" vysvětlení. Irán podepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Ta jej zavazuje k tomu, že se jaderné zbraně ani nepokusí vyrobit, ani nebude budovat infrastrukturu, která by sloužila výhradně k vojenským účelům, tj. nebyla určena pro civilní využití JE. Nevím přesně, jak jsou řešené sankce za nedodržování této smlouvy, nicméně praxe ukazuje, že pokud bychom se spoléhali jen na OSN, nedodrží nikdo nic. Takže tady je ten důvod tlaku na Irán.
Zmiňovanou smlouvu naopak nepodepsala Indie ani Pakistán, tedy dvě z prokazatelně jaderné zbraně vlastnících zemí. Severní Korea ji podepsala, ale onehdá vypověděla, a JZ se snaží vyrobit (pokud už tak neučinila). Smlouvu také nepodepsal Izrael, který JZ velmi pravděpodobně má také, byť o tom mlčí. Tudíž obviňovat jej, že nechce dovolit Iránu vlastnit JZ, ačkoliv je sám má, je zcela mimo realitu – z právního hlediska Izrael smí a Irán nesmí. A nějaké etické soudy jsou v tomto směru nesmysl. Koneckonců Indii nikdo vlastnictví JZ nevyčítá, tak proč Izraeli.
Mmchd, Smlouvu podepsala i Saudská Arábie, takže té to Pakistánci skutečně legálně prodat nemohou. Pokud by jí to prodali nelegálně, je vysoce pravděpodobné, že by se to západní rozvědky dozvěděly. A to by pak byl pravděpodobně pěkný čurbes. Ona už SA není ani zdaleka tak chráněná díky ropě, jak bývala, protože dnes už je spousta alternativních zdrojů. Pravděpodobně bychom se pak náhle z médií dozvěděli, jaká hrozná diktatura že to v SA je, a že je tam potřeba nastolit demokracii ;-)Skrýt celý příspěvekPandur.cz: Samozřejmě, že mi vadí atomové zbraně v Pakistánu. O důvod víc nechtít, aby je měl někdo další. A k Siggimu - když někdo nazývá USA bestií z Apokalypsy, šlukne určitě ...Zobrazit celý příspěvek
Pandur.cz: Samozřejmě, že mi vadí atomové zbraně v Pakistánu. O důvod víc nechtít, aby je měl někdo další. A k Siggimu - když někdo nazývá USA bestií z Apokalypsy, šlukne určitě otázku, jak to má on sám s malým a velkým Satanem. Není proč brzdit, jedu krokem.Skrýt celý příspěvek
Myslím že tady jde hlavně o zájmy Izraele, pro ně je to existenční hrozba a pokud by to bylo na nich, už je dávno vybombardovali. Vůbec se mi ten plán B nelíbí, ale nejspíš to ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že tady jde hlavně o zájmy Izraele, pro ně je to existenční hrozba a pokud by to bylo na nich, už je dávno vybombardovali.
Vůbec se mi ten plán B nelíbí, ale nejspíš to je jen další eso do vyjednávání smlouvy.
Pakistán sice islamisty podporovat může, to ale neznamená, že je ochotný dát jim atomové zbraně na rozdíl od Iranů a hlavní důvod proč je má je Indie. Navíc už je mají, takže s tím moc udělat nemůžeme. Irán je ještě nemá a je pouze v jejich zájmu je mít, nikoho jiného.Skrýt celý příspěvekIrán je sice radikálně vyhraněn vůči Izraeli, ale Saudská Arábie je na tom úplně stejně. Mít vedle sebe Turecko, hrající si na regionální velmoc,Saudskou Arábii, tradičního ...Zobrazit celý příspěvek
Irán je sice radikálně vyhraněn vůči Izraeli, ale Saudská Arábie je na tom úplně stejně.
Mít vedle sebe Turecko, hrající si na regionální velmoc,Saudskou Arábii, tradičního politického a náboženského protivníka, nestabilní Irák a Afghanistán, jaderný Pakistán schopný tyto zbraně prodat Saudům, tak nevidím důvod, proč by je Írán nemohl mít taky.
A že to není demokratický stát ? Proboha, který z výše jmenovaných jím opravdu je ?Skrýt celý příspěvekTo Todomatch: Nechci nijak kušnit, třeba poskytnete kvalitní argumenty proti, ale Irán je hrozbou pouze od islámské revoluce, kdy svrhli Američany instalovanou loutkovou vládu a ...Zobrazit celý příspěvek
To Todomatch:
Nechci nijak kušnit, třeba poskytnete kvalitní argumenty proti, ale Irán je hrozbou pouze od islámské revoluce, kdy svrhli Američany instalovanou loutkovou vládu a začali si vládnout zase sami. Zemi sice vede Ajatolláh s prakticky neomezenou mocí, ale politiku řídí tradiční politické strany, v Iránu je největší zastoupení židovské menšiny mimo Izrael ze všech muslimských zemí. Ano vím, že u nás je Irán těžce démonizován, ale věřte - opak je pravdou. Otec tam nějaký čas pobýval pracovně , parta odvážných známých/kamarádů si Irán projela celý od západu na východ a co se u nás v médiích píše, je mimo realitu... Každopádně je Irán zemí, která nikdy nikoho nenapadla, nemají jediný důvod nějakým způsobem ohrožovat Evropu a důvodem, proč je Západ nemá rád je, že přirozeným nepřítelem shiitského Iránu je sunnitská Saudská Arábie (spojenec US) a židovský Izrael (spojenec US) , který vybaven jadernými zbraněmi permanentně hrozí Iránu preventivním úderem.
A mimochodem, i kdyby všechno to, co jste níže popsal, byla pravda, neopravňuje to jeden stát ze druhého konce světa k jednostranné agresi bez mandátu OSN (který dík Číně a Rusku nikdy nedostane).Skrýt celý příspěvekTodomatch: A Pákistán s jadernými zbraněmi vám nevadí ? Země, která stvořila Taliban, trvale jej podporuje, podkopává nohy Afghanistánu a je trvale na pokraji války s Indií ? Mě ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: A Pákistán s jadernými zbraněmi vám nevadí ? Země, která stvořila Taliban, trvale jej podporuje, podkopává nohy Afghanistánu a je trvale na pokraji války s Indií ? Mě tato země jako stabilní rozhodně nepřipadá.
P.S. Co má znamenat ten sprostý výpad proti Siggimu ? Sprosté a skryté osočování z antisemitismu, či co ? Laskavě brzděte !Skrýt celý příspěveksiggi: Bestie? Tedy Satan? Tak to se shodnete s Islámským státem a dalšími islamisty, ti také označují USA za Velkého Satana. Izrael za malého. V těch velikostech to vy máte možná ...Zobrazit celý příspěvek
siggi: Bestie? Tedy Satan? Tak to se shodnete s Islámským státem a dalšími islamisty, ti také označují USA za Velkého Satana. Izrael za malého. V těch velikostech to vy máte možná naopak, pletu se?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...