Pákistán varuje Írán: Nenarušujte naše hranice
- 19. 2. 2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Pákistán varoval Írán před záměrem poslat své vojáky přes hranice do Pákistánu. Příčinou roztržky je únos pěti členů íránské pohraniční stráže ozbrojenci do Pákistánu. Írán obvinil Pákistán z nečinnosti a varoval, že íránské vojáky osvobodí sám za použití síly.
K únosu íránských vojáků došlo 6. února v íránské provincii Sístán-Balúčistán (část Balúčistánu) . Ozbrojenci se zmocnili vojáků asi 5 kilometrů ve vnitrozemí Íránu a poté je převezli na pákistánskou stranou hranice.
K únosu se následně na svém Twitter účtu přihlásila íránská sunnitská radikální skupina Jaish al-Adl (Armáda spravedlnosti). Skupina také zveřejnila fotky unesených, které označila jako zajaté íránské vojáky. Jaish al-Adl výměnou za propuštění vojáků požaduje milost pro 300 sunnitských vězňů z Íránu.
Už v říjnu minulého roku skupina Jaish al-Adl oznámila zabití 14 íránských pohraničníků. V reakci na to autority v íránském provinčním městě Zahedanu nechaly oběsit 16 lidí, kteří údajně byli "spojeni do skupin nepřátelských k režimu". V listopadu Jaish al-Adl zastřelila místního soudce a jeho řidiče, o měsíc poději pak výbuch bomby zabil tři příslušníky íránských Revolučních gard.
K zdramatizování události došlo v pondělí, když íránský ministr vnitra Abdolreza Rahmani-Fazli vyzval Islámábád aby začal celou situaci "silně a vážně" řešit a "přijal nezbytná opatření" k zajištění propuštění íránských vojáků.
"Očekáváme správnou a přesnou odpověď. V opačném případě musíme vzít v úvahu naše právo zasáhnout a vytvořit novou bezpečnostní oblast pro naši bezpečnost," řekl Abdolreza Rahmani-Fazli. Islámábád také podle íránského ministra vnitra musí „umožnit Íránu udržovat bezpečnost v regionu hluboko na afghánské a pákistánské půdě.“
Infografika: Balúčistán / Google Maps
Hornatý a řídce osídlený Balúčistán, kde k únosu došlo, je historická oblast ležící v Íránu, Pákistánu a Afghánistánu. V současné době oblast využívá jakou svou základnu řada militantních skupin, které působí v Íránu, v Afghánistánu i proti pákistánské centrální vládě.
Balúčistán má za sebou dlouhé období násilí a sektářských bojů. V této oblasti také před rokem zmizely Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová.
Íránské prohlášení samozřejmě nelibě nese vláda v Islámábádu. „Íránské bezpečnostní síly nemají v souladu s mezinárodním právem právo překročit naše hranice. Musíme navzájem respektovat naše hranice,“ stojí v pákistánském vládním prohlášení. „Vláda v Pákistánu vyjadřuje politování nad nedbalými návrhy, zejména když Pákistán v minulosti aktivně působil proti teroristickým skupinám, což je dobře známo a uznáváno v Íránu.“
Jak připomíná agentura Reuters, Írán je šíitský stát s menšinou sunnitů, Pákistán je pak naopak sunnitský stát s menšinou šíitů. V obou zemích si menšiny stěžují na utlačování svých práv a diskriminaci.
Vztah mezi Íránem a Pákistánem také komplikuje vřelá spolupráce mezi Pákistánem a Saudskou Arábii. Vztah obou zemí pozitivně ovlivnil nový pákistánský premiér Nawaz Sharif. Právě Saudská Arábie poskytla Sharifiovi útočiště při jeho pobytu v exilu.
Připomeňme, že sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán jsou odvěkými rivaly v boji o moc a vliv v muslimském světě.
Související články
Tálibán popravil 21 pákistánských vojáků
Tvrdé boje mezi pákistánskou armádou a Tálibánem pokračuji. Nejnovější smutnou epizodou je smrt 21 ...
- 02.01.2013
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
NÁZOR: Únos českých turistek v Pákistánu
Dvě české turistky byly ve středu uneseny skupinou neznámých mužů u vesnice Nok Kundi v pákistánské ...
- 15.03.2013
- 30 komentářů
- Jiří Kalát
Íránský bezpilotní stroj Hamaseh
Íránská armáda před pár dny světu ukázala svůj nejnovější bezpilotní letoun Hamaseh (Ten, kdo je ...
- 13.05.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Bezpilotní letadla v Pákistánu: Mýty a realita
Útoky bezpilotních letadel v Pákistánu mají mnoho odpůrců. Jednou z hlavních výtek je, že letecké ...
- 23.05.2013
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Tak uvážím-li obrovský vojenský potenciál obou zemí a jejich poměrně rozvinutý zbrojní průmysl, případný vojenský střet by asi byl hodně zajímavý. Ale v tomhle případě ...Zobrazit celý příspěvek
Tak uvážím-li obrovský vojenský potenciál obou zemí a jejich poměrně rozvinutý zbrojní průmysl, případný vojenský střet by asi byl hodně zajímavý.
Ale v tomhle případě předpokládám, že dojde především k řadě politických prohlášení, možná i nějakým přestřelkám na hranici - a pak to celé usne.
Mohlo by to však oba státy vyprovokovat k ještě většímu zbrojeníSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...